Simsbury Results from the Hall v Simsbury v Southington at Camp Sloper on 10/2/18

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alberto Suarez Sr V 21:35.4 6:58 3.1 45/53 17/21 17/21 1/2 20:01
Alex Flibbert Fr JV 14:13.3 7:07 2 69/133 19/30 19/30 2/2 Great race! (PG)
Andrew Raymond Fr JV 14:07.9 7:04 2 62/133 16/30 16/30 2/3 Great race! (PG)
Benjamin Rees Jr V 20:21.4 6:34 3.1 32/53 10/21 10/21 3/3 18:47
Brian Friedland Sr JV 14:50.6 7:25 2 86/133 21/30 21/30 2/2 Great race! (PG, SBP)
Carson Boyko So JV 13:18.5 6:39 2 30/133 2/30 2/30 3/3 Great race! (PG, SBP)
Colin Wilde Sr V 20:48 6:43 3.1 38/53 14/21 14/21 1/3 19:20
Connor Richard Sr V 20:36.8 6:39 3.1 35/53 12/21 12/21 2/3 19:00
Davis Anderson Fr JV 13:42.4 6:51 2 51/133 10/30 10/30 2/3
Donovan McArdle Fr JV 16:41.6 8:21 2 112/133 25/30 25/30 2/2 Great race! (SBP)
Douglas Tran So JV 15:06.1 7:33 2 91/133 22/30 22/30 2/2
Dylan Wehrly Sr V 20:56.5 6:45 3.1 41/53 15/21 15/21 1/3 19:30
Erik Winkler So JV 13:24.6 6:42 2 39/133 7/30 7/30 2/3 Great race! (PG, SBP)
Evan Chen Fr JV 13:51.2 6:56 2 56/133 12/30 12/30 2/3 Great race! (PG)
Gavin Hughes So JV 14:03.5 7:02 2 61/133 15/30 15/30 2/3 Great race! (PG, SBP)
Hudson Maurer So JV 14:15 7:08 2 72/133 20/30 20/30 2/2 Great race! (SBP)
Ian Wehrly Sr V 20:09.9 6:30 3.1 26/53 6/21 6/21 3/3 19:09
Ian Wilson Sr JV 13:28 6:44 2 45/133 9/30 9/30 2/3 Great race! (PG, SBP)
Isaac Smith Jr V 20:18.3 6:33 3.1 31/53 9/21 9/21 3/3 18:52
Jack Broda Jr V 21:37.7 6:59 3.1 48/53 20/21 20/21 1/1 22:02
(0:24,1.8)
Great race! (DPR)
Jack Montesi Fr JV 13:09.6 6:35 2 23/133 1/30 1/30 3/3 Great race! (PG)
Jake Drebot So JV 21:28.4 10:44 2 120/133 27/30 27/30 2/2 Great race! (SBP)
Jason Brugnetti Jr JV 13:19.9 6:40 2 34/133 5/30 5/30 2/3 Great race! (PG, SBP)
Jeffrey Papagelis So V 20:42.9 6:41 3.1 36/53 13/21 13/21 1/3 19:42 Great race! (PG)
Kyle Jennings Fr V 21:35.7 6:58 3.1 46/53 18/21 18/21 1/1 20:27
Liam McGoldrick Fr JV 13:19 6:40 2 32/133 3/30 3/30 3/3
Lucas Thompson Fr V 19:45.6 6:22 3.1 20/53 5/21 5/21 3/3 18:09
Luke Lammey So V 21:36.5 6:58 3.1 47/53 19/21 19/21 1/1 19:56
Malaki Tatum Jr V 19:36.6 6:20 3.1 19/53 4/21 4/21 3/3 17:43
Michael Dunn Jr V 22:02.9 7:07 3.1 50/53 21/21 21/21 1/1 20:16
Miguel Gutierrez Jr JV 13:22.1 6:41 2 37/133 6/30 6/30 2/3 Great race! (SBP)
Mitchell Rakowski Jr V 19:23.5 6:15 3.1 17/53 3/21 3/21 3/3 18:11
Nathan Rybczyk Sr JV 16:16.7 8:08 2 100/133 23/30 23/30 2/2 Great race! (SBP)
Nathan Shaw So JV 14:02.8 7:01 2 60/133 14/30 14/30 2/3 Great race! (PG, SBP)
Nathaniel Putnam Jr JV 22:58.2 11:29 2 124/133 28/30 28/30 2/2
Nic Samson Jr JV 13:19.2 6:40 2 33/133 4/30 4/30 3/3 Great race! (PG)
Nicholas Drebot Jr JV 18:17.5 9:09 2 116/133 26/30 26/30 2/2 Great race! (SBP)
Nick Bobinski So JV 13:25.2 6:43 2 42/133 8/30 8/30 2/3 Great race! (PG)
Owen Wollenberg Jr V 17:46.4 5:44 3.1 1/53 1/21 1/21 1/3 17:12 Great race! (SBP)
Rowan Gottshall Fr JV 14:10.8 7:05 2 66/133 17/30 17/30 2/3
Ryan DeMaio Jr V 20:11.7 6:31 3.1 27/53 7/21 7/21 3/3 19:39
Sam Medina Jr JV 13:55.9 6:58 2 57/133 13/30 13/30 2/3 Great race! (SBP)
Sean Vargas Sr V 20:17 6:33 3.1 29/53 8/21 8/21 3/3 18:42
storm ogren So JV 14:12.6 7:06 2 67/133 18/30 18/30 2/3 Great race! (SBP)
Taehyeon Park Sr JV 13:48.9 6:54 2 54/133 11/30 11/30 2/3 Great race! (SBP)
Talon Perdue Sr V 21:06.7 6:49 3.1 43/53 16/21 16/21 1/2 19:41
Thomas Novy So V 18:38.5 6:01 3.1 6/53 2/21 2/21 2/3 17:38 Great race! (PG)
Tyler Brouillard Jr JV 24:25.9 12:13 2 130/133 30/30 30/30 2/2
Will Isakoff So JV 23:13.8 11:37 2 125/133 29/30 29/30 2/2
William Michaud Jr V 20:22 6:34 3.1 33/53 11/21 11/21 2/3 18:52
Zach Rohrer Sr JV 16:18.9 8:09 2 102/133 24/30 24/30 2/2 Great race! (PG)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/3 95:11
1:59
3.1 6:08 5:44 6:22 61 6:01 Owen Wollenberg (1), Thomas Novy (6), Mitchell Rakowski (17), Malaki Tatum (18), Lucas Thompson (19)
V 2nd 5 3/3 101:18
0:12
3.1 6:32 6:30 6:34 70 6:18 Ian Wehrly (11), Ryan DeMaio (12), Sean Vargas (14), Isaac Smith (16), Benjamin Rees (17)
V 3rd 5 1/3 103:26
0:35
3.1 6:40 6:34 6:45 33 6:40 William Michaud (3), Connor Richard (5), Jeffrey Papagelis (6), Colin Wilde (8), Dylan Wehrly (11)
V 4th 5 1/1 107:32
0:31
3.1 6:56 6:49 6:59 15 6:56 Talon Perdue (1), Alberto Suarez (2), Kyle Jennings (3), Luke Lammey (4), Jack Broda (5)
JV 1st 5 3/3 66:26
0:10
2 6:39 6:35 6:40 70 6:01 Jack Montesi (12), Carson Boyko (13), Liam McGoldrick (14), Nic Samson (15), Jason Brugnetti (16)
JV 2nd 5 2/3 67:22
0:20
2 6:44 6:41 6:51 51 6:16 Miguel Gutierrez (8), Erik Winkler (9), Nick Bobinski (10), Ian Wilson (11), Davis Anderson (13)
JV 3rd 5 2/3 69:42
0:15
2 6:58 6:54 7:02 50 6:29 Taehyeon Park (8), Evan Chen (9), Sam Medina (10), Nathan Shaw (11), Gavin Hughes (12)
JV 4th 5 2/2 71:00
0:07
2 7:06 7:04 7:08 50 6:34 Andrew Raymond (8), Rowan Gottshall (9), storm ogren (10), Alex Flibbert (11), Hudson Maurer (12)
JV 5th 5 2/2 79:14
1:51
2 7:55 7:25 8:21 50 6:38 Brian Friedland (8), Douglas Tran (9), Nathan Rybczyk (10), Zach Rohrer (11), Donovan McArdle (12)
JV 6th 5 2/2 110:24
6:08
2 11:02 9:09 12:13 50 6:42 Nicholas Drebot (8), Jake Drebot (9), Nathaniel Putnam (10), Will Isakoff (11), Tyler Brouillard (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Owen Wollenberg Jr Simsbury 17:46.4 5:44 1/21 1/21 1/3 Great race! (SBP)
2 Matthew Penna Southington 18:07.3 5:51
3 Jack Wisialowski Hall 18:23.3 5:56
4 Ryan Slesinski Southington 18:25.4 5:57
5 Lucca Riccio Southington 18:28.9 5:58
6 Thomas Novy So Simsbury 18:38.5 6:01 2/21 2/21 2/3
7 James Marks Hall 18:45.6 6:03
8 Samuel Frank Hall 18:57.4 6:07
9 Ryan Asido Southington 19:03.2 6:09
10 Yonah Goldberg Hall 19:04 6:09
11 Jared Rivera Southington 19:10.7 6:11
12 Grayson Borla Southington 19:10.9 6:11
13 Adam Hanlon Hall 19:15.1 6:13
14 Austin Blodgett Hall 19:16.5 6:13
15 Luke Dai Hall 19:18.9 6:14
16 Jackson Landino Southington 19:19.6 6:14
17 Mitchell Rakowski Jr Simsbury 19:23.5 6:15 3/21 3/21 3/3
18 Kevin Le Southington 19:28.5 6:17
19 Malaki Tatum Jr Simsbury 19:36.6 6:20 4/21 4/21 3/3
20 Lucas Thompson Fr Simsbury 19:45.6 6:22 5/21 5/21 3/3
21 Matthew Maciejewski Southington 19:48.8 6:23
22 Owen Brudz Hall 19:53.2 6:25
23 Evan Kristopik Southington 19:54 6:25
24 Michael Ditota Southington 19:54.3 6:25
25 Thomas Robinson Hall 20:03.5 6:28
26 Ian Wehrly Sr Simsbury 20:09.9 6:30 6/21 6/21 3/3
27 Ryan DeMaio Jr Simsbury 20:11.7 6:31 7/21 7/21 3/3
28 Tyler Strong Southington 20:14 6:32
29 Sean Vargas Sr Simsbury 20:17 6:33 8/21 8/21 3/3
30 Caleb Burr Hall 20:17.3 6:33
31 Isaac Smith Jr Simsbury 20:18.3 6:33 9/21 9/21 3/3
32 Benjamin Rees Jr Simsbury 20:21.4 6:34 10/21 10/21 3/3
33 William Michaud Jr Simsbury 20:22 6:34 11/21 11/21 2/3
34 Samuel Makarewicz Hall 20:30.9 6:37
35 Connor Richard Sr Simsbury 20:36.8 6:39 12/21 12/21 2/3
36 Jeffrey Papagelis So Simsbury 20:42.9 6:41 13/21 13/21 1/3
37 Christian Rivera Southington 20:44.5 6:41
38 Colin Wilde Sr Simsbury 20:48 6:43 14/21 14/21 1/3
39 Drew Taylor Hall 20:49.8 6:43
40 Max Harris Hall 20:52.3 6:44
41 Dylan Wehrly Sr Simsbury 20:56.5 6:45 15/21 15/21 1/3
42 Andrew Bafuma Southington 21:02.5 6:47
43 Talon Perdue Sr Simsbury 21:06.7 6:49 16/21 16/21 1/2
44 Amruth Niranjan Hall 21:13.7 6:51
45 Alberto Suarez Sr Simsbury 21:35.4 6:58 17/21 17/21 1/2
46 Kyle Jennings Fr Simsbury 21:35.7 6:58 18/21 18/21 1/1
47 Luke Lammey So Simsbury 21:36.5 6:58 19/21 19/21 1/1
48 Jack Broda Jr Simsbury 21:37.7 6:59 20/21 20/21 1/1
49 Luke Alvarez Hall 21:48 7:02
50 Michael Dunn Jr Simsbury 22:02.9 7:07 21/21 21/21 1/1
51 Jack Wilkins Hall 22:11.6 7:10
52 Benjamin Hoffman Southington 22:23.6 7:13
53 Patrick Keith Hall 18:29 5:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Southington
2-1-1-1-1
Gap: 1:03
93:16
18:39
6:01
31 Matthew Penna
-
18:07
5:51
2
Ryan Slesinski
-
18:25
5:57
4
Lucca Riccio
-
18:29
5:58
5
Ryan Asido
-
19:03
6:09
9
Jared Rivera
-
19:11
6:11
11
Grayson Borla
-
19:11
6:11
12
Jackson Landino
-
19:20
6:14
16
2 Hall
3-3-2-2-2
Gap: 0:52
94:25
18:53
6:06
41 Jack Wisialowski
-
18:23
5:56
3
James Marks
-
18:46
6:03
7
Samuel Frank
-
18:57
6:07
8
Yonah Goldberg
-
19:04
6:09
10
Adam Hanlon
-
19:15
6:13
13
Austin Blodgett
-
19:17
6:13
14
Luke Dai
-
19:19
6:14
15
3 Simsbury
1-2-3-3-3
Gap: 1:59
95:11
19:02
6:08
61 Owen Wollenberg
Jr
17:46
5:44
1
Thomas Novy
So
18:39
6:01
6
Mitchell Rakowski
Jr
19:24
6:15
17
Malaki Tatum
Jr
19:37
6:20
18
Lucas Thompson
Fr
19:46
6:22
19
Ian Wehrly
Sr
20:10
6:30
20
Ryan DeMaio
Jr
20:12
6:31
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Southington
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
97:42
19:32
6:18
24 Grayson Borla
-
19:11
6:11
1
Jackson Landino
-
19:20
6:14
4
Kevin Le
-
19:29
6:17
5
Matthew Maciejewski
-
19:49
6:23
6
Evan Kristopik
-
19:54
6:25
8
Michael Ditota
-
19:54
6:25
9
Tyler Strong
-
20:14
6:32
13
2 Hall
2-1-2-2-2
Gap: 1:01
98:49
19:46
6:23
37 Austin Blodgett
-
19:17
6:13
2
Luke Dai
-
19:19
6:14
3
Owen Brudz
-
19:53
6:25
7
Thomas Robinson
-
20:04
6:28
10
Caleb Burr
-
20:17
6:33
15
Samuel Makarewicz
-
20:31
6:37
19
Drew Taylor
-
20:50
6:43
21
3 Simsbury
3-3-3-3-3
Gap: 0:12
101:18
20:16
6:32
70 Ian Wehrly
Sr
20:10
6:30
11
Ryan DeMaio
Jr
20:12
6:31
12
Sean Vargas
Sr
20:17
6:33
14
Isaac Smith
Jr
20:18
6:33
16
Benjamin Rees
Jr
20:21
6:34
17
William Michaud
Jr
20:22
6:34
18
Connor Richard
Sr
20:37
6:39
20
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Simsbury
2-2-2-1-1
Gap: 0:35
103:26
20:41
6:40
33 William Michaud
Jr
20:22
6:34
3
Connor Richard
Sr
20:37
6:39
5
Jeffrey Papagelis
So
20:43
6:41
6
Colin Wilde
Sr
20:48
6:43
8
Dylan Wehrly
Sr
20:57
6:45
11
Talon Perdue
Sr
21:07
6:49
13
Alberto Suarez
Sr
21:35
6:58
15
2 Southington
1-1-1-1-2
Gap: 2:29
104:19
20:52
6:44
40 Michael Ditota
-
19:54
6:25
1
Tyler Strong
-
20:14
6:32
2
Christian Rivera
-
20:45
6:41
7
Andrew Bafuma
-
21:03
6:47
12
Benjamin Hoffman
-
22:24
7:13
18








3 Hall
3-3-3-3-3
Gap: 1:17
105:15
21:03
6:47
53 Samuel Makarewicz
-
20:31
6:37
4
Drew Taylor
-
20:50
6:43
9
Max Harris
-
20:52
6:44
10
Amruth Niranjan
-
21:14
6:51
14
Luke Alvarez
-
21:48
7:02
16
Jack Wilkins
-
22:12
7:10
17
Patrick Keith
-
18:29
5:58
19
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Simsbury
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
107:32
21:30
6:56
15 Talon Perdue
Sr
21:07
6:49
1
Alberto Suarez
Sr
21:35
6:58
2
Kyle Jennings
Fr
21:36
6:58
3
Luke Lammey
So
21:37
6:58
4
Jack Broda
Jr
21:38
6:59
5
Michael Dunn
Jr
22:03
7:07
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jacob Long Hall 11:50.4 5:55
2 Samuel Aronow Hall 11:58.6 5:59
3 Jacob Hodkinson Hall 12:01.3 6:01
4 Jemiah Cartagena Hall 12:10.5 6:05
5 Ethan Penn Hall 12:12.3 6:06
6 Jamie Rendon Hall 12:12.6 6:06
7 Leo Sullivan Hall 12:24.1 6:12
8 Robert Nadile Southington 12:32.8 6:16
9 Joshua Burr Hall 12:38.6 6:19
10 Matthew Barrows Hall 12:40.6 6:20
11 Noel Fagan Hall 12:43.1 6:22
12 Lucas Bush Hall 12:53.7 6:27
13 Nicholas Tagliarini Hall 12:55.3 6:28
14 Seth Heyesmith Hall 12:58 6:29
15 Sean Dyson Hall 12:59.7 6:30
16 Luke Poirier Southington 13:00.3 6:30
17 Nicholas Peterson Hall 13:01.6 6:31
18 Benjamin Connole Hall 13:03.3 6:32
19 Anthony Cianchetti Southington 13:03.7 6:32
20 Josh Graikoski Southington 13:06.4 6:33
21 Benjamin Foxman Hall 13:07.9 6:34
22 Zachary Goldberg Hall 13:08.9 6:34
23 Jack Montesi Fr Simsbury 13:09.6 6:35 1/30 1/30 3/3
24 Christopher Murray Hall 13:10.9 6:35
25 David Gardner Hall 13:11.3 6:36
26 Vulang Nguyen Hall 13:14.7 6:37
27 Gus Brudz Hall 13:16.7 6:38
28 Adam Smith Hall 13:17.1 6:39
29 Zachary Sobel-pressman Hall 13:17.5 6:39
30 Carson Boyko So Simsbury 13:18.5 6:39 2/30 2/30 3/3 Great race! (SBP)
31 Sean Mcdaniel Hall 13:18.8 6:39
32 Liam McGoldrick Fr Simsbury 13:19 6:40 3/30 3/30 3/3
33 Nic Samson Jr Simsbury 13:19.2 6:40 4/30 4/30 3/3
34 Jason Brugnetti Jr Simsbury 13:19.9 6:40 5/30 5/30 2/3 Great race! (SBP)
35 Desmond Leitz Hall 13:20.5 6:40
36 Zachary Lapolla Hall 13:21.3 6:41
37 Miguel Gutierrez Jr Simsbury 13:22.1 6:41 6/30 6/30 2/3 Great race! (SBP)
38 Carter O'keefe Hall 13:24.2 6:42
39 Erik Winkler So Simsbury 13:24.6 6:42 7/30 7/30 2/3 Great race! (SBP)
40 Aidan Dorian Hall 13:24.9 6:42
41 Wade Bassock Hall 13:25.1 6:43
42 Nick Bobinski So Simsbury 13:25.2 6:43 8/30 8/30 2/3
43 Michael Cherny Hall 13:25.3 6:43
44 Benton Webersen Hall 13:25.5 6:43
45 Ian Wilson Sr Simsbury 13:28 6:44 9/30 9/30 2/3 Great race! (SBP)
46 Aaron Buxton Southington 13:35.7 6:48
47 Brian Chelli Hall 13:40.6 6:50
48 Emeka Moemeka Hall 13:41 6:51
49 Kai Takeyasu Hall 13:41.4 6:51
50 Logan Miceli Southington 13:41.9 6:51
51 Davis Anderson Fr Simsbury 13:42.4 6:51 10/30 10/30 2/3
52 Andrew Seidman Hall 13:43.5 6:52
53 James Rozno Hall 13:48.6 6:54
54 Taehyeon Park Sr Simsbury 13:48.9 6:54 11/30 11/30 2/3 Great race! (SBP)
55 Mohamed Ahmed Hall 13:50.8 6:55
56 Evan Chen Fr Simsbury 13:51.2 6:56 12/30 12/30 2/3
57 Sam Medina Jr Simsbury 13:55.9 6:58 13/30 13/30 2/3 Great race! (SBP)
58 Ned Coursey Hall 13:58.3 6:59
59 Seamus O'connell Hall 14:01.7 7:01
60 Nathan Shaw So Simsbury 14:02.8 7:01 14/30 14/30 2/3 Great race! (SBP)
61 Gavin Hughes So Simsbury 14:03.5 7:02 15/30 15/30 2/3 Great race! (SBP)
62 Andrew Raymond Fr Simsbury 14:07.9 7:04 16/30 16/30 2/3
63 Michael Rotkyozhaukis Hall 14:08.4 7:04
64 Simon Rosenberg Hall 14:08.7 7:04
65 Dylan Heinen Hall 14:10.6 7:05
66 Rowan Gottshall Fr Simsbury 14:10.8 7:05 17/30 17/30 2/3
67 storm ogren So Simsbury 14:12.6 7:06 18/30 18/30 2/3 Great race! (SBP)
68 Andrew Weiss Hall 14:13 7:07
69 Alex Flibbert Fr Simsbury 14:13.3 7:07 19/30 19/30 2/2
70 Elias Heinen Hall 14:14.1 7:07
71 Gavin Gray Hall 14:14.6 7:07
72 Hudson Maurer So Simsbury 14:15 7:08 20/30 20/30 2/2 Great race! (SBP)
73 Sean Donovan Hall 14:16.2 7:08
74 Joseph Snider Hall 14:20.5 7:10
75 Alexander Carducci Hall 14:23.6 7:12
76 Michael Travers Hall 14:24.5 7:12
77 Ethan Schuck Hall 14:25 7:13
78 Jayden Cahill Southington 14:25.7 7:13
79 David Moskal Hall 14:28.8 7:14
80 Ryan Ma Hall 14:29.2 7:15
81 Jared Propis Hall 14:29.7 7:15
82 Yoav Raichelson Hall 14:38.6 7:19
83 Branden Kaufmann Hall 14:44.9 7:22
84 Liam Scully Hall 14:46.3 7:23
85 Theodore Zhang Hall 14:49.4 7:25
86 Brian Friedland Sr Simsbury 14:50.6 7:25 21/30 21/30 2/2 Great race! (SBP)
87 Sebastian Shauck Hall 14:52.1 7:26
88 Ignat Chubararev Hall 14:52.6 7:26
89 Alexander Torino Hall 15:00.1 7:30
90 William Fallon Hall 15:03.8 7:32
91 Douglas Tran So Simsbury 15:06.1 7:33 22/30 22/30 2/2
92 Gunnar Whalen Hall 15:18.1 7:39
93 Tyler Bristow Hall 15:26.1 7:43
94 Matthew Glassman Hall 15:27.1 7:44
95 William Hutensky Hall 15:29 7:45
96 Bechett Z.r. Hall 15:29.3 7:45
97 Ethan Harris Hall 15:29.5 7:45
98 Benjamin Chern Hall 15:39.6 7:50
99 Sean Zeman Hall 16:07.2 8:04
100 Nathan Rybczyk Sr Simsbury 16:16.7 8:08 23/30 23/30 2/2 Great race! (SBP)
101 Matthew Scobbo Hall 16:16.9 8:08
102 Zach Rohrer Sr Simsbury 16:18.9 8:09 24/30 24/30 2/2
103 Brennan Margolis Hall 16:22 8:11
104 Dovidas Kizevicius Hall 16:26.2 8:13
105 Justin Leopold Hall 16:28.2 8:14
106 Joonbeom Hong Hall 16:29.1 8:15
107 Leonardo Collin Hall 16:29.5 8:15
108 Benjamin Gardner Hall 16:31.9 8:16
109 Joshua Waitsman Hall 16:33.6 8:17
110 Jacob Benthien Hall 16:40 8:20
111 Jason Bach Hall 16:40.5 8:20
112 Donovan McArdle Fr Simsbury 16:41.6 8:21 25/30 25/30 2/2 Great race! (SBP)
113 Ryan Mendoza Hall 16:45.7 8:23
114 Andrew Chang Hall 16:48.6 8:24
115 Surya Singh Hall 17:10 8:35
116 Nicholas Drebot Jr Simsbury 18:17.5 9:09 26/30 26/30 2/2 Great race! (SBP)
117 Jacob Berger Southington 18:58.2 9:29
118 Brandon Wolmer Hall 19:50.4 9:55
119 Octavio Chan Hall 20:44 10:22
120 Jake Drebot So Simsbury 21:28.4 10:44 27/30 27/30 2/2 Great race! (SBP)
121 Evan Schmarr Southington 22:29.7 11:15
122 Christian Cahill Southington 22:33.9 11:17
123 Sebastian Maslinski Southington 22:57.9 11:29
124 Nathaniel Putnam Jr Simsbury 22:58.2 11:29 28/30 28/30 2/2
125 Will Isakoff So Simsbury 23:13.8 11:37 29/30 29/30 2/2
126 Jackson Alfano Southington 24:03.3 12:02
127 Aidan Dolan Southington 24:04.3 12:02
128 Tyler Bade Southington 24:15.6 12:08
129 Robert Cantillon Southington 24:16.3 12:08
130 Tyler Brouillard Jr Simsbury 24:25.9 12:13 30/30 30/30 2/2
131 Jeff Wu Southington 24:35.7 12:18
132 Jack Kastner Southington 26:11.2 13:06
133 Matthew Tumolo Southington 26:30.7 13:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall
1-1-1-1-1
Gap: 0:22
60:13
12:03
6:01
15 Jacob Long
-
11:50
5:55
1
Samuel Aronow
-
11:59
5:59
2
Jacob Hodkinson
-
12:01
6:01
3
Jemiah Cartagena
-
12:11
6:05
4
Ethan Penn
-
12:12
6:06
5
Jamie Rendon
-
12:13
6:06
6
Leo Sullivan
-
12:24
6:12
7
2 Southington
2-2-2-2-2
Gap: 1:03
65:19
13:04
6:32
57 Robert Nadile
-
12:33
6:16
8
Luke Poirier
-
13:00
6:30
9
Anthony Cianchetti
-
13:04
6:32
10
Josh Graikoski
-
13:06
6:33
11
Aaron Buxton
-
13:36
6:48
19
Logan Miceli
-
13:42
6:51
20
Jayden Cahill
-
14:26
7:13
21
3 Simsbury
3-3-3-3-3
Gap: 0:10
66:26
13:17
6:39
70 Jack Montesi
Fr
13:10
6:35
12
Carson Boyko
So
13:19
6:39
13
Liam McGoldrick
Fr
13:19
6:40
14
Nic Samson
Jr
13:19
6:40
15
Jason Brugnetti
Jr
13:20
6:40
16
Miguel Gutierrez
Jr
13:22
6:41
17
Erik Winkler
So
13:25
6:42
18
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
62:39
12:32
6:16
15 Jamie Rendon
-
12:13
6:06
1
Leo Sullivan
-
12:24
6:12
2
Joshua Burr
-
12:39
6:19
3
Matthew Barrows
-
12:41
6:20
4
Noel Fagan
-
12:43
6:22
5
Lucas Bush
-
12:54
6:27
6
Nicholas Tagliarini
-
12:55
6:28
7
2 Simsbury
2-2-2-2-2
Gap: 0:20
67:22
13:28
6:44
51 Miguel Gutierrez
Jr
13:22
6:41
8
Erik Winkler
So
13:25
6:42
9
Nick Bobinski
So
13:25
6:43
10
Ian Wilson
Sr
13:28
6:44
11
Davis Anderson
Fr
13:42
6:51
13
Taehyeon Park
Sr
13:49
6:54
14
Evan Chen
Fr
13:51
6:56
15
3 Southington
3-3-3-3-3
Gap: 8:52
92:09
18:26
9:13
82 Logan Miceli
-
13:42
6:51
12
Jayden Cahill
-
14:26
7:13
16
Jacob Berger
-
18:58
9:29
17
Evan Schmarr
-
22:30
11:15
18
Christian Cahill
-
22:34
11:17
19
Sebastian Maslinski
-
22:58
11:29
20
Jackson Alfano
-
24:03
12:02
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall
1-1-1-1-1
Gap: 0:08
64:48
12:58
6:29
15 Lucas Bush
-
12:54
6:27
1
Nicholas Tagliarini
-
12:55
6:28
2
Seth Heyesmith
-
12:58
6:29
3
Sean Dyson
-
13:00
6:30
4
Nicholas Peterson
-
13:02
6:31
5
Benjamin Connole
-
13:03
6:32
6
Benjamin Foxman
-
13:08
6:34
7
2 Simsbury
2-2-2-2-2
Gap: 0:15
69:42
13:56
6:58
50 Taehyeon Park
Sr
13:49
6:54
8
Evan Chen
Fr
13:51
6:56
9
Sam Medina
Jr
13:56
6:58
10
Nathan Shaw
So
14:03
7:01
11
Gavin Hughes
So
14:04
7:02
12
Andrew Raymond
Fr
14:08
7:04
13
Rowan Gottshall
Fr
14:11
7:05
14
3 Southington
3-3-3-3-3
Gap: 1:18
119:37
23:55
11:58
85 Sebastian Maslinski
-
22:58
11:29
15
Jackson Alfano
-
24:03
12:02
16
Aidan Dolan
-
24:04
12:02
17
Tyler Bade
-
24:16
12:08
18
Robert Cantillon
-
24:16
12:08
19
Jeff Wu
-
24:36
12:18
20
Jack Kastner
-
26:11
13:06
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall
1-1-1-1-1
Gap: 0:08
65:42
13:08
6:34
15 Benjamin Connole
-
13:03
6:32
1
Benjamin Foxman
-
13:08
6:34
2
Zachary Goldberg
-
13:09
6:34
3
Christopher Murray
-
13:11
6:35
4
David Gardner
-
13:11
6:36
5
Vulang Nguyen
-
13:15
6:37
6
Gus Brudz
-
13:17
6:38
7
2 Simsbury
2-2-2-2-2
Gap: 0:07
71:00
14:12
7:06
50 Andrew Raymond
Fr
14:08
7:04
8
Rowan Gottshall
Fr
14:11
7:05
9
storm ogren
So
14:13
7:06
10
Alex Flibbert
Fr
14:13
7:07
11
Hudson Maurer
So
14:15
7:08
12
Brian Friedland
Sr
14:51
7:25
13
Douglas Tran
So
15:06
7:33
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall
1-1-1-1-1
Gap: 0:04
66:25
13:17
6:38
15 Vulang Nguyen
-
13:15
6:37
1
Gus Brudz
-
13:17
6:38
2
Adam Smith
-
13:17
6:39
3
Zachary Sobel-pressman
-
13:18
6:39
4
Sean Mcdaniel
-
13:19
6:39
5
Desmond Leitz
-
13:21
6:40
6
Zachary Lapolla
-
13:21
6:41
7
2 Simsbury
2-2-2-2-2
Gap: 1:51
79:14
15:51
7:55
50 Brian Friedland
Sr
14:51
7:25
8
Douglas Tran
So
15:06
7:33
9
Nathan Rybczyk
Sr
16:17
8:08
10
Zach Rohrer
Sr
16:19
8:09
11
Donovan McArdle
Fr
16:42
8:21
12
Nicholas Drebot
Jr
18:18
9:09
13
Jake Drebot
So
21:28
10:44
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hall
1-1-1-1-1
Gap: 0:05
66:56
13:23
6:42
15 Desmond Leitz
-
13:21
6:40
1
Zachary Lapolla
-
13:21
6:41
2
Carter O'keefe
-
13:24
6:42
3
Aidan Dorian
-
13:25
6:42
4
Wade Bassock
-
13:25
6:43
5
Michael Cherny
-
13:25
6:43
6
Benton Webersen
-
13:26
6:43
7
2 Simsbury
2-2-2-2-2
Gap: 6:08
110:24
22:05
11:02
50 Nicholas Drebot
Jr
18:18
9:09
8
Jake Drebot
So
21:28
10:44
9
Nathaniel Putnam
Jr
22:58
11:29
10
Will Isakoff
So
23:14
11:37
11
Tyler Brouillard
Jr
24:26
12:13
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.