Hoban Results from the McDonough Invitational at Forest Hill Park, OH on 9/17/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adaway, Abby So Res 24:39.8 7:57 3.1 20/75 2/10 8/18 5/11 24:09 You ROCK! (SBP)
Armbrust, Emily Sr Open 30:51.9 9:57 3.1 67/94 2/2 18/18 8/12 27:23 27:23 27:23 27:23
Caley, Sarah So Res 25:29.6 8:13 3.1 32/75 6/10 12/18 3/9 You ROCK! (SBP)
Dennis, Anna Sr Res 25:14.2 8:08 3.1 27/75 4/10 10/18 4/10 23:41
Hier, Samantha So V 23:40.3 7:38 3.1 30/58 6/6 6/18 3/7 24:23
(0:42,2.9)
24:23
(0:42,2.9)
24:23
(0:42,2.9)
22:47 You ROCK! (LY, LR, PR)
Koslosky, Evie Sr Res 26:55.9 8:41 3.1 44/75 8/10 14/18 2/4 25:21
Kozik, Mallory So Res 26:21.4 8:30 3.1 41/75 7/10 13/18 3/5
Kupcik, Jenna Jr Res 25:24.8 8:12 3.1 29/75 5/10 11/18 3/9 25:14 You ROCK! (SBP)
Lawrence, Anna Jr Res 24:53.2 8:02 3.1 22/75 3/10 9/18 3/10 24:42 24:42 24:42 23:16 You ROCK! (SBP)
McAllister, Abby Jr V 22:44.4 7:20 3.1 13/58 1/6 1/18 7/9 23:31
(0:46,3.3)
23:31
(0:46,3.3)
23:10
(0:26,1.9)
21:55 You ROCK! (LY, LR, PR)
Owen, Madeline Fr Open 29:22.5 9:29 3.1 55/94 1/2 17/18 12/15 30:28
(1:06,3.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Petit, Katie Sr V 23:25.7 7:33 3.1 28/58 5/6 5/18 3/8 24:20
(0:54,3.7)
24:20
(0:54,3.7)
24:20
(0:54,3.7)
22:47 You ROCK! (LY, LR, PR)
Powers, Grace Fr Res 24:08 7:47 3.1 10/75 1/10 7/18 7/11 24:01 You ROCK! (SBP)
Redle, Ellie Jr V 23:15.1 7:30 3.1 24/58 3/6 3/18 3/8 24:07
(0:52,3.6)
24:07
(0:52,3.6)
24:07
(0:52,3.6)
21:43 You ROCK! (LY, LR, PR)
Ruscak, Audrey Fr V 23:18.4 7:31 3.1 25/58 4/6 4/18 3/8 22:22
Stock, Erin Fr V 23:14.6 7:30 3.1 23/58 2/6 2/18 5/8 22:56 You ROCK! (SBP)
Sutterluety, Megan Jr Res 27:35.4 8:54 3.1 52/75 10/10 16/18 2/3 26:28 You ROCK! (SBP)
Vieson, Meredith So Res 27:21.3 8:49 3.1 49/75 9/10 15/18 2/3 26:41 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/8 115:58
0:41
3.1 7:29 7:20 7:33 100 7:04 122:21
(6:22,5.2)
122:21
(6:22,5.2)
122:21
(6:22,5.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Abby McAllister (12), Erin Stock (20), Ellie Redle (21), Audrey Ruscak (22), Katie Petit (25)
Res 1st 5 4/9 124:20
1:17
3.1 8:01 7:47 8:12 106 7:34 Grace Powers (10), Abby Adaway (20), Anna Lawrence (22), Anna Dennis (26), Jenna Kupcik (28)
Res 2nd 5 2/3 133:44
2:06
3.1 8:38 8:13 8:54 38 8:10 Sarah Caley (4), Mallory Kozik (7), Evie Koslosky (8), Meredith Vieson (9), Megan Sutterluety (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Bryanna Renuart Jr Walsh Jesuit 20:32.7 6:38
2 Jordyn Musi Sr Mayfield 21:16.4 6:52
3 Lexi Neff So Walsh Jesuit 21:40.2 6:59
4 Sydnie Schwenk Sr North 21:47.5 7:02
5 Meghan Hahn Sr St. Joseph Academy 22:02.5 7:07
6 Ella Damaser So Cle. Heights 22:10.9 7:09
7 Isabelle Horning Jr Walsh Jesuit 22:12.4 7:10
8 Katelyn Kato Sr Euclid 22:23.7 7:13
9 Victoria Casenhiser So Walsh Jesuit 22:26.6 7:14
10 Dayvione Briggs Sr Cle. Heights 22:27.6 7:15
11 Anna Grace Jr Walsh Jesuit 22:33.3 7:17
12 Amelia Figler Fr Walsh Jesuit 22:42.7 7:20
13 Abby McAllister Jr Hoban 22:44.4 7:20 1/6 1/18 7/9 23:31
(0:46)
23:31
(0:46)
23:10
(0:26)
You ROCK! (LY, LR, PR)
14 Margaret Grant So St. Joseph Academy 22:48.1 7:21
15 Alana Vovk Sr St. Joseph Academy 22:48.8 7:22
16 Claudia Becker Jr St. Joseph Academy 22:50.1 7:22
17 Daria Reimund So Walsh Jesuit 22:52.7 7:23
18 Ceci Wagner Jr St. Joseph Academy 22:57.9 7:24
19 Emma Lane Sr Mentor 22:59.2 7:25
20 Sammy Malone Jr Walsh Jesuit 23:02.8 7:26
21 Eleanor Smith So Walsh Jesuit 23:08.3 7:28
22 Nadina Popoviciu Jr Mayfield 23:08.8 7:28
23 Erin Stock Fr Hoban 23:14.6 7:30 2/6 2/18 5/8 You ROCK! (SBP)
24 Ellie Redle Jr Hoban 23:15.1 7:30 3/6 3/18 3/8 24:07
(0:52)
24:07
(0:52)
24:07
(0:52)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Audrey Ruscak Fr Hoban 23:18.4 7:31 4/6 4/18 3/8
26 Allie Rus Sr Mayfield 23:18.8 7:31
27 Ashleigh Crawford Sr North 23:21.3 7:32
28 Katie Petit Sr Hoban 23:25.7 7:33 5/6 5/18 3/8 24:20
(0:54)
24:20
(0:54)
24:20
(0:54)
You ROCK! (LY, LR, PR)
29 Jessa Nauman Jr St. Joseph Academy 23:27.5 7:34
30 Samantha Hier So Hoban 23:40.3 7:38 6/6 6/18 3/7 24:23
(0:42)
24:23
(0:42)
24:23
(0:42)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Liz Renner Sr St. Joseph Academy 23:44.4 7:39
32 Emma Kaczmar Sr Walsh Jesuit 23:50.4 7:41
33 Maire Wellemeyer Jr Walsh Jesuit 23:54 7:43
34 Lydia Blatnik So North 23:54.2 7:43
35 Georgie Jolivette So Cle. Heights 23:56.3 7:43
36 Kendall Gregrich Jr Walsh Jesuit 24:09.1 7:47
37 Megan Brown Fr Walsh Jesuit 24:14.2 7:49
38 Katie Mcgrath Jr Walsh Jesuit 24:22.8 7:52
39 Kaitlyn Poorman Fr Mentor 24:33.6 7:55
40 Sarah Lane So Mentor 24:51.6 8:01
41 Emma Obrzut So Mentor 24:52.3 8:01
42 Makenzie Lauter Sr Valley Forge 25:06.2 8:06
43 Mackenzie Meeker Fr Mentor 25:07.5 8:06
44 Cara Melaragno Jr Mayfield 25:08 8:06
45 Sam Tam Jr Mayfield 25:27 8:13
46 Emilee Tancak So Valley Forge 25:54.6 8:21
47 Nataya Truitt Fr Cle. Heights 26:16.6 8:29
48 Rebecca Gordon So Cle. Heights 26:25.7 8:32
49 Hannah Norton Jr North 26:26.6 8:32
50 Summer Whelan So Valley Forge 26:38 8:35
51 Alivia O'donnell So Mentor 26:48.6 8:39
52 Annabeth Suchy Jr Mayfield 27:07.7 8:45
53 Natalie Cole Fr Valley Forge 27:28.9 8:52
54 May Xiao Sr Mayfield 27:55.5 9:00
55 Maria Snouffer Sr Valley Forge 28:34.2 9:13
56 Olivia Sormaz So Cle. Heights 28:49.9 9:18
57 Elise Valle Fr Valley Forge 28:55.7 9:20
58 Vidhi Patel Jr North 29:51 9:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Walsh Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 2:01
109:25
21:53
7:04
29 Bryanna Renuart
Jr
20:33
6:38
1
Lexi Neff
So
21:40
6:59
3
Isabelle Horning
Jr
22:12
7:10
7
Victoria Casenhiser
So
22:27
7:14
8
Anna Grace
Jr
22:33
7:17
10
Amelia Figler
Fr
22:43
7:20
11
Daria Reimund
So
22:53
7:23
16
2 St. Joseph Academy
4-3-2-2-2
Gap: 0:55
113:27
22:41
7:19
64 Meghan Hahn
Sr
22:03
7:07
5
Margaret Grant
So
22:48
7:21
13
Alana Vovk
Sr
22:49
7:22
14
Claudia Becker
Jr
22:50
7:22
15
Ceci Wagner
Jr
22:58
7:24
17
Jessa Nauman
Jr
23:28
7:34
26
Liz Renner
Sr
23:44
7:39
28
3 Hoban
6-6-5-3-3
Gap: 0:41
115:58
23:12
7:29
100 Abby McAllister
Jr
22:44
7:20
12
Erin Stock
Fr
23:15
7:30
20
Ellie Redle
Jr
23:15
7:30
21
Audrey Ruscak
Fr
23:18
7:31
22
Katie Petit
Sr
23:26
7:33
25
Samantha Hier
So
23:40
7:38
27




Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Mayfield
2-4-3-4-4
Gap: 4:11
118:19
23:40
7:38
117 Jordyn Musi
Sr
21:16
6:52
2
Nadina Popoviciu
Jr
23:09
7:28
19
Allie Rus
Sr
23:19
7:31
23
Cara Melaragno
Jr
25:08
8:06
36
Sam Tam
Jr
25:27
8:13
37
Annabeth Suchy
Jr
27:08
8:45
44
May Xiao
Sr
27:56
9:00
46
5 Cle. Heights
5-2-4-5-5
Gap: 4:15
121:17
24:15
7:49
124 Ella Damaser
So
22:11
7:09
6
Dayvione Briggs
Sr
22:28
7:15
9
Georgie Jolivette
So
23:56
7:43
30
Nataya Truitt
Fr
26:17
8:29
39
Rebecca Gordon
So
26:26
8:32
40
Olivia Sormaz
So
28:50
9:18
48




6 North
3-5-6-6-6
Gap: 8:04
125:21
25:04
8:05
148 Sydnie Schwenk
Sr
21:48
7:02
4
Ashleigh Crawford
Sr
23:21
7:32
24
Lydia Blatnik
So
23:54
7:43
29
Hannah Norton
Jr
26:27
8:32
41
Vidhi Patel
Jr
29:51
9:38
50








7 Mentor
7-7-7-7-7
Gap: 2:08
122:24
24:29
7:54
149 Emma Lane
Sr
22:59
7:25
18
Kaitlyn Poorman
Fr
24:34
7:55
31
Sarah Lane
So
24:52
8:01
32
Emma Obrzut
So
24:52
8:01
33
Mackenzie Meeker
Fr
25:08
8:06
35
Alivia O'donnell
So
26:49
8:39
43




8 Valley Forge
8-8-8-8-8
Gap: 3:28
133:42
26:44
8:38
206 Makenzie Lauter
Sr
25:06
8:06
34
Emilee Tancak
So
25:55
8:21
38
Summer Whelan
So
26:38
8:35
42
Natalie Cole
Fr
27:29
8:52
45
Maria Snouffer
Sr
28:34
9:13
47
Elise Valle
Fr
28:56
9:20
49




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaylee Larsen Sr Walsh Jesuit 22:45.5 7:20
2 Bryn Reimer Jr Walsh Jesuit 23:19.2 7:31
3 Theresa Buda So Mayfield 23:20.3 7:32
4 Halie Nitzsche Sr Walsh Jesuit 23:22.4 7:32
5 Emma Lally Fr Walsh Jesuit 23:22.6 7:32
6 Eve Horrigan So Brush 23:23.5 7:33
7 Narupa Dabydeen Sr St. Joseph Academy 23:51.4 7:42
8 Erin Hayward Jr John Hay 24:00.2 7:45
9 Kate Snow Jr Hathaway Brown 24:02.3 7:45
10 Grace Powers Fr Hoban 24:08 7:47 1/10 7/18 7/11 You ROCK! (SBP)
11 Marie Musser Fr St. Joseph Academy 24:18.4 7:50
12 Caitlynn Keyser Fr St. Joseph Academy 24:20.9 7:51
13 Amy Howarth Fr Hathaway Brown 24:21.4 7:51
14 Anna Blum Fr Mayfield 24:23.7 7:52
15 Alex Haag Fr Walsh Jesuit 24:28.2 7:54
16 Megan Lane So St. Joseph Academy 24:31 7:55
17 Thalia Ramos Sr Rhodes 24:35.3 7:56
18 Michaela Brown Jr Walsh Jesuit 24:39.4 7:57
19 Kristin Nauman Jr St. Joseph Academy 24:39.5 7:57
20 Abby Adaway So Hoban 24:39.8 7:57 2/10 8/18 5/11 You ROCK! (SBP)
21 Claire Grace Jr Walsh Jesuit 24:52.9 8:02
22 Anna Lawrence Jr Hoban 24:53.2 8:02 3/10 9/18 3/10 24:42 24:42 24:42 You ROCK! (SBP)
23 Grace Kelley So St. Joseph Academy 24:54.6 8:02
24 Jenna Bailey So Mayfield 25:09.2 8:07
25 Kristen Brunton So Mayfield 25:09.3 8:07
26 Mary Figler Sr Walsh Jesuit 25:10.3 8:07
27 Anna Dennis Sr Hoban 25:14.2 8:08 4/10 10/18 4/10
28 Tashana Lee Jr Rhodes 25:19.9 8:10
29 Jenna Kupcik Jr Hoban 25:24.8 8:12 5/10 11/18 3/9 You ROCK! (SBP)
30 Analena Juric Sr Will. South 25:26 8:12
31 Arielis Rodriguez Sr Rhodes 25:29.5 8:13
32 Sarah Caley So Hoban 25:29.6 8:13 6/10 12/18 3/9 You ROCK! (SBP)
33 Gurnoor Majhail Fr Hathaway Brown 25:36.9 8:16
34 Shania Turner Fr Mayfield 25:37 8:16
35 Eve Kaufman So Mayfield 25:37.3 8:16
36 Elizabeth Frey Jr Brush 25:44.6 8:18
37 Madison Bohacek So Walsh Jesuit 25:48.4 8:19
38 Sarah Salek Fr Walsh Jesuit 25:58.6 8:23
39 Grace Homany Sr Hathaway Brown 26:06.7 8:25
40 Liz Valenti So Mayfield 26:15.7 8:28
41 Mallory Kozik So Hoban 26:21.4 8:30 7/10 13/18 3/5
42 Taniesha Walters Jr Brush 26:40.1 8:36
43 Kyriaki Sarantopolus Sr John Hay 26:48.5 8:39
44 Evie Koslosky Sr Hoban 26:55.9 8:41 8/10 14/18 2/4
45 Sarah Cosentino So Will. South 27:00.8 8:43
46 Neeka Greene Jr John Hay 27:00.9 8:43
47 Ainsley Bradbury So Hathaway Brown 27:02.3 8:43
48 Brittany Caminero So Rhodes 27:17.8 8:48
49 Meredith Vieson So Hoban 27:21.3 8:49 9/10 15/18 2/3 You ROCK! (SBP)
50 Jaelynn Bailey So John Hay 27:27.1 8:51
51 Sarah Zusman Jr Will. South 27:30.9 8:53
52 Megan Sutterluety Jr Hoban 27:35.4 8:54 10/10 16/18 2/3 You ROCK! (SBP)
53 Julia Sabik Sr Hathaway Brown 27:43.7 8:57
54 A'niasja Jackson Fr John Hay 27:57.1 9:01
55 Dashanay Piper Sr John Hay 27:59.8 9:02
56 Akeelah Caver So John Hay 28:02.4 9:03
57 Brooke Williams So Mayfield 29:29.9 9:31
58 Natalie Roeder So Will. South 29:52.6 9:38
59 Bethany Husni Jr Laurel 30:19.5 9:47
60 Melissa Chi Sr Laurel 30:24.3 9:48
61 Alexis Vega Sr Rhodes 30:27.7 9:50
62 Raven Drake Sr Brush 31:19.6 10:06
63 Julia Warner-corcoran Sr Laurel 31:50.3 10:16
64 Gabrielle Demarco Jr John Hay 31:52.8 10:17
65 Jah-necia Gales Fr Brush 31:55 10:18
66 Lilly Dempsey So Firelands 32:21.7 10:26
67 Martina Pecirep Jr Will. South 32:41.1 10:33
68 Annie Mccarthy So Laurel 35:06.2 11:19
69 Abby Berry So Firelands 35:09.9 11:21
70 Meghan Liddy So Will. South 35:26 11:26
71 Tonetta Barnes Sr John Hay 35:50 11:34
72 Anne Gonyea So Will. South 35:56.8 11:36
73 Aireonna Melton Sr John Hay 35:58.2 11:36
74 Talisda Terry Fr Brush 37:18.2 12:02
75 Gianetta Vega So Rhodes 37:47.3 12:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Res 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Walsh Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:43
117:18
23:28
7:34
27 Kaylee Larsen
Sr
22:46
7:20
1
Bryn Reimer
Jr
23:19
7:31
2
Halie Nitzsche
Sr
23:22
7:32
4
Emma Lally
Fr
23:23
7:32
5
Alex Haag
Fr
24:28
7:54
15
Michaela Brown
Jr
24:39
7:57
18
Claire Grace
Jr
24:53
8:02
21
2 St. Joseph Academy
4-3-2-2-2
Gap: 0:48
121:41
24:20
7:51
65 Narupa Dabydeen
Sr
23:51
7:42
7
Marie Musser
Fr
24:18
7:50
11
Caitlynn Keyser
Fr
24:21
7:51
12
Megan Lane
So
24:31
7:55
16
Kristin Nauman
Jr
24:40
7:57
19
Grace Kelley
So
24:55
8:02
23




3 Mayfield
2-2-3-3-3
Gap: 2:17
123:40
24:44
7:59
99 Theresa Buda
So
23:20
7:32
3
Anna Blum
Fr
24:24
7:52
14
Jenna Bailey
So
25:09
8:07
24
Kristen Brunton
So
25:09
8:07
25
Shania Turner
Fr
25:37
8:16
33
Eve Kaufman
So
25:37
8:16
34
Liz Valenti
So
26:16
8:28
37
4 Hoban
7-5-4-4-4
Gap: 1:17
124:20
24:52
8:01
106 Grace Powers
Fr
24:08
7:47
10
Abby Adaway
So
24:40
7:57
20
Anna Lawrence
Jr
24:53
8:02
22
Anna Dennis
Sr
25:14
8:08
26
Jenna Kupcik
Jr
25:25
8:12
28
Sarah Caley
So
25:30
8:13
31
Mallory Kozik
So
26:21
8:30
38
5 Hathaway Brown
6-4-5-5-5
Gap: 3:00
127:10
25:26
8:12
133 Kate Snow
Jr
24:02
7:45
9
Amy Howarth
Fr
24:21
7:51
13
Gurnoor Majhail
Fr
25:37
8:16
32
Grace Homany
Sr
26:07
8:25
36
Ainsley Bradbury
So
27:02
8:43
43
Julia Sabik
Sr
27:44
8:57
47




6 Rhodes
8-7-6-6-6
Gap: 5:52
133:10
26:38
8:35
170 Thalia Ramos
Sr
24:35
7:56
17
Tashana Lee
Jr
25:20
8:10
27
Arielis Rodriguez
Sr
25:30
8:13
30
Brittany Caminero
So
27:18
8:48
44
Alexis Vega
Sr
30:28
9:50
52
Gianetta Vega
So
37:47
12:11
59




7 John Hay
5-8-8-8-7
Gap: 3:57
133:14
26:39
8:36
183 Erin Hayward
Jr
24:00
7:45
8
Kyriaki Sarantopolus
Sr
26:49
8:39
40
Neeka Greene
Jr
27:01
8:43
42
Jaelynn Bailey
So
27:27
8:51
45
A'niasja Jackson
Fr
27:57
9:01
48
Dashanay Piper
Sr
28:00
9:02
49
Akeelah Caver
So
28:02
9:03
50
8 Brush
3-6-7-7-8
Gap: 8:32
139:03
27:49
8:58
187 Eve Horrigan
So
23:24
7:33
6
Elizabeth Frey
Jr
25:45
8:18
35
Taniesha Walters
Jr
26:40
8:36
39
Raven Drake
Sr
31:20
10:06
53
Jah-necia Gales
Fr
31:55
10:18
54
Talisda Terry
Fr
37:18
12:02
58




9 Will. South
9-9-9-9-9
Gap: 7:15
142:31
28:30
9:12
222 Analena Juric
Sr
25:26
8:12
29
Sarah Cosentino
So
27:01
8:43
41
Sarah Zusman
Jr
27:31
8:53
46
Natalie Roeder
So
29:53
9:38
51
Martina Pecirep
Jr
32:41
10:33
55
Meghan Liddy
So
35:26
11:26
56
Anne Gonyea
So
35:57
11:36
57
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Res 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Walsh Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:19
126:30
25:18
8:10
17 Michaela Brown
Jr
24:39
7:57
1
Claire Grace
Jr
24:53
8:02
2
Mary Figler
Sr
25:10
8:07
3
Madison Bohacek
So
25:48
8:19
5
Sarah Salek
Fr
25:59
8:23
6








2 Hoban
2-2-2-2-2
Gap: 2:06
133:44
26:45
8:38
38 Sarah Caley
So
25:30
8:13
4
Mallory Kozik
So
26:21
8:30
7
Evie Koslosky
Sr
26:56
8:41
8
Meredith Vieson
So
27:21
8:49
9
Megan Sutterluety
Jr
27:35
8:54
10








3 John Hay
3-3-3-3-3
Gap: 7:58
159:43
31:57
10:18
65 Dashanay Piper
Sr
28:00
9:02
11
Akeelah Caver
So
28:02
9:03
12
Gabrielle Demarco
Jr
31:53
10:17
13
Tonetta Barnes
Sr
35:50
11:34
14
Aireonna Melton
Sr
35:58
11:36
15








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Molly Chambers So St. Joseph Academy 23:35.6 7:37
2 Julia Nakhleh So Parma 24:28.4 7:54
3 Lizzy Kowallek So Parma 24:48.2 8:00
4 Grace Kanary Sr St. Joseph Academy 25:05.4 8:06
5 Quinn Patton Jr St. Joseph Academy 25:08.6 8:07
6 Malina Mitchell Jr Bedford 25:12.2 8:08
7 Kaylyn Johnson Sr St. Joseph Academy 25:23.8 8:12
8 Maeve Maher Jr St. Joseph Academy 25:32.7 8:14
9 Maura Jordan Fr St. Joseph Academy 25:37.9 8:16
10 Sydney Angel Jr Maple Hts. 25:41.8 8:17
11 Olivia Fallon So St. Joseph Academy 25:44.3 8:18
12 Emma George Sr Walsh Jesuit 26:03.3 8:24
13 Jamie Casamento Jr Walsh Jesuit 26:22.2 8:30
14 Timmia Crayton-prioleau So St. Joseph Academy 26:26.8 8:32
15 Norae' Clark Sr Lorain 26:26.9 8:32
16 Chrissy Kropf Fr Walsh Jesuit 26:35.5 8:35
17 Lydia Horner Jr St. Joseph Academy 26:37.3 8:35
18 Frankie Burns So St. Joseph Academy 26:39.1 8:36
19 Lily Beech So St. Joseph Academy 26:43.2 8:37
20 Meghan Zakelj Fr Walsh Jesuit 26:46.4 8:38
21 Grace Gaspar So St. Joseph Academy 26:46.9 8:38
22 Allie Powers Fr Walsh Jesuit 26:47.3 8:38
23 Lillian English Fr Mentor 26:48.9 8:39
24 Olivia Collier So Walsh Jesuit 27:03.5 8:44
25 Jessica Schuler Sr St. Joseph Academy 27:04 8:44
26 Ruth Petras Jr Parma 27:05.9 8:44
27 Audrey Knuth Jr St. Joseph Academy 27:11.3 8:46
28 Marisa Lancaster Sr Hathaway Brown 27:12.2 8:47
29 Isis Smith Sr Shaw 27:16.8 8:48
30 Hue Tran Sr St. Joseph Academy 27:17 8:48
31 Ashley Gehring So Parma 27:27.6 8:51
32 Malyka Musso Sr Walsh Jesuit 27:55.4 9:00
33 Gabrielle Merimee So St. Joseph Academy 28:04.9 9:04
34 Alex Mcguire Fr St. Joseph Academy 28:07.3 9:04
35 Paige Boughambouz Fr Mayfield 28:10.3 9:05
36 Katie White So St. Joseph Academy 28:11.6 9:06
37 Amelia Seger Jr Hathaway Brown 28:12.7 9:06
38 Moira Donovan Sr Holy Name 28:13.2 9:06
39 Sydney Hollenbeck Jr St. Joseph Academy 28:18.2 9:08
40 Julianne Kerver Jr Mayfield 28:20.6 9:09
41 Angela Andrews Jr St. Joseph Academy 28:30 9:12
42 Daykota Hayes So Mayfield 28:30.7 9:12
43 Joan Irwin Fr St. Joseph Academy 28:30.9 9:12
44 Rachael Ialacci Sr St. Joseph Academy 28:31.7 9:12
45 Mariah Davis Jr Bedford 28:32.4 9:12
46 Jazmeir Prayear Jr Lorain 28:33.6 9:13
47 Mary Boland Sr St. Joseph Academy 28:35.2 9:13
48 Anastasia Selkirk Sr Mayfield 28:39.6 9:15
49 Danielle Hughes Jr Walsh Jesuit 28:40 9:15
50 Michelle El Badaoui Sr Mayfield 28:40.8 9:15
51 Amanda Raynow Fr Walsh Jesuit 28:47.9 9:17
52 Charlotte Baker Fr St. Joseph Academy 28:50 9:18
53 Emma Russ Sr Walsh Jesuit 28:55.3 9:20
54 Alyza Titschinger Jr St. Joseph Academy 28:59 9:21
55 Madeline Owen Fr Hoban 29:22.5 9:29 1/2 17/18 12/15 You ROCK! (SBP)
56 Maria Jindra So Walsh Jesuit 29:27.9 9:30
57 Lauren Timm Jr Walsh Jesuit 29:29.3 9:31
58 Mackenzie Haynes So Mayfield 29:34.5 9:32
59 Rawan Olma Jr Mayfield 29:57.8 9:40
60 Jessica Breuning Fr Hathaway Brown 30:12.3 9:45
61 Deztini Johnson Sr Lorain 30:13.9 9:45
62 Gabrielle Ialacci Fr St. Joseph Academy 30:14.8 9:45
63 Arianna Horton Sr Lorain 30:20.4 9:47
64 Mckenna Peters So Walsh Jesuit 30:23.2 9:48
65 Molly Corrigan So St. Joseph Academy 30:39.3 9:53
66 Sarah Dever Sr St. Joseph Academy 30:43.8 9:55
67 Emily Armbrust Sr Hoban 30:51.9 9:57 2/2 18/18 8/12 27:23 27:23 27:23
68 Savannah Meyer So St. Joseph Academy 31:00.4 10:00
69 Paula Taylor So Shaw 31:12.8 10:04
70 Jenna Riedel Sr Walsh Jesuit 31:17.7 10:06
71 Autumn Orr Jr Bedford 31:29.7 10:10
72 Brenda Coyne So Mayfield 31:46.6 10:15
73 Alex Przyrowski Sr Mayfield 32:13.8 10:24
74 Joni Kilo So Holy Name 32:41.4 10:33
75 Marlena Noeth So St. Joseph Academy 32:46.8 10:34
76 Mollee Ryan Jr North 32:47.8 10:35
77 Angela Bradley Jr Valley Forge 32:56.3 10:38
78 Shuntae Williams Jr Shaw 33:00.1 10:39
79 Caitlyn Tunney So Holy Name 33:02.5 10:40
80 Kaeleigh Patriski Fr Holy Name 33:03.1 10:40
81 Rachel Mancuso So St. Joseph Academy 33:04.7 10:40
82 Zoe Miczak Sr St. Joseph Academy 33:24.7 10:47
83 Rachel Miller Sr Holy Name 34:36.7 11:10
84 Alexis Johnson Jr Shaw 35:33.8 11:28
85 Calina Perchinske So North 35:34.3 11:28
86 Myla Kyle Jr Shaw 35:37.7 11:30
87 Armani Whitley Fr Cle. Cent. Cath. 35:39.9 11:30
88 Deleah Gibson So Shaw 35:43.9 11:32
89 Tamera Lee Sr Shaw 37:52.2 12:13
90 Athie Dek Fr St. Joseph Academy 38:04 12:17
91 Katrina Frei-herrmann Jr Hathaway Brown 38:08.2 12:18
92 Annie Wolodzko Sr St. Joseph Academy 38:20.7 12:22
93 Inaya Williams Fr Cle. Cent. Cath. 45:49.3 14:47
94 Cierra Jenkins Fr Cle. Cent. Cath. 46:57.8 15:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.