Hoban Results from the OHSAA Regionals-Youngstown at Boardman HS on 10/31/20

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brink, Annabelle Sr V 21:52.8 7:03 3.1 49/150 2/7 2/7 12/22 21:32 20:20 19:55
Gordon, Ava Sr V 24:49.9 8:01 3.1 130/150 6/7 6/7 14/19 22:01 23:08 22:01 21:37
Klein, Cassie Jr V 23:03.8 7:26 3.1 97/150 3/7 3/7 16/20 22:42 21:43 21:43 21:17
Lah, Alaina Sr V 25:33.6 8:15 3.1 132/150 7/7 7/7 7/14 24:56 24:56 24:37
Mahoney, Ariana Jr V 23:11.6 7:29 3.1 104/150 4/7 4/7 14/20 22:11
Mahoney, Lauren Fr V 20:54.8 6:45 3.1 24/150 1/7 1/7 13/30 19:46
Russo, Elizabeth Jr V 24:34.2 7:56 3.1 127/150 5/7 5/7 14/19 24:04 24:14 24:04 23:32
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 13/19 113:37
3:39
3.1 7:20 6:45 7:56 325 6:49 110:40 115:29
(1:51,1.6)
105:46 Your Team ROCKS! (LR) Lauren Mahoney (17), Annabelle Brink (38), Cassie Klein (78), Ariana Mahoney (85), Elizabeth Russo (107)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
7 Ellie Meech Fr Revere 20:10.6 6:31
8 Carly Hall Sr Salem 20:12.9 6:31
9 Juliana Metz Sr Hawken 20:15.4 6:32
10 Izzy Best Jr Woodridge 20:19.7 6:33
11 Alyssa Stoner So Cloverleaf 20:20.6 6:34
12 Emma Esteves Sr Hathaway Brown 20:22.6 6:34
13 Kate Saum Jr Akron SVSM 20:25.2 6:35
14 Morgan Monesmith Jr Hathaway Brown 20:28.5 6:36
15 Aleni Bender Fr Revere 20:28.6 6:36
16 Mila Gresh Fr Chagrin Falls 20:28.7 6:36
17 Annabel Stanley So Norwayne 20:37.7 6:39
18 Halle Sebest Sr Poland Seminary 20:38.8 6:40
19 Jackie Grisdale Sr Poland Seminary 20:40.3 6:40
20 Ana Crangle Jr Tallmadge 20:41.6 6:41
21 Anna Ripple Jr CVCA 20:43.6 6:41
22 Anastasia Bakuhn Sr Woodridge 20:47.9 6:43
23 Rose Hoelzel Jr Chagrin Falls 20:52.9 6:44
24 Lauren Mahoney Fr Hoban 20:54.8 6:45 1/7 1/7 13/30
25 Madison Palmer So Brookside 20:57.8 6:46
26 Mira Martin Fr Hathaway Brown 20:57.9 6:46
27 Aislyn Mcvicker So Akron SVSM 20:59 6:46
28 Haley Trolio Sr Poland Seminary 21:10.8 6:50
29 Eloise Willett Fr Woodridge 21:16.2 6:52
30 Elena Winter So Hathaway Brown 21:18.9 6:53
31 Elena Padley Fr Hawken 21:19.6 6:53
32 Anne Rea Fr Akron SVSM 21:20.6 6:53
33 Jaylee Wingate So Norwayne 21:25 6:55
34 Ella Double So Salem 21:26.7 6:55
35 Olivia Kindbom So Akron SVSM 21:27.8 6:55
36 Cori Lynch Jr Perry 21:28.4 6:56
37 Caroline Nelson Jr Ash. Edgewood 21:31.2 6:57
38 Leighton Kline Jr Woodridge 21:32 6:57
39 Alyssa Vis Jr Perry 21:35.9 6:58
40 Sadie Porchowsky Sr Akron SVSM 21:38.3 6:59
41 Kate Halloran Jr Orange 21:39.7 6:59
42 Isabelle Puleo Sr Gar. Garfield 21:44.7 7:01
43 Maria Porras Sr Cloverleaf 21:47.3 7:02
44 Molly Longo Fr Chagrin Falls 21:48.5 7:02
45 Kathryn Kiley So Woodridge 21:48.8 7:02
46 Amelia Moll Jr Akron SVSM 21:48.8 7:02
47 Joy Mcfarland So Woodridge 21:48.8 7:02
48 Camilla Mari Fr Hawken 21:49.6 7:02
49 Annabelle Brink Sr Hoban 21:52.8 7:03 2/7 2/7 12/22 21:32 20:20
50 Megan Knapp Fr Cloverleaf 21:54.1 7:04
51 Paige Munchick Jr Cloverleaf 21:55 7:04
52 Claire Coffey Jr Chagrin Falls 21:55 7:04
53 Sylvia Tsarnas So Mooney 21:57 7:05
54 Grace Frient Fr Ak. Springfield 22:01.6 7:06
55 Layce Artman Jr Ash. Edgewood 22:02.2 7:07
56 Skye Hackathorn Jr West Geauga 22:05.7 7:08
57 Riley Norris Sr Poland Seminary 22:05.8 7:08
58 Sophia Pomnean So Beaumont 22:05.9 7:08
59 Kelly Ward Fr Lake Cath. 22:07.2 7:08
60 Emma Sandefur Sr Ak. Springfield 22:09.9 7:09
61 Lily Palisin Sr Fair. Park Fairview 22:13.5 7:10
62 Azzurra Opperman Jr Chagrin Falls 22:13.8 7:10
63 Mary Mcguigan Sr Chardon NDCL 22:15 7:11
64 Lydia Randolph Sr Ash. Edgewood 22:18.7 7:12
65 Renee Tetlow Jr Geneva 22:19.2 7:12
66 Laci Garner Jr Ak. Springfield 22:22.2 7:13
67 Merrik Glass Sr Ak. Springfield 22:24.6 7:14
68 Claire Cox So Marlington 22:25.4 7:14
69 Grace Dubsky Fr Geneva 22:26.3 7:14
70 Claire Wolf Sr Beaumont 22:27.2 7:15
71 Julia Reed Fr CVCA 22:30.2 7:16
72 Ellen Ethridge Jr Poland Seminary 22:31.7 7:16
73 Laura Wagner Fr Revere 22:32.8 7:16
74 Mya Evangelista Fr Geneva 22:34.7 7:17
75 Jessica Gower Jr Brookside 22:38.5 7:18
76 Malena Cybak Jr Tuslaw 22:39.1 7:18
77 Kylee Malloy Jr Streetsboro 22:39.6 7:19
78 Ruth Anand Sr Revere 22:40.7 7:19
79 Marianna Steele So Hathaway Brown 22:44.5 7:20
80 Allison Yagersz Fr Cloverleaf 22:45.6 7:21
81 Ava Hartman Fr Beaumont 22:47 7:21
82 Sydney Hillyard Fr Ak. Springfield 22:47.6 7:21
83 Kami Rohm So Salem 22:48.1 7:21
84 Cara Basso Fr Tallmadge 22:49.4 7:22
85 Lucie Doubet Jr CF Northwest 22:50.2 7:22
86 Claire Stinson Jr Chagrin Falls 22:50.4 7:22
87 Molly Hopple Jr Salem 22:53.4 7:23
88 Mackenzie Moran Sr Tallmadge 22:53.9 7:23
89 Abbie Metcalf So Ash. Edgewood 22:54.2 7:23
90 Hannah Coffey Sr Hathaway Brown 22:57.1 7:24
91 Lacey Mcquate Fr Fair. Park Fairview 22:57.6 7:24
92 Emily Vash Sr West Geauga 23:00.2 7:25
93 Kelsey Bellman Sr Tallmadge 23:00.8 7:25
94 Kaitlyn Newsome So Perry 23:01.6 7:26
95 Brooke Guncker Fr Cloverleaf 23:02.4 7:26
96 Olivia Zura So Poland Seminary 23:03.7 7:26
97 Cassie Klein Jr Hoban 23:03.8 7:26 3/7 3/7 16/20 22:42 21:43 21:43
98 Madeleine Scott Sr Chagrin Falls 23:04.4 7:27
99 Abigail Coffey Sr Hathaway Brown 23:05.1 7:27
100 Katherine Pomnean Sr Beaumont 23:06.6 7:27
101 Laura Walsh Sr Ak. Springfield 23:07.7 7:28
102 Lena Sylvan Sr Hawken 23:09.3 7:28
103 Lexi Davis Fr Ak. Springfield 23:10.7 7:29
104 Ariana Mahoney Jr Hoban 23:11.6 7:29 4/7 4/7 14/20
105 Riley Goldie Sr Fair. Park Fairview 23:11.8 7:29
106 Ella Harrell Sr Poland Seminary 23:17.4 7:31
107 Sofia Boyd Fr Hawken 23:21.4 7:32
108 Hensley Nicholson Fr Salem 23:23.8 7:33
109 Julia Martinez Jr West Geauga 23:29.4 7:35
110 Lucy Sanders So Beaumont 23:31.8 7:35
111 Evelyn Tucker Jr Revere 23:40.9 7:38
112 Allison Meixner So Revere 23:41.9 7:39
113 Casey Warren Jr CVCA 23:46.3 7:40
114 Taylor Deets Fr West Geauga 23:47.3 7:40
115 Alexa Mcdade So Beaumont 23:47.3 7:40
116 Madelyn Stevenson Jr Perry 23:48.3 7:41
117 Grace Mckoon So Perry 23:53.2 7:42
118 Andrea Barnes Fr Tallmadge 23:53.5 7:42
119 Stella Blake Fr Marlington 23:58.3 7:44
120 Alayna Lomas Jr Geneva 23:58.9 7:44
121 Christina Brandenstein Sr Tallmadge 24:01.7 7:45
122 Amalea Sanabria So Fair. Park Fairview 24:06.6 7:47
123 Katrina Hunt Jr Tallmadge 24:12.3 7:48
124 Molly Farrell Fr Perry 24:19.5 7:51
125 Gaby Montero Jr Hawken 24:23.2 7:52
126 Halle Cochran Sr Salem 24:29.8 7:54
127 Elizabeth Russo Jr Hoban 24:34.2 7:56 5/7 5/7 14/19 24:04 24:14 24:04
128 Addison Renau So Perry 24:41.9 7:58
129 Lauren Kister Sr Ash. Edgewood 24:46 7:59
130 Ava Gordon Sr Hoban 24:49.9 8:01 6/7 6/7 14/19 22:01 23:08 22:01
131 Eva Koszur So Fair. Park Fairview 25:23.4 8:11
132 Alaina Lah Sr Hoban 25:33.6 8:15 7/7 7/7 7/14 24:56 24:56
133 Caroline Mcgreal Jr Beaumont 25:34 8:15
134 Natalie Majcher Sr CVCA 25:35.5 8:15
135 Julia Mansfield Jr West Geauga 25:42.3 8:18
136 Monica Hamalainen Jr Ash. Edgewood 25:48.7 8:20
137 Hadley Began Jr CVCA 25:50 8:20
138 Maggie Moon Fr Geneva 25:56.1 8:22
139 Emily Berdis So West Geauga 25:58.8 8:23
140 Vanessa Gunther Sr Geneva 26:02.5 8:24
141 Alice Chambers So Fair. Park Fairview 26:09.2 8:26
142 Kendra Scott Fr Marlington 26:11.5 8:27
143 Katelyn Simmelink Fr West Geauga 26:12 8:27
144 Elise Walters So Fair. Park Fairview 26:12.1 8:27
145 Kira Dipaolo Sr CVCA 26:32.1 8:34
146 Abby Pollock Jr CVCA 26:33.8 8:34
147 Leeta Tramte Sr Geneva 26:53.2 8:40
148 Mahlen Lambdin Fr Marlington 27:05.1 8:44
149 Campf Peyton Fr Salem 27:40.4 8:56
150 Mae Noble So Ash. Edgewood 28:05.6 9:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Woodridge
4-3-2-2-1
Gap: 1:29
105:45
21:09
6:49
103 Izzy Best
Jr
20:20
6:33
4
Anastasia Bakuhn
Sr
20:48
6:43
15
Eloise Willett
Fr
21:16
6:52
21
Leighton Kline
Jr
21:32
6:57
29
Kathryn Kiley
So
21:49
7:02
34
Joy Mcfarland
So
21:49
7:02
36




2 Akron SVSM
7-6-4-3-2
Gap: 1:13
105:51
21:10
6:50
107 Kate Saum
Jr
20:25
6:35
7
Aislyn Mcvicker
So
20:59
6:46
19
Anne Rea
Fr
21:21
6:53
24
Olivia Kindbom
So
21:28
6:55
26
Sadie Porchowsky
Sr
21:38
6:59
31
Amelia Moll
Jr
21:49
7:02
35




3 Hathaway Brown
6-2-1-1-3
Gap: 2:22
105:52
21:10
6:50
115 Emma Esteves
Sr
20:23
6:34
6
Morgan Monesmith
Jr
20:29
6:36
8
Mira Martin
Fr
20:58
6:46
18
Elena Winter
So
21:19
6:53
22
Marianna Steele
So
22:45
7:20
61
Hannah Coffey
Sr
22:57
7:24
71
Abigail Coffey
Sr
23:05
7:27
80
4 Poland Seminary
9-4-3-4-4
Gap: 1:53
107:07
21:25
6:55
145 Halle Sebest
Sr
20:39
6:40
11
Jackie Grisdale
Sr
20:40
6:40
12
Haley Trolio
Sr
21:11
6:50
20
Riley Norris
Sr
22:06
7:08
45
Ellen Ethridge
Jr
22:32
7:16
57
Olivia Zura
So
23:04
7:26
77
Ella Harrell
Sr
23:17
7:31
87
5 Chagrin Falls
8-6-5-5-5
Gap: 1:45
107:19
21:28
6:55
149 Mila Gresh
Fr
20:29
6:36
10
Rose Hoelzel
Jr
20:53
6:44
16
Molly Longo
Fr
21:49
7:02
33
Claire Coffey
Jr
21:55
7:04
41
Azzurra Opperman
Jr
22:14
7:10
49
Claire Stinson
Jr
22:50
7:22
67
Madeleine Scott
Sr
23:04
7:27
79
6 Cloverleaf
5-9-8-6-6
Gap: 2:25
108:43
21:45
7:01
178 Alyssa Stoner
So
20:21
6:34
5
Maria Porras
Sr
21:47
7:02
32
Megan Knapp
Fr
21:54
7:04
39
Paige Munchick
Jr
21:55
7:04
40
Allison Yagersz
Fr
22:46
7:21
62
Brooke Guncker
Fr
23:02
7:26
76




7 Revere
1-1-7-7-7
Gap: 3:30
109:34
21:55
7:04
220 Ellie Meech
Fr
20:11
6:31
1
Aleni Bender
Fr
20:29
6:36
9
Laura Wagner
Fr
22:33
7:16
58
Ruth Anand
Sr
22:41
7:19
60
Evelyn Tucker
Jr
23:41
7:38
92
Allison Meixner
So
23:42
7:39
93




8 Hawken
3-6-6-8-8
Gap: 3:06
109:55
21:59
7:06
234 Juliana Metz
Sr
20:15
6:32
3
Elena Padley
Fr
21:20
6:53
23
Camilla Mari
Fr
21:50
7:02
37
Lena Sylvan
Sr
23:09
7:28
83
Sofia Boyd
Fr
23:21
7:32
88
Gaby Montero
Jr
24:23
7:52
105




9 Salem
2-8-9-9-9
Gap: 3:11
110:45
22:09
7:09
249 Carly Hall
Sr
20:13
6:31
2
Ella Double
So
21:27
6:55
25
Kami Rohm
So
22:48
7:21
65
Molly Hopple
Jr
22:53
7:23
68
Hensley Nicholson
Fr
23:24
7:33
89
Halle Cochran
Sr
24:30
7:54
106
Campf Peyton
Fr
27:40
8:56
127
10 Ak. Springfield
15-15-13-11-10
Gap: 0:46
111:46
22:21
7:13
258 Grace Frient
Fr
22:02
7:06
42
Emma Sandefur
Sr
22:10
7:09
47
Laci Garner
Jr
22:22
7:13
52
Merrik Glass
Sr
22:25
7:14
53
Sydney Hillyard
Fr
22:48
7:21
64
Laura Walsh
Sr
23:08
7:28
82
Lexi Davis
Fr
23:11
7:29
84
11 Ash. Edgewood
14-13-10-10-11
Gap: 3:15
113:32
22:42
7:20
300 Caroline Nelson
Jr
21:31
6:57
28
Layce Artman
Jr
22:02
7:07
43
Lydia Randolph
Sr
22:19
7:12
50
Abbie Metcalf
So
22:54
7:23
70
Lauren Kister
Sr
24:46
7:59
109
Monica Hamalainen
Jr
25:49
8:20
116
Mae Noble
So
28:06
9:04
128
12 Tallmadge
10-14-14-13-12
Gap: 3:12
113:19
22:40
7:19
321 Ana Crangle
Jr
20:42
6:41
13
Cara Basso
Fr
22:49
7:22
66
Mackenzie Moran
Sr
22:54
7:23
69
Kelsey Bellman
Sr
23:01
7:25
74
Andrea Barnes
Fr
23:54
7:42
99
Christina Brandenstein
Sr
24:02
7:45
101
Katrina Hunt
Jr
24:12
7:48
103
13 Hoban
12-10-12-12-13
Gap: 3:39
113:37
22:43
7:20
325 Lauren Mahoney
Fr
20:55
6:45
17
Annabelle Brink
Sr
21:53
7:03
38
Cassie Klein
Jr
23:04
7:26
78
Ariana Mahoney
Jr
23:12
7:29
85
Elizabeth Russo
Jr
24:34
7:56
107
Ava Gordon
Sr
24:50
8:01
110
Alaina Lah
Sr
25:34
8:15
112
Your Team ROCKS! (LR)
14 Perry
13-11-11-14-14
Gap: 2:25
113:47
22:45
7:20
327 Cori Lynch
Jr
21:28
6:56
27
Alyssa Vis
Jr
21:36
6:58
30
Kaitlyn Newsome
So
23:02
7:26
75
Madelyn Stevenson
Jr
23:48
7:41
97
Grace Mckoon
So
23:53
7:42
98
Molly Farrell
Fr
24:20
7:51
104
Addison Renau
So
24:42
7:58
108
15 Beaumont
17-16-16-15-15
Gap: 1:26
113:59
22:48
7:21
336 Sophia Pomnean
So
22:06
7:08
46
Claire Wolf
Sr
22:27
7:15
55
Ava Hartman
Fr
22:47
7:21
63
Katherine Pomnean
Sr
23:07
7:27
81
Lucy Sanders
So
23:32
7:35
91
Alexa Mcdade
So
23:47
7:40
96
Caroline Mcgreal
Jr
25:34
8:15
113
16 Geneva
19-17-16-16-16
Gap: 3:37
117:15
23:27
7:34
382 Renee Tetlow
Jr
22:19
7:12
51
Grace Dubsky
Fr
22:26
7:14
54
Mya Evangelista
Fr
22:35
7:17
59
Alayna Lomas
Jr
23:59
7:44
100
Maggie Moon
Fr
25:56
8:22
118
Vanessa Gunther
Sr
26:03
8:24
120
Leeta Tramte
Sr
26:53
8:40
126
17 CVCA
11-12-16-17-17
Gap: 5:06
118:26
23:41
7:38
395 Anna Ripple
Jr
20:44
6:41
14
Julia Reed
Fr
22:30
7:16
56
Casey Warren
Jr
23:46
7:40
94
Natalie Majcher
Sr
25:36
8:15
114
Hadley Began
Jr
25:50
8:20
117
Kira Dipaolo
Sr
26:32
8:34
124
Abby Pollock
Jr
26:34
8:34
125
18 West Geauga
16-18-19-18-18
Gap: 3:37
118:05
23:37
7:37
417 Skye Hackathorn
Jr
22:06
7:08
44
Emily Vash
Sr
23:00
7:25
73
Julia Martinez
Jr
23:29
7:35
90
Taylor Deets
Fr
23:47
7:40
95
Julia Mansfield
Jr
25:42
8:18
115
Emily Berdis
So
25:59
8:23
119
Katelyn Simmelink
Fr
26:12
8:27
122
19 Fair. Park Fairview
18-19-18-19-19
Gap: 3:10
117:53
23:35
7:36
419 Lily Palisin
Sr
22:14
7:10
48
Lacey Mcquate
Fr
22:58
7:24
72
Riley Goldie
Sr
23:12
7:29
86
Amalea Sanabria
So
24:07
7:47
102
Eva Koszur
So
25:23
8:11
111
Alice Chambers
So
26:09
8:26
121
Elise Walters
So
26:12
8:27
123
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

3 races + combined.


All Boys Races

3 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.1 mi
All at 3.1 mi