Downers Grove North Results from the IHSA 3A Central Regional at Katherine Legge Park on 10/20/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley Novak Fr V 20:00 6:40 3 34/60 7/0 7/7 4/7 19:37
Ellie Gross Jr V 19:22.56 6:28 3 20/60 4/0 4/7 3/9 19:06
Eva Bednard Jr V 19:07.48 6:22 3 17/60 2/0 2/7 4/10 18:52
Gianna Ferraro Jr V 19:58.72 6:40 3 33/60 6/0 6/7 4/7 20:06
(0:07,0.6)
You ROCK! (DPR)
Katie Figliomeni So V 19:13.33 6:24 3 18/60 3/0 3/7 3/10 18:56
Melissa Jachim So V 19:03.19 6:21 3 16/60 1/0 1/7 5/10 18:44
Rylan Gaspar So V 19:22.56 6:28 3 21/60 5/0 5/7 3/7 19:16
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/7 96:09
0:19
3 6:25 6:21 6:28 92 6:09 Melissa Jachim (16), Eva Bednard (17), Katie Figliomeni (18), Ellie Gross (20), Rylan Gaspar (21)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brenna Cohoon Jr Downers Grove (South) 17:45.98 5:55
2 Abby Lopez Jr Argo Community 17:49.07 5:56
3 Kate Dickman So Lyons Township 17:59.28 6:00
4 Mckenna Revord Jr Hinsdale (Central) 18:05.57 6:02
5 Melissa Weidner Sr Downers Grove (South) 18:14 6:05
6 Marta Kogucki Sr Lyons Township 18:24.25 6:08
7 Sarah Barcelona Sr Lyons Township 18:25.72 6:09
8 Maggie Abbs Jr Lyons Township 18:26.68 6:09
9 Rebecca Diddia So Downers Grove (South) 18:43.84 6:15
10 Kennedy Warden Jr Downers Grove (South) 18:54.97 6:18
11 Becky Versaskas Sr Downers Grove (South) 18:55.26 6:18
12 Alex Spang Fr Downers Grove (South) 18:56.61 6:19
13 Kayla Byrne Sr Hinsdale (Central) 19:01.81 6:21
14 Maddie Cranny Jr Lyons Township 19:02.57 6:21
15 Claire Williams So Lyons Township 19:02.86 6:21
16 Melissa Jachim So Downers Grove North 19:03.19 6:21 1/0 1/7 5/10
17 Eva Bednard Jr Downers Grove North 19:07.48 6:22 2/0 2/7 4/10
18 Katie Figliomeni So Downers Grove North 19:13.33 6:24 3/0 3/7 3/10
19 Emily Henkel Sr Lyons Township 19:20.14 6:27
20 Ellie Gross Jr Downers Grove North 19:22.56 6:28 4/0 4/7 3/9
21 Rylan Gaspar So Downers Grove North 19:22.56 6:28 5/0 5/7 3/7
22 Melanie Chafin Sr Hinsdale (Central) 19:29.1 6:30
23 Taylor Wagner Jr Hinsdale (Central) 19:33.2 6:31
24 Caitlin Chval Sr Hinsdale (Central) 19:37.66 6:33
25 Olivia Duax Sr Downers Grove (South) 19:37.77 6:33
26 Laura Durkin Sr Fenwick 19:44.51 6:35
27 Marie O'Brien Jr Fenwick 19:45.92 6:35
28 Maria Quinn So Fenwick 19:51.06 6:37
29 Diana Denemark So Hinsdale (Central) 19:51.27 6:37
30 Bella Pisani Sr Hinsdale (Central) 19:54.33 6:38
31 Arlene Amaya Sr Fenwick 19:55.47 6:38
32 Paola Gonzalez Sr J. Sterling Morton T 19:56.2 6:39
33 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 19:58.72 6:40 6/0 6/7 4/7
34 Ashley Novak Fr Downers Grove North 20:00 6:40 7/0 7/7 4/7
35 Katie Cahill So Fenwick 20:08.55 6:43
36 Mary Bridget Donahue Sr Fenwick 20:36.66 6:52
37 Mikaela Burns Fr Fenwick 20:42.41 6:54
38 Azalia Ramirez Sr J. Sterling Morton T 20:53.87 6:58
39 Karen Lopez Sr J. Sterling Morton T 20:54.49 6:58
40 Angelica Salgado Sr J. Sterling Morton T 21:08.46 7:03
41 Damaris Rodriguez Jr Proviso East 21:14.58 7:05
42 Celine Gonzalez So Argo Community 21:21.23 7:07
43 Diana Almazan Jr J. Sterling Morton T 21:24.62 7:08
44 Dayanna Sanchez Jr J. Sterling Morton T 21:51.61 7:17
45 Daniela Estrada Sr Chicago (Kennedy) 22:01.92 7:21
46 Heidi Montano So Proviso East 22:08.49 7:23
47 Itzel Miranda Sr J. Sterling Morton T 22:15.12 7:25
48 Reshide Xheka Jr Argo Community 22:34.47 7:31
49 Katherine Sandoval Sr Chicago (Kennedy) 23:17.11 7:46
50 Yesenia Rodriguez So Proviso West 23:29.2 7:50
51 Dulce Mecado So Proviso East 23:50.64 7:57
52 Karla Avalos Jr Argo Community 24:19.79 8:07
53 Yesenia Rodriguez Jr Argo Community 24:36.82 8:12
54 Julissa Perez So Proviso West 24:56.86 8:19
55 Mia Galvan So Chicago (Kennedy) 24:58.5 8:20
56 Destiny Ramirez Sr Argo Community 25:02.13 8:21
57 Jessica Moctezuma Sr Argo Community 25:37.59 8:33
58 Dayana Oceguera So Proviso East 26:11.08 8:44
59 Vianey Martinez Jr Chicago (Kennedy) 26:32.48 8:51
60 Yanali Santana Fr Proviso West 26:55.49 8:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove (South)
1-1-1-2-1
Gap: 1:09
92:34
18:31
6:10
36 Brenna Cohoon
Jr
17:46
5:55
1
Melissa Weidner
Sr
18:14
6:05
5
Rebecca Diddia
So
18:44
6:15
9
Kennedy Warden
Jr
18:55
6:18
10
Becky Versaskas
Sr
18:55
6:18
11
Alex Spang
Fr
18:57
6:19
12
Olivia Duax
Sr
19:38
6:33
25
2 Lyons Township
3-2-2-1-2
Gap: 1:03
92:19
18:28
6:09
38 Kate Dickman
So
17:59
6:00
3
Marta Kogucki
Sr
18:24
6:08
6
Sarah Barcelona
Sr
18:26
6:09
7
Maggie Abbs
Jr
18:27
6:09
8
Maddie Cranny
Jr
19:03
6:21
14
Claire Williams
So
19:03
6:21
15
Emily Henkel
Sr
19:20
6:27
19
3 Hinsdale (Central)
4-3-3-3-3
Gap: 1:32
95:47
19:09
6:23
86 Mckenna Revord
Jr
18:06
6:02
4
Kayla Byrne
Sr
19:02
6:21
13
Melanie Chafin
Sr
19:29
6:30
22
Taylor Wagner
Jr
19:33
6:31
23
Caitlin Chval
Sr
19:38
6:33
24
Diana Denemark
So
19:51
6:37
29
Bella Pisani
Sr
19:54
6:38
30
4 Downers Grove North
5-4-4-4-4
Gap: 0:19
96:09
19:14
6:25
92 Melissa Jachim
So
19:03
6:21
16
Eva Bednard
Jr
19:07
6:22
17
Katie Figliomeni
So
19:13
6:24
18
Ellie Gross
Jr
19:23
6:28
20
Rylan Gaspar
So
19:23
6:28
21
Gianna Ferraro
Jr
19:59
6:40
33
Ashley Novak
Fr
20:00
6:40
34
5 Fenwick
6-6-5-5-5
Gap: 0:24
99:26
19:53
6:38
147 Laura Durkin
Sr
19:45
6:35
26
Marie O'Brien
Jr
19:46
6:35
27
Maria Quinn
So
19:51
6:37
28
Arlene Amaya
Sr
19:55
6:38
31
Katie Cahill
So
20:09
6:43
35
Mary Bridget Donahue
Sr
20:37
6:52
36
Mikaela Burns
Fr
20:42
6:54
37
6 Argo Community
2-5-6-6-6
Gap: 6:48
110:41
22:08
7:23
181 Abby Lopez
Jr
17:49
5:56
2
Celine Gonzalez
So
21:21
7:07
41
Reshide Xheka
Jr
22:34
7:31
45
Karla Avalos
Jr
24:20
8:07
46
Yesenia Rodriguez
Jr
24:37
8:12
47
Destiny Ramirez
Sr
25:02
8:21
48
Jessica Moctezuma
Sr
25:38
8:33
49
7 J. Sterling Morton T
7-7-7-7-7
Gap: 1:28
104:18
20:52
6:57
191 Paola Gonzalez
Sr
19:56
6:39
32
Azalia Ramirez
Sr
20:54
6:58
38
Karen Lopez
Sr
20:54
6:58
39
Angelica Salgado
Sr
21:08
7:03
40
Diana Almazan
Jr
21:25
7:08
42
Dayanna Sanchez
Jr
21:52
7:17
43
Itzel Miranda
Sr
22:15
7:25
44
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.