Downers Grove North Results from the Naperville Twilight Invitational at Naperville North HS on 10/9/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abigail Streff So Open 24:57 8:19 3 83/150 10/12 36/38 4/8 25:18
(0:21,1.4)
You ROCK! (DPR)
Allie Petkova Jr Open 23:08.9 7:43 3 30/150 4/12 29/38 4/10 24:29
(1:20,5.4)
24:29
(1:20,5.4)
24:29
(1:20,5.4)
22:51 You ROCK! (LY, LR, PR)
Annie Bieda Jr V 19:16.1 6:25 3 83/137 6/9 6/38 7/16 20:37
(1:21,6.5)
20:37
(1:21,6.5)
20:37
(1:21,6.5)
19:31
(0:15,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Ava Geiger Fr V 18:24.6 6:08 3 41/137 2/9 2/38 9/18 19:06
(0:41,3.6)
You ROCK! (DPR)
Caroline Scott So F/S 19:56.5 6:39 3 27/177 2/10 13/38 7/15 21:41
(1:44,8.0)
21:41
(1:44,8.0)
21:41
(1:44,8.0)
19:51 You ROCK! (LY, LR, PR)
Caroline Siebert Fr F/S 19:47.8 6:36 3 17/177 1/10 9/38 10/15 19:52
(0:04,0.4)
You ROCK! (DPR)
Celia Colucci Fr Open 24:22.1 8:07 3 67/150 8/12 34/38 4/8 24:57
(0:35,2.4)
You ROCK! (DPR)
Claire Pyne Fr V 19:06.7 6:22 3 77/137 5/9 5/38 8/17 19:25
(0:18,1.6)
You ROCK! (DPR)
Devin DuPilka So F/S 21:26.7 7:09 3 101/177 5/10 19/38 11/15 21:03
Elisabeth Mooney So Open 22:36.5 7:32 3 16/150 1/12 25/38 8/11 22:42
(0:06,0.4)
You ROCK! (DPR)
Elizabeth Carlson Fr F/S 22:17.7 7:26 3 140/177 8/10 22/38 11/15 22:05
Ellie Gross Sr V 19:47.2 6:36 3 112/137 8/9 8/38 5/9 19:52
(0:05,0.4)
19:52
(0:05,0.4)
19:52
(0:05,0.4)
18:27 You ROCK! (LY, LR, PR)
Eva Bednard Sr V 18:38.7 6:13 3 51/137 3/9 3/38 6/17 19:33
(0:54,4.6)
19:33
(0:54,4.6)
19:33
(0:54,4.6)
18:20 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Gabriella Frank So Open 28:04.6 9:22 3 131/150 11/12 37/38 6/8 27:46
Gabrielle Chen Fr F/S 21:10.1 7:03 3 87/177 4/10 18/38 13/15 21:24
(0:14,1.1)
You ROCK! (DPR)
Gaby Sauer Sr Open 23:47.6 7:56 3 57/150 6/12 32/38 5/8 24:57
(1:09,4.6)
24:57
(1:09,4.6)
24:57
(1:09,4.6)
22:41 You ROCK! (LY, LR, PR)
Hailey Grubich Sr JV 22:54.2 7:38 3 89/115 6/7 27/38 9/11 22:52 22:52 22:52 21:29 You ROCK! (DSR)
Hannah Schultz Jr JV 20:41.3 6:54 3 30/115 4/7 15/38 4/13 23:58
(3:17,13.7)
23:58
(3:17,13.7)
23:58
(3:17,13.7)
20:57
(0:16,1.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Janae Small Sr Open 23:19.1 7:46 3 41/150 5/12 31/38 3/9 24:10
(0:51,3.5)
24:10
(0:51,3.5)
24:10
(0:51,3.5)
22:57 You ROCK! (LY, LR, PR)
Julia Arnold Fr Open 34:51.5 11:37 3 148/150 12/12 38/38 5/5 34:38
Kate Cesario Fr F/S 21:29.1 7:10 3 104/177 6/10 20/38 9/15 21:38
(0:09,0.7)
You ROCK! (DPR)
Katie Baker Fr Open 24:01.1 8:00 3 62/150 7/12 33/38 5/8 23:38
Lauren Egan Sr JV 19:53.2 6:38 3 10/115 1/7 11/38 5/14 19:38 You ROCK! (DSR)
Liberty Soelberg Jr JV 23:13.5 7:45 3 96/115 7/7 30/38 7/8 23:14
(0:01,0.1)
23:14
(0:01,0.1)
23:14
(0:01,0.1)
21:39 You ROCK! (LY, LR, PR)
Lillian Johnson Jr JV 20:35.3 6:52 3 28/115 3/7 14/38 6/14 20:25
Lina Barsketis So Open 22:41.5 7:34 3 21/150 2/12 26/38 6/11 25:00
(2:19,9.2)
25:00
(2:19,9.2)
25:00
(2:19,9.2)
23:24
(0:42,3.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Madeline Casey Fr V 19:04.3 6:21 3 73/137 4/9 4/38 8/17 19:41
(0:37,3.1)
You ROCK! (DPR)
Maeve Courtney Fr V 19:51.8 6:37 3 115/137 9/9 10/38 3/6 19:28
Maggie Fleming Fr F/S 20:56.3 6:59 3 68/177 3/10 17/38 11/15 20:53
Marli Kowalski Fr F/S 22:18.4 7:26 3 141/177 9/10 23/38 9/13 22:09
Melissa Jachim Jr V 17:38 5:53 3 15/137 1/9 1/38 12/20 19:17
(1:39,8.6)
19:17
(1:39,8.6)
19:17
(1:39,8.6)
17:49
(0:11,1.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Molly Smith Sr Open 24:51.9 8:17 3 82/150 9/12 35/38 5/8 28:12
(3:20,11.8)
28:12
(3:20,11.8)
28:12
(3:20,11.8)
24:21 You ROCK! (LY, LR, PR)
Natalie Cupial So Open 23:04.6 7:42 3 29/150 3/12 28/38 4/10 23:12
(0:07,0.5)
23:12
(0:07,0.5)
23:12
(0:07,0.5)
21:10 You ROCK! (LY, LR, PR)
Nora Curran Fr F/S 22:23.8 7:28 3 143/177 10/10 24/38 8/10 21:43
Peyton Myers Fr F/S 22:04.5 7:22 3 135/177 7/10 21/38 11/15 22:06
(0:02,0.1)
You ROCK! (DPR)
Rebecca Maniskas Sr JV 20:48.1 6:56 3 33/115 5/7 16/38 3/11 23:50
(3:02,12.7)
23:50
(3:02,12.7)
23:50
(3:02,12.7)
21:16
(0:28,2.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Rylan Gaspar Jr JV 19:55.2 6:38 3 14/115 2/7 12/38 5/14 20:05
(0:10,0.8)
20:05
(0:10,0.8)
20:05
(0:10,0.8)
18:38 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Victoria Miller Sr V 19:24.5 6:28 3 91/137 7/9 7/38 7/15 21:10
(1:46,8.3)
21:10
(1:46,8.3)
21:10
(1:46,8.3)
20:00
(0:36,3.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/17 92:52
1:29
3 6:11 5:53 6:22 227 5:50 97:43
(4:51,5.0)
97:43
(4:51,5.0)
97:43
(4:51,5.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Melissa Jachim (12), Ava Geiger (36), Eva Bednard (45), Madeline Casey (65), Claire Pyne (69)
Open 1st 5 6/9 114:51
0:43
3 7:39 7:32 7:46 128 7:27 143:16
(28:25,19.8)
143:16
(28:25,19.8)
143:16
(28:25,19.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Elisabeth Mooney (16), Lina Barsketis (21), Natalie Cupial (28), Allie Petkova (29), Janae Small (34)
Open 2nd 5 5/8 122:00
1:09
3 8:08 7:56 8:19 112 7:41 Gaby Sauer (14), Katie Baker (17), Celia Colucci (20), Molly Smith (30), Abigail Streff (31)
JV 1st 5 4/11 101:53
0:55
3 6:48 6:38 6:56 112 6:36 111:44
(9:51,8.8)
111:44
(9:51,8.8)
111:44
(9:51,8.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Lauren Egan (10), Rylan Gaspar (14), Lillian Johnson (28), Hannah Schultz (29), Rebecca Maniskas (31)
F/S 1st 5 11/15 103:17
1:39
3 6:53 6:36 7:09 264 6:24 113:41
(10:24,9.1)
113:41
(10:24,9.1)
113:41
(10:24,9.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Caroline Siebert (17), Caroline Scott (27), Maggie Fleming (64), Gabrielle Chen (76), Devin DuPilka (80)
F/S 2nd 5 10/10 110:34
0:55
3 7:22 7:10 7:28 252 6:44 Kate Cesario (31), Peyton Myers (52), Elizabeth Carlson (55), Marli Kowalski (56), Nora Curran (58)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katelynne Hart Sr Glenbard West 16:26.8 5:29
2 Ava Parekh So Chicago (Latin) 16:33.9 5:31
3 Lianna Surtz So Rosary 16:36.7 5:32
4 Maggie Gamboa Jr Naperville (North) 16:42.1 5:34
5 Brooke Stromsland Jr Lakes Community 16:46.4 5:35
6 Samantha Poglitsch Jr Wheaton Warrenville 16:59.4 5:40
7 Katrina Schlenker So Batavia 17:09.7 5:43
8 Ashley Heidenrich Sr Aurora (Waubonsie Va 17:13.6 5:45
9 Brenna Cohoon Sr Downers Grove (South) 17:22.1 5:47
10 Emma Watcke Sr Hinsdale (Central) 17:22.6 5:48
11 Mckenna Revord Sr Hinsdale (Central) 17:23.9 5:48
12 Erin Reidy Sr Downers Grove (South) 17:27.7 5:49
13 Audrey Mendrys Jr Naperville (North) 17:29.2 5:50
14 Helena Kleronomos Jr Yorkville 17:36 5:52
15 Melissa Jachim Jr Downers Grove North 17:38 5:53 1/9 1/38 12/20 19:17
(1:39)
19:17
(1:39)
19:17
(1:39)
You ROCK! (LY, LR, PR)
16 Molly Morton Jr Naperville (North) 17:40.4 5:53
17 Jana Dawson Sr Naperville (North) 17:42.1 5:54
18 Jenna Schifferer Jr Batavia 17:48 5:56
19 Audrey Boles So Minooka 17:48.6 5:56
20 Lucy Westlake So Naperville (North) 17:49.6 5:57
21 Sophia Sandy Sr Metea Valley 17:51.1 5:57
22 Sophia McNerney So Downers Grove (South) 17:56 5:59
23 Kayla Zimmer Sr Naperville (Central) 17:56.2 5:59
24 Mia Gianfrancesco Sr Batavia 17:59.4 6:00
25 Alex Spang So Downers Grove (South) 18:03.2 6:01
26 Kaitlyn Nenninger Sr Wheaton Warrenville 18:04.5 6:02
27 Katelyn Mullinax Sr Aurora (Waubonsie Va 18:08.1 6:03
28 Andrine Larsen Sr Geneva 18:09 6:03
29 Olivia Schmitt Sr Lakes Community 18:11.6 6:04
30 Alex Stewart Fr Yorkville 18:13 6:04
31 Louisa Brorson So Hinsdale (Central) 18:13.4 6:04
32 Sophie Golobitsh So Naperville (North) 18:14.6 6:05
33 Kennedy Warden Sr Downers Grove (South) 18:15.9 6:05
34 Sara Klemm Jr Yorkville 18:16.1 6:05
35 Kate Donaldson Jr Naperville (North) 18:19.2 6:06
36 Maria Widmann Jr Neuqua Valley 18:20.7 6:07
37 Katie Melzer Fr Yorkville 18:22 6:07
38 Sarah Fischer Fr Hinsdale (Central) 18:22.1 6:07
39 Margaret Hunter So Yorkville 18:23 6:08
40 Marissa Magana Fr Naperville (North) 18:23.2 6:08
41 Ava Geiger Fr Downers Grove North 18:24.6 6:08 2/9 2/38 9/18
42 Gabriella McCollom Fr Minooka 18:25.5 6:09
43 Madeline Cody Jr Naperville (North) 18:26.4 6:09
44 Hailey Simmons Jr Yorkville 18:26.7 6:09
45 Rebecca Diddia Jr Downers Grove (South) 18:33.2 6:11
46 Emily Scott Sr Naperville (Central) 18:34.4 6:11
47 Julia Rushing Sr Neuqua Valley 18:35.9 6:12
48 Anne Marie Jordan Jr Palatine 18:36 6:12
49 Sarah Pratt Sr Geneva 18:37.2 6:12
50 Taylor Wagner Sr Hinsdale (Central) 18:38 6:13
51 Eva Bednard Sr Downers Grove North 18:38.7 6:13 3/9 3/38 6/17 19:33
(0:54)
19:33
(0:54)
19:33
(0:54)
You ROCK! (LY, LR, PR)
52 Liliana Bednarek Fr Batavia 18:39.3 6:13
53 Sarah Maggio So Metea Valley 18:39.4 6:13
54 Makenna Edwards Fr Yorkville 18:39.4 6:13
55 Maria Rucoba Sr Wheaton Warrenville 18:41.1 6:14
56 Delaney Engel So Glenbard West 18:41.4 6:14
57 Katie Cole Sr Batavia 18:43.9 6:15
58 Haley Ansiel Sr Wheaton Warrenville 18:44.1 6:15
59 Annie Amundsen Sr Neuqua Valley 18:44.2 6:15
60 Catie McCabe Fr Hinsdale (Central) 18:44.7 6:15
61 Claire Bruce Sr Naperville (North) 18:45.6 6:15
62 Megan Fichte Sr Metea Valley 18:45.8 6:15
63 Lauren Hasty Jr Geneva 18:47.7 6:16
64 Kelsey Casella So Downers Grove (South) 18:51.2 6:17
65 Cora Marcet Jr Naperville (Central) 18:53.6 6:18
66 Daniela Martinez Sr Lane Tech 18:55.5 6:19
67 Renee Kowalski So Downers Grove (South) 18:56.4 6:19
68 Mia Solano Jr Palatine 18:59.4 6:20
69 Althea Foster Sr Naperville (Central) 19:00.2 6:20
70 Audrey Pellico Sr Batavia 19:01.6 6:21
71 Becca Hauenstein Jr Wheaton Warrenville 19:02.5 6:21
72 Anna Nickoley So Glenbard West 19:03.1 6:21
73 Madeline Casey Fr Downers Grove North 19:04.3 6:21 4/9 4/38 8/17
74 Noelle Veome Sr Naperville (Central) 19:04.7 6:22
75 Keeley Behr So Metea Valley 19:04.8 6:22
76 Kendra Martin Fr Minooka 19:06.5 6:22
77 Claire Pyne Fr Downers Grove North 19:06.7 6:22 5/9 5/38 8/17
78 Erica Emmerick Sr Wheaton Warrenville 19:07.3 6:22
79 Jocelyn Host So Minooka 19:11.3 6:24
80 Ava Powell Sr Glenbard West 19:12.3 6:24
81 Anissa Garcia Sr Batavia 19:14.4 6:25
82 Gabby Kics Fr Minooka 19:15.7 6:25
83 Annie Bieda Jr Downers Grove North 19:16.1 6:25 6/9 6/38 7/16 20:37
(1:21)
20:37
(1:21)
20:37
(1:21)
You ROCK! (LY, LR, PR)
84 Tess Rucoba Sr Wheaton Warrenville 19:17.1 6:26
85 Aminah Hussain So Plainfield (North) 19:17.7 6:26
86 Lily Ryan So Geneva 19:17.9 6:26
87 Ellie Roy Jr Palatine 19:19.9 6:27
88 Haley Engels Jr Naperville (Central) 19:21.1 6:27
89 Lucy Fischer Sr Hinsdale (Central) 19:22.8 6:28
90 Annie Macabobby So Wheaton Warrenville 19:24.3 6:28
91 Victoria Miller Sr Downers Grove North 19:24.5 6:28 7/9 7/38 7/15 21:10
(1:46)
21:10
(1:46)
21:10
(1:46)
You ROCK! (LY, LR, PR)
92 Emily Kohlberg Sr Metea Valley 19:25.1 6:28
93 Mary Rushing Jr Minooka 19:26.2 6:29
94 Tara O'Sullivan Fr Palatine 19:26.4 6:29
95 Sarah Conley Sr Plainfield (North) 19:27.3 6:29
96 Ava Thomas Fr Batavia 19:30 6:30
97 Erin O'Brien Sr Batavia 19:30.8 6:30
98 Jessie Bailey Jr Neuqua Valley 19:31.7 6:31
99 Jenna Boyle Sr Metea Valley 19:35 6:32
100 Michelle Masis So Plainfield (North) 19:35.6 6:32
101 Paige King Fr Glenbard West 19:35.8 6:32
102 Amanda Wilson Sr Minooka 19:36.6 6:32
103 Emily Shafron So Plainfield (North) 19:37 6:32
104 Tala Yacoub Jr Neuqua Valley 19:37.5 6:33
105 Olivia Cline Jr Glenbard West 19:38.1 6:33
106 Katelyn Whitcomb Fr Palatine 19:38.3 6:33
107 Sophia Rivera Jr Lane Tech 19:43.2 6:34
108 Daniela Casillas Sr Palatine 19:45.4 6:35
109 Laine Sullivan Jr Lane Tech 19:45.8 6:35
110 Bella Gallo Jr Neuqua Valley 19:46.5 6:36
111 Kayla Stone So Geneva 19:46.8 6:36
112 Ellie Gross Sr Downers Grove North 19:47.2 6:36 8/9 8/38 5/9 19:52
(0:05)
19:52
(0:05)
19:52
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
113 Gretchen Leland Fr Neuqua Valley 19:50.6 6:37
114 Megann Lawlor Sr Lane Tech 19:51 6:37
115 Maeve Courtney Fr Downers Grove North 19:51.8 6:37 9/9 10/38 3/6
116 Jess Michalowski Jr Wheaton Warrenville 19:54.4 6:38
117 Ashley Robinson So Neuqua Valley 19:55.8 6:39
118 Sydney Kearns Jr Neuqua Valley 19:58.8 6:40
119 Katie Nalley Jr Plainfield (North) 19:59.4 6:40
120 Anna Riggs Fr Aurora (Waubonsie Va 20:00.8 6:40
121 Jackson Dowell So Aurora (Waubonsie Va 20:02.8 6:41
122 Lauren Walczak So Plainfield (North) 20:10 6:43
123 Alex Vulich Jr Aurora (Waubonsie Va 20:11 6:44
124 Riley Frankel Sr Plainfield (North) 20:19 6:46
125 Miya Duebener So Wheaton Warrenville 20:20.7 6:47
126 Fiona Glascott Jr Lane Tech 20:20.7 6:47
127 Allison Glenn Jr Lane Tech 20:22.3 6:47
128 Emily Bedford Sr Plainfield (North) 20:23.5 6:48
129 Morgan Raclawski So Plainfield (North) 20:25.1 6:48
130 Olivia Kics Sr Minooka 20:27.8 6:49
131 Thrisha Bandepallee Jr Naperville (Central) 20:28 6:49
132 Laura Seeberger Jr Palatine 20:32.7 6:51
133 Avery Moss Sr Lane Tech 20:45.7 6:55
134 Natalie Weisman Jr Metea Valley 20:53.5 6:58
135 Gabby Rinon Sr Aurora (Waubonsie Va 21:12.5 7:04
136 Sylvia Gomez Jr Lane Tech 21:14.7 7:05
137 Mya Stewart So Aurora (Waubonsie Va 21:34.5 7:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
2-1-1-1-1
Gap: 1:08
87:23
17:29
5:50
56 Maggie Gamboa
Jr
16:42
5:34
2
Audrey Mendrys
Jr
17:29
5:50
10
Molly Morton
Jr
17:40
5:53
13
Jana Dawson
Sr
17:42
5:54
14
Lucy Westlake
So
17:50
5:57
17
Sophie Golobitsh
So
18:15
6:05
28
Kate Donaldson
Jr
18:19
6:06
31
2 Downers Grove (South)
6-2-2-2-2
Gap: 0:54
89:05
17:49
5:56
85 Brenna Cohoon
Sr
17:22
5:47
6
Erin Reidy
Sr
17:28
5:49
9
Sophia McNerney
So
17:56
5:59
19
Alex Spang
So
18:03
6:01
22
Kennedy Warden
Sr
18:16
6:05
29
Rebecca Diddia
Jr
18:33
6:11
39
Kelsey Casella
So
18:51
6:17
57
3 Hinsdale (Central)
7-2-4-3-3
Gap: 1:15
90:00
18:00
6:00
120 Emma Watcke
Sr
17:23
5:48
7
Mckenna Revord
Sr
17:24
5:48
8
Louisa Brorson
So
18:13
6:04
27
Sarah Fischer
Fr
18:22
6:07
34
Taylor Wagner
Sr
18:38
6:13
44
Catie McCabe
Fr
18:45
6:15
54
Lucy Fischer
Sr
19:23
6:28
81
4 Yorkville
8-7-5-5-4
Gap: 0:47
90:50
18:10
6:03
135 Helena Kleronomos
Jr
17:36
5:52
11
Alex Stewart
Fr
18:13
6:04
26
Sara Klemm
Jr
18:16
6:05
30
Katie Melzer
Fr
18:22
6:07
33
Margaret Hunter
So
18:23
6:08
35
Hailey Simmons
Jr
18:27
6:09
38
Makenna Edwards
Fr
18:39
6:13
48
5 Batavia
4-4-3-4-5
Gap: 1:34
90:20
18:04
6:01
137 Katrina Schlenker
So
17:10
5:43
4
Jenna Schifferer
Jr
17:48
5:56
15
Mia Gianfrancesco
Sr
17:59
6:00
21
Liliana Bednarek
Fr
18:39
6:13
46
Katie Cole
Sr
18:44
6:15
51
Audrey Pellico
Sr
19:02
6:21
62
Anissa Garcia
Sr
19:14
6:25
73
6 Wheaton Warrenville
3-5-6-6-6
Gap: 2:03
91:32
18:18
6:06
190 Samantha Poglitsch
Jr
16:59
5:40
3
Kaitlyn Nenninger
Sr
18:05
6:02
23
Maria Rucoba
Sr
18:41
6:14
49
Haley Ansiel
Sr
18:44
6:15
52
Becca Hauenstein
Jr
19:03
6:21
63
Erica Emmerick
Sr
19:07
6:22
70
Tess Rucoba
Sr
19:17
6:26
76
7 Downers Grove North
9-8-7-7-7
Gap: 1:29
92:52
18:34
6:11
227 Melissa Jachim
Jr
17:38
5:53
12
Ava Geiger
Fr
18:25
6:08
36
Eva Bednard
Sr
18:39
6:13
45
Madeline Casey
Fr
19:04
6:21
65
Claire Pyne
Fr
19:07
6:22
69
Annie Bieda
Jr
19:16
6:25
75
Victoria Miller
Sr
19:25
6:28
82
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
8 Naperville (Central)
12-11-9-8-8
Gap: 1:09
93:29
18:42
6:14
245 Kayla Zimmer
Sr
17:56
5:59
20
Emily Scott
Sr
18:34
6:11
40
Cora Marcet
Jr
18:54
6:18
58
Althea Foster
Sr
19:00
6:20
61
Noelle Veome
Sr
19:05
6:22
66
Haley Engels
Jr
19:21
6:27
80
Thrisha Bandepallee
Jr
20:28
6:49
111
9 Minooka
10-10-11-11-9
Gap: 1:27
93:48
18:46
6:15
266 Audrey Boles
So
17:49
5:56
16
Gabriella McCollom
Fr
18:26
6:09
37
Kendra Martin
Fr
19:07
6:22
68
Jocelyn Host
So
19:11
6:24
71
Gabby Kics
Fr
19:16
6:25
74
Mary Rushing
Jr
19:26
6:29
84
Amanda Wilson
Sr
19:37
6:32
91
10 Metea Valley
11-12-10-9-10
Gap: 1:34
93:46
18:45
6:15
270 Sophia Sandy
Sr
17:51
5:57
18
Sarah Maggio
So
18:39
6:13
47
Megan Fichte
Sr
18:46
6:15
55
Keeley Behr
So
19:05
6:22
67
Emily Kohlberg
Sr
19:25
6:28
83
Jenna Boyle
Sr
19:35
6:32
88
Natalie Weisman
Jr
20:54
6:58
114
11 Glenbard West
1-9-8-9-11
Gap: 3:09
92:59
18:36
6:12
277 Katelynne Hart
Sr
16:27
5:29
1
Delaney Engel
So
18:41
6:14
50
Anna Nickoley
So
19:03
6:21
64
Ava Powell
Sr
19:12
6:24
72
Paige King
Fr
19:36
6:32
90
Olivia Cline
Jr
19:38
6:33
94




12 Geneva
13-13-12-12-12
Gap: 1:38
94:39
18:56
6:19
302 Andrine Larsen
Sr
18:09
6:03
25
Sarah Pratt
Sr
18:37
6:12
43
Lauren Hasty
Jr
18:48
6:16
56
Lily Ryan
So
19:18
6:26
78
Kayla Stone
So
19:47
6:36
100








13 Neuqua Valley
14-14-13-13-13
Gap: 1:17
94:50
18:58
6:19
306 Maria Widmann
Jr
18:21
6:07
32
Julia Rushing
Sr
18:36
6:12
41
Annie Amundsen
Sr
18:44
6:15
53
Jessie Bailey
Jr
19:32
6:31
87
Tala Yacoub
Jr
19:38
6:33
93
Bella Gallo
Jr
19:47
6:36
99
Gretchen Leland
Fr
19:51
6:37
101
14 Aurora (Waubonsie Va
5-6-14-14-14
Gap: 2:57
95:36
19:07
6:22
345 Ashley Heidenrich
Sr
17:14
5:45
5
Katelyn Mullinax
Sr
18:08
6:03
24
Anna Riggs
Fr
20:01
6:40
104
Jackson Dowell
So
20:03
6:41
105
Alex Vulich
Jr
20:11
6:44
107
Gabby Rinon
Sr
21:13
7:04
115
Mya Stewart
So
21:35
7:12
116
15 Palatine
15-15-15-15-15
Gap: 1:02
96:00
19:12
6:24
361 Anne Marie Jordan
Jr
18:36
6:12
42
Mia Solano
Jr
18:59
6:20
60
Ellie Roy
Jr
19:20
6:27
79
Tara O'Sullivan
Fr
19:26
6:29
85
Katelyn Whitcomb
Fr
19:38
6:33
95
Daniela Casillas
Sr
19:45
6:35
97
Laura Seeberger
Jr
20:33
6:51
112
16 Plainfield (North)
17-17-16-16-16
Gap: 0:42
97:57
19:35
6:32
447 Aminah Hussain
So
19:18
6:26
77
Sarah Conley
Sr
19:27
6:29
86
Michelle Masis
So
19:36
6:32
89
Emily Shafron
So
19:37
6:32
92
Katie Nalley
Jr
19:59
6:40
103
Lauren Walczak
So
20:10
6:43
106
Riley Frankel
Sr
20:19
6:46
108
17 Lane Tech
16-16-17-17-17
Gap: 1:25
98:36
19:43
6:34
464 Daniela Martinez
Sr
18:56
6:19
59
Sophia Rivera
Jr
19:43
6:34
96
Laine Sullivan
Jr
19:46
6:35
98
Megann Lawlor
Sr
19:51
6:37
102
Fiona Glascott
Jr
20:21
6:47
109
Allison Glenn
Jr
20:22
6:47
110
Avery Moss
Sr
20:46
6:55
113
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jackie Carlin So Neuqua Valley 21:11 7:04
2 Megha Chada Sr Metea Valley 21:25.5 7:09
3 Jinna Yoon Fr Naperville (North) 21:30.8 7:10
4 Emily Poska So Downers Grove (South) 22:06.3 7:22
5 Haley Barad So Naperville (Central) 22:06.7 7:22
6 Linea Skura Sr Wheaton Warrenville 22:07.9 7:23
7 Louisa Ives So Wheaton Warrenville 22:08.2 7:23
8 Maddie Gresham Sr Naperville (Central) 22:08.3 7:23
9 Hannah McNamara Fr Naperville (Central) 22:15.3 7:25
10 Macy Fleury So Naperville (North) 22:22 7:27
11 Kelly Blessing Fr Naperville (Central) 22:26.8 7:29
12 Sayaka Araki Sr Metea Valley 22:27 7:29
13 Anna Mathis So Wheaton Warrenville 22:27.8 7:29
14 Emma Wilson So Minooka 22:29.3 7:30
15 Mashal Jiwani Sr Metea Valley 22:35.9 7:32
16 Elisabeth Mooney So Downers Grove North 22:36.5 7:32 1/12 25/38 8/11
17 Olivia Samet Jr Metea Valley 22:36.6 7:32
18 Mansi Jajodia So Glenbard West 22:37.1 7:32
19 Eunice Park So Neuqua Valley 22:38.5 7:33
20 Olivia Peterman Jr Wheaton Warrenville 22:39 7:33
21 Lina Barsketis So Downers Grove North 22:41.5 7:34 2/12 26/38 6/11 25:00
(2:19)
25:00
(2:19)
25:00
(2:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
22 Alison Silwa Sr Wheaton Warrenville 22:49 7:36
23 Maddie Sniadecki Jr Naperville (Central) 22:51.3 7:37
24 Elena Bechard So Minooka 22:53.7 7:38
25 Olivia Fleming Fr Wheaton Warrenville 22:53.8 7:38
26 Michelle Enright Jr Naperville (Central) 22:54.2 7:38
27 Ashley Mason Jr Naperville (Central) 22:57.7 7:39
28 Kylie Johnson Jr Naperville (Central) 22:58.2 7:39
29 Natalie Cupial So Downers Grove North 23:04.6 7:42 3/12 28/38 4/10 23:12
(0:07)
23:12
(0:07)
23:12
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
30 Allie Petkova Jr Downers Grove North 23:08.9 7:43 4/12 29/38 4/10 24:29
(1:20)
24:29
(1:20)
24:29
(1:20)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Alexandra Abood Fr Neuqua Valley 23:09.2 7:43
32 Anika Prasad Fr Neuqua Valley 23:09.3 7:43
33 Elizabeth Radencich Sr Wheaton Warrenville 23:11.6 7:44
34 Maggie Cochran Fr Naperville (Central) 23:11.9 7:44
35 Rachael Coppe Jr Naperville (Central) 23:12.3 7:44
36 Eva Arriola Fr Naperville (North) 23:13.7 7:45
37 Anuvaa Prabhakaran Jr Naperville (Central) 23:14 7:45
38 Ariana Azimi Sr Naperville (Central) 23:15.4 7:45
39 Melissa Swiatkowski So Naperville (Central) 23:17.7 7:46
40 Christina Ba So Naperville (Central) 23:18.7 7:46
41 Janae Small Sr Downers Grove North 23:19.1 7:46 5/12 31/38 3/9 24:10
(0:51)
24:10
(0:51)
24:10
(0:51)
You ROCK! (LY, LR, PR)
42 Kellyn Hall Fr Naperville (Central) 23:19.6 7:47
43 Amelia Hebel Fr Naperville (North) 23:20 7:47
44 Toria Pickett Jr Naperville (North) 23:20.2 7:47
45 Kelly Ma Fr Neuqua Valley 23:20.8 7:47
46 Maryam Habib Jr Naperville (Central) 23:20.9 7:47
47 Alice Braun Fr Neuqua Valley 23:21.2 7:47
48 Ellen Cody Fr Naperville (North) 23:22.6 7:48
49 Alysse Pena Fr Minooka 23:23.1 7:48
50 Kaylee Hipp So Naperville (North) 23:26.7 7:49
51 Bella Lapacek So Downers Grove (South) 23:32.4 7:51
52 Mackenzie Huey Fr Minooka 23:34.7 7:52
53 Scarlett Pacheco So Downers Grove (South) 23:35 7:52
54 Kylie McGinley So Glenbard West 23:37.1 7:52
55 Karen Ng So Metea Valley 23:44 7:55
56 Angela Segura So Neuqua Valley 23:45.6 7:55
57 Gaby Sauer Sr Downers Grove North 23:47.6 7:56 6/12 32/38 5/8 24:57
(1:09)
24:57
(1:09)
24:57
(1:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
58 Elise D'Aquila So Downers Grove (South) 23:48.1 7:56
59 Maggie Dalton Sr Naperville (Central) 23:50.9 7:57
60 Adriana Gutowski Jr Naperville (North) 23:55.1 7:58
61 Norah Barry So Naperville (North) 23:58.5 8:00
62 Katie Baker Fr Downers Grove North 24:01.1 8:00 7/12 33/38 5/8
63 Anna Longenbaugh So Naperville (North) 24:02.3 8:01
64 Brenda Perez Fr Downers Grove (South) 24:11.8 8:04
65 Tara Geraminejad Jr Wheaton Warrenville 24:12.5 8:04
66 Ella Erickson So Glenbard West 24:14.7 8:05
67 Celia Colucci Fr Downers Grove North 24:22.1 8:07 8/12 34/38 4/8
68 Japjeev Kaur Fr Neuqua Valley 24:23.7 8:08
69 Eloise Michaud So Wheaton Warrenville 24:25.5 8:09
70 Hailey Dorn So Neuqua Valley 24:32.2 8:11
71 Ava Karlov Jr Naperville (Central) 24:32.3 8:11
72 Arya Shah Fr Neuqua Valley 24:32.3 8:11
73 Victoria Cook Sr Minooka 24:33.1 8:11
74 Tessa Bleers So Neuqua Valley 24:37.7 8:13
75 Kayla Widlowski So Minooka 24:40.5 8:14
76 Rachel Enright So Naperville (Central) 24:41.7 8:14
77 Kathleen Shields So Minooka 24:42.8 8:14
78 Liz Hayes Fr Naperville (Central) 24:43 8:14
79 Lily Byrne Fr Naperville (Central) 24:43.5 8:15
80 Zoe Wojcieszak So Minooka 24:43.9 8:15
81 Gina Incandela Fr Metea Valley 24:48.5 8:16
82 Molly Smith Sr Downers Grove North 24:51.9 8:17 9/12 35/38 5/8 28:12
(3:20)
28:12
(3:20)
28:12
(3:20)
You ROCK! (LY, LR, PR)
83 Abigail Streff So Downers Grove North 24:57 8:19 10/12 36/38 4/8
84 Amelia Winter Fr Neuqua Valley 24:58.8 8:20
85 Tatiana Feka So Metea Valley 24:59.5 8:20
86 Malina Dhingra Fr Neuqua Valley 25:01 8:20
87 Megan Cherry So Naperville (Central) 25:04.8 8:22
88 Emma Ferguson Jr Naperville (North) 25:04.9 8:22
89 Janae Cooper So Wheaton Warrenville 25:05.3 8:22
90 Sarah Gibbons Sr Naperville (North) 25:07.2 8:22
91 Prestyn Guenther Fr Naperville (North) 25:07.5 8:23
92 Spoorthi Nibhanupudi Jr Metea Valley 25:14.4 8:25
93 Grace Rubas Sr Naperville (Central) 25:16.1 8:25
94 Becky Wu Sr Naperville (North) 25:17.1 8:26
95 Abigail Saudo So Neuqua Valley 25:19.6 8:27
96 kathryn Gainor So Wheaton Warrenville 25:22.5 8:28
97 Molly Polomsky So Neuqua Valley 25:24.2 8:28
98 Deja Richardson So Naperville (Central) 25:24.8 8:28
99 Ella Cook Fr Minooka 25:29.3 8:30
100 Grace Condie Sr Naperville (North) 25:33.1 8:31
101 Summer Kruk So Downers Grove (South) 25:34.2 8:31
102 Daria Garrison Sr Neuqua Valley 25:34.8 8:32
103 Nandini Yaganti So Metea Valley 25:37.9 8:33
104 Kristen Belle Sr Neuqua Valley 25:46.1 8:35
105 Georgia Genin Fr Downers Grove (South) 25:49.2 8:36
106 Ava Austin So Naperville (Central) 25:49.9 8:37
107 Sabrina Sabatin So Neuqua Valley 25:51.9 8:37
108 Natalee Kirkwood So Glenbard West 25:53.6 8:38
109 Avery Smith Sr Naperville (North) 25:55.2 8:38
110 Rachana Krishnappa Fr Naperville (Central) 26:08.7 8:43
111 Sharanya Duvvuri Fr Neuqua Valley 26:15.3 8:45
112 Tara Vijay So Aurora (Waubonsie Va 26:21.1 8:47
113 Lexi Gibson So Naperville (North) 26:27.6 8:49
114 Brya Poindexter So Plainfield (North) 26:30.8 8:50
115 Bianka Kurcina Jr Downers Grove (South) 26:31.6 8:51
116 Alyssa Xie Fr Metea Valley 26:45.9 8:55
117 Kathryn Southon Sr Naperville (Central) 26:59 9:00
118 Afia Habib Fr Naperville (Central) 27:02.5 9:01
119 Jillian Jennings Fr Naperville (North) 27:04.6 9:02
120 Amina Kelly So Aurora (Waubonsie Va 27:09.8 9:03
121 Delilah Foster Naperville (North) 27:11.9 9:04
122 Erin Laboy Jr Naperville (North) 27:15.3 9:05
123 Lauren Stallings Sr Naperville (North) 27:19.9 9:07
124 Kristina Pasala Jr Naperville (North) 27:23.9 9:08
125 Emily Ingmanson So Minooka 27:28.5 9:09
126 Paige Friedlander Jr Metea Valley 27:30.6 9:10
127 Yasheta Naik Fr Neuqua Valley 27:33.7 9:11
128 Sylvia Gill Fr Naperville (North) 27:36 9:12
129 Yasmine Khan Jr Downers Grove (South) 27:55.8 9:19
130 Shilpi Jena Jr Neuqua Valley 28:02.3 9:21
131 Gabriella Frank So Downers Grove North 28:04.6 9:22 11/12 37/38 6/8
132 Mary Jane Deer Sr Naperville (Central) 28:13.4 9:24
133 Dora Ding Jr Naperville (North) 28:40 9:33
134 Citlali Torres Fr Downers Grove (South) 28:59.6 9:40
135 Abigail Kil Fr Glenbard West 29:19.3 9:46
136 Peyton Girard Jr Minooka 29:35.5 9:52
137 Saniyah Khan Sr Neuqua Valley 29:48 9:56
138 Nyssa Aftab Fr Neuqua Valley 30:02.7 10:01
139 Jacquelyn Mattera Fr Naperville (North) 30:33.6 10:11
140 Keyana Michael So Neuqua Valley 30:48.4 10:16
141 Monishaa Murali Jr Aurora (Waubonsie Va 30:56.6 10:19
142 Morgan Kopriva So Minooka 31:20.8 10:27
143 Susie Grassano So Minooka 32:30.9 10:50
144 Sopie Ann Riedo Jr Minooka 32:31.9 10:51
145 Maria Braz Sr Minooka 32:31.9 10:51
146 Sabira Hassan So Minooka 32:41.2 10:54
147 Ayesha Ajaz Fr Aurora (Waubonsie Va 34:31.6 11:31
148 Julia Arnold Fr Downers Grove North 34:51.5 11:37 12/12 38/38 5/5
149 Ava Porter Fr Downers Grove (South) 37:13.5 12:25
150 Aria Flores So Plainfield (North) 38:37.4 12:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (Central)
5-2-1-1-1
Gap: 0:45
111:48
22:22
7:27
56 Haley Barad
So
22:07
7:22
5
Maddie Gresham
Sr
22:08
7:23
8
Hannah McNamara
Fr
22:15
7:25
9
Kelly Blessing
Fr
22:27
7:29
11
Maddie Sniadecki
Jr
22:51
7:37
23
Michelle Enright
Jr
22:54
7:38
26
Ashley Mason
Jr
22:58
7:39
27
2 Wheaton Warrenville
6-2-2-2-2
Gap: 0:41
112:12
22:26
7:29
68 Linea Skura
Sr
22:08
7:23
6
Louisa Ives
So
22:08
7:23
7
Anna Mathis
So
22:28
7:29
13
Olivia Peterman
Jr
22:39
7:33
20
Alison Silwa
Sr
22:49
7:36
22
Olivia Fleming
Fr
22:54
7:38
25
Elizabeth Radencich
Sr
23:12
7:44
32
3 Metea Valley
2-4-3-2-3
Gap: 2:19
112:49
22:34
7:31
92 Megha Chada
Sr
21:26
7:09
2
Sayaka Araki
Sr
22:27
7:29
12
Mashal Jiwani
Sr
22:36
7:32
15
Olivia Samet
Jr
22:37
7:32
17
Karen Ng
So
23:44
7:55
46
Gina Incandela
Fr
24:49
8:16
56
Tatiana Feka
So
25:00
8:20
57
4 Naperville (North)
3-2-4-4-4
Gap: 1:49
113:47
22:45
7:35
117 Jinna Yoon
Fr
21:31
7:10
3
Macy Fleury
So
22:22
7:27
10
Eva Arriola
Fr
23:14
7:45
33
Amelia Hebel
Fr
23:20
7:47
35
Toria Pickett
Jr
23:20
7:47
36
Ellen Cody
Fr
23:23
7:48
39
Kaylee Hipp
So
23:27
7:49
41
5 Neuqua Valley
1-5-5-4-5
Gap: 2:10
113:29
22:42
7:34
118 Jackie Carlin
So
21:11
7:04
1
Eunice Park
So
22:39
7:33
19
Alexandra Abood
Fr
23:09
7:43
30
Anika Prasad
Fr
23:09
7:43
31
Kelly Ma
Fr
23:21
7:47
37
Alice Braun
Fr
23:21
7:47
38
Angela Segura
So
23:46
7:55
47
6 Downers Grove North
8-6-6-6-6
Gap: 0:43
114:51
22:58
7:39
128 Elisabeth Mooney
So
22:37
7:32
16
Lina Barsketis
So
22:42
7:34
21
Natalie Cupial
So
23:05
7:42
28
Allie Petkova
Jr
23:09
7:43
29
Janae Small
Sr
23:19
7:46
34
Gaby Sauer
Sr
23:48
7:56
48
Katie Baker
Fr
24:01
8:00
50
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
7 Minooka
7-7-7-7-7
Gap: 2:04
116:54
23:23
7:48
174 Emma Wilson
So
22:29
7:30
14
Elena Bechard
So
22:54
7:38
24
Alysse Pena
Fr
23:23
7:48
40
Mackenzie Huey
Fr
23:35
7:52
43
Victoria Cook
Sr
24:33
8:11
53
Kayla Widlowski
So
24:41
8:14
54
Kathleen Shields
So
24:43
8:14
55
8 Downers Grove (South)
4-8-8-8-8
Gap: 2:06
117:14
23:27
7:49
190 Emily Poska
So
22:06
7:22
4
Bella Lapacek
So
23:32
7:51
42
Scarlett Pacheco
So
23:35
7:52
44
Elise D'Aquila
So
23:48
7:56
49
Brenda Perez
Fr
24:12
8:04
51
Summer Kruk
So
25:34
8:31
58
Georgia Genin
Fr
25:49
8:36
59
9 Glenbard West
9-9-9-9-9
Gap: 6:42
125:42
25:08
8:23
236 Mansi Jajodia
So
22:37
7:32
18
Kylie McGinley
So
23:37
7:52
45
Ella Erickson
So
24:15
8:05
52
Natalee Kirkwood
So
25:54
8:38
60
Abigail Kil
Fr
29:19
9:46
61








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (Central)
2-1-1-1-1
Gap: 0:18
115:14
23:03
7:41
22 Michelle Enright
Jr
22:54
7:38
2
Ashley Mason
Jr
22:58
7:39
3
Kylie Johnson
Jr
22:58
7:39
4
Maggie Cochran
Fr
23:12
7:44
6
Rachael Coppe
Jr
23:12
7:44
7
Anuvaa Prabhakaran
Jr
23:14
7:45
8
Ariana Azimi
Sr
23:15
7:45
9
2 Naperville (North)
4-3-3-3-2
Gap: 0:40
118:45
23:45
7:55
72 Ellen Cody
Fr
23:23
7:48
11
Kaylee Hipp
So
23:27
7:49
12
Adriana Gutowski
Jr
23:55
7:58
15
Norah Barry
So
23:59
8:00
16
Anna Longenbaugh
So
24:02
8:01
18
Emma Ferguson
Jr
25:05
8:22
34
Sarah Gibbons
Sr
25:07
8:22
36
3 Wheaton Warrenville
1-2-2-2-3
Gap: 2:12
119:49
23:58
7:59
82 Olivia Fleming
Fr
22:54
7:38
1
Elizabeth Radencich
Sr
23:12
7:44
5
Tara Geraminejad
Jr
24:13
8:04
19
Eloise Michaud
So
24:26
8:09
22
Janae Cooper
So
25:05
8:22
35
kathryn Gainor
So
25:23
8:28
38




4 Neuqua Valley
3-3-4-4-4
Gap: 1:11
120:35
24:07
8:02
91 Alice Braun
Fr
23:21
7:47
10
Angela Segura
So
23:46
7:55
13
Japjeev Kaur
Fr
24:24
8:08
21
Hailey Dorn
So
24:32
8:11
23
Arya Shah
Fr
24:32
8:11
24
Tessa Bleers
So
24:38
8:13
25
Amelia Winter
Fr
24:59
8:20
32
5 Downers Grove North
5-5-5-5-5
Gap: 1:09
122:00
24:24
8:08
112 Gaby Sauer
Sr
23:48
7:56
14
Katie Baker
Fr
24:01
8:00
17
Celia Colucci
Fr
24:22
8:07
20
Molly Smith
Sr
24:52
8:17
30
Abigail Streff
So
24:57
8:19
31
Gabriella Frank
So
28:05
9:22
48
Julia Arnold
Fr
34:52
11:37
52
6 Minooka
6-6-6-6-6
Gap: 2:48
127:05
25:25
8:28
165 Kayla Widlowski
So
24:41
8:14
26
Kathleen Shields
So
24:43
8:14
27
Zoe Wojcieszak
So
24:44
8:15
28
Ella Cook
Fr
25:29
8:30
39
Emily Ingmanson
So
27:29
9:09
45
Peyton Girard
Jr
29:36
9:52
50
Morgan Kopriva
So
31:21
10:27
51
7 Metea Valley
7-7-7-7-7
Gap: 1:57
127:26
25:29
8:30
184 Gina Incandela
Fr
24:49
8:16
29
Tatiana Feka
So
25:00
8:20
33
Spoorthi Nibhanupudi
Jr
25:14
8:25
37
Nandini Yaganti
So
25:38
8:33
41
Alyssa Xie
Fr
26:46
8:55
44
Paige Friedlander
Jr
27:31
9:10
46




8 Downers Grove (South)
8-8-8-8-8
Gap: 3:25
134:50
26:58
8:59
221 Summer Kruk
So
25:34
8:31
40
Georgia Genin
Fr
25:49
8:36
42
Bianka Kurcina
Jr
26:32
8:51
43
Yasmine Khan
Jr
27:56
9:19
47
Citlali Torres
Fr
29:00
9:40
49
Ava Porter
Fr
37:14
12:25
53




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kate Scrima Sr Naperville (Central) 19:05.5 6:22
2 Jillian Carroll Jr Naperville (North) 19:11.5 6:24
3 Laura Taylor Jr Yorkville 19:14.8 6:25
4 Indya Smith-Johnson Sr Naperville (Central) 19:26.6 6:29
5 Josie Bond Jr Naperville (North) 19:46.3 6:35
6 Nicki Verguera Jr Yorkville 19:48.3 6:36
7 Ana Penland Jr Yorkville 19:50.2 6:37
8 Gracie Cheatham Sr Naperville (North) 19:51.1 6:37
9 Zoe Umlauf Jr Glenbard West 19:51.9 6:37
10 Lauren Egan Sr Downers Grove North 19:53.2 6:38 1/7 11/38 5/14
11 Jocelyn Triscik Sr Wheaton Warrenville 19:53.6 6:38
12 Rebekah Cepolski Sr Batavia 19:54.2 6:38
13 Maya Umlauf Jr Glenbard West 19:54.8 6:38
14 Rylan Gaspar Jr Downers Grove North 19:55.2 6:38 2/7 12/38 5/14 20:05
(0:10)
20:05
(0:10)
20:05
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
15 Morgan Olefsky Sr Naperville (Central) 19:56.2 6:39
16 Haley Yeager Sr Glenbard West 19:58.7 6:40
17 Wagner Osborne Sr Naperville (North) 20:01.1 6:40
18 Jules Billings Sr Glenbard West 20:02 6:41
19 Kelsie Fletcher Jr Palatine 20:02.5 6:41
20 Nicole Sobkowiak Sr Palatine 20:06.9 6:42
21 Mary McGrail Sr Naperville (Central) 20:11.1 6:44
22 Keya Porch Jr Naperville (North) 20:16.1 6:45
23 Julia O'Dekirk Sr Naperville (North) 20:21.5 6:47
24 Rachel Nordmark Jr Wheaton Warrenville 20:23 6:48
25 Ria Patel Jr Downers Grove (South) 20:25.4 6:48
26 Sophie Benmore Sr Naperville (North) 20:29.2 6:50
27 Madeleine Litvan Jr Wheaton Warrenville 20:33.7 6:51
28 Lillian Johnson Jr Downers Grove North 20:35.3 6:52 3/7 14/38 6/14
29 Jessica Chao Sr Naperville (North) 20:36.3 6:52
30 Hannah Schultz Jr Downers Grove North 20:41.3 6:54 4/7 15/38 4/13 23:58
(3:17)
23:58
(3:17)
23:58
(3:17)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Vanessa Lee Jr Naperville (North) 20:44.3 6:55
32 Belle Adduci Jr Glenbard West 20:47.8 6:56
33 Rebecca Maniskas Sr Downers Grove North 20:48.1 6:56 5/7 16/38 3/11 23:50
(3:02)
23:50
(3:02)
23:50
(3:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
34 Fiona Metzo Sr Palatine 20:49.2 6:56
35 Maddie Olenick Sr Minooka 20:50.6 6:57
36 Josie Adams Sr Batavia 20:54.2 6:58
37 Lydia Sydlowski Jr Batavia 20:54.4 6:58
38 Sara Olefsky Sr Naperville (Central) 20:57.1 6:59
39 Mady Klebenow Sr Yorkville 20:57.2 6:59
40 Maeve Cahill Jr Naperville (Central) 20:57.9 6:59
41 Christina Buckstaff Sr Palatine 21:00.2 7:00
42 Raquel Flores Sr Palatine 21:04 7:01
43 Klaudia Kuznia Jr Palatine 21:04.1 7:01
44 Brigid Kissane Jr Naperville (Central) 21:08.3 7:03
45 Haley Glowacki Sr Naperville (North) 21:11.1 7:04
46 Paige Vetter Jr Naperville (Central) 21:11.5 7:04
47 Madison Wies Jr Downers Grove (South) 21:13.2 7:04
48 Keira Apeland Jr Neuqua Valley 21:21.9 7:07
49 Bella Encinas Jr Minooka 21:23.4 7:08
50 Nitya Reddy Jr Aurora (Waubonsie Va 21:32.6 7:11
51 Sophie Kalivas Sr Glenbard West 21:34.2 7:11
52 Alyssa Coscino Jr Neuqua Valley 21:36.2 7:12
53 Avery Holba Jr Naperville (Central) 21:36.9 7:12
54 Lauren Alcock Jr Glenbard West 21:37.9 7:13
55 Karen Patino-Rodri Jr Palatine 21:40.3 7:13
56 Isabella Saudo Sr Neuqua Valley 21:40.3 7:13
57 Emilia Kadiyala Jr Naperville (Central) 21:40.8 7:14
58 Ali Barnard Jr Aurora (Waubonsie Va 21:43.4 7:14
59 Meghan Stapleton Jr Downers Grove (South) 21:44.8 7:15
60 Emily Gu Sr Naperville (Central) 21:45.6 7:15
61 Hannah Rajamoney Sr Naperville (Central) 21:46.2 7:15
62 Mia Lagioia Jr Naperville (North) 21:47.5 7:16
63 Sophie McBride Sr Wheaton Warrenville 21:50.1 7:17
64 Saskia Krebbers Jr Downers Grove (South) 21:50.7 7:17
65 Rachel Schlesinger Sr Naperville (Central) 21:51.3 7:17
66 Olivia Henze Sr Plainfield (North) 21:53.3 7:18
67 Laure Tymen Jr Neuqua Valley 21:53.6 7:18
68 Abby Rivara Sr Minooka 21:54.4 7:18
69 Andrea Vivar Sr Wheaton Warrenville 21:56.6 7:19
70 Bridget Croci Sr Batavia 22:03.2 7:21
71 Maisey Kenny Sr Naperville (North) 22:07.1 7:22
72 Sydney Gaspari Sr Downers Grove (South) 22:08.8 7:23
73 Raquelle Blentlinger Sr Glenbard West 22:11.5 7:24
74 Faith Ha Jr Naperville (Central) 22:11.9 7:24
75 Grace Schultheis Sr Downers Grove (South) 22:13.4 7:24
76 Nuria Pugh So Yorkville 22:13.7 7:25
77 Lauren Hunecke Jr Batavia 22:17.6 7:26
78 Jordan McCarthy Sr Neuqua Valley 22:18.5 7:26
79 Kaitlyn Norem Jr Glenbard West 22:18.9 7:26
80 Anushri Bangalore Jr Neuqua Valley 22:20.3 7:27
81 Mia Wells Sr Batavia 22:21.4 7:27
82 Elizabeth Resar Jr Minooka 22:22 7:27
83 Abby McVey Sr Geneva 22:27.6 7:29
84 Sara Bridges Jr Naperville (Central) 22:28.7 7:30
85 Brooke Long Jr Wheaton Warrenville 22:29.4 7:30
86 Maya Scheck Jr Downers Grove (South) 22:42 7:34
87 Gillian Musial Sr Downers Grove (South) 22:42.5 7:34
88 Rachel McFarland Sr Glenbard West 22:53.3 7:38
89 Hailey Grubich Sr Downers Grove North 22:54.2 7:38 6/7 27/38 9/11 22:52 22:52 22:52
90 Tessa Balc Jr Geneva 22:56.4 7:39
91 Lauren Fortino Sr Batavia 23:01.6 7:41
92 Annie Meyer Sr Naperville (North) 23:04.1 7:41
93 Natalee Penland Jr Yorkville 23:05.2 7:42
94 Maggie Moore Jr Naperville (North) 23:08.5 7:43
95 Swathi Narasimhan Jr Aurora (Waubonsie Va 23:12.3 7:44
96 Liberty Soelberg Jr Downers Grove North 23:13.5 7:45 7/7 30/38 7/8 23:14
(0:01)
23:14
(0:01)
23:14
(0:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
97 Maddie Duitsman Jr Downers Grove (South) 23:18.1 7:46
98 Grace Foley Sr Geneva 23:21.3 7:47
99 Grace Wilson Sr Downers Grove (South) 23:22.9 7:48
100 Anne Foley Sr Naperville (North) 23:24.3 7:48
101 Kate Hudetz Jr Plainfield (North) 23:35.6 7:52
102 Juliana Alley Sr Batavia 23:42.4 7:54
103 Ellie Tarczon Jr Glenbard West 23:52.1 7:57
104 Allison Sartorelli Jr Minooka 24:15.3 8:05
105 Margaret Nicoletti Sr Minooka 24:21.7 8:07
106 Olivia Farley Sr Glenbard West 24:26.4 8:09
107 Jacqueline Keenan So Batavia 24:32.3 8:11
108 Zoey Papka Sr Batavia 24:43.2 8:14
109 Lily Vincent Jr Downers Grove (South) 24:50.8 8:17
110 Amia Dziadkowiec Jr Palatine 25:43.6 8:35
111 Olivia Adams Jr Minooka 26:18.9 8:46
112 Alexia Reyes Jr Plainfield (North) 26:50.1 8:57
113 Raabia Hussain Sr Plainfield (North) 27:17.8 9:06
114 Julie Ori Jr Geneva 31:19.2 10:26
115 Sarah Borchert Sr Batavia 32:50.4 10:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
2-2-1-1-1
Gap: 1:05
99:06
19:49
6:36
54 Jillian Carroll
Jr
19:12
6:24
2
Josie Bond
Jr
19:46
6:35
5
Gracie Cheatham
Sr
19:51
6:37
8
Wagner Osborne
Sr
20:01
6:40
17
Keya Porch
Jr
20:16
6:45
22
Julia O'Dekirk
Sr
20:22
6:47
23
Sophie Benmore
Sr
20:29
6:50
26
2 Naperville (Central)
1-1-3-2-2
Gap: 1:52
99:37
19:55
6:38
77 Kate Scrima
Sr
19:06
6:22
1
Indya Smith-Johnson
Sr
19:27
6:29
4
Morgan Olefsky
Sr
19:56
6:39
15
Mary McGrail
Sr
20:11
6:44
21
Sara Olefsky
Sr
20:57
6:59
36
Maeve Cahill
Jr
20:58
6:59
38
Brigid Kissane
Jr
21:08
7:03
42
3 Glenbard West
4-4-4-4-3
Gap: 0:56
100:35
20:07
6:42
86 Zoe Umlauf
Jr
19:52
6:37
9
Maya Umlauf
Jr
19:55
6:38
13
Haley Yeager
Sr
19:59
6:40
16
Jules Billings
Sr
20:02
6:41
18
Belle Adduci
Jr
20:48
6:56
30
Sophie Kalivas
Sr
21:34
7:11
46
Lauren Alcock
Jr
21:38
7:13
48
4 Downers Grove North
5-5-5-5-4
Gap: 0:55
101:53
20:23
6:48
112 Lauren Egan
Sr
19:53
6:38
10
Rylan Gaspar
Jr
19:55
6:38
14
Lillian Johnson
Jr
20:35
6:52
28
Hannah Schultz
Jr
20:41
6:54
29
Rebecca Maniskas
Sr
20:48
6:56
31
Hailey Grubich
Sr
22:54
7:38
68
Liberty Soelberg
Jr
23:14
7:45
71
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
5 Yorkville
3-3-2-3-5
Gap: 2:59
102:04
20:25
6:48
113 Laura Taylor
Jr
19:15
6:25
3
Nicki Verguera
Jr
19:48
6:36
6
Ana Penland
Jr
19:50
6:37
7
Mady Klebenow
Sr
20:57
6:59
37
Nuria Pugh
So
22:14
7:25
60
Natalee Penland
Jr
23:05
7:42
70




6 Palatine
8-7-7-6-6
Gap: 1:02
103:03
20:37
6:52
150 Kelsie Fletcher
Jr
20:03
6:41
19
Nicole Sobkowiak
Sr
20:07
6:42
20
Fiona Metzo
Sr
20:49
6:56
32
Christina Buckstaff
Sr
21:00
7:00
39
Raquel Flores
Sr
21:04
7:01
40
Klaudia Kuznia
Jr
21:04
7:01
41
Karen Patino-Rodri
Jr
21:40
7:13
49
7 Wheaton Warrenville
6-6-6-7-7
Gap: 2:03
104:37
20:55
6:58
170 Jocelyn Triscik
Sr
19:54
6:38
11
Rachel Nordmark
Jr
20:23
6:48
24
Madeleine Litvan
Jr
20:34
6:51
27
Sophie McBride
Sr
21:50
7:17
52
Andrea Vivar
Sr
21:57
7:19
56
Brooke Long
Jr
22:29
7:30
66




8 Batavia
7-8-8-8-8
Gap: 2:23
106:04
21:13
7:04
199 Rebekah Cepolski
Sr
19:54
6:38
12
Josie Adams
Sr
20:54
6:58
34
Lydia Sydlowski
Jr
20:54
6:58
35
Bridget Croci
Sr
22:03
7:21
57
Lauren Hunecke
Jr
22:18
7:26
61
Mia Wells
Sr
22:21
7:27
64
Lauren Fortino
Sr
23:02
7:41
69
9 Downers Grove (South)
9-9-9-9-9
Gap: 1:43
107:23
21:29
7:10
230 Ria Patel
Jr
20:25
6:48
25
Madison Wies
Jr
21:13
7:04
43
Meghan Stapleton
Jr
21:45
7:15
51
Saskia Krebbers
Jr
21:51
7:17
53
Sydney Gaspari
Sr
22:09
7:23
58
Grace Schultheis
Sr
22:13
7:24
59
Maya Scheck
Jr
22:42
7:34
67
10 Neuqua Valley
11-11-11-10-10
Gap: 0:57
108:51
21:46
7:15
257 Keira Apeland
Jr
21:22
7:07
44
Alyssa Coscino
Jr
21:36
7:12
47
Isabella Saudo
Sr
21:40
7:13
50
Laure Tymen
Jr
21:54
7:18
54
Jordan McCarthy
Sr
22:19
7:26
62
Anushri Bangalore
Jr
22:20
7:27
63




11 Minooka
10-10-10-11-11
Gap: 3:25
110:46
22:09
7:23
270 Maddie Olenick
Sr
20:51
6:57
33
Bella Encinas
Jr
21:23
7:08
45
Abby Rivara
Sr
21:54
7:18
55
Elizabeth Resar
Jr
22:22
7:27
65
Allison Sartorelli
Jr
24:15
8:05
72
Margaret Nicoletti
Sr
24:22
8:07
73
Olivia Adams
Jr
26:19
8:46
74
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Rebecca Scott Fr Naperville (Central) 18:52.4 6:17
2 Ellie Coderre So Naperville (North) 18:57.8 6:19
3 Safiya Bhanpuri So Naperville (North) 18:58.5 6:20
4 Norah Hess So Naperville (North) 18:58.8 6:20
5 Kathryn Cichon So Minooka 19:20.4 6:27
6 Kelsey Nardi So Naperville (North) 19:28.1 6:29
7 Sara Homberg So Downers Grove (South) 19:28.2 6:29
8 Meara Sauter Fr Batavia 19:30.6 6:30
9 Madi Sisson So Downers Grove (South) 19:33.7 6:31
10 Mckenna Mertes Fr Geneva 19:34.9 6:32
11 Lucy Anderson Fr Yorkville 19:35.3 6:32
12 Ruth Hall Fr Palatine 19:38.7 6:33
13 Logan Brennan Fr Naperville (North) 19:41.6 6:34
14 Brooke Silbernagel Fr Batavia 19:43.2 6:34
15 Sofia Olivito So Wheaton Warrenville 19:44.4 6:35
16 Kylie James So Wheaton Warrenville 19:47.7 6:36
17 Caroline Siebert Fr Downers Grove North 19:47.8 6:36 1/10 9/38 10/15
18 Abby Apeland Fr Neuqua Valley 19:49.4 6:36
19 Emma Jasutis Fr Yorkville 19:50.4 6:37
20 Hannah Moffatt Fr Glenbard West 19:50.9 6:37
21 Julia Laird Fr Naperville (Central) 19:51.1 6:37
22 Samantha Falkman Fr Naperville (North) 19:51.5 6:37
23 Renee Niles So Yorkville 19:52.1 6:37
24 Payton Fleming Fr Wheaton Warrenville 19:52.5 6:38
25 Emma Cowen Fr Wheaton Warrenville 19:54.6 6:38
26 Peyton Milligan Fr Naperville (North) 19:55.2 6:38
27 Caroline Scott So Downers Grove North 19:56.5 6:39 2/10 13/38 7/15 21:41
(1:44)
21:41
(1:44)
21:41
(1:44)
You ROCK! (LY, LR, PR)
28 Addison George Fr Naperville (Central) 19:58.1 6:39
29 Olivia Ide Fr Lane Tech 19:59.5 6:40
30 Nora Leff So Lane Tech 20:00.1 6:40
31 Robyn Flakus Fr Naperville (Central) 20:04.6 6:42
32 Kylie Regas So Yorkville 20:05.5 6:42
33 Francesca Spingola So Lane Tech 20:06.1 6:42
34 Kate McNamara Fr Lane Tech 20:09.7 6:43
35 Nora Joy Fr Downers Grove (South) 20:11 6:44
36 Dana Rodden Fr Downers Grove (South) 20:15.5 6:45
37 Kira Mothershed Fr Wheaton Warrenville 20:16 6:45
38 Katherine Ruan Fr Naperville (North) 20:16.8 6:46
39 Carmen Fleming So Naperville (Central) 20:21.1 6:47
40 Madelyn Sumlin Fr Downers Grove (South) 20:22.3 6:47
41 Kaylee Lange Fr Glenbard West 20:22.8 6:48
42 Ava Howard Fr Naperville (Central) 20:26.1 6:49
43 Kaylee Hollis Fr Palatine 20:26.5 6:49
44 Jackie Liu So Naperville (North) 20:26.9 6:49
45 Abby Grace So Naperville (North) 20:30.7 6:50
46 Sophia Miller Fr Minooka 20:35.9 6:52
47 Ella Kaslewicz So Glenbard West 20:36.5 6:52
48 Kylie Shraiberg So Lane Tech 20:37.5 6:53
49 Carlin Hass Fr Glenbard West 20:40.4 6:53
50 Kate Hagene So Wheaton Warrenville 20:40.6 6:54
51 Caroline Kawiecki Fr Palatine 20:42.6 6:54
52 Alexa Moritz So Glenbard West 20:44.1 6:55
53 Ivy Thornborough Fr Lane Tech 20:44.7 6:55
54 Kate Roarty Fr Lane Tech 20:46.2 6:55
55 Amelia Torres So Lane Tech 20:46.8 6:56
56 Brooke Wlodek So Minooka 20:48 6:56
57 Mary Snyder So Metea Valley 20:49.2 6:56
58 Noelle Worley So Wheaton Warrenville 20:49.4 6:56
59 Elise Waldchen Fr Geneva 20:50.4 6:57
60 Olivia Parmelee Fr Batavia 20:51.5 6:57
61 Alyssa Mead So Neuqua Valley 20:51.7 6:57
62 Ellise Condon So Palatine 20:52.6 6:58
63 Anjali Kota Fr Downers Grove (South) 20:52.9 6:58
64 Izabela Qirici Fr Naperville (Central) 20:53.8 6:58
65 Lexi Wasmund So Batavia 20:55.3 6:58
66 Maya Malay So Batavia 20:55.9 6:59
67 Sara McLaughlin So Minooka 20:56 6:59
68 Maggie Fleming Fr Downers Grove North 20:56.3 6:59 3/10 17/38 11/15
69 Shannon Farmer So Metea Valley 20:56.8 6:59
70 Tanvi Patel Fr Neuqua Valley 20:57.5 6:59
71 Lily Halden So Glenbard West 20:57.6 6:59
72 Brooke Nazos So Batavia 20:57.7 6:59
73 Anna Rojas So Glenbard West 20:58.1 6:59
74 Katrina Arsenijevic So Lane Tech 20:58.6 7:00
75 Rhiannon Galasso Fr Yorkville 20:58.8 7:00
76 Nadia Arsenijevic So Lane Tech 21:00.3 7:00
77 Eileen McKernan So Metea Valley 21:00.9 7:00
78 Hailey Finch So Metea Valley 21:02.3 7:01
79 Emma Zach Fr Palatine 21:03.5 7:01
80 Natalie Zagorski So Batavia 21:03.6 7:01
81 Luz Valenzuela Fr Lane Tech 21:04.8 7:02
82 Kate Moro Fr Lane Tech 21:05.5 7:02
83 Kate Springer Fr Naperville (Central) 21:05.5 7:02
84 Jill Dennison So Neuqua Valley 21:06.8 7:02
85 Sophia Gonzalez So Naperville (Central) 21:09 7:03
86 Sydney Anton So Wheaton Warrenville 21:09 7:03
87 Gabrielle Chen Fr Downers Grove North 21:10.1 7:03 4/10 18/38 13/15
88 Reyah Doshi So Naperville (North) 21:10.4 7:03
89 Maya Wilson Fr Downers Grove (South) 21:12.4 7:04
90 Skylar Miller Fr Glenbard West 21:14.9 7:05
91 Skyler Tomecki Fr Downers Grove (South) 21:15 7:05
92 Peyton Horazy So Downers Grove (South) 21:15.1 7:05
93 Arianna DeLeon Fr Downers Grove (South) 21:17.5 7:06
94 Kate Bozhkova So Palatine 21:19.9 7:07
95 Katherine Shannon So Lane Tech 21:22.2 7:07
96 Sarah McCarthy Fr Lane Tech 21:22.8 7:08
97 Neha Vellala So Neuqua Valley 21:24.7 7:08
98 Lucy Iverson So Naperville (North) 21:24.9 7:08
99 Shannan Healy So Naperville (North) 21:25.4 7:08
100 Christina Gu So Naperville (North) 21:26.7 7:09
101 Devin DuPilka So Downers Grove North 21:26.7 7:09 5/10 19/38 11/15
102 Brooke Donnelly Fr Palatine 21:28.3 7:09
103 Ella Powell Jr Plainfield (North) 21:28.6 7:10
104 Kate Cesario Fr Downers Grove North 21:29.1 7:10 6/10 20/38 9/15
105 Sarah Sinovich Fr Batavia 21:32.2 7:11
106 Ava Volanti So Neuqua Valley 21:32.7 7:11
107 Dorothy Billings Fr Glenbard West 21:33.4 7:11
108 Kayla Williams So Minooka 21:34.8 7:12
109 Naomi Herrera So Palatine 21:35.1 7:12
110 Ava Glenn So Yorkville 21:35.6 7:12
111 Angelina Evans Fr Minooka 21:36.7 7:12
112 Vivika Ramos Fr Plainfield (North) 21:37 7:12
113 Megan Wilson Fr Minooka 21:37.2 7:12
114 Elaine Z Wu So Neuqua Valley 21:39.1 7:13
115 Serilda McNerney So Downers Grove (South) 21:42 7:14
116 Caroline McCarthy Fr Lane Tech 21:42.2 7:14
117 Scarlette Conners So Plainfield (North) 21:42.8 7:14
118 Elina Roshchupkina So Metea Valley 21:43.5 7:15
119 Alyssa Agnos So Naperville (Central) 21:44.7 7:15
120 Clare Shiffer Fr Naperville (Central) 21:45.9 7:15
121 Angela Sun So Neuqua Valley 21:46.3 7:15
122 Kaitlyn Williamson So Naperville (Central) 21:46.9 7:16
123 Emma Jackson So Naperville (Central) 21:47.6 7:16
124 Melle Slager Fr Minooka 21:49.1 7:16
125 Jackie Zaravia So Plainfield (North) 21:49.6 7:17
126 Elizabeth Byrne Fr Neuqua Valley 21:51.7 7:17
127 Emma Lopez So Downers Grove (South) 21:51.9 7:17
128 Maileigh Cousins Fr Glenbard West 21:52.7 7:18
129 Alexandra Karalis So Naperville (Central) 21:52.8 7:18
130 Peighton McManus So Minooka 21:54 7:18
131 Annie Ward Fr Minooka 21:54.7 7:18
132 Samantha Edwards So Batavia 21:54.9 7:18
133 Jessica DiMartino Fr Plainfield (North) 21:57.3 7:19
134 Megan Huynh Fr Neuqua Valley 22:00.3 7:20
135 Peyton Myers Fr Downers Grove North 22:04.5 7:22 7/10 21/38 11/15
136 Katie Whyte So Glenbard West 22:05.1 7:22
137 Julianna Longo So Geneva 22:07.9 7:23
138 Devyn Carr Fr Glenbard West 22:08.8 7:23
139 Elissa Eaton So Naperville (North) 22:15.4 7:25
140 Elizabeth Carlson Fr Downers Grove North 22:17.7 7:26 8/10 22/38 11/15
141 Marli Kowalski Fr Downers Grove North 22:18.4 7:26 9/10 23/38 9/13
142 Annie Thomas Fr Palatine 22:18.5 7:26
143 Nora Curran Fr Downers Grove North 22:23.8 7:28 10/10 24/38 8/10
144 Tessa Kochert So Glenbard West 22:29 7:30
145 Maddie Grozik Fr Minooka 22:29.1 7:30
146 Teresa Adduci Fr Glenbard West 22:30.6 7:30
147 Devin Dorich Fr Minooka 22:32.6 7:31
148 Lillie Piotrowski So Metea Valley 22:40.1 7:33
149 Shriya Pingle Fr Metea Valley 22:42.4 7:34
150 Skylar Oh Fr Glenbard West 22:47.1 7:36
151 Andrea Ramirez So Geneva 22:51.9 7:37
152 Rebecca Spezzano Fr Geneva 22:53.9 7:38
153 Yamilet Hernandez Fr Geneva 22:58.6 7:40
154 Abby Gaull Fr Plainfield (North) 22:58.9 7:40
155 Supriya Anand Fr Metea Valley 22:59.4 7:40
156 Jenna Witte Fr Minooka 22:59.5 7:40
157 Abby Rieke Fr Neuqua Valley 23:04.3 7:41
158 Gianna Charlebois Fr Minooka 23:05.1 7:42
159 Grace Caskey Fr Geneva 23:05.5 7:42
160 Kylie Caprini So Wheaton Warrenville 23:13.6 7:45
161 Keri Krivograd So Batavia 23:13.9 7:45
162 Peyton Fennel So Batavia 23:22.1 7:47
163 Aubrie Hromadka Fr Minooka 23:39.2 7:53
164 Mary Grace Conley Fr Plainfield (North) 23:57.3 7:59
165 Marianne Ciomek Fr Palatine 24:13.5 8:04
166 Jordan Poces-Bell So Metea Valley 24:14.1 8:05
167 Abby Piwowarczyk So Batavia 24:14.8 8:05
168 Morgan Berkery So Yorkville 24:32.7 8:11
169 Alyssa Lowe Fr Plainfield (North) 24:41.1 8:14
170 Mackenzie Dinger Fr Palatine 24:47.7 8:16
171 Genevieve Canal Fr Batavia 24:52.7 8:18
172 Paula Malode So Yorkville 24:55.5 8:19
173 Anna Szuberla So Batavia 25:03.1 8:21
174 Alondra Mathena So Geneva 25:28.8 8:30
175 Paige Bain So Batavia 25:39.6 8:33
176 Christina Ramirez Fr Palatine 26:03.8 8:41
177 Claire Jennings Fr Geneva 26:15.6 8:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
2-1-1-1-1
Gap: 0:44
96:05
19:13
6:24
28 Ellie Coderre
So
18:58
6:19
2
Safiya Bhanpuri
So
18:59
6:20
3
Norah Hess
So
18:59
6:20
4
Kelsey Nardi
So
19:28
6:29
6
Logan Brennan
Fr
19:42
6:34
13
Samantha Falkman
Fr
19:52
6:37
22
Peyton Milligan
Fr
19:55
6:38
26
2 Wheaton Warrenville
9-6-5-2-2
Gap: 0:32
99:35
19:55
6:38
117 Sofia Olivito
So
19:44
6:35
15
Kylie James
So
19:48
6:36
16
Payton Fleming
Fr
19:53
6:38
24
Emma Cowen
Fr
19:55
6:38
25
Kira Mothershed
Fr
20:16
6:45
37
Kate Hagene
So
20:41
6:54
47
Noelle Worley
So
20:49
6:56
54
3 Naperville (Central)
1-3-2-3-3
Gap: 1:29
99:07
19:49
6:36
119 Rebecca Scott
Fr
18:52
6:17
1
Julia Laird
Fr
19:51
6:37
21
Addison George
Fr
19:58
6:39
28
Robyn Flakus
Fr
20:05
6:42
31
Carmen Fleming
So
20:21
6:47
38
Ava Howard
Fr
20:26
6:49
41
Izabela Qirici
Fr
20:54
6:58
60
4 Downers Grove (South)
4-2-3-5-4
Gap: 0:54
99:51
19:58
6:39
126 Sara Homberg
So
19:28
6:29
7
Madi Sisson
So
19:34
6:31
9
Nora Joy
Fr
20:11
6:44
35
Dana Rodden
Fr
20:16
6:45
36
Madelyn Sumlin
Fr
20:22
6:47
39
Anjali Kota
Fr
20:53
6:58
59
Maya Wilson
Fr
21:12
7:04
77
5 Yorkville
7-5-4-4-5
Gap: 1:24
100:22
20:04
6:41
155 Lucy Anderson
Fr
19:35
6:32
11
Emma Jasutis
Fr
19:50
6:37
19
Renee Niles
So
19:52
6:37
23
Kylie Regas
So
20:06
6:42
32
Rhiannon Galasso
Fr
20:59
7:00
70
Ava Glenn
So
21:36
7:12
86
Morgan Berkery
So
24:33
8:11
105
6 Lane Tech
13-10-7-6-6
Gap: 0:38
100:53
20:11
6:44
171 Olivia Ide
Fr
20:00
6:40
29
Nora Leff
So
20:00
6:40
30
Francesca Spingola
So
20:06
6:42
33
Kate McNamara
Fr
20:10
6:43
34
Kylie Shraiberg
So
20:38
6:53
45
Ivy Thornborough
Fr
20:45
6:55
50
Kate Roarty
Fr
20:46
6:55
51
7 Glenbard West
12-11-10-8-7
Gap: 0:53
102:15
20:27
6:49
199 Hannah Moffatt
Fr
19:51
6:37
20
Kaylee Lange
Fr
20:23
6:48
40
Ella Kaslewicz
So
20:37
6:52
44
Carlin Hass
Fr
20:40
6:53
46
Alexa Moritz
So
20:44
6:55
49
Lily Halden
So
20:58
6:59
67
Anna Rojas
So
20:58
6:59
69
8 Batavia
5-3-6-7-8
Gap: 1:25
101:57
20:23
6:48
201 Meara Sauter
Fr
19:31
6:30
8
Brooke Silbernagel
Fr
19:43
6:34
14
Olivia Parmelee
Fr
20:52
6:57
56
Lexi Wasmund
So
20:55
6:58
61
Maya Malay
So
20:56
6:59
62
Brooke Nazos
So
20:58
6:59
68
Natalie Zagorski
So
21:04
7:01
74
9 Palatine
8-9-9-9-9
Gap: 1:25
102:44
20:33
6:51
233 Ruth Hall
Fr
19:39
6:33
12
Kaylee Hollis
Fr
20:27
6:49
42
Caroline Kawiecki
Fr
20:43
6:54
48
Ellise Condon
So
20:53
6:58
58
Emma Zach
Fr
21:04
7:01
73
Kate Bozhkova
So
21:20
7:07
78
Brooke Donnelly
Fr
21:28
7:09
81
10 Minooka
3-8-8-10-10
Gap: 2:14
103:15
20:39
6:53
248 Kathryn Cichon
So
19:20
6:27
5
Sophia Miller
Fr
20:36
6:52
43
Brooke Wlodek
So
20:48
6:56
52
Sara McLaughlin
So
20:56
6:59
63
Kayla Williams
So
21:35
7:12
85
Angelina Evans
Fr
21:37
7:12
87
Megan Wilson
Fr
21:37
7:12
89
11 Downers Grove North
10-7-11-11-11
Gap: 1:39
103:17
20:39
6:53
264 Caroline Siebert
Fr
19:48
6:36
17
Caroline Scott
So
19:57
6:39
27
Maggie Fleming
Fr
20:56
6:59
64
Gabrielle Chen
Fr
21:10
7:03
76
Devin DuPilka
So
21:27
7:09
80
Kate Cesario
Fr
21:29
7:10
83
Peyton Myers
Fr
22:05
7:22
95
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
12 Neuqua Valley
11-13-12-12-12
Gap: 1:35
104:10
20:50
6:57
295 Abby Apeland
Fr
19:49
6:36
18
Alyssa Mead
So
20:52
6:57
57
Tanvi Patel
Fr
20:58
6:59
66
Jill Dennison
So
21:07
7:02
75
Neha Vellala
So
21:25
7:08
79
Ava Volanti
So
21:33
7:11
84
Elaine Z Wu
So
21:39
7:13
90
13 Metea Valley
14-14-14-14-13
Gap: 0:54
105:33
21:07
7:02
353 Mary Snyder
So
20:49
6:56
53
Shannon Farmer
So
20:57
6:59
65
Eileen McKernan
So
21:01
7:00
71
Hailey Finch
So
21:02
7:01
72
Elina Roshchupkina
So
21:44
7:15
92
Lillie Piotrowski
So
22:40
7:33
97
Shriya Pingle
Fr
22:42
7:34
98
14 Geneva
6-12-13-13-14
Gap: 3:19
108:19
21:40
7:13
360 Mckenna Mertes
Fr
19:35
6:32
10
Elise Waldchen
Fr
20:50
6:57
55
Julianna Longo
So
22:08
7:23
96
Andrea Ramirez
So
22:52
7:37
99
Rebecca Spezzano
Fr
22:54
7:38
100
Yamilet Hernandez
Fr
22:59
7:40
101
Grace Caskey
Fr
23:06
7:42
103
15 Plainfield (North)
15-15-15-15-15
Gap: 0:29
108:35
21:43
7:14
448 Ella Powell
Jr
21:29
7:10
82
Vivika Ramos
Fr
21:37
7:12
88
Scarlette Conners
So
21:43
7:14
91
Jackie Zaravia
So
21:50
7:17
93
Jessica DiMartino
Fr
21:57
7:19
94
Abby Gaull
Fr
22:59
7:40
102
Mary Grace Conley
Fr
23:57
7:59
104
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
1-1-1-1-1
Gap: 0:39
101:01
20:12
6:44
17 Samantha Falkman
Fr
19:52
6:37
1
Peyton Milligan
Fr
19:55
6:38
2
Katherine Ruan
Fr
20:17
6:46
3
Jackie Liu
So
20:27
6:49
5
Abby Grace
So
20:31
6:50
6
Reyah Doshi
So
21:10
7:03
22
Lucy Iverson
So
21:25
7:08
29
2 Lane Tech
3-2-2-2-2
Gap: 0:16
104:17
20:51
6:57
55 Ivy Thornborough
Fr
20:45
6:55
7
Kate Roarty
Fr
20:46
6:55
8
Amelia Torres
So
20:47
6:56
9
Katrina Arsenijevic
So
20:59
7:00
15
Nadia Arsenijevic
So
21:00
7:00
16
Luz Valenzuela
Fr
21:05
7:02
18
Kate Moro
Fr
21:06
7:02
19
3 Naperville (Central)
2-2-3-3-3
Gap: 1:19
105:19
21:04
7:01
96 Ava Howard
Fr
20:26
6:49
4
Izabela Qirici
Fr
20:54
6:58
11
Kate Springer
Fr
21:06
7:02
20
Sophia Gonzalez
So
21:09
7:03
21
Alyssa Agnos
So
21:45
7:15
40
Clare Shiffer
Fr
21:46
7:15
41
Kaitlyn Williamson
So
21:47
7:16
43
4 Downers Grove (South)
4-6-5-4-4
Gap: 0:25
105:53
21:11
7:04
111 Anjali Kota
Fr
20:53
6:58
10
Maya Wilson
Fr
21:12
7:04
23
Skyler Tomecki
Fr
21:15
7:05
25
Peyton Horazy
So
21:15
7:05
26
Arianna DeLeon
Fr
21:18
7:06
27
Serilda McNerney
So
21:42
7:14
39
Emma Lopez
So
21:52
7:17
46
5 Glenbard West
5-4-4-4-5
Gap: 0:55
106:37
21:19
7:06
131 Lily Halden
So
20:58
6:59
12
Anna Rojas
So
20:58
6:59
14
Skylar Miller
Fr
21:15
7:05
24
Dorothy Billings
Fr
21:33
7:11
34
Maileigh Cousins
Fr
21:53
7:18
47
Katie Whyte
So
22:05
7:22
53
Devyn Carr
Fr
22:09
7:23
54
6 Batavia
6-5-6-6-6
Gap: 2:16
108:42
21:44
7:15
174 Brooke Nazos
So
20:58
6:59
13
Natalie Zagorski
So
21:04
7:01
17
Sarah Sinovich
Fr
21:32
7:11
32
Samantha Edwards
So
21:55
7:18
50
Keri Krivograd
So
23:14
7:45
62
Peyton Fennel
So
23:22
7:47
63
Abby Piwowarczyk
So
24:15
8:05
65
7 Neuqua Valley
9-8-8-8-7
Gap: 0:28
108:50
21:46
7:15
209 Ava Volanti
So
21:33
7:11
33
Elaine Z Wu
So
21:39
7:13
38
Angela Sun
So
21:46
7:15
42
Elizabeth Byrne
Fr
21:52
7:17
45
Megan Huynh
Fr
22:00
7:20
51
Abby Rieke
Fr
23:04
7:41
61




8 Minooka
10-9-9-9-8
Gap: 0:18
108:52
21:46
7:15
214 Angelina Evans
Fr
21:37
7:12
36
Megan Wilson
Fr
21:37
7:12
37
Melle Slager
Fr
21:49
7:16
44
Peighton McManus
So
21:54
7:18
48
Annie Ward
Fr
21:55
7:18
49
Maddie Grozik
Fr
22:29
7:30
59
Devin Dorich
Fr
22:33
7:31
60
8 Palatine
7-7-7-7-8
Gap: 2:54
110:55
22:11
7:24
214 Kate Bozhkova
So
21:20
7:07
28
Brooke Donnelly
Fr
21:28
7:09
30
Naomi Herrera
So
21:35
7:12
35
Annie Thomas
Fr
22:19
7:26
57
Marianne Ciomek
Fr
24:14
8:04
64
Mackenzie Dinger
Fr
24:48
8:16
66
Christina Ramirez
Fr
26:04
8:41
67
10 Downers Grove North
8-10-10-10-10
Gap: 0:55
110:34
22:07
7:22
252 Kate Cesario
Fr
21:29
7:10
31
Peyton Myers
Fr
22:05
7:22
52
Elizabeth Carlson
Fr
22:18
7:26
55
Marli Kowalski
Fr
22:18
7:26
56
Nora Curran
Fr
22:24
7:28
58








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.