Downers Grove North Results from the West Suburban Silver Conf at Proviso West HS on 10/13/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexa McCartney So F/S 24:18.9 7:58 3.05 59/144 6/8 24/39 5/6
Allie Petkova So F/S 24:47.2 8:08 3.05 69/144 7/8 29/39 6/6
Angela Wong Sr JV 28:45.3 9:26 3.05 157/173 20/20 37/39 3/4
Angie Godines Fr Fr 30:08 9:53 3.05 33/35 4/4 38/39 2/2
Anna Richards Sr JV 22:41.4 7:26 3.05 43/173 3/20 13/39 5/7
Annie Bieda So F/S 21:31.4 7:03 3.05 22/144 1/8 9/39 6/6
Ashley Novak Fr V 20:02.3 6:34 3.05 30/39 5/7 5/39 4/6 You ROCK! (SBP)
Autumn Mourek Fr Fr 26:59.5 8:51 3.05 22/35 3/4 34/39 2/2
Brooke Peters Sr JV 22:46.7 7:28 3.05 47/173 4/20 14/39 5/7
Caroline Scott Fr F/S 22:06.2 7:15 3.05 25/144 2/8 10/39 6/6
Ellie Gross Jr V 19:50.5 6:30 3.05 23/39 4/7 4/39 4/6 You ROCK! (SBP)
Emily Pierce Fr F/S 22:37.3 7:25 3.05 35/144 3/8 12/39 6/6
Eva Bednard Jr V 19:35.4 6:25 3.05 15/39 2/7 2/39 5/6 You ROCK! (SBP)
Gaby Sauer Jr JV 24:12.6 7:56 3.05 88/173 9/20 22/39 5/6
Gianna Ferraro Jr V 20:31.4 6:44 3.05 37/39 7/7 7/39 1/2 You ROCK! (SBP)
Grace Flanagan Sr JV 26:46 8:47 3.05 137/173 17/20 33/39 3/4
Grace Mulligan Jr JV 24:10.6 7:56 3.05 87/173 8/20 21/39 5/6
Hailey Grubich Jr JV 22:58.6 7:32 3.05 54/173 5/20 15/39 5/7
Hannah Schultz So F/S 23:26.4 7:41 3.05 42/144 4/8 18/39 6/6
Janae Small Jr JV 24:56.2 8:11 3.05 106/173 14/20 30/39 3/5
Julia Blaszkowska Sr JV 27:25.2 8:59 3.05 147/173 18/20 35/39 3/4
Katie Figliomeni So V 19:32.9 6:25 3.05 14/39 1/7 1/39 6/6 You ROCK! (SBP)
Kristina Barsketis Sr JV 24:40.3 8:05 3.05 101/173 13/20 28/39 3/5
Lauren Egan Jr JV 23:36 7:44 3.05 71/173 7/20 19/39 5/6
Liberty Soelberg So F/S 23:36.2 7:44 3.05 45/144 5/8 20/39 6/6
Lilianna Schmurr So F/S 32:17.6 10:35 3.05 138/144 8/8 39/39 6/6
Lillian Ein Sr JV 26:20.3 8:38 3.05 132/173 15/20 31/39 4/4
Lina Barsketis Fr Fr 24:37.5 8:04 3.05 14/35 2/4 27/39 2/3
Lindsay Pluister Sr JV 22:31.9 7:23 3.05 38/173 2/20 11/39 6/7
Mason Gilchrist Sr JV 26:20.7 8:38 3.05 133/173 16/20 32/39 4/4
Melissa Jachim So V 19:44.1 6:28 3.05 20/39 3/7 3/39 5/6
Molly Smith Jr JV 27:46.9 9:07 3.05 152/173 19/20 36/39 3/4
Morgan Lynch Sr JV 24:29.8 8:02 3.05 93/173 11/20 25/39 4/6
Natalie Cupial Fr Fr 23:15.6 7:38 3.05 5/35 1/4 17/39 2/3
Rachel Kanarski Sr JV 23:11.6 7:36 3.05 62/173 6/20 16/39 5/6
Rebecca Maniskas Jr JV 24:36.6 8:04 3.05 100/173 12/20 26/39 5/6
Rylan Gaspar So V 20:12.2 6:37 3.05 35/39 6/7 6/39 4/6 You ROCK! (SBP)
Vanessa Kamman Sr JV 24:17.1 7:58 3.05 90/173 10/20 23/39 4/6
Victoria Miller Jr JV 21:11.9 6:57 3.05 19/173 1/20 8/39 6/7
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/6 98:45
0:29
3.05 6:29 6:25 6:34 101 6:15 Katie Figliomeni (14), Eva Bednard (15), Melissa Jachim (20), Ellie Gross (23), Ashley Novak (29)
JV 1st 5 5/7 112:11
1:47
3.05 7:21 6:57 7:32 137 6:39 Victoria Miller (19), Lindsay Pluister (25), Anna Richards (28), Brooke Peters (31), Hailey Grubich (34)
JV 2nd 5 5/6 119:28
1:06
3.05 7:50 7:36 7:58 126 7:00 Rachel Kanarski (18), Lauren Egan (21), Grace Mulligan (28), Gaby Sauer (29), Vanessa Kamman (30)
JV 3rd 5 3/4 125:03
1:51
3.05 8:12 8:02 8:38 97 7:10 Morgan Lynch (15), Rebecca Maniskas (18), Kristina Barsketis (19), Janae Small (20), Lillian Ein (25)
JV 4th 5 3/4 137:04
2:25
3.05 8:59 8:38 9:26 94 7:31 Mason Gilchrist (16), Grace Flanagan (17), Julia Blaszkowska (19), Molly Smith (20), Angela Wong (22)
F/S 1st 5 6/6 113:18
2:05
3.05 7:26 7:03 7:44 149 6:49 Annie Bieda (22), Caroline Scott (25), Emily Pierce (32), Hannah Schultz (34), Liberty Soelberg (36)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katelynne Hart Jr Glenbard West 17:14.4 5:39
2 Kate Dickman So Lyons Township 18:18.2 6:00
3 Katie Hohe Sr Glenbard West 18:27.5 6:03
4 Sarah May Sr Elmhurst (York) 18:37.1 6:06
5 Mckenna Revord Jr Hinsdale (Central) 18:56.7 6:13
6 Marta Kogucki Sr Lyons Township 19:02.1 6:14
7 Maggie Abbs Jr Lyons Township 19:05.9 6:16
8 Samantha Duwe Fr Oak Park-River Forest 19:15.4 6:19
9 Hannah Thompson Sr Oak Park-River Forest 19:18.6 6:20
10 Kayla Byrne Sr Hinsdale (Central) 19:18.7 6:20
11 Nora Wollen So Oak Park-River Forest 19:22.4 6:21
12 Josephine Welin Fr Oak Park-River Forest 19:29.9 6:24
13 Abby Hoffman Sr Glenbard West 19:32 6:24
14 Katie Figliomeni So Downers Grove North 19:32.9 6:25 1/7 1/39 6/6 You ROCK! (SBP)
15 Eva Bednard Jr Downers Grove North 19:35.4 6:25 2/7 2/39 5/6 You ROCK! (SBP)
16 Maddie Cranny Jr Lyons Township 19:37.9 6:26
17 Emma Kern Jr Elmhurst (York) 19:38.6 6:26
18 Katelyn Winton Fr Elmhurst (York) 19:38.8 6:26
19 Grace Moriarty Jr Elmhurst (York) 19:39.1 6:27
20 Melissa Jachim So Downers Grove North 19:44.1 6:28 3/7 3/39 5/6
21 Bella Pisani Sr Hinsdale (Central) 19:45 6:29
22 Sarah Barcelona Sr Lyons Township 19:47 6:29
23 Ellie Gross Jr Downers Grove North 19:50.5 6:30 4/7 4/39 4/6 You ROCK! (SBP)
24 Lydia Hickey Jr Elmhurst (York) 19:53 6:31
25 Caitlin Chval Sr Hinsdale (Central) 19:55.6 6:32
26 Delaney Engel Fr Glenbard West 19:55.6 6:32
28 Kathleen Buhrfiend Fr Elmhurst (York) 19:59.7 6:33
29 Taylor Wagner Jr Hinsdale (Central) 20:00.9 6:34
30 Ashley Novak Fr Downers Grove North 20:02.3 6:34 5/7 5/39 4/6 You ROCK! (SBP)
31 Melanie Chafin Sr Hinsdale (Central) 20:04.4 6:35
32 Lauren Pappas Sr Glenbard West 20:08.9 6:36
33 Anna Nickoley Fr Glenbard West 20:10.9 6:37
34 Violet Harper Sr Oak Park-River Forest 20:11.6 6:37
35 Rylan Gaspar So Downers Grove North 20:12.2 6:37 6/7 6/39 4/6 You ROCK! (SBP)
36 Emily Henkel Sr Lyons Township 20:18.8 6:40
37 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 20:31.4 6:44 7/7 7/39 1/2 You ROCK! (SBP)
38 Audrey Lewis Jr Oak Park-River Forest 20:37.8 6:46
39 Maggie Baron So Oak Park-River Forest 20:38.2 6:46
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
2-2-1-1-1
Gap: 1:29
95:51
19:10
6:17
53 Kate Dickman
So
18:18
6:00
2
Marta Kogucki
Sr
19:02
6:14
6
Maggie Abbs
Jr
19:06
6:16
7
Maddie Cranny
Jr
19:38
6:26
16
Sarah Barcelona
Sr
19:47
6:29
22
Emily Henkel
Sr
20:19
6:40
35




2 Oak Park-River Forest
5-4-3-2-2
Gap: 0:56
97:38
19:32
6:24
73 Samantha Duwe
Fr
19:15
6:19
8
Hannah Thompson
Sr
19:19
6:20
9
Nora Wollen
So
19:22
6:21
11
Josephine Welin
Fr
19:30
6:24
12
Violet Harper
Sr
20:12
6:37
33
Audrey Lewis
Jr
20:38
6:46
37
Maggie Baron
So
20:38
6:46
38
3 Glenbard West
1-1-2-3-3
Gap: 2:55
95:18
19:04
6:15
74 Katelynne Hart
Jr
17:14
5:39
1
Katie Hohe
Sr
18:28
6:03
3
Abby Hoffman
Sr
19:32
6:24
13
Delaney Engel
Fr
19:56
6:32
26
Lauren Pappas
Sr
20:09
6:36
31
Anna Nickoley
Fr
20:11
6:37
32




4 Elmhurst (York)
3-5-5-4-4
Gap: 1:16
97:27
19:29
6:23
82 Sarah May
Sr
18:37
6:06
4
Emma Kern
Jr
19:39
6:26
17
Katelyn Winton
Fr
19:39
6:26
18
Grace Moriarty
Jr
19:39
6:27
19
Lydia Hickey
Jr
19:53
6:31
24
Kathleen Buhrfiend
Fr
20:00
6:33
27




5 Hinsdale (Central)
4-3-4-5-5
Gap: 1:04
97:57
19:35
6:25
89 Mckenna Revord
Jr
18:57
6:13
5
Kayla Byrne
Sr
19:19
6:20
10
Bella Pisani
Sr
19:45
6:29
21
Caitlin Chval
Sr
19:56
6:32
25
Taylor Wagner
Jr
20:01
6:34
28
Melanie Chafin
Sr
20:04
6:35
30




6 Downers Grove North
6-6-6-6-6
Gap: 0:29
98:45
19:45
6:29
101 Katie Figliomeni
So
19:33
6:25
14
Eva Bednard
Jr
19:35
6:25
15
Melissa Jachim
So
19:44
6:28
20
Ellie Gross
Jr
19:51
6:30
23
Ashley Novak
Fr
20:02
6:34
29
Rylan Gaspar
So
20:12
6:37
34
Gianna Ferraro
Jr
20:31
6:44
36
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nora Whelton Sr Lyons Township 19:51.1 6:31
2 Maggie Vear Jr Lyons Township 20:04.8 6:35
3 Maya Curry Jr Elmhurst (York) 20:25.1 6:42
4 Leah Paliakas Jr Lyons Township 20:25.5 6:42
5 Kiley Durkin Jr Lyons Township 20:26.4 6:42
6 Ally Sarussi Jr Lyons Township 20:36 6:45
7 Diane Makovic Jr Lyons Township 20:37 6:46
8 Margaret Clink Jr Elmhurst (York) 20:39.8 6:46
9 Anna Morley Sr Elmhurst (York) 20:42.4 6:47
10 Kelly Leonard Sr Elmhurst (York) 20:52.9 6:51
11 Ayesha Siddiqi Jr Elmhurst (York) 20:54.3 6:51
12 Lucy Fischer Jr Hinsdale (Central) 20:55.7 6:52
13 Chloe Relf Sr Oak Park-River Forest 20:56.3 6:52
14 Jana Casey Jr Oak Park-River Forest 20:58.7 6:53
15 Ava Powell Jr Glenbard West 21:02.9 6:54
16 Francesca Mordini Sr Elmhurst (York) 21:06.3 6:55
17 Mary Kritikos Jr Elmhurst (York) 21:10 6:56
18 Eleanor Kallay Sr Oak Park-River Forest 21:11.6 6:57
19 Victoria Miller Jr Downers Grove North 21:11.9 6:57 1/20 8/39 6/7
20 Madeleine Wilkie Jr Oak Park-River Forest 21:21.3 7:00
21 Ally Splitstone Jr Elmhurst (York) 21:29 7:03
22 Bella Walker Jr Elmhurst (York) 21:31.5 7:03
23 CeCe Stumpf Sr Elmhurst (York) 21:35.4 7:05
24 Marissa Chavez Jr Elmhurst (York) 21:38.6 7:06
25 Kelsey Devereux Jr Elmhurst (York) 21:39.3 7:06
26 Katie Vaiciulis Sr Lyons Township 21:39.4 7:06
27 Elena Stirn Sr Lyons Township 21:42.6 7:07
28 Emma Fahey Jr Elmhurst (York) 21:42.6 7:07
29 Charlotte Gleason Jr Hinsdale (Central) 21:46.2 7:08
30 Tess Grzegorek Jr Lyons Township 22:01.9 7:13
31 Haley Yeager Jr Glenbard West 22:07.9 7:15
32 Audrey Buffo Jr Elmhurst (York) 22:09.2 7:16
33 Abby Ross Sr Elmhurst (York) 22:12.3 7:17
34 Maeve Rice Jr Lyons Township 22:14.4 7:18
35 Emily Iseli Jr Oak Park-River Forest 22:15.2 7:18
36 Emmy Rokicki Sr Lyons Township 22:21.5 7:20
37 Emily O'Donnell Sr Lyons Township 22:28.1 7:22
38 Lindsay Pluister Sr Downers Grove North 22:31.9 7:23 2/20 11/39 6/7
39 Julianne Billings Jr Glenbard West 22:32.5 7:23
40 Taylor Marti Sr Elmhurst (York) 22:35.7 7:24
41 Maggie Moore Jr Elmhurst (York) 22:37.3 7:25
42 Emma Uebelhor Sr Oak Park-River Forest 22:38 7:25
43 Anna Richards Sr Downers Grove North 22:41.4 7:26 3/20 13/39 5/7
44 Raquelle Blentlinger Jr Glenbard West 22:41.5 7:26
45 Colette Smith Sr Lyons Township 22:42.7 7:27
46 Arya Chawla Sr Hinsdale (Central) 22:45.7 7:28
47 Brooke Peters Sr Downers Grove North 22:46.7 7:28 4/20 14/39 5/7
48 Sophie Kalivas Jr Glenbard West 22:48.9 7:29
49 Grace Nowak Sr Lyons Township 22:50.7 7:29
50 Georgia Panos Sr Lyons Township 22:51.6 7:30
51 Josephine Desir Jr Oak Park-River Forest 22:53.6 7:30
52 Sarah Pinkowski Sr Elmhurst (York) 22:55.4 7:31
53 Sophie Pigman Sr Lyons Township 22:57.1 7:32
54 Hailey Grubich Jr Downers Grove North 22:58.6 7:32 5/20 15/39 5/7
55 Vivienne McBride Sr Lyons Township 22:59.2 7:32
56 Susan Whelton Sr Glenbard West 22:59.8 7:32
57 Caroline Anscombe Sr Lyons Township 22:59.9 7:32
58 Anna Reyes Jr Lyons Township 23:01.7 7:33
59 Evelyn Purcell Jr Lyons Township 23:03.9 7:34
60 Rachel Perry Jr Elmhurst (York) 23:09.8 7:36
61 Katherine Aubert Sr Lyons Township 23:11.2 7:36
62 Rachel Kanarski Sr Downers Grove North 23:11.6 7:36 6/20 16/39 5/6
63 Emily Bittman Sr Lyons Township 23:17.7 7:38
64 Allison Milkwoski Sr Elmhurst (York) 23:18.3 7:38
65 Emily Arnieri Jr Elmhurst (York) 23:18.6 7:39
66 Bailey Jackson Jr Glenbard West 23:18.9 7:39
67 Rebecca Gathof Sr Glenbard West 23:27.9 7:42
68 Liz Youngman Jr Hinsdale (Central) 23:31.5 7:43
69 Audrey Fix Sr Lyons Township 23:33.1 7:43
70 Claire Libert Sr Elmhurst (York) 23:35.9 7:44
71 Lauren Egan Jr Downers Grove North 23:36 7:44 7/20 19/39 5/6
72 Kayla Smith Jr Oak Park-River Forest 23:36.6 7:44
73 Molly Ryan Sr Oak Park-River Forest 23:41.7 7:46
74 Courtney Dunlap Jr Elmhurst (York) 23:43.1 7:47
75 Huda Hussaini Sr Glenbard West 23:45.7 7:47
76 Amanda Kural Sr Lyons Township 23:46.5 7:48
77 Olivia Farley Jr Glenbard West 23:47.7 7:48
78 Kathleen Duffy Jr Lyons Township 23:50.6 7:49
79 Chelsea Manzano Sr Glenbard West 23:57.5 7:51
80 Emily Dickett Sr Lyons Township 23:59.5 7:52
81 Eden Post Sr Lyons Township 24:01.3 7:53
82 Rachel McFarland Jr Glenbard West 24:02.4 7:53
83 Georgia McBride Sr Lyons Township 24:06.3 7:54
84 Yesenia Rodriguez So Proviso West 24:07.2 7:54
85 Liza Zulanas Sr Lyons Township 24:08.4 7:55
86 Mia Gaddis Jr Hinsdale (Central) 24:08.6 7:55
87 Grace Mulligan Jr Downers Grove North 24:10.6 7:56 8/20 21/39 5/6
88 Gaby Sauer Jr Downers Grove North 24:12.6 7:56 9/20 22/39 5/6
89 Payton McQueeney Jr Lyons Township 24:14.5 7:57
90 Vanessa Kamman Sr Downers Grove North 24:17.1 7:58 10/20 23/39 4/6
91 Nicole Anderson Sr Elmhurst (York) 24:26.8 8:01
92 Maria Cieniawski Sr Lyons Township 24:28.5 8:01
93 Morgan Lynch Sr Downers Grove North 24:29.8 8:02 11/20 25/39 4/6
94 Brooke Johnson Sr Elmhurst (York) 24:30.2 8:02
95 Julia Eisner Sr Oak Park-River Forest 24:33.2 8:03
96 Ella Meyering Sr Oak Park-River Forest 24:34 8:03
97 Claire Massman Sr Oak Park-River Forest 24:34.7 8:04
98 Lily Dolliff Jr Lyons Township 24:35.2 8:04
99 Leah Dillon Jr Lyons Township 24:35.4 8:04
100 Rebecca Maniskas Jr Downers Grove North 24:36.6 8:04 12/20 26/39 5/6
101 Kristina Barsketis Sr Downers Grove North 24:40.3 8:05 13/20 28/39 3/5
102 Viktorija Buntinas Jr Lyons Township 24:43.1 8:06
103 Tia Hammon Jr Lyons Township 24:48.4 8:08
104 Ella Gerdes Jr Lyons Township 24:49.2 8:08
105 Faith Padilla Jr Lyons Township 24:51.6 8:09
106 Janae Small Jr Downers Grove North 24:56.2 8:11 14/20 30/39 3/5
107 Reghan Feehery Jr Elmhurst (York) 24:58.5 8:11
108 Mary Clare Hughes Jr Elmhurst (York) 25:02.3 8:13
109 Mia Sherman Jr Elmhurst (York) 25:02.8 8:13
110 Addie Li Jr Hinsdale (Central) 25:09.5 8:15
111 Enya Murguerza Jr Lyons Township 25:09.8 8:15
112 Marla Winters Jr Hinsdale (Central) 25:18.6 8:18
113 Andrea Gurau Jr Elmhurst (York) 25:24.3 8:20
114 Maia Halle Jr Hinsdale (Central) 25:26.9 8:21
115 Molly Pruitt Jr Lyons Township 25:29.7 8:22
116 Mary Vestal Sr Oak Park-River Forest 25:31.3 8:22
117 Maggie King Sr Lyons Township 25:32 8:22
118 Nathalie Espinoza Sr Hinsdale (Central) 25:33.6 8:23
119 Jenna Phillips Sr Lyons Township 25:37.4 8:24
120 Maya Djurisic Jr Lyons Township 25:38.9 8:25
121 Zoe Master Sr Lyons Township 25:39.2 8:25
122 Chloe Jacobson Jr Oak Park-River Forest 25:40.7 8:25
123 Madelyn Moynihan Sr Lyons Township 25:45.5 8:27
124 Juliet Stills Sr Oak Park-River Forest 25:49.4 8:28
125 Emma Kimble Sr Lyons Township 25:50.5 8:28
126 Catherine Kemnitz Sr Lyons Township 25:52.1 8:29
127 Leena Lukose Sr Elmhurst (York) 25:58 8:31
128 Claire Mack Sr Oak Park-River Forest 25:59.4 8:31
129 Kaylee Haff Sr Hinsdale (Central) 26:03.7 8:33
130 Lucy Hawblitzel Sr Lyons Township 26:06.5 8:34
131 Mary Kett Jr Elmhurst (York) 26:10.6 8:35
132 Lillian Ein Sr Downers Grove North 26:20.3 8:38 15/20 31/39 4/4
133 Mason Gilchrist Sr Downers Grove North 26:20.7 8:38 16/20 32/39 4/4
134 Fay Viverito Sr Elmhurst (York) 26:31.6 8:42
135 Aly Koranda Jr Hinsdale (Central) 26:32.5 8:42
136 Alexandra Kenna Jr Elmhurst (York) 26:42.3 8:45
137 Grace Flanagan Sr Downers Grove North 26:46 8:47 17/20 33/39 3/4
138 Delani Kazmeirzak Sr Elmhurst (York) 26:48.6 8:47
139 Colleen Garcia Jr Elmhurst (York) 26:49.9 8:48
140 Jillian Brunner Jr Lyons Township 26:52.3 8:49
141 Kellie Courtney Jr Lyons Township 26:59.4 8:51
142 Marta Rohner Sr Oak Park-River Forest 26:59.9 8:51
143 Mary Okkema Sr Lyons Township 27:10.8 8:55
144 Janey Dillon Sr Lyons Township 27:11.1 8:55
145 Meredith Meyer Sr Lyons Township 27:15.8 8:56
146 Emma Hall Jr Glenbard West 27:23.6 8:59
147 Julia Blaszkowska Sr Downers Grove North 27:25.2 8:59 18/20 35/39 3/4
148 Ellie Davis Sr Elmhurst (York) 27:26.2 9:00
149 Lily Smith Sr Glenbard West 27:29.6 9:01
150 Tess Lewandowski Jr Lyons Township 27:32.2 9:02
151 Jourdan Biocic Sr Lyons Township 27:39.2 9:04
152 Molly Smith Jr Downers Grove North 27:46.9 9:07 19/20 36/39 3/4
153 Meredith Hamm Sr Lyons Township 28:15.8 9:16
154 Jacqui O'Malley Jr Lyons Township 28:27.7 9:20
155 Journey Manuel Jr Oak Park-River Forest 28:30.8 9:21
156 Emily Weibel Sr Lyons Township 28:35.2 9:22
157 Angela Wong Sr Downers Grove North 28:45.3 9:26 20/20 37/39 3/4
158 Chrissy Oquinn Jr Proviso West 28:47.2 9:26
159 Alyssa Nunez Jr Oak Park-River Forest 28:47.5 9:26
160 Julissa Perez So Proviso West 28:59.9 9:30
161 Lauren Quigley Jr Lyons Township 29:04.5 9:32
162 Audrey Degrazia Jr Oak Park-River Forest 29:32.1 9:41
163 Kailee Skotty Sr Elmhurst (York) 29:33.5 9:41
164 Emma Carroll Sr Elmhurst (York) 29:33.8 9:42
165 Maya Rene So Proviso West 29:48.2 9:46
166 Adrianna Minnella Jr Hinsdale (Central) 29:51.1 9:47
167 Celia Pikowski Jr Oak Park-River Forest 29:55.8 9:49
168 Annalise Bartuch Sr Elmhurst (York) 29:59.7 9:50
169 Maeve Hamor Jr Lyons Township 31:42.4 10:24
170 Jessica Flores Fr Proviso West 31:52.6 10:27
171 Alese Fink Jr Lyons Township 32:09.1 10:32
172 Christina Ceja Sr Lyons Township 33:43 11:03
173 Kenya Reeves Sr Oak Park-River Forest 45:37.4 14:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
101:24
20:17
6:39
18 Nora Whelton
Sr
19:51
6:31
1
Maggie Vear
Jr
20:05
6:35
2
Leah Paliakas
Jr
20:26
6:42
4
Kiley Durkin
Jr
20:26
6:42
5
Ally Sarussi
Jr
20:36
6:45
6
Diane Makovic
Jr
20:37
6:46
7
Katie Vaiciulis
Sr
21:39
7:06
21
2 Elmhurst (York)
2-2-2-2-2
Gap: 0:29
103:35
20:43
6:48
41 Maya Curry
Jr
20:25
6:42
3
Margaret Clink
Jr
20:40
6:46
8
Anna Morley
Sr
20:42
6:47
9
Kelly Leonard
Sr
20:53
6:51
10
Ayesha Siddiqi
Jr
20:54
6:51
11
Francesca Mordini
Sr
21:06
6:55
16
Mary Kritikos
Jr
21:10
6:56
17
3 Oak Park-River Forest
4-3-3-3-3
Gap: 1:19
106:43
21:21
7:00
89 Chloe Relf
Sr
20:56
6:52
13
Jana Casey
Jr
20:59
6:53
14
Eleanor Kallay
Sr
21:12
6:57
18
Madeleine Wilkie
Jr
21:21
7:00
20
Emily Iseli
Jr
22:15
7:18
24
Emma Uebelhor
Sr
22:38
7:25
27
Josephine Desir
Jr
22:54
7:30
33
4 Glenbard West
5-5-4-4-4
Gap: 1:46
111:14
22:15
7:18
125 Ava Powell
Jr
21:03
6:54
15
Haley Yeager
Jr
22:08
7:15
23
Julianne Billings
Jr
22:33
7:23
26
Raquelle Blentlinger
Jr
22:42
7:26
29
Sophie Kalivas
Jr
22:49
7:29
32
Susan Whelton
Sr
23:00
7:32
35
Bailey Jackson
Jr
23:19
7:39
37
5 Downers Grove North
6-6-6-6-5
Gap: 1:47
112:11
22:26
7:21
137 Victoria Miller
Jr
21:12
6:57
19
Lindsay Pluister
Sr
22:32
7:23
25
Anna Richards
Sr
22:41
7:26
28
Brooke Peters
Sr
22:47
7:28
31
Hailey Grubich
Jr
22:59
7:32
34
Rachel Kanarski
Sr
23:12
7:36
36
Lauren Egan
Jr
23:36
7:44
39
6 Hinsdale (Central)
3-4-4-5-6
Gap: 3:13
113:08
22:38
7:25
143 Lucy Fischer
Jr
20:56
6:52
12
Charlotte Gleason
Jr
21:46
7:08
22
Arya Chawla
Sr
22:46
7:28
30
Liz Youngman
Jr
23:32
7:43
38
Mia Gaddis
Jr
24:09
7:55
41
Addie Li
Jr
25:10
8:15
42
Marla Winters
Jr
25:19
8:18
43
7 Proviso West
7-7-7-7-7
Gap: 7:45
143:35
28:43
9:25
222 Yesenia Rodriguez
So
24:07
7:54
40
Chrissy Oquinn
Jr
28:47
9:26
44
Julissa Perez
So
29:00
9:30
45
Maya Rene
So
29:48
9:46
46
Jessica Flores
Fr
31:53
10:27
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
2-1-1-1-1
Gap: 0:29
106:52
21:22
7:00
20 Francesca Mordini
Sr
21:06
6:55
2
Mary Kritikos
Jr
21:10
6:56
3
Ally Splitstone
Jr
21:29
7:03
4
Bella Walker
Jr
21:32
7:03
5
CeCe Stumpf
Sr
21:35
7:05
6
Marissa Chavez
Jr
21:39
7:06
7
Kelsey Devereux
Jr
21:39
7:06
8
2 Lyons Township
1-2-2-2-2
Gap: 1:37
108:15
21:39
7:06
43 Diane Makovic
Jr
20:37
6:46
1
Katie Vaiciulis
Sr
21:39
7:06
9
Elena Stirn
Sr
21:43
7:07
10
Tess Grzegorek
Jr
22:02
7:13
11
Maeve Rice
Jr
22:14
7:18
12
Emmy Rokicki
Sr
22:22
7:20
13
Emily O'Donnell
Sr
22:28
7:22
14
3 Glenbard West
4-4-4-4-3
Gap: 0:48
117:20
23:28
7:42
105 Susan Whelton
Sr
23:00
7:32
17
Bailey Jackson
Jr
23:19
7:39
19
Rebecca Gathof
Sr
23:28
7:42
20
Huda Hussaini
Sr
23:46
7:47
24
Olivia Farley
Jr
23:48
7:48
25
Chelsea Manzano
Sr
23:58
7:51
26
Rachel McFarland
Jr
24:02
7:53
27
4 Oak Park-River Forest
3-3-3-3-4
Gap: 1:55
117:23
23:29
7:42
108 Emma Uebelhor
Sr
22:38
7:25
15
Josephine Desir
Jr
22:54
7:30
16
Kayla Smith
Jr
23:37
7:44
22
Molly Ryan
Sr
23:42
7:46
23
Julia Eisner
Sr
24:33
8:03
32
Ella Meyering
Sr
24:34
8:03
33
Claire Massman
Sr
24:35
8:04
34
5 Downers Grove North
5-5-5-5-5
Gap: 1:06
119:28
23:54
7:50
126 Rachel Kanarski
Sr
23:12
7:36
18
Lauren Egan
Jr
23:36
7:44
21
Grace Mulligan
Jr
24:11
7:56
28
Gaby Sauer
Jr
24:13
7:56
29
Vanessa Kamman
Sr
24:17
7:58
30
Morgan Lynch
Sr
24:30
8:02
31
Rebecca Maniskas
Jr
24:37
8:04
35
6 Hinsdale (Central)
6-6-6-6-6
Gap: 0:54
127:32
25:30
8:22
190 Addie Li
Jr
25:10
8:15
36
Marla Winters
Jr
25:19
8:18
37
Maia Halle
Jr
25:27
8:21
38
Nathalie Espinoza
Sr
25:34
8:23
39
Kaylee Haff
Sr
26:04
8:33
40
Aly Koranda
Jr
26:33
8:42
41
Adrianna Minnella
Jr
29:51
9:47
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
109:22
21:52
7:10
15 Marissa Chavez
Jr
21:39
7:06
1
Kelsey Devereux
Jr
21:39
7:06
2
Emma Fahey
Jr
21:43
7:07
3
Audrey Buffo
Jr
22:09
7:16
4
Abby Ross
Sr
22:12
7:17
5
Taylor Marti
Sr
22:36
7:24
8
Maggie Moore
Jr
22:37
7:25
9
2 Lyons Township
2-2-2-2-2
Gap: 0:30
113:15
22:39
7:26
46 Emmy Rokicki
Sr
22:22
7:20
6
Emily O'Donnell
Sr
22:28
7:22
7
Colette Smith
Sr
22:43
7:27
10
Grace Nowak
Sr
22:51
7:29
11
Georgia Panos
Sr
22:52
7:30
12
Sophie Pigman
Sr
22:57
7:32
13
Vivienne McBride
Sr
22:59
7:32
14
3 Downers Grove North
3-3-3-3-3
Gap: 1:51
125:03
25:01
8:12
97 Morgan Lynch
Sr
24:30
8:02
15
Rebecca Maniskas
Jr
24:37
8:04
18
Kristina Barsketis
Sr
24:40
8:05
19
Janae Small
Jr
24:56
8:11
20
Lillian Ein
Sr
26:20
8:38
25
Mason Gilchrist
Sr
26:21
8:38
26
Grace Flanagan
Sr
26:46
8:47
27
4 Oak Park-River Forest
4-3-4-4-4
Gap: 1:15
126:10
25:14
8:16
99 Ella Meyering
Sr
24:34
8:03
16
Claire Massman
Sr
24:35
8:04
17
Mary Vestal
Sr
25:31
8:22
21
Chloe Jacobson
Jr
25:41
8:25
22
Juliet Stills
Sr
25:49
8:28
23
Claire Mack
Sr
25:59
8:31
24
Marta Rohner
Sr
27:00
8:51
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
114:37
22:55
7:31
27 Taylor Marti
Sr
22:36
7:24
1
Maggie Moore
Jr
22:37
7:25
2
Sarah Pinkowski
Sr
22:55
7:31
3
Rachel Perry
Jr
23:10
7:36
9
Allison Milkwoski
Sr
23:18
7:38
12
Emily Arnieri
Jr
23:19
7:39
13
Claire Libert
Sr
23:36
7:44
14
2 Lyons Township
2-2-2-2-2
Gap: 0:07
115:02
23:00
7:33
30 Sophie Pigman
Sr
22:57
7:32
4
Vivienne McBride
Sr
22:59
7:32
5
Caroline Anscombe
Sr
23:00
7:32
6
Anna Reyes
Jr
23:02
7:33
7
Evelyn Purcell
Jr
23:04
7:34
8
Katherine Aubert
Sr
23:11
7:36
10
Emily Bittman
Sr
23:18
7:38
11
3 Downers Grove North
4-3-3-3-3
Gap: 2:25
137:04
27:25
8:59
94 Mason Gilchrist
Sr
26:21
8:38
16
Grace Flanagan
Sr
26:46
8:47
17
Julia Blaszkowska
Sr
27:25
8:59
19
Molly Smith
Jr
27:47
9:07
20
Angela Wong
Sr
28:45
9:26
22








4 Oak Park-River Forest
3-3-4-4-4
Gap: 3:33
139:50
27:58
9:10
101 Claire Mack
Sr
25:59
8:31
15
Marta Rohner
Sr
27:00
8:51
18
Journey Manuel
Jr
28:31
9:21
21
Alyssa Nunez
Jr
28:48
9:26
23
Audrey Degrazia
Jr
29:32
9:41
24
Celia Pikowski
Jr
29:56
9:49
25
Kenya Reeves
Sr
45:37
14:58
26
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Duska Richert Fr Lyons Township 22:16.6 7:18
2 Abby Deuter Fr Lyons Township 22:23.2 7:20
3 Marlo Armstrong Fr Lyons Township 22:26.4 7:21
4 Nora Gannon Fr Lyons Township 22:52.2 7:30
5 Natalie Cupial Fr Downers Grove North 23:15.6 7:38 1/4 17/39 2/3
6 Kate Fulscher Fr Lyons Township 23:29 7:42
7 Maggie Cavanaugh Fr Lyons Township 23:52.9 7:50
8 Rory Gallagher Fr Lyons Township 23:56.7 7:51
9 Grace Moore Fr Lyons Township 23:59.8 7:52
10 Sophie Nelson Fr Lyons Township 24:04 7:53
11 Anna Brown Fr Lyons Township 24:06.2 7:54
12 Sanaa Parker Proviso West 24:09.4 7:55
13 Teya Cantwell Fr Lyons Township 24:19.6 7:59
14 Lina Barsketis Fr Downers Grove North 24:37.5 8:04 2/4 27/39 2/3
15 Ava Hays Fr Lyons Township 25:18.1 8:18
16 Anna Haggerdy Fr Lyons Township 25:19.9 8:18
17 Ema Bothwell Fr Lyons Township 25:26.3 8:20
18 Amaree Hernandez Fr Lyons Township 25:44.7 8:26
19 Yanali Santana Fr Proviso West 25:45.5 8:27
20 Mary Rose Kent Fr Lyons Township 25:56.2 8:30
21 Mary Byrne Fr Lyons Township 26:41.6 8:45
22 Autumn Mourek Fr Downers Grove North 26:59.5 8:51 3/4 34/39 2/2
23 Ana Ortiz Fr Lyons Township 27:54.6 9:09
24 Amber Phillips Fr Lyons Township 27:57.5 9:10
25 Maria Dold Fr Lyons Township 28:05.8 9:13
26 Katelyn Sommerfeld Fr Lyons Township 28:09.9 9:14
27 Angelina Munoz Fr Lyons Township 28:55.7 9:29
28 Leah West Fr Lyons Township 29:11.1 9:34
29 Sammy AbuArab Fr Lyons Township 29:11.5 9:34
30 Isabelle Marcoux Fr Lyons Township 29:30.4 9:40
31 Elena Kielczynski Fr Lyons Township 29:42.9 9:45
32 Orla Ryan Fr Lyons Township 30:05 9:52
33 Angie Godines Fr Downers Grove North 30:08 9:53 4/4 38/39 2/2
34 Maggie Brophy Fr Lyons Township 30:24 9:58
35 Vanessa Hernandez Fr Lyons Township 31:10.8 10:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Madison Ohm So Lyons Township 20:20.2 6:40
2 Louisa Brorson Fr Hinsdale (Central) 20:25.1 6:42
3 Erin Powers Fr Elmhurst (York) 20:31.1 6:44
4 Olivia McLean So Lyons Township 20:38.1 6:46
5 Allison Fitzgibbon Fr Elmhurst (York) 20:39.4 6:46
6 Sophia Thomas Fr Lyons Township 20:48.9 6:49
7 Anna Rojas Fr Glenbard West 20:50.3 6:50
8 Olivia Cline So Glenbard West 20:52.3 6:51
9 Anna Clink Fr Elmhurst (York) 20:55.3 6:52
10 Belle Adduci So Glenbard West 20:59.3 6:53
11 Mary Grace Lansing So Lyons Township 21:01.8 6:54
12 Maureen Patrick Fr Lyons Township 21:01.9 6:54
13 Zoe Umlauf So Glenbard West 21:08.1 6:56
14 Kate Ferrell So Lyons Township 21:15.1 6:58
15 Shannon Farrow Fr Elmhurst (York) 21:17.8 6:59
16 Diana Denemark So Hinsdale (Central) 21:21.8 7:00
17 Madeleine Ryan So Lyons Township 21:22.2 7:00
18 Julia Kogan Fr Elmhurst (York) 21:22.2 7:00
19 Maya Umlauf So Glenbard West 21:26.4 7:02
20 Charlotte Reedy Fr Elmhurst (York) 21:27.2 7:02
21 Mary Pavlicek So Oak Park-River Forest 21:30.2 7:03
22 Annie Bieda So Downers Grove North 21:31.4 7:03 1/8 9/39 6/6
23 Josie Humbert Fr Oak Park-River Forest 21:43.2 7:07
24 Gabrielle Watts So Elmhurst (York) 21:55.4 7:11
25 Caroline Scott Fr Downers Grove North 22:06.2 7:15 2/8 10/39 6/6
26 Gwendolyn Wolski So Oak Park-River Forest 22:13.8 7:17
27 Emily Ebsen So Elmhurst (York) 22:16 7:18
28 Mariah Bonfiglio So Lyons Township 22:17.6 7:19
29 Julia Laurx So Elmhurst (York) 22:19.2 7:19
30 Gigi Gottfried Fr Hinsdale (Central) 22:20.6 7:20
31 Molly Gibbs So Oak Park-River Forest 22:22.4 7:20
32 Tessa Kochert Fr Glenbard West 22:32.7 7:24
33 Maja Metcalf So Oak Park-River Forest 22:33.2 7:24
34 Ella Kaslewicz Fr Glenbard West 22:33.8 7:24
35 Emily Pierce Fr Downers Grove North 22:37.3 7:25 3/8 12/39 6/6
36 Megan Lu Fr Hinsdale (Central) 22:39.6 7:26
37 Sarah Wilms So Elmhurst (York) 22:41.7 7:26
38 Annelise Rasmussen Fr Elmhurst (York) 22:51.9 7:30
39 Gianna Stephan So Elmhurst (York) 22:55.1 7:31
40 Alexa Moritz Fr Glenbard West 22:58.8 7:32
41 Elena Stoddard So Lyons Township 23:08.3 7:35
42 Hannah Schultz So Downers Grove North 23:26.4 7:41 4/8 18/39 6/6
43 Francesca Rimbos Fr Hinsdale (Central) 23:30.3 7:42
44 Ella Rakvin So Lyons Township 23:34.6 7:44
45 Liberty Soelberg So Downers Grove North 23:36.2 7:44 5/8 20/39 6/6
46 Jui Khankari Fr Hinsdale (Central) 23:38 7:45
47 Julia Woods So Lyons Township 23:39.1 7:45
48 Kendall Griffin So Hinsdale (Central) 23:43.7 7:47
49 Lillie George So Lyons Township 23:51.1 7:49
50 Fiona O'Brien So Lyons Township 23:52.9 7:50
51 Ava Marginean Fr Hinsdale (Central) 23:57.5 7:51
52 Julia Hamberg Fr Glenbard West 23:59.9 7:52
53 Claire Sciortino So Hinsdale (Central) 24:02.6 7:53
54 Lanie Randle Fr Hinsdale (Central) 24:05.7 7:54
55 Morgan Vandenbrook Fr Elmhurst (York) 24:08.9 7:55
56 Sophia Mikula Fr Elmhurst (York) 24:09.1 7:55
57 Mimi Tarter So Lyons Township 24:16.7 7:58
58 Mary Flanagan So Elmhurst (York) 24:17.9 7:58
59 Alexa McCartney So Downers Grove North 24:18.9 7:58 6/8 24/39 5/6
60 Emma Smith So Glenbard West 24:22.6 8:00
61 Brynn Tran So Oak Park-River Forest 24:26.9 8:01
62 Elena Lynch So Oak Park-River Forest 24:27.5 8:01
63 Kaitlyn Norem So Glenbard West 24:28 8:01
64 Taylor Schwaab So Lyons Township 24:28.3 8:01
65 Ellie Condon Fr Elmhurst (York) 24:29.7 8:02
66 Paige Braun So Oak Park-River Forest 24:32 8:03
67 Ava Brennan So Oak Park-River Forest 24:39.4 8:05
68 Fiona Sullivan So Lyons Township 24:44.2 8:07
69 Allie Petkova So Downers Grove North 24:47.2 8:08 7/8 29/39 6/6
70 Jillian Sussman Fr Elmhurst (York) 24:47.4 8:08
71 Brooke Benson Fr Glenbard West 24:48.1 8:08
72 Mansi Jajodia Fr Glenbard West 24:50.6 8:09
73 Claudia Knickrehm Fr Oak Park-River Forest 24:51.5 8:09
74 Grace Stumpf Fr Elmhurst (York) 24:51.7 8:09
75 Maeve Condon Fr Elmhurst (York) 24:52.6 8:09
76 Lauren Peters Fr Oak Park-River Forest 24:53.6 8:10
77 Zevadiyah Drizin Fr Oak Park-River Forest 24:54.3 8:10
78 Danielle Sanchez So Lyons Township 24:54.4 8:10
79 Maureen Sullivan So Elmhurst (York) 24:54.5 8:10
80 Anna Walker So Lyons Township 24:57.6 8:11
81 Natalie Carlisle So Lyons Township 24:58.2 8:11
82 Samantha Smith Fr Oak Park-River Forest 24:58.7 8:11
83 Olivia Ross So Elmhurst (York) 25:00.2 8:12
84 Lily Genovese So Oak Park-River Forest 25:02 8:12
85 Lucy Baird Fr Elmhurst (York) 25:02.3 8:13
86 Jessie Wang So Hinsdale (Central) 25:05.8 8:14
87 Jane Ferguson So Lyons Township 25:07.3 8:14
88 Maeve Maietta Fr Elmhurst (York) 25:08.3 8:15
89 Lauren Hamm So Lyons Township 25:08.7 8:15
90 Betsabe Argueta Fr Elmhurst (York) 25:09.4 8:15
91 Sophia Padgett So Lyons Township 25:14.5 8:17
92 Olivia O'Donnell So Lyons Township 25:33.7 8:23
93 Ellie Tarczon So Glenbard West 25:35.6 8:23
94 Imogen Schneller So Oak Park-River Forest 25:38 8:24
95 Charlotte Callahan So Hinsdale (Central) 25:39.9 8:25
96 Meghan Morsch So Elmhurst (York) 25:40.1 8:25
97 Baker Annaliese Jr Oak Park-River Forest 26:05.1 8:33
98 Bella Brown Fr Hinsdale (Central) 26:08.4 8:34
99 Zahra Anderson So Lyons Township 26:09.5 8:35
100 Abby Conners Fr Elmhurst (York) 26:09.8 8:35
101 Chloe Kutchek So Lyons Township 26:13 8:36
102 Mary Braden Fr Elmhurst (York) 26:17.7 8:37
103 Frances Bronson Fr Elmhurst (York) 26:17.9 8:37
104 Meaghan Sholtis So Elmhurst (York) 26:29.4 8:41
105 Anna Mapes Fr Elmhurst (York) 26:34.5 8:43
106 Adriana Serrano So Lyons Township 26:42.5 8:45
107 Olivia Buscemi Fr Elmhurst (York) 26:43.7 8:46
108 Mia Fidanza Fr Elmhurst (York) 26:45.5 8:46
109 Nora Winters Fr Hinsdale (Central) 26:49.3 8:48
110 Nina Soofi So Lyons Township 26:49.4 8:48
111 Emily Stortz So Lyons Township 26:51.9 8:48
112 Lauren Hoffman Fr Elmhurst (York) 26:58.8 8:51
113 Caroline Dorion Fr Elmhurst (York) 26:59.1 8:51
114 Backup Athlete 5 Fr Lyons Township 27:00.6 8:51
115 Paige Mack Fr Oak Park-River Forest 27:05.2 8:53
116 Colleen Ponicki Fr Oak Park-River Forest 27:05.4 8:53
117 Katie Wilson So Hinsdale (Central) 27:06 8:53
118 Emily Walker Jr Lyons Township 27:10.1 8:54
119 Moira Quinn So Lyons Township 27:10.7 8:55
120 Ella Shea So Lyons Township 27:22.1 8:58
121 Ella Erickson Fr Glenbard West 27:28.8 9:01
122 Erin Walls So Lyons Township 27:52.1 9:08
123 Taylor Izzo So Elmhurst (York) 28:01.6 9:11
124 Cadence Parker-Bri So Hinsdale (Central) 28:15.6 9:16
125 Emma Keneipp So Oak Park-River Forest 28:38.3 9:23
126 Kaylin Corotis So Oak Park-River Forest 28:53.2 9:28
127 Harper Morrison Fr Oak Park-River Forest 29:08.7 9:33
128 Vivien Wildfield Fr Oak Park-River Forest 29:09.3 9:34
129 Maddie Ward So Hinsdale (Central) 29:17.3 9:36
130 Phoebe Olszowka So Oak Park-River Forest 30:01.4 9:51
131 Caroline Rice So Lyons Township 30:16.2 9:55
132 Emina Saralija So Lyons Township 30:36.1 10:02
133 Margaux Bouret So Hinsdale (Central) 30:44.8 10:05
134 Amparo Acevedo So Oak Park-River Forest 30:52.8 10:07
135 Ashleigh Stuck So Lyons Township 31:02.4 10:11
136 Carolina Figueroa So Oak Park-River Forest 31:03.1 10:11
137 Elise Pope So Oak Park-River Forest 31:54.9 10:28
138 Lilianna Schmurr So Downers Grove North 32:17.6 10:35 8/8 39/39 6/6
139 Claire Casiello So Lyons Township 33:40.7 11:03
140 Aileen Flores So Lyons Township 33:50.1 11:06
141 Lemoni Torres So Lyons Township 33:54.9 11:07
142 Ella Hawblitzel So Lyons Township 34:58.4 11:28
143 Debra Dodge So Lyons Township 35:08 11:31
144 Grace Mayer So Lyons Township 35:19.8 11:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
103:51
20:46
6:49
34 Madison Ohm
So
20:20
6:40
1
Olivia McLean
So
20:38
6:46
4
Sophia Thomas
Fr
20:49
6:49
6
Mary Grace Lansing
So
21:02
6:54
11
Maureen Patrick
Fr
21:02
6:54
12
Kate Ferrell
So
21:15
6:58
14
Madeleine Ryan
So
21:22
7:00
17
2 Elmhurst (York)
3-2-2-2-2
Gap: 0:51
104:46
20:57
6:52
50 Erin Powers
Fr
20:31
6:44
3
Allison Fitzgibbon
Fr
20:39
6:46
5
Anna Clink
Fr
20:55
6:52
9
Shannon Farrow
Fr
21:18
6:59
15
Julia Kogan
Fr
21:22
7:00
18
Charlotte Reedy
Fr
21:27
7:02
20
Gabrielle Watts
So
21:55
7:11
24
3 Glenbard West
4-3-3-3-3
Gap: 0:36
105:16
21:03
6:54
57 Anna Rojas
Fr
20:50
6:50
7
Olivia Cline
So
20:52
6:51
8
Belle Adduci
So
20:59
6:53
10
Zoe Umlauf
So
21:08
6:56
13
Maya Umlauf
So
21:26
7:02
19
Tessa Kochert
Fr
22:33
7:24
29
Ella Kaslewicz
Fr
22:34
7:24
31
4 Hinsdale (Central)
2-4-4-4-4
Gap: 3:05
110:17
22:03
7:14
113 Louisa Brorson
Fr
20:25
6:42
2
Diana Denemark
So
21:22
7:00
16
Gigi Gottfried
Fr
22:21
7:20
27
Megan Lu
Fr
22:40
7:26
33
Francesca Rimbos
Fr
23:30
7:42
35
Jui Khankari
Fr
23:38
7:45
37
Kendall Griffin
So
23:44
7:47
38
5 Oak Park-River Forest
5-5-5-5-5
Gap: 1:03
110:23
22:05
7:14
128 Mary Pavlicek
So
21:30
7:03
21
Josie Humbert
Fr
21:43
7:07
23
Gwendolyn Wolski
So
22:14
7:17
26
Molly Gibbs
So
22:22
7:20
28
Maja Metcalf
So
22:33
7:24
30
Brynn Tran
So
24:27
8:01
40
Elena Lynch
So
24:28
8:01
41
6 Downers Grove North
6-6-6-6-6
Gap: 2:05
113:18
22:40
7:26
149 Annie Bieda
So
21:31
7:03
22
Caroline Scott
Fr
22:06
7:15
25
Emily Pierce
Fr
22:37
7:25
32
Hannah Schultz
So
23:26
7:41
34
Liberty Soelberg
So
23:36
7:44
36
Alexa McCartney
So
24:19
7:58
39
Allie Petkova
So
24:47
8:08
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.