Downers Grove North Results from the EIU Showdown at Greene Valley Forest Preserve on 8/28/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abigail Streff So F/S 26:32 8:51 3 39/65 18/21 36/39 1/1
Alexa McCartney Jr V 22:43 7:34 3 32/59 13/18 19/39 1/2 24:30
(1:47,7.3)
24:30
(1:47,7.3)
24:30
(1:47,7.3)
22:19 You ROCK! (LY, LR, PR)
Allie Petkova Jr V 25:56 8:39 3 52/59 17/18 33/39 1/1 30:00
(4:04,13.6)
30:00
(4:04,13.6)
30:00
(4:04,13.6)
24:24 You ROCK! (LY, LR, PR)
Annie Bieda Jr V 19:55 6:38 3 8/59 4/18 4/39 1/5 20:07
(0:12,1.0)
20:07
(0:12,1.0)
20:07
(0:12,1.0)
19:51 You ROCK! (LY, LR, PR)
Ava Geiger Fr V 19:43 6:34 3 6/59 2/18 2/39 2/5
Callie Fletcher Fr F/S 22:27 7:29 3 13/65 6/21 17/39 1/5 You ROCK! (DSP, TB)
Caroline Scott So F/S 21:30 7:10 3 6/65 2/21 11/39 2/5 22:47
(1:17,5.6)
22:47
(1:17,5.6)
22:47
(1:17,5.6)
20:53 You ROCK! (LY, LR, PR)
Caroline Siebert Fr F/S 21:23 7:08 3 5/65 1/21 10/39 4/5
Celia Colucci Fr F/S 34:36 11:32 3 63/65 20/21 38/39 1/1
Claire Pyne Fr V 20:05 6:42 3 10/59 5/18 5/39 1/4
Devin DuPilka So F/S 23:33 7:51 3 19/65 9/21 23/39 1/4 23:55
(0:22,1.5)
23:55
(0:22,1.5)
23:55
(0:22,1.5)
23:55
(0:22,1.5)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Elisabeth Mooney So F/S 24:52 8:17 3 30/65 16/21 32/39 1/2
Elizabeth Carlson Fr F/S 24:04 8:01 3 22/65 11/21 27/39 1/3
Ellie Gross Sr V 20:56 6:59 3 20/59 9/18 9/39 1/4 19:52 19:52 19:52 18:27
Emily Pierce So F/S 23:20 7:47 3 18/65 8/21 22/39 1/4 22:55 22:55 22:55 21:17 You ROCK! (SBP)
Eva Bednard Sr V 19:49 6:36 3 7/59 3/18 3/39 2/5 18:20
Gabriella Frank So F/S 30:29 10:10 3 55/65 19/21 37/39 1/1
Gabrielle Chen Fr F/S 22:14 7:25 3 11/65 5/21 15/39 1/5
Hailey Grubich Sr V 23:47 7:56 3 41/59 16/18 25/39 1/2 23:18 23:18 23:18 21:29
Hannah Schultz Jr V 22:18 7:26 3 30/59 11/18 16/39 1/3 24:32
(2:14,9.1)
24:32
(2:14,9.1)
24:32
(2:14,9.1)
22:25
(0:07,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Julia Arnold Fr F/S 35:50 11:57 3 64/65 21/21 39/39 1/1
Kate Cesario Fr F/S 24:07 8:02 3 24/65 13/21 29/39 1/2
Katie Baker Fr F/S 26:07 8:42 3 37/65 17/21 35/39 1/1
Lauren Egan Sr V 20:44 6:55 3 16/59 8/18 8/39 1/4 20:09 20:09 20:09 19:38 You ROCK! (SBP)
Liberty Soelberg Jr V 23:42 7:54 3 40/59 15/18 24/39 1/2 23:52
(0:10,0.7)
23:52
(0:10,0.7)
23:52
(0:10,0.7)
21:39 You ROCK! (LY, LR, PR)
Lillian Johnson Jr V 23:01 7:40 3 34/59 14/18 20/39 1/2
Madeline Casey Fr V 20:20 6:47 3 13/59 6/18 6/39 1/4
Maggie Fleming Fr F/S 24:07 8:02 3 23/65 12/21 28/39 1/3
Makena Presson Fr F/S 24:07 8:02 3 25/65 14/21 30/39 1/2
Marli Kowalski Fr F/S 23:16 7:45 3 17/65 7/21 21/39 1/4
Melissa Jachim Jr V 18:39 6:13 3 1/59 1/18 1/39 1/5 19:48
(1:09,5.8)
19:48
(1:09,5.8)
19:48
(1:09,5.8)
18:07 You ROCK! (LY, LR, PR)
Molly Smith Sr V 25:59 8:40 3 55/59 18/18 34/39 1/1 25:24
Natalie Cupial So F/S 24:00 8:00 3 21/65 10/21 26/39 1/4 22:44 22:44 22:44 21:10
Nora Curran Fr F/S 24:12 8:04 3 27/65 15/21 31/39 1/2
Peyton Myers Fr F/S 22:10 7:23 3 10/65 4/21 14/39 1/5
Rebecca Maniskas Sr V 22:31 7:30 3 31/59 12/18 18/39 1/3 22:32
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Rylan Gaspar Jr V 20:24 6:48 3 15/59 7/18 7/39 1/4 20:06 20:06 20:06 18:38
Victoria Miller Sr V 21:32 7:11 3 26/59 10/18 12/39 1/3 22:30
(0:58,4.3)
22:30
(0:58,4.3)
22:30
(0:58,4.3)
20:46 You ROCK! (LY, LR, PR)
Zoey Etheridge So F/S 22:07 7:22 3 9/65 3/21 13/39 2/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/4 98:11
1:26
3 6:33 6:13 6:42 32 6:33 98:52
(0:41,0.7)
98:52
(0:41,0.7)
98:52
(0:41,0.7%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Melissa Jachim (1), Ava Geiger (6), Eva Bednard (7), Annie Bieda (8), Claire Pyne (10)
V 2nd 5 1/3 103:56
1:12
3 6:56 6:47 7:11 18 6:56 105:39
(1:43,1.6)
105:39
(1:43,1.6)
105:39
(1:43,1.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Madeline Casey (1), Rylan Gaspar (2), Lauren Egan (3), Ellie Gross (5), Victoria Miller (7)
V 3rd 5 1/2 114:15
1:24
3 7:37 7:26 7:54 15 7:37 115:37
(1:22,1.2)
115:37
(1:22,1.2)
115:37
(1:22,1.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Hannah Schultz (1), Rebecca Maniskas (2), Alexa McCartney (3), Lillian Johnson (4), Liberty Soelberg (5)
F/S 1st 5 1/5 109:24
0:51
3 7:18 7:08 7:25 41 7:18 114:02
(4:38,4.1)
114:02
(4:38,4.1)
114:02
(4:38,4.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Caroline Siebert (5), Caroline Scott (6), Zoey Etheridge (9), Peyton Myers (10), Gabrielle Chen (11)
F/S 2nd 5 1/4 116:36
1:33
3 7:46 7:29 8:00 15 7:46 129:43
(13:07,10.1)
129:43
(13:07,10.1)
129:43
(13:07,10.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Callie Fletcher (1), Marli Kowalski (2), Emily Pierce (3), Devin DuPilka (4), Natalie Cupial (5)
F/S 3rd 5 1/2 120:37
0:08
3 8:02 8:01 8:04 15 8:02 Elizabeth Carlson (1), Maggie Fleming (2), Kate Cesario (3), Makena Presson (4), Nora Curran (5)
F/S 4th 5 1/1 142:36
9:44
3 9:30 8:17 11:32 15 9:30 Elisabeth Mooney (1), Katie Baker (2), Abigail Streff (3), Gabriella Frank (4), Celia Colucci (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Melissa Jachim Jr Downers Grove North 18:39 6:13 1/18 1/39 1/5 19:48
(1:09)
19:48
(1:09)
19:48
(1:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Alyson Doherty Sr Algonquin (Jacobs) 19:06 6:22
3 Erin Jossart Jr Burlington (Central) 19:28 6:29
4 Kelly Carpenter So Algonquin (Jacobs) 19:35 6:32
5 Elisabeth Kania So Algonquin (Jacobs) 19:42 6:34
6 Ava Geiger Fr Downers Grove North 19:43 6:34 2/18 2/39 2/5
7 Eva Bednard Sr Downers Grove North 19:49 6:36 3/18 3/39 2/5
8 Annie Bieda Jr Downers Grove North 19:55 6:38 4/18 4/39 1/5 20:07
(0:12)
20:07
(0:12)
20:07
(0:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
9 Alyssa Demma Sr Algonquin (Jacobs) 20:03 6:41
10 Claire Pyne Fr Downers Grove North 20:05 6:42 5/18 5/39 1/4
11 Sarah Conley Sr Plainfield (North) 20:10 6:43
12 Aminah Hussain So Plainfield (North) 20:18 6:46
13 Madeline Casey Fr Downers Grove North 20:20 6:47 6/18 6/39 1/4
14 Riley Frankel Sr Plainfield (North) 20:21 6:47
15 Rylan Gaspar Jr Downers Grove North 20:24 6:48 7/18 7/39 1/4 20:06 20:06 20:06
16 Lauren Egan Sr Downers Grove North 20:44 6:55 8/18 8/39 1/4 20:09 20:09 20:09 You ROCK! (SBP)
17 Brooke Barkocy Jr Burlington (Central) 20:49 6:56
18 Alexandra Skuza So Algonquin (Jacobs) 20:50 6:57
19 Avery Mason So Algonquin (Jacobs) 20:52 6:57
20 Ellie Gross Sr Downers Grove North 20:56 6:59 9/18 9/39 1/4 19:52 19:52 19:52
21 Lauren Walczak So Plainfield (North) 21:00 7:00
22 Ella Tamburrino So Algonquin (Jacobs) 21:08 7:03
23 Kate McGovern Sr Shepard 21:15 7:05
24 Katie Nalley Jr Plainfield (North) 21:28 7:09
25 Avery Andersen Jr Burlington (Central) 21:31 7:10
26 Victoria Miller Sr Downers Grove North 21:32 7:11 10/18 12/39 1/3 22:30
(0:58)
22:30
(0:58)
22:30
(0:58)
You ROCK! (LY, LR, PR)
27 Emily Bedford Sr Plainfield (North) 21:34 7:11
28 Fiona Pedone Jr Burlington (Central) 22:05 7:22
29 Jenna Dinges Sr Burlington (Central) 22:06 7:22
30 Hannah Schultz Jr Downers Grove North 22:18 7:26 11/18 16/39 1/3 24:32
(2:14)
24:32
(2:14)
24:32
(2:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Rebecca Maniskas Sr Downers Grove North 22:31 7:30 12/18 18/39 1/3
32 Alexa McCartney Jr Downers Grove North 22:43 7:34 13/18 19/39 1/2 24:30
(1:47)
24:30
(1:47)
24:30
(1:47)
You ROCK! (LY, LR, PR)
33 Jacqueline Cardenas Sr Algonquin (Jacobs) 22:53 7:38
34 Lillian Johnson Jr Downers Grove North 23:01 7:40 14/18 20/39 1/2
35 Lauren Leegard Sr Burlington (Central) 23:08 7:43
36 Jocelyn Victoria Jr Burlington (Central) 23:12 7:44
37 Maya Acevedo Sr Algonquin (Jacobs) 23:13 7:44
38 Grace Comparone Jr Burlington (Central) 23:15 7:45
39 Ashley Panagopoulos Sr Algonquin (Jacobs) 23:19 7:46
40 Liberty Soelberg Jr Downers Grove North 23:42 7:54 15/18 24/39 1/2 23:52
(0:10)
23:52
(0:10)
23:52
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
41 Hailey Grubich Sr Downers Grove North 23:47 7:56 16/18 25/39 1/2 23:18 23:18 23:18
42 Alisia Hernandez Sr Plainfield (North) 24:01 8:00
43 Annalise Daniels Jr Burlington (Central) 24:14 8:05
44 Lillian Schmidt1 Fr Algonquin (Jacobs) 24:17 8:06
45 Katherine Daguio Jr Shepard 24:37 8:12
46 Kyla Butler Jr Burlington (Central) 25:03 8:21
47 Maddie Zinger Sr Algonquin (Jacobs) 25:08 8:23
48 Sonya Grewal Sr Burlington (Central) 25:15 8:25
49 Cora Slavich Jr Algonquin (Jacobs) 25:28 8:29
50 Brianna Guzman Sr Algonquin (Jacobs) 25:29 8:30
51 Faith Cassata Sr Burlington (Central) 25:31 8:30
52 Allie Petkova Jr Downers Grove North 25:56 8:39 17/18 33/39 1/1 30:00
(4:04)
30:00
(4:04)
30:00
(4:04)
You ROCK! (LY, LR, PR)
53 Taryn Trella Sr Algonquin (Jacobs) 25:58 8:39
54 Leah Humpa Sr Algonquin (Jacobs) 25:59 8:40
55 Molly Smith Sr Downers Grove North 25:59 8:40 18/18 34/39 1/1
56 Bella Carbajal Jr Shepard 26:10 8:43
57 Meyah Sanchez Jr Shepard 28:24 9:28
58 Alexia Reyes Jr Plainfield (North) 28:27 9:29
59 Raabia Hussain Sr Plainfield (North) 30:34 10:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-2-2-2-1
Gap: 1:26
98:11
19:38
6:33
32 Melissa Jachim
Jr
18:39
6:13
1
Ava Geiger
Fr
19:43
6:34
6
Eva Bednard
Sr
19:49
6:36
7
Annie Bieda
Jr
19:55
6:38
8
Claire Pyne
Fr
20:05
6:42
10
Madeline Casey
Fr
20:20
6:47
13
Rylan Gaspar
Jr
20:24
6:48
15
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Algonquin (Jacobs)
2-1-1-1-2
Gap: 1:44
99:16
19:51
6:37
37 Alyson Doherty
Sr
19:06
6:22
2
Kelly Carpenter
So
19:35
6:32
4
Elisabeth Kania
So
19:42
6:34
5
Alyssa Demma
Sr
20:03
6:41
9
Alexandra Skuza
So
20:50
6:57
17
Avery Mason
So
20:52
6:57
18
Ella Tamburrino
So
21:08
7:03
20
3 Plainfield (North)
4-4-3-3-3
Gap: 1:18
103:17
20:39
6:53
77 Sarah Conley
Sr
20:10
6:43
11
Aminah Hussain
So
20:18
6:46
12
Riley Frankel
Sr
20:21
6:47
14
Lauren Walczak
So
21:00
7:00
19
Katie Nalley
Jr
21:28
7:09
21
Emily Bedford
Sr
21:34
7:11
23
Alisia Hernandez
Sr
24:01
8:00
28
4 Burlington (Central)
3-3-4-4-4
Gap: 2:38
105:59
21:12
7:04
90 Erin Jossart
Jr
19:28
6:29
3
Brooke Barkocy
Jr
20:49
6:56
16
Avery Andersen
Jr
21:31
7:10
22
Fiona Pedone
Jr
22:05
7:22
24
Jenna Dinges
Sr
22:06
7:22
25
Lauren Leegard
Sr
23:08
7:43
26
Jocelyn Victoria
Jr
23:12
7:44
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
103:56
20:47
6:56
18 Madeline Casey
Fr
20:20
6:47
1
Rylan Gaspar
Jr
20:24
6:48
2
Lauren Egan
Sr
20:44
6:55
3
Ellie Gross
Sr
20:56
6:59
5
Victoria Miller
Sr
21:32
7:11
7
Hannah Schultz
Jr
22:18
7:26
8
Rebecca Maniskas
Sr
22:31
7:30
9
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-2
Gap: 2:27
111:25
22:17
7:26
48 Avery Mason
So
20:52
6:57
4
Ella Tamburrino
So
21:08
7:03
6
Jacqueline Cardenas
Sr
22:53
7:38
10
Maya Acevedo
Sr
23:13
7:44
13
Ashley Panagopoulos
Sr
23:19
7:46
15
Lillian Schmidt1
Fr
24:17
8:06
17
Maddie Zinger
Sr
25:08
8:23
19
3 Burlington (Central)
3-3-3-3-3
Gap: 1:55
118:52
23:46
7:55
71 Lauren Leegard
Sr
23:08
7:43
11
Jocelyn Victoria
Jr
23:12
7:44
12
Grace Comparone
Jr
23:15
7:45
14
Annalise Daniels
Jr
24:14
8:05
16
Kyla Butler
Jr
25:03
8:21
18
Sonya Grewal
Sr
25:15
8:25
20
Faith Cassata
Sr
25:31
8:30
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:24
114:15
22:51
7:37
15 Hannah Schultz
Jr
22:18
7:26
1
Rebecca Maniskas
Sr
22:31
7:30
2
Alexa McCartney
Jr
22:43
7:34
3
Lillian Johnson
Jr
23:01
7:40
4
Liberty Soelberg
Jr
23:42
7:54
5
Hailey Grubich
Sr
23:47
7:56
6
Allie Petkova
Jr
25:56
8:39
11
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-2
Gap: 1:41
126:20
25:16
8:25
46 Lillian Schmidt1
Fr
24:17
8:06
7
Maddie Zinger
Sr
25:08
8:23
8
Cora Slavich
Jr
25:28
8:29
9
Brianna Guzman
Sr
25:29
8:30
10
Taryn Trella
Sr
25:58
8:39
12
Leah Humpa
Sr
25:59
8:40
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alyssa Madera Fr Algonquin (Jacobs) 20:44 6:55
2 Emily Shafron So Plainfield (North) 20:53 6:58
3 Michelle Masis So Plainfield (North) 21:14 7:05
4 Michaela Kruse Fr Burlington (Central) 21:22 7:07
5 Caroline Siebert Fr Downers Grove North 21:23 7:08 1/21 10/39 4/5
6 Caroline Scott So Downers Grove North 21:30 7:10 2/21 11/39 2/5 22:47
(1:17)
22:47
(1:17)
22:47
(1:17)
You ROCK! (LY, LR, PR)
7 Morgan Raclawski So Plainfield (North) 21:32 7:11
8 Bridget Moore Fr Algonquin (Jacobs) 21:34 7:11
9 Zoey Etheridge So Downers Grove North 22:07 7:22 3/21 13/39 2/5
10 Peyton Myers Fr Downers Grove North 22:10 7:23 4/21 14/39 1/5
11 Gabrielle Chen Fr Downers Grove North 22:14 7:25 5/21 15/39 1/5
12 Natali Varela Fr Algonquin (Jacobs) 22:14 7:25
13 Callie Fletcher Fr Downers Grove North 22:27 7:29 6/21 17/39 1/5
14 Vivika Ramos Fr Plainfield (North) 23:12 7:44
15 Ella Powell Jr Plainfield (North) 23:14 7:45
16 Adeline Gorman Fr Algonquin (Jacobs) 23:15 7:45
17 Marli Kowalski Fr Downers Grove North 23:16 7:45 7/21 21/39 1/4
18 Emily Pierce So Downers Grove North 23:20 7:47 8/21 22/39 1/4 22:55 22:55 22:55 You ROCK! (SBP)
19 Devin DuPilka So Downers Grove North 23:33 7:51 9/21 23/39 1/4 23:55
(0:22)
23:55
(0:22)
23:55
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
20 Linda Corral So Algonquin (Jacobs) 23:57 7:59
21 Natalie Cupial So Downers Grove North 24:00 8:00 10/21 26/39 1/4 22:44 22:44 22:44
22 Elizabeth Carlson Fr Downers Grove North 24:04 8:01 11/21 27/39 1/3
23 Maggie Fleming Fr Downers Grove North 24:07 8:02 12/21 28/39 1/3
24 Kate Cesario Fr Downers Grove North 24:07 8:02 13/21 29/39 1/2
25 Makena Presson Fr Downers Grove North 24:07 8:02 14/21 30/39 1/2
26 Jackie Zaravia So Plainfield (North) 24:11 8:04
27 Nora Curran Fr Downers Grove North 24:12 8:04 15/21 31/39 1/2
28 Estefania Lopez So Shepard 24:46 8:15
29 Tessa DiDomenico So Burlington (Central) 24:49 8:16
30 Elisabeth Mooney So Downers Grove North 24:52 8:17 16/21 32/39 1/2
31 Scarlette Conners So Plainfield (North) 24:55 8:18
32 Jessica DiMartino Fr Plainfield (North) 24:57 8:19
33 Emma Claire Schmit So Algonquin (Jacobs) 24:58 8:19
34 Abby Gaull Fr Plainfield (North) 24:58 8:19
35 Paige Orna So Algonquin (Jacobs) 25:16 8:25
36 Kristiana Brennan Fr Burlington (Central) 25:32 8:31
37 Katie Baker Fr Downers Grove North 26:07 8:42 17/21 35/39 1/1
38 Natalia Maciorowski Fr Algonquin (Jacobs) 26:13 8:44
39 Abigail Streff So Downers Grove North 26:32 8:51 18/21 36/39 1/1
40 Christina Beyer Fr Algonquin (Jacobs) 26:44 8:55
41 Alyssa Lowe Fr Plainfield (North) 27:00 9:00
42 Jade Huaracha Fr Burlington (Central) 27:16 9:05
43 Rama Saadeh Fr Shepard 27:18 9:06
44 Lorena Miranda Fr Algonquin (Jacobs) 27:19 9:06
45 Olivia Orth So Algonquin (Jacobs) 27:50 9:17
46 Alondra Gonzalez Fr Algonquin (Jacobs) 27:53 9:18
47 Mary Grace Conley Fr Plainfield (North) 27:54 9:18
48 Brya Poindexter So Plainfield (North) 28:04 9:21
49 Kirsten Singer Fr Algonquin (Jacobs) 28:07 9:22
50 Natalia Kiernia Fr Shepard 28:50 9:37
51 Kassie Shepherd Fr Shepard 28:56 9:39
52 Lea Garcia So Burlington (Central) 29:20 9:47
53 Sarah Marrs So Algonquin (Jacobs) 29:26 9:49
54 Amina Qureshi So Shepard 30:01 10:00
55 Gabriella Frank So Downers Grove North 30:29 10:10 19/21 37/39 1/1
56 Hannah Raders Fr Burlington (Central) 30:30 10:10
57 Haylee Bart So Burlington (Central) 31:53 10:38
58 Lillian Schmidt2 Fr Algonquin (Jacobs) 32:02 10:41
59 Giada Gemelli Fr Burlington (Central) 32:54 10:58
60 Ava Sandoval Fr Burlington (Central) 33:36 11:12
61 Myra Mariahazy Fr Burlington (Central) 33:48 11:16
62 Katie LasCola Fr Shepard 34:04 11:21
63 Celia Colucci Fr Downers Grove North 34:36 11:32 20/21 38/39 1/1
64 Julia Arnold Fr Downers Grove North 35:50 11:57 21/21 39/39 1/1
65 Kayleigh Cronin Fr Algonquin (Jacobs) 35:54 11:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
4-3-2-2-1
Gap: 0:51
109:24
21:53
7:18
41 Caroline Siebert
Fr
21:23
7:08
5
Caroline Scott
So
21:30
7:10
6
Zoey Etheridge
So
22:07
7:22
9
Peyton Myers
Fr
22:10
7:23
10
Gabrielle Chen
Fr
22:14
7:25
11
Callie Fletcher
Fr
22:27
7:29
13
Marli Kowalski
Fr
23:16
7:45
17
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
1 Plainfield (North)
2-1-1-1-1
Gap: 2:21
110:05
22:01
7:20
41 Emily Shafron
So
20:53
6:58
2
Michelle Masis
So
21:14
7:05
3
Morgan Raclawski
So
21:32
7:11
7
Vivika Ramos
Fr
23:12
7:44
14
Ella Powell
Jr
23:14
7:45
15
Jackie Zaravia
So
24:11
8:04
19
Scarlette Conners
So
24:55
8:18
22
3 Algonquin (Jacobs)
1-2-3-3-3
Gap: 3:13
111:44
22:21
7:27
55 Alyssa Madera
Fr
20:44
6:55
1
Bridget Moore
Fr
21:34
7:11
8
Natali Varela
Fr
22:14
7:25
12
Adeline Gorman
Fr
23:15
7:45
16
Linda Corral
So
23:57
7:59
18
Emma Claire Schmit
So
24:58
8:19
23
Paige Orna
So
25:16
8:25
24
4 Burlington (Central)
3-4-4-4-4
Gap: 7:58
128:19
25:40
8:33
106 Michaela Kruse
Fr
21:22
7:07
4
Tessa DiDomenico
So
24:49
8:16
21
Kristiana Brennan
Fr
25:32
8:31
25
Jade Huaracha
Fr
27:16
9:05
26
Lea Garcia
So
29:20
9:47
30
Hannah Raders
Fr
30:30
10:10
32
Haylee Bart
So
31:53
10:38
33
5 Shepard
5-5-5-5-5
Gap: 5:15
139:51
27:58
9:19
135 Estefania Lopez
So
24:46
8:15
20
Rama Saadeh
Fr
27:18
9:06
27
Natalia Kiernia
Fr
28:50
9:37
28
Kassie Shepherd
Fr
28:56
9:39
29
Amina Qureshi
So
30:01
10:00
31
Katie LasCola
Fr
34:04
11:21
34




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 1:33
116:36
23:19
7:46
15 Callie Fletcher
Fr
22:27
7:29
1
Marli Kowalski
Fr
23:16
7:45
2
Emily Pierce
So
23:20
7:47
3
Devin DuPilka
So
23:33
7:51
4
Natalie Cupial
So
24:00
8:00
5
Elizabeth Carlson
Fr
24:04
8:01
6
Maggie Fleming
Fr
24:07
8:02
7
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Plainfield (North)
2-2-2-2-2
Gap: 2:49
126:01
25:12
8:24
55 Jackie Zaravia
So
24:11
8:04
8
Scarlette Conners
So
24:55
8:18
9
Jessica DiMartino
Fr
24:57
8:19
10
Abby Gaull
Fr
24:58
8:19
12
Alyssa Lowe
Fr
27:00
9:00
16
Mary Grace Conley
Fr
27:54
9:18
20
Brya Poindexter
So
28:04
9:21
21
3 Algonquin (Jacobs)
3-3-3-3-3
Gap: 2:21
130:30
26:06
8:42
70 Emma Claire Schmit
So
24:58
8:19
11
Paige Orna
So
25:16
8:25
13
Natalia Maciorowski
Fr
26:13
8:44
14
Christina Beyer
Fr
26:44
8:55
15
Lorena Miranda
Fr
27:19
9:06
17
Olivia Orth
So
27:50
9:17
18
Alondra Gonzalez
Fr
27:53
9:18
19
4 Burlington (Central)
4-4-4-4-4
Gap: 3:18
162:41
32:32
10:51
120 Hannah Raders
Fr
30:30
10:10
22
Haylee Bart
So
31:53
10:38
23
Giada Gemelli
Fr
32:54
10:58
24
Ava Sandoval
Fr
33:36
11:12
25
Myra Mariahazy
Fr
33:48
11:16
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:08
120:37
24:07
8:02
15 Elizabeth Carlson
Fr
24:04
8:01
1
Maggie Fleming
Fr
24:07
8:02
2
Kate Cesario
Fr
24:07
8:02
3
Makena Presson
Fr
24:07
8:02
4
Nora Curran
Fr
24:12
8:04
5
Elisabeth Mooney
So
24:52
8:17
6
Katie Baker
Fr
26:07
8:42
7
2 Algonquin (Jacobs)
2-2-2-2-2
Gap: 4:12
145:18
29:04
9:41
50 Olivia Orth
So
27:50
9:17
8
Alondra Gonzalez
Fr
27:53
9:18
9
Kirsten Singer
Fr
28:07
9:22
10
Sarah Marrs
So
29:26
9:49
11
Lillian Schmidt2
Fr
32:02
10:41
12
Kayleigh Cronin
Fr
35:54
11:58
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 9:44
142:36
28:31
9:30
15 Elisabeth Mooney
So
24:52
8:17
1
Katie Baker
Fr
26:07
8:42
2
Abigail Streff
So
26:32
8:51
3
Gabriella Frank
So
30:29
10:10
4
Celia Colucci
Fr
34:36
11:32
5
Julia Arnold
Fr
35:50
11:57
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.