South Torrance Results from the Warrior Mile at West HS Track on 10/24/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anthony Pelena, Jason Fr V 6:20 6:20 1 50/73 3/7 33/37 7/9
ashwin Atagi, Kazuki So V 6:19.6 6:20 1 49/73 2/7 32/37 9/10
Benitez-santiago, Mateo Fr V 6:13.7 6:14 1 50/54 4/4 31/37 6/6
Benoy, Conrad Fr V 5:41.8 5:42 1 55/63 8/12 22/37 3/3
Chon, Isaac So V 5:39 5:39 1 51/63 5/12 19/37 6/6 5:36 5:36 5:36
Falconer, Ethan Jr V 5:18.7 5:19 1 31/63 4/10 7/37 4/7
French, Nathan So V 6:12.3 6:12 1 49/54 3/4 30/37 7/8 6:12
(0:00,0.0)
6:12
(0:00,0.0)
6:12
(0:00,0.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Furukawa, Justin Sr V 5:37.6 5:38 1 50/63 4/12 18/37 7/7
Goldstein, Connor Fr V 5:41.1 5:41 1 54/63 7/12 21/37 4/4
Hayasaka, Shinn Fr V 5:19.9 5:20 1 34/63 5/10 8/37 3/5
Kano, Alex Fr V 5:25 5:25 1 48/63 7/10 11/37 3/3
Long, Matthew Fr V 5:36.3 5:36 1 58/63 9/10 15/37 3/3
Lum, Tyler Sr V 5:21.4 5:21 1 40/44 2/2 9/37 8/8
Ma, Danny So V 5:45.8 5:46 1 58/63 10/12 25/37 2/3 6:26
(0:40,10.3)
6:26
(0:40,10.3)
6:26
(0:40,10.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Malu, Alatini Fr V 7:28.4 7:28 1 72/73 7/7 37/37 6/6
Marino, Dominic Fr V 5:48.2 5:48 1 61/63 12/12 28/37 2/2
Marino, Nicholas V 5:30.7 5:31 1 31/63 2/12 14/37 7/8
Meyer, Nicholas Fr V 5:18.5 5:19 1 29/63 3/10 6/37 6/8
Morimoto, Justin Sr V 5:39.3 5:39 1 52/63 6/12 20/37 4/5 5:32 5:32 5:32
Nakai, Kyle Sr V 5:46.6 5:47 1 60/63 11/12 27/37 2/2
Nesbit, Conner Fr V 6:22.9 6:23 1 53/73 4/7 34/37 7/8
Nunley, Andrew Fr V 5:42.9 5:43 1 62/63 10/10 23/37 3/3
O'brien, Henry Fr V 5:36.3 5:36 1 3/73 1/7 15/37 2/10
Peters, Matt So V 4:51.4 4:51 1 18/49 1/2 1/37 9/9
Rodriguez, Christopher Fr V 6:24.7 6:25 1 55/73 5/7 35/37 6/8
Ruskowski, Sean Jr V 5:45.8 5:46 1 57/63 9/12 24/37 2/3 6:05
(0:19,5.3)
6:05
(0:19,5.3)
6:05
(0:19,5.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Saito, Luffy So V 4:55.4 4:55 1 28/49 2/2 2/37 7/9
Sandkulla, Josh Fr V 5:30 5:30 1 53/63 8/10 12/37 3/3
Shin, Ethan Fr V 6:56 6:56 1 62/73 6/7 36/37 6/7
Spieleder, Hans So V 5:59.6 6:00 1 45/54 2/4 29/37 7/9 6:22
(0:22,5.9)
6:22
(0:22,5.9)
6:22
(0:22,5.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Sun, Yifei Sr V 5:37.1 5:37 1 49/63 3/12 17/37 7/8
Tamada, Yuto Fr V 5:16.8 5:17 1 23/63 1/10 4/37 7/10
Tokeshi, Danny So V 5:30 5:30 1 28/63 1/12 12/37 8/9
Ueda, Kenshiro Fr V 5:46.4 5:46 1 30/54 1/4 26/37 8/9
Wong, Nathan Jr V 5:18.2 5:18 1 27/63 2/10 5/37 7/10
Woolen, William Jr V 5:24.3 5:24 1 47/63 6/10 10/37 3/3 5:48
(0:23,6.7)
5:48
(0:23,6.7)
5:48
(0:23,6.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Yamaki, Robert So V 5:06.6 5:07 1 17/44 1/2 3/37 6/9
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/8 31:04
0:48
1 6:13 5:36 6:25 174 5:49 23:16 23:16 23:16 Henry O'brien (3), Kazuki ashwin Atagi (41), Jason Anthony Pelena (42), Conner Nesbit (43), Christopher Rodriguez (45)
V 1st 5 6/6 27:54
0:09
1 5:35 5:30 5:39 156 5:23 23:16 23:16 23:16 Danny Tokeshi (24), Nicholas Marino (27), Yifei Sun (34), Justin Furukawa (35), Isaac Chon (36)
V 2nd 5 3/3 28:34
0:07
1 5:43 5:39 5:46 64 5:30 25:21 25:21 25:21 Justin Morimoto (10), Connor Goldstein (12), Conrad Benoy (13), Sean Ruskowski (14), Danny Ma (15)
V 1st 5 5/5 26:32
0:03
1 5:18 5:17 5:20 101 5:13 23:16 23:16 23:16 Yuto Tamada (15), Nathan Wong (19), Nicholas Meyer (20), Ethan Falconer (22), Shinn Hayasaka (25)
V 2nd 5 3/3 27:39
0:19
1 5:32 5:24 5:43 67 5:21 25:21 25:21 25:21 William Woolen (10), Alex Kano (11), Josh Sandkulla (14), Matthew Long (15), Andrew Nunley (17)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alan Meza Hawthorne 5:09.9 5:10
2 Caleb Wallis Mira Costa 5:13.7 5:14
3 Alexander Cull Redondo Union 5:14.6 5:15
4 Lucas Livingston Redondo Union 5:17.3 5:17
5 Kai Yone Redondo Union 5:20.1 5:20
6 Christopher Huerta Redondo Union 5:21.1 5:21
7 Cole Quirarte Bishop Montgomery 5:26.1 5:26
8 Alan Ham Torrance 5:32.6 5:33
9 Jonathan Graves Mira Costa 5:33.7 5:34
10 Rafael Abalos Torrance 5:33.7 5:34
11 Christophe Demersserman Redondo Union 5:34.4 5:34
12 Samuel Bae West 5:35.2 5:35
13 Shune Kawaoto North 5:36.4 5:36
14 Alejandro Estrada-lopez Hawthorne 5:36.6 5:37
15 Robert Vela Torrance 5:36.6 5:37
16 Hugo Osuna West 5:37.2 5:37
17 Danzel Nguyen North 5:38.3 5:38
18 Josh Carrillo North 5:38.4 5:38
19 Joshua Rahbar North 5:38.6 5:39
20 Whitney Eckert West 5:39.2 5:39
21 Hiroki Sasada North 5:39.3 5:39
22 Jeff Yeon Torrance 5:40.5 5:41
23 Kevin Nguyen Redondo Union 5:41.1 5:41
24 Kaiawe Miyasato West 5:41.7 5:42
25 Joesph Pazcoguin Torrance 5:41.8 5:42
26 Samuel Kim West 5:42.5 5:43
27 Michael Montoya Hawthorne 5:43.4 5:43
28 Jt Miller Torrance 5:44.7 5:45
29 Evan Sheardown Torrance 5:45.8 5:46
30 Kenshiro Ueda Fr South Torrance 5:46.4 5:46 1/4 26/37 8/9
31 Sanil Chaudhari Torrance 5:49 5:49
32 Adan Danganan Torrance 5:49.2 5:49
33 Matthew Fehr West 5:50.1 5:50
34 Ryan Lewis Mira Costa 5:50.2 5:50
35 Victor jr Montiel West 5:51.9 5:52
36 Justin Hong Mira Costa 5:52 5:52
37 Matthew Donaldson West 5:52.8 5:53
38 Ethan Cheng West 5:53.2 5:53
39 Samuel Chun North 5:55.1 5:55
40 Jose Martinez North 5:55.4 5:55
41 Jack Kagimoto West 5:55.5 5:56
42 Justus Downing West 5:57.1 5:57
43 Dylan Suzuki North 5:57.6 5:58
44 Ryan Sarabakhsh West 5:57.7 5:58
45 Hans Spieleder So South Torrance 5:59.6 6:00 2/4 29/37 7/9 6:22
(0:22)
6:22
(0:22)
6:22
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
46 Ian Kenneally Bishop Montgomery 6:00.1 6:00
47 Ethan Beck St. John Bosco 6:01.6 6:02
48 Brandon Le West 6:10.3 6:10
49 Nathan French So South Torrance 6:12.3 6:12 3/4 30/37 7/8 6:12
(0:00)
6:12
(0:00)
6:12
(0:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
50 Mateo Benitez-santiago Fr South Torrance 6:13.7 6:14 4/4 31/37 6/6
51 Jeremy Kim West 6:18.1 6:18
52 Nathan Lee West 6:25.4 6:25
53 Benjamin Quast Bishop Montgomery 6:26.6 6:27
54 Jacob Perez St. John Bosco 6:43.5 6:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Dorantes Torrance 4:52.3 4:52
2 Trey Erickson Redondo Union 4:54.1 4:54
3 Vinz De jesus Torrance 4:55.1 4:55
4 Cole Konis Mira Costa 4:56 4:56
5 Jules Barrieu Mira Costa 4:58.2 4:58
6 Alex Rochelle Mira Costa 4:58.5 4:59
7 Caleb Hong Mira Costa 5:01.6 5:02
8 James Kobel Redondo Union 5:03.6 5:04
9 Anthony Oliva St. John Bosco 5:04.6 5:05
10 Gota Okawa West 5:05.1 5:05
11 Russell Martin West 5:05.4 5:05
12 Thomas Meehan West 5:05.5 5:06
13 Kyten Arthur West 5:05.6 5:06
14 David Delatorre Redondo Union 5:05.6 5:06
15 Hayden Green West 5:05.9 5:06
16 Andres Serrano St. John Bosco 5:06 5:06
17 Robert Yamaki So South Torrance 5:06.6 5:07 1/2 3/37 6/9
18 Matthew Frey West 5:06.9 5:07
19 Edwin Lopez North 5:07 5:07
20 Dylan Faulhaber North 5:08.4 5:08
21 Noah Riddick Bishop Montgomery 5:08.6 5:09
22 Garrett Ritchey West 5:08.9 5:09
23 John Carraher Redondo Union 5:09 5:09
24 Aidan Crofton West 5:09.3 5:09
25 Troy Carpenter West 5:09.5 5:09
26 Steven Ha West 5:09.6 5:10
27 Kai Smith West 5:09.9 5:10
28 Jackson Cizma West 5:10.4 5:10
29 Justin Matsui West 5:11 5:11
30 Conor Gibson West 5:11.1 5:11
31 Connor Bevan Bishop Montgomery 5:12.2 5:12
32 Nick Alejo Redondo Union 5:12.4 5:12
33 Mark Wisman Torrance 5:12.5 5:13
34 Cameron Uszler West 5:15 5:15
35 Tyler Vo West 5:15.9 5:16
36 James Lee West 5:16.1 5:16
37 Kevin Aguilar St. John Bosco 5:16.5 5:17
38 Drake Mckechnie Bishop Montgomery 5:17.9 5:18
39 Mauricio Rosales Bishop Montgomery 5:20.7 5:21
40 Tyler Lum Sr South Torrance 5:21.4 5:21 2/2 9/37 8/8
41 Salva Cebreros espinosa West 5:22.8 5:23
42 Evan Gibson West 5:23.1 5:23
43 Naoki Kato Unattached 5:23.7 5:24
44 Miles Chao West 5:24.1 5:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hatcher Johnson Mira Costa 5:14.6 5:15
2 Harrison Sanders Mira Costa 5:15.9 5:16
3 Dana Mato North 5:16.9 5:17
4 Seth Potter North 5:17 5:17
5 Sky Hashimoto Torrance 5:20.5 5:21
6 Jon Qi Mira Costa 5:21.1 5:21
7 Nicholas Villongco West 5:21.8 5:22
8 Ryoma Kozaki West 5:21.9 5:22
9 John Blais jr West 5:22.7 5:23
10 Takumi Sugita West 5:22.8 5:23
11 Jesse Tanahara Culver City 5:24.5 5:25
12 Jose Montana Redondo Union 5:24.5 5:25
13 Reese Santonil Torrance 5:24.9 5:25
14 David Oplatka Redondo Union 5:25.3 5:25
15 Robbie Ridenour Culver City 5:25.4 5:25
16 Thomas (haske Macdonald North 5:25.6 5:26
17 Austin Bunuan Torrance 5:25.9 5:26
18 Daniel Quintero-osborne Culver City 5:26.5 5:27
19 Matthew Michaelian Torrance 5:26.7 5:27
20 Carter Dimesa Redondo Union 5:26.9 5:27
21 Uchenna Maduno West 5:27.1 5:27
22 Aaron Chung Culver City 5:28.1 5:28
23 Shiro Endo Torrance 5:28.5 5:29
24 Nathaniel Webster West 5:28.8 5:29
25 Matthew Kim West 5:28.8 5:29
26 Devin Perez Torrance 5:29 5:29
27 Aj Sanchez St. John Bosco 5:29.1 5:29
28 Danny Tokeshi So South Torrance 5:30 5:30 1/12 12/37 8/9
29 Landon Huang Torrance 5:30.1 5:30
30 Alec Bailey Mira Costa 5:30.4 5:30
31 Nicholas Marino South Torrance 5:30.7 5:31 2/12 14/37 7/8
32 Vincent Corona West 5:30.9 5:31
33 Ethan Bautista-therieau North 5:31.1 5:31
34 Seth Sukal North 5:31.1 5:31
35 Alexander Dashuta West 5:31.4 5:31
36 Jason Starritt West 5:31.8 5:32
37 Dylan Newmeyer West 5:32.2 5:32
38 Dylan Pell Mira Costa 5:32.5 5:33
39 Lucas Fite Culver City 5:32.9 5:33
41 Sig Thune Mira Costa 5:33.9 5:34
42 Orie Piken West 5:34.7 5:35
44 Ford Waterson Mira Costa 5:35 5:35
45 Zach Fleming Redondo Union 5:35.1 5:35
46 Sebastian Linan Bishop Montgomery 5:35.2 5:35
47 Ian Sanchez St. John Bosco 5:36 5:36
49 Yifei Sun Sr South Torrance 5:37.1 5:37 3/12 17/37 7/8
50 Justin Furukawa Sr South Torrance 5:37.6 5:38 4/12 18/37 7/7
51 Isaac Chon So South Torrance 5:39 5:39 5/12 19/37 6/6 5:36 5:36 5:36
52 Justin Morimoto Sr South Torrance 5:39.3 5:39 6/12 20/37 4/5 5:32 5:32 5:32
53 Kevin Bentovoja Torrance 5:41 5:41
54 Connor Goldstein Fr South Torrance 5:41.1 5:41 7/12 21/37 4/4
55 Conrad Benoy Fr South Torrance 5:41.8 5:42 8/12 22/37 3/3
56 Calder Whitten Culver City 5:45.7 5:46
57 Sean Ruskowski Jr South Torrance 5:45.8 5:46 9/12 24/37 2/3 6:05
(0:19)
6:05
(0:19)
6:05
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
58 Danny Ma So South Torrance 5:45.8 5:46 10/12 25/37 2/3 6:26
(0:40)
6:26
(0:40)
6:26
(0:40)
You ROCK! (LY, LR, PR)
59 Yahir Garcia St. John Bosco 5:46.1 5:46
60 Kyle Nakai Sr South Torrance 5:46.6 5:47 11/12 27/37 2/2
61 Dominic Marino Fr South Torrance 5:48.2 5:48 12/12 28/37 2/2
62 Mathieu Ishida Torrance 5:58.7 5:59
63 Michael Kowata Torrance 6:00.2 6:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 West
4-3-3-1-1
Gap: 0:05
26:56
5:23
5:23
52 Nicholas Villongc
-
5:22
5:22
7
Ryoma Kozaki
-
5:22
5:22
8
John Blais jr
-
5:23
5:23
9
Takumi Sugita
-
5:23
5:23
10
Uchenna Maduno
-
5:27
5:27
18
Nathanie Webster
-
5:29
5:29
21
Matthew Kim
-
5:29
5:29
22
2 Mira Costa
1-1-1-2-2
Gap: 0:18
26:55
5:23
5:23
65 Hatcher Johnson
-
5:15
5:15
1
Harrison Sanders
-
5:16
5:16
2
Jon Qi
-
5:21
5:21
6
Alec Bailey
-
5:30
5:30
26
Dylan Pell
-
5:33
5:33
30
Sig Thune
-
5:34
5:34
32
Ford Waterson
-
5:35
5:35
33
3 Torrance
3-4-4-3-3
Gap: 0:08
27:07
5:25
5:25
69 Sky Hashimot
-
5:21
5:21
5
Reese Santonil
-
5:25
5:25
12
Austin Bunuan
-
5:26
5:26
15
Matthew Michaeli
-
5:27
5:27
17
Shiro Endo
-
5:29
5:29
20
Devin Perez
-
5:29
5:29
23
Landon Huang
-
5:30
5:30
25
4 North
2-2-2-3-4
Gap: 0:14
27:02
5:24
5:24
78 Dana Mato
-
5:17
5:17
3
Seth Potter
-
5:17
5:17
4
Thomas (haske Macdonal
-
5:26
5:26
14
Ethan Bautista
-
5:31
5:31
28
Seth Sukal
-
5:31
5:31
29








5 Culver City
5-5-5-5-5
Gap: 0:08
27:17
5:27
5:27
90 Jesse Tanahara
-
5:25
5:25
11
Robbie Ridenour
-
5:25
5:25
13
Daniel Quintero
-
5:27
5:27
16
Aaron Chung
-
5:28
5:28
19
Lucas Fite
-
5:33
5:33
31
Calder Whitten
-
5:46
5:46
39




6 South Torrance
6-6-6-6-6
Gap: 0:09
27:54
5:35
5:35
156 Danny Tokeshi
So
5:30
5:30
24
Nicholas Marino

5:31
5:31
27
Yifei Sun
Sr
5:37
5:37
34
Justin Furukawa
Sr
5:38
5:38
35
Isaac Chon
So
5:39
5:39
36
Justin Morimoto
Sr
5:39
5:39
37
Connor Goldstei
Fr
5:41
5:41
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 West
1-1-1-1-1
Gap: 0:03
27:32
5:30
5:30
21 Nathanie Webster
-
5:29
5:29
1
Matthew Kim
-
5:29
5:29
2
Vincent Corona
-
5:31
5:31
5
Alexande Dashuta
-
5:31
5:31
6
Jason Starritt
-
5:32
5:32
7
Dylan Newmeyer
-
5:32
5:32
8
Orie Piken
-
5:35
5:35
9
2 Torrance
2-2-2-2-2
Gap: 0:31
28:39
5:44
5:44
55 Devin Perez
-
5:29
5:29
3
Landon Huang
-
5:30
5:30
4
Kevin Bentovoj
-
5:41
5:41
11
Mathieu Ishida
-
5:59
5:59
18
Michael Kowata
-
6:00
6:00
19








3 South Torrance
3-3-3-3-3
Gap: 0:07
28:34
5:43
5:43
64 Justin Morimoto
Sr
5:39
5:39
10
Connor Goldstei
Fr
5:41
5:41
12
Conrad Benoy
Fr
5:42
5:42
13
Sean Ruskowsk
Jr
5:46
5:46
14
Danny Ma
So
5:46
5:46
15
Kyle Nakai
Sr
5:47
5:47
16
Dominic Marino
Fr
5:48
5:48
17
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Caden Vandermeulen Redondo Union 5:23.5 5:24
2 Harry Lonsdale Redondo Union 5:23.6 5:24
3 Henry O'brien Fr South Torrance 5:36.3 5:36 1/7 15/37 2/10
4 Kai Crow Mira Costa 5:37.8 5:38
5 Justin Prupas Redondo Union 5:41.4 5:41
6 Jake Kau Redondo Union 5:42.1 5:42
7 Jacob Hunter Bishop Montgomery 5:42.1 5:42
8 Ryan Miyata North 5:45.8 5:46
9 Collin Lim Hawthorne 5:47.4 5:47
10 Tyler Kikuno Torrance 5:48.8 5:49
11 Robert Noriega Hawthorne 5:49 5:49
12 Tyler Mahomes Bishop Montgomery 5:49.3 5:49
13 Tyler Tautai Torrance 5:49.5 5:50
14 Reynaldo Rivera Bishop Montgomery 5:49.6 5:50
15 Peter Cepeda West 5:49.9 5:50
16 James Park Torrance 5:50 5:50
17 Tobin Haynes Mira Costa 5:50.5 5:51
18 Keaton Dierks Bishop Montgomery 5:50.6 5:51
19 Kevin Gonzalez Hawthorne 5:53 5:53
20 Michael Zhang Mira Costa 5:53.1 5:53
21 Johnny Weldon Bishop Montgomery 5:53.6 5:54
22 Tommy Tran West 5:53.8 5:54
23 Aidan Kubitz Mira Costa 5:54.2 5:54
24 Christopher Ventura West 5:55.1 5:55
25 Tristan Minter Torrance 5:58.9 5:59
26 Nicholas Soepadmo West 5:59.2 5:59
27 Kosta Schiappa Bishop Montgomery 5:59.6 6:00
28 Charlie Skinner Mira Costa 5:59.7 6:00
29 Travis Yonekawa Torrance 6:00.5 6:01
30 Christopher Valenzuela Bishop Montgomery 6:00.8 6:01
31 Max Ataka Unattached 6:01.3 6:01
32 Timothy Tran West 6:03.3 6:03
33 Anthony Chang Torrance 6:03.4 6:03
34 Matthew Simpson Torrance 6:04.4 6:04
35 Scott Johnson West 6:04.8 6:05
36 Noe Medina Torrance 6:05.5 6:06
37 Omar Nwakwubei Hawthorne 6:06.5 6:07
38 Riku Okubo North 6:06.9 6:07
39 Kainoa Tsuye Torrance 6:07.4 6:07
40 Cameron Hajaliloo Bishop Montgomery 6:10.8 6:11
41 Dennis Wilson Unattached 6:11.3 6:11
42 Aidan Webb Mira Costa 6:12.9 6:13
43 Ricardo Torres Hawthorne 6:13.1 6:13
44 Christopher Miller Torrance 6:14 6:14
45 Carson Inouye Mira Costa 6:14.2 6:14
46 Nicholas Martinez Torrance 6:14.6 6:15
47 Nathan Garcia Hawthorne 6:16.3 6:16
48 Edurdo Camacho Bishop Montgomery 6:19.5 6:20
49 Kazuki ashwin Atagi So South Torrance 6:19.6 6:20 2/7 32/37 9/10
50 Jason Anthony Pelena Fr South Torrance 6:20 6:20 3/7 33/37 7/9
51 Keelan Engstrand Bishop Montgomery 6:21.6 6:22
52 Zach Diaz Mira Costa 6:22.5 6:23
53 Conner Nesbit Fr South Torrance 6:22.9 6:23 4/7 34/37 7/8
54 Conan Erikson West 6:23.4 6:23
55 Christopher Rodriguez Fr South Torrance 6:24.7 6:25 5/7 35/37 6/8
56 Salvador Hernandez Hawthorne 6:32 6:32
57 Jacob Miller Torrance 6:44.2 6:44
58 David Rodriguez St. John Bosco 6:47.8 6:48
59 Adrian Ruiz Hawthorne 6:48.1 6:48
60 Andrew Gerges Torrance 6:52.4 6:52
61 Brett Clutter North 6:55.6 6:56
62 Ethan Shin Fr South Torrance 6:56 6:56 6/7 36/37 6/7
63 Alonzo Rodriguez St. John Bosco 6:57.2 6:57
64 Luke Sukal North 6:59.5 7:00
65 Michael Arellano Redondo Union 7:03.3 7:03
66 Ethan Smith West 7:08.6 7:09
67 Jacob Miller Bishop Montgomery 7:11 7:11
68 Alfonso Dave Bishop Montgomery 7:11.6 7:12
69 Mustafa Darsot North 7:14.4 7:14
70 Jonah Hirata North 7:14.7 7:15
71 Andrew Santamaria Torrance 7:16.8 7:17
72 Alatini Malu Fr South Torrance 7:28.4 7:28 7/7 37/37 6/6
73 Matthew Delgado St. John Bosco 8:13.4 8:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Redondo Union
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
29:14
5:51
5:51
64 Caden Vanderme
-
5:24
5:24
1
Harry Lonsdale
-
5:24
5:24
2
Justin Prupas
-
5:41
5:41
5
Jake Kau
-
5:42
5:42
6
Michael Arellano
-
7:03
7:03
50








2 Bishop Montgomery
4-2-2-2-2
Gap: 0:12
29:05
5:49
5:49
72 Jacob Hunter
-
5:42
5:42
7
Tyler Mahomes
-
5:49
5:49
12
Reynaldo Rivera
-
5:50
5:50
14
Keaton Dierks
-
5:51
5:51
18
Johnny Weldon
-
5:54
5:54
21
Kosta Schiappa
-
6:00
6:00
27
Christop Valenzue
-
6:01
6:01
30
3 Mira Costa
3-4-5-3-3
Gap: 0:22
29:15
5:51
5:51
92 Kai Crow
-
5:38
5:38
4
Tobin Haynes
-
5:51
5:51
17
Michael Zhang
-
5:53
5:53
20
Aidan Kubitz
-
5:54
5:54
23
Charlie Skinner
-
6:00
6:00
28
Aidan Webb
-
6:13
6:13
37
Carson Inouye
-
6:14
6:14
39
4 Torrance
7-5-3-3-4
Gap: 0:12
29:28
5:54
5:54
93 Tyler Kikuno
-
5:49
5:49
10
Tyler Tautai
-
5:50
5:50
13
James Park
-
5:50
5:50
16
Tristan Minter
-
5:59
5:59
25
Travis Yonekawa
-
6:01
6:01
29
Anthony Chang
-
6:03
6:03
32
Matthew Simpson
-
6:04
6:04
33
5 Hawthorne
6-3-3-5-5
Gap: 0:26
29:49
5:58
5:58
112 Collin Lim
-
5:47
5:47
9
Robert Noriega
-
5:49
5:49
11
Kevin Gonzalez
-
5:53
5:53
19
Omar Nwakwube
-
6:07
6:07
35
Ricardo Torres
-
6:13
6:13
38
Nathan Garcia
-
6:16
6:16
40
Salvador Hernande
-
6:32
6:32
46
6 West
8-6-6-6-6
Gap: 0:13
29:41
5:56
5:56
118 Peter Cepeda
-
5:50
5:50
15
Tommy Tran
-
5:54
5:54
22
Christop Ventura
-
5:55
5:55
24
Nicholas Soepadmo
-
5:59
5:59
26
Timothy Tran
-
6:03
6:03
31
Scott Johnson
-
6:05
6:05
34
Conan Erikson
-
6:23
6:23
44
7 South Torrance
2-7-7-7-7
Gap: 0:48
31:04
6:13
6:13
174 Henry O'brien
Fr
5:36
5:36
3
Kazuki ashwin Atagi
So
6:20
6:20
41
Jason Anthony Pelena
Fr
6:20
6:20
42
Conner Nesbit
Fr
6:23
6:23
43
Christop Rodrigue
Fr
6:25
6:25
45
Ethan Shin
Fr
6:56
6:56
48
Alatini Malu
Fr
7:28
7:28
53
8 North
5-7-8-8-8
Gap: 1:29
33:02
6:36
6:36
191 Ryan Miyata
-
5:46
5:46
8
Riku Okubo
-
6:07
6:07
36
Brett Clutter
-
6:56
6:56
47
Luke Sukal
-
7:00
7:00
49
Mustafa Darsot
-
7:14
7:14
51
Jonah Hirata
-
7:15
7:15
52




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 William Garrell Mira Costa 4:41.3 4:41
2 Josh Goldstein Redondo Union 4:42.5 4:43
3 Daniel Covarubias St. John Bosco 4:43 4:43
4 Christopher Chavez St. John Bosco 4:44.9 4:45
5 Daniel Lutz Redondo Union 4:45.4 4:45
6 Aidan Kim Culver City 4:45.6 4:46
7 Jeremy Nieraeth West 4:47.7 4:48
8 Naoki Kasai West 4:47.8 4:48
9 Ryan Chang West 4:49 4:49
10 Matthew 12th Lee West 4:49 4:49
11 Jonah Ng West 4:49.3 4:49
12 Trevor Blum Redondo Union 4:49.4 4:49
13 Gabriel Cordova St. John Bosco 4:50 4:50
14 Jason Okamoto Torrance 4:50.8 4:51
15 John Solomon Santa Monica 4:51.1 4:51
16 Alexander Lehr Bishop Montgomery 4:51.2 4:51
17 Nicholas Leivers2 Torrance 4:51.2 4:51
18 Matt Peters So South Torrance 4:51.4 4:51 1/2 1/37 9/9
19 Greg Moore Mira Costa 4:51.5 4:52
20 Jesse Franco Torrance 4:51.5 4:52
21 Desi Dickson Culver City 4:51.8 4:52
22 James Dimeo Culver City 4:52.3 4:52
23 Anthony Gil Torrance 4:52.8 4:53
24 Angel Vilchis St. John Bosco 4:52.9 4:53
25 Kieren Walker Culver City 4:53 4:53
26 Jake Martin Torrance 4:54.5 4:55
27 William Beck Mira Costa 4:55.1 4:55
28 Luffy Saito So South Torrance 4:55.4 4:55 2/2 2/37 7/9
29 Shota Shimizu West 4:55.7 4:56
30 Nicolas Russo West 4:55.8 4:56
31 Faris Succari Mira Costa 4:56.9 4:57
32 Jake Herrera West 4:56.9 4:57
33 Michael Welsome Torrance 4:56.9 4:57
34 Alexander Anderson Torrance 4:57.2 4:57
35 Siddharth Gupta Culver City 4:57.8 4:58
36 Brian Kim West 4:58.2 4:58
37 Jack Timko West 4:58.8 4:59
38 Harry Bragg Torrance 4:59.1 4:59
39 Joseph Roth Torrance 4:59.5 5:00
40 Matthew Lee West 5:00.2 5:00
41 Matthew Craig Bishop Montgomery 5:00.8 5:01
42 Malakai Mora Torrance 5:01.3 5:01
43 Antonio Valles St. John Bosco 5:01.6 5:02
44 Il joon Kim West 5:02.2 5:02
45 Joseph Bacigalupi Torrance 5:02.8 5:03
46 Ryan Yearley Bishop Montgomery 5:03.9 5:04
47 Carlo Aguila West 5:05.2 5:05
48 Dylan Helin Torrance 5:07.3 5:07
49 Cooper Brooks Santa Monica 5:15 5:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brandon Bunuan Torrance 5:03.2 5:03
2 Colin Mccarthy Redondo Union 5:04.3 5:04
3 Jacob Lewin Mira Costa 5:04.5 5:05
4 Logan Goo North 5:08.5 5:09
5 Ethan Silagan Mira Costa 5:09.6 5:10
7 Garrett Lapalm Culver City 5:10.2 5:10
8 Nolan Parker Mira Costa 5:10.5 5:11
9 Colin Kozai North 5:10.6 5:11
10 Seamus O'meara Mira Costa 5:12.9 5:13
11 Daniel Korfist Redondo Union 5:13.7 5:14
12 Farris Monawar Torrance 5:13.7 5:14
13 Nicholas Lu West 5:14.2 5:14
15 Jason Klugman Redondo Union 5:14.4 5:14
16 Ryan Martinez Culver City 5:14.4 5:14
17 Jerecho Kato North 5:15.4 5:15
18 Jacob Lee West 5:15.5 5:16
19 Joey Rynski Torrance 5:15.7 5:16
20 Carlos Quintana West 5:16 5:16
21 Joesph Sarkisian West 5:16.6 5:17
22 Vincent Takanashi Torrance 5:16.7 5:17
23 Yuto Tamada Fr South Torrance 5:16.8 5:17 1/10 4/37 7/10
24 Jason Saruwatari Torrance 5:16.8 5:17
25 Daniel Murillo Torrance 5:17.4 5:17
26 Justin Han West 5:17.8 5:18
27 Nathan Wong Jr South Torrance 5:18.2 5:18 2/10 5/37 7/10
28 Nicolas Toney St. John Bosco 5:18.4 5:18
29 Nicholas Meyer Fr South Torrance 5:18.5 5:19 3/10 6/37 6/8
30 Henry Rehor Culver City 5:18.5 5:19
31 Ethan Falconer Jr South Torrance 5:18.7 5:19 4/10 7/37 4/7
32 Blake Pastrana West 5:18.8 5:19
33 Masaki Ito Torrance 5:19.6 5:20
34 Shinn Hayasaka Fr South Torrance 5:19.9 5:20 5/10 8/37 3/5
35 Ray Heinonen West 5:21 5:21
36 Stephen Wilson West 5:21.1 5:21
37 Kaleo Astorga North 5:21.5 5:22
38 Zachary Salas Torrance 5:21.6 5:22
40 Brandon Kim Culver City 5:22.4 5:22
41 Ryan Washizaki Culver City 5:22.5 5:23
42 Liam Malone St. John Bosco 5:22.6 5:23
43 Edward Fu West 5:22.7 5:23
44 Naoki Kato2 Unattached 5:22.9 5:23
45 Ryan Wilson Torrance 5:23.1 5:23
46 Ian Lee West 5:23.1 5:23
47 William Woolen Jr South Torrance 5:24.3 5:24 6/10 10/37 3/3 5:48
(0:23)
5:48
(0:23)
5:48
(0:23)
You ROCK! (LY, LR, PR)
48 Alex Kano Fr South Torrance 5:25 5:25 7/10 11/37 3/3
49 Angus Shen West 5:25.5 5:26
50 Yoshiya Funakoshi West 5:28 5:28
51 Noah Holker West 5:28 5:28
52 Charlie Macdonald Mira Costa 5:28.9 5:29
53 Josh Sandkulla Fr South Torrance 5:30 5:30 8/10 12/37 3/3
54 Drake Wilkinson Bishop Montgomery 5:32.3 5:32
55 William Tennant Bishop Montgomery 5:33 5:33
56 Eric Madera Unattached 5:34.7 5:35
57 Jonathan Flores Unattached 5:36.3 5:36
58 Matthew Long Fr South Torrance 5:36.3 5:36 9/10 15/37 3/3
59 Stephen Hansen West 5:37 5:37
60 Luis Beltran Torrance 5:37.5 5:38
61 Edren Sugay Unattached 5:39.4 5:39
62 Andrew Nunley Fr South Torrance 5:42.9 5:43 10/10 23/37 3/3
63 Aidan Toy West 5:48.1 5:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Mira Costa
2-1-1-1-1
Gap: 0:24
26:06
5:13
5:13
47 Jacob Lewin
-
5:05
5:05
2
Ethan Silagan
-
5:10
5:10
3
Nolan Parker
-
5:11
5:11
5
Seamus O'meara
-
5:13
5:13
6
Charlie Macdonal
-
5:29
5:29
31








2 Torrance
1-2-2-2-2
Gap: 0:14
26:06
5:13
5:13
49 Brandon Bunuan
-
5:03
5:03
1
Farris Monawar
-
5:14
5:14
7
Joey Rynski
-
5:16
5:16
11
Vincent Takanash
-
5:17
5:17
14
Jason Saruwata
-
5:17
5:17
16
Daniel Murillo
-
5:17
5:17
17
Masaki Ito
-
5:20
5:20
24
3 West
4-4-3-3-3
Gap: 0:04
26:20
5:16
5:16
61 Nicholas Lu
-
5:14
5:14
8
Jacob Lee
-
5:16
5:16
10
Carlos Quintana
-
5:16
5:16
12
Joesph Sarkisia
-
5:17
5:17
13
Justin Han
-
5:18
5:18
18
Blake Pastrana
-
5:19
5:19
23
Ray Heinonen
-
5:21
5:21
26
4 Culver City
3-3-4-4-4
Gap: 0:12
26:28
5:18
5:18
89 Garrett Lapalm
-
5:10
5:10
4
Ryan Martinez
-
5:14
5:14
9
Henry Rehor
-
5:19
5:19
21
Brandon Kim
-
5:22
5:22
27
Ryan Washizak
-
5:23
5:23
28








5 South Torrance
5-5-5-5-5
Gap: 0:03
26:32
5:18
5:18
101 Yuto Tamada
Fr
5:17
5:17
15
Nathan Wong
Jr
5:18
5:18
19
Nicholas Meyer
Fr
5:19
5:19
20
Ethan Falconer
Jr
5:19
5:19
22
Shinn Hayasaka
Fr
5:20
5:20
25
William Woolen
Jr
5:24
5:24
29
Alex Kano
Fr
5:25
5:25
30
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 West
2-2-2-1-1
Gap: 0:04
26:47
5:21
5:21
27 Blake Pastrana
-
5:19
5:19
2
Ray Heinonen
-
5:21
5:21
4
Stephen Wilson
-
5:21
5:21
5
Edward Fu
-
5:23
5:23
7
Ian Lee
-
5:23
5:23
9
Angus Shen
-
5:26
5:26
12
Yoshiya Funakosh
-
5:28
5:28
13
2 Torrance
1-1-1-1-2
Gap: 0:20
26:59
5:24
5:24
34 Daniel Murillo
-
5:17
5:17
1
Masaki Ito
-
5:20
5:20
3
Zachary Salas
-
5:22
5:22
6
Ryan Wilson
-
5:23
5:23
8
Luis Beltran
-
5:38
5:38
16








3 South Torrance
3-3-3-3-3
Gap: 0:19
27:39
5:32
5:32
67 William Woolen
Jr
5:24
5:24
10
Alex Kano
Fr
5:25
5:25
11
Josh Sandkull
Fr
5:30
5:30
14
Matthew Long
Fr
5:36
5:36
15
Andrew Nunley
Fr
5:43
5:43
17








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.