Casa Grande Results from the Bob Shor Invitational at Spring Lake Park on 9/10/21
Boys Results and Stats
Switch to GirlsBoys Individual Results
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmnts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dylan Mainaris | Fr | V | 17:59 | 6:03 | 2.97 | 16/40 | 1/4 | 1/4 | 5/5 | |||||
Emmanuel Garcia | So | V | 23:10 | 7:48 | 2.97 | 39/40 | 3/4 | 3/4 | 5/5 | |||||
Karsen Garrity | Jr | JV | 15:56 | 7:35 | 2.1 | 39/66 | 1/1 | 1/1 | 6/7 | You ROCK! (SBP) | ||||
Ryan Comella | So | V | 19:02 | 6:25 | 2.97 | 34/40 | 2/4 | 2/4 | 5/5 | |||||
Zachary Baird | Jr | V | 23:13 | 7:49 | 2.97 | 40/40 | 4/4 | 4/4 | 5/5 | 23:46.24 (0:33,2.3) |
23:46.24 (0:33,2.3) |
You ROCK! (LR, PR) | ||
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmts |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago.
- LR = Beat time from the most recent running of this course.
- PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
- PG = Beat personal goal.
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
- DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
- DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- NFC! = "Note From Coach" - your coach has posted a comment about your race.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys V
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ben Neargarder | Sr | West County | 16:47 | 5:39 | |||||||
2 | Dustin Smith | Sr | Windsor | 16:56 | 5:42 | |||||||
3 | Drake Newell | Sr | Petaluma | 17:09 | 5:46 | |||||||
4 | Javi Gutierrez | Jr | Petaluma | 17:18 | 5:49 | |||||||
5 | Sebastian Bohn | Sr | Santa Rosa | 17:19 | 5:50 | |||||||
6 | Kevin Manni | Sr | Windsor | 17:19 | 5:50 | |||||||
7 | Joey Thompson | Sr | West County | 17:24 | 5:52 | |||||||
8 | Dylan Mooney | Sr | Santa Rosa | 17:26 | 5:52 | |||||||
9 | Dylan Phillips | Sr | Santa Rosa | 17:34 | 5:55 | |||||||
10 | Ben Dehtlefsen | Jr | Santa Rosa | 17:35 | 5:55 | |||||||
11 | Ome Zuniga | Fr | Santa Rosa | 17:38 | 5:56 | |||||||
12 | Raymond Somoff | So | Petaluma | 17:40 | 5:57 | |||||||
13 | Ted Broome | Jr | Santa Rosa | 17:40 | 5:57 | |||||||
14 | Tallen Theiss | Sr | Windsor | 17:43 | 5:58 | |||||||
15 | Ethan Dierke | Sr | West County | 17:54 | 6:02 | |||||||
16 | Dylan Mainaris | Fr | Casa Grande | 17:59 | 6:03 | 1/4 | 1/4 | 5/5 | ||||
17 | Aidan Hicks | Jr | Petaluma | 18:02 | 6:04 | |||||||
18 | Garrett Melvin | Sr | Windsor | 18:16 | 6:09 | |||||||
19 | Maddox Weng | Sr | Windsor | 18:19 | 6:10 | |||||||
20 | Maxwell Hidalgo | Sr | Windsor | 18:21 | 6:11 | |||||||
21 | Aiden Finegan | Sr | West County | 18:24 | 6:12 | |||||||
22 | James Schott | Sr | Santa Rosa | 18:26 | 6:12 | |||||||
23 | Max Bloom | Jr | Petaluma | 18:35 | 6:15 | |||||||
24 | Flynn Shoop | So | Petaluma | 18:35 | 6:15 | |||||||
25 | Leo Deeik | Fr | Petaluma | 18:39 | 6:17 | |||||||
26 | Bendt Jorgensen | Jr | Petaluma | 18:48 | 6:20 | |||||||
27 | David Little | So | West County | 18:48 | 6:20 | |||||||
28 | Dylan pena Perez | Sr | West County | 18:50 | 6:20 | |||||||
29 | Marin Broadbent-bell | Jr | West County | 18:51 | 6:21 | |||||||
30 | Ryder Wilson | So | Petaluma | 18:55 | 6:22 | |||||||
31 | Lium Williams | Sr | West County | 18:56 | 6:22 | |||||||
32 | Miles Paisley | Jr | Petaluma | 18:57 | 6:23 | |||||||
33 | Johnny Ando | So | Santa Rosa | 19:01 | 6:24 | |||||||
34 | Ryan Comella | So | Casa Grande | 19:02 | 6:25 | 2/4 | 2/4 | 5/5 | ||||
35 | Jonathan Henry | Sr | Windsor | 19:03 | 6:25 | |||||||
36 | Vojtech Susicky | Sr | Petaluma | 19:27 | 6:33 | |||||||
37 | Brady Selstrom | Jr | Petaluma | 19:50 | 6:41 | |||||||
38 | William Gilmore | Sr | Petaluma | 21:14 | 7:09 | |||||||
39 | Emmanuel Garcia | So | Casa Grande | 23:10 | 7:48 | 3/4 | 3/4 | 5/5 | ||||
40 | Zachary Baird | Jr | Casa Grande | 23:13 | 7:49 | 4/4 | 4/4 | 5/5 | 23:46 (0:33) |
23:46 (0:33) |
You ROCK! (LR, PR) | |
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys JV
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mattias Morehouse | Fr | Petaluma | 12:35 | 6:00 | |||||||
2 | Cormac Gaylord | Fr | West County | 12:37 | 6:00 | |||||||
3 | Levi Cook | So | Santa Rosa | 12:48 | 6:06 | |||||||
4 | Marty Geffner | Jr | Santa Rosa | 13:01 | 6:12 | |||||||
5 | Adam Joseph | So | Santa Rosa | 13:05 | 6:14 | |||||||
6 | Justin Diaz | Sr | Santa Rosa | 13:20 | 6:21 | |||||||
7 | Patrick Schott | Fr | Santa Rosa | 13:20 | 6:21 | |||||||
8 | Cyrus Gentry | So | Santa Rosa | 13:28 | 6:25 | |||||||
9 | Logan Warren | Sr | Santa Rosa | 13:31 | 6:26 | |||||||
10 | Ezekiel Hataway | Sr | West County | 13:40 | 6:30 | |||||||
11 | Maxwell Mckinney | Fr | Windsor | 13:50 | 6:35 | |||||||
12 | Traigen Carl | So | Petaluma | 13:52 | 6:36 | |||||||
13 | Holden Williams | Fr | Santa Rosa | 13:55 | 6:38 | |||||||
14 | Ryder Brusco | Fr | Montgomery | 14:03 | 6:41 | |||||||
15 | Miles Swarner | Fr | Windsor | 14:04 | 6:42 | |||||||
16 | Hunter Ellisen | Fr | Montgomery | 14:11 | 6:45 | |||||||
17 | Jayke Tanee | Jr | Santa Rosa | 14:13 | 6:46 | |||||||
18 | Jack Tanee | So | Santa Rosa | 14:15 | 6:47 | |||||||
19 | Kellan Noden | So | Petaluma | 14:17 | 6:48 | |||||||
20 | Jonas Fuette | Fr | Petaluma | 14:22 | 6:50 | |||||||
21 | Michael Spears | Fr | Santa Rosa | 14:26 | 6:52 | |||||||
22 | Chase Newell | Jr | Petaluma | 14:29 | 6:54 | |||||||
23 | Owen Foley | So | West County | 14:31 | 6:55 | |||||||
24 | Mason Gaspar | So | Santa Rosa | 14:32 | 6:55 | |||||||
25 | Richard Varville | Fr | West County | 14:42 | 7:00 | |||||||
26 | Braedon Josephs | So | Santa Rosa | 14:43 | 7:00 | |||||||
27 | Cadel Sacher | So | Santa Rosa | 14:49 | 7:03 | |||||||
28 | Gavin Moore | Fr | Santa Rosa | 14:51 | 7:04 | |||||||
29 | Reilly Mcknight | Jr | West County | 15:01 | 7:09 | |||||||
30 | Caden Crayne | Fr | Petaluma | 15:08 | 7:12 | |||||||
31 | William Voss | Jr | West County | 15:17 | 7:17 | |||||||
32 | Julian Mcallister | Sr | Petaluma | 15:22 | 7:19 | |||||||
33 | Austin Brusco | Fr | Montgomery | 15:22 | 7:19 | |||||||
34 | Cole Barney | Fr | Windsor | 15:33 | 7:24 | |||||||
35 | Tobin Thompson | So | Santa Rosa | 15:35 | 7:25 | |||||||
36 | Maxwell Brown | Fr | Petaluma | 15:40 | 7:28 | |||||||
37 | Kayden Molina | Fr | Santa Rosa | 15:41 | 7:28 | |||||||
38 | Dylan Arendt | So | West County | 15:54 | 7:34 | |||||||
39 | Karsen Garrity | Jr | Casa Grande | 15:56 | 7:35 | 1/1 | 1/1 | 6/7 | You ROCK! (SBP) | |||
40 | Grady Peterson | Fr | Montgomery | 16:06 | 7:40 | |||||||
41 | Jackson Alcaide | Sr | Rancho Cotate | 16:07 | 7:40 | |||||||
42 | Benjamin Mcknight | Fr | West County | 16:19 | 7:46 | |||||||
43 | Matthew Kwei | So | Petaluma | 16:28 | 7:50 | |||||||
44 | Bodhi Finnerty | Fr | Montgomery | 16:28 | 7:50 | |||||||
45 | August Gesell | Fr | Montgomery | 16:38 | 7:55 | |||||||
46 | Kyan Hanshew | So | Windsor | 16:41 | 7:57 | |||||||
47 | Nathan Rodriguez | Fr | Petaluma | 16:48 | 8:00 | |||||||
48 | Everett Abercrombie | So | Petaluma | 16:52 | 8:02 | |||||||
49 | Marcus Moore | Fr | Montgomery | 16:52 | 8:02 | |||||||
50 | Nico Riley-turner | Fr | Windsor | 17:10 | 8:10 | |||||||
51 | Nick Dennis | Fr | Petaluma | 17:13 | 8:12 | |||||||
52 | Mateo Sweeney | So | Petaluma | 17:15 | 8:13 | |||||||
53 | Tyler Crossen | So | Santa Rosa | 17:34 | 8:22 | |||||||
54 | Matthew Paschke | Fr | Montgomery | 17:36 | 8:23 | |||||||
55 | Ryan Yeager | Fr | Montgomery | 17:47 | 8:28 | |||||||
56 | Noah Switzer | Fr | Montgomery | 17:53 | 8:31 | |||||||
57 | Lucas Estrada | Fr | Montgomery | 18:09 | 8:39 | |||||||
58 | Elihu Rodriguez | Fr | Petaluma | 18:35 | 8:51 | |||||||
59 | Blake Travis | Fr | West County | 18:48 | 8:57 | |||||||
60 | Wesley Gruener | Fr | Petaluma | 18:49 | 8:58 | |||||||
61 | Justin Hicks | So | Petaluma | 19:05 | 9:05 | |||||||
62 | Marcus Schluter | So | West County | 19:29 | 9:17 | |||||||
63 | Grant Migneron | So | Windsor | 20:14 | 9:38 | |||||||
64 | Carter Dalton | Fr | Montgomery | 21:06 | 10:03 | |||||||
65 | Kai Clifton | So | Windsor | 22:47 | 10:51 | |||||||
66 | Jaiden Gay | So | Windsor | 22:51 | 10:53 | |||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
All Boys Races
2 races + combined.
All Girls Races
2 races + combined.