Foothill Technology Results from the Arcadia Apache Invite at Legg Lake Park on 11/1/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Barnaby, Nathaniel Sr JV 22:20.2 7:27 3 33/49 7/8 21/23 2/3 17:27
Bensen, Kai Fr Fr 17:22.9 5:48 3 2/83 1/9 5/23 2/11 17:53
(0:31,2.8)
You ROCK! (DPR)
Billings, Jonah Fr V 17:18.1 5:46 3 19/78 4/6 4/23 1/10 17:15
Blacker, Finn Jr V 15:55.1 5:18 3 2/78 2/6 2/23 1/11 15:50
Browne, Noah So Fr 18:16.8 6:06 3 13/83 5/9 12/23 1/7 18:16
De La Trinidad, Erik Fr JV 21:12.4 7:04 3 23/49 5/8 19/23 2/5 20:08
Dinkler, Cole Fr Fr 20:20.8 6:47 3 41/83 7/9 16/23 3/5 19:30
Flores, Christian So JV 20:43.8 6:55 3 21/49 4/8 18/23 3/6 21:00
(0:16,1.3)
You ROCK! (DPR)
Garcia, Nathaniel So JV 21:27.1 7:09 3 26/49 6/8 20/23 1/4 20:07
Guan, Roy Sr V 17:08.2 5:43 3 16/78 3/6 3/23 2/11 17:15
(0:07,0.7)
You ROCK! (DPR)
Ibarra, Andrew Fr JV 25:17.6 8:26 3 43/49 8/8 23/23 3/3 24:17
Liang, Thomas Sr JV 17:53.4 5:58 3 2/49 1/8 10/23 2/10 17:55
(0:02,0.1)
You ROCK! (DPR)
Page, Robby Fr Fr 23:30.4 7:50 3 70/83 9/9 22/23 3/4 24:24
(0:54,3.7)
You ROCK! (DPR)
Ruano, Brandon Sr JV 18:48.4 6:16 3 7/49 2/8 13/23 3/8 18:59
(0:10,0.9)
You ROCK! (DPR)
Ruano, Joseph So Fr 20:05 6:42 3 37/83 6/9 15/23 3/5 19:31
Ruano, Noah Fr Fr 20:37.6 6:53 3 45/83 8/9 17/23 3/4 20:55
(0:18,1.4)
You ROCK! (DPR)
Scherrei, John So Fr 17:55.5 5:59 3 10/83 4/9 11/23 1/9 18:14
(0:19,1.7)
You ROCK! (DPR)
Siddens, Sean Sr V 17:31.4 5:50 3 27/78 6/6 7/23 2/8 17:06
Stilwell, Frank So Fr 17:51.8 5:57 3 8/83 3/9 9/23 1/11 17:21
Teehee, Owen So Fr 17:37.1 5:52 3 5/83 2/9 8/23 1/11 17:20
Vargas, Angel Sr JV 19:22.6 6:28 3 11/49 3/8 14/23 1/7 19:23
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Villasenor, Joshua Jr V 15:00.9 5:00 3 1/78 1/6 1/23 1/15 15:21
(0:20,2.2)
You ROCK! (DPR)
Walker, Jacob So V 17:23.6 5:48 3 22/78 5/6 6/23 1/9 17:17
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/9 82:46
2:23
3 5:31 5:00 5:48 51 5:31 Joshua Villasenor (1), Finn Blacker (2), Roy Guan (13), Jonah Billings (16), Jacob Walker (19)
JV 1st 5 3/5 98:01
3:19
3 6:32 5:58 7:04 55 6:26 Thomas Liang (2), Brandon Ruano (7), Angel Vargas (9), Christian Flores (18), Erik De La Trinidad (19)
Fr 1st 5 1/7 89:04
0:54
3 5:56 5:48 6:06 26 5:56 Kai Bensen (1), Owen Teehee (3), Frank Stilwell (5), John Scherrei (7), Noah Browne (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Joshua Villasenor Jr Foothill Technology 15:00.9 5:00 1/6 1/23 1/15
2 Finn Blacker Jr Foothill Technology 15:55.1 5:18 2/6 2/23 1/11
3 Raul Burris So San Dimas 15:58 5:19
4 Christopher Amaril Jr San Dimas 16:06.6 5:22
5 Efrain Carrillo Sr Ganesha 16:16.8 5:26
6 Cristian Delgado Sr Covina 16:27.8 5:29
7 Daniel Piesik Jr La Salle 16:28.5 5:30
8 Christian Rodriguez Sr Dorsey 16:33.6 5:31
9 Joshua Melendez Fr St. Paul 16:37.1 5:32
10 Jesus Amilpa Jr Covina 16:39.6 5:33
11 Nolan Costin Jr Flintridge Prep 16:47.8 5:36
12 Marcos Vargas Sr La Salle 16:48.1 5:36
13 Christian Rodriguez So Covina 16:48.2 5:36
14 John Zingg Sr Xavier College Prep 16:53.4 5:38
15 Andres Arias Sr Xavier College Prep 16:53.5 5:38
16 Roy Guan Sr Foothill Technology 17:08.2 5:43 3/6 3/23 2/11
17 Sebastian Rodriguez Xavier College Prep 17:11 5:44
18 Joseph Melendez Fr St. Paul 17:15.4 5:45
19 Jonah Billings Fr Foothill Technology 17:18.1 5:46 4/6 4/23 1/10
20 Ethan Franklin So Covina 17:23 5:48
21 Imanol Vela-Lopez Jr Elizabeth Learning C 17:23.1 5:48
22 Jacob Walker So Foothill Technology 17:23.6 5:48 5/6 6/23 1/9
23 Maxwell Sonnenborn Sr Xavier College Prep 17:26 5:49
24 Jonas Li So Covina 17:29.6 5:50
25 Nicholas Castro So Covina 17:30 5:50
26 Landon Hoy Fr United Christian Aca 17:30.4 5:50
27 Sean Siddens Sr Foothill Technology 17:31.4 5:50 6/6 7/23 2/8
28 Anthony Medel Jr Elizabeth Learning C 17:34.2 5:51
29 Dean Russell Sr St. Paul 17:34.5 5:52
30 Noah Lucero Sr St. Paul 17:35.8 5:52
31 Efrain Flores Sr Charter Oak 17:37.9 5:53
32 Isidro Valdez So Sun Valley Magnet 17:39.1 5:53
33 Bryan Mendoza Jr Sun Valley Magnet 17:44.9 5:55
34 Jacob Cervantes So Covina 17:49.8 5:57
35 Steven Isiah Lozano So La Salle 17:53.3 5:58
36 John O'donnell Jr Xavier College Prep 17:54.3 5:58
37 Ryan Machuca So Covina 18:01.2 6:00
38 Stan Pelipad Jr Sun Valley Magnet 18:02.9 6:01
39 Christian Galvan Jr San Dimas 18:03.6 6:01
40 Stefan Datwyler So San Dimas 18:06.6 6:02
41 Max Esquivel Sr La Salle 18:09.1 6:03
42 Eliseo Orozco Sr Sun Valley Magnet 18:14.7 6:05
43 Mark Flores So Sun Valley Magnet 18:17 6:06
44 Didierson Vakombua Sr Sun Valley Magnet 18:17.5 6:06
45 Rowan Evans-lampa So San Dimas 18:18.4 6:06
46 Fabian Freyre So United Christian Aca 18:18.4 6:06
47 Sergio Rivas Sr Sun Valley Magnet 18:26.9 6:09
48 Mason Wheeler Sr United Christian Aca 18:27.9 6:09
49 Luis Cortez Jr Sun Valley Magnet 18:31.2 6:10
50 Elijah Arrington Jr San Dimas 18:31.8 6:11
51 Jason Ngo So Covina 18:34.1 6:11
52 Alvaro Ventura Fr Elizabeth Learning C 18:39.8 6:13
53 Brian Escobedo Sr Avalon 18:42 6:14
54 Theodore Lee Sr La Salle 18:46 6:15
55 Thurman Hou Jr La Salle 18:46.8 6:16
56 Tim Fehn Jr United Christian Aca 19:00.3 6:20
57 Jahiem French Sr Dorsey 19:03.7 6:21
58 Jesus Gomez Sr Sun Valley Magnet 19:04.1 6:21
59 Aidan Galindo Fr St. Paul 19:40.1 6:33
60 Gemini Remigio Sr Elizabeth Learning C 19:41.5 6:34
61 Daniel Silva Sr Avalon 19:48.8 6:36
62 Anthony Toribio Sr Covina 19:50.2 6:37
63 Elijah Parr So United Christian Aca 19:59.4 6:40
64 Moises Rojas Sr Elizabeth Learning C 20:02 6:41
65 Chern Lam So United Christian Aca 20:11.7 6:44
66 James Curtiss Jr La Salle 20:18.9 6:46
67 Jared Lopez Sr United Christian Aca 20:35.8 6:52
68 David Sanchez Soto So Elizabeth Learning C 20:42 6:54
69 Raul Gomez Sr United Christian Aca 20:59.8 7:00
70 Angel Puegero Sr Avalon 21:00.4 7:00
71 Caleb Seybert Jr United Christian Aca 21:28 7:09
72 Osiris Powell So Dorsey 21:42.8 7:14
73 Jacob Detrinidad Jr St. Paul 21:45.5 7:15
74 Joyarib Luevanos Jr Sun Valley Magnet 22:39.2 7:33
75 Harry Wang Jr United Christian Aca 22:46.2 7:35
76 Thomas Raleigh Jr St. Monica Academy 22:57.3 7:39
77 Ben Beanallack Jr St. Paul 23:03.8 7:41
78 jahiem Arnold So Dorsey 26:04.5 8:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Foothill Technology
1-1-1-1-1
Gap: 2:23
82:46
16:33
5:31
51 Joshua Villasenor
Jr
15:01
5:00
1
Finn Blacker
Jr
15:55
5:18
2
Roy Guan
Sr
17:08
5:43
13
Jonah Billings
Fr
17:18
5:46
16
Jacob Walker
So
17:24
5:48
19
Sean Siddens
Sr
17:31
5:50
24




2 Covina
3-3-2-2-2
Gap: 1:02
84:48
16:58
5:39
61 Cristian Delgado
Sr
16:28
5:29
5
Jesus Amilpa
Jr
16:40
5:33
8
Christian Rodriguez
So
16:48
5:36
10
Ethan Franklin
So
17:23
5:48
17
Jonas Li
So
17:30
5:50
21
Nicholas Castro
So
17:30
5:50
22
Jacob Cervantes
So
17:50
5:57
30
3 Xavier College Prep
6-6-3-3-3
Gap: 1:01
86:18
17:16
5:45
89 John Zingg
Sr
16:53
5:38
11
Andres Arias
Sr
16:54
5:38
12
Sebastian Rodriguez
-
17:11
5:44
14
Maxwell Sonnenborn
Sr
17:26
5:49
20
John O'donnell
Jr
17:54
5:58
32








4 San Dimas
2-2-4-5-4
Gap: 2:20
86:33
17:19
5:46
116 Raul Burris
So
15:58
5:19
3
Christopher Amaril
Jr
16:07
5:22
4
Christian Galvan
Jr
18:04
6:01
34
Stefan Datwyler
So
18:07
6:02
35
Rowan Evans-lampa
So
18:18
6:06
40
Elijah Arrington
Jr
18:32
6:11
44




5 St. Paul
5-5-6-4-5
Gap: 3:03
88:43
17:45
5:55
124 Joshua Melendez
Fr
16:37
5:32
7
Joseph Melendez
Fr
17:15
5:45
15
Dean Russell
Sr
17:35
5:52
26
Noah Lucero
Sr
17:36
5:52
27
Aidan Galindo
Fr
19:40
6:33
49
Jacob Detrinidad
Jr
21:46
7:15
57
Ben Beanallack
Jr
23:04
7:41
58
6 La Salle
4-4-5-6-6
Gap: 2:18
88:05
17:37
5:52
128 Daniel Piesik
Jr
16:29
5:30
6
Marcos Vargas
Sr
16:48
5:36
9
Steven Isiah Lozano
So
17:53
5:58
31
Max Esquivel
Sr
18:09
6:03
36
Theodore Lee
Sr
18:46
6:15
46
Thurman Hou
Jr
18:47
6:16
47
James Curtiss
Jr
20:19
6:46
54
7 Sun Valley Magnet
9-8-8-7-7
Gap: 0:38
89:59
18:00
6:00
165 Isidro Valdez
So
17:39
5:53
28
Bryan Mendoza
Jr
17:45
5:55
29
Stan Pelipad
Jr
18:03
6:01
33
Eliseo Orozco
Sr
18:15
6:05
37
Mark Flores
So
18:17
6:06
38
Didierson Vakombua
Sr
18:18
6:06
39
Sergio Rivas
Sr
18:27
6:09
42
8 Elizabeth Learning C
7-7-7-8-8
Gap: 2:39
93:21
18:40
6:13
190 Imanol Vela-Lopez
Jr
17:23
5:48
18
Anthony Medel
Jr
17:34
5:51
25
Alvaro Ventura
Fr
18:40
6:13
45
Gemini Remigio
Sr
19:42
6:34
50
Moises Rojas
Sr
20:02
6:41
52
David Sanchez Soto
So
20:42
6:54
56




9 United Christian Aca
8-9-9-9-9
Gap: 2:29
93:16
18:39
6:13
206 Landon Hoy
Fr
17:30
5:50
23
Fabian Freyre
So
18:18
6:06
41
Mason Wheeler
Sr
18:28
6:09
43
Tim Fehn
Jr
19:00
6:20
48
Elijah Parr
So
19:59
6:40
51
Chern Lam
So
20:12
6:44
53
Jared Lopez
Sr
20:36
6:52
55
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jonathan Karkafi Jr San Marino 17:32.2 5:51
2 Thomas Liang Sr Foothill Technology 17:53.4 5:58 1/8 10/23 2/10
3 Tavis Chen Jr San Marino 18:03.3 6:01
4 Sean Garis Sr San Dimas 18:18.5 6:06
5 Dakota Dreher So Calvary Chapel (Down 18:21.3 6:07
6 Ezra Solomon Jr San Dimas 18:39.7 6:13
7 Brandon Ruano Sr Foothill Technology 18:48.4 6:16 2/8 13/23 3/8
8 Mabaraka Mmbumba Sr Crawford 19:12.3 6:24
9 Nathan Tinoco Jr Sun Valley Magnet 19:12.6 6:24
10 Guillermo Centeno Jr Crawford 19:17.1 6:26
11 Angel Vargas Sr Foothill Technology 19:22.6 6:28 3/8 14/23 1/7
12 Matthew Confer Jr San Dimas 19:25.9 6:29
13 Caleb Lian Jr San Marino 19:47.8 6:36
14 Chris Duran Jr San Dimas 19:48.5 6:36
15 Jack Moffat Jr San Marino 19:54.9 6:38
16 Raymond Bedolla Sr Calvary Chapel (Down 19:56.2 6:39
17 Carlos Rodriguez Jr Calvary Chapel (Down 20:00.3 6:40
18 Fabian Alvarado Jr Crawford 20:08.3 6:43
19 Felipe Rubio Sr Sun Valley Magnet 20:21.2 6:47
20 Matthew Conboy Sr San Dimas 20:23.3 6:48
21 Christian Flores So Foothill Technology 20:43.8 6:55 4/8 18/23 3/6
22 Brandon Ontiveros Jr Covina 20:45.7 6:55
23 Erik De La Trinidad Fr Foothill Technology 21:12.4 7:04 5/8 19/23 2/5
24 Marco Villalba Sr Crawford 21:12.7 7:04
25 Anthony Magana Jr Xavier College Prep 21:15.3 7:05
26 Nathaniel Garcia So Foothill Technology 21:27.1 7:09 6/8 20/23 1/4
27 Evan Chen Jr San Marino 21:54.9 7:18
28 Cole Coffman Sr San Dimas 21:59.4 7:20
29 Gabriel Tuzon Sr Covina 21:59.7 7:20
30 Benjamin Lucas Jum Jr San Dimas 22:00.3 7:20
31 Sebastian Rodriguez Sr Cantwell-Sacred Heart 22:13.2 7:24
32 Hieu Nguyen Sr Covina 22:18.4 7:26
33 Nathaniel Barnaby Sr Foothill Technology 22:20.2 7:27 7/8 21/23 2/3
34 Roberto Perez Jr Sun Valley Magnet 22:32.4 7:31
35 Jaycub Licon-Gaitan Jr San Dimas 22:48.9 7:36
36 Josue Banuelos Jr Cantwell-Sacred Heart 23:10.7 7:44
37 Jorge UC Sr Sun Valley Magnet 23:15.5 7:45
38 Michael Chavez Sr Sun Valley Magnet 23:44.3 7:55
39 Edgar Lopez Jr Sun Valley Magnet 23:46.7 7:56
40 William Walworth Jr Calvary Chapel (Down 24:21 8:07
41 Fabian Aguayo Jr Sun Valley Magnet 24:59.1 8:20
42 Luis Simental Jr Sun Valley Magnet 25:10.5 8:24
43 Andrew Ibarra Fr Foothill Technology 25:17.6 8:26 8/8 23/23 3/3
44 Julian Turner Sr La Salle 26:24.2 8:48
45 Ruben Muniz Sr Sun Valley Magnet 26:25.1 8:48
46 Joshua Dietrich Jr Calvary Chapel (Down 27:01.6 9:01
47 Alejandro Padilla Sr Sun Valley Magnet 30:04.4 10:01
48 Fabian Donato Sr Calvary Chapel (Down 30:55.2 10:18
49 Emiliano Ascencio Jr Sun Valley Magnet 31:17.2 10:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 San Dimas
3-3-3-2-1
Gap: 2:05
96:36
19:19
6:26
49 Sean Garis
Sr
18:19
6:06
4
Ezra Solomon
Jr
18:40
6:13
6
Matthew Confer
Jr
19:26
6:29
10
Chris Duran
Jr
19:49
6:36
12
Matthew Conboy
Sr
20:23
6:48
17
Cole Coffman
Sr
21:59
7:20
22
Benjamin Lucas Jum
Jr
22:00
7:20
23
1 San Marino
1-1-1-1-1
Gap: 4:23
97:13
19:27
6:29
49 Jonathan Karkafi
Jr
17:32
5:51
1
Tavis Chen
Jr
18:03
6:01
3
Caleb Lian
Jr
19:48
6:36
11
Jack Moffat
Jr
19:55
6:38
13
Evan Chen
Jr
21:55
7:18
21








3 Foothill Technology
2-2-2-3-3
Gap: 3:19
98:01
19:36
6:32
55 Thomas Liang
Sr
17:53
5:58
2
Brandon Ruano
Sr
18:48
6:16
7
Angel Vargas
Sr
19:23
6:28
9
Christian Flores
So
20:44
6:55
18
Erik De La Trinidad
Fr
21:12
7:04
19
Nathaniel Garcia
So
21:27
7:09
20
Nathaniel Barnaby
Sr
22:20
7:27
24
4 Calvary Chapel (Down
4-4-4-4-4
Gap: 8:40
109:40
21:56
7:19
94 Dakota Dreher
So
18:21
6:07
5
Raymond Bedolla
Sr
19:56
6:39
14
Carlos Rodriguez
Jr
20:00
6:40
15
William Walworth
Jr
24:21
8:07
29
Joshua Dietrich
Jr
27:02
9:01
31
Fabian Donato
Sr
30:55
10:18
32




5 Sun Valley Magnet
5-5-5-5-5
Gap: 4:32
109:06
21:49
7:16
102 Nathan Tinoco
Jr
19:13
6:24
8
Felipe Rubio
Sr
20:21
6:47
16
Roberto Perez
Jr
22:32
7:31
25
Jorge UC
Sr
23:16
7:45
26
Michael Chavez
Sr
23:44
7:55
27
Edgar Lopez
Jr
23:47
7:56
28
Fabian Aguayo
Jr
24:59
8:20
30
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alex Alvarez Fr La Salle 16:22.7 5:28
2 Kai Bensen Fr Foothill Technology 17:22.9 5:48 1/9 5/23 2/11
3 Neil Chen Fr San Marino 17:34.7 5:52
4 Manuel de Tezanos So St. Monica Academy 17:36.6 5:52
5 Owen Teehee So Foothill Technology 17:37.1 5:52 2/9 8/23 1/11
6 Thai Villaluna Fr San Marino 17:38 5:53
7 Victor Cazares Fr Avalon 17:48.4 5:56
8 Frank Stilwell So Foothill Technology 17:51.8 5:57 3/9 9/23 1/11
9 Brian Truong Fr Crawford 17:54 5:58
10 John Scherrei So Foothill Technology 17:55.5 5:59 4/9 11/23 1/9
11 Christopher Inzunza So Crawford 18:07.2 6:02
12 Gavin O'Malley So San Marino 18:16.5 6:06
13 Noah Browne So Foothill Technology 18:16.8 6:06 5/9 12/23 1/7
14 Tyler Sesser Fr Xavier College Prep 18:26.7 6:09
15 Cristhian Santana Fr Crawford 18:32.6 6:11
16 Diego Morago Fr Covina 18:39.1 6:13
17 Abdinasir Mohamed Fr Crawford 18:40.5 6:14
18 Jack Resado Fr Cantwell-Sacred Heart 18:50.7 6:17
19 Luis Roque So Sun Valley Magnet 18:51.4 6:17
20 Benjamin Hughes Fr San Marino 18:52.2 6:17
21 Samuel Soto Fr Sun Valley Magnet 19:01 6:20
22 Joaquin Morago Fr Covina 19:01.4 6:20
23 Ethan Foong So San Marino 19:04.5 6:22
24 Joemaria Plascencia Fr St. Monica Academy 19:04.8 6:22
25 Jim Wang So San Marino 19:05.7 6:22
26 Guillermo Diaz So Sun Valley Magnet 19:09.6 6:23
27 Alan Martinez Fr Crawford 19:14.3 6:25
28 Dominic Rodriguez- Fr Crawford 19:31.6 6:31
29 Cody Amarillas So San Dimas 19:39.2 6:33
30 Chosen Chukwuemeka Fr Crawford 19:39.6 6:33
31 Eder Hueto So Sun Valley Magnet 19:40 6:33
32 Michael Pineda Fr Sun Valley Magnet 19:42.3 6:34
33 Tamara Zamaranos So Covina 19:45 6:35
34 Adrian Garcia So Covina 19:48.8 6:36
35 Michael Yuratich So San Marino 19:55.9 6:39
36 Julian Ayon So San Dimas 19:57.2 6:39
37 Joseph Ruano So Foothill Technology 20:05 6:42 6/9 15/23 3/5
38 Chomnapp Khoth Fr Crawford 20:06.6 6:42
39 Mathew Riley Fr Avalon 20:14.4 6:45
40 Yovani Barbosa So San Dimas 20:14.5 6:45
41 Cole Dinkler Fr Foothill Technology 20:20.8 6:47 7/9 16/23 3/5
42 Diego Arias So Xavier College Prep 20:21.3 6:47
43 Christopher Jang Fr San Marino 20:22.8 6:48
44 Sebastian Garza Fr Xavier College Prep 20:24 6:48
45 Noah Ruano Fr Foothill Technology 20:37.6 6:53 8/9 17/23 3/4
46 Christian Zambudio Fr Crawford 20:55.8 6:59
47 Anthony Haro So Covina 20:56.4 6:59
48 Andrew Do Fr Crawford 20:57 6:59
49 Aiden Ye So San Marino 21:05 7:02
50 Daniel Torres Jr Cantwell-Sacred Heart 21:05.1 7:02
51 Sutton Spindler So San Marino 21:05.2 7:02
52 Gaige Sutton So San Dimas 21:06 7:02
53 Colin Eriksen So San Marino 21:06.7 7:02
54 Noah Heartfield Fr San Marino 21:07.9 7:03
55 Jonathan Cox So San Dimas 21:11.7 7:04
56 Gael Barajas Fr Crawford 21:27.1 7:09
57 Giovani Martinez Fr Avalon 21:28 7:09
58 Eric Flores Fr San Dimas 21:42.9 7:14
59 Joseph-Blue Sun Fr Crawford 21:45.1 7:15
60 Brandon Wan So San Marino 21:48.3 7:16
61 Liam Quinn So La Salle 21:52.2 7:17
62 Norman Chan So San Marino 22:09.3 7:23
63 Santiago Romero So La Salle 22:10.6 7:24
64 Richard Li Fr San Marino 22:13.5 7:25
65 Maximos Labib Fr Xavier College Prep 22:19.3 7:26
66 John Soto So Sun Valley Magnet 22:26.8 7:29
67 Jonathan Duran Fr San Dimas 22:57.5 7:39
68 Nicholas Velasco So Cantwell-Sacred Heart 23:04.1 7:41
69 Jack Ye Fr San Marino 23:07.3 7:42
70 Robby Page Fr Foothill Technology 23:30.4 7:50 9/9 22/23 3/4
71 Eduardo Gutierrez Fr Crawford 23:31.1 7:50
72 Sawyer Nelson So La Salle 23:37.4 7:52
73 Francisco Rodriguez Fr Sun Valley Magnet 23:40.3 7:53
74 Brett Estrada Fr Xavier College Prep 23:57.8 7:59
75 Banjelsi Ambriz Fr Sun Valley Magnet 24:59.2 8:20
76 Johnny Tran So St. Monica Academy 25:17.5 8:26
77 Christopher Arias So Sun Valley Magnet 25:26 8:29
78 Daniel Ndizeye Fr Crawford 26:27.7 8:49
79 John Soejoto So St. Monica Academy 26:50.8 8:57
80 Andy Rojas So Sun Valley Magnet 27:37.6 9:13
81 Angel Montelongo So Sun Valley Magnet 28:09.4 9:23
82 Ricardo Garcia Fr Sun Valley Magnet 33:07.5 11:02
83 Vance Hamlin So Sun Valley Magnet 35:04.5 11:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Foothill Technology
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
89:04
17:49
5:56
26 Kai Bensen
Fr
17:23
5:48
1
Owen Teehee
So
17:37
5:52
3
Frank Stilwell
So
17:52
5:57
5
John Scherrei
So
17:56
5:59
7
Noah Browne
So
18:17
6:06
10
Joseph Ruano
So
20:05
6:42
32
Cole Dinkler
Fr
20:21
6:47
34
2 San Marino
2-2-2-2-2
Gap: 1:30
91:26
18:17
6:06
50 Neil Chen
Fr
17:35
5:52
2
Thai Villaluna
Fr
17:38
5:53
4
Gavin O'Malley
So
18:17
6:06
9
Benjamin Hughes
Fr
18:52
6:17
16
Ethan Foong
So
19:05
6:22
19
Jim Wang
So
19:06
6:22
20
Michael Yuratich
So
19:56
6:39
30
3 Crawford
3-3-3-3-3
Gap: 1:20
92:29
18:30
6:10
62 Brian Truong
Fr
17:54
5:58
6
Christopher Inzunza
So
18:07
6:02
8
Cristhian Santana
Fr
18:33
6:11
12
Abdinasir Mohamed
Fr
18:41
6:14
14
Alan Martinez
Fr
19:14
6:25
22
Dominic Rodriguez-
Fr
19:32
6:31
23
Chosen Chukwuemeka
Fr
19:40
6:33
25
4 Sun Valley Magnet
6-5-4-4-4
Gap: 0:51
96:24
19:17
6:26
106 Luis Roque
So
18:51
6:17
15
Samuel Soto
Fr
19:01
6:20
17
Guillermo Diaz
So
19:10
6:23
21
Eder Hueto
So
19:40
6:33
26
Michael Pineda
Fr
19:42
6:34
27
John Soto
So
22:27
7:29
42
Francisco Rodriguez
Fr
23:40
7:53
44
5 Covina
5-4-5-5-5
Gap: 2:17
98:11
19:38
6:33
125 Diego Morago
Fr
18:39
6:13
13
Joaquin Morago
Fr
19:01
6:20
18
Tamara Zamaranos
So
19:45
6:35
28
Adrian Garcia
So
19:49
6:36
29
Anthony Haro
So
20:56
6:59
37








6 San Dimas
7-7-7-7-6
Gap: 1:33
102:09
20:26
6:49
165 Cody Amarillas
So
19:39
6:33
24
Julian Ayon
So
19:57
6:39
31
Yovani Barbosa
So
20:15
6:45
33
Gaige Sutton
So
21:06
7:02
38
Jonathan Cox
So
21:12
7:04
39
Eric Flores
Fr
21:43
7:14
40
Jonathan Duran
Fr
22:58
7:39
43
7 Xavier College Prep
4-6-6-6-7
Gap: 5:31
105:29
21:06
7:02
168 Tyler Sesser
Fr
18:27
6:09
11
Diego Arias
So
20:21
6:47
35
Sebastian Garza
Fr
20:24
6:48
36
Maximos Labib
Fr
22:19
7:26
41
Brett Estrada
Fr
23:58
7:59
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

10 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Gold JV Boys Carson Baldevia, Sr, 15:50.2, Great Oak Great Oak, 80:40.3, 15
Gold Soph/Fr Bo Nick Gaffney, Fr, 15:59.1, Great Oak Great Oak, 81:02, 26
Gold V Boys Cai Duran, Sr, 15:05.9, Granada Hills Great Oak, 76:25.5, 24
Jade JV Boys Jack Livingston, Jr, 16:53.3, Brea Olinda Brea Olinda, 87:39, 38
Jade Soph/Fr Bo Ethan Brown, So, 16:29.6, Mission Viejo Mission Viejo, 85:33.6, 34
Jade V Boys Damien Maldonado, Jr, 15:13.3, Mayfair South Pasadena, 80:14.7, 61
Sky Blue JV Boy Jonathan Karkafi, Jr, 17:32.2, San Marino San Marino, 97:13.1, 49
Sky Blue Soph/F Alex Alvarez, Fr, 16:22.7, La Salle Foothill Technology, 89:04.1, 26
Sky Blue V Boys Joshua Villasenor, Jr, 15:00.9, Foothill Technology Foothill Technology, 82:45.9, 51
V Sweeps Gabriel Abbes, Sr, 14:28.9, Great Oak Great Oak, 73:08.4, 16

All Girls Races

10 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Gold JV Girls Amber Hughes, Sr, 19:33.9, Granada Hills Granada Hills, 100:14.2, 20
Gold Soph/Fr Gi Alyssa Tapanes, So, 19:02, Downey Great Oak, 100:54.5, 47
Gold V Girls Sophie Rodriguez, Jr, 18:04.8, Great Oak Great Oak, 92:50.4, 17
Jade JV Girls Savannah Baca, Sr, 20:20.5, Hillcrest Hillcrest, 114:31.8, 49
Jade Soph/Fr Gi Grace Dorado, Fr, 18:52.3, Oak Hills Bishop Amat, 110:14.8, 59
Jade V Girls Sydney Morrow, So, 17:42, South Pasadena South Pasadena, 96:47.7, 57
Sky Blue JV Gir Purvaja Balaji, Sr, 19:07.2, San Marino San Marino, 102:40, 15
Sky Blue Soph/F Anya Tang, So, 20:56.1, San Marino Cantwell-Sacred Heart, 129:16.6, 15
Sky Blue V Girl Brooke Secreto, Jr, 17:49.6, Foothill Technology Foothill Technology, 97:48.3, 38
V Sweeps Madeleine Locher, Sr, 16:52, Ventura Great Oak, 87:07.8, 28