Hoban Results from the North Coast League Champ at Notre Dame-Cathedral Latin HS on 10/12/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bates, Noah So Open 20:59.98 6:46 3.1 19/65 1/14 10/23 5/6 23:54
(2:54,12.1)
23:54
(2:54,12.1)
23:54
(2:54,12.1)
21:06
(0:06,0.5)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Bordenkircher, Daniel Sr V 20:05.54 6:29 3.1 48/71 6/9 6/23 5/8 23:41
(3:36,15.2)
23:41
(3:36,15.2)
22:30
(2:25,10.7)
19:42 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Bordenkircher, Robert Sr Open 25:31.88 8:14 3.1 60/65 11/14 20/23 3/3 22:02 22:02 20:19
Canan, James So V 18:58.2 6:07 3.1 33/71 2/9 2/23 7/9 21:46
(2:48,12.9)
21:46
(2:48,12.9)
21:46
(2:48,12.9)
19:00
(0:02,0.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Do, Randy Jr Open 25:30.15 8:14 3.1 59/65 10/14 19/23 3/3 22:43
Fahey, Jacob Sr V 20:48.33 6:43 3.1 59/71 9/9 9/23 5/5 21:03
(0:15,1.2)
21:03
(0:15,1.2)
19:59 19:21 You ROCK! (LY, LR)
Folk, Jack Fr V 19:40.94 6:21 3.1 40/71 4/9 4/23 5/9 19:17 You ROCK! (SBP)
Goske, Paul Fr V 19:14.85 6:13 3.1 36/71 3/9 3/23 5/9 18:48 You ROCK! (SBP)
Hier, Jacob So Open 23:26.04 7:34 3.1 47/65 6/14 15/23 4/5 23:23 23:23 23:23 21:08
Juvan, Jacob Jr Open 21:34.64 6:58 3.1 30/65 4/14 13/23 4/5 22:50
(1:15,5.5)
22:50
(1:15,5.5)
22:50
(1:15,5.5)
20:58 You ROCK! (LY, LR, PR)
Kohrs, Garrett So V 20:06.01 6:29 3.1 49/71 7/9 7/23 5/7 19:25
Kornaker, Aaron Sr V 20:00.56 6:27 3.1 47/71 5/9 5/23 5/9 20:35
(0:35,2.8)
20:35
(0:35,2.8)
19:39 18:48 You ROCK! (LY, LR)
Kovalik, Owen Jr Open 24:51.88 8:01 3.1 55/65 8/14 17/23 3/3 23:22
Kowalik, Ethan Sr V 20:36.72 6:39 3.1 55/71 8/9 8/23 5/6 21:25
(0:48,3.8)
21:25
(0:48,3.8)
17:15 17:13 You ROCK! (LY, LR)
Logsdon, Spencer Fr Open 21:28.16 6:56 3.1 27/65 3/14 12/23 5/6 21:16
Monsour, Simon Jr Open 23:18.59 7:31 3.1 46/65 5/14 14/23 5/5 24:08
(0:50,3.4)
24:08
(0:50,3.4)
24:08
(0:50,3.4)
22:42 You ROCK! (LY, LR, PR)
Redle, Joseph Fr V 18:17.6 5:54 3.1 22/71 1/9 1/23 8/9 18:26
(0:09,0.8)
You ROCK! (SBP, DPR)
Schwing, Will So Open 25:32.21 8:14 3.1 61/65 12/14 21/23 3/3 24:15
Smith, Austin So Open 25:41.4 8:17 3.1 63/65 14/14 23/23 3/3 27:11
(1:30,5.5)
27:11
(1:30,5.5)
27:11
(1:30,5.5)
25:10 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Tarle, Peyton So Open 23:35.92 7:37 3.1 49/65 7/14 16/23 3/4 25:07
(1:31,6.0)
25:07
(1:31,6.0)
25:07
(1:31,6.0)
23:24 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Waller, Grant So Open 25:34.54 8:15 3.1 62/65 13/14 22/23 3/3 25:41
(0:06,0.4)
You ROCK! (DPR)
Yovichin, Jude So Open 21:27.34 6:55 3.1 26/65 2/14 11/23 5/6 21:18
Zajac, Alexander Sr Open 25:25.82 8:12 3.1 57/65 9/14 18/23 3/3 27:38
(2:12,8.0)
27:38
(2:12,8.0)
27:38
(2:12,8.0)
23:52 You ROCK! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/9 96:12
1:43
3.1 6:12 5:54 6:27 164 5:36 87:54 87:54 87:06 Joseph Redle (22), James Canan (31), Paul Goske (33), Jack Folk (37), Aaron Kornaker (41)
Open 1st 5 5/5 108:49
2:19
3.1 7:01 6:46 7:31 122 6:15 104:45 104:45 95:55 Noah Bates (19), Jude Yovichin (23), Spencer Logsdon (24), Jacob Juvan (26), Simon Monsour (30)
Open 2nd 5 3/3 122:50
2:04
3.1 7:55 7:34 8:14 85 6:47 113:34 113:34 100:48 Jacob Hier (15), Peyton Tarle (16), Owen Kovalik (17), Alexander Zajac (18), Randy Do (19)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Luke Ondracek So Walsh Jesuit 16:35.1 5:21
2 David Beebe Sr NDCL 16:46.1 5:25
3 Michael Welsh jr Jr NDCL 17:07.59 5:31
4 Kunal Jain Jr Walsh Jesuit 17:07.93 5:32
5 Jacob Gerhardt Sr NDCL 17:19.55 5:35
6 Gavin Mchale Jr Walsh Jesuit 17:26.62 5:38
7 Neil Jones Jr Lake Catholic 17:31.58 5:39
8 Chris Zimerla Sr Padua Franciscan 17:41.81 5:43
9 Gavin Carr Jr Walsh Jesuit 17:46.71 5:44
10 Bryson Simpson Sr Gilmour Academy 17:46.86 5:44
11 Karios Mccune Sr Walsh Jesuit 17:53.34 5:46
12 Sean King So NDCL 17:57.88 5:48
13 Cole Durdella Sr Gilmour Academy 17:58.18 5:48
14 Luke Petersen Sr NDCL 18:06.84 5:51
15 Andrew Gadomski Sr NDCL 18:09.28 5:51
16 Alex Mohr Jr Lake Catholic 18:10.16 5:52
17 Noah Schlueter Jr Walsh Jesuit 18:10.94 5:52
18 Dylan Barnett Sr VASJ 18:12.04 5:52
19 Henry Peyrebrune So Benedictine 18:13.25 5:53
20 Caden Linnert So NDCL 18:15.11 5:53
21 Cam Spacht Jr Padua Franciscan 18:16.81 5:54
22 Joseph Redle Fr Hoban 18:17.6 5:54 1/9 1/23 8/9 You ROCK! (SBP)
23 Luke Lenz So Walsh Jesuit 18:17.71 5:54
24 Mario Misiti Jr NDCL 18:29.82 5:58
25 Brian Kovacs Sr Padua Franciscan 18:33 5:59
26 Jesus Bermudez Jr Cle. Cent. Cath. 18:36.39 6:00
27 Jordan Ellul Jr VASJ 18:37.1 6:00
28 Peter Heinzerling Sr Padua Franciscan 18:39.47 6:01
29 Jon Evanick Jr Lake Catholic 18:43.95 6:03
30 Tim Burke So Walsh Jesuit 18:46.08 6:03
31 Sean Jones Sr Lake Catholic 18:51.06 6:05
32 Joe Schauer Jr Lake Catholic 18:53.61 6:06
33 James Canan So Hoban 18:58.2 6:07 2/9 2/23 7/9 21:46
(2:48)
21:46
(2:48)
21:46
(2:48)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
34 Nick Saunders So Walsh Jesuit 19:02.64 6:09
35 Isaac Pacheco So Lake Catholic 19:08.64 6:11
36 Paul Goske Fr Hoban 19:14.85 6:13 3/9 3/23 5/9 You ROCK! (SBP)
37 Owen Janos So Padua Franciscan 19:20.1 6:14
38 Liam Frisbie So Lake Catholic 19:22 6:15
39 B.k. Kwasniak So VASJ 19:25.48 6:16
40 Jack Folk Fr Hoban 19:40.94 6:21 4/9 4/23 5/9 You ROCK! (SBP)
41 Tommy Kaminoski Jr Lake Catholic 19:46.83 6:23
42 Christian King Sr NDCL 19:52.91 6:25
43 Logan Nance So Padua Franciscan 19:53.5 6:25
44 Zach Bomgardner So Padua Franciscan 19:53.67 6:25
45 Garret Tomasek Sr Gilmour Academy 19:55.62 6:26
46 Alex Bomgardner So Padua Franciscan 19:57.55 6:26
47 Aaron Kornaker Sr Hoban 20:00.56 6:27 5/9 5/23 5/9 20:35
(0:35)
20:35
(0:35)
19:39 You ROCK! (LY, LR)
48 Daniel Bordenkircher Sr Hoban 20:05.54 6:29 6/9 6/23 5/8 23:41
(3:36)
23:41
(3:36)
22:30
(2:25)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
49 Garrett Kohrs So Hoban 20:06.01 6:29 7/9 7/23 5/7
50 William Kay Fr Gilmour Academy 20:10.71 6:31
51 Philip Davis Sr VASJ 20:11.71 6:31
52 Deshaun Valentine Sr Benedictine 20:19.71 6:33
53 Gehrig Stanley Sr Benedictine 20:21.4 6:34
54 Matthew Harley So Padua Franciscan 20:35.53 6:39
55 Ethan Kowalik Sr Hoban 20:36.72 6:39 8/9 8/23 5/6 21:25
(0:48)
21:25
(0:48)
17:15 You ROCK! (LY, LR)
56 Daniel Guban Sr Lake Catholic 20:41.1 6:40
57 Everett Hunter Jr Gilmour Academy 20:44.31 6:41
58 Andrew Boothe Sr Benedictine 20:46.94 6:42
59 Jacob Fahey Sr Hoban 20:48.33 6:43 9/9 9/23 5/5 21:03
(0:15)
21:03
(0:15)
19:59 You ROCK! (LY, LR)
60 Bocheng Wen Fr Gilmour Academy 20:51.27 6:44
61 Brandon Anderson Jr Cle. Cent. Cath. 20:53.69 6:44
62 Ryan Plisko Jr Benedictine 20:56.25 6:45
63 Davante Callahan Sr VASJ 21:02.91 6:47
64 Roland Ivy Fr VASJ 21:12.55 6:51
65 Matthew Fronczek Sr VASJ 21:21.02 6:53
66 Trent Proctor Jr Cle. Cent. Cath. 21:50.17 7:03
67 Andrew Fabo Sr VASJ 22:59.36 7:25
68 Adetayo Olowu So Benedictine 23:44.77 7:40
69 Jhonny Black Jr Cle. Cent. Cath. 26:25.05 8:31
70 Javon Williams Jr Cle. Cent. Cath. 26:25.88 8:32
71 Ian Laforest Sr Benedictine 29:39.92 9:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Walsh Jesuit
1-1-2-1-1
Gap: 1:18
86:50
17:22
5:36
31 Luke Ondracek
So
16:35
5:21
1
Kunal Jain
Jr
17:08
5:32
4
Gavin Mchale
Jr
17:27
5:38
6
Gavin Carr
Jr
17:47
5:44
9
Karios Mccune
Sr
17:53
5:46
11
Noah Schlueter
Jr
18:11
5:52
17
Luke Lenz
So
18:18
5:54
23
2 NDCL
2-1-1-2-2
Gap: 1:21
87:18
17:28
5:38
36 David Beebe
Sr
16:46
5:25
2
Michael Welsh jr
Jr
17:08
5:31
3
Jacob Gerhardt
Sr
17:20
5:35
5
Sean King
So
17:58
5:48
12
Luke Petersen
Sr
18:07
5:51
14
Andrew Gadomski
Sr
18:09
5:51
15
Caden Linnert
So
18:15
5:53
20
3 Lake Catholic
3-3-3-3-3
Gap: 1:22
92:10
18:26
5:57
110 Neil Jones
Jr
17:32
5:39
7
Alex Mohr
Jr
18:10
5:52
16
Jon Evanick
Jr
18:44
6:03
28
Sean Jones
Sr
18:51
6:05
29
Joe Schauer
Jr
18:54
6:06
30
Isaac Pacheco
So
19:09
6:11
32
Liam Frisbie
So
19:22
6:15
35
4 Padua Franciscan
4-5-4-3-4
Gap: 1:38
92:31
18:30
5:58
114 Chris Zimerla
Sr
17:42
5:43
8
Cam Spacht
Jr
18:17
5:54
21
Brian Kovacs
Sr
18:33
5:59
24
Peter Heinzerling
Sr
18:39
6:01
27
Owen Janos
So
19:20
6:14
34
Logan Nance
So
19:54
6:25
38
Zach Bomgardner
So
19:54
6:25
39
5 Gilmour Academy
5-3-5-5-5
Gap: 2:57
96:36
19:19
6:14
155 Bryson Simpson
Sr
17:47
5:44
10
Cole Durdella
Sr
17:58
5:48
13
Garret Tomasek
Sr
19:56
6:26
40
William Kay
Fr
20:11
6:31
44
Everett Hunter
Jr
20:44
6:41
48
Bocheng Wen
Fr
20:51
6:44
50




6 Hoban
8-7-7-6-6
Gap: 1:43
96:12
19:14
6:12
164 Joseph Redle
Fr
18:18
5:54
22
James Canan
So
18:58
6:07
31
Paul Goske
Fr
19:15
6:13
33
Jack Folk
Fr
19:41
6:21
37
Aaron Kornaker
Sr
20:01
6:27
41
Daniel Bordenkircher
Sr
20:06
6:29
42
Garrett Kohrs
So
20:06
6:29
43
7 VASJ
6-6-6-7-7
Gap: 2:51
97:29
19:30
6:17
178 Dylan Barnett
Sr
18:12
5:52
18
Jordan Ellul
Jr
18:37
6:00
26
B.k. Kwasniak
So
19:25
6:16
36
Philip Davis
Sr
20:12
6:31
45
Davante Callahan
Sr
21:03
6:47
53
Roland Ivy
Fr
21:13
6:51
54
Matthew Fronczek
Sr
21:21
6:53
55
8 Benedictine
7-8-8-8-8
Gap: 2:43
100:38
20:08
6:30
213 Henry Peyrebrune
So
18:13
5:53
19
Deshaun Valentine
Sr
20:20
6:33
46
Gehrig Stanley
Sr
20:21
6:34
47
Andrew Boothe
Sr
20:47
6:42
49
Ryan Plisko
Jr
20:56
6:45
52
Adetayo Olowu
So
23:45
7:40
57
Ian Laforest
Sr
29:40
9:34
60
9 Cle. Cent. Cath.
9-9-9-9-9
Gap: 7:49
114:11
22:50
7:22
249 Jesus Bermudez
Jr
18:36
6:00
25
Brandon Anderson
Jr
20:54
6:44
51
Trent Proctor
Jr
21:50
7:03
56
Jhonny Black
Jr
26:25
8:31
58
Javon Williams
Jr
26:26
8:32
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Steve Pirc Sr NDCL 18:37.43 6:00
2 Brian Bates Fr NDCL 18:53.33 6:06
3 Seth Carr Sr Walsh Jesuit 19:04.19 6:09
4 Finn Matheney Fr NDCL 19:20.64 6:14
5 Garrett Bell Fr NDCL 19:24.27 6:16
6 Dominic Bertoni So Walsh Jesuit 19:37.86 6:20
7 Joe Zakelj So Walsh Jesuit 19:38.88 6:20
8 Jack Bagne Fr Walsh Jesuit 19:39.03 6:20
9 Scott Schauer So Lake Catholic 19:45.97 6:23
10 Brennan Eggleston Jr Walsh Jesuit 20:01.22 6:27
11 Brandon Wroblewski Fr Lake Catholic 20:03.13 6:28
12 Luigi Filippelli Jr Padua Franciscan 20:29.7 6:37
13 Michael Petronzio Sr NDCL 20:31.47 6:37
14 Brody Toth Jr Walsh Jesuit 20:40.06 6:40
15 James Bagne Jr Walsh Jesuit 20:44.09 6:41
16 Dominic Dabramo Fr Padua Franciscan 20:46.4 6:42
17 Joseph Ahmann So Padua Franciscan 20:46.54 6:42
18 Jonathan Ratka Fr NDCL 20:59.31 6:46
19 Noah Bates So Hoban 20:59.98 6:46 1/14 10/23 5/6 23:54
(2:54)
23:54
(2:54)
23:54
(2:54)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
20 Jason Sagun Sr Walsh Jesuit 21:11.9 6:50
21 Nicholas Thompson Fr Lake Catholic 21:12.31 6:50
22 Patrick Heider So Walsh Jesuit 21:17.22 6:52
23 Robbie Cramer Jr Walsh Jesuit 21:21.88 6:54
24 Ben Grai Sr Lake Catholic 21:25.2 6:55
25 Christian Pawar Fr NDCL 21:26.3 6:55
26 Jude Yovichin So Hoban 21:27.34 6:55 2/14 11/23 5/6
27 Spencer Logsdon Fr Hoban 21:28.16 6:56 3/14 12/23 5/6
28 Tyler Tripp Fr Lake Catholic 21:32.83 6:57
29 Danny Duffy Jr NDCL 21:32.97 6:57
30 Jacob Juvan Jr Hoban 21:34.64 6:58 4/14 13/23 4/5 22:50
(1:15)
22:50
(1:15)
22:50
(1:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Scott Mabel So NDCL 21:35.11 6:58
32 Liam Grzywinski Fr NDCL 21:42.51 7:00
33 Liam Gilson Fr Walsh Jesuit 21:43.64 7:01
34 Joseph Kobal So NDCL 21:46.4 7:01
35 Anthony Kucera So Padua Franciscan 21:47.29 7:02
36 Luke Osciak Sr Walsh Jesuit 21:47.4 7:02
37 Evan Smith Jr NDCL 21:47.4 7:02
38 Kenneth Nazareth Fr Walsh Jesuit 22:02.69 7:07
39 Dylan Perseren Sr NDCL 22:05.46 7:08
40 James Joyce Fr NDCL 22:16.44 7:11
41 Nike Mccune Jr Walsh Jesuit 22:20.04 7:12
42 Carson Karagiozis Jr Walsh Jesuit 22:20.26 7:12
43 Sam Edel So Padua Franciscan 22:41.94 7:19
44 Daniel Jarosewich Fr Walsh Jesuit 22:45.96 7:21
45 Brandon Moran Jr Padua Franciscan 22:55.56 7:24
46 Simon Monsour Jr Hoban 23:18.59 7:31 5/14 14/23 5/5 24:08
(0:50)
24:08
(0:50)
24:08
(0:50)
You ROCK! (LY, LR, PR)
47 Jacob Hier So Hoban 23:26.04 7:34 6/14 15/23 4/5 23:23 23:23 23:23
48 Benjamin Belmonte Fr Walsh Jesuit 23:27.44 7:34
49 Peyton Tarle So Hoban 23:35.92 7:37 7/14 16/23 3/4 25:07
(1:31)
25:07
(1:31)
25:07
(1:31)
You ROCK! (LY, LR, PR)
50 Kyle Lai Fr Gilmour Academy 23:46.16 7:40
51 Andrew Lewis Fr Gilmour Academy 23:52.25 7:42
52 Kaiyi Yang Fr Gilmour Academy 24:19.66 7:51
53 Peter Wesen Fr NDCL 24:24.26 7:52
54 Ryan Zolkowski Fr Padua Franciscan 24:40.92 7:58
55 Owen Kovalik Jr Hoban 24:51.88 8:01 8/14 17/23 3/3
56 Junze Qin Fr Walsh Jesuit 25:08.66 8:07
57 Alexander Zajac Sr Hoban 25:25.82 8:12 9/14 18/23 3/3 27:38
(2:12)
27:38
(2:12)
27:38
(2:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
58 Michael Albertini Sr Walsh Jesuit 25:29.82 8:13
59 Randy Do Jr Hoban 25:30.15 8:14 10/14 19/23 3/3
60 Robert Bordenkircher Sr Hoban 25:31.88 8:14 11/14 20/23 3/3 22:02 22:02
61 Will Schwing So Hoban 25:32.21 8:14 12/14 21/23 3/3
62 Grant Waller So Hoban 25:34.54 8:15 13/14 22/23 3/3
63 Austin Smith So Hoban 25:41.4 8:17 14/14 23/23 3/3 27:11
(1:30)
27:11
(1:30)
27:11
(1:30)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
64 Angelo Ciccolini So Walsh Jesuit 25:46.27 8:19
65 Liam Powers Jr Lake Catholic 26:27.41 8:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 NDCL
1-1-1-1-1
Gap: 1:54
96:47
19:21
6:15
25 Steve Pirc
Sr
18:37
6:00
1
Brian Bates
Fr
18:53
6:06
2
Finn Matheney
Fr
19:21
6:14
4
Garrett Bell
Fr
19:24
6:16
5
Michael Petronzio
Sr
20:31
6:37
13
Jonathan Ratka
Fr
20:59
6:46
18
Christian Pawar
Fr
21:26
6:55
22
2 Walsh Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:57
98:01
19:36
6:19
34 Seth Carr
Sr
19:04
6:09
3
Dominic Bertoni
So
19:38
6:20
6
Joe Zakelj
So
19:39
6:20
7
Jack Bagne
Fr
19:39
6:20
8
Brennan Eggleston
Jr
20:01
6:27
10
Brody Toth
Jr
20:40
6:40
14
James Bagne
Jr
20:44
6:41
15
3 Lake Catholic
3-3-3-3-3
Gap: 1:47
103:59
20:48
6:43
86 Scott Schauer
So
19:46
6:23
9
Brandon Wroblewski
Fr
20:03
6:28
11
Nicholas Thompson
Fr
21:12
6:50
20
Ben Grai
Sr
21:25
6:55
21
Tyler Tripp
Fr
21:33
6:57
25
Liam Powers
Jr
26:27
8:32
34




4 Padua Franciscan
4-4-4-4-4
Gap: 2:12
106:32
21:18
6:52
100 Luigi Filippelli
Jr
20:30
6:37
12
Dominic Dabramo
Fr
20:46
6:42
16
Joseph Ahmann
So
20:47
6:42
17
Anthony Kucera
So
21:47
7:02
27
Sam Edel
So
22:42
7:19
28
Brandon Moran
Jr
22:56
7:24
29
Ryan Zolkowski
Fr
24:41
7:58
33
5 Hoban
5-5-5-5-5
Gap: 2:19
108:49
21:46
7:01
122 Noah Bates
So
21:00
6:46
19
Jude Yovichin
So
21:27
6:55
23
Spencer Logsdon
Fr
21:28
6:56
24
Jacob Juvan
Jr
21:35
6:58
26
Simon Monsour
Jr
23:19
7:31
30
Jacob Hier
So
23:26
7:34
31
Peyton Tarle
So
23:36
7:37
32
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Walsh Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
105:15
21:03
6:47
18 Brody Toth
Jr
20:40
6:40
1
James Bagne
Jr
20:44
6:41
2
Jason Sagun
Sr
21:12
6:50
4
Patrick Heider
So
21:17
6:52
5
Robbie Cramer
Jr
21:22
6:54
6
Liam Gilson
Fr
21:44
7:01
11
Luke Osciak
Sr
21:47
7:02
13
2 NDCL
2-2-2-2-2
Gap: 0:43
107:16
21:27
6:55
37 Jonathan Ratka
Fr
20:59
6:46
3
Christian Pawar
Fr
21:26
6:55
7
Danny Duffy
Jr
21:33
6:57
8
Scott Mabel
So
21:35
6:58
9
Liam Grzywinski
Fr
21:43
7:00
10
Joseph Kobal
So
21:46
7:01
12
Evan Smith
Jr
21:47
7:02
14
3 Hoban
3-3-3-3-3
Gap: 2:04
122:50
24:34
7:55
85 Jacob Hier
So
23:26
7:34
15
Peyton Tarle
So
23:36
7:37
16
Owen Kovalik
Jr
24:52
8:01
17
Alexander Zajac
Sr
25:26
8:12
18
Randy Do
Jr
25:30
8:14
19
Robert Bordenkircher
Sr
25:32
8:14
20
Will Schwing
So
25:32
8:14
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.