Downers Grove North Results from the IHSA 3A State Meet at Detweiller Park, IL on 11/3/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley Novak Fr V 18:50.25 6:17 3 170/209 6/7 6/7 15/25 19:46
(0:55,4.7)
19:46
(0:55,4.7)
18:40 You ROCK! (LR, PR)
Ellie Gross Jr V 18:47.14 6:16 3 167/209 5/7 5/7 21/25 19:06
(0:19,1.6)
19:06
(0:19,1.6)
18:27 You ROCK! (LR, PR)
Eva Bednard Jr V 18:19.62 6:07 3 119/209 3/7 3/7 18/25 18:52
(0:32,2.8)
18:52
(0:32,2.8)
18:38
(0:18,1.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Gianna Ferraro Jr V 19:18.24 6:26 3 194/209 7/7 7/7 14/25 19:58
(0:39,3.3)
19:58
(0:39,3.3)
19:15 You ROCK! (LR, PR)
Katie Figliomeni So V 18:14.1 6:05 3 107/209 2/7 2/7 24/28 18:29
(0:15,1.3)
You ROCK! (DPR)
Melissa Jachim So V 18:06.62 6:02 3 87/209 1/7 1/7 44/56 18:46
(0:40,3.5)
18:46
(0:40,3.5)
18:15
(0:09,0.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Rylan Gaspar So V 18:37.64 6:13 3 152/209 4/7 4/7 20/25 19:31
(0:53,4.6)
19:31
(0:53,4.6)
18:59
(0:22,1.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 23/25 92:05
0:41
3 6:08 6:02 6:16 501 5:39 95:53
(3:48,4.0)
95:53
(3:48,4.0%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Melissa Jachim (65), Katie Figliomeni (83), Eva Bednard (93), Rylan Gaspar (123), Ellie Gross (137)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katelynne Hart Jr Glenbard West 15:59.82 5:20
2 Katrina Schlenker Fr Batavia 16:07.31 5:22
3 Alex Morris Sr Naperville (North) 16:10.41 5:23
4 Aly Negovetich Fr Fox Lake (Grant) 16:33.08 5:31
5 Helena Kleronomos So Yorkville 16:35.5 5:32
6 Vivian Van Eck Sr Minooka 16:37.94 5:33
7 Samantha Poglitsch So Wheaton Warrenville 16:39.32 5:33
8 Brenna Cohoon Jr Downers Grove (South) 16:40.11 5:33
9 Alice Abbott So St. Charles (East) 16:40.28 5:33
10 Kailey Fox Jr Yorkville 16:42.65 5:34
11 Fatima Giron Jr Round Lake 16:45.87 5:35
12 Naomi Ruff Fr South Elgin 16:45.99 5:35
13 Emily Eberhart Sr Yorkville 16:46.75 5:36
14 Mckenna Revord Jr Hinsdale (Central) 16:49.66 5:37
15 Katie Hohe Sr Glenbard West 16:59.67 5:40
16 Kate Dickman So Lyons Township 17:00.14 5:40
17 Laurel Moneysmith Sr Wheaton Warrenville 17:00.63 5:40
18 Rachel Price Fr St. Charles (North) 17:01.07 5:40
19 Maggie Gamboa So Naperville (North) 17:01.6 5:41
20 Sophia McDonnell Sr Geneva 17:02.07 5:41
21 Natalie Sandlow So Glenbrook North 17:03.52 5:41
22 Kate Jortberg Jr Glenview (Glenbrook 17:05.66 5:42
23 Becca Corbett Fr Oswego 17:06.44 5:42
24 Mia Gianfrancesco Jr Batavia 17:07.52 5:43
25 Campbell Petersen So Naperville (North) 17:08.5 5:43
26 Molly FitzPatrick So Barrington 17:09.58 5:43
27 Abby Lopez Jr Argo Community 17:10.19 5:43
28 Lucy Westlake Fr Naperville (North) 17:12.08 5:44
29 Melissa Weidner Sr Downers Grove (South) 17:15.06 5:45
30 Hailey Simmons So Yorkville 17:15.62 5:45
31 Sarah May Sr Elmhurst (York) 17:15.76 5:45
32 Audrey Mendrys So Naperville (North) 17:17.89 5:46
33 Marta Kogucki Sr Lyons Township 17:18.07 5:46
34 Claire Hill Sr Naperville (North) 17:18.09 5:46
35 Alyssa Norris Jr Barrington 17:19.32 5:46
36 Isabelle Christian Sr Oswego 17:22.29 5:47
37 Ella Behrens Sr Whitney Young 17:22.98 5:48
38 Megan Driscoll Sr Naperville (North) 17:25.22 5:48
39 Erin Reidy Jr Downers Grove (South) 17:26.02 5:49
40 Bridget Forbes Jr Winnetka (New Trier) 17:28.38 5:49
41 Kaitlyn Nenninger Jr Wheaton Warrenville 17:29.68 5:50
42 Madison Zarembski Fr Oswego (East) 17:29.94 5:50
43 Kennedy Warden Jr Downers Grove (South) 17:33.39 5:51
44 Sarah Barcelona Sr Lyons Township 17:33.84 5:51
45 Emily Burns Sr Lake Zurich 17:34.65 5:52
46 Rebecca Diddia So Downers Grove (South) 17:35.13 5:52
47 Jenna Buchanan Fr Bartlett 17:35.2 5:52
48 Julia Dames Jr Minooka 17:35.75 5:52
49 Nora Wollen So Oak Park-River Forest 17:36.74 5:52
50 Marlee Fradkin Jr Winnetka (New Trier) 17:36.93 5:52
51 Katie Fredian Jr Hersey 17:37.48 5:52
52 Maggie Mason Fr Cary-Grove 17:38.3 5:53
53 Olivia Borowiak Sr Yorkville 17:39.41 5:53
54 Leah Ulrich Sr Winnetka (New Trier) 17:41.21 5:54
55 Elizabeth Finnigan Sr Winnetka (New Trier) 17:41.72 5:54
56 Emily Spellman So Benet Academy 17:44.51 5:55
57 Ella Hale So Oswego 17:45.8 5:55
58 Sydney Partyka Jr Chicago (Taft) 17:46.88 5:56
59 Maggie Abbs Jr Lyons Township 17:47.07 5:56
60 Becky Versaskas Sr Downers Grove (South) 17:47.62 5:56
61 Abigail Osterlund Sr Evanston (Twp.) 17:47.67 5:56
62 Elia Ton-That Fr Chicago (Northside) 17:48.31 5:56
63 Paige Arseneau Sr Pekin 17:48.32 5:56
64 Anne Berquist So Barrington 17:49.15 5:56
65 Audrey Ginsberg Fr Mt. Prospect (Prospe 17:50.57 5:57
66 Victoria Palma Sr Willowbrook 17:50.93 5:57
67 Kathryn Cichon Fr Minooka 17:51.37 5:57
68 Alicia Repka Sr Hononegah 17:52.85 5:58
69 Julia Monson Fr O'Fallon 17:55.85 5:59
70 Violet Harper Sr Oak Park-River Forest 17:56.44 5:59
71 Kate Wojcikiewicz Sr Lockport (Twp.) 17:56.55 5:59
72 Kayla Byrne Sr Hinsdale (Central) 17:56.99 5:59
73 Hannah Eastman Sr Belleville (East) 17:58.35 5:59
74 Morgan Dieschbourg So Cary-Grove 17:58.95 6:00
75 Taylor Frommer Sr Hononegah 17:59.41 6:00
76 Josephine Bober So Lockport (Twp.) 17:59.77 6:00
77 Julia O'Grady Sr Mt. Prospect (Prospe 17:59.83 6:00
78 Joslyn Prosek Fr Joliet (West) 18:00.84 6:00
79 Jocelyn Host Fr Minooka 18:01.85 6:01
80 Josephine Welin Fr Oak Park-River Forest 18:02.11 6:01
81 Anna Hunter Fr Yorkville 18:02.66 6:01
82 Tavinya Taylor Fr Wheaton (North) 18:02.68 6:01
83 Jenna Baltes Sr Mt. Prospect (Prospe 18:03.37 6:01
84 Rhiannon O'Keefe Jr Chicago (St. Ignatiu 18:03.76 6:01
85 Sara Klemm So Yorkville 18:04.43 6:01
86 Lauren Hayes Sr Glenview (Glenbrook 18:05.48 6:02
87 Melissa Jachim So Downers Grove North 18:06.62 6:02 1/7 1/7 44/56 18:46
(0:40)
18:46
(0:40)
You ROCK! (LR, PR)
88 Mae Tully Sr Benet Academy 18:06.86 6:02
89 Alyssa Hrusosky Fr Minooka 18:07.14 6:02
90 Lydia Kurfman Sr Quincy 18:07.17 6:02
91 Sofia Parker So O'Fallon 18:07.32 6:02
92 Abby Korak Jr Edwardsville 18:07.63 6:03
93 Camille Buchanan So Bartlett 18:09.19 6:03
94 Meaghan Andrews So Benet Academy 18:09.28 6:03
95 Maddie Miller Sr Edwardsville 18:09.4 6:03
96 Annika Erickson So Mt. Prospect (Prospe 18:09.58 6:03
97 Emily Henkel Sr Lyons Township 18:09.81 6:03
98 Jane Stefaniak So Hersey 18:10.33 6:03
99 Alex Spang Fr Downers Grove (South) 18:10.45 6:03
100 Peyton Schieppe Fr O'Fallon 18:11.16 6:04
101 Maddie Cranny Jr Lyons Township 18:12.19 6:04
102 Hannah Thompson Sr Oak Park-River Forest 18:12.24 6:04
103 Emily Hubbard Jr Mt. Prospect (Prospe 18:12.43 6:04
104 Juliana Stogsdill Sr Plainfield (North) 18:13.05 6:04
105 Claire Williams So Lyons Township 18:13.24 6:04
106 Jenna Schifferer So Batavia 18:14.02 6:05
107 Katie Figliomeni So Downers Grove North 18:14.1 6:05 2/7 2/7 24/28
108 Danielle Osmon Sr Fox Lake (Grant) 18:14.56 6:05
109 Haley Ansiel Jr Wheaton Warrenville 18:16.15 6:05
110 Eva Cardy Sr Fox Lake (Grant) 18:16.22 6:05
111 Joy Jackson So Benet Academy 18:16.34 6:05
112 Emma Kern Jr Elmhurst (York) 18:16.49 6:05
113 Samantha Duwe Fr Oak Park-River Forest 18:16.72 6:06
114 Lylia Gomez So Moline 18:16.98 6:06
115 Katelyn Winton Fr Elmhurst (York) 18:18.44 6:06
116 Grace Moriarty Jr Elmhurst (York) 18:18.49 6:06
117 Melanie Chafin Sr Hinsdale (Central) 18:18.51 6:06
118 Nikki Rong Sr Hoffman Estates 18:19.07 6:06
119 Eva Bednard Jr Downers Grove North 18:19.62 6:07 3/7 3/7 18/25 18:52
(0:32)
18:52
(0:32)
You ROCK! (LR, PR)
120 Paige Bohnert Fr Oswego 18:19.65 6:07
121 Elisabeth Camic So Benet Academy 18:20.27 6:07
122 Jana Nehila Sr Fox Lake (Grant) 18:20.49 6:07
123 Delaney Blohm So Cary-Grove 18:20.5 6:07
124 Hailey Henry Fr Hononegah 18:20.62 6:07
125 Emma Braband So Winnetka (New Trier) 18:21.28 6:07
126 Audrey Pellico Jr Batavia 18:22.3 6:07
127 Tess Rucoba Jr Wheaton Warrenville 18:22.68 6:08
128 Annie Maccbobby Fr Wheaton Warrenville 18:22.7 6:08
129 Erin Barton Jr Hersey 18:22.72 6:08
130 Eileen Wolff Sr Winnetka (New Trier) 18:24.02 6:08
131 Cassidy Martin Sr Plainfield (South) 18:25.57 6:09
132 Teagan Beckley Sr Hersey 18:25.91 6:09
133 Caitlin Guist Sr Oswego 18:25.97 6:09
134 Parker Hulen So Oak Park-River Forest 18:26.25 6:09
135 Kaitlyn Walker Jr O'Fallon 18:26.82 6:09
136 Alyssa Elliott Fr Belleville (West) 18:27.47 6:09
137 Hannah Stuart Sr Edwardsville 18:28.8 6:10
138 Alexa Andrews Sr Batavia 18:29.95 6:10
139 Emma Jordan Jr O'Fallon 18:30.2 6:10
140 Anna Kozak Jr Lockport (Twp.) 18:31.12 6:10
141 Delaney Engel Fr Glenbard West 18:31.78 6:11
142 Abby Hoffman Sr Glenbard West 18:31.93 6:11
143 Allison Drage Jr Cary-Grove 18:33.11 6:11
144 Nora Viers Fr Hersey 18:33.7 6:11
145 Katie Johnston Sr Hononegah 18:34.36 6:11
146 Sarah Kulkarni Sr Wheaton Warrenville 18:34.84 6:12
147 Amelia Parisi Fr Benet Academy 18:35.36 6:12
148 Laura Durkin Sr Fenwick 18:35.45 6:12
149 Ellie Miller So Cary-Grove 18:35.99 6:12
150 Lydia Hickey Jr Elmhurst (York) 18:36.64 6:12
151 Lauren Johnston So Hononegah 18:37.46 6:12
152 Rylan Gaspar So Downers Grove North 18:37.64 6:13 4/7 4/7 20/25 19:31
(0:53)
19:31
(0:53)
You ROCK! (LR, PR)
153 Bella Pisani Sr Hinsdale (Central) 18:38.03 6:13
154 Anna Nickoley Fr Glenbard West 18:38.45 6:13
155 Katelyn Leonard Fr Elmhurst (York) 18:38.85 6:13
156 Samantha Weisner Fr Lockport (Twp.) 18:39.3 6:13
157 Erin O'Brien Jr Batavia 18:40.09 6:13
158 Audrey Allman Fr Glenbard West 18:40.09 6:13
159 Kathleen Buhrfiend Fr Elmhurst (York) 18:41.05 6:14
160 Katelyn Gall Sr Minooka 18:42.31 6:14
161 Marie O'Brien Jr Fenwick 18:42.64 6:14
162 Peyton Brueck So Oswego 18:43.38 6:14
163 Caitlin Chval Sr Hinsdale (Central) 18:44.46 6:15
164 Audrey Boles Fr Minooka 18:45.32 6:15
165 Taylor Wagner Jr Hinsdale (Central) 18:45.54 6:15
166 Eliza Scoggin Jr Fox Lake (Grant) 18:46.46 6:15
167 Ellie Gross Jr Downers Grove North 18:47.14 6:16 5/7 5/7 21/25 19:06
(0:19)
19:06
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
168 Eleanor Fahrner Sr Lockport (Twp.) 18:47.43 6:16
169 Nora McClorey Fr Chicago (Marist) 18:49.66 6:17
170 Ashley Novak Fr Downers Grove North 18:50.25 6:17 6/7 6/7 15/25 19:46
(0:55)
19:46
(0:55)
You ROCK! (LR, PR)
171 Laura Bishop Fr Fox Lake (Grant) 18:52.04 6:17
172 Alexandra Skibicki Jr Lockport (Twp.) 18:52.36 6:17
173 Katie Cole Jr Batavia 18:53.6 6:18
174 Becky Jermolowicz Jr Oswego 18:53.64 6:18
175 Hannah Kersemeier Jr Hersey 18:54.3 6:18
176 Morgan Magro So Barrington 18:55.56 6:19
177 Gaby Andrews Fr Barrington 18:55.72 6:19
178 Maddie Dieffenbacher Jr Winnetka (New Trier) 18:56.4 6:19
179 Kaela Stewart Sr Hononegah 18:59.44 6:20
180 Diana Denemark So Hinsdale (Central) 19:00.9 6:20
181 Lauren Walczak Fr Plainfield (North) 19:01.06 6:20
182 Sarah Conley Jr Plainfield (North) 19:01.55 6:21
183 Jessica Jugovich Sr Benet Academy 19:01.85 6:21
184 Abby Williams So Cary-Grove 19:02.02 6:21
185 Reese Lettow So Mt. Prospect (Prospe 19:04.67 6:22
186 Emily Bedford Jr Plainfield (North) 19:05.72 6:22
187 Lauren Pappas Sr Glenbard West 19:06.04 6:22
188 Ella Jeffries So Sandburg 19:08.24 6:23
189 Aminah Hussain Fr Plainfield (North) 19:09.47 6:23
190 Kimberly Davenport Jr O'Fallon 19:10.02 6:23
191 Elise Krone Sr Edwardsville 19:12.53 6:24
192 Paola Gonzalez Sr J. Sterling Morton T 19:15.83 6:25
193 Makenna Lueking Fr Edwardsville 19:17.22 6:26
194 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 19:18.24 6:26 7/7 7/7 14/25 19:58
(0:39)
19:58
(0:39)
You ROCK! (LR, PR)
195 Audrey Lewis Jr Oak Park-River Forest 19:18.31 6:26
196 Abbey Kozak Jr Lockport (Twp.) 19:19.91 6:27
197 Emiley England So Edwardsville 19:19.97 6:27
198 Jordan Tresemer Sr Hononegah 19:21.74 6:27
199 Veronica Makowski Sr Hersey 19:23.17 6:28
200 Drue Polka Jr Fox Lake (Grant) 19:24.64 6:28
201 Merrigan Allen So Lincoln-Way Central 19:25.99 6:29
202 Caitlin Russel Sr Plainfield (North) 19:26.57 6:29
203 Teagan Hayes Jr Cary-Grove 19:29.35 6:30
204 Sophie Wichlac Jr O'Fallon 19:31.56 6:31
205 Marissa Valentini Sr Mt. Prospect (Prospe 19:33.73 6:31
206 Eve Hoeltgen Sr Barrington 19:43.88 6:35
207 Kiara Delgado Sr Edwardsville 19:48.88 6:36
208 Julia Renetzky So Barrington 19:51.37 6:37
209 Riley Frankel Jr Plainfield (North) 20:13.16 6:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
3-3-2-2-1
Gap: 1:07
84:50
16:58
5:39
80 Alex Morris
Sr
16:10
5:23
3
Maggie Gamboa
So
17:02
5:41
15
Campbell Petersen
So
17:09
5:43
18
Lucy Westlake
Fr
17:12
5:44
20
Audrey Mendrys
So
17:18
5:46
24
Claire Hill
Sr
17:18
5:46
26
Megan Driscoll
Sr
17:25
5:48
29
2 Yorkville
5-2-1-1-2
Gap: 1:04
85:00
17:00
5:40
87 Helena Kleronomos
So
16:36
5:32
5
Kailey Fox
Jr
16:43
5:34
9
Emily Eberhart
Sr
16:47
5:36
10
Hailey Simmons
So
17:16
5:45
22
Olivia Borowiak
Sr
17:39
5:53
41
Anna Hunter
Fr
18:03
6:01
62
Sara Klemm
So
18:04
6:01
64
3 Downers Grove (South)
8-6-4-3-3
Gap: 0:55
86:30
17:18
5:46
127 Brenna Cohoon
Jr
16:40
5:33
8
Melissa Weidner
Sr
17:15
5:45
21
Erin Reidy
Jr
17:26
5:49
30
Kennedy Warden
Jr
17:33
5:51
33
Rebecca Diddia
So
17:35
5:52
35
Becky Versaskas
Sr
17:48
5:56
47
Alex Spang
Fr
18:10
6:03
75
4 Lyons Township
10-7-5-4-4
Gap: 1:10
87:49
17:34
5:51
191 Kate Dickman
So
17:00
5:40
13
Marta Kogucki
Sr
17:18
5:46
25
Sarah Barcelona
Sr
17:34
5:51
34
Maggie Abbs
Jr
17:47
5:56
46
Emily Henkel
Sr
18:10
6:03
73
Maddie Cranny
Jr
18:12
6:04
77
Claire Williams
So
18:13
6:04
81
5 Minooka
6-8-7-6-5
Gap: 1:29
88:14
17:39
5:53
219 Vivian Van Eck
Sr
16:38
5:33
6
Julia Dames
Jr
17:36
5:52
36
Kathryn Cichon
Fr
17:51
5:57
50
Jocelyn Host
Fr
18:02
6:01
60
Alyssa Hrusosky
Fr
18:07
6:02
67
Katelyn Gall
Sr
18:42
6:14
131
Audrey Boles
Fr
18:45
6:15
134
6 Wheaton Warrenville
7-5-3-5-6
Gap: 1:43
87:48
17:34
5:51
239 Samantha Poglitsch
So
16:39
5:33
7
Laurel Moneysmith
Sr
17:01
5:40
14
Kaitlyn Nenninger
Jr
17:30
5:50
32
Haley Ansiel
Jr
18:16
6:05
85
Tess Rucoba
Jr
18:23
6:08
101
Annie Maccbobby
Fr
18:23
6:08
102
Sarah Kulkarni
Sr
18:35
6:12
118
7 Winnetka (New Trier)
14-12-10-7-7
Gap: 0:53
88:50
17:46
5:55
253 Bridget Forbes
Jr
17:28
5:49
31
Marlee Fradkin
Jr
17:37
5:52
38
Leah Ulrich
Sr
17:41
5:54
42
Elizabeth Finnigan
Sr
17:42
5:54
43
Emma Braband
So
18:21
6:07
99
Eileen Wolff
Sr
18:24
6:08
104
Maddie Dieffenbacher
Jr
18:56
6:19
147
8 Oswego
11-9-6-8-8
Gap: 1:20
89:00
17:48
5:56
289 Becca Corbett
Fr
17:06
5:42
16
Isabelle Christian
Sr
17:22
5:47
28
Ella Hale
So
17:46
5:55
45
Paige Bohnert
Fr
18:20
6:07
94
Caitlin Guist
Sr
18:26
6:09
106
Peyton Brueck
So
18:43
6:14
132
Becky Jermolowicz
Jr
18:54
6:18
143
9 Batavia
2-4-9-9-9
Gap: 2:23
88:21
17:40
5:53
311 Katrina Schlenker
Fr
16:07
5:22
2
Mia Gianfrancesco
Jr
17:08
5:43
17
Jenna Schifferer
So
18:14
6:05
82
Audrey Pellico
Jr
18:22
6:07
100
Alexa Andrews
Sr
18:30
6:10
110
Erin O'Brien
Jr
18:40
6:13
128
Katie Cole
Jr
18:54
6:18
142
10 Oak Park-River Forest
15-14-12-10-10
Gap: 0:40
90:04
18:01
6:00
318 Nora Wollen
So
17:37
5:52
37
Violet Harper
Sr
17:56
5:59
53
Josephine Welin
Fr
18:02
6:01
61
Hannah Thompson
Sr
18:12
6:04
78
Samantha Duwe
Fr
18:17
6:06
89
Parker Hulen
So
18:26
6:09
107
Audrey Lewis
Jr
19:18
6:26
162
11 Mt. Prospect (Prospe
19-16-14-13-11
Gap: 0:22
90:16
18:03
6:01
322 Audrey Ginsberg
Fr
17:51
5:57
49
Julia O'Grady
Sr
18:00
6:00
59
Jenna Baltes
Sr
18:03
6:01
63
Annika Erickson
So
18:10
6:03
72
Emily Hubbard
Jr
18:12
6:04
79
Reese Lettow
So
19:05
6:22
154
Marissa Valentini
Sr
19:34
6:31
171
12 Benet Academy
18-18-16-14-12
Gap: 0:36
90:37
18:07
6:02
362 Emily Spellman
So
17:45
5:55
44
Mae Tully
Sr
18:07
6:02
66
Meaghan Andrews
So
18:09
6:03
70
Joy Jackson
So
18:16
6:05
87
Elisabeth Camic
So
18:20
6:07
95
Amelia Parisi
Fr
18:35
6:12
119
Jessica Jugovich
Sr
19:02
6:21
152
13 Glenbard West
1-1-11-12-13
Gap: 2:39
88:42
17:44
5:55
365 Katelynne Hart
Jr
16:00
5:20
1
Katie Hohe
Sr
17:00
5:40
12
Delaney Engel
Fr
18:32
6:11
113
Abby Hoffman
Sr
18:32
6:11
114
Anna Nickoley
Fr
18:38
6:13
125
Audrey Allman
Fr
18:40
6:13
129
Lauren Pappas
Sr
19:06
6:22
156
14 Barrington
12-10-8-11-14
Gap: 1:46
90:09
18:02
6:01
385 Molly FitzPatrick
So
17:10
5:43
19
Alyssa Norris
Jr
17:19
5:46
27
Anne Berquist
So
17:49
5:56
48
Morgan Magro
So
18:56
6:19
145
Gaby Andrews
Fr
18:56
6:19
146
Eve Hoeltgen
Sr
19:44
6:35
172
Julia Renetzky
So
19:51
6:37
174
15 Fox Lake (Grant)
4-13-15-15-15
Gap: 2:13
90:11
18:02
6:01
406 Aly Negovetich
Fr
16:33
5:31
4
Danielle Osmon
Sr
18:15
6:05
84
Eva Cardy
Sr
18:16
6:05
86
Jana Nehila
Sr
18:20
6:07
96
Eliza Scoggin
Jr
18:46
6:15
136
Laura Bishop
Fr
18:52
6:17
140
Drue Polka
Jr
19:25
6:28
167
16 Elmhurst (York)
13-19-19-17-16
Gap: 1:21
90:46
18:09
6:03
413 Sarah May
Sr
17:16
5:45
23
Emma Kern
Jr
18:16
6:05
88
Katelyn Winton
Fr
18:18
6:06
90
Grace Moriarty
Jr
18:18
6:06
91
Lydia Hickey
Jr
18:37
6:12
121
Katelyn Leonard
Fr
18:39
6:13
126
Kathleen Buhrfiend
Fr
18:41
6:14
130
17 Hinsdale (Central)
9-11-13-16-17
Gap: 1:55
90:28
18:06
6:02
415 Mckenna Revord
Jr
16:50
5:37
11
Kayla Byrne
Sr
17:57
5:59
55
Melanie Chafin
Sr
18:19
6:06
92
Bella Pisani
Sr
18:38
6:13
124
Caitlin Chval
Sr
18:44
6:15
133
Taylor Wagner
Jr
18:46
6:15
135
Diana Denemark
So
19:01
6:20
149
17 O'Fallon
21-22-18-18-17
Gap: 0:34
91:11
18:14
6:05
415 Julia Monson
Fr
17:56
5:59
52
Sofia Parker
So
18:07
6:02
68
Peyton Schieppe
Fr
18:11
6:04
76
Kaitlyn Walker
Jr
18:27
6:09
108
Emma Jordan
Jr
18:30
6:10
111
Kimberly Davenport
Jr
19:10
6:23
158
Sophie Wichlac
Jr
19:32
6:31
170
19 Cary-Grove
17-15-17-19-19
Gap: 0:58
91:07
18:13
6:04
428 Maggie Mason
Fr
17:38
5:53
40
Morgan Dieschbourg
So
17:59
6:00
56
Delaney Blohm
So
18:21
6:07
97
Allison Drage
Jr
18:33
6:11
115
Ellie Miller
So
18:36
6:12
120
Abby Williams
So
19:02
6:21
153
Teagan Hayes
Jr
19:29
6:30
169
20 Hersey
16-21-21-20-20
Gap: 0:56
91:10
18:14
6:05
437 Katie Fredian
Jr
17:37
5:52
39
Jane Stefaniak
So
18:10
6:03
74
Erin Barton
Jr
18:23
6:08
103
Teagan Beckley
Sr
18:26
6:09
105
Nora Viers
Fr
18:34
6:11
116
Hannah Kersemeier
Jr
18:54
6:18
144
Veronica Makowski
Sr
19:23
6:28
166
21 Hononegah
20-16-20-21-21
Gap: 0:45
91:25
18:17
6:06
445 Alicia Repka
Sr
17:53
5:58
51
Taylor Frommer
Sr
17:59
6:00
57
Hailey Henry
Fr
18:21
6:07
98
Katie Johnston
Sr
18:34
6:11
117
Lauren Johnston
So
18:37
6:12
122
Kaela Stewart
Sr
18:59
6:20
148
Jordan Tresemer
Sr
19:22
6:27
165
22 Lockport (Twp.)
22-20-22-22-22
Gap: 0:51
91:54
18:23
6:08
489 Kate Wojcikiewicz
Sr
17:57
5:59
54
Josephine Bober
So
18:00
6:00
58
Anna Kozak
Jr
18:31
6:10
112
Samantha Weisner
Fr
18:39
6:13
127
Eleanor Fahrner
Sr
18:47
6:16
138
Alexandra Skibicki
Jr
18:52
6:17
141
Abbey Kozak
Jr
19:20
6:27
163
23 Downers Grove North
23-24-23-23-23
Gap: 0:41
92:05
18:25
6:08
501 Melissa Jachim
So
18:07
6:02
65
Katie Figliomeni
So
18:14
6:05
83
Eva Bednard
Jr
18:20
6:07
93
Rylan Gaspar
So
18:38
6:13
123
Ellie Gross
Jr
18:47
6:16
137
Ashley Novak
Fr
18:50
6:17
139
Gianna Ferraro
Jr
19:18
6:26
161
Your Team ROCKS! (LR, PR)
24 Edwardsville
24-23-24-24-24
Gap: 1:10
93:16
18:39
6:13
568 Abby Korak
Jr
18:08
6:03
69
Maddie Miller
Sr
18:09
6:03
71
Hannah Stuart
Sr
18:29
6:10
109
Elise Krone
Sr
19:13
6:24
159
Makenna Lueking
Fr
19:17
6:26
160
Emiley England
So
19:20
6:27
164
Kiara Delgado
Sr
19:49
6:36
173
25 Plainfield (North)
25-25-25-25-25
Gap: 0:56
94:31
18:54
6:18
693 Juliana Stogsdill
Sr
18:13
6:04
80
Lauren Walczak
Fr
19:01
6:20
150
Sarah Conley
Jr
19:02
6:21
151
Emily Bedford
Jr
19:06
6:22
155
Aminah Hussain
Fr
19:09
6:23
157
Caitlin Russel
Sr
19:27
6:29
168
Riley Frankel
Jr
20:13
6:44
175
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.