Downers Grove North Results from the EIU Showdown at Greene Valley Forest Preserve on 8/22/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Ellstrom Sr V 18:49 6:16 3 54/96 16/24 25/51 1/4 You ROCK! (SBP)
Andrew Thompson Jr V 17:01 5:40 3 21/96 8/24 11/51 1/6
Chase Meulner Fr F/S 22:11 7:24 3 69/100 25/27 47/51 1/1
Chris Allen So F/S 17:43 5:54 3 10/100 7/27 20/51 1/5
Clark Kelly Jr V 16:41 5:34 3 13/96 6/24 7/51 1/6
Collin Lally So F/S 19:49 6:36 3 39/100 16/27 35/51 1/3
Conor Lynch Fr F/S 19:33 6:31 3 35/100 14/27 33/51 1/4
Conor Sutton Jr V 20:04 6:41 3 66/96 20/24 37/51 1/1
Daniel Sumida Jr V 18:15 6:05 3 44/96 14/24 22/51 1/4 You ROCK! (SBP)
Edward Rybowiak V 19:30 6:30 3 60/96 19/24 32/51 1/1 You ROCK! (SBP)
Eric Bican Jr V 17:01 5:40 3 22/96 9/24 12/51 1/6 You ROCK! (SBP)
Evan Cummins So F/S 16:33 5:31 3 1/100 1/27 5/51 1/5
Evangelos Stavrou Jr V 16:36 5:32 3 12/96 5/24 6/51 1/6 You ROCK! (SBP)
Gabe Johnson Fr F/S 19:33 6:31 3 36/100 15/27 34/51 1/3 You ROCK! (SBP)
Grant Sioukas So F/S 22:55 7:38 3 79/100 26/27 48/51 1/1 You ROCK! (SBP)
Isaac Wagreich Jr V 17:37 5:52 3 39/96 13/24 17/51 1/4 You ROCK! (SBP)
Jack Benge Fr F/S 19:55 6:38 3 42/100 17/27 36/51 1/3
Jack Conkright Jr V 16:31 5:30 3 10/96 4/24 4/51 1/6 You ROCK! (SBP)
Jack Flavin Jr V 18:55 6:18 3 55/96 17/24 26/51 1/3
Jack Roberts Sr V 15:24 5:08 3 1/96 1/24 1/51 1/6
Jackson Flynn So F/S 18:43 6:14 3 19/100 9/27 24/51 1/5
Jackson Travers So F/S 19:22 6:27 3 30/100 13/27 31/51 1/5
Jonathan Jasso Jr V 17:15 5:45 3 29/96 12/24 16/51 1/5
Karan Shetty Fr F/S 17:14 5:45 3 4/100 4/27 15/51 1/5
Kyle McNally Fr F/S 19:21 6:27 3 29/100 12/27 30/51 1/5
Kyle Murray Sr V 24:02 8:01 3 92/96 24/24 51/51 1/1
Liam Boor So F/S 20:38 6:53 3 55/100 21/27 41/51 1/3 You ROCK! (SBP)
Matt Ghanayem Sr V 18:22 6:07 3 48/96 15/24 23/51 1/4 You ROCK! (SBP)
Matt Lupescu So F/S 20:33 6:51 3 53/100 20/27 40/51 1/3
Matt Moravec Sr V 15:46 5:15 3 2/96 2/24 2/51 1/6
Matt Rowley So F/S 16:48 5:36 3 3/100 3/27 10/51 1/5
Matt Shimenetto Jr V 21:00 7:00 3 72/96 21/24 44/51 1/1
Max Polaski So F/S 19:12 6:24 3 28/100 11/27 29/51 1/5
Michael Flavin So F/S 21:11 7:04 3 62/100 24/27 45/51 1/2
Myles Laffey Jr V 17:12 5:44 3 27/96 11/24 14/51 1/5 You ROCK! (SBP)
Niall Brennan So F/S 16:48 5:36 3 2/100 2/27 9/51 1/5 You ROCK! (SBP)
Noah Lamantia So F/S 20:24 6:48 3 50/100 19/27 39/51 1/3 You ROCK! (SBP)
Patrick Matheau Jr V 21:22 7:07 3 76/96 22/24 46/51 1/1 You ROCK! (SBP)
Peter Gartlan Jr V 19:09 6:23 3 57/96 18/24 28/51 1/2
Phillip Tipton So F/S 17:39 5:53 3 6/100 5/27 18/51 1/5
Quinn Kelly Fr F/S 20:19 6:46 3 48/100 18/27 38/51 1/3
Roy Llewellyn Fr F/S 17:42 5:54 3 8/100 6/27 19/51 1/5
Syed Farhan So F/S 23:31 7:50 3 85/100 27/27 49/51 1/1
Thomas Diamond Jr V 16:42 5:34 3 14/96 7/24 8/51 1/6 You ROCK! (SBP)
Trevor Murphy Sr V 16:21 5:27 3 7/96 3/24 3/51 1/6
Tristan Rios Fr F/S 20:39 6:53 3 56/100 22/27 42/51 1/3
Tushar Mitra Jr V 23:40 7:53 3 91/96 23/24 50/51 1/1 You ROCK! (SBP)
Vidur Gunda F/S 17:45 5:55 3 11/100 8/27 21/51 1/5 You ROCK! (SBP)
Will Pecho Sr V 17:09 5:43 3 25/96 10/24 13/51 1/5
Will Ruddy Fr F/S 20:58 6:59 3 60/100 23/27 43/51 1/2
Will Stanicek So F/S 18:56 6:19 3 22/100 10/27 27/51 1/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 80:38
1:12
3 5:23 5:08 5:32 32 5:23 Jack Roberts (1), Matt Moravec (2), Trevor Murphy (7), Jack Conkright (10), Evangelos Stavrou (12)
V 2nd 5 1/5 84:34
0:28
3 5:38 5:34 5:43 19 5:38 Clark Kelly (1), Thomas Diamond (2), Andrew Thompson (4), Eric Bican (5), Will Pecho (7)
V 3rd 5 1/4 88:41
1:10
3 5:55 5:44 6:07 19 5:55 Myles Laffey (1), Jonathan Jasso (2), Isaac Wagreich (4), Daniel Sumida (5), Matt Ghanayem (7)
V 4th 5 1/1 96:27
1:15
3 6:26 6:16 6:41 15 6:26 Andrew Ellstrom (1), Jack Flavin (2), Peter Gartlan (3), Edward Rybowiak (4), Conor Sutton (5)
F/S 1st 5 1/5 85:02
1:06
3 5:40 5:31 5:53 16 5:40 Evan Cummins (1), Niall Brennan (2), Matt Rowley (3), Karan Shetty (4), Phillip Tipton (6)
F/S 2nd 5 1/5 90:49
1:14
3 6:03 5:54 6:19 17 6:03 Roy Llewellyn (1), Chris Allen (2), Vidur Gunda (3), Jackson Flynn (4), Will Stanicek (7)
F/S 3rd 5 1/3 97:01
0:21
3 6:28 6:24 6:31 15 6:28 Max Polaski (1), Kyle McNally (2), Jackson Travers (3), Conor Lynch (4), Gabe Johnson (5)
F/S 4th 5 1/3 101:00
0:44
3 6:44 6:36 6:51 15 6:44 Collin Lally (1), Jack Benge (2), Quinn Kelly (3), Noah Lamantia (4), Matt Lupescu (5)
F/S 5th 5 1/1 105:37
1:33
3 7:02 6:53 7:24 15 7:02 Liam Boor (1), Tristan Rios (2), Will Ruddy (3), Michael Flavin (4), Chase Meulner (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Roberts Sr Downers Grove North 15:24 5:08 1/24 1/51 1/6
2 Matt Moravec Sr Downers Grove North 15:46 5:15 2/24 2/51 1/6
3 Anthony Farmer Jr Burlington (Central) 15:52 5:17
4 Jose Reyes Sr Highland Park 15:55 5:18
5 Jason Polydoris So Highland Park 16:05 5:22
6 Mark Lemke Sr Algonquin (Jacobs) 16:07 5:22
7 Trevor Murphy Sr Downers Grove North 16:21 5:27 3/24 3/51 1/6
8 Evan Jamrozy Jr Shepard 16:22 5:27
9 Jack Anderson Sr Plainfield (North) 16:27 5:29
10 Jack Conkright Jr Downers Grove North 16:31 5:30 4/24 4/51 1/6 You ROCK! (SBP)
11 Nick Lowe Sr Plainfield (North) 16:34 5:31
12 Evangelos Stavrou Jr Downers Grove North 16:36 5:32 5/24 6/51 1/6 You ROCK! (SBP)
13 Clark Kelly Jr Downers Grove North 16:41 5:34 6/24 7/51 1/6
14 Thomas Diamond Jr Downers Grove North 16:42 5:34 7/24 8/51 1/6 You ROCK! (SBP)
15 Gio Martinez Jr Burlington (Central) 16:46 5:35
16 Matthew Thomas Jr Plainfield (North) 16:47 5:36
17 Patrick McManaman Sr Plainfield (North) 16:49 5:36
18 Sean Curran Jr Plainfield (North) 16:49 5:36
19 Alex Brown Fr Highland Park 16:50 5:37
20 Ryan Walczak Sr Plainfield (North) 16:58 5:39
21 Andrew Thompson Jr Downers Grove North 17:01 5:40 8/24 11/51 1/6
22 Eric Bican Jr Downers Grove North 17:01 5:40 9/24 12/51 1/6 You ROCK! (SBP)
23 Michael Schmauderer Jr Plainfield (North) 17:02 5:41
24 Brandon Cole Sr Algonquin (Jacobs) 17:07 5:42
25 Will Pecho Sr Downers Grove North 17:09 5:43 10/24 13/51 1/5
26 Jacob Henry Jr Plainfield (North) 17:09 5:43
27 Myles Laffey Jr Downers Grove North 17:12 5:44 11/24 14/51 1/5 You ROCK! (SBP)
28 Trevor Petrin Jr Algonquin (Jacobs) 17:14 5:45
29 Jonathan Jasso Jr Downers Grove North 17:15 5:45 12/24 16/51 1/5
30 Tyler Gerke Sr Burlington (Central) 17:16 5:45
31 Jack Patton Jr Plainfield (North) 17:16 5:45
32 Jack Hartmann Sr Burlington (Central) 17:19 5:46
33 James Greene Jr Shepard 17:22 5:47
34 Adam Kries Sr Burlington (Central) 17:23 5:48
35 Jake Rutkowski Jr Plainfield (North) 17:24 5:48
36 Perry Li So Algonquin (Jacobs) 17:24 5:48
37 Tommy Tracey Sr Plainfield (North) 17:32 5:51
38 Corey Fairchild Jr Highland Park 17:33 5:51
39 Isaac Wagreich Jr Downers Grove North 17:37 5:52 13/24 17/51 1/4 You ROCK! (SBP)
40 Jackson Sima Jr Shepard 17:38 5:53
41 Colin Brenizer Jr Algonquin (Jacobs) 17:52 5:57
42 Jason Werneth So Highland Park 18:08 6:03
43 Justin Lorenz Sr Algonquin (Jacobs) 18:09 6:03
44 Daniel Sumida Jr Downers Grove North 18:15 6:05 14/24 22/51 1/4 You ROCK! (SBP)
45 Marcin Czaja Jr Shepard 18:17 6:06
46 Josh Kingzette Jr Shepard 18:19 6:06
47 Connor Wells Sr Plainfield (North) 18:22 6:07
48 Matt Ghanayem Sr Downers Grove North 18:22 6:07 15/24 23/51 1/4 You ROCK! (SBP)
49 Matt Pierce Sr Shepard 18:28 6:09
50 Max Friedman So Highland Park 18:30 6:10
51 Samuel Albrecht Jr Algonquin (Jacobs) 18:33 6:11
52 Connor Al-Ashkar Sr Plainfield (North) 18:39 6:13
53 Logan Andersen Sr Burlington (Central) 18:44 6:15
54 Andrew Ellstrom Sr Downers Grove North 18:49 6:16 16/24 25/51 1/4 You ROCK! (SBP)
55 Jack Flavin Jr Downers Grove North 18:55 6:18 17/24 26/51 1/3
56 DJ Mitchell Jr Shepard 19:04 6:21
57 Peter Gartlan Jr Downers Grove North 19:09 6:23 18/24 28/51 1/2
58 Jack Schulman Sr Highland Park 19:10 6:23
59 Charlie Domagalski Sr Burlington (Central) 19:11 6:24
60 Edward Rybowiak Downers Grove North 19:30 6:30 19/24 32/51 1/1 You ROCK! (SBP)
61 Konrad Orlowski Jr Algonquin (Jacobs) 19:38 6:33
62 Ryan Rosenfeld Jr Highland Park 19:39 6:33
63 Brandon Herrera Sr Shepard 19:48 6:36
64 Evan Schmidt Sr Burlington (Central) 19:52 6:37
65 Nabeel Mustafa Sr Algonquin (Jacobs) 20:00 6:40
66 Conor Sutton Jr Downers Grove North 20:04 6:41 20/24 37/51 1/1
67 Joe Waynauskas Jr Shepard 20:28 6:49
68 X Penning Shepard 20:29 6:50
69 Max Szykowny Jr Shepard 20:32 6:51
70 Ajahmoy Guthrie Jr Plainfield (North) 20:39 6:53
71 Tim Kopec Sr Shepard 20:50 6:57
72 Matt Shimenetto Jr Downers Grove North 21:00 7:00 21/24 44/51 1/1
73 Kyle Endo Sr Algonquin (Jacobs) 21:02 7:01
74 Patrick Mayfield Sr Burlington (Central) 21:10 7:03
75 Jefferson Kemoue Jr Plainfield (North) 21:20 7:07
76 Patrick Matheau Jr Downers Grove North 21:22 7:07 22/24 46/51 1/1 You ROCK! (SBP)
77 Patrick Pieroni Sr Burlington (Central) 21:31 7:10
78 Christian Martinez Sr Algonquin (Jacobs) 21:55 7:18
79 Nick Strama Sr Shepard 21:57 7:19
80 Nick Spiro Sr Algonquin (Jacobs) 21:57 7:19
81 Andrew Biondi Sr Highland Park 22:08 7:23
82 Joe Wolniak Jr Shepard 22:13 7:24
83 Joe Feldner Jr Shepard 22:33 7:31
84 James Sohn Jr Burlington (Central) 22:34 7:31
85 Mitch Cigrand Jr Burlington (Central) 22:58 7:39
86 Jesse Then Jr Algonquin (Jacobs) 23:06 7:42
87 Andrew Kania1 Jr Algonquin (Jacobs) 23:08 7:43
88 John Rubin Jr Shepard 23:12 7:44
89 Mitchell Barrett Sr Algonquin (Jacobs) 23:24 7:48
90 Billy Collins Jr Plainfield (North) 23:27 7:49
91 Tushar Mitra Jr Downers Grove North 23:40 7:53 23/24 50/51 1/1 You ROCK! (SBP)
92 Kyle Murray Sr Downers Grove North 24:02 8:01 24/24 51/51 1/1
93 Anthony Amant Sr Shepard 25:03 8:21
94 Shane Smith Jr Plainfield (North) 26:14 8:45
95 Michael Ritchie Sr Shepard 26:27 8:49
96 Kyle Thurber Sr Algonquin (Jacobs) 28:27 9:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
80:38
16:08
5:23
32 Jack Roberts
Sr
15:24
5:08
1
Matt Moravec
Sr
15:46
5:15
2
Trevor Murphy
Sr
16:21
5:27
7
Jack Conkright
Jr
16:31
5:30
10
Evangelos Stavrou
Jr
16:36
5:32
12
Clark Kelly
Jr
16:41
5:34
13
Thomas Diamond
Jr
16:42
5:34
14
2 Plainfield (North)
6-4-3-2-2
Gap: 0:22
83:26
16:41
5:34
71 Jack Anderson
Sr
16:27
5:29
9
Nick Lowe
Sr
16:34
5:31
11
Matthew Thomas
Jr
16:47
5:36
16
Patrick McManaman
Sr
16:49
5:36
17
Sean Curran
Jr
16:49
5:36
18
Ryan Walczak
Sr
16:58
5:39
20
Michael Schmauderer
Jr
17:02
5:41
21
3 Highland Park
3-2-2-3-3
Gap: 2:13
84:31
16:54
5:38
89 Jose Reyes
Sr
15:55
5:18
4
Jason Polydoris
So
16:05
5:22
5
Alex Brown
Fr
16:50
5:37
19
Corey Fairchild
Jr
17:33
5:51
29
Jason Werneth
So
18:08
6:03
32
Max Friedman
So
18:30
6:10
37
Jack Schulman
Sr
19:10
6:23
41
4 Burlington (Central)
2-3-4-4-4
Gap: 1:31
84:36
16:55
5:38
94 Anthony Farmer
Jr
15:52
5:17
3
Gio Martinez
Jr
16:46
5:35
15
Tyler Gerke
Sr
17:16
5:45
24
Jack Hartmann
Sr
17:19
5:46
25
Adam Kries
Sr
17:23
5:48
27
Logan Andersen
Sr
18:44
6:15
39
Charlie Domagalski
Sr
19:11
6:24
42
5 Algonquin (Jacobs)
4-5-5-5-5
Gap: 1:45
85:44
17:09
5:43
110 Mark Lemke
Sr
16:07
5:22
6
Brandon Cole
Sr
17:07
5:42
22
Trevor Petrin
Jr
17:14
5:45
23
Perry Li
So
17:24
5:48
28
Colin Brenizer
Jr
17:52
5:57
31
Justin Lorenz
Sr
18:09
6:03
33
Samuel Albrecht
Jr
18:33
6:11
38
6 Shepard
5-6-6-6-6
Gap: 1:57
87:58
17:36
5:52
133 Evan Jamrozy
Jr
16:22
5:27
8
James Greene
Jr
17:22
5:47
26
Jackson Sima
Jr
17:38
5:53
30
Marcin Czaja
Jr
18:17
6:06
34
Josh Kingzette
Jr
18:19
6:06
35
Matt Pierce
Sr
18:28
6:09
36
DJ Mitchell
Jr
19:04
6:21
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:28
84:34
16:55
5:38
19 Clark Kelly
Jr
16:41
5:34
1
Thomas Diamond
Jr
16:42
5:34
2
Andrew Thompson
Jr
17:01
5:40
4
Eric Bican
Jr
17:01
5:40
5
Will Pecho
Sr
17:09
5:43
7
Myles Laffey
Jr
17:12
5:44
9
Jonathan Jasso
Jr
17:15
5:45
10
2 Plainfield (North)
2-2-2-2-2
Gap: 0:26
85:49
17:10
5:43
40 Ryan Walczak
Sr
16:58
5:39
3
Michael Schmauderer
Jr
17:02
5:41
6
Jacob Henry
Jr
17:09
5:43
8
Jack Patton
Jr
17:16
5:45
11
Jake Rutkowski
Jr
17:24
5:48
12
Tommy Tracey
Sr
17:32
5:51
13
Connor Wells
Sr
18:22
6:07
15
3 Algonquin (Jacobs)
3-3-3-3-3
Gap: 2:53
97:22
19:28
6:29
105 Justin Lorenz
Sr
18:09
6:03
14
Samuel Albrecht
Jr
18:33
6:11
17
Konrad Orlowski
Jr
19:38
6:33
21
Nabeel Mustafa
Sr
20:00
6:40
24
Kyle Endo
Sr
21:02
7:01
29
Christian Martinez
Sr
21:55
7:18
32
Nick Spiro
Sr
21:57
7:19
33
4 Shepard
4-4-4-4-4
Gap: 2:01
98:17
19:39
6:33
108 Matt Pierce
Sr
18:28
6:09
16
DJ Mitchell
Jr
19:04
6:21
19
Brandon Herrera
Sr
19:48
6:36
22
Joe Waynauskas
Jr
20:28
6:49
25
X Penning
-
20:29
6:50
26
Max Szykowny
Jr
20:32
6:51
27
Tim Kopec
Sr
20:50
6:57
28
5 Burlington (Central)
5-5-5-5-5
Gap: 2:47
100:28
20:06
6:42
122 Logan Andersen
Sr
18:44
6:15
18
Charlie Domagalski
Sr
19:11
6:24
20
Evan Schmidt
Sr
19:52
6:37
23
Patrick Mayfield
Sr
21:10
7:03
30
Patrick Pieroni
Sr
21:31
7:10
31
James Sohn
Jr
22:34
7:31
34
Mitch Cigrand
Jr
22:58
7:39
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:10
88:41
17:44
5:55
19 Myles Laffey
Jr
17:12
5:44
1
Jonathan Jasso
Jr
17:15
5:45
2
Isaac Wagreich
Jr
17:37
5:52
4
Daniel Sumida
Jr
18:15
6:05
5
Matt Ghanayem
Sr
18:22
6:07
7
Andrew Ellstrom
Sr
18:49
6:16
9
Jack Flavin
Jr
18:55
6:18
10
2 Plainfield (North)
2-2-2-2-2
Gap: 3:48
96:32
19:18
6:26
43 Tommy Tracey
Sr
17:32
5:51
3
Connor Wells
Sr
18:22
6:07
6
Connor Al-Ashkar
Sr
18:39
6:13
8
Ajahmoy Guthrie
Jr
20:39
6:53
12
Jefferson Kemoue
Jr
21:20
7:07
14
Billy Collins
Jr
23:27
7:49
24
Shane Smith
Jr
26:14
8:45
26
3 Shepard
3-3-3-3-3
Gap: 2:01
108:05
21:37
7:12
77 Max Szykowny
Jr
20:32
6:51
11
Tim Kopec
Sr
20:50
6:57
13
Nick Strama
Sr
21:57
7:19
16
Joe Wolniak
Jr
22:13
7:24
18
Joe Feldner
Jr
22:33
7:31
19
John Rubin
Jr
23:12
7:44
22
Anthony Amant
Sr
25:03
8:21
25
4 Algonquin (Jacobs)
4-4-4-4-4
Gap: 1:29
113:30
22:42
7:34
96 Christian Martinez
Sr
21:55
7:18
15
Nick Spiro
Sr
21:57
7:19
17
Jesse Then
Jr
23:06
7:42
20
Andrew Kania1
Jr
23:08
7:43
21
Mitchell Barrett
Sr
23:24
7:48
23
Kyle Thurber
Sr
28:27
9:29
27




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:15
96:27
19:17
6:26
15 Andrew Ellstrom
Sr
18:49
6:16
1
Jack Flavin
Jr
18:55
6:18
2
Peter Gartlan
Jr
19:09
6:23
3
Edward Rybowiak

19:30
6:30
4
Conor Sutton
Jr
20:04
6:41
5
Matt Shimenetto
Jr
21:00
7:00
6
Patrick Matheau
Jr
21:22
7:07
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Evan Cummins So Downers Grove North 16:33 5:31 1/27 5/51 1/5
2 Niall Brennan So Downers Grove North 16:48 5:36 2/27 9/51 1/5 You ROCK! (SBP)
3 Matt Rowley So Downers Grove North 16:48 5:36 3/27 10/51 1/5
4 Karan Shetty Fr Downers Grove North 17:14 5:45 4/27 15/51 1/5
5 Andrew Doetsch Fr Algonquin (Jacobs) 17:21 5:47
6 Phillip Tipton So Downers Grove North 17:39 5:53 5/27 18/51 1/5
7 Miguel Mora So Shepard 17:40 5:53
8 Roy Llewellyn Fr Downers Grove North 17:42 5:54 6/27 19/51 1/5
9 Ryan Maseman So Plainfield (North) 17:43 5:54
10 Chris Allen So Downers Grove North 17:43 5:54 7/27 20/51 1/5
11 Vidur Gunda Downers Grove North 17:45 5:55 8/27 21/51 1/5 You ROCK! (SBP)
12 Ian Morrison So Plainfield (North) 17:47 5:56
13 Jeremy Drag So Plainfield (North) 17:55 5:58
14 Daniel Sanders So Algonquin (Jacobs) 17:56 5:59
15 Ryan Casey So Plainfield (North) 18:07 6:02
16 Connor Maloney So Algonquin (Jacobs) 18:08 6:03
17 Andrew Radulovich So Plainfield (North) 18:20 6:07
18 Zac Schmidt Fr Burlington (Central) 18:37 6:12
19 Jackson Flynn So Downers Grove North 18:43 6:14 9/27 24/51 1/5
20 Jon Richardson So Plainfield (North) 18:49 6:16
21 Dylan Young So Plainfield (North) 18:50 6:17
22 Will Stanicek So Downers Grove North 18:56 6:19 10/27 27/51 1/5
23 X Montiel Shepard 19:00 6:20
24 Kyle Horn So Algonquin (Jacobs) 19:06 6:22
25 Robert Perry Fr Burlington (Central) 19:09 6:23
26 Mitchell Ruffin Fr Algonquin (Jacobs) 19:10 6:23
27 Cooper Shelton Fr Plainfield (North) 19:11 6:24
28 Max Polaski So Downers Grove North 19:12 6:24 11/27 29/51 1/5
29 Kyle McNally Fr Downers Grove North 19:21 6:27 12/27 30/51 1/5
30 Jackson Travers So Downers Grove North 19:22 6:27 13/27 31/51 1/5
31 Daniel Gaull So Plainfield (North) 19:25 6:28
32 Suchir Sumant Fr Plainfield (North) 19:26 6:29
33 X Mydra Shepard 19:27 6:29
34 Noah Karottu So Burlington (Central) 19:30 6:30
35 Conor Lynch Fr Downers Grove North 19:33 6:31 14/27 33/51 1/4
36 Gabe Johnson Fr Downers Grove North 19:33 6:31 15/27 34/51 1/3 You ROCK! (SBP)
37 Eli DeBrock Fr Plainfield (North) 19:41 6:34
38 Jack Ward Fr Algonquin (Jacobs) 19:45 6:35
39 Collin Lally So Downers Grove North 19:49 6:36 16/27 35/51 1/3
40 Nathan Guy So Burlington (Central) 19:52 6:37
41 Andrew Kania2 Jr Algonquin (Jacobs) 19:53 6:38
42 Jack Benge Fr Downers Grove North 19:55 6:38 17/27 36/51 1/3
43 Reid Hinthorne Fr Algonquin (Jacobs) 20:02 6:41
44 Andrew Ferraresi So Algonquin (Jacobs) 20:04 6:41
45 Nick Simpson Fr Plainfield (North) 20:13 6:44
46 X Frazier Shepard 20:15 6:45
47 Szymon Czyz So Algonquin (Jacobs) 20:18 6:46
48 Quinn Kelly Fr Downers Grove North 20:19 6:46 18/27 38/51 1/3
49 Nathaniel Lenning So Plainfield (North) 20:23 6:48
50 Noah Lamantia So Downers Grove North 20:24 6:48 19/27 39/51 1/3 You ROCK! (SBP)
51 Zachary Osmanski Fr Algonquin (Jacobs) 20:25 6:48
52 Aaron Erb So Burlington (Central) 20:32 6:51
53 Matt Lupescu So Downers Grove North 20:33 6:51 20/27 40/51 1/3
54 Matt Schmauderer Fr Plainfield (North) 20:38 6:53
55 Liam Boor So Downers Grove North 20:38 6:53 21/27 41/51 1/3 You ROCK! (SBP)
56 Tristan Rios Fr Downers Grove North 20:39 6:53 22/27 42/51 1/3
57 Trevor Bailey Fr Algonquin (Jacobs) 20:45 6:55
58 Mason Kolehmainen Fr Algonquin (Jacobs) 20:47 6:56
59 Elijah Marszalek Fr Algonquin (Jacobs) 20:48 6:56
60 Will Ruddy Fr Downers Grove North 20:58 6:59 23/27 43/51 1/2
61 Ethan Leegard Fr Burlington (Central) 21:01 7:00
62 Michael Flavin So Downers Grove North 21:11 7:04 24/27 45/51 1/2
63 Sawyer Presson Fr Plainfield (North) 21:21 7:07
64 X Garcia Shepard 21:45 7:15
65 X Kingzette Shepard 21:47 7:16
66 Ben Peterson Fr Burlington (Central) 21:48 7:16
67 X Schmitt-vall Shepard 21:57 7:19
68 Sam Melgosa So Algonquin (Jacobs) 22:09 7:23
69 Chase Meulner Fr Downers Grove North 22:11 7:24 25/27 47/51 1/1
70 Brandon Zaragoza1 So Algonquin (Jacobs) 22:15 7:25
71 Alessandro Cabrera Fr Plainfield (North) 22:19 7:26
72 Liam McEvilly Fr Plainfield (North) 22:39 7:33
73 Jonah Hamell Fr Burlington (Central) 22:40 7:33
74 X Farmer Burlington (Central) 20:45 6:55
75 JJ Kaketsis Fr Algonquin (Jacobs) 22:47 7:36
76 Zachary Cardoza So Algonquin (Jacobs) 22:48 7:36
77 Brandon Zaragoza2 So Algonquin (Jacobs) 22:50 7:37
78 Evan Badali Fr Plainfield (North) 22:53 7:38
79 Grant Sioukas So Downers Grove North 22:55 7:38 26/27 48/51 1/1 You ROCK! (SBP)
80 Jamie Blanding So Shepard 23:04 7:41
81 Erik Tomson So Algonquin (Jacobs) 23:04 7:41
82 Michael Carlson So Plainfield (North) 23:16 7:45
83 Chris Suarez Fr Plainfield (North) 23:16 7:45
84 Trevor Rich So Plainfield (North) 23:29 7:50
85 Syed Farhan So Downers Grove North 23:31 7:50 27/27 49/51 1/1
86 Ernest Robinson So Shepard 24:38 8:13
87 X Evoy Shepard 24:39 8:13
88 X Perez Shepard 25:09 8:23
89 Ashton Earlywine Fr Plainfield (North) 25:17 8:26
90 Carl Cassata Fr Burlington (Central) 25:48 8:36
91 Dean Kaliakmanis Fr Burlington (Central) 25:56 8:39
92 Kyle Rash Fr Burlington (Central) 25:57 8:39
93 Logan Farley Fr Algonquin (Jacobs) 28:03 9:21
94 X Tallman Burlington (Central) 28:38 9:33
95 Justin Conrad Fr Plainfield (North) 28:46 9:35
96 X Gayduk Shepard 29:06 9:42
97 X Kaducak Plainfield (North) 29:21 9:47
98 Zain Mustafo So Algonquin (Jacobs) 29:56 9:59
99 X Sierra Shepard 30:05 10:02
100 X Bernal Shepard 31:21 10:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:06
85:02
17:00
5:40
16 Evan Cummins
So
16:33
5:31
1
Niall Brennan
So
16:48
5:36
2
Matt Rowley
So
16:48
5:36
3
Karan Shetty
Fr
17:14
5:45
4
Phillip Tipton
So
17:39
5:53
6
Roy Llewellyn
Fr
17:42
5:54
8
Chris Allen
So
17:43
5:54
10
2 Plainfield (North)
4-3-2-2-2
Gap: 0:37
89:52
17:58
5:59
62 Ryan Maseman
So
17:43
5:54
9
Ian Morrison
So
17:47
5:56
11
Jeremy Drag
So
17:55
5:58
12
Ryan Casey
So
18:07
6:02
14
Andrew Radulovich
So
18:20
6:07
16
Jon Richardson
So
18:49
6:16
18
Dylan Young
So
18:50
6:17
19
3 Algonquin (Jacobs)
2-2-3-3-3
Gap: 1:49
91:41
18:20
6:07
77 Andrew Doetsch
Fr
17:21
5:47
5
Daniel Sanders
So
17:56
5:59
13
Connor Maloney
So
18:08
6:03
15
Kyle Horn
So
19:06
6:22
21
Mitchell Ruffin
Fr
19:10
6:23
23
Jack Ward
Fr
19:45
6:35
26
Andrew Kania2
Jr
19:53
6:38
28
4 Shepard
3-4-4-4-4
Gap: 4:05
98:07
19:37
6:32
112 Miguel Mora
So
17:40
5:53
7
X Montiel
-
19:00
6:20
20
X Mydra
-
19:27
6:29
24
X Frazier
-
20:15
6:45
29
X Garcia
-
21:45
7:15
32
X Kingzette
-
21:47
7:16
33
X Schmitt-vall
-
21:57
7:19
35
5 Burlington (Central)
5-5-5-5-5
Gap: 1:55
97:40
19:32
6:31
121 Zac Schmidt
Fr
18:37
6:12
17
Robert Perry
Fr
19:09
6:23
22
Noah Karottu
So
19:30
6:30
25
Nathan Guy
So
19:52
6:37
27
Aaron Erb
So
20:32
6:51
30
Ethan Leegard
Fr
21:01
7:00
31
Ben Peterson
Fr
21:48
7:16
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
90:49
18:10
6:03
17 Roy Llewellyn
Fr
17:42
5:54
1
Chris Allen
So
17:43
5:54
2
Vidur Gunda

17:45
5:55
3
Jackson Flynn
So
18:43
6:14
4
Will Stanicek
So
18:56
6:19
7
Max Polaski
So
19:12
6:24
9
Kyle McNally
Fr
19:21
6:27
10
2 Plainfield (North)
2-2-2-2-2
Gap: 0:37
95:41
19:08
6:23
42 Jon Richardson
So
18:49
6:16
5
Dylan Young
So
18:50
6:17
6
Cooper Shelton
Fr
19:11
6:24
8
Daniel Gaull
So
19:25
6:28
11
Suchir Sumant
Fr
19:26
6:29
12
Eli DeBrock
Fr
19:41
6:34
13
Nick Simpson
Fr
20:13
6:44
18
3 Algonquin (Jacobs)
3-3-3-3-3
Gap: 0:33
100:02
20:00
6:40
81 Jack Ward
Fr
19:45
6:35
14
Andrew Kania2
Jr
19:53
6:38
15
Reid Hinthorne
Fr
20:02
6:41
16
Andrew Ferraresi
So
20:04
6:41
17
Szymon Czyz
So
20:18
6:46
19
Zachary Osmanski
Fr
20:25
6:48
20
Trevor Bailey
Fr
20:45
6:55
21
4 Burlington (Central)
4-4-4-4-4
Gap: 4:47
112:02
22:24
7:28
131 Ethan Leegard
Fr
21:01
7:00
22
Ben Peterson
Fr
21:48
7:16
24
Jonah Hamell
Fr
22:40
7:33
26
X Farmer
-
20:45
6:55
27
Carl Cassata
Fr
25:48
8:36
32
Dean Kaliakmanis
Fr
25:56
8:39
33
Kyle Rash
Fr
25:57
8:39
34
5 Shepard
5-5-5-5-5
Gap: 2:52
116:05
23:13
7:44
135 X Kingzette
-
21:47
7:16
23
X Schmitt-vall
-
21:57
7:19
25
Jamie Blanding
So
23:04
7:41
28
Ernest Robinson
So
24:38
8:13
29
X Evoy
-
24:39
8:13
30
X Perez
-
25:09
8:23
31
X Gayduk
-
29:06
9:42
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:21
97:01
19:24
6:28
15 Max Polaski
So
19:12
6:24
1
Kyle McNally
Fr
19:21
6:27
2
Jackson Travers
So
19:22
6:27
3
Conor Lynch
Fr
19:33
6:31
4
Gabe Johnson
Fr
19:33
6:31
5
Collin Lally
So
19:49
6:36
7
Jack Benge
Fr
19:55
6:38
8
2 Plainfield (North)
2-2-2-2-2
Gap: 1:40
102:16
20:27
6:49
53 Eli DeBrock
Fr
19:41
6:34
6
Nick Simpson
Fr
20:13
6:44
9
Nathaniel Lenning
So
20:23
6:48
10
Matt Schmauderer
Fr
20:38
6:53
12
Sawyer Presson
Fr
21:21
7:07
16
Alessandro Cabrera
Fr
22:19
7:26
19
Liam McEvilly
Fr
22:39
7:33
20
3 Algonquin (Jacobs)
3-3-3-3-3
Gap: 1:44
104:54
20:59
7:00
70 Zachary Osmanski
Fr
20:25
6:48
11
Trevor Bailey
Fr
20:45
6:55
13
Mason Kolehmainen
Fr
20:47
6:56
14
Elijah Marszalek
Fr
20:48
6:56
15
Sam Melgosa
So
22:09
7:23
17
Brandon Zaragoza1
So
22:15
7:25
18
JJ Kaketsis
Fr
22:47
7:36
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
101:00
20:12
6:44
15 Collin Lally
So
19:49
6:36
1
Jack Benge
Fr
19:55
6:38
2
Quinn Kelly
Fr
20:19
6:46
3
Noah Lamantia
So
20:24
6:48
4
Matt Lupescu
So
20:33
6:51
5
Liam Boor
So
20:38
6:53
6
Tristan Rios
Fr
20:39
6:53
7
2 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-2
Gap: 0:49
113:44
22:45
7:35
59 Brandon Zaragoza1
So
22:15
7:25
8
JJ Kaketsis
Fr
22:47
7:36
11
Zachary Cardoza
So
22:48
7:36
12
Brandon Zaragoza2
So
22:50
7:37
13
Erik Tomson
So
23:04
7:41
15
Logan Farley
Fr
28:03
9:21
20
Zain Mustafo
So
29:56
9:59
21
3 Plainfield (North)
3-2-3-3-3
Gap: 0:57
114:23
22:53
7:38
66 Alessandro Cabrera
Fr
22:19
7:26
9
Liam McEvilly
Fr
22:39
7:33
10
Evan Badali
Fr
22:53
7:38
14
Michael Carlson
So
23:16
7:45
16
Chris Suarez
Fr
23:16
7:45
17
Trevor Rich
So
23:29
7:50
18
Ashton Earlywine
Fr
25:17
8:26
19
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:33
105:37
21:07
7:02
15 Liam Boor
So
20:38
6:53
1
Tristan Rios
Fr
20:39
6:53
2
Will Ruddy
Fr
20:58
6:59
3
Michael Flavin
So
21:11
7:04
4
Chase Meulner
Fr
22:11
7:24
5
Grant Sioukas
So
22:55
7:38
6
Syed Farhan
So
23:31
7:50
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.