Foothill Technology Results from the Ventura County Champ at Lake Casitas on 10/27/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Blakeman, Blythe Jr V 19:11.3 6:24 3 3/43 1/6 1/6 3/8 19:34
(0:23,1.9)
19:34
(0:23,1.9)
19:34
(0:23,1.9)
18:11 You ROCK! (LY, LR, PR)
Burton, Olivia Sr V 19:17.1 6:26 3 5/43 3/6 3/6 1/7 21:14
(1:56,9.1)
20:46
(1:29,7.1)
18:44 You ROCK! (LR, PR)
Dearman-So, Hannah Fr F/S 12:42.1 6:41 1.9 4/20 4/6 5/14 1/3 You ROCK! (SBP)
Dinkler, Quinn So JV 14:36.6 7:41 1.9 12/36 5/8 11/14 1/4 You ROCK! (SBP)
Egbert, Elizabeth Sr JV 11:59.8 6:19 1.9 1/36 1/8 1/14 1/7 You ROCK! (PG, SBP)
Erlenborn, Mikayla So F/S 12:28.5 6:34 1.9 2/20 2/6 3/14 1/4 12:36
(0:08,1.0)
12:36
(0:08,1.0)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Esber, Wessal Sr JV 13:14.8 6:58 1.9 3/36 2/8 7/14 1/6 15:10
(1:55,12.6)
15:06
(1:52,12.3)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Gomez, Kennedy Jr V 19:11.4 6:24 3 4/43 2/6 2/6 1/7 21:37
(2:26,11.2)
21:37
(2:26,11.2)
21:20
(2:08,10.0)
19:07 You ROCK! (LY, LR, PR)
Kearney, Lauren Jr V 19:19.6 6:27 3 6/43 4/6 4/6 1/6 19:59
(0:39,3.3)
19:59
(0:39,3.3)
19:10 17:42 You ROCK! (LY, LR)
Leandro, Carly So V 20:57.8 6:59 3 11/43 6/6 6/6 1/6 22:30
(1:33,6.9)
21:09
(0:11,0.8)
21:09
(0:11,0.8)
20:28 You ROCK! (LY, LR, PR)
Munoz, Maria Fr JV 15:14.6 8:01 1.9 16/36 6/8 12/14 1/3 15:20
(0:05,0.5)
15:20
(0:05,0.5)
You ROCK! (LR, PR)
Munroe, Addison So F/S 12:33.9 6:37 1.9 3/20 3/6 4/14 1/4 You ROCK! (SBP)
Ortiz, Natalie So F/S 14:10.3 7:28 1.9 11/20 6/6 10/14 1/2 13:58 13:58
Santini, Estelle Sr JV 13:50.7 7:17 1.9 6/36 3/8 8/14 1/6 13:34 13:34
Scherrei, Gretchen So F/S 12:06.4 6:22 1.9 1/20 1/6 2/14 1/5 You ROCK! (SBP)
Secreto, Brooke Fr F/S 12:51.6 6:46 1.9 5/20 5/6 6/14 1/2 You ROCK! (SBP)
Toledo, Samantha So JV 14:09.8 7:27 1.9 9/36 4/8 9/14 1/5 You ROCK! (SBP)
Valdavinos, Brianna Fr JV 15:29.3 8:09 1.9 19/36 7/8 13/14 1/3
Vrablik, Hana Jr V 19:53 6:38 3 10/43 5/6 5/6 1/6 20:43
(0:50,4.0)
20:43
(0:50,4.0)
18:39 You ROCK! (LR, PR)
Zumaya, Isabel Fr JV 16:14.1 8:33 1.9 26/36 8/8 14/14 1/2 16:04 16:04
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 96:52
0:42
3 6:27 6:24 6:38 22 6:27 100:10
(3:18,3.3)
106:18
(9:26,8.9)
99:48
(2:56,2.9%)
The Dragons ROCK! Go FT! (LY, LR, PR) Blythe Blakeman (2), Kennedy Gomez (3), Olivia Burton (4), Lauren Kearney (5), Hana Vrablik (8)
JV 1st 5 1/4 67:52
2:37
1.9 7:09 6:19 7:41 24 7:09 69:30
(1:38,2.4)
61:24 The Dragons ROCK! Go FT! (LR) Elizabeth Egbert (1), Wessal Esber (2), Estelle Santini (4), Samantha Toledo (7), Quinn Dinkler (10)
F/S 1st 5 1/2 62:43
0:45
1.9 6:36 6:22 6:46 15 6:36 Gretchen Scherrei (1), Mikayla Erlenborn (2), Addison Munroe (3), Hannah Dearman-So (4), Brooke Secreto (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Claudia Lane Jr Malibu HS 16:35 5:32
2 Carissa Rodriguez Jr Fillmore HS 19:00.5 6:20
3 Blythe Blakeman Jr Foothill Technology 19:11.3 6:24 1/6 1/6 3/8 19:34
(0:23)
19:34
(0:23)
19:34
(0:23)
You ROCK! (LY, LR, PR)
4 Kennedy Gomez Jr Foothill Technology 19:11.4 6:24 2/6 2/6 1/7 21:37
(2:26)
21:37
(2:26)
21:20
(2:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
5 Olivia Burton Sr Foothill Technology 19:17.1 6:26 3/6 3/6 1/7 21:14
(1:56)
20:46
(1:29)
You ROCK! (LR, PR)
6 Lauren Kearney Jr Foothill Technology 19:19.6 6:27 4/6 4/6 1/6 19:59
(0:39)
19:59
(0:39)
19:10 You ROCK! (LY, LR)
7 Diana Perez Jr Fillmore HS 19:42.8 6:34
8 Maria Ruvalcaba Jr Nordhoff HS 19:44.6 6:35
9 Jasmine Ramirez So Nordhoff HS 19:45 6:35
10 Hana Vrablik Jr Foothill Technology 19:53 6:38 5/6 5/6 1/6 20:43
(0:50)
20:43
(0:50)
You ROCK! (LR, PR)
11 Carly Leandro So Foothill Technology 20:57.8 6:59 6/6 6/6 1/6 22:30
(1:33)
21:09
(0:11)
21:09
(0:11)
You ROCK! (LY, LR, PR)
12 Sarah Avdeeff Sr Nordhoff HS 21:05.1 7:02
13 Vanessa Avila So Fillmore HS 21:23.2 7:08
14 Kate Cuadrado So Oaks Christian HS 21:34.9 7:12
15 Christy Anaya Sr La Reina HS 21:37.1 7:12
16 Yamilet Herrera So Nordhoff HS 21:42.7 7:14
17 Aiden Reid So Malibu HS 21:44.2 7:15
18 Jennifer Waid Sr La Reina HS 22:25.1 7:28
19 Allison Dewey So Oaks Christian HS 22:38.3 7:33
20 Clio Wagner Sr Santa Clara HS 22:39.8 7:33
21 Carla Rodas So Nordhoff HS 22:41.4 7:34
22 Sophia Sottile Sr La Reina HS 22:48.1 7:36
23 Jordyn Regier Sr La Reina HS 22:49.4 7:36
24 Fiona Wagner Fr Oaks Christian HS 23:02.3 7:41
25 Olivia Sottile So La Reina HS 23:04.4 7:41
26 Moira Dewey Sr Oaks Christian HS 23:07 7:42
27 Macy Rose lee Fr La Reina HS 23:15.1 7:45
28 Kate Kilpatrick Fr Oaks Christian HS 23:21.1 7:47
29 Adina Berg Jr Malibu HS 23:42.2 7:54
30 Emily Spaeth Fr Oaks Christian HS 23:46.7 7:56
31 Maria Munoz Sr La Reina HS 24:06.9 8:02
32 Lexi Thomas Jr Malibu HS 24:20.4 8:07
33 Grace Mchale Fr Nordhoff HS 24:23.8 8:08
34 Luca Pieretti So Thacher HS 24:47.9 8:16
35 Tess Edwards Jr Thacher HS 24:48.2 8:16
36 Lily Harding Jr Thacher HS 24:48.6 8:16
37 Caroline Delvecchio Jr Thacher HS 24:49 8:16
38 Barkley Bennett Jr Thacher HS 24:49.6 8:17
39 Jina Zhao So Thacher HS 24:49.7 8:17
40 Rowan Cuadrado Sr Oaks Christian HS 25:01.1 8:20
41 Emily Tario Sr Malibu HS 25:51.8 8:37
42 Loren Schneider Jr Oaks Christian HS 26:05.1 8:42
43 Nina Delaney So Malibu HS 27:08.3 9:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Foothill Technology
2-1-1-1-1
Gap: 0:42
96:52
19:22
6:27
22 Blythe Blakeman
Jr
19:11
6:24
2
Kennedy Gomez
Jr
19:11
6:24
3
Olivia Burton
Sr
19:17
6:26
4
Lauren Kearney
Jr
19:20
6:27
5
Hana Vrablik
Jr
19:53
6:38
8
Carly Leandro
So
20:58
6:59
9




The Dragons ROCK! Go FT! (LY, LR, PR)
2 Nordhoff HS
3-2-2-2-2
Gap: 2:57
104:59
21:00
7:00
53 Maria Ruvalcaba
Jr
19:45
6:35
6
Jasmine Ramirez
So
19:45
6:35
7
Sarah Avdeeff
Sr
21:05
7:02
10
Yamilet Herrera
So
21:43
7:14
13
Carla Rodas
So
22:41
7:34
17
Grace Mchale
Fr
24:24
8:08
29




3 La Reina HS
5-4-4-3-3
Gap: 1:27
112:44
22:33
7:31
85 Christy Anaya
Sr
21:37
7:12
12
Jennifer Waid
Sr
22:25
7:28
15
Sophia Sottile
Sr
22:48
7:36
18
Jordyn Regier
Sr
22:49
7:36
19
Olivia Sottile
So
23:04
7:41
21
Macy Rose lee
Fr
23:15
7:45
23
Maria Munoz
Sr
24:07
8:02
27
4 Oaks Christian HS
4-4-5-5-4
Gap: 1:46
113:44
22:45
7:35
93 Kate Cuadrado
So
21:35
7:12
11
Allison Dewey
So
22:38
7:33
16
Fiona Wagner
Fr
23:02
7:41
20
Moira Dewey
Sr
23:07
7:42
22
Kate Kilpatrick
Fr
23:21
7:47
24
Emily Spaeth
Fr
23:47
7:56
26
Rowan Cuadrado
Sr
25:01
8:20
36
5 Malibu HS
1-3-3-4-5
Gap: 9:17
112:14
22:27
7:29
105 Claudia Lane
Jr
16:35
5:32
1
Aiden Reid
So
21:44
7:15
14
Adina Berg
Jr
23:42
7:54
25
Lexi Thomas
Jr
24:20
8:07
28
Emily Tario
Sr
25:52
8:37
37
Nina Delaney
So
27:08
9:03
38




6 Thacher HS
6-6-6-6-6
Gap: 0:02
124:03
24:49
8:16
160 Luca Pieretti
So
24:48
8:16
30
Tess Edwards
Jr
24:48
8:16
31
Lily Harding
Jr
24:49
8:16
32
Caroline Delvecchio
Jr
24:49
8:16
33
Barkley Bennett
Jr
24:50
8:17
34
Jina Zhao
So
24:50
8:17
35




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Elizabeth Egbert Sr Foothill Technology 11:59.8 6:19 1/8 1/14 1/7 You ROCK! (SBP)
2 Angelica Alcala Jr St Bonaventure HS 12:48.6 6:45
3 Wessal Esber Sr Foothill Technology 13:14.8 6:58 2/8 7/14 1/6 15:10
(1:55)
15:06
(1:52)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
4 Cecilia Cisneros Jr Fillmore HS 13:45.6 7:15
5 Gisele Ortega Jr St Bonaventure HS 13:48.2 7:16
6 Estelle Santini Sr Foothill Technology 13:50.7 7:17 3/8 8/14 1/6 13:34 13:34
7 Allison Recancoj Sr Fillmore HS 13:57.8 7:21
8 Emma Orozco Jr Fillmore HS 14:05.4 7:25
9 Samantha Toledo So Foothill Technology 14:09.8 7:27 4/8 9/14 1/5 You ROCK! (SBP)
10 Jesa Runnels So La Reina HS 14:25.7 7:36
11 Delylia Hackworth So Nordhoff HS 14:34.8 7:40
12 Quinn Dinkler So Foothill Technology 14:36.6 7:41 5/8 11/14 1/4 You ROCK! (SBP)
13 Priscila Segovia Jr St Bonaventure HS 14:53.5 7:50
14 Mercy Arellano Fr Nordhoff HS 15:05.8 7:57
15 Yakeline Magana Sr Fillmore HS 15:11.3 8:00
16 Maria Munoz Fr Foothill Technology 15:14.6 8:01 6/8 12/14 1/3 15:20
(0:05)
15:20
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
17 Casey Cusolito Sr La Reina HS 15:17 8:03
18 Victoria Kreuzer Fr La Reina HS 15:26.9 8:08
19 Brianna Valdavinos Fr Foothill Technology 15:29.3 8:09 7/8 13/14 1/3
20 Jasmin Winters Fr Nordhoff HS 15:29.8 8:09
21 Autumn Renzacci giuffr Sr Oaks Christian HS 15:30.4 8:10
22 Karys Everett Fr Nordhoff HS 15:32.9 8:11
23 Noelle Calara Fr La Reina HS 15:50.8 8:20
24 Ester Ruvalcaba Jr Nordhoff HS 15:54.2 8:22
25 Katelyn Kraus Sr Malibu HS 16:11 8:31
26 Isabel Zumaya Fr Foothill Technology 16:14.1 8:33 8/8 14/14 1/2 16:04 16:04
27 Pia Lienesch So La Reina HS 16:15.6 8:33
28 Lydia Wharton Fr La Reina HS 16:15.9 8:34
29 Daniela Degiosa Sr La Reina HS 16:32.6 8:42
30 Rachel Coleman So La Reina HS 16:51.5 8:52
31 Jennifer Estrada Jr Nordhoff HS 16:59.1 8:56
32 Marisol Ramos Jr Fillmore HS 17:45.3 9:21
33 Sierra Todt Sr Malibu HS 18:20 9:39
34 Juilina Reyes So St Bonaventure HS 19:12 10:06
35 Summer Singh Sr Malibu HS 19:23.2 10:12
36 Amada Trinidad So Nordhoff HS 22:36.1 11:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Foothill Technology
1-1-1-1-1
Gap: 2:37
67:52
13:34
7:09
24 Elizabeth Egbert
Sr
12:00
6:19
1
Wessal Esber
Sr
13:15
6:58
2
Estelle Santini
Sr
13:51
7:17
4
Samantha Toledo
So
14:10
7:27
7
Quinn Dinkler
So
14:37
7:41
10
Maria Munoz
Fr
15:15
8:01
13
Brianna Valdavinos
Fr
15:29
8:09
16
The Dragons ROCK! Go FT! (LR)
2 Fillmore HS
2-2-2-2-2
Gap: 4:00
74:45
14:57
7:52
51 Cecilia Cisneros
Jr
13:46
7:15
3
Allison Recancoj
Sr
13:58
7:21
5
Emma Orozco
Jr
14:05
7:25
6
Yakeline Magana
Sr
15:11
8:00
12
Marisol Ramos
Jr
17:45
9:21
25








3 Nordhoff HS
4-3-3-3-3
Gap: 1:19
76:38
15:20
8:04
75 Delylia Hackworth
So
14:35
7:40
9
Mercy Arellano
Fr
15:06
7:57
11
Jasmin Winters
Fr
15:30
8:09
17
Karys Everett
Fr
15:33
8:11
18
Ester Ruvalcaba
Jr
15:54
8:22
20
Jennifer Estrada
Jr
16:59
8:56
24
Amada Trinidad
So
22:36
11:54
26
4 La Reina HS
3-4-3-4-4
Gap: 1:50
77:16
15:27
8:08
77 Jesa Runnels
So
14:26
7:36
8
Casey Cusolito
Sr
15:17
8:03
14
Victoria Kreuzer
Fr
15:27
8:08
15
Noelle Calara
Fr
15:51
8:20
19
Pia Lienesch
So
16:16
8:33
21
Lydia Wharton
Fr
16:16
8:34
22
Daniela Degiosa
Sr
16:33
8:42
23
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gretchen Scherrei So Foothill Technology 12:06.4 6:22 1/6 2/14 1/5 You ROCK! (SBP)
2 Mikayla Erlenborn So Foothill Technology 12:28.5 6:34 2/6 3/14 1/4 12:36
(0:08)
12:36
(0:08)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
3 Addison Munroe So Foothill Technology 12:33.9 6:37 3/6 4/14 1/4 You ROCK! (SBP)
4 Hannah Dearman-So Fr Foothill Technology 12:42.1 6:41 4/6 5/14 1/3 You ROCK! (SBP)
5 Brooke Secreto Fr Foothill Technology 12:51.6 6:46 5/6 6/14 1/2 You ROCK! (SBP)
6 Nicole Gonzalez So Fillmore HS 12:58.3 6:50
7 Giselle Perez So Fillmore HS 13:15.1 6:58
8 Bella Garfias Fr St Bonaventure HS 13:43.3 7:13
9 Maritza Rangel Fr St Bonaventure HS 13:53.7 7:19
10 Patricia Panlaqui So St Bonaventure HS 14:08.4 7:27
11 Natalie Ortiz So Foothill Technology 14:10.3 7:28 6/6 10/14 1/2 13:58 13:58
12 Lorena Izarraras So Fillmore HS 14:39.2 7:43
13 Sian Carlton So St Bonaventure HS 14:50.9 7:49
14 Isabela Del la cruz Fr Fillmore HS 15:16.5 8:02
15 Liliana Felix Fr Fillmore HS 15:26.3 8:08
16 Dawn Rivera Fr Santa Clara HS 15:28.7 8:09
17 Audrey Dewey Fr Oaks Christian HS 16:00.2 8:25
18 Aliyah Heredia Fr Fillmore HS 16:04.3 8:28
19 Elisa Puerto Fr Santa Clara HS 20:29.2 10:47
20 Carissa Carbijal Fr Santa Clara HS 20:40.4 10:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Foothill Technology
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
62:43
12:33
6:36
15 Gretchen Scherrei
So
12:06
6:22
1
Mikayla Erlenborn
So
12:29
6:34
2
Addison Munroe
So
12:34
6:37
3
Hannah Dearman-So
Fr
12:42
6:41
4
Brooke Secreto
Fr
12:52
6:46
5
Natalie Ortiz
So
14:10
7:28
8




2 Fillmore HS
2-2-2-2-2
Gap: 2:28
71:35
14:19
7:32
43 Nicole Gonzalez
So
12:58
6:50
6
Giselle Perez
So
13:15
6:58
7
Lorena Izarraras
So
14:39
7:43
9
Isabela Del la cruz
Fr
15:17
8:02
10
Liliana Felix
Fr
15:26
8:08
11
Aliyah Heredia
Fr
16:04
8:28
12




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

9 races + combined.


All Boys Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 1.9 mi
All at 3 mi
All at 1.9 mi
Fr D1 Pedro Calderon, Fr, 10:34.2, Channel Islands HS Newbury Park HS, 55:58.2, 32
Fr D2 Tyler Garces, Fr, 10:50, Santa Paula HS Santa Paula HS, 56:47.1, 31
Fr D3 Oliver Pick, Fr, 10:48.1, Foothill Technology Foothill Technology, 55:39.9, 23
JV D1 Bronson Miller, Jr, 17:45, Camarillo HS Westlake HS, 93:26.2, 32
JV D2 Gavin Grant, Sr, 17:08.9, Thousand Oaks HS Thousand Oaks HS, 89:01.8, 22
JV D3 Jakob Villasenor, Sr, 17:50.5, Foothill Technology Foothill Technology, 91:08.9, 15
So D1 Clayton Mathews, So, 10:16.7, Ventura HS Ventura HS, 56:33.5, 44
So D2 Ryan Koepnick, So, 10:06.5, Agoura HS Agoura HS, 52:10.1, 27
So D3 Jesus Martinez, So, 10:57.5, Fillmore HS Foothill Technology, 58:53.3, 17
V D1 Ricardo Torres, Sr, 15:41.9, Channel Islands HS Channel Islands HS, 83:28.2, 40
V D2 Andrew Teasdale, Fr, 15:49.9, Simi Valley HS Thousand Oaks HS, 82:49.6, 52
V D3 Henry Pick, Jr, 16:14.6, Foothill Technology Foothill Technology, 83:44.7, 32