Downers Grove North Results from the IHSA 3A Central Regional at Katherine Legge Park on 10/20/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Evan Cummins So V 16:28.22 5:29 3 22/66 4/7 4/7 3/9 16:26
Jonathan Jasso Jr V 16:32.8 5:31 3 25/66 5/7 5/7 3/9 16:37
(0:05,0.5)
You ROCK! (DPR)
Karan Shetty Fr V 16:37.83 5:33 3 29/66 7/7 7/7 2/9 16:46
(0:08,0.8)
You ROCK! (DPR)
Matt Moravec Sr V 15:52.39 5:17 3 10/66 1/7 1/7 5/10 15:11
Michael Conkright Sr V 16:34.34 5:31 3 26/66 6/7 6/7 3/9 17:48
(1:13,6.9)
You ROCK! (DPR)
Phillip Tipton So V 16:08.81 5:23 3 16/66 3/7 3/7 3/10 16:30
(0:21,2.2)
You ROCK! (DPR)
Trevor Murphy Sr V 15:54.25 5:18 3 12/66 2/7 2/7 3/10 15:47
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/9 80:56
0:40
3 5:24 5:17 5:31 85 5:15 Matt Moravec (10), Trevor Murphy (12), Phillip Tipton (16), Evan Cummins (22), Jonathan Jasso (25)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Guillermo Ibarra Jr J. Sterling Morton T 15:28.15 5:09
2 Ryan Bonfiglio Sr Lyons Township 15:29.07 5:10
3 Jack Ehlert Jr Lyons Township 15:29.95 5:10
4 John Norris Jr Downers Grove (South) 15:38.81 5:13
5 Matt Kusak Sr Hinsdale (Central) 15:39.05 5:13
6 Eddie Siuda Sr Downers Grove (South) 15:39.29 5:13
7 Jocqael Thorpe So Lyons Township 15:44.55 5:15
8 John Heneghan Jr Downers Grove (South) 15:47.29 5:16
9 Owen Hays So Lyons Township 15:49.5 5:17
10 Matt Moravec Sr Downers Grove North 15:52.39 5:17 1/7 1/7 5/10
11 James Weigel Sr Downers Grove (South) 15:53.83 5:18
12 Trevor Murphy Sr Downers Grove North 15:54.25 5:18 2/7 2/7 3/10
13 Jesse Lussier Sr Lyons Township 16:04.61 5:22
14 Drew Dilcher Sr Lyons Township 16:07.49 5:22
15 Canyon Stage Jr Downers Grove (South) 16:08.59 5:23
16 Phillip Tipton So Downers Grove North 16:08.81 5:23 3/7 3/7 3/10
17 Carter McCarroll Jr Hinsdale (Central) 16:09.06 5:23
18 George Willer Sr Downers Grove (South) 16:10.27 5:23
19 Pedro Ocampo Sr J. Sterling Morton T 16:17.72 5:26
20 Will Ricker Sr Hinsdale (Central) 16:21.1 5:27
21 Nick Dziedzic Sr Downers Grove (South) 16:23.52 5:28
22 Evan Cummins So Downers Grove North 16:28.22 5:29 4/7 4/7 3/9
23 Eric Janc Sr Fenwick 16:28.49 5:29
24 Colby Revord Fr Hinsdale (Central) 16:29.29 5:30
25 Jonathan Jasso Jr Downers Grove North 16:32.8 5:31 5/7 5/7 3/9
26 Michael Conkright Sr Downers Grove North 16:34.34 5:31 6/7 6/7 3/9
27 Michael Ward Sr Hinsdale (Central) 16:36.89 5:32
28 Anthony Munoz Sr J. Sterling Morton T 16:37.73 5:33
29 Karan Shetty Fr Downers Grove North 16:37.83 5:33 7/7 7/7 2/9
30 Joseph Wermes Sr Fenwick 16:43.38 5:34
31 Owen Filbin Sr Fenwick 16:44.8 5:35
32 Aaron Lu Jr Hinsdale (Central) 16:46.77 5:36
33 Sean McDermott Sr Lyons Township 16:49.04 5:36
34 Nick Sutton Sr Hinsdale (Central) 16:53.55 5:38
35 Kenneth Sandoval Sr J. Sterling Morton T 16:55.08 5:38
36 Jonathan Garcia Jr Proviso East 17:03 5:41
37 Jared Wermes Sr Fenwick 17:18.22 5:46
38 Dorian Gradzki Jr Argo Community 17:19.42 5:46
39 Camilo Medina So Proviso East 17:22.91 5:48
40 Chris Brady Jr Fenwick 17:27.22 5:49
41 Scott Beveridge So Argo Community 17:34.44 5:51
42 Jonathan Garcia Sr J. Sterling Morton T 17:41.32 5:54
43 Joey Schultz So Fenwick 17:41.66 5:54
44 Leo Esparza Fr Argo Community 17:51.47 5:57
45 Carlos Galvan Sr Argo Community 17:56.64 5:59
46 Gonzalo Ruvalchua So Proviso East 18:08.89 6:03
47 Aaron Delgado Sr J. Sterling Morton T 18:20.38 6:07
48 Eddie Tejeda So Argo Community 18:24.8 6:08
49 Veymer Ramos Sr J. Sterling Morton T 18:31.18 6:10
50 Bryan Valdez Jr Chicago (Kennedy) 18:35.68 6:12
51 Pedro Rangel So Argo Community 18:56.02 6:19
52 Robert Velazquez So Chicago (Kennedy) 19:02.67 6:21
53 Dawid Chlebek Jr Argo Community 19:16.66 6:26
54 Miguel Saucedo So Proviso East 19:20.58 6:27
55 Eli Amoh So Proviso West 19:22.12 6:27
56 Matthew Zuber Jr Fenwick 19:26.21 6:29
57 Alexander Mendez Fr Proviso West 19:36.83 6:32
58 Julian Mendez So Chicago (Kennedy) 19:47.74 6:36
59 Julio Martinez So Chicago (Kennedy) 19:52.63 6:38
60 Romeo Villa So Chicago (Kennedy) 19:54.68 6:38
61 Angelo Lazaro So Chicago (Kennedy) 20:04.65 6:42
62 Donovan Davis Sr Proviso East 20:09.8 6:43
63 Albert Clark So Proviso West 20:12.43 6:44
64 Cristian Cervantes So Proviso East 20:28.32 6:49
65 Quinn Sebastin So Proviso East 20:43.89 6:55
66 Kevin Martinez Sr Chicago (Kennedy) 21:01.03 7:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
2-1-1-1-1
Gap: 0:36
78:38
15:44
5:15
34 Ryan Bonfiglio
Sr
15:29
5:10
2
Jack Ehlert
Jr
15:30
5:10
3
Jocqael Thorpe
So
15:45
5:15
7
Owen Hays
So
15:50
5:17
9
Jesse Lussier
Sr
16:05
5:22
13
Drew Dilcher
Sr
16:07
5:22
14
Sean McDermott
Sr
16:49
5:36
33
2 Downers Grove (South)
3-2-2-2-2
Gap: 0:30
79:08
15:50
5:17
44 John Norris
Jr
15:39
5:13
4
Eddie Siuda
Sr
15:39
5:13
6
John Heneghan
Jr
15:47
5:16
8
James Weigel
Sr
15:54
5:18
11
Canyon Stage
Jr
16:09
5:23
15
George Willer
Sr
16:10
5:23
18
Nick Dziedzic
Sr
16:24
5:28
21
3 Downers Grove North
5-4-3-3-3
Gap: 0:40
80:56
16:11
5:24
85 Matt Moravec
Sr
15:52
5:17
10
Trevor Murphy
Sr
15:54
5:18
12
Phillip Tipton
So
16:09
5:23
16
Evan Cummins
So
16:28
5:29
22
Jonathan Jasso
Jr
16:33
5:31
25
Michael Conkright
Sr
16:34
5:31
26
Karan Shetty
Fr
16:38
5:33
29
4 Hinsdale (Central)
4-4-4-4-4
Gap: 0:58
81:15
16:15
5:25
93 Matt Kusak
Sr
15:39
5:13
5
Carter McCarroll
Jr
16:09
5:23
17
Will Ricker
Sr
16:21
5:27
20
Colby Revord
Fr
16:29
5:30
24
Michael Ward
Sr
16:37
5:32
27
Aaron Lu
Jr
16:47
5:36
32
Nick Sutton
Sr
16:54
5:38
34
5 J. Sterling Morton T
1-3-5-5-5
Gap: 2:13
83:00
16:36
5:32
125 Guillermo Ibarra
Jr
15:28
5:09
1
Pedro Ocampo
Sr
16:18
5:26
19
Anthony Munoz
Sr
16:38
5:33
28
Kenneth Sandoval
Sr
16:55
5:38
35
Jonathan Garcia
Sr
17:41
5:54
42
Aaron Delgado
Sr
18:20
6:07
47
Veymer Ramos
Sr
18:31
6:10
49
6 Fenwick
6-6-6-6-6
Gap: 0:59
84:42
16:56
5:39
161 Eric Janc
Sr
16:28
5:29
23
Joseph Wermes
Sr
16:43
5:34
30
Owen Filbin
Sr
16:45
5:35
31
Jared Wermes
Sr
17:18
5:46
37
Chris Brady
Jr
17:27
5:49
40
Joey Schultz
So
17:42
5:54
43
Matthew Zuber
Jr
19:26
6:29
55
7 Argo Community
8-8-8-7-7
Gap: 1:05
89:07
17:49
5:56
216 Dorian Gradzki
Jr
17:19
5:46
38
Scott Beveridge
So
17:34
5:51
41
Leo Esparza
Fr
17:51
5:57
44
Carlos Galvan
Sr
17:57
5:59
45
Eddie Tejeda
So
18:25
6:08
48
Pedro Rangel
So
18:56
6:19
51
Dawid Chlebek
Jr
19:17
6:26
53
8 Proviso East
7-7-7-8-8
Gap: 3:07
92:05
18:25
6:08
235 Jonathan Garcia
Jr
17:03
5:41
36
Camilo Medina
So
17:23
5:48
39
Gonzalo Ruvalchua
So
18:09
6:03
46
Miguel Saucedo
So
19:21
6:27
54
Donovan Davis
Sr
20:10
6:43
60
Cristian Cervantes
So
20:28
6:49
61
Quinn Sebastin
So
20:44
6:55
62
9 Chicago (Kennedy)
9-9-9-9-9
Gap: 1:19
97:13
19:27
6:29
273 Bryan Valdez
Jr
18:36
6:12
50
Robert Velazquez
So
19:03
6:21
52
Julian Mendez
So
19:48
6:36
56
Julio Martinez
So
19:53
6:38
57
Romeo Villa
So
19:55
6:38
58
Angelo Lazaro
So
20:05
6:42
59
Kevin Martinez
Sr
21:01
7:00
63
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.