Hoban Results from the OHSAA Reg Tourney-Youngstown at Boardman HS on 10/25/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brennan, Joe Jr V 17:29.21 5:38 3.1 22/128 1/7 1/7 14/29 17:08
Hornacek, Michael So V 18:16.95 5:54 3.1 62/128 3/7 3/7 11/16 18:06
Kozik, Mitchell So V 17:42.72 5:43 3.1 34/128 2/7 2/7 10/20 17:33
Krznaric, Joel So V 18:59.36 6:08 3.1 90/128 6/7 6/7 7/16 18:35
McGough, Joe Sr V 18:58.15 6:07 3.1 88/128 5/7 5/7 10/16 18:04
Ruscak, Sam Jr V 18:27.63 5:57 3.1 69/128 4/7 4/7 10/16 18:34
(0:06,0.6)
You ROCK! (DPR)
Surblis, Kyle So V 19:23.71 6:15 3.1 101/128 7/7 7/7 6/15 19:06
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 11/16 90:55
1:29
3.1 5:52 5:38 6:07 241 5:36 Joe Brennan (20), Mitchell Kozik (30), Michael Hornacek (54), Sam Ruscak (60), Joe McGough (77)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ryan Adams Sr CVCA 16:14.52 5:14
2 Joseph Bistritz Jr Chagrin Falls 16:22.34 5:17
3 Jeremiah Fitzgerald Sr Crestwood 16:44.43 5:24
4 J.p. Trojan Jr University School 16:46.45 5:25
5 Jordan Pritchard Sr Lake Cath. 16:49.26 5:26
6 Joe Rossetti Sr Akron SVSM 16:51.33 5:26
7 Ty Raybuck Sr Marlington 16:51.68 5:26
8 Chris Lemay Sr Ash. Edgewood 16:52.68 5:27
9 Jacob Ondash Jr Crestwood 16:54.24 5:27
10 Mac Hertz Sr Chardon NDCL 16:59.04 5:29
11 Nick Campbell Sr Akron SVSM 16:59.1 5:29
12 Clark Bookman Jr Field 16:59.14 5:29
13 Ryan Onders Sr University School 17:06.12 5:31
14 Brandon Scribben Sr Jefferson Area 17:08 5:32
15 Alex Vales Sr CF Northwest 17:09.51 5:32
16 Brian Heller Jr Akron SVSM 17:16.13 5:34
17 Dan Kiley Sr Woodridge 17:20.12 5:36
18 Mick Stanovsek Sr Chardon NDCL 17:25.41 5:37
19 Noah Whittington Jr Marlington 17:26.45 5:38
20 Jared Bottger Sr Chardon NDCL 17:27.92 5:38
21 Patrick Wells Sr CF Northwest 17:28.89 5:38
22 Joe Brennan Jr Hoban 17:29.21 5:38 1/7 1/7 14/29
23 Michael Beebe Sr Chardon NDCL 17:30.02 5:39
24 Tim Bowling Jr Geneva 17:30.26 5:39
25 Zach Dezenzo Fr Marlington 17:30.45 5:39
26 Nick Gannon Jr University School 17:30.54 5:39
27 Erich Berger Sr W.S. Northwestern 17:30.58 5:39
28 Tommy Carballada So Chardon NDCL 17:32.5 5:40
29 Seth Conard Jr Woodridge 17:33.42 5:40
30 Matt Bull So Lake Cath. 17:34.03 5:40
31 Zach Perrin Sr Woodridge 17:34.66 5:40
32 Josh Lemay Sr Ash. Edgewood 17:35.32 5:40
33 Jacob Keating So Lake Cath. 17:37.79 5:41
34 Mitchell Kozik So Hoban 17:42.72 5:43 2/7 2/7 10/20
35 James Williams Jr Ak. Springfield 17:44.03 5:43
36 Blake Wynveen Sr Chagrin Falls 17:45.22 5:44
37 Chris Pamer Sr Akron SVSM 17:45.78 5:44
38 Eric Sampsel Sr Chagrin Falls 17:47.51 5:44
39 Jacob Wenzel So Tuslaw 17:47.93 5:44
40 Bryce Patrick Sr Akron SVSM 17:50.87 5:45
41 Chad Burrow Jr Tuslaw 17:50.93 5:45
42 Noah Perrin Fr Woodridge 17:50.99 5:45
43 Tyler Adams Sr Woodridge 17:53.34 5:46
44 John Ganger Sr Chagrin Falls 17:54.72 5:47
45 John Viront So Tuslaw 17:56.15 5:47
46 Jack Karyo Sr Chagrin Falls 17:57.36 5:48
47 Michael Rose Jr Chagrin Falls 17:59.37 5:48
48 Jacob Fakult Sr University School 17:59.63 5:48
49 Nick Downing Jr Garfield 18:00.3 5:48
50 Andrew Ruegg Sr Fairless 18:03.96 5:50
51 Yousef Elkurd So Woodridge 18:08.16 5:51
52 Ryan Palm So Woodridge 18:08.48 5:51
53 Marco Colant Sr Akron SVSM 18:08.74 5:51
54 Burke Kepley Sr CF Northwest 18:10.27 5:52
55 John Allan Sr Tuslaw 18:10.46 5:52
56 Max Mcleoud So Lakeview 18:11.78 5:52
57 Brent Leblanc Fr Wickliffe 18:12 5:52
58 John Narouze Fr University School 18:13.33 5:53
59 Sam Oliphant Jr Crestwood 18:13.74 5:53
60 Mitchell Baxter Jr Marlington 18:14.72 5:53
61 Jackson Crandall So Chagrin Falls 18:15.6 5:53
62 Michael Hornacek So Hoban 18:16.95 5:54 3/7 3/7 11/16
63 George Lesnak Sr Crestwood 18:19.51 5:55
64 Harrison Lewis Sr Field 18:22.55 5:56
65 Justin Hinkle Jr CF Northwest 18:23.5 5:56
66 Micah Jones Jr Girard 18:24.05 5:56
67 Jakson Knapp Jr Marlington 18:25.46 5:57
68 Andrew Comstock So Poland Seminary 18:27.3 5:57
69 Sam Ruscak Jr Hoban 18:27.63 5:57 4/7 4/7 10/16
70 Andrew Mccoy Jr W.S. Northwestern 18:28.88 5:58
71 Brandon Shelt Sr Tuslaw 18:30.4 5:58
72 Peyton Potter Jr Lake Cath. 18:30.5 5:58
73 Kyle Robinson Sr Canton South 18:34.09 5:59
74 Jacob Miterko Sr Field 18:34.36 5:59
75 Nate Butler Sr Lakeview 18:34.4 5:59
76 Colson Faust Jr Crestwood 18:35.74 6:00
77 Austin Patrick Sr Akron SVSM 18:36.77 6:00
78 Emanual Fetene Jr University School 18:37.22 6:00
79 Isaac Smith Sr W.S. Northwestern 18:40.51 6:01
80 Johnnie Speicher Sr Tuslaw 18:43.78 6:03
81 Hunter Kanzeg Fr W.S. Northwestern 18:47.8 6:04
82 Tucker Pearce Jr Coventry 18:48.86 6:04
83 Evan Petty Jr CF Northwest 18:50.51 6:05
84 Andrew Johnson Fr Field 18:51.59 6:05
85 Charlie Dwyer Jr Poland Seminary 18:55.92 6:06
86 Paul Bogdan Jr Jefferson Area 18:56.53 6:07
87 Ryan Hertz So Chardon NDCL 18:57.02 6:07
88 Joe McGough Sr Hoban 18:58.15 6:07 5/7 5/7 10/16
89 Casey Grant Sr Lake Cath. 18:58.63 6:07
90 Joel Krznaric So Hoban 18:59.36 6:08 6/7 6/7 7/16
91 Stephen Gillinov Sr University School 18:59.73 6:08
92 Max Mitchell So Jefferson Area 19:03.92 6:09
93 Derek Basinger So Girard 19:04.96 6:09
94 Tom Crookston Sr Chippewa 19:08.66 6:11
95 Patrick Husk So Marlington 19:11.83 6:12
96 Chase Scott So Lake Cath. 19:12.15 6:12
97 John Elliott Jr CF Northwest 19:15.99 6:13
98 Travis Brandt Fr Jefferson Area 19:16.05 6:13
99 Tommy Shields Sr Field 19:16.98 6:13
100 Nick Elia So Chardon NDCL 19:20.78 6:14
101 Kyle Surblis So Hoban 19:23.71 6:15 7/7 7/7 6/15
102 John Kost Sr Lake Cath. 19:25.88 6:16
103 Philip Eberly Jr W.S. Northwestern 19:25.94 6:16
104 Tim Steimle So Grand Valley 19:26.08 6:16
105 Marik Rogenski Fr Poland Seminary 19:31.67 6:18
106 Jake Tomko Sr Lakeview 19:31.82 6:18
107 Bailey Kilpatrick So Lakeview 19:34.36 6:19
108 Seth Dillon So Grand Valley 19:35.93 6:19
109 Richard Price Fr Jefferson Area 19:37.26 6:20
110 Brett Lowden So Field 19:45.69 6:22
111 Ryan Fox Jr Struthers 19:50.24 6:24
112 Chris Burke Sr Tuslaw 19:51.67 6:24
113 Noah Smith So Poland Seminary 19:56.5 6:26
114 Richie Titus So Lakeview 19:58.07 6:26
115 Ryan Conroy Jr Field 19:59.58 6:27
116 Manny Gomez Jr Lakeview 20:01.99 6:28
117 Brendan Yaskulka Fr Poland Seminary 20:04.4 6:29
118 Andrew Howe Jr Garfield 20:10.78 6:31
119 Alex Forristal Fr Crestwood 20:11.43 6:31
120 Sam Van Horn Fr Lakeview 20:12.33 6:31
121 Bryan Bixler So Marlington 20:20.16 6:34
122 Michael Fleming So CF Northwest 20:20.38 6:34
123 Austin Simmons So Jefferson Area 20:22.69 6:34
124 Kyle Hinton Jr W.S. Northwestern 20:23.52 6:35
125 Connor O'kane Jr Poland Seminary 20:26.96 6:36
126 Sam Stimson Jr Jefferson Area 20:37.83 6:39
127 Austin Harris Sr Crestwood 20:58.99 6:46
128 Sammy Dwyer Fr Poland Seminary 21:18.83 6:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Chardon NDCL
7-5-3-2-1
Gap: 0:33
86:55
17:23
5:36
88 Mac Hertz
Sr
16:59
5:29
8
Mick Stanovsek
Sr
17:25
5:37
16
Jared Bottger
Sr
17:28
5:38
18
Michael Beebe
Sr
17:30
5:39
21
Tommy Carballada
So
17:33
5:40
25
Ryan Hertz
So
18:57
6:07
76
Nick Elia
So
19:21
6:14
87
2 Akron SVSM
5-2-1-1-2
Gap: 1:00
86:43
17:21
5:36
95 Joe Rossetti
Sr
16:51
5:26
5
Nick Campbell
Sr
16:59
5:29
9
Brian Heller
Jr
17:16
5:34
14
Chris Pamer
Sr
17:46
5:44
32
Bryce Patrick
Sr
17:51
5:45
35
Marco Colant
Sr
18:09
5:51
46
Austin Patrick
Sr
18:37
6:00
67
3 University School
3-2-2-3-3
Gap: 1:27
87:36
17:31
5:39
130 J.p. Trojan
Jr
16:46
5:25
3
Ryan Onders
Sr
17:06
5:31
11
Nick Gannon
Jr
17:31
5:39
23
Jacob Fakult
Sr
18:00
5:48
43
John Narouze
Fr
18:13
5:53
50
Emanual Fetene
Jr
18:37
6:00
68
Stephen Gillinov
Sr
19:00
6:08
80
4 Woodridge
11-9-8-6-4
Gap: 0:33
88:13
17:39
5:41
144 Dan Kiley
Sr
17:20
5:36
15
Seth Conard
Jr
17:33
5:40
26
Zach Perrin
Sr
17:35
5:40
28
Noah Perrin
Fr
17:51
5:45
37
Tyler Adams
Sr
17:53
5:46
38
Yousef Elkurd
So
18:08
5:51
44
Ryan Palm
So
18:08
5:51
45
5 Chagrin Falls
1-7-7-5-5
Gap: 1:35
87:47
17:33
5:40
145 Joseph Bistritz
Jr
16:22
5:17
1
Blake Wynveen
Sr
17:45
5:44
31
Eric Sampsel
Sr
17:48
5:44
33
John Ganger
Sr
17:55
5:47
39
Jack Karyo
Sr
17:57
5:48
41
Michael Rose
Jr
17:59
5:48
42
Jackson Crandall
So
18:16
5:53
53
6 Marlington
6-4-4-4-6
Gap: 1:34
88:29
17:42
5:43
155 Ty Raybuck
Sr
16:52
5:26
6
Noah Whittington
Jr
17:26
5:38
17
Zach Dezenzo
Fr
17:30
5:39
22
Mitchell Baxter
Jr
18:15
5:53
52
Jakson Knapp
Jr
18:25
5:57
58
Patrick Husk
So
19:12
6:12
82
Bryan Bixler
So
20:20
6:34
104
7 Crestwood
2-1-5-7-7
Gap: 1:51
88:48
17:46
5:44
181 Jeremiah Fitzgerald
Sr
16:44
5:24
2
Jacob Ondash
Jr
16:54
5:27
7
Sam Oliphant
Jr
18:14
5:53
51
George Lesnak
Sr
18:20
5:55
55
Colson Faust
Jr
18:36
6:00
66
Alex Forristal
Fr
20:11
6:31
102
Austin Harris
Sr
20:59
6:46
110
8 Lake Cath.
4-6-5-8-8
Gap: 2:09
89:30
17:54
5:46
201 Jordan Pritchard
Sr
16:49
5:26
4
Matt Bull
So
17:34
5:40
27
Jacob Keating
So
17:38
5:41
29
Peyton Potter
Jr
18:31
5:58
63
Casey Grant
Sr
18:59
6:07
78
Chase Scott
So
19:12
6:12
83
John Kost
Sr
19:26
6:16
89
9 CF Northwest
10-7-9-9-9
Gap: 1:41
90:03
18:01
5:49
208 Alex Vales
Sr
17:10
5:32
13
Patrick Wells
Sr
17:29
5:38
19
Burke Kepley
Sr
18:10
5:52
47
Justin Hinkle
Jr
18:24
5:56
57
Evan Petty
Jr
18:51
6:05
72
John Elliott
Jr
19:16
6:13
84
Michael Fleming
So
20:20
6:34
105
10 Tuslaw
14-12-11-10-10
Gap: 0:42
90:16
18:03
5:49
220 Jacob Wenzel
So
17:48
5:44
34
Chad Burrow
Jr
17:51
5:45
36
John Viront
So
17:56
5:47
40
John Allan
Sr
18:10
5:52
48
Brandon Shelt
Sr
18:30
5:58
62
Johnnie Speicher
Sr
18:44
6:03
70
Chris Burke
Sr
19:52
6:24
96
11 Hoban
12-10-10-11-11
Gap: 1:29
90:55
18:11
5:52
241 Joe Brennan
Jr
17:29
5:38
20
Mitchell Kozik
So
17:43
5:43
30
Michael Hornacek
So
18:17
5:54
54
Sam Ruscak
Jr
18:28
5:57
60
Joe McGough
Sr
18:58
6:07
77
Joel Krznaric
So
18:59
6:08
79
Kyle Surblis
So
19:24
6:15
88
12 Field
8-11-12-12-12
Gap: 2:18
92:05
18:25
5:56
289 Clark Bookman
Jr
16:59
5:29
10
Harrison Lewis
Sr
18:23
5:56
56
Jacob Miterko
Sr
18:34
5:59
64
Andrew Johnson
Fr
18:52
6:05
73
Tommy Shields
Sr
19:17
6:13
86
Brett Lowden
So
19:46
6:22
95
Ryan Conroy
Jr
20:00
6:27
99
13 W.S. Northwestern
13-13-13-13-13
Gap: 1:55
92:54
18:35
6:00
315 Erich Berger
Sr
17:31
5:39
24
Andrew Mccoy
Jr
18:29
5:58
61
Isaac Smith
Sr
18:41
6:01
69
Hunter Kanzeg
Fr
18:48
6:04
71
Philip Eberly
Jr
19:26
6:16
90
Kyle Hinton
Jr
20:24
6:35
107




14 Jefferson Area
9-14-14-14-14
Gap: 2:29
94:02
18:48
6:04
347 Brandon Scribben
Sr
17:08
5:32
12
Paul Bogdan
Jr
18:57
6:07
75
Max Mitchell
So
19:04
6:09
81
Travis Brandt
Fr
19:16
6:13
85
Richard Price
Fr
19:37
6:20
94
Austin Simmons
So
20:23
6:34
106
Sam Stimson
Jr
20:38
6:39
109
15 Lakeview
15-15-15-15-15
Gap: 1:46
95:50
19:10
6:11
397 Max Mcleoud
So
18:12
5:52
49
Nate Butler
Sr
18:34
5:59
65
Jake Tomko
Sr
19:32
6:18
92
Bailey Kilpatrick
So
19:34
6:19
93
Richie Titus
So
19:58
6:26
98
Manny Gomez
Jr
20:02
6:28
100
Sam Van Horn
Fr
20:12
6:31
103
16 Poland Seminary
16-16-16-16-16
Gap: 1:37
96:56
19:23
6:15
422 Andrew Comstock
So
18:27
5:57
59
Charlie Dwyer
Jr
18:56
6:06
74
Marik Rogenski
Fr
19:32
6:18
91
Noah Smith
So
19:57
6:26
97
Brendan Yaskulka
Fr
20:04
6:29
101
Connor O'kane
Jr
20:27
6:36
108
Sammy Dwyer
Fr
21:19
6:53
111
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.