Downers Grove North Results from the Saint Charles North Invitational at Leroy Oakes Forest Preserve on 10/5/19

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Annie Bieda Jr V 19:52.2 6:37 3 54/107 6/7 6/7 5/16 19:31
Ava Geiger Fr V 19:05.6 6:22 3 19/107 2/7 2/7 5/16 19:25
(0:19,1.7)
You ROCK! (SBP, DPR)
Claire Pyne Fr V 19:25.1 6:28 3 35/107 4/7 4/7 4/16 19:25 You ROCK! (SBP)
Eva Bednard Sr V 19:14.4 6:25 3 26/107 3/7 3/7 5/16 18:58 18:58 18:58 18:20 You ROCK! (SBP)
Madeline Casey Fr V 19:41 6:34 3 46/107 5/7 5/7 5/16 19:42
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Melissa Jachim Jr V 18:14.9 6:05 3 4/107 1/7 1/7 4/16 18:49
(0:34,3.0)
18:49
(0:34,3.0)
18:49
(0:34,3.0)
17:49 You ROCK! (LY, LR, PR)
Victoria Miller Sr V 20:31.8 6:51 3 67/107 7/7 7/7 5/11 20:00
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/16 95:41
1:26
3 6:23 6:05 6:34 130 6:13 96:04
(0:23,0.4)
96:04
(0:23,0.4)
96:04
(0:23,0.4%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Melissa Jachim (4), Ava Geiger (19), Eva Bednard (26), Claire Pyne (35), Madeline Casey (46)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mia Gianfrancesco Sr Batavia 18:08.4 6:03
2 Naomi Ruff So South Elgin 18:09 6:03
3 Sophia Sandy Sr Metea Valley 18:12.2 6:04
4 Melissa Jachim Jr Downers Grove North 18:14.9 6:05 1/7 1/7 4/16 18:49
(0:34)
18:49
(0:34)
18:49
(0:34)
You ROCK! (LY, LR, PR)
5 Rachel Price So St. Charles (North) 18:18.6 6:06
6 Maggie Abbs Sr Lyons Township 18:20.3 6:07
7 Katie Erb So Winnebago 18:23.9 6:08
8 Natalia Martino Jr Winnebago 18:29 6:10
9 Rachel Baumgartner Sr Lincoln-Way Central 18:32.3 6:11
10 Grace Erb Fr Winnebago 18:32.3 6:11
11 Morgan Dieschbourg Jr Cary-Grove 18:32.8 6:11
12 Marissa Roggensack Fr Winnebago 18:35.9 6:12
13 Madison Diercks Sr Belvidere (North) 18:45.3 6:15
14 Merrigan Allen Jr Lincoln-Way Central 18:48 6:16
15 Sarah Pratt Sr Geneva 18:48.1 6:16
16 Anna Harden Fr Hersey 18:49.1 6:16
17 Kate Dickman Jr Lyons Township 18:57 6:19
18 Delaney Blohm Jr Cary-Grove 19:03.4 6:21
19 Ava Geiger Fr Downers Grove North 19:05.6 6:22 2/7 2/7 5/16 You ROCK! (SBP)
20 Maggie Mason So Cary-Grove 19:05.6 6:22
21 Ella Townsend Jr St. Charles (North) 19:08.1 6:23
22 Megan Fichte Sr Metea Valley 19:08.3 6:23
23 Sydnie Elder Jr Belvidere (North) 19:08.6 6:23
24 Claire Williams Jr Lyons Township 19:09.4 6:23
25 Sarah Maggio So Metea Valley 19:10.2 6:23
26 Eva Bednard Sr Downers Grove North 19:14.4 6:25 3/7 3/7 5/16 18:58 18:58 18:58 You ROCK! (SBP)
27 Hannah Kersemeier Sr Hersey 19:15.4 6:25
28 Kaylee Woolery Fr Winnebago 19:16.9 6:26
29 Lauren Hasty Jr Geneva 19:18 6:26
30 Madeleine Ryan Jr Lyons Township 19:18.7 6:26
31 Jane Stefaniak Jr Hersey 19:21.6 6:27
32 Ava Thomas Fr Batavia 19:22.4 6:27
33 Ella Maldonado Fr Lincoln-Way Central 19:23.5 6:28
34 Mackenzie Ginder Fr Hersey 19:23.7 6:28
35 Claire Pyne Fr Downers Grove North 19:25.1 6:28 4/7 4/7 4/16 You ROCK! (SBP)
36 Heather Durrant Fr South Elgin 19:31 6:30
37 Anissa Garcia Sr Batavia 19:32.6 6:31
38 Erin O'Brien Sr Batavia 19:33.9 6:31
39 Catherine Ihrke Jr Lincoln-Way Central 19:34.5 6:32
40 Caitlin Corso Sr Belvidere (North) 19:36.2 6:32
41 Charlotte Lange Fr Lyons Township 19:36.7 6:32
42 Jenna Boyle Sr Metea Valley 19:36.9 6:32
43 Keeley Behr So Metea Valley 19:37.5 6:33
44 Annie Sellenberg Jr Batavia 19:38 6:33
45 Emily Kohlberg Sr Metea Valley 19:38 6:33
46 Madeline Casey Fr Downers Grove North 19:41 6:34 5/7 5/7 5/16
47 Audrey Sheehy So St. Charles (North) 19:43.5 6:35
48 Teagan O'Flaherty Sr Lyons Township 19:46.6 6:36
49 Miles Watts So St. Charles (North) 19:47.5 6:36
50 Erin Barton Sr Hersey 19:49.1 6:36
51 Juliana Ferrera Fr Cary-Grove 19:50.9 6:37
52 Sophia Martino So Winnebago 19:51.5 6:37
53 Meara Sauter Fr Batavia 19:51.6 6:37
54 Annie Bieda Jr Downers Grove North 19:52.2 6:37 6/7 6/7 5/16
55 Alexia Pecora Fr Belvidere (North) 19:54.3 6:38
56 Katie Fredian Sr Hersey 19:54.9 6:38
57 Renee Rittmeyer So Winnebago 19:58.2 6:39
58 Erin Moran Sr Hersey 19:59.3 6:40
59 Colleen Erdman Jr Lincoln-Way Central 20:00.9 6:40
60 Brooke Silbernagel Fr Batavia 20:06.7 6:42
61 Mckenna Mertes Fr Geneva 20:11.6 6:44
62 Madison Ohm Jr Lyons Township 20:20.6 6:47
63 Anna Hulstedt Sr Belvidere (North) 20:21 6:47
64 Emma Olson Fr Lincoln-Way Central 20:22.3 6:47
65 Elise Waldchen Fr Geneva 20:25.2 6:48
66 Lily Ryan So Geneva 20:29.8 6:50
67 Victoria Miller Sr Downers Grove North 20:31.8 6:51 7/7 7/7 5/11
68 Ellie Miller Jr Cary-Grove 20:32.1 6:51
69 Kayla Stone So Geneva 20:34 6:51
70 Syrena Feustel Sr Bolingbrook 20:35.8 6:52
71 Angelica Harris Fr South Elgin 20:35.9 6:52
72 Steph Dunphy Sr Cary-Grove 20:45.9 6:55
73 Ava Paoletti Fr Lincoln-Way Central 20:46.5 6:56
74 Megan Strong Fr St. Charles (North) 20:49.2 6:56
75 Bridget Moore Fr Algonquin (Jacobs) 20:52.3 6:57
76 Claire Wallis Sr Cary-Grove 20:56.4 6:59
77 Abby Liesen Sr St. Charles (North) 21:10.5 7:04
78 Delfina Jorgensen Jr Elgin 21:21.8 7:07
79 Natalie Weisman Jr Metea Valley 21:39 7:13
80 Yaneli Izaguirre Jr Bolingbrook 21:43 7:14
81 Caroline Croft So South Elgin 21:50.4 7:17
82 Abby Steele Jr St. Charles (North) 21:50.6 7:17
83 Emily De La Mora So South Elgin 21:50.7 7:17
84 Abby Peterson Sr Algonquin (Jacobs) 22:03.7 7:21
85 Natalie Horgan Jr Belvidere (North) 22:04.8 7:22
86 Victoria Sinclair So Streamwood 22:05.5 7:22
87 Rebeka Ruiz Jr South Elgin 22:06.2 7:22
88 Rayley Effler Jr Belvidere (North) 22:06.8 7:22
89 Natali Varela Fr Algonquin (Jacobs) 22:15.1 7:25
90 Bethsaida Rodrigue Sr Elgin 22:28.5 7:30
91 Karolina Porzezinska Sr Algonquin (Jacobs) 22:37.3 7:32
92 Jessica Pearson Sr Bolingbrook 22:39 7:33
93 Charlotte Ward Fr South Elgin 22:54.3 7:38
94 Margie Troyke Sr Elgin 22:55.1 7:38
95 Maya Acevedo Sr Algonquin (Jacobs) 22:55.8 7:39
96 Brianna Guzman Sr Algonquin (Jacobs) 23:47.2 7:56
97 Emily Frias Jr Bolingbrook 24:01.5 8:00
98 Cynthia Reyes Fr Elgin 24:04.8 8:02
99 Clarissa Quinones Sr Elgin 24:07 8:02
100 Kathleen Polli Fr Elgin 24:20.5 8:07
101 Giulia Boschi Sr Streamwood 25:14.8 8:25
102 Joselynn Bolanos Jr Streamwood 25:49.6 8:37
103 Victoria Kopko Sr Streamwood 25:50.6 8:37
104 Rani Patel Jr Streamwood 25:53.2 8:38
105 Barbara Salgado Jr Streamwood 27:48.8 9:16
106 Jocelyn Guzman Sr Bolingbrook 29:07.7 9:43
107 Valerie Froylan Jr Bolingbrook 29:08 9:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Winnebago
7-1-1-1-1
Gap: 0:53
93:18
18:40
6:13
65 Katie Erb
So
18:24
6:08
7
Natalia Martino
Jr
18:29
6:10
8
Grace Erb
Fr
18:32
6:11
10
Marissa Roggensack
Fr
18:36
6:12
12
Kaylee Woolery
Fr
19:17
6:26
28
Sophia Martino
So
19:52
6:37
52
Renee Rittmeyer
So
19:58
6:39
57
2 Lyons Township
6-3-2-2-2
Gap: 1:16
95:22
19:04
6:21
118 Maggie Abbs
Sr
18:20
6:07
6
Kate Dickman
Jr
18:57
6:19
17
Claire Williams
Jr
19:09
6:23
24
Madeleine Ryan
Jr
19:19
6:26
30
Charlotte Lange
Fr
19:37
6:32
41
Teagan O'Flaherty
Sr
19:47
6:36
48
Madison Ohm
Jr
20:21
6:47
62
3 Downers Grove North
4-3-3-3-3
Gap: 1:26
95:41
19:08
6:23
130 Melissa Jachim
Jr
18:15
6:05
4
Ava Geiger
Fr
19:06
6:22
19
Eva Bednard
Sr
19:14
6:25
26
Claire Pyne
Fr
19:25
6:28
35
Madeline Casey
Fr
19:41
6:34
46
Annie Bieda
Jr
19:52
6:37
54
Victoria Miller
Sr
20:32
6:51
67
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Metea Valley
3-5-5-4-4
Gap: 1:25
95:45
19:09
6:23
135 Sophia Sandy
Sr
18:12
6:04
3
Megan Fichte
Sr
19:08
6:23
22
Sarah Maggio
So
19:10
6:23
25
Jenna Boyle
Sr
19:37
6:32
42
Keeley Behr
So
19:38
6:33
43
Emily Kohlberg
Sr
19:38
6:33
45
Natalie Weisman
Jr
21:39
7:13
79
5 Batavia
1-8-7-7-5
Gap: 1:30
96:15
19:15
6:25
152 Mia Gianfrancesco
Sr
18:08
6:03
1
Ava Thomas
Fr
19:22
6:27
32
Anissa Garcia
Sr
19:33
6:31
37
Erin O'Brien
Sr
19:34
6:31
38
Annie Sellenberg
Jr
19:38
6:33
44
Meara Sauter
Fr
19:52
6:37
53
Brooke Silbernagel
Fr
20:07
6:42
60
6 Lincoln-Way Central
8-3-6-5-6
Gap: 1:29
96:19
19:16
6:25
154 Rachel Baumgartner
Sr
18:32
6:11
9
Merrigan Allen
Jr
18:48
6:16
14
Ella Maldonado
Fr
19:24
6:28
33
Catherine Ihrke
Jr
19:35
6:32
39
Colleen Erdman
Jr
20:01
6:40
59
Emma Olson
Fr
20:22
6:47
64
Ava Paoletti
Fr
20:47
6:56
73
7 Hersey
12-11-9-7-7
Gap: 1:00
96:39
19:20
6:27
158 Anna Harden
Fr
18:49
6:16
16
Hannah Kersemeier
Sr
19:15
6:25
27
Jane Stefaniak
Jr
19:22
6:27
31
Mackenzie Ginder
Fr
19:24
6:28
34
Erin Barton
Sr
19:49
6:36
50
Katie Fredian
Sr
19:55
6:38
56
Erin Moran
Sr
19:59
6:40
58
8 Cary-Grove
9-7-3-6-8
Gap: 1:59
97:05
19:25
6:28
168 Morgan Dieschbourg
Jr
18:33
6:11
11
Delaney Blohm
Jr
19:03
6:21
18
Maggie Mason
So
19:06
6:22
20
Juliana Ferrera
Fr
19:51
6:37
51
Ellie Miller
Jr
20:32
6:51
68
Steph Dunphy
Sr
20:46
6:55
72
Claire Wallis
Sr
20:56
6:59
76
9 Belvidere (North)
10-9-10-10-9
Gap: 1:36
97:45
19:33
6:31
194 Madison Diercks
Sr
18:45
6:15
13
Sydnie Elder
Jr
19:09
6:23
23
Caitlin Corso
Sr
19:36
6:32
40
Alexia Pecora
Fr
19:54
6:38
55
Anna Hulstedt
Sr
20:21
6:47
63
Natalie Horgan
Jr
22:05
7:22
85
Rayley Effler
Jr
22:07
7:22
88
10 St. Charles (North)
5-6-8-9-10
Gap: 2:31
97:47
19:33
6:31
196 Rachel Price
So
18:19
6:06
5
Ella Townsend
Jr
19:08
6:23
21
Audrey Sheehy
So
19:44
6:35
47
Miles Watts
So
19:48
6:36
49
Megan Strong
Fr
20:49
6:56
74
Abby Liesen
Sr
21:11
7:04
77
Abby Steele
Jr
21:51
7:17
82
11 Geneva
11-12-11-11-11
Gap: 1:42
99:13
19:51
6:37
236 Sarah Pratt
Sr
18:48
6:16
15
Lauren Hasty
Jr
19:18
6:26
29
Mckenna Mertes
Fr
20:12
6:44
61
Elise Waldchen
Fr
20:25
6:48
65
Lily Ryan
So
20:30
6:50
66
Kayla Stone
So
20:34
6:51
69




12 South Elgin
2-10-12-12-12
Gap: 3:42
101:57
20:23
6:48
273 Naomi Ruff
So
18:09
6:03
2
Heather Durrant
Fr
19:31
6:30
36
Angelica Harris
Fr
20:36
6:52
71
Caroline Croft
So
21:50
7:17
81
Emily De La Mora
So
21:51
7:17
83
Rebeka Ruiz
Jr
22:06
7:22
87
Charlotte Ward
Fr
22:54
7:38
93
13 Algonquin (Jacobs)
14-14-14-13-13
Gap: 2:04
110:44
22:09
7:23
434 Bridget Moore
Fr
20:52
6:57
75
Abby Peterson
Sr
22:04
7:21
84
Natali Varela
Fr
22:15
7:25
89
Karolina Porzezinska
Sr
22:37
7:32
91
Maya Acevedo
Sr
22:56
7:39
95
Brianna Guzman
Sr
23:47
7:56
96




14 Bolingbrook
13-13-13-13-14
Gap: 8:32
118:07
23:37
7:52
445 Syrena Feustel
Sr
20:36
6:52
70
Yaneli Izaguirre
Jr
21:43
7:14
80
Jessica Pearson
Sr
22:39
7:33
92
Emily Frias
Jr
24:02
8:00
97
Jocelyn Guzman
Sr
29:08
9:43
106
Valerie Froylan
Jr
29:08
9:43
107




15 Elgin
15-15-15-15-15
Gap: 2:45
114:57
22:59
7:40
459 Delfina Jorgensen
Jr
21:22
7:07
78
Bethsaida Rodrigue
Sr
22:29
7:30
90
Margie Troyke
Sr
22:55
7:38
94
Cynthia Reyes
Fr
24:05
8:02
98
Clarissa Quinones
Sr
24:07
8:02
99
Kathleen Polli
Fr
24:21
8:07
100




16 Streamwood
16-16-16-16-16
Gap: 3:48
124:54
24:59
8:20
496 Victoria Sinclair
So
22:06
7:22
86
Giulia Boschi
Sr
25:15
8:25
101
Joselynn Bolanos
Jr
25:50
8:37
102
Victoria Kopko
Sr
25:51
8:37
103
Rani Patel
Jr
25:53
8:38
104
Barbara Salgado
Jr
27:49
9:16
105




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.