Hoban Results from the Hoban's Dick Malloy Invite at Goodyear Metropolitan Park on 8/20/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bahmer, Jack Fr Open 13:43 7:22 1.86 33/52 17/23 24/30 1/1 You ROCK! (SBP)
Beke, Mike Fr Open 13:11 7:05 1.86 27/52 14/23 21/30 1/1
Bline, Mike Sr Open 17:38 9:29 1.86 51/52 23/23 30/30 1/1
Brennan, Joe Jr V 10:10 5:28 1.86 4/58 1/7 1/30 4/9
Bronowski, Jacob Fr Open 15:23 8:16 1.86 44/52 22/23 29/30 1/1
Capitena, Tom Sr V 11:49 6:21 1.86 37/58 7/7 9/30 2/6
Conrad, Jack Jr Open 12:31 6:44 1.86 17/52 8/23 15/30 1/2
Dobbins, Adam Sr Open 12:20 6:38 1.86 14/52 5/23 12/30 1/3
Dudek, Mark So V 11:19 6:05 1.86 27/58 5/7 5/30 3/9 You ROCK! (SBP)
Fricker, Colin So Open 13:33 7:17 1.86 31/52 16/23 23/30 1/1
Geary, Ryan Sr Open 12:18 6:37 1.86 13/52 4/23 11/30 1/4
Hornacek, Michael So Open 11:31 6:12 1.86 3/52 1/23 7/30 2/8
Kozik, Mitchell So V 10:27 5:37 1.86 8/58 2/7 2/30 2/9
Krznaric, Joel So V 10:52 5:51 1.86 23/58 4/7 4/30 4/9
McCarthy, Derek So Open 12:27 6:42 1.86 16/52 7/23 14/30 1/2
Mcconnaughey, Tucker So Open 14:29 7:47 1.86 37/52 20/23 27/30 1/1
McGough, Joe Sr V 10:38 5:43 1.86 13/58 3/7 3/30 3/9
Mendenhall, Tom Fr Open 14:53 8:00 1.86 40/52 21/23 28/30 1/1
Merle, Matt Sr Open 12:45 6:51 1.86 20/52 11/23 18/30 1/1
Milbry, Davonta Sr Open 14:04 7:34 1.86 35/52 18/23 25/30 1/1
Nichols, Evan Sr Open 12:38 6:48 1.86 19/52 10/23 17/30 1/1
Reed, Nathan Fr Open 14:11 7:38 1.86 36/52 19/23 26/30 1/1 You ROCK! (SBP)
Ruscak, Sam Jr V 11:20 6:06 1.86 28/58 6/7 6/30 1/6
Santucci, Joe Jr Open 11:45 6:19 1.86 7/52 2/23 8/30 2/8
Skinner, Jack Fr Open 12:55 6:57 1.86 23/52 13/23 20/30 1/1
Skovira, Ben Jr Open 13:19 7:10 1.86 29/52 15/23 22/30 1/1
Smith, Sam Jr Open 12:26 6:41 1.86 15/52 6/23 13/30 1/3 You ROCK! (SBP)
Stiller, Ben So Open 12:54 6:56 1.86 22/52 12/23 19/30 1/1
Stricker, Lukus So Open 12:33 6:45 1.86 18/52 9/23 16/30 1/1 You ROCK! (SBP)
Surblis, Kyle So Open 12:02 6:28 1.86 9/52 3/23 10/30 2/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/9 53:26
1:09
1.86 5:45 5:28 6:05 75 5:33 Joe Brennan (4), Mitchell Kozik (8), Joe McGough (13), Joel Krznaric (23), Mark Dudek (27)
Open 1st 5 1/3 59:56
0:49
1.86 6:27 6:12 6:38 22 6:27 Michael Hornacek (1), Joe Santucci (2), Kyle Surblis (4), Ryan Geary (7), Adam Dobbins (8)
Open 2nd 5 1/1 62:35
0:12
1.86 6:44 6:41 6:48 15 6:44 Sam Smith (1), Derek McCarthy (2), Jack Conrad (3), Lukus Stricker (4), Evan Nichols (5)
Open 3rd 5 1/1 65:04
0:34
1.86 7:00 6:51 7:10 15 7:00 Matt Merle (1), Ben Stiller (2), Jack Skinner (3), Mike Beke (4), Ben Skovira (5)
Open 4th 5 1/1 70:00
0:56
1.86 7:32 7:17 7:47 15 7:32 Colin Fricker (1), Jack Bahmer (2), Davonta Milbry (3), Nathan Reed (4), Tucker Mcconnaughey (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ty Raybuck Sr Marlington 9:52 5:18
2 Derek Morrison Sr Maplewood 9:57 5:21
3 Luke Jefferson So Trinity 10:08 5:27
4 Joe Brennan Jr Hoban 10:10 5:28 1/7 1/30 4/9
5 Zach Dezenzo Fr Marlington 10:12 5:29
6 Noah Whittington Jr Marlington 10:17 5:32
7 Alex Vales Sr Northwest (Canal Ful 10:26 5:37
8 Mitchell Kozik So Hoban 10:27 5:37 2/7 2/30 2/9
9 Michael Shipman So Maplewood 10:32 5:40
10 Burke Kepley Sr Northwest (Canal Ful 10:34 5:41
11 Bryan Dixler Marlington 10:35 5:41
12 Charlie Woodrum Sr Maplewood 10:36 5:42
13 Joe McGough Sr Hoban 10:38 5:43 3/7 3/30 3/9
14 John Gudz Jr Trinity 10:40 5:44
15 Evan Petty Jr Northwest (Canal Ful 10:42 5:45
16 Jake Suttell So Streetsboro 10:43 5:46
17 Mitchell Baxter Jr Marlington 10:44 5:46
18 Thomas Crookston Sr Chippewa 10:46 5:47
19 Daniel Sheppard Sr Trinity 10:47 5:48
20 Ethan Sparks Fr Maplewood 10:48 5:48
21 Alec Bindus So Streetsboro 10:49 5:49
22 Justin Hinkle Jr Northwest (Canal Ful 10:50 5:49
23 Joel Krznaric So Hoban 10:52 5:51 4/7 4/30 4/9
24 Ben Giulivo Jr Trinity 10:56 5:53
25 Ben Mosher Jr Trinity 10:58 5:54
26 Jake Gould Sr Streetsboro 11:12 6:01
27 Mark Dudek So Hoban 11:19 6:05 5/7 5/30 3/9 You ROCK! (SBP)
28 Sam Ruscak Jr Hoban 11:20 6:06 6/7 6/30 1/6
29 Adam Burgard Fr Maplewood 11:22 6:07
30 Bailey Deevers Fr Streetsboro 11:27 6:09
31 Michael Nozak Jr Trinity 11:34 6:13
32 Thomas Dollard So Trinity 11:35 6:14
33 John Elliott Jr Northwest (Canal Ful 11:36 6:14
34 Patrick Husk So Marlington 11:37 6:15
35 A.j Miller So Chippewa 11:42 6:17
36 Luke Morris Jr Mogadore 11:48 6:21
37 Tom Capitena Sr Hoban 11:49 6:21 7/7 9/30 2/6
38 Tommy Duncan Fr Streetsboro 11:52 6:23
39 Jack Bender So Northwest (Canal Ful 12:04 6:29
40 Logan Eisner Sr Northwest (Canal Ful 12:05 6:30
41 Alex Clark Fr Maplewood 12:11 6:33
42 Nick Liszka Sr Trinity 12:19 6:37
43 Billy Vidmar So Villa Angela-St Joseph 12:24 6:40
44 Christian Greathouse Jr Mogadore 12:26 6:41
45 Anthony Dannemiller Sr Chippewa 12:27 6:42
46 Nathan Robenstine Jr Marlington 12:42 6:50
47 Andrew Dannemille Chippewa 12:51 6:55
48 John Richardson Sr Mogadore 12:55 6:57
49 Sean Johns Jr Villa Angela-St Joseph 13:13 7:06
50 Clayton Sims Fr Chippewa 13:17 7:08
51 Drew Smith Fr Chippewa 13:36 7:19
52 Tommy Lombardo Fr Villa Angela-St Joseph 13:42 7:22
53 Shawn Caruso-tayl Villa Angela-St Joseph 13:46 7:24
54 Daniel King Jr Mogadore 14:56 8:02
55 Kyle Shields So Chippewa 15:02 8:05
56 Alex Bell Fr Maplewood 16:39 8:57
57 Adam Kerver Jr Villa Angela-St Joseph 17:54 9:37
58 Dylan Arehart Fr Mogadore 18:20 9:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Marlington
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
51:40
10:20
5:33
40 Ty Raybuck
Sr
9:52
5:18
1
Zach Dezenzo
Fr
10:12
5:29
5
Noah Whittington
Jr
10:17
5:32
6
Bryan Dixler
-
10:35
5:41
11
Mitchell Baxter
Jr
10:44
5:46
17
Patrick Husk
So
11:37
6:15
34
Nathan Robenstine
Jr
12:42
6:50
45
2 Maplewood
2-2-2-2-2
Gap: 1:25
53:15
10:39
5:44
72 Derek Morrison
Sr
9:57
5:21
2
Michael Shipman
So
10:32
5:40
9
Charlie Woodrum
Sr
10:36
5:42
12
Ethan Sparks
Fr
10:48
5:48
20
Adam Burgard
Fr
11:22
6:07
29
Alex Clark
Fr
12:11
6:33
41
Alex Bell
Fr
16:39
8:57
55
3 Hoban
4-3-3-3-3
Gap: 1:09
53:26
10:41
5:45
75 Joe Brennan
Jr
10:10
5:28
4
Mitchell Kozik
So
10:27
5:37
8
Joe McGough
Sr
10:38
5:43
13
Joel Krznaric
So
10:52
5:51
23
Mark Dudek
So
11:19
6:05
27
Sam Ruscak
Jr
11:20
6:06
28
Tom Capitena
Sr
11:49
6:21
37
4 Trinity
3-4-5-5-4
Gap: 0:50
53:29
10:42
5:45
85 Luke Jefferson
So
10:08
5:27
3
John Gudz
Jr
10:40
5:44
14
Daniel Sheppard
Sr
10:47
5:48
19
Ben Giulivo
Jr
10:56
5:53
24
Ben Mosher
Jr
10:58
5:54
25
Michael Nozak
Jr
11:34
6:13
31
Thomas Dollard
So
11:35
6:14
32
5 Northwest (Canal Ful
5-4-4-4-5
Gap: 1:10
54:08
10:50
5:49
87 Alex Vales
Sr
10:26
5:37
7
Burke Kepley
Sr
10:34
5:41
10
Evan Petty
Jr
10:42
5:45
15
Justin Hinkle
Jr
10:50
5:49
22
John Elliott
Jr
11:36
6:14
33
Jack Bender
So
12:04
6:29
39
Logan Eisner
Sr
12:05
6:30
40
6 Streetsboro
6-6-6-6-6
Gap: 1:09
56:03
11:13
6:02
131 Jake Suttell
So
10:43
5:46
16
Alec Bindus
So
10:49
5:49
21
Jake Gould
Sr
11:12
6:01
26
Bailey Deevers
Fr
11:27
6:09
30
Tommy Duncan
Fr
11:52
6:23
38








7 Chippewa
7-7-7-7-7
Gap: 2:31
61:03
12:13
6:34
192 Thomas Crookston
Sr
10:46
5:47
18
A.j Miller
So
11:42
6:17
35
Anthony Dannemiller
Sr
12:27
6:42
44
Andrew Dannemille
-
12:51
6:55
46
Clayton Sims
Fr
13:17
7:08
49
Drew Smith
Fr
13:36
7:19
50
Kyle Shields
So
15:02
8:05
54
8 Mogadore
8-8-8-8-8
Gap: 6:32
70:25
14:05
7:34
236 Luke Morris
Jr
11:48
6:21
36
Christian Greathouse
Jr
12:26
6:41
43
John Richardson
Sr
12:55
6:57
47
Daniel King
Jr
14:56
8:02
53
Dylan Arehart
Fr
18:20
9:51
57








9 Villa Angela-St Joseph
9-9-9-9-9
Gap: 5:30
70:59
14:12
7:38
249 Billy Vidmar
So
12:24
6:40
42
Sean Johns
Jr
13:13
7:06
48
Tommy Lombardo
Fr
13:42
7:22
51
Shawn Caruso-tayl
-
13:46
7:24
52
Adam Kerver
Jr
17:54
9:37
56








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Patrick Wells Sr Northwest (Canal Ful 10:36 5:42
3 Michael Hornacek So Hoban 11:31 6:12 1/23 7/30 2/8
4 Hunter Cobb Fr Marlington 11:33 6:13
5 Jimmy Tarter Fr Marlington 11:34 6:13
6 Sam Wilkinson Sr Marlington 11:35 6:14
7 Joe Santucci Jr Hoban 11:45 6:19 2/23 8/30 2/8
8 Jeff Warner So Springfield (Akron) 11:57 6:25
9 Kyle Surblis So Hoban 12:02 6:28 3/23 10/30 2/5
10 Kyle Sacher Sr Barberton 12:05 6:30
11 Brandon Saraniti Sr Trinity 12:10 6:32
12 Ben Takitch Jr Trinity 12:15 6:35
13 Ryan Geary Sr Hoban 12:18 6:37 4/23 11/30 1/4
14 Adam Dobbins Sr Hoban 12:20 6:38 5/23 12/30 1/3
15 Sam Smith Jr Hoban 12:26 6:41 6/23 13/30 1/3 You ROCK! (SBP)
16 Derek McCarthy So Hoban 12:27 6:42 7/23 14/30 1/2
17 Jack Conrad Jr Hoban 12:31 6:44 8/23 15/30 1/2
18 Lukus Stricker So Hoban 12:33 6:45 9/23 16/30 1/1 You ROCK! (SBP)
19 Evan Nichols Sr Hoban 12:38 6:48 10/23 17/30 1/1
20 Matt Merle Sr Hoban 12:45 6:51 11/23 18/30 1/1
21 Damon Rupert Sr Springfield (Akron) 12:52 6:55
22 Ben Stiller So Hoban 12:54 6:56 12/23 19/30 1/1
23 Jack Skinner Fr Hoban 12:55 6:57 13/23 20/30 1/1
24 Matt Wilson Jr Springfield (Akron) 12:56 6:57
25 Colton Ross So Springfield (Akron) 13:03 7:01
26 Thomas Carlyn Jr Springfield (Akron) 13:07 7:03
27 Mike Beke Fr Hoban 13:11 7:05 14/23 21/30 1/1
28 Andrew Norton Sr Trinity 13:13 7:06
29 Ben Skovira Jr Hoban 13:19 7:10 15/23 22/30 1/1
30 Cody Hobbs So Springfield (Akron) 13:23 7:12
31 Colin Fricker So Hoban 13:33 7:17 16/23 23/30 1/1
33 Jack Bahmer Fr Hoban 13:43 7:22 17/23 24/30 1/1 You ROCK! (SBP)
34 Chris O'leary Sr Trinity 13:52 7:27
35 Davonta Milbry Sr Hoban 14:04 7:34 18/23 25/30 1/1
36 Nathan Reed Fr Hoban 14:11 7:38 19/23 26/30 1/1 You ROCK! (SBP)
37 Tucker Mcconnaughey So Hoban 14:29 7:47 20/23 27/30 1/1
38 Isaiah Hunter Sr Northwest (Canal Ful 14:40 7:53
39 Michael Novak Fr Bedford 14:41 7:54
40 Tom Mendenhall Fr Hoban 14:53 8:00 21/23 28/30 1/1
41 Bradley Sims Fr Chippewa 15:04 8:06
42 Elijah Whitman So Trinity 15:18 8:14
43 Gage Harrison Fr Springfield (Akron) 15:19 8:14
44 Jacob Bronowski Fr Hoban 15:23 8:16 22/23 29/30 1/1
45 Noah Vega So Barberton 15:39 8:25
46 Craig Dugan Jr Springfield (Akron) 15:43 8:27
47 Ayden Handrich Fr Bedford 16:36 8:55
48 Devin Cortes So Chippewa 16:43 8:59
49 Jason Nedrich Fr Trinity 16:45 9:00
50 Jacob Durant Fr Barberton 17:36 9:28
51 Mike Bline Sr Hoban 17:38 9:29 23/23 30/30 1/1
52 Jacob Wallace Fr Barberton 17:53 9:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hoban
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
59:56
11:59
6:27
22 Michael Hornacek
So
11:31
6:12
1
Joe Santucci
Jr
11:45
6:19
2
Kyle Surblis
So
12:02
6:28
4
Ryan Geary
Sr
12:18
6:37
7
Adam Dobbins
Sr
12:20
6:38
8
Sam Smith
Jr
12:26
6:41
9
Derek McCarthy
So
12:27
6:42
10
2 Springfield (Akron)
2-3-2-2-2
Gap: 1:10
63:55
12:47
6:52
53 Jeff Warner
So
11:57
6:25
3
Damon Rupert
Sr
12:52
6:55
11
Matt Wilson
Jr
12:56
6:57
12
Colton Ross
So
13:03
7:01
13
Thomas Carlyn
Jr
13:07
7:03
14
Cody Hobbs
So
13:23
7:12
16
Gage Harrison
Fr
15:19
8:14
19
3 Trinity
3-2-2-3-3
Gap: 3:08
66:48
13:22
7:11
61 Brandon Saraniti
Sr
12:10
6:32
5
Ben Takitch
Jr
12:15
6:35
6
Andrew Norton
Sr
13:13
7:06
15
Chris O'leary
Sr
13:52
7:27
17
Elijah Whitman
So
15:18
8:14
18
Jason Nedrich
Fr
16:45
9:00
20




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hoban
1-1-1-1-1
Gap: 0:12
62:35
12:31
6:44
15 Sam Smith
Jr
12:26
6:41
1
Derek McCarthy
So
12:27
6:42
2
Jack Conrad
Jr
12:31
6:44
3
Lukus Stricker
So
12:33
6:45
4
Evan Nichols
Sr
12:38
6:48
5
Matt Merle
Sr
12:45
6:51
6
Ben Stiller
So
12:54
6:56
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hoban
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
65:04
13:01
7:00
15 Matt Merle
Sr
12:45
6:51
1
Ben Stiller
So
12:54
6:56
2
Jack Skinner
Fr
12:55
6:57
3
Mike Beke
Fr
13:11
7:05
4
Ben Skovira
Jr
13:19
7:10
5
Colin Fricker
So
13:33
7:17
6
Jack Bahmer
Fr
13:43
7:22
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hoban
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
70:00
14:00
7:32
15 Colin Fricker
So
13:33
7:17
1
Jack Bahmer
Fr
13:43
7:22
2
Davonta Milbry
Sr
14:04
7:34
3
Nathan Reed
Fr
14:11
7:38
4
Tucker Mcconnaughey
So
14:29
7:47
5
Tom Mendenhall
Fr
14:53
8:00
6
Jacob Bronowski
Fr
15:23
8:16
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.