Hall High School Results from the CCC Championships Region A at Hall HS on 11/11/20

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amruth Niranjan Sr V 16:43 5:24 3.1 5/43 2/7 2/7 2/7 16:46
(0:03,0.3)
16:46
(0:03,0.3)
16:46
(0:03,0.3)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Jake Long Jr V 17:46 5:44 3.1 15/43 7/7 7/7 1/4 17:18 17:18 17:10
Luke Dai Sr V 17:14 5:34 3.1 11/43 6/7 6/7 1/4 16:35 16:35 16:35
Samuel Aronow Jr V 17:02 5:30 3.1 8/43 4/7 4/7 1/6 17:04
(0:02,0.2)
17:04
(0:02,0.2)
17:04
(0:02,0.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Thomas Robinson Sr V 17:11 5:33 3.1 10/43 5/7 5/7 1/6 16:39 16:39 16:39
Walker Beverly Jr V 15:53 5:07 3.1 3/43 1/7 1/7 2/7 15:48 15:48 15:48
Yonah Goldberg Sr V 16:49 5:25 3.1 6/43 3/7 3/7 1/6 16:36 16:36 16:26
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 83:38
1:18
3.1 5:24 5:07 5:33 32 5:24 82:24 82:24 Walker Beverly (3), Amruth Niranjan (5), Yonah Goldberg (6), Samuel Aronow (8), Thomas Robinson (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gavin Sherry Jr Conard 15:23 4:58
2 Callum Sherry Jr Conard 15:46 5:05
3 Walker Beverly Jr Hall High School 15:53 5:07 1/7 1/7 2/7 15:48 15:48
4 Luke Davis Fr Simsbury 16:32 5:20
5 Amruth Niranjan Sr Hall High School 16:43 5:24 2/7 2/7 2/7 16:46
(0:03)
16:46
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
6 Yonah Goldberg Sr Hall High School 16:49 5:25 3/7 3/7 1/6 16:36 16:36
7 Thomas Novy Sr Simsbury 16:59 5:29
8 Samuel Aronow Jr Hall High School 17:02 5:30 4/7 4/7 1/6 17:04
(0:02)
17:04
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
9 Davis Anderson Jr Simsbury 17:04 5:30
10 Thomas Robinson Sr Hall High School 17:11 5:33 5/7 5/7 1/6 16:39 16:39
11 Luke Dai Sr Hall High School 17:14 5:34 6/7 6/7 1/4 16:35 16:35
12 Jett Rosner Sr Conard 17:24 5:37
13 Matthew Sampt Jr Conard 17:38 5:41
14 Nicolas Martin Jr Conard 17:40 5:42
15 Jake Long Jr Hall High School 17:46 5:44 7/7 7/7 1/4 17:18 17:18
16 Luke Lammey Sr Simsbury 18:08 5:51
17 Tyler Wesley Sr Bloomfield 18:12 5:52
18 Benjamin Hardesty Sr Conard 18:25 5:56
19 Aboubakar Adam Sr Hartford Public 18:36 6:00
20 Noah Burgio So Conard 18:44 6:03
21 Rowan Gottshall Jr Simsbury 18:58 6:07
22 Matthew Hallgren Jr Windsor 19:02 6:08
23 Nicholas Bobinski Sr Simsbury 19:10 6:11
24 Tyler Papagelis Sr Simsbury 19:14 6:12
25 Benjamin Roach Sr Conard 19:20.24 6:14
26 Matthew Davis Jr Bloomfield 19:30 6:17
27 Steven Schwartz Jr Windsor 19:59 6:27
28 Grant Walters So Conard 20:27.3 6:36
29 Mark Gilling So Windsor 20:31 6:37
30 Jonathan Lattimer Jr Windsor 20:45 6:42
31 Joe Kalamarides Fr Northwest Catholic 20:53 6:44
32 James Bowie Fr Northwest Catholic 20:55 6:45
33 Neev Kanwar Fr Conard 21:06.42 6:49
34 Samuel Thiel Jr Windsor 21:52 7:03
35 Hunter Fortier Fr Windsor 21:54 7:04
36 Oliver Roy Jr Northwest Catholic 22:01 7:06
37 Elliot Halpern Fr Northwest Catholic 22:15 7:11
38 Patrick Murphy Fr Windsor 22:33 7:16
39 Ameer Murray Jr Bloomfield 22:38 7:18
40 Rakeem Lowe Jr Bloomfield 23:18 7:31
41 Alex Coushaine Fr Northwest Catholic 23:51 7:42
42 Josuer Nunez Fr Hartford Public 23:53 7:42
43 Mark Manson So Bloomfield 30:55 9:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall High School
2-2-1-1-1
Gap: 1:18
83:38
16:44
5:24
32 Walker Beverly
Jr
15:53
5:07
3
Amruth Niranjan
Sr
16:43
5:24
5
Yonah Goldberg
Sr
16:49
5:25
6
Samuel Aronow
Jr
17:02
5:30
8
Thomas Robinson
Sr
17:11
5:33
10
Luke Dai
Sr
17:14
5:34
11
Jake Long
Jr
17:46
5:44
15
2 Conard
1-1-2-2-2
Gap: 2:17
83:51
16:46
5:25
42 Gavin Sherry
Jr
15:23
4:58
1
Callum Sherry
Jr
15:46
5:05
2
Jett Rosner
Sr
17:24
5:37
12
Matthew Sampt
Jr
17:38
5:41
13
Nicolas Martin
Jr
17:40
5:42
14
Benjamin Hardesty
Sr
18:25
5:56
18
Noah Burgio
So
18:44
6:03
19
3 Simsbury
3-3-3-3-3
Gap: 2:26
87:41
17:32
5:39
56 Luke Davis
Fr
16:32
5:20
4
Thomas Novy
Sr
16:59
5:29
7
Davis Anderson
Jr
17:04
5:30
9
Luke Lammey
Sr
18:08
5:51
16
Rowan Gottshall
Jr
18:58
6:07
20
Nicholas Bobinski
Sr
19:10
6:11
22
Tyler Papagelis
Sr
19:14
6:12
23
4 Windsor
5-5-4-4-4
Gap: 2:50
102:09
20:26
6:35
129 Matthew Hallgren
Jr
19:02
6:08
21
Steven Schwartz
Jr
19:59
6:27
25
Mark Gilling
So
20:31
6:37
26
Jonathan Lattimer
Jr
20:45
6:42
27
Samuel Thiel
Jr
21:52
7:03
30
Hunter Fortier
Fr
21:54
7:04
31
Patrick Murphy
Fr
22:33
7:16
34
5 Bloomfield
4-4-5-5-5
Gap: 12:43
114:33
22:55
7:23
150 Tyler Wesley
Sr
18:12
5:52
17
Matthew Davis
Jr
19:30
6:17
24
Ameer Murray
Jr
22:38
7:18
35
Rakeem Lowe
Jr
23:18
7:31
36
Mark Manson
So
30:55
9:58
38








6 Northwest Catholic
6-6-6-6-6
Gap: 2:58
109:55
21:59
7:05
159 Joe Kalamarides
Fr
20:53
6:44
28
James Bowie
Fr
20:55
6:45
29
Oliver Roy
Jr
22:01
7:06
32
Elliot Halpern
Fr
22:15
7:11
33
Alex Coushaine
Fr
23:51
7:42
37








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.