Downers Grove North Results from the EIU Showdown at Greene Valley Forest Preserve on 8/22/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexa McCartney So F/S 24:30 8:10 3 18/51 7/12 22/34 1/4
Allie Petkova So F/S 30:00 10:00 3 37/51 10/12 32/34 3/3
Angela Wong Sr V 29:29 9:50 3 76/79 22/22 31/34 2/2
Angie Godines Fr F/S 32:57 10:59 3 46/51 12/12 34/34 3/3
Anna Richardson V 22:13 7:24 3 30/79 10/22 11/34 1/4 You ROCK! (SBP)
Annie Bieda So V 20:07 6:42 3 10/79 6/22 6/34 1/4
Ashley Novak Fr F/S 21:44 7:15 3 4/51 1/12 9/34 3/4
Brooke Peters Sr V 23:30 7:50 3 44/79 15/22 19/34 1/3
Caroline Scott Fr F/S 22:47 7:36 3 7/51 3/12 14/34 1/4
Devin DuPilka Fr F/S 23:55 7:58 3 11/51 6/12 21/34 1/4
Ellie Gross Jr V 19:52 6:37 3 7/79 4/22 4/34 1/5
Emily Pierce Fr F/S 22:55 7:38 3 8/51 4/12 15/34 1/4
Evan Bednard V 19:38 6:33 3 5/79 2/22 2/34 1/5 You ROCK! (SBP)
Gaby Sauer Jr V 28:51 9:37 3 75/79 21/22 30/34 2/2
Gianna Ferraro Jr V 21:09 7:03 3 19/79 8/22 8/34 1/4
Grace Flanagan Sr V 25:30 8:30 3 65/79 19/22 27/34 1/2
Grace Mulligan Jr V 23:19 7:46 3 40/79 14/22 18/34 1/3
Hailey Grubich Jr V 23:18 7:46 3 39/79 13/22 17/34 1/4
Hannah Schultz So F/S 24:32 8:11 3 19/51 8/12 23/34 1/4
Janae Small Jr V 25:44 8:35 3 66/79 20/22 28/34 1/2
Katie Figliomeni So V 19:28 6:29 3 4/79 1/22 1/34 4/5
Lauren Egan Jr V 20:09 6:43 3 12/79 7/22 7/34 1/4 You ROCK! (SBP)
Lena Barsketis F/S 26:46 8:55 3 25/51 9/12 29/34 1/4 You ROCK! (SBP)
Liberty Soelberg So F/S 23:52 7:57 3 10/51 5/12 20/34 1/4
Lilianna Schmurr So F/S 32:40 10:53 3 44/51 11/12 33/34 3/3
Lillian Ein Sr V 25:05 8:22 3 60/79 17/22 25/34 1/3
Lindsay Pluister Sr V 22:01 7:20 3 28/79 9/22 10/34 1/4
Mason Gilchrist Sr V 25:04 8:21 3 59/79 16/22 24/34 2/3
Melissa Jachim So V 19:48 6:36 3 6/79 3/22 3/34 1/5
Morgan Lynch Sr V 25:25 8:28 3 63/79 18/22 26/34 1/2
Natalie Cupial Fr F/S 22:44 7:35 3 6/51 2/12 13/34 2/4
Rachel Kanarski Sr V 23:00 7:40 3 38/79 12/22 16/34 1/4
Rylan Gaspar So V 20:06 6:42 3 9/79 5/22 5/34 1/5
Victoria Miller Jr V 22:30 7:30 3 34/79 11/22 12/34 1/4
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/5 98:52
0:38
3 6:35 6:29 6:42 31 6:35 Katie Figliomeni (4), Evan Bednard (5), Melissa Jachim (6), Ellie Gross (7), Rylan Gaspar (9)
V 2nd 5 1/4 105:39
2:06
3 7:03 6:42 7:24 24 7:03 Annie Bieda (1), Lauren Egan (2), Gianna Ferraro (3), Lindsay Pluister (8), Anna Richardson (10)
V 3rd 5 1/3 115:37
1:00
3 7:42 7:30 7:50 15 7:42 Victoria Miller (1), Rachel Kanarski (2), Hailey Grubich (3), Grace Mulligan (4), Brooke Peters (5)
V 4th 5 1/2 126:48
0:40
3 8:27 8:21 8:35 20 8:27 Mason Gilchrist (2), Lillian Ein (3), Morgan Lynch (4), Grace Flanagan (5), Janae Small (6)
F/S 1st 5 1/4 114:02
2:08
3 7:36 7:15 7:57 31 7:34 Ashley Novak (4), Natalie Cupial (5), Caroline Scott (6), Emily Pierce (7), Liberty Soelberg (9)
F/S 2nd 5 1/3 129:43
6:05
3 8:39 7:58 10:00 30 8:39 Devin DuPilka (1), Alexa McCartney (2), Hannah Schultz (3), Lena Barsketis (7), Allie Petkova (17)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Juliana Stogsdill Sr Plainfield (North) 18:13 6:04
2 Alyson Doherty Jr Algonquin (Jacobs) 19:09 6:23
3 Erin Jossart So Burlington (Central) 19:12 6:24
4 Katie Figliomeni So Downers Grove North 19:28 6:29 1/22 1/34 4/5
5 Evan Bednard Downers Grove North 19:38 6:33 2/22 2/34 1/5 You ROCK! (SBP)
6 Melissa Jachim So Downers Grove North 19:48 6:36 3/22 3/34 1/5
7 Ellie Gross Jr Downers Grove North 19:52 6:37 4/22 4/34 1/5
8 Madzia Myrda Sr Shepard 20:00 6:40
9 Rylan Gaspar So Downers Grove North 20:06 6:42 5/22 5/34 1/5
10 Annie Bieda So Downers Grove North 20:07 6:42 6/22 6/34 1/4
11 Alyssa Demma Jr Algonquin (Jacobs) 20:07 6:42
12 Lauren Egan Jr Downers Grove North 20:09 6:43 7/22 7/34 1/4 You ROCK! (SBP)
13 Sarah Conley Jr Plainfield (North) 20:12 6:44
14 Meghan Lemke Sr Algonquin (Jacobs) 20:18 6:46
15 Caitlin Russel Sr Plainfield (North) 20:26 6:49
16 Riley Frankel Jr Plainfield (North) 20:32 6:51
17 Natalia Rodriguez Sr Burlington (Central) 20:45 6:55
18 Lindsey Loga Sr Algonquin (Jacobs) 21:00 7:00
19 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 21:09 7:03 8/22 8/34 1/4
20 Katie Nalley So Plainfield (North) 21:17 7:06
21 Emily Bedford Jr Plainfield (North) 21:24 7:08
22 Stephanie Kruk Sr Algonquin (Jacobs) 21:29 7:10
23 Lauren Dowd So Burlington (Central) 21:35 7:12
24 Cassie Kowalski Sr Algonquin (Jacobs) 21:35 7:12
25 Jacqueline Cardenas Jr Algonquin (Jacobs) 21:37 7:12
26 Hannah Mohan Sr Algonquin (Jacobs) 21:39 7:13
27 Jocelyn Victoria So Burlington (Central) 21:49 7:16
28 Lindsay Pluister Sr Downers Grove North 22:01 7:20 9/22 10/34 1/4
29 Olivia Henze Jr Plainfield (North) 22:11 7:24
30 Anna Richardson Downers Grove North 22:13 7:24 10/22 11/34 1/4 You ROCK! (SBP)
31 Avery Andersen So Burlington (Central) 22:19 7:26
32 Fiona Pedone So Burlington (Central) 22:20 7:27
33 X Ballard Plainfield (North) 22:24 7:28
34 Victoria Miller Jr Downers Grove North 22:30 7:30 11/22 12/34 1/4
35 Abigail Peterson Jr Algonquin (Jacobs) 22:37 7:32
36 Kate McGovern Jr Shepard 22:50 7:37
37 Annalise Daniels So Burlington (Central) 22:58 7:39
38 Rachel Kanarski Sr Downers Grove North 23:00 7:40 12/22 16/34 1/4
39 Hailey Grubich Jr Downers Grove North 23:18 7:46 13/22 17/34 1/4
40 Grace Mulligan Jr Downers Grove North 23:19 7:46 14/22 18/34 1/3
41 Ashley Panagopoulos Jr Algonquin (Jacobs) 23:23 7:48
42 Yadira Eck So Shepard 23:26 7:49
43 Brooke Barkocy So Burlington (Central) 23:26 7:49
44 Brooke Peters Sr Downers Grove North 23:30 7:50 15/22 19/34 1/3
45 Dalia Acevedo1 Fr Algonquin (Jacobs) 23:34 7:51
46 Karolina Porzezinska Jr Algonquin (Jacobs) 23:43 7:54
47 Kyla Butler So Burlington (Central) 23:44 7:55
48 Jenna Dinges Jr Burlington (Central) 23:52 7:57
49 Faith Cassata Jr Burlington (Central) 23:54 7:58
50 Grace Comparone So Burlington (Central) 23:55 7:58
51 Emily Stark Jr Burlington (Central) 24:19 8:06
52 Leah Humpa Jr Algonquin (Jacobs) 24:25 8:08
53 Sydney Calcagno Jr Algonquin (Jacobs) 24:28 8:09
54 Brianna Guzman Jr Algonquin (Jacobs) 24:34 8:11
55 Jyana Washington Sr Shepard 24:42 8:14
56 Sonya Grewal Jr Burlington (Central) 24:55 8:18
57 Cora Slavich So Algonquin (Jacobs) 24:59 8:20
58 Tessa DiDomenico Fr Burlington (Central) 25:00 8:20
59 Mason Gilchrist Sr Downers Grove North 25:04 8:21 16/22 24/34 2/3
60 Lillian Ein Sr Downers Grove North 25:05 8:22 17/22 25/34 1/3
61 Amanda Melton Fr Burlington (Central) 25:21 8:27
62 Carolina Lozano Sr Shepard 25:24 8:28
63 Morgan Lynch Sr Downers Grove North 25:25 8:28 18/22 26/34 1/2
64 Emily Erb So Burlington (Central) 25:27 8:29
65 Grace Flanagan Sr Downers Grove North 25:30 8:30 19/22 27/34 1/2
66 Janae Small Jr Downers Grove North 25:44 8:35 20/22 28/34 1/2
67 Raabia Hernandez Jr Plainfield (North) 25:54 8:38
68 Maddie Zinger Jr Algonquin (Jacobs) 25:55 8:38
69 Linnea Buhrow Jr Algonquin (Jacobs) 26:26 8:49
70 Maddie Smith Sr Algonquin (Jacobs) 27:29 9:10
71 Teagan Wolfe Jr Algonquin (Jacobs) 27:36 9:12
72 Morgan Harrison Jr Algonquin (Jacobs) 27:38 9:13
73 Schuyler Maguigad Jr Algonquin (Jacobs) 27:40 9:13
74 Kayla Campbell Jr Plainfield (North) 28:28 9:29
75 Gaby Sauer Jr Downers Grove North 28:51 9:37 21/22 30/34 2/2
76 Angela Wong Sr Downers Grove North 29:29 9:50 22/22 31/34 2/2
77 Tithi Bhattachargya Sr Plainfield (North) 30:49 10:16
78 Trina Bhattacharyya Sr Plainfield (North) 31:00 10:20
79 X Hussain Plainfield (North) 31:48 10:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
4-1-1-1-1
Gap: 0:38
98:52
19:46
6:35
31 Katie Figliomeni
So
19:28
6:29
4
Evan Bednard

19:38
6:33
5
Melissa Jachim
So
19:48
6:36
6
Ellie Gross
Jr
19:52
6:37
7
Rylan Gaspar
So
20:06
6:42
9
Annie Bieda
So
20:07
6:42
10
Lauren Egan
Jr
20:09
6:43
12
2 Plainfield (North)
1-3-3-2-2
Gap: 3:04
100:40
20:08
6:43
64 Juliana Stogsdill
Sr
18:13
6:04
1
Sarah Conley
Jr
20:12
6:44
13
Caitlin Russel
Sr
20:26
6:49
15
Riley Frankel
Jr
20:32
6:51
16
Katie Nalley
So
21:17
7:06
19
Emily Bedford
Jr
21:24
7:08
20
Olivia Henze
Jr
22:11
7:24
26
3 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-3
Gap: 2:20
102:03
20:25
6:48
66 Alyson Doherty
Jr
19:09
6:23
2
Alyssa Demma
Jr
20:07
6:42
11
Meghan Lemke
Sr
20:18
6:46
14
Lindsey Loga
Sr
21:00
7:00
18
Stephanie Kruk
Sr
21:29
7:10
21
Cassie Kowalski
Sr
21:35
7:12
23
Jacqueline Cardenas
Jr
21:37
7:12
24
4 Burlington (Central)
3-4-4-4-4
Gap: 3:07
105:40
21:08
7:03
94 Erin Jossart
So
19:12
6:24
3
Natalia Rodriguez
Sr
20:45
6:55
17
Lauren Dowd
So
21:35
7:12
22
Jocelyn Victoria
So
21:49
7:16
25
Avery Andersen
So
22:19
7:26
27
Fiona Pedone
So
22:20
7:27
28
Annalise Daniels
So
22:58
7:39
30
5 Shepard
5-5-5-5-5
Gap: 5:24
116:22
23:16
7:45
133 Madzia Myrda
Sr
20:00
6:40
8
Kate McGovern
Jr
22:50
7:37
29
Yadira Eck
So
23:26
7:49
31
Jyana Washington
Sr
24:42
8:14
32
Carolina Lozano
Sr
25:24
8:28
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
105:39
21:08
7:03
24 Annie Bieda
So
20:07
6:42
1
Lauren Egan
Jr
20:09
6:43
2
Gianna Ferraro
Jr
21:09
7:03
3
Lindsay Pluister
Sr
22:01
7:20
8
Anna Richardson

22:13
7:24
10
Victoria Miller
Jr
22:30
7:30
13
Rachel Kanarski
Sr
23:00
7:40
16
2 Algonquin (Jacobs)
3-2-2-2-2
Gap: 1:48
110:51
22:10
7:23
49 Cassie Kowalski
Sr
21:35
7:12
5
Jacqueline Cardenas
Jr
21:37
7:12
6
Hannah Mohan
Sr
21:39
7:13
7
Abigail Peterson
Jr
22:37
7:32
14
Ashley Panagopoulos
Jr
23:23
7:48
17
Dalia Acevedo1
Fr
23:34
7:51
19
Karolina Porzezinska
Jr
23:43
7:54
20
3 Plainfield (North)
2-3-3-3-3
Gap: 7:04
120:21
24:04
8:01
76 Emily Bedford
Jr
21:24
7:08
4
Olivia Henze
Jr
22:11
7:24
9
X Ballard
-
22:24
7:28
12
Raabia Hernandez
Jr
25:54
8:38
25
Kayla Campbell
Jr
28:28
9:29
26
Tithi Bhattachargya
Sr
30:49
10:16
27
Trina Bhattacharyya
Sr
31:00
10:20
28
4 Burlington (Central)
4-4-4-4-4
Gap: 1:32
116:20
23:16
7:45
87 Fiona Pedone
So
22:20
7:27
11
Annalise Daniels
So
22:58
7:39
15
Brooke Barkocy
So
23:26
7:49
18
Kyla Butler
So
23:44
7:55
21
Jenna Dinges
Jr
23:52
7:57
22
Faith Cassata
Jr
23:54
7:58
23
Grace Comparone
So
23:55
7:58
24
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
115:37
23:07
7:42
15 Victoria Miller
Jr
22:30
7:30
1
Rachel Kanarski
Sr
23:00
7:40
2
Hailey Grubich
Jr
23:18
7:46
3
Grace Mulligan
Jr
23:19
7:46
4
Brooke Peters
Sr
23:30
7:50
5
Mason Gilchrist
Sr
25:04
8:21
17
Lillian Ein
Sr
25:05
8:22
18
2 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-2
Gap: 1:00
120:44
24:09
8:03
49 Dalia Acevedo1
Fr
23:34
7:51
6
Karolina Porzezinska
Jr
23:43
7:54
7
Leah Humpa
Jr
24:25
8:08
11
Sydney Calcagno
Jr
24:28
8:09
12
Brianna Guzman
Jr
24:34
8:11
13
Cora Slavich
So
24:59
8:20
15
Maddie Zinger
Jr
25:55
8:38
21
3 Burlington (Central)
3-3-3-3-3
Gap: 1:06
122:03
24:25
8:08
57 Faith Cassata
Jr
23:54
7:58
8
Grace Comparone
So
23:55
7:58
9
Emily Stark
Jr
24:19
8:06
10
Sonya Grewal
Jr
24:55
8:18
14
Tessa DiDomenico
Fr
25:00
8:20
16
Amanda Melton
Fr
25:21
8:27
19
Emily Erb
So
25:27
8:29
20
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
2-1-1-1-1
Gap: 0:40
126:48
25:22
8:27
20 Mason Gilchrist
Sr
25:04
8:21
2
Lillian Ein
Sr
25:05
8:22
3
Morgan Lynch
Sr
25:25
8:28
4
Grace Flanagan
Sr
25:30
8:30
5
Janae Small
Jr
25:44
8:35
6
Gaby Sauer
Jr
28:51
9:37
13
Angela Wong
Sr
29:29
9:50
14
2 Algonquin (Jacobs)
1-2-2-2-2
Gap: 2:37
132:25
26:29
8:50
35 Cora Slavich
So
24:59
8:20
1
Maddie Zinger
Jr
25:55
8:38
7
Linnea Buhrow
Jr
26:26
8:49
8
Maddie Smith
Sr
27:29
9:10
9
Teagan Wolfe
Jr
27:36
9:12
10
Morgan Harrison
Jr
27:38
9:13
11
Schuyler Maguigad
Jr
27:40
9:13
12
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Elisabeth Kania Fr Algonquin (Jacobs) 19:25 6:28
2 A Hussain Plainfield (North) 20:24 6:48
3 Kelly Carpenter Fr Algonquin (Jacobs) 21:38 7:13
4 Ashley Novak Fr Downers Grove North 21:44 7:15 1/12 9/34 3/4
6 Natalie Cupial Fr Downers Grove North 22:44 7:35 2/12 13/34 2/4
7 Caroline Scott Fr Downers Grove North 22:47 7:36 3/12 14/34 1/4
8 Emily Pierce Fr Downers Grove North 22:55 7:38 4/12 15/34 1/4
9 Ella Tamburrino Fr Algonquin (Jacobs) 23:30 7:50
10 Liberty Soelberg So Downers Grove North 23:52 7:57 5/12 20/34 1/4
11 Devin DuPilka Fr Downers Grove North 23:55 7:58 6/12 21/34 1/4
12 X Shafron Plainfield (North) 23:55 7:58
13 X Milton Plainfield (North) 23:56 7:59
14 X Masis Plainfield (North) 23:58 7:59
16 Anita Lewis Fr Algonquin (Jacobs) 24:27 8:09
17 Dalia Acevedo2 Fr Algonquin (Jacobs) 24:29 8:10
18 Alexa McCartney So Downers Grove North 24:30 8:10 7/12 22/34 1/4
19 Hannah Schultz So Downers Grove North 24:32 8:11 8/12 23/34 1/4
20 Paige Orna Fr Algonquin (Jacobs) 25:21 8:27
21 X Zararia Plainfield (North) 25:31 8:30
22 Cassia Washington So Shepard 25:51 8:37
23 Linda Corral Fr Algonquin (Jacobs) 25:53 8:38
24 Elizabeth Proctor So Algonquin (Jacobs) 26:01 8:40
25 Lena Barsketis Downers Grove North 26:46 8:55 9/12 29/34 1/4 You ROCK! (SBP)
26 Bella Carjabal So Shepard 26:51 8:57
27 X Conners Plainfield (North) 26:57 8:59
28 Kaylee Strejc Fr Algonquin (Jacobs) 27:09 9:03
29 Jaclyn Schmidt So Algonquin (Jacobs) 27:39 9:13
30 X Henry Plainfield (North) 27:47 9:16
31 X Hagenauer Plainfield (North) 27:58 9:19
32 X Poindexter Plainfield (North) 28:02 9:21
33 X Syed Plainfield (North) 28:29 9:30
34 Colleen Cranston So Algonquin (Jacobs) 28:44 9:35
35 Malina Douangmala So Algonquin (Jacobs) 29:06 9:42
36 Isabel Austin So Algonquin (Jacobs) 29:07 9:42
37 Allie Petkova So Downers Grove North 30:00 10:00 10/12 32/34 3/3
38 X Daguio Shepard 30:34 10:11
39 Gabriella DiFini So Algonquin (Jacobs) 31:10 10:23
40 X McDonald Plainfield (North) 31:56 10:39
41 X Ramirez Plainfield (North) 32:04 10:41
42 X Quereshi Shepard 32:30 10:50
43 Olivia Orth Fr Algonquin (Jacobs) 32:39 10:53
44 Lilianna Schmurr So Downers Grove North 32:40 10:53 11/12 33/34 3/3
45 X Connors Shepard 32:46 10:55
46 Angie Godines Fr Downers Grove North 32:57 10:59 12/12 34/34 3/3
47 X Sanchez Shepard 35:03 11:41
48 X Martinez Shepard 40:11 13:24
49 X Morales Shepard 40:12 13:24
50 X Esquivel Shepard 40:26 13:29
51 X Suchy Plainfield (North) 41:06 13:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
3-2-2-1-1
Gap: 2:08
114:02
22:48
7:36
31 Ashley Novak
Fr
21:44
7:15
4
Natalie Cupial
Fr
22:44
7:35
5
Caroline Scott
Fr
22:47
7:36
6
Emily Pierce
Fr
22:55
7:38
7
Liberty Soelberg
So
23:52
7:57
9
Devin DuPilka
Fr
23:55
7:58
10
Alexa McCartney
So
24:30
8:10
16
2 Algonquin (Jacobs)
1-1-1-2-2
Gap: 5:04
113:29
22:42
7:34
41 Elisabeth Kania
Fr
19:25
6:28
1
Kelly Carpenter
Fr
21:38
7:13
3
Ella Tamburrino
Fr
23:30
7:50
8
Anita Lewis
Fr
24:27
8:09
14
Dalia Acevedo2
Fr
24:29
8:10
15
Paige Orna
Fr
25:21
8:27
17
Linda Corral
Fr
25:53
8:38
20
3 Plainfield (North)
2-3-3-3-3
Gap: 5:07
117:44
23:33
7:51
56 A Hussain
-
20:24
6:48
2
X Shafron
-
23:55
7:58
11
X Milton
-
23:56
7:59
12
X Masis
-
23:58
7:59
13
X Zararia
-
25:31
8:30
18
X Conners
-
26:57
8:59
22
X Henry
-
27:47
9:16
23
4 Shepard
4-4-4-4-4
Gap: 6:55
148:32
29:42
9:54
115 Cassia Washington
So
25:51
8:37
19
Bella Carjabal
So
26:51
8:57
21
X Daguio
-
30:34
10:11
24
X Quereshi
-
32:30
10:50
25
X Connors
-
32:46
10:55
26
X Sanchez
-
35:03
11:41
27
X Martinez
-
40:11
13:24
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 6:05
129:43
25:57
8:39
30 Devin DuPilka
Fr
23:55
7:58
1
Alexa McCartney
So
24:30
8:10
2
Hannah Schultz
So
24:32
8:11
3
Lena Barsketis

26:46
8:55
7
Allie Petkova
So
30:00
10:00
17
Lilianna Schmurr
So
32:40
10:53
20
Angie Godines
Fr
32:57
10:59
21
2 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-2
Gap: 2:18
132:03
26:25
8:48
34 Paige Orna
Fr
25:21
8:27
4
Linda Corral
Fr
25:53
8:38
5
Elizabeth Proctor
So
26:01
8:40
6
Kaylee Strejc
Fr
27:09
9:03
9
Jaclyn Schmidt
So
27:39
9:13
10
Colleen Cranston
So
28:44
9:35
15
Malina Douangmala
So
29:06
9:42
16
3 Plainfield (North)
3-3-3-3-3
Gap: 1:32
139:13
27:51
9:17
58 X Conners
-
26:57
8:59
8
X Henry
-
27:47
9:16
11
X Hagenauer
-
27:58
9:19
12
X Poindexter
-
28:02
9:21
13
X Syed
-
28:29
9:30
14
X McDonald
-
31:56
10:39
18
X Ramirez
-
32:04
10:41
19
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.