Clovis North Results from the Arcadia Apache Invite at Arcadia County Park on 11/1/13

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Scott So So 20:12.8 6:31 3.1 32/49 4/4 15/19 4/6 22:01
(1:48,8.2)
You ROCK! (DPR)
Andrew Vance Fr Fr 18:22 5:55 3.1 4/62 1/6 10/19 4/8 18:00
Ben Salcedo Jr Fr 29:49.2 9:37 3.1 62/62 6/6 19/19 6/6 18:26
Brenner Borec So So 17:27.6 5:38 3.1 2/49 1/4 7/19 2/7 17:50
(0:22,2.1)
You ROCK! (DPR)
Cameron Nolen Fr V 17:09.8 5:32 3.1 59/94 6/7 6/19 4/11 17:29
(0:19,1.8)
You ROCK! (DPR)
Carlos Govea Jr V 16:19.9 5:16 3.1 24/94 4/7 4/19 3/11 17:03
(0:43,4.2)
You ROCK! (DPR)
Chris Goertzen Jr V 15:56.3 5:08 3.1 15/94 2/7 2/19 4/12 16:03
(0:07,0.7)
You ROCK! (DPR)
Christian Vaughn So So 20:01 6:27 3.1 28/49 3/4 14/19 5/6 19:37
Dakota Meinert Jr JV 19:51.1 6:24 3.1 68/104 2/2 13/19 11/12 19:06
Danahel Carbajal Jr V 16:42.2 5:23 3.1 43/94 5/7 5/19 5/11 16:53
(0:11,1.1)
You ROCK! (DPR)
David Lennon Sr V 17:58.2 5:48 3.1 74/94 7/7 9/19 8/10 17:41
Gabriel Logan Fr Fr 18:40.4 6:01 3.1 6/62 2/6 12/19 2/7 19:58
(1:18,6.5)
You ROCK! (DPR)
Jacob Hopalian Fr Fr 25:09 8:07 3.1 56/62 5/6 18/19 6/6 27:36
(2:27,8.9)
You ROCK! (DPR)
Jason Mironyuk Jr JV 18:22.2 5:56 3.1 27/104 1/2 11/19 8/13 18:10
Josh Vonberg So So 17:44.3 5:43 3.1 5/49 2/4 8/19 1/6 18:10
(0:25,2.3)
You ROCK! (DPR)
Myles Delgado Jr V 16:12.2 5:14 3.1 20/94 3/7 3/19 3/12 16:03
Psalm Ocampo Jr V 15:23.2 4:58 3.1 4/94 1/7 1/19 3/12 15:34
(0:11,1.2)
You ROCK! (DPR)
Roman Lopez Fr Fr 20:15.1 6:32 3.1 27/62 3/6 16/19 6/7 20:23
(0:08,0.6)
You ROCK! (DPR)
Siddarth Sannapareddy Fr Fr 22:59.6 7:25 3.1 48/62 4/6 17/19 6/6 22:58
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/11 80:34
1:19
3.1 5:12 4:58 5:23 103 5:01 Psalm Ocampo (4), Chris Goertzen (15), Myles Delgado (20), Carlos Govea (24), Danahel Carbajal (40)
Fr 1st 5 5/6 105:26
6:47
3.1 6:48 5:55 8:07 106 6:03 Andrew Vance (3), Gabriel Logan (5), Roman Lopez (24), Siddarth Sannapareddy (36), Jacob Hopalian (38)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phillip Rocha So Arcadia 14:57.7 4:50
2 David Luna Sr Indio 15:02.9 4:51
3 Josue Gonzalez Sr Arcadia 15:17.7 4:56
4 Psalm Ocampo Jr Clovis North 15:23.2 4:58 1/7 1/19 3/12
5 Eduardo Herrera So Madera South 15:27.7 4:59
6 Tomas Navarro Jr Salesian 15:30.8 5:00
7 David Garcia Sr Madera South 15:35.1 5:02
8 Andres Vizcarra Jr Beaumont 15:35.3 5:02
9 Juan Macias Jr Madera South 15:38.3 5:03
10 Michael Marquez Sr Madera South 15:39 5:03
11 Jarrick Wenslow Sr Arcadia 15:41.4 5:04
12 Estevan De La Rosa Sr Arcadia 15:43.2 5:04
13 Miguel Villar Fr Madera South 15:49.2 5:06
14 Zack Gross Sr Beaumont 15:52.6 5:07
15 Chris Goertzen Jr Clovis North 15:56.3 5:08 2/7 2/19 4/12
16 Bryan Ngo Sr Arcadia 16:05.4 5:11
17 Raul Hernandez Sr Indio 16:06 5:12
18 Joseph Barajas Sr Arcadia 16:08.2 5:12
19 James Liem Jr Arcadia 16:08.8 5:13
20 Myles Delgado Jr Clovis North 16:12.2 5:14 3/7 3/19 3/12
21 Alexander Zapata Sr Etiwanda 16:17.7 5:15
22 Brian Ochoa Jr Whittier 16:18.7 5:16
23 Daniel Garcia Sr Whittier 16:18.8 5:16
24 Carlos Govea Jr Clovis North 16:19.9 5:16 4/7 4/19 3/11
25 Luis Becerra Jr Madera South 16:21.3 5:17
26 Jacob Casillas Jr Etiwanda 16:21.6 5:17
27 Aaron Jimenez Jr Indio 16:25.9 5:18
28 Rafael Ramirez Sr Whittier 16:27.2 5:18
29 Alex Evangelista Sr Arcadia 16:27.5 5:19
30 Michael Ochoa Fr Madera South 16:28.1 5:19
31 Leo Rodriguez Sr Indio 16:30.1 5:19
32 Emery Caster Sr Xavier College Prep 16:31.3 5:20
33 Joe Janssen Jr Xavier College Prep 16:31.3 5:20
34 Jacob Boatman Jr Beaumont 16:31.8 5:20
35 Mario Salazar So Indio 16:32 5:20
36 Nathan Guzman Sr Salesian 16:32.9 5:20
37 Thomas Tran Sr Arcadia 16:34.6 5:21
38 Austin Che So Arcadia 16:35.7 5:21
39 Pedro Gonzalez Sr Whittier 16:36.5 5:21
40 Michael Mojarro Jr Salesian 16:37.6 5:22
41 Luis Leon Sr Salesian 16:39 5:22
42 Ivan Izquierdo Sr Whittier 16:41.3 5:23
43 Danahel Carbajal Jr Clovis North 16:42.2 5:23 5/7 5/19 5/11
44 David Stabile So Xavier College Prep 16:42.4 5:23
45 Hogan Lizza Jr Xavier College Prep 16:44 5:24
46 Kevin Rodriguez Sr Whittier 16:46.5 5:25
47 Luis Licona Sr Whittier 16:47.4 5:25
48 Randy Salas Sr Whittier 16:48.1 5:25
48 Andres Delgado So Beaumont 16:48.1 5:25
50 Brett Vogelsang Fr Beaumont 16:52.3 5:27
51 Jason Garcia Sr Etiwanda 16:53.7 5:27
52 Kenny Snitzer Jr Etiwanda 16:55.6 5:28
53 Jacky Loh Sr Arcadia 16:56.7 5:28
54 John Stephenson Fr Xavier College Prep 16:57 5:28
55 Jo Del Valle Rutherford Fr Etiwanda 16:57.7 5:28
56 Zachary Price Jr Arcadia 17:01.2 5:29
57 Alan Janisch Sr La Quinta (L 17:06.7 5:31
58 Kevin Hsu Sr Arcadia 17:08.4 5:32
59 Cameron Nolen Fr Clovis North 17:09.8 5:32 6/7 6/19 4/11
60 Esteban Pantoja So Katella 17:11.8 5:33
61 Salvador Garcia So Salesian 17:12.4 5:33
62 Jason Flores Fr Beaumont 17:13.6 5:33
63 Saulo Barranco Jr Salesian 17:14.8 5:34
64 Bodie Murray So Beaumont 17:20.4 5:36
65 Kaleo Kisa Jr Beaumont 17:21.2 5:36
66 Cody Hemskey So Etiwanda 17:25.6 5:37
67 Brandon Mondragon Jr Indio 17:30 5:39
68 Max Del Rio Jr Xavier College Prep 17:33.1 5:40
69 Anthony Partida Jr Salesian 17:34.9 5:40
70 Carlos Perez So Beaumont 17:35.5 5:40
71 Jesus Cebreros Jr Indio 17:37.8 5:41
72 Devon Budovec Jr Etiwanda 17:47.4 5:44
73 Nathan Pherigo Sr Etiwanda 17:48 5:45
74 David Lennon Sr Clovis North 17:58.2 5:48 7/7 9/19 8/10
75 Christia Pragedis Sr Katella 18:01.8 5:49
76 Matthew Castillo Sr Katella 18:02 5:49
77 Pedro Meza So Beaumont 18:07.7 5:51
78 Emmanuel Garcia Jr La Quinta (L 18:19 5:55
79 Eric Netzeband Sr Glendora 18:22.6 5:56
80 Benjamin Banuelos So Salesian 18:29.8 5:58
81 Matt Joy So Glendora 18:30.1 5:58
82 Richard Johnson Sr Glendora 18:38.9 6:01
83 Michael Hernandez So Glendora 18:43.7 6:02
84 Samuel Pimental Jr Katella 18:52.6 6:05
85 Reynaldo Gomez Jr Katella 18:52.8 6:05
86 Josh Jackson Sr Glendora 18:54.4 6:06
87 Ulises Rodriguez Sr Katella 19:05.2 6:09
88 Jameyson Mowdy Jr Katella 19:08.4 6:10
89 Marco Veliz Jr Katella 19:10.9 6:11
90 Gregor Derstepanian Jr Glendora 19:19.1 6:14
91 Andres Alonzo Sr La Quinta (L 19:22.4 6:15
92 Zach Fry Sr Glendora 20:22.8 6:34
93 Cesar Oropeza Sr Katella 23:04.5 7:27
94 Frederick Quezada Sr Katella 24:27.9 7:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Arcadia
1-1-1-1-1
Gap: 1:08
77:45
15:33
5:01
43 Phillip Rocha
So
14:58
4:50
1
Josue Gonzalez
Sr
15:18
4:56
3
Jarrick Wenslow
Sr
15:41
5:04
11
Estevan De La Rosa
Sr
15:43
5:04
12
Bryan Ngo
Sr
16:05
5:11
16
Joseph Barajas
Sr
16:08
5:12
18
James Liem
Jr
16:09
5:13
19
2 Madera South
4-2-2-2-2
Gap: 0:22
78:09
15:38
5:03
44 Eduardo Herrera
So
15:28
4:59
5
David Garcia
Sr
15:35
5:02
7
Juan Macias
Jr
15:38
5:03
9
Michael Marquez
Sr
15:39
5:03
10
Miguel Villar
Fr
15:49
5:06
13
Luis Becerra
Jr
16:21
5:17
25
Michael Ochoa
Fr
16:28
5:19
29
3 Clovis North
3-3-3-3-3
Gap: 1:19
80:34
16:07
5:12
103 Psalm Ocampo
Jr
15:23
4:58
4
Chris Goertzen
Jr
15:56
5:08
15
Myles Delgado
Jr
16:12
5:14
20
Carlos Govea
Jr
16:20
5:16
24
Danahel Carbajal
Jr
16:42
5:23
40
Cameron Nolen
Fr
17:10
5:32
51
David Lennon
Sr
17:58
5:48
63
4 Indio
2-3-4-4-4
Gap: 1:29
80:37
16:07
5:12
110 David Luna
Sr
15:03
4:51
2
Raul Hernandez
Sr
16:06
5:12
17
Aaron Jimenez
Jr
16:26
5:18
27
Leo Rodriguez
Sr
16:30
5:19
30
Mario Salazar
So
16:32
5:20
34
Brandon Mondragon
Jr
17:30
5:39
58
Jesus Cebreros
Jr
17:38
5:41
61
5 Beaumont
6-5-5-5-5
Gap: 1:17
81:40
16:20
5:16
146 Andres Vizcarra
Jr
15:35
5:02
8
Zack Gross
Sr
15:53
5:07
14
Jacob Boatman
Jr
16:32
5:20
33
Andres Delgado
So
16:48
5:25
45
Brett Vogelsang
Fr
16:52
5:27
46
Jason Flores
Fr
17:14
5:33
54
Bodie Murray
So
17:20
5:36
56
6 Whittier
8-7-6-6-6
Gap: 0:23
82:23
16:29
5:19
148 Brian Ochoa
Jr
16:19
5:16
22
Daniel Garcia
Sr
16:19
5:16
23
Rafael Ramirez
Sr
16:27
5:18
28
Pedro Gonzalez
Sr
16:37
5:21
36
Ivan Izquierdo
Sr
16:41
5:23
39
Kevin Rodriguez
Sr
16:47
5:25
43
Luis Licona
Sr
16:47
5:25
44
7 Salesian
5-6-7-7-7
Gap: 1:42
82:33
16:31
5:20
169 Tomas Navarro
Jr
15:31
5:00
6
Nathan Guzman
Sr
16:33
5:20
35
Michael Mojarro
Jr
16:38
5:22
37
Luis Leon
Sr
16:39
5:22
38
Salvador Garcia
So
17:12
5:33
53
Saulo Barranco
Jr
17:15
5:34
55
Anthony Partida
Jr
17:35
5:40
60
8 Etiwanda
7-8-8-8-8
Gap: 0:40
83:26
16:41
5:23
192 Alexander Zapata
Sr
16:18
5:15
21
Jacob Casillas
Jr
16:22
5:17
26
Jason Garcia
Sr
16:54
5:27
47
Kenny Snitzer
Jr
16:56
5:28
48
Jo Del Valle Rutherford
Fr
16:58
5:28
50
Cody Hemskey
So
17:26
5:37
57
Devon Budovec
Jr
17:47
5:44
62
9 Xavier College Prep
9-9-9-9-9
Gap: 0:26
83:26
16:41
5:23
195 Emery Caster
Sr
16:31
5:20
31
Joe Janssen
Jr
16:31
5:20
32
David Stabile
So
16:42
5:23
41
Hogan Lizza
Jr
16:44
5:24
42
John Stephenson
Fr
16:57
5:28
49
Max Del Rio
Jr
17:33
5:40
59




10 Katella
10-10-10-10-10
Gap: 1:41
91:01
18:12
5:52
322 Esteban Pantoja
So
17:12
5:33
52
Christia Pragedis
Sr
18:02
5:49
64
Matthew Castillo
Sr
18:02
5:49
65
Samuel Pimental
Jr
18:53
6:05
70
Reynaldo Gomez
Jr
18:53
6:05
71
Ulises Rodriguez
Sr
19:05
6:09
73
Jameyson Mowdy
Jr
19:08
6:10
74
11 Glendora
11-11-11-11-11
Gap: 0:32
93:10
18:38
6:01
342 Eric Netzeband
Sr
18:23
5:56
66
Matt Joy
So
18:30
5:58
67
Richard Johnson
Sr
18:39
6:01
68
Michael Hernandez
So
18:44
6:02
69
Josh Jackson
Sr
18:54
6:06
72
Gregor Derstepanian
Jr
19:19
6:14
75
Zach Fry
Sr
20:23
6:34
76
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Chris Lee So Arcadia 17:15.8 5:34
2 Brenner Borec So Clovis North 17:27.6 5:38 1/4 7/19 2/7
3 Ivan Esquivel So La Quinta (L 17:28.6 5:38
4 Dalton Muth So Beaumont 17:41.8 5:43
5 Josh Vonberg So Clovis North 17:44.3 5:43 2/4 8/19 1/6
6 Colin Kawai So Arcadia 18:06.5 5:50
7 Osvaldo Cortez So La Quinta (L 18:19.8 5:55
8 William J. Hsu So Arcadia 18:21.2 5:55
9 Jacob Reyes So Arcadia 18:28.3 5:58
10 Isaias Jacinto So Beaumont 18:31.4 5:59
11 David Aguilar So Etiwanda 18:36.9 6:00
12 Pablo Ramales So Arcadia 18:38.1 6:01
13 Adrian Nunez So Indio 18:45.1 6:03
14 Xavier Salcido So Beaumont 18:49 6:04
15 Evan Chuu So Arcadia 18:55.8 6:06
16 Jaret Prahl So La Quinta (L 19:01.6 6:08
17 Anthony Rocha So La Quinta (L 19:06.5 6:10
18 Jonathan Zong So Arcadia 19:07.8 6:10
19 Ravi Sharma So Arcadia 19:17.8 6:13
20 Brendan Carretero So La Quinta (L 19:30.4 6:18
21 Filiberto Torres So Indio 19:31.9 6:18
22 Jonnathan Poblano So Indio 19:33.4 6:19
23 Brandon Yamada So Arcadia 19:34 6:19
24 Julian Gonzalez So Whittier 19:42.5 6:21
25 William Kyi So Arcadia 19:50.8 6:24
26 Ralphie Montoya So La Quinta (L 19:53.5 6:25
27 Daniel Basurto So Whittier 20:00.4 6:27
28 Christian Vaughn So Clovis North 20:01 6:27 3/4 14/19 5/6
29 Kevin Conroy So Arcadia 20:04.2 6:28
30 Justin Krigbaum So Beaumont 20:06.7 6:29
31 Michael Eng So Arcadia 20:08 6:30
32 Alex Scott So Clovis North 20:12.8 6:31 4/4 15/19 4/6
33 Jesus Nunez So La Quinta (L 20:13 6:31
34 Jesus Lopez-martinez So Indio 20:28.3 6:36
35 Andrew Ramirez So Beaumont 20:32.8 6:38
36 Jacob Cooperstein So Whittier 20:39.5 6:40
37 Jordan Garcia So Arcadia 21:04.7 6:48
38 Nathan Palumbo So La Quinta (L 21:30.6 6:56
39 Jeffrey Jing So Arcadia 21:39.1 6:59
40 Garrett Ferguson So La Quinta (L 21:45.3 7:01
41 Alec Duran So Whittier 21:46.4 7:01
42 Bryan Lopez So Whittier 21:58.5 7:05
43 Travis La Rocco So Arcadia 22:11 7:09
44 Tommy Li So Arcadia 22:32.4 7:16
45 Benito Diaz So Indio 23:21.1 7:32
46 Nassim Bishara So Arcadia 23:51.9 7:42
47 Heriberto Villareal So Indio 24:10.1 7:48
48 Alfredo Barragan So Whittier 24:16 7:50
49 Hillman Lin So Arcadia 28:58.2 9:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brandon Powell Jr Esperanza 16:41.8 5:23
2 Steven Mosqueda Sr Esperanza 16:44 5:24
3 Jason Fong Jr Arcadia 16:47.6 5:25
4 Samuel Sousa Sr Whittier 17:07.6 5:31
5 Chris Chen Jr Arcadia 17:15.3 5:34
6 Eric Shen Sr Arcadia 17:20.6 5:36
7 Oliver Artiga Jr Arcadia 17:37.8 5:41
8 Alvin Huang Sr Arcadia 17:42.6 5:43
9 Trent Unkefer Jr Etiwanda 17:43.7 5:43
10 Logan Welty Jr Esperanza 17:46.1 5:44
11 Robbie Guerrero Jr Etiwanda 17:48 5:45
12 Henry Lwin Jr Arcadia 17:50.5 5:45
13 Garcia Louie Sr Bishop Amat 17:50.9 5:45
14 David Gozzip Jr Beaumont 17:51.2 5:46
15 Eddie Tang Sr Arcadia 17:51.3 5:46
16 Hector Guzman Sr Whittier 17:56 5:47
17 Kevin Grossman Sr Esperanza 17:57.7 5:48
18 Nico Magana Sr Esperanza 17:59.1 5:48
19 Jesse Vazquez Jr Etiwanda 18:00.3 5:48
20 Cesar Urquidez Jr Beaumont 18:02.5 5:49
21 Samuel Andalon Sr Salesian 18:02.8 5:49
22 Jeff Mettler Jr Arcadia 18:08.7 5:51
23 Jason Salvador Jr Bishop Amat 18:08.8 5:51
24 Nathan Torres Sr Beaumont 18:09.2 5:51
25 Dominic Hernandez Jr Beaumont 18:10.3 5:52
26 Nick Rosas Jr Salesian 18:10.9 5:52
27 Jason Mironyuk Jr Clovis North 18:22.2 5:56 1/2 11/19 8/13
28 Emmanuel Martinez Jr Whittier 18:24.2 5:56
29 Gilbert Diaz Jr Beaumont 18:24.3 5:56
30 Christian Gonzalez Sr Beaumont 18:28.4 5:58
31 William C. Hsu Jr Arcadia 18:28.7 5:58
32 Roger Sarmiento Sr Indio 18:29.3 5:58
33 Dominic Razo Fr Bishop Amat 18:30.8 5:58
34 Eddie Robelo Jr Esperanza 18:32.6 5:59
35 Jose Quezada Jr Esperanza 18:36.2 6:00
36 Mason Tellez Jr Whittier 18:41 6:02
37 Ricky Zamora Jr Salesian 18:41.1 6:02
38 Freddie Galladande Sr Arcadia 18:41.5 6:02
39 Oscar Rico Jr Whittier 18:42.1 6:02
40 Alex Wei Sr Arcadia 18:46 6:03
41 Ivan Rodriguez Jr Indio 18:46.4 6:03
42 Howard Liu Jr Arcadia 18:46.8 6:03
43 Sergio Casillas Sr Etiwanda 18:53.3 6:06
44 Gilberto Jauregui Jr Etiwanda 18:55.4 6:06
45 Austin Awender Sr Beaumont 18:56.4 6:07
46 Alan Loaiza Sr Indio 19:03.6 6:09
47 Ruo Yu Chen Jr Arcadia 19:04.6 6:09
48 Kacey Perez Fr Katella 19:08 6:10
49 Esteban Goniwicha Sr Etiwanda 19:14.1 6:12
50 Chris Orozco Fr Bishop Amat 19:14.2 6:12
51 Frank Bocanegra So Bishop Amat 19:15.3 6:13
52 Jacob Palmer Sr Beaumont 19:18.5 6:14
53 Carlos Ibarra Jr Arcadia 19:19.8 6:14
54 Ernesto Castillo Sr Indio 19:22.7 6:15
55 Hunter Lewis Sr Beaumont 19:24.2 6:16
56 Daniel Caracoza Sr Salesian 19:25.2 6:16
57 Thomas Castro Sr Esperanza 19:29 6:17
58 Dayton Nguyen Sr Etiwanda 19:30.5 6:18
59 Maxwell Ellington Sr Esperanza 19:31.3 6:18
60 Matthew Angulo Sr Edgewood 19:33.5 6:19
61 Erik Trejo Sr Whittier 19:35.3 6:19
62 Rafael Garcia-rosal Jr Salesian 19:36 6:19
63 Allan Arriaga So La Quinta (L 19:36.5 6:20
64 Bryan Esquivel Jr La Quinta (L 19:38.6 6:20
65 Kevin Bello Jr Edgewood 19:39.6 6:21
66 Miguel Torres Jr Indio 19:40.2 6:21
67 Raphael Jimenez Jr La Quinta (L 19:42.3 6:21
68 Dakota Meinert Jr Clovis North 19:51.1 6:24 2/2 13/19 11/12
69 George Tao Jr Edgewood 19:51.9 6:24
69 Jerome Marquez Jr Arcadia 19:51.9 6:24
71 Matthew Rios Sr Whittier 19:55.4 6:26
72 Christopher Duran Sr Salesian 19:57.5 6:26
73 Robert Drust Fr Bishop Amat 20:03.5 6:28
74 Michael Vasquez So Katella 20:08.8 6:30
75 Taylor Loader Jr Beaumont 20:11.8 6:31
76 James Garcia Jr Edgewood 20:15.2 6:32
77 Esteban Panteja So Katella 20:16.6 6:32
78 Ben Ni Sr Arcadia 20:19 6:33
79 Edward Mora Jr Beaumont 20:23.3 6:35
80 Fletcher Demeulenaere Jr La Quinta (L 20:24 6:35
81 Joel Perez Jr La Quinta (L 20:25.4 6:35
82 Riley Villanueva So Katella 20:29.7 6:37
83 Andrew Guerrero Sr Whittier 20:38.3 6:39
84 John Rojas Fr Katella 20:43.3 6:41
85 Layte Cerrato So Bishop Amat 20:47.1 6:42
86 Damian Pierman Sr Beaumont 20:58.4 6:46
87 Charlie Mizer Jr Beaumont 21:02.3 6:47
88 Daniel Espinoza Jr Indio 21:09.8 6:50
89 Marco Ramirez Jr La Quinta (L 21:10.8 6:50
90 Michael Yiu Jr Glendora 21:11 6:50
91 Marcus Gonzalez Sr Bishop Amat 21:15.6 6:51
92 Austin Loza Jr Esperanza 21:36.7 6:58
93 Tom Jimenez Jr La Quinta (L 21:48.1 7:02
94 Esteban Rivera Sr Indio 21:56.3 7:05
95 Cristian Rodriguez Fr Katella 22:23.4 7:13
96 Emiliano Espinosa Jr Arcadia 22:28.5 7:15
97 Miguel Barragan Jr Edgewood 22:32.8 7:16
98 Tim Lee Jr Arcadia 22:35.9 7:17
99 Andrew Lesh Jr Edgewood 22:42.2 7:19
100 Jeffrey Chau Jr Arcadia 22:44.1 7:20
101 Marcos Santos Sr Arcadia 23:25.6 7:33
102 Christian Munoz Jr La Quinta (L 24:58.3 8:03
103 Jesus Garcia Jr Indio 26:43.6 8:37
104 Sebastian Nestor Jr Arcadia 28:04.5 9:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 David Sanchez Fr Beaumont 17:52.4 5:46
2 Fabian Luna Fr Indio 18:10.7 5:52
3 Alejandro Perez Fr Whittier 18:10.8 5:52
4 Andrew Vance Fr Clovis North 18:22 5:55 1/6 10/19 4/8
5 Tyler Harper Fr Beaumont 18:35.2 6:00
6 Gabriel Logan Fr Clovis North 18:40.4 6:01 2/6 12/19 2/7
7 Jacob Valencia Fr Beaumont 18:47.1 6:04
8 Andre Quintero Fr Arcadia 18:50.3 6:05
9 Erick Dominguez Fr Indio 18:54.6 6:06
10 Kevin Lee Fr Arcadia 18:58.4 6:07
11 Dean Martinez Fr Etiwanda 19:04.8 6:09
12 Michael Garcia Fr Etiwanda 19:05.9 6:10
13 Ivan Molina Fr Beaumont 19:07.9 6:10
14 Joey Vasquez Fr Arcadia 19:12.4 6:12
15 Luis Barrera Fr Indio 19:15.3 6:13
16 Mathew Calderon Fr Beaumont 19:19 6:14
17 Brandon Farrar Fr Beaumont 19:30 6:17
18 Raymond Oliver Fr Whittier 19:30.8 6:18
19 Jonathan Chi Fr Etiwanda 19:31.2 6:18
20 Louie Davila Fr Whittier 19:31.5 6:18
21 Izaq Davolt Fr Arcadia 19:44.3 6:22
22 Justin Hayata Fr Arcadia 20:01.7 6:28
23 Andrew Valle Fr Whittier 20:04.7 6:29
24 Antonio Arroyo Fr Arcadia 20:05.6 6:29
25 Andrew Banagas Fr Whittier 20:07.8 6:30
26 Derrek Esquivel Fr Whittier 20:07.9 6:30
27 Roman Lopez Fr Clovis North 20:15.1 6:32 3/6 16/19 6/7
28 Horace Zong Fr Arcadia 20:26.9 6:36
29 Jose J. Gonzalez Fr Whittier 20:38.5 6:40
30 Danny Song Fr Arcadia 20:40.7 6:40
31 Willam Mendez Fr Etiwanda 20:58.8 6:46
32 Sean Chang Fr Arcadia 21:04.1 6:48
33 Kynoa Valmonte Fr Etiwanda 21:11.6 6:50
34 Andy Bahena Fr Whittier 21:16.9 6:52
35 Benjamin Perez Fr Beaumont 21:17.3 6:52
36 Luckas Lee Fr Arcadia 21:17.4 6:52
37 Justin Yeung Fr Arcadia 21:30.9 6:56
38 Louis Sobero Fr Etiwanda 21:48.9 7:02
39 Niko Johnston-fantocone Fr Etiwanda 21:58.8 7:05
40 Trevor Abe Fr Arcadia 22:00.6 7:06
41 Ryan Atkinson Fr Glendora 22:08.2 7:08
42 Cole Barron Fr Glendora 22:20.8 7:13
43 Armando Smith Fr Arcadia 22:22.4 7:13
44 Carlos Sanjuan Fr Glendora 22:28 7:15
45 Bryan Budiman Fr Arcadia 22:33.5 7:17
46 William Li Fr Arcadia 22:44.5 7:20
47 Kyle Quon Fr Glendora 22:50.9 7:22
48 Siddarth Sannapareddy Fr Clovis North 22:59.6 7:25 4/6 17/19 6/6
49 Adam Curiel Fr Etiwanda 23:06.5 7:27
50 Matthew Pena Fr Whittier 23:41.3 7:38
51 Aaron Budiman Fr Arcadia 23:56.8 7:43
52 Aldo Estrada Fr La Quinta (L 24:26.8 7:53
53 Nathaniel Morgan Fr Glendora 24:46.8 8:00
54 William Lin Fr Arcadia 24:52.1 8:01
55 Hugh Cheon Fr Arcadia 24:53.9 8:02
56 Jacob Hopalian Fr Clovis North 25:09 8:07 5/6 18/19 6/6
57 Jacob Fry Fr Glendora 25:12.2 8:08
58 Isaiah Morgan Fr Beaumont 26:14.5 8:28
59 Mikhail Salud Fr Glendora 26:29.8 8:33
60 Levi Norte Fr Beaumont 26:49.7 8:39
61 Anish Patel Fr Glendora 28:32.1 9:12
62 Ben Salcedo Jr Clovis North 29:49.2 9:37 6/6 19/19 6/6
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Beaumont
1-1-1-1-1
Gap: 1:27
93:42
18:44
6:03
35 David Sanchez
Fr
17:52
5:46
1
Tyler Harper
Fr
18:35
6:00
4
Jacob Valencia
Fr
18:47
6:04
6
Ivan Molina
Fr
19:08
6:10
11
Mathew Calderon
Fr
19:19
6:14
13
Brandon Farrar
Fr
19:30
6:17
14
Benjamin Perez
Fr
21:17
6:52
29
2 Arcadia
4-3-2-2-2
Gap: 1:11
96:47
19:21
6:15
64 Andre Quintero
Fr
18:50
6:05
7
Kevin Lee
Fr
18:58
6:07
8
Joey Vasquez
Fr
19:12
6:12
12
Izaq Davolt
Fr
19:44
6:22
18
Justin Hayata
Fr
20:02
6:28
19
Antonio Arroyo
Fr
20:06
6:29
21
Horace Zong
Fr
20:27
6:36
25
3 Whittier
2-4-4-3-3
Gap: 1:57
97:26
19:29
6:17
76 Alejandro Perez
Fr
18:11
5:52
2
Raymond Oliver
Fr
19:31
6:18
15
Louie Davila
Fr
19:32
6:18
17
Andrew Valle
Fr
20:05
6:29
20
Andrew Banagas
Fr
20:08
6:30
22
Derrek Esquivel
Fr
20:08
6:30
23
Jose J. Gonzalez
Fr
20:39
6:40
26
4 Etiwanda
5-5-5-4-4
Gap: 2:07
99:52
19:58
6:27
90 Dean Martinez
Fr
19:05
6:09
9
Michael Garcia
Fr
19:06
6:10
10
Jonathan Chi
Fr
19:31
6:18
16
Willam Mendez
Fr
20:59
6:46
27
Kynoa Valmonte
Fr
21:12
6:50
28
Louis Sobero
Fr
21:49
7:02
30
Niko Johnston-fantocone
Fr
21:59
7:05
31
5 Clovis North
3-2-3-5-5
Gap: 6:47
105:26
21:05
6:48
106 Andrew Vance
Fr
18:22
5:55
3
Gabriel Logan
Fr
18:40
6:01
5
Roman Lopez
Fr
20:15
6:32
24
Siddarth Sannapareddy
Fr
23:00
7:25
36
Jacob Hopalian
Fr
25:09
8:07
38
Ben Salcedo
Jr
29:49
9:37
41




6 Glendora
6-6-6-6-6
Gap: 2:39
114:35
22:55
7:24
171 Ryan Atkinson
Fr
22:08
7:08
32
Cole Barron
Fr
22:21
7:13
33
Carlos Sanjuan
Fr
22:28
7:15
34
Kyle Quon
Fr
22:51
7:22
35
Nathaniel Morgan
Fr
24:47
8:00
37
Jacob Fry
Fr
25:12
8:08
39
Mikhail Salud
Fr
26:30
8:33
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.