SF University Results from the BCL CC Challenge at GGP - BCL on 10/14/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ana Telfer So F/S 22:08 7:08 3.1 11/72 3/8 6/14 2/11
Brenda Walker Sr V 22:10 7:09 3.1 17/64 4/6 7/14 3/7 You ROCK! (SBP)
Christina Howard Fr F/S 23:18 7:31 3.1 23/72 6/8 11/14 2/6
Claire Jackson Fr F/S 20:59 6:46 3.1 4/72 1/8 1/14 3/14
Ellena Parry So F/S 24:06 7:46 3.1 33/72 7/8 13/14 2/5
Grace Euphrat Weston Sr V 21:23 6:54 3.1 10/64 2/6 3/14 3/11
Julia Lu Sr V 21:14 6:51 3.1 9/64 1/6 2/14 5/15
Katie Kelley Sr V 22:14 7:10 3.1 19/64 5/6 8/14 2/6
Lily Zhong Fr F/S 28:27 9:11 3.1 62/72 8/8 14/14 3/4
Linda Huang So F/S 22:25 7:14 3.1 14/72 5/8 10/14 1/7
Maeve Miller Fr F/S 22:17 7:11 3.1 13/72 4/8 9/14 2/8
Mika Takamori Jr V 21:50 7:03 3.1 14/64 3/6 5/14 3/9
Simone Jacob So F/S 21:27 6:55 3.1 6/72 2/8 4/14 2/12
Yeymi Rivas Sr V 23:56 7:43 3.1 34/64 6/6 12/14 3/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/6 108:51
1:00
3.1 7:01 6:51 7:10 62 6:50 Julia Lu (8), Grace Euphrat Weston (9), Mika Takamori (13), Brenda Walker (15), Katie Kelley (17)
F/S 1st 5 2/7 109:16
1:26
3.1 7:03 6:46 7:14 48 6:56 Claire Jackson (4), Simone Jacob (6), Ana Telfer (11), Maeve Miller (13), Linda Huang (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mccullough Bevin Sr MARIN ACADEMY 19:34 6:19
2 Cassidy Elkins Sr URBAN 20:35 6:38
3 Sarah Selzer Sr CONVENT 20:55 6:45
4 Julia Thompson Sr LW 20:56 6:45
5 Coco Ocker Jr URBAN 20:59 6:46
6 Danila Sweet-coll Jr URBAN 20:59 6:46
7 Kirkpatrick Claire Sr MARIN ACADEMY 21:03 6:47
8 Post Ciara Sr MARIN ACADEMY 21:10 6:50
9 Julia Lu Sr SF University 21:14 6:51 1/6 2/14 5/15
10 Grace Euphrat Weston Sr SF University 21:23 6:54 2/6 3/14 3/11
11 Kendall Youmak Jr BAY 21:36 6:58
12 Varian Astra Jr MARIN ACADEMY 21:38 6:59
13 Kelowna Ostwald Sr LW 21:38 6:59
14 Mika Takamori Jr SF University 21:50 7:03 3/6 5/14 3/9
15 Kristina Randrup Jr HEAD ROYCE 22:02 7:06
16 Julia Shorofsky Sr URBAN 22:09 7:09
17 Brenda Walker Sr SF University 22:10 7:09 4/6 7/14 3/7 You ROCK! (SBP)
18 Sophie Klein Fr URBAN 22:12 7:10
19 Katie Kelley Sr SF University 22:14 7:10 5/6 8/14 2/6
20 Arellano Chiara Jr MARIN ACADEMY 22:26 7:14
21 Georgia Scherer Jr HEAD ROYCE 22:28 7:15
22 Shane Ortiz Sr URBAN 22:30 7:15
23 Mari Kamiya Sr CPS 22:30 7:15
24 Dennison Larkin So MARIN ACADEMY 22:39 7:18
25 Emma Greenberg-bell Sr LW 22:53 7:23
26 Phillips Sophie So MARIN ACADEMY 22:54 7:23
27 Kayla Schmidlin Jr HEAD ROYCE 22:57 7:24
28 Chloe Carothers-liske Jr LW 23:11 7:29
29 Emily Miller Sr URBAN 23:27 7:34
30 Rachel Fung Sr CONVENT 23:33 7:36
31 Sophia Richards Jr DREW 23:35 7:36
32 Rose Bialer Jr SF WALDORF 23:41 7:38
33 Michelle Dickey Jr URBAN 23:47 7:40
34 Yeymi Rivas Sr SF University 23:56 7:43 6/6 12/14 3/5
35 Sophie Go Sr BAY 24:09 7:47
36 Lizzy Wu Jr LW 24:10 7:48
37 Tiffany Poon Jr BAY 24:20 7:51
38 Veronica Mcintire Sr DREW 24:29 7:54
39 Vidya Ramaswamy Jr ATHENIAN 24:42 7:58
40 Alexis Bullock Jr LW 24:47 8:00
41 Camryn Hollarsmith Jr LW 24:51 8:01
42 Fisher-smith Liv Jr MARIN ACADEMY 25:00 8:04
43 Bria Cheng Fr DREW 25:10 8:07
44 Ninon Scotto Di Uccio Sr INTERNATIONAL 25:13 8:08
45 Lois Hu Sr CHINESE CHRISTIAN 25:16 8:09
46 Chelsea Martinez Sr REDWOOD CHRISTIAN 25:20 8:10
47 Munoz Ledo Sara Jr MARIN ACADEMY 26:03 8:24
48 Camden Mcmillan Sr BAY 26:18 8:29
49 Ciara Keegan Jr LW 26:31 8:33
50 Katie Stamm-kirk So BENTLEY 26:48 8:39
51 Rannie Zeng Sr CHINESE CHRISTIAN 26:49 8:39
52 Ameya Futnani Sr CPS 26:55 8:41
53 Chang Katie Sr MARIN ACADEMY 26:59 8:42
54 Alina Osborn Fr DREW 27:06 8:45
55 Julia Roehl Jr BAY 27:19 8:49
56 Madison Stetter Jr CONVENT 27:19 8:49
57 Mia Risher So URBAN 27:26 8:51
58 Maddy Leibovitch Jr LW 27:40 8:55
59 Lillian Stern So DREW 27:45 8:57
60 Maya Ramsey Sr CPS 27:48 8:58
61 Gabi Willingham Jr CPS 27:49 8:58
62 Mabel Chen Jr BENTLEY 28:38 9:14
63 Zoe Harris Jr LW 28:47 9:17
64 Monica Lee Sr BAY 30:10 9:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 URBAN
2-1-1-1-1
Gap: 1:37
106:54
21:23
6:54
41 Cassidy Elkins
Sr
20:35
6:38
2
Coco Ocker
Jr
20:59
6:46
4
Danila Sweet-co
Jr
20:59
6:46
5
Julia Shorofsk
Sr
22:09
7:09
14
Sophie Klein
Fr
22:12
7:10
16
Shane Ortiz
Sr
22:30
7:15
19
Emily Miller
Sr
23:27
7:34
24
2 MARIN ACADEMY
1-2-2-1-2
Gap: 2:52
105:51
21:10
6:50
43 Mccullou Bevin
Sr
19:34
6:19
1
Kirkpatr Claire
Sr
21:03
6:47
6
Post Ciara
Sr
21:10
6:50
7
Varian Astra
Jr
21:38
6:59
11
Arellano Chiara
Jr
22:26
7:14
18
Dennison Larkin
So
22:39
7:18
20
Phillips Sophie
So
22:54
7:23
22
3 SF University
4-4-3-3-3
Gap: 1:00
108:51
21:46
7:01
62 Julia Lu
Sr
21:14
6:51
8
Grace Euphrat Weston
Sr
21:23
6:54
9
Mika Takamori
Jr
21:50
7:03
13
Brenda Walker
Sr
22:10
7:09
15
Katie Kelley
Sr
22:14
7:10
17
Yeymi Rivas
Sr
23:56
7:43
26




4 LW
3-3-4-4-4
Gap: 3:14
112:48
22:34
7:17
87 Julia Thompson
Sr
20:56
6:45
3
Kelowna Ostwald
Sr
21:38
6:59
12
Emma Greenber
Sr
22:53
7:23
21
Chloe Carother
Jr
23:11
7:29
23
Lizzy Wu
Jr
24:10
7:48
28
Alexis Bullock
Jr
24:47
8:00
31
Camryn Hollarsm
Jr
24:51
8:01
32
5 BAY
5-5-5-5-5
Gap: 5:43
123:42
24:44
7:59
136 Kendall Youmak
Jr
21:36
6:58
10
Sophie Go
Sr
24:09
7:47
27
Tiffany Poon
Jr
24:20
7:51
29
Camden Mcmillan
Sr
26:18
8:29
34
Julia Roehl
Jr
27:19
8:49
36
Monica Lee
Sr
30:10
9:44
38




6 DREW
6-6-6-6-6
Gap: 4:10
128:05
25:37
8:16
160 Sophia Richards
Jr
23:35
7:36
25
Veronica Mcintire
Sr
24:29
7:54
30
Bria Cheng
Fr
25:10
8:07
33
Alina Osborn
Fr
27:06
8:45
35
Lillian Stern
So
27:45
8:57
37








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jill Reilly So LW 20:02 6:28
2 Lindsey Bach So LW 20:21 6:34
3 Nicki Bissey So SAN DOMENICO 20:42 6:41
4 Claire Jackson Fr SF University 20:59 6:46 1/8 1/14 3/14
5 Lauren Oberwager Fr BAY 21:21 6:53
6 Simone Jacob So SF University 21:27 6:55 2/8 4/14 2/12
7 Maya Rich So LW 21:41 7:00
8 Olivia Hoekendijk So CONVENT 21:42 7:00
9 Brianna Bourne So CPS 21:59 7:05
10 Sophia Durney Fr CPS 21:59 7:05
11 Ana Telfer So SF University 22:08 7:08 3/8 6/14 2/11
12 Jen Yeo Fr LW 22:08 7:08
13 Maeve Miller Fr SF University 22:17 7:11 4/8 9/14 2/8
14 Linda Huang So SF University 22:25 7:14 5/8 10/14 1/7
15 Kenna Van Steyn So ATHENIAN 22:38 7:18
16 Sophia Brakeman Fr HEAD ROYCE 22:41 7:19
17 De Petris Nicole Fr MARIN ACADEMY 22:59 7:25
18 Matisse Mulligan Fr HEAD ROYCE 23:03 7:26
19 Ava Podell So CPS 23:04 7:26
20 Maya Zimmerman So CPS 23:04 7:26
21 Alexandra Tien-smith So LW 23:13 7:29
22 Mia Talkovsky Fr LW 23:14 7:30
23 Christina Howard Fr SF University 23:18 7:31 6/8 11/14 2/6
24 Solenn Grainger-monsen So LW 23:29 7:35
25 Angela Vaynshteyn So BAY 23:39 7:38
26 Keelin Davis So INTERNATIONAL 23:40 7:38
27 Ally Mccleary Fr CPS 23:44 7:39
28 Grace Berg So CPS 23:45 7:40
29 Jamila Wilson So LW 23:52 7:42
30 Genna Corlett Fr INTERNATIONAL 23:52 7:42
31 Maggie Drew Fr LW 23:57 7:44
32 Emily Lennon Fr ATHENIAN 23:58 7:44
33 Ellena Parry So SF University 24:06 7:46 7/8 13/14 2/5
34 Hopkins Julia Fr MARIN ACADEMY 24:38 7:57
35 Katherine Wu Fr LW 24:43 7:58
36 Mara Kauffmanpuchall So BAY 24:48 8:00
37 Katie Thomis Fr CONVENT 24:49 8:00
38 Caroline O'connell Fr CONVENT 24:51 8:01
39 Clara Daikh So BAY 25:05 8:05
40 Parker Piscitellofay Fr BAY 25:09 8:07
41 Grace Diemoz Fr INTERNATIONAL 25:31 8:14
42 Sofia Salusso Fr SF WALDORF 25:39 8:16
43 Hayley Martinez So REDWOOD CHRISTIAN 25:40 8:17
44 Madeline Holtz Fr INTERNATIONAL 25:49 8:20
45 Luria Rachel Fr MARIN ACADEMY 25:53 8:21
46 Hannah Taschek Fr CONVENT 25:57 8:22
47 Maya Weidman Fr INTERNATIONAL 26:01 8:24
48 Analisa Pines So CPS 26:01 8:24
49 Hyun Gill So SAN DOMENICO 26:07 8:25
50 Sophie Latone Fr BAY 26:11 8:27
51 Ana Kramer Fr INTERNATIONAL 26:58 8:42
52 Hilda Gonzalez So LW 26:59 8:42
53 Leeza Lu So HEAD ROYCE 27:05 8:44
54 Mia Haidamus Fr INTERNATIONAL 27:16 8:48
55 Alejandra Changuex Fr SAN DOMENICO 27:28 8:52
56 Claire Kosewic Fr CONVENT 27:48 8:58
57 Savannah Goodell So REDWOOD CHRISTIAN 27:59 9:02
58 Katherine Geronimo Fr REDWOOD CHRISTIAN 28:14 9:06
59 Ayesha Prashanth Fr CPS 28:14 9:06
60 Martha Castro So CPS 28:14 9:06
61 Lily Du So SAN DOMENICO 28:21 9:09
62 Lily Zhong Fr SF University 28:27 9:11 8/8 14/14 3/4
63 Luna Katai So SAN DOMENICO 28:33 9:13
64 Charley Ostrow Fr LW 28:38 9:14
65 Gia Monachino So CONVENT 28:49 9:18
66 Ana Paula Louie-grover So CONVENT 28:54 9:19
67 Hannah Chan Fr INTERNATIONAL 29:08 9:24
68 Daniela Cruz Fr MAKING WAVES 29:47 9:36
69 Amalia Gradie So ATHENIAN 32:12 10:23
70 Tess Thompson Fr DREW 35:23 11:25
71 Monica Arce-macias So REDWOOD CHRISTIAN 35:28 11:26
72 Clio Scher Fr DREW 45:00 14:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 LW
1-1-1-1-1
Gap: 3:11
107:25
21:29
6:56
39 Jill Reilly
So
20:02
6:28
1
Lindsey Bach
So
20:21
6:34
2
Maya Rich
So
21:41
7:00
7
Jen Yeo
Fr
22:08
7:08
12
Alexandr Tien-smi
So
23:13
7:29
17
Mia Talkovsk
Fr
23:14
7:30
18
Solenn Grainger
So
23:29
7:35
20
2 SF University
3-2-2-2-2
Gap: 1:26
109:16
21:51
7:03
48 Claire Jackson
Fr
20:59
6:46
4
Simone Jacob
So
21:27
6:55
6
Ana Telfer
So
22:08
7:08
11
Maeve Miller
Fr
22:17
7:11
13
Linda Huang
So
22:25
7:14
14
Christin Howard
Fr
23:18
7:31
19
Ellena Parry
So
24:06
7:46
26
3 CPS
6-3-3-3-3
Gap: 1:45
113:50
22:46
7:21
73 Brianna Bourne
So
21:59
7:05
9
Sophia Durney
Fr
21:59
7:05
10
Ava Podell
So
23:04
7:26
15
Maya Zimmerma
So
23:04
7:26
16
Ally Mccleary
Fr
23:44
7:39
23
Grace Berg
So
23:45
7:40
24
Analisa Pines
So
26:01
8:24
36
4 BAY
4-4-4-4-4
Gap: 3:48
120:02
24:00
7:45
114 Lauren Oberwage
Fr
21:21
6:53
5
Angela Vaynshte
So
23:39
7:38
21
Mara Kauffman
So
24:48
8:00
27
Clara Daikh
So
25:05
8:05
30
Parker Piscitel
Fr
25:09
8:07
31
Sophie Latone
Fr
26:11
8:27
38




5 CONVENT
5-5-5-5-5
Gap: 6:06
125:07
25:01
8:04
141 Olivia Hoekendi
So
21:42
7:00
8
Katie Thomis
Fr
24:49
8:00
28
Caroline O'connel
Fr
24:51
8:01
29
Hannah Taschek
Fr
25:57
8:22
34
Claire Kosewic
Fr
27:48
8:58
42
Gia Monachin
So
28:49
9:18
45
Ana Paula Louie-gr
So
28:54
9:19
46
6 INTERNATIONAL
7-7-6-6-6
Gap: 2:21
124:53
24:59
8:03
147 Keelin Davis
So
23:40
7:38
22
Genna Corlett
Fr
23:52
7:42
25
Grace Diemoz
Fr
25:31
8:14
32
Madeline Holtz
Fr
25:49
8:20
33
Maya Weidman
Fr
26:01
8:24
35
Ana Kramer
Fr
26:58
8:42
39
Mia Haidamus
Fr
27:16
8:48
40
7 SAN DOMENICO
2-6-7-7-7
Gap: 7:51
131:11
26:14
8:28
168 Nicki Bissey
So
20:42
6:41
3
Hyun Gill
So
26:07
8:25
37
Alejandr Changuex
Fr
27:28
8:52
41
Lily Du
So
28:21
9:09
43
Luna Katai
So
28:33
9:13
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.