Clovis North Results from the Nike Portland XC at Blue Lake Park, OR on 9/28/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Jenkins Jr V 16:55.3 5:28 3.1 28/167 1/3 5/10 18/27 You ROCK! (SBP)
Andrew Cape So V 17:00.2 5:29 3.1 99/195 6/7 7/10 4/26
George Yamashita Jr V 17:18.5 5:35 3.1 124/195 7/7 9/10 4/24 16:56
Isaiah Galindo Sr V 15:19.5 4:57 3.1 1/195 1/7 1/10 1/37 15:13 You ROCK! (SBP)
Joshua Ochoa Sr V 15:49.9 5:06 3.1 8/195 2/7 2/10 2/29 15:45 You ROCK! (SBP)
Mathew Oaks So V 17:43.1 5:43 3.1 90/167 3/3 10/10 18/26 18:29
(0:46,4.1)
You ROCK! (DPR)
Nicholas Carter Sr V 16:28.2 5:19 3.1 48/195 3/7 3/10 5/27 15:45
Paean Ocampo So V 17:11 5:33 3.1 51/167 2/3 8/10 16/26 17:57
(0:46,4.3)
You ROCK! (DPR)
Spencer Mueller So V 16:35.2 5:21 3.1 58/195 4/7 4/10 4/26 16:49
(0:14,1.4)
You ROCK! (DPR)
Thomas Allen Sr V 16:56.9 5:28 3.1 90/195 5/7 6/10 7/26 16:22
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/26 81:10
1:37
3.1 5:14 4:57 5:28 178 5:12 Isaiah Galindo (1), Joshua Ochoa (7), Nicholas Carter (41), Spencer Mueller (49), Thomas Allen (80)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Toby Ruston Jr Dallas 16:10.5 5:13
2 Aidan Rowley Sr Columbia River 16:11.7 5:13
3 Tyriq Granillo Sr Cathedral 16:14.2 5:14
4 Jacob Willcox Sr Edmonds-Woodway 16:16.9 5:15
5 Gabriel Galaz Sr Cathedral 16:18.1 5:16
6 Derek Litzsinger Sr Eagle 16:20.3 5:16
7 Fabian Gomez Sr Warren 16:23.2 5:17
8 Josh Haynes Jr Hood River Valley 16:24 5:17
9 Zach Garey Sr Borah 16:27.6 5:19
10 Benjamin Harvey Sr Clackamas 16:31.3 5:20
11 Gavin Grass Sr Dallas 16:32.5 5:20
12 Cai Duran Sr Granada Hills 16:33.9 5:21
13 Jacob Laws Sr South Kitsap 16:34 5:21
14 Donovan DeWhitt Sr Clackamas 16:39.3 5:22
15 Ethan Harper Sr Lincoln 16:40.8 5:23
16 Chandler Emerson Sr Eagle 16:41.3 5:23
17 Tucker Bowerfind So Lincoln 16:41.3 5:23
18 Luke Lund Sr Prairie 16:42.6 5:23
19 Maximilian Girardet So Clackamas 16:50.7 5:26
20 Tyrel Taggart So Eagle 16:51.4 5:26
21 Matt Peters Jr South Torrance 16:51.8 5:26
22 Mason Weisgerber Fr Wilsonville 16:53.5 5:27
23 Omar Quintana Sr Hood River Valley 16:53.7 5:27
24 Matthew Hillyer So Bellarmine Prep 16:54.3 5:27
25 Elisha Hirschfield Sr Lincoln 16:55 5:27
26 Charlie Bailey Sr Barlow 16:55.1 5:27
27 Quincy Ellis Jr Borah 16:55.1 5:27
28 Alex Jenkins Jr Clovis North 16:55.3 5:28 1/3 5/10 18/27 You ROCK! (SBP)
29 Daniel Barna So Columbia River 16:56.1 5:28
30 Cameron Nazal Sr Westview 16:56.3 5:28
31 Jacob Rowden Jr South Kitsap 16:57.1 5:28
32 Michael Nsengiyumva Jr Borah 16:57.8 5:28
33 Jacob Harvey Sr Clackamas 16:58.4 5:29
34 Chase Schermer So Mountain View (OR) 16:58.9 5:29
35 Cian Monaghan So Puyallup 16:59.6 5:29
36 Ben McClelland So Wilsonville 17:00.5 5:29
37 Leonardo Acevedo Sr Warren 17:00.9 5:29
38 Max Lin Sr Westview 17:01.7 5:30
39 Samuel Roach So Tualatin 17:03.3 5:30
40 Aiden Smith So Lincoln 17:03.4 5:30
41 Alec Bledsoe Sr Puyallup 17:03.6 5:30
42 Dylan Manning Jr Tesoro 17:04.4 5:30
43 Fisher Riggs Sr Eagle 17:05.5 5:31
44 Dylan Idleman Jr Tesoro 17:05.8 5:31
45 Grahm Breiter Jr Tesoro 17:06.1 5:31
46 Julian Umana So Cathedral 17:06.1 5:31
47 Bryce Granillo Jr Cathedral 17:07.4 5:31
48 Zackary Childers Jr Granada Hills 17:08.8 5:32
49 Owen Franco Sr Warren 17:09.2 5:32
50 Samuel Zielke Jr Puyallup 17:10.9 5:33
51 Paean Ocampo So Clovis North 17:11 5:33 2/3 8/10 16/26
52 Trevor Nielsen Sr Clackamas 17:11.1 5:33
53 Cade Kooch Sr Barlow 17:13.3 5:33
54 Aidan Moore So Bellarmine Prep 17:14.5 5:34
55 Liam Murray So Boise 17:14.8 5:34
56 Mark McIntyre So Boise 17:14.9 5:34
57 Emanuel Corona So Warren 17:15.4 5:34
58 Jon Morton Jr Aloha 17:15.9 5:34
59 Cole Shockey So Mountain View (OR) 17:16.3 5:34
60 Brody Tomlinson So Eagle 17:16.5 5:34
61 Leo Torres Jr Aloha 17:16.9 5:34
62 Jacob McClelland So Wilsonville 17:18.4 5:35
63 Luke Ammirati Jr Boise 17:18.4 5:35
64 Jackson Cook Jr Eagle 17:18.6 5:35
65 Juan Sanchez Jr Cathedral 17:18.7 5:35
66 Sebastian Pinger Jr Wilsonville 17:20.7 5:36
67 Ryder Morgan So Tesoro 17:23.3 5:37
68 Roman Thomas Fr Bellarmine Prep 17:25.9 5:37
69 Baird Reynolds Sr Eagle 17:26.6 5:38
70 Caleb Lakeman So Tualatin 17:26.6 5:38
71 Matthew Eitzen So Bellarmine Prep 17:27.7 5:38
72 Dean Horton So Tualatin 17:28.6 5:38
73 Gabe Tinelle Jr Lincoln 17:28.9 5:38
74 Elliot Hawley Fr Hood River Valley 17:29.9 5:39
75 Aaron P Garcia Sr Warren 17:32.2 5:39
76 Logan Bury Jr Edmonds-Woodway 17:32.3 5:39
77 Rocky Rowedder Sr Borah 17:32.3 5:39
78 Ty Stewart Jr Borah 17:32.9 5:40
79 Sam Janasik Sr Hood River Valley 17:38.1 5:41
80 Rafae Tariq Sr Granada Hills 17:38.2 5:41
81 Shiva Rajbhandari Fr Boise 17:38.8 5:42
82 Brinton Call Jr Westview 17:40 5:42
83 Josh Aguilar Jr Wilsonville 17:40.5 5:42
84 Ethan Daugherty Jr Aloha 17:40.8 5:42
85 Sam Smith Sr Tualatin 17:41.2 5:42
86 Nate Herrick So Puyallup 17:41.9 5:43
87 Carson Nitta Jr Lincoln 17:42.4 5:43
88 Jackson Henstrom So Westview 17:42.6 5:43
89 Parker Waugh So Barlow 17:43 5:43
90 Mathew Oaks So Clovis North 17:43.1 5:43 3/3 10/10 18/26
91 Jack McIntyre So Boise 17:43.5 5:43
92 Jude Helmes So Columbia River 17:43.6 5:43
93 Kaleb Bustamante Sr Forest Grove 17:44 5:43
94 Alejandro Perez Jr Aloha 17:44.5 5:43
95 Braeden Blakeney Sr Hood River Valley 17:46.9 5:44
96 Joshua Rodli So Dallas 17:47.6 5:44
97 Luis Silva Sr Granada Hills 17:47.9 5:44
98 Andrew Douglas Jr Columbia River 17:48.3 5:45
99 Aiden Patel Jr Bellarmine Prep 17:49.4 5:45
100 Landon Gunter Jr Prairie 17:49.4 5:45
101 Osker Almeda Sr Forest Grove 17:50 5:45
102 Connor Bryan Jr Edmonds-Woodway 17:50 5:45
103 Nathan Wilde Fr Wilsonville 17:50.1 5:45
104 Jack Creech So Mountain View (OR) 17:51 5:45
105 Nathan Gassaway Jr Columbia River 17:51.6 5:46
106 Robert Martinez Sr South Torrance 17:51.9 5:46
107 Braydon Lee Fr Barlow 17:52.4 5:46
108 Jonathan Wallace Sr Forest Grove 17:53.3 5:46
109 Sean Marshall Sr Aloha 17:53.5 5:46
110 Aidan Putnam Jr Tualatin 17:53.6 5:46
111 Miles Hoene-Langdon Jr Borah 17:54.7 5:47
112 Joshua Humann Jr Hood River Valley 17:55.3 5:47
113 Brandon Donis Sr Tesoro 17:56.1 5:47
114 Antonio Barrientos Sr Dallas 17:57 5:47
115 Alex Kano So South Torrance 17:57.5 5:48
116 Elijah Espinola So Edmonds-Woodway 17:57.8 5:48
117 Ryan Clough Sr South Kitsap 17:58.1 5:48
118 Liam Emerick Jr Bellarmine Prep 17:58.4 5:48
119 Eddy Olson So Edmonds-Woodway 17:58.6 5:48
120 Caleb VanderGiessen Sr Faith Bible Christian 17:58.8 5:48
121 Evan Fornander Fr Boise 17:59.5 5:48
122 Samuel Snyder Jr Prairie 17:59.7 5:48
123 John Wang Jr Westview 18:00.4 5:49
124 Zachary McClellan So Columbia River 18:00.7 5:49
125 Owen Kerr Jr Columbia River 18:00.7 5:49
126 Andre Canon Sr Cathedral 18:01.8 5:49
127 Luke Anderson Jr Westview 18:01.9 5:49
128 Jackson Meier So Lincoln 18:02.5 5:49
129 Zach Blanford So Puyallup 18:04.4 5:50
130 Michael Estrada Jr Warren 18:06.2 5:50
131 Brandon Donat Sr Borah 18:06.7 5:51
132 Andrew Cantu Sr Cathedral 18:07 5:51
133 Brennan Koontz So South Kitsap 18:08.6 5:51
134 Nicholas Meyer So South Torrance 18:10.1 5:52
135 Casey Spencer Sr South Torrance 18:10.2 5:52
136 Cody Santaguida Jr Mountain View (OR) 18:11.3 5:52
137 Timothy Bounmy Jr Aloha 18:11.7 5:52
138 Andrew Nunley So South Torrance 18:12.2 5:52
139 Cole Noretto So Tualatin 18:15.7 5:53
140 Dylan Huson Jr Puyallup 18:15.9 5:54
141 Keltin Oppenlander Sr Forest Grove 18:17.6 5:54
142 Quincy Parsons Sr South Kitsap 18:20.1 5:55
143 Aaron Ruth Sr Clackamas 18:20.6 5:55
144 Yusei Fujikura Sr South Torrance 18:21.1 5:55
145 Dillon Sackett Jr Edmonds-Woodway 18:21.2 5:55
146 Sebastian Olson Sr Edmonds-Woodway 18:24 5:56
147 Nathaniel Joosten So Puyallup 18:25 5:56
148 Caden Hoyt Jr Prairie 18:25.4 5:57
149 Pablo Abrego So Granada Hills 18:25.6 5:57
150 Spencer Desmond So Aloha 18:27.5 5:57
151 Isaiah Torres Fr South Kitsap 18:28.7 5:58
152 Ryan Jones Sr Dallas 18:29.3 5:58
153 Jordan McCready Jr Prairie 18:30.7 5:58
154 Daniel Floyd Jr Dallas 18:34.5 6:00
155 Max Lehr Sr Mountain View (OR) 18:36 6:00
156 Andrew Carlos Sr South Kitsap 18:42.3 6:02
157 Dylan Pedersen Jr Prairie 18:44.5 6:03
158 Ben Schnorr Jr Forest Grove 18:45.2 6:03
159 Elia Leto Jr Forest Grove 18:47.9 6:04
160 Cory Hatchel Jr Tesoro 18:52.2 6:05
161 Brady Hayes So Clackamas 18:56 6:06
162 Logan Pound Jr Barlow 19:07.2 6:10
163 Elliot Fleck Jr Granada Hills 19:11.8 6:12
164 RJ Wardell Jr Forest Grove 19:13.1 6:12
165 Ty Kneeshaw Jr Prairie 19:31.6 6:18
166 Colin Bethurum Jr Barlow 19:39.2 6:20
167 AJ Shafer Sr Dallas 19:59 6:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Isaiah Galindo Sr Clovis North 15:19.5 4:57 1/7 1/10 1/37 You ROCK! (SBP)
2 Quincy Norman Sr Forest Grove 15:24.5 4:58
3 Ahmed Ibrahim Sr Parkrose 15:27 4:59
4 Aidan Palmer Sr Franklin (OR) 15:35.9 5:02
5 Mitchell Athay Jr Idaho Falls 15:38.8 5:03
6 Luc Utheza Sr Camas 15:42.9 5:04
7 Charlie Robertson Jr Franklin (OR) 15:49.6 5:06
8 Joshua Ochoa Sr Clovis North 15:49.9 5:06 2/7 2/10 2/29 You ROCK! (SBP)
9 Giuliano Scasso Jr Wilson 15:52.6 5:07
10 Eliason Kabasenche Sr Pullman 15:53.1 5:07
11 Hayden Bostrom Jr Timberline (Boise) 15:54.5 5:08
12 Ethan Martin Sr Tahoma 15:54.7 5:08
13 Vincent Mestler Jr Sheldon (OR) 15:55.2 5:08
14 Victor Goli Sr Burbank 15:55.3 5:08
15 Cooper Laird Sr Inglemoor 15:55.9 5:08
16 Christoph Waligorski So Redondo Union 15:56.5 5:09
17 Andres Leon Jr Burbank 15:56.6 5:09
18 Nate Tavakolian Sr South Eugene 15:57.2 5:09
19 Zac Bright Jr Idaho Falls 15:59.4 5:09
20 Jamar Distel So Riverside 15:59.8 5:10
21 Brian Martinez Sr Tahoma 16:00.1 5:10
22 Michael Maiorano So South Medford 16:03.3 5:11
23 Paul Talens Jr Mt Si 16:05.7 5:12
24 Shea Mattson Sr Selah 16:06.3 5:12
25 Evan Jenkins So Camas 16:06.5 5:12
26 Abdinasir Hussein Sr Roosevelt (OR) 16:06.6 5:12
27 Sam Hatfield Jr Summit 16:08.1 5:12
28 Sawyer Dagan Jr Steilacoom 16:08.2 5:12
29 Matthew Bruneel Sr Tahoma 16:08.7 5:12
30 Cameron Stuard Jr Tahoma 16:11.2 5:13
31 Mason Watamura Jr Curtis 16:12.2 5:14
32 Collin Beyer Jr Sunset 16:16.9 5:15
33 Zachary Traul Sr Roseburg 16:18.3 5:16
34 Cooper Quigley So Selah 16:19.6 5:16
35 Aaron VanValkenburg Sr Curtis 16:20.3 5:16
36 Jackson Chambers Sr Redondo Union 16:20.3 5:16
37 Jackson Buffonge Jr Franklin (OR) 16:20.4 5:16
38 Charlie North So Franklin (OR) 16:20.6 5:16
39 Henry Anderson Jr South Eugene 16:21.9 5:17
40 Austin Weese Sr Camas 16:22.8 5:17
41 Benjamin Balazs So Sunset 16:24.2 5:17
42 Zami Moscoso Sr Wilson (Long Beach) 16:24.4 5:18
43 Logan Law Fr Milwaukie 16:24.5 5:18
44 Anthony Chiaravalle Sr Burbank 16:25.8 5:18
45 Jacob Alexander Sr Sehome 16:25.9 5:18
46 Josiah Nobles Sr Steilacoom 16:26.1 5:18
47 Alex Kiefer Jr Tahoma 16:27.6 5:19
48 Nicholas Carter Sr Clovis North 16:28.2 5:19 3/7 3/10 5/27
49 Zack Munson Fr Sehome 16:28.5 5:19
50 Jonah Donde Fr Sheldon (OR) 16:29.2 5:19
51 John Peckham Jr Sisters 16:29.9 5:19
52 Sam Geiger Jr Camas 16:31.4 5:20
53 Matthew Holme Sr Sumner 16:32.4 5:20
54 Sean Janecko So Timberline (Boise) 16:32.4 5:20
55 David Cummings Sr Sunset 16:32.8 5:20
56 Austin Gappa Sr Mt Si 16:33.2 5:20
57 Will Thorsett Jr Sisters 16:35.1 5:21
58 Spencer Mueller So Clovis North 16:35.2 5:21 4/7 4/10 4/26
59 Ben Collins So Sheldon (OR) 16:36.1 5:21
60 Mason Gerwig Sr Sunset 16:36.5 5:21
61 Quinn Wilcox Jr Wilson 16:36.7 5:22
62 Carson Wright Jr Timberline (Boise) 16:37.5 5:22
63 Daniel Fajardo Jr Franklin (OR) 16:37.6 5:22
64 Yonas Sauers Sr Puyallup 16:38.3 5:22
65 Josiah Mellott Jr Curtis 16:38.8 5:22
66 Isaac Corgatelli Sr Idaho Falls 16:40.2 5:23
67 Roman Schroyer Jr Sehome 16:40.4 5:23
68 Alex King Jr Sunset 16:40.5 5:23
69 Enrique Ramirez-Br Sr Curtis 16:40.8 5:23
70 Jonas Larson Sr Jesuit 16:41.2 5:23
71 Dayne Ellis Sr Burbank 16:43.2 5:24
72 Ariel Gomez Sr Jesuit 16:43.5 5:24
73 Aidan Alexander Jr Jesuit 16:43.8 5:24
74 Jacob Perovich Sr Sumner 16:43.8 5:24
75 Oscar Roering Jr South Eugene 16:45.7 5:24
76 Joseph Ereaux Jr Idaho Falls 16:46.6 5:25
77 Spencer Twyman Sr Camas 16:47.2 5:25
78 Drew Fenton Jr Homestead 16:47.6 5:25
79 Tyler Jenkins Jr Burbank 16:48.3 5:25
80 Jesse Halladay So Mountain View (ID) 16:48.5 5:25
81 Varun Saraf So Homestead 16:49.1 5:26
82 Caden Elsesser Sr Wilson (Long Beach) 16:49.9 5:26
83 Tychon Preston Jr Mt Si 16:49.9 5:26
84 Mason Kissell So Summit 16:52.1 5:26
85 Porter Elison Jr Idaho Falls 16:52.6 5:27
86 Ahmed Wariyo Jr Sehome 16:53.2 5:27
87 Hayden Fisher So Sumner 16:54.2 5:27
88 Daniel Lutz Jr Redondo Union 16:54.9 5:27
89 Brian Kennedy Jr Jesuit 16:56.4 5:28
90 Thomas Allen Sr Clovis North 16:56.9 5:28 5/7 6/10 7/26
91 Logan Pageler Jr Homestead 16:56.9 5:28
92 Max Gargano Jr Sehome 16:57.2 5:28
93 Carson Cummins Sr Sunset 16:57.2 5:28
94 Christopher Rosebr Sr Sheldon (OR) 16:58.2 5:28
95 Andrew Long Jr Timberline (Boise) 16:59 5:29
96 Tadeh Shanazari Sr Burbank 16:59.1 5:29
97 Addison Smee Jr Kalama 16:59.2 5:29
98 Carson Frawley So Camas 16:59.8 5:29
99 Andrew Cape So Clovis North 17:00.2 5:29 6/7 7/10 4/26
100 Truett Bostwick Sr South Medford 17:00.6 5:29
101 Cooper Carlson Sr Mountain View (ID) 17:01 5:29
102 Nico Colchico So Wilson (Long Beach) 17:01.1 5:29
103 Aiden Smith Sr St. Stephen's Academy 17:03.5 5:30
104 Spencer Ord Jr Mountain View (ID) 17:03.8 5:30
105 Ethan Foster Sr South Medford 17:04.9 5:31
106 Jackson Seubert So South Eugene 17:05.6 5:31
107 Benjamin Kerr Sr Grant 17:06.2 5:31
108 Steven Wright Sr Burbank 17:07 5:31
109 Seth Bergeron Jr St. Stephen's Academy 17:08 5:32
110 Lars Deboutte Sr Sunset 17:08.1 5:32
111 Zach Koivisto Sr Steilacoom 17:08.6 5:32
112 Liam Kaperick Jr South Eugene 17:09.4 5:32
113 Andrew Ross Jr Mt Si 17:09.7 5:32
114 Dominik Riemann Sr Sehome 17:13.6 5:33
115 Jackson Keefer So Summit 17:14.8 5:34
116 Parker Lund Jr Sumner 17:14.8 5:34
117 Gabe Rosado Sr Homestead 17:15.5 5:34
118 Kyle Jones Jr Grant 17:16.2 5:34
119 Asher McKinnon So South Eugene 17:17.3 5:35
120 Erik Maack Sr Wilson 17:17.4 5:35
121 Peter Brewer Sr Jesuit 17:17.4 5:35
122 Joshua Augustine Fr Jesuit 17:17.7 5:35
123 Connor Hayward Jr Camas 17:17.8 5:35
124 George Yamashita Jr Clovis North 17:18.5 5:35 7/7 9/10 4/24
125 Saul Haro Sr Wilson (Long Beach) 17:19.1 5:35
126 Connor Singer So South Medford 17:21.2 5:36
127 Carter Steinmetz So Timberline (Boise) 17:22 5:36
128 Paul Beaven So Franklin (OR) 17:22.2 5:36
129 Alexander Fry So Mountain View (ID) 17:22.3 5:36
130 Miles Lehman-Winters Sr South Eugene 17:22.8 5:36
131 Abdiaziz Hussein Jr Roosevelt (OR) 17:22.9 5:36
132 Nalin Krishnan Sr Homestead 17:23 5:36
133 Colin Hitchcock Jr Steilacoom 17:23.6 5:37
134 Jaden McCabe Jr Summit 17:24.7 5:37
135 Colin Friend So St. Stephen's Academy 17:25 5:37
136 Gus Clevenger Fr Jesuit 17:25.8 5:37
137 Ian Parks So Grant 17:26 5:37
138 John Dewey Fr Idaho Falls 17:26 5:37
139 Trevor Blum Sr Redondo Union 17:27 5:38
140 Michael Rasmussen Sr Mountain View (ID) 17:27.4 5:38
141 James Kobel Sr Redondo Union 17:27.6 5:38
142 Richard Stewart Fr Idaho Falls 17:28.2 5:38
143 DJ Scott Fr South Medford 17:29.1 5:38
144 Andrew Han Jr Homestead 17:30.4 5:39
145 Ahbel Healy So Curtis 17:30.8 5:39
146 Jack Strang Jr Summit 17:32 5:39
147 Landon Flake Sr Steilacoom 17:32.2 5:39
148 Joshua Goldstein Sr Redondo Union 17:32.5 5:40
149 Jack Pratapas So Mt Si 17:32.7 5:40
150 Ryan Meldrum Jr Sumner 17:33.6 5:40
151 Parker Meredith So Summit 17:35.4 5:40
152 Joseph Sortor Jr Summit 17:36.5 5:41
153 Johnathon Rosebrook So Sheldon (OR) 17:37.7 5:41
154 Charlie Stands Sr Timberline (Boise) 17:38 5:41
155 Ryan McKinney Sr Wilson (Long Beach) 17:38.9 5:42
156 Sulaiman Ssemakula Sr Parkrose 17:39.8 5:42
157 Isaac Shulevitz Sr Grant 17:40.5 5:42
158 Kyle Watamura Fr Curtis 17:41.5 5:42
159 Sullivan Maag Jr Wilson 17:42.2 5:43
160 Seth Livingstone Sr Mountain View (ID) 17:45.6 5:44
161 Peter Ford Jr Sheldon (OR) 17:46.2 5:44
162 Jack Wittwer Jr Mountain View (ID) 17:46.3 5:44
163 Judah Garcia Jr Sumner 17:46.4 5:44
164 Evan Poulsen Fr Sheldon (OR) 17:46.5 5:44
165 Dominic Manzo Sr Tahoma 17:47.9 5:44
166 Kyle Fenton Sr Homestead 17:49 5:45
167 Dane Helmberger Sr Curtis 17:49.8 5:45
168 Jacob Packwood Sr Timberline (Boise) 17:50.2 5:45
169 Luke Bexelius Jr Wilson 17:54 5:46
170 Tristen Yates So Parkrose 17:57.1 5:47
171 James Grant So Parkrose 17:57.4 5:48
172 Carson Taylor Sr Sumner 18:00.1 5:48
173 Tom Thake So Grant 18:02.2 5:49
174 Joseph Espinoza Sr Wilson (Long Beach) 18:07 5:51
175 Abdi Sido Jr Parkrose 18:07.1 5:51
176 Cody Goth So Steilacoom 18:08.9 5:51
177 Samuel Makuch Jr Wilson 18:09 5:51
178 Veefu Zhen Sr Franklin (OR) 18:10.8 5:52
179 River Sheppard Sr Grant 18:11.1 5:52
180 Lucas Kuhnau Jr Grant 18:11.7 5:52
181 Logan Bishopric Jr Wilson 18:15 5:53
182 Judah Yates So Selah 18:23.4 5:56
183 Jon Watkins Sr Selah 18:27.5 5:57
184 Sam Anderson So Selah 18:28.6 5:58
185 Eric Swedin Fr Selah 18:33.5 5:59
186 George Gianoukakis Sr Redondo Union 18:38.7 6:01
187 Sebastian Bednik Sr Mt Si 18:39.5 6:01
188 Jaxon Wallace Sr South Medford 18:40.3 6:01
189 Tristan Gray Jr Mt Si 18:48.6 6:04
190 Jonathan Orozco So Selah 18:53.3 6:06
191 Sam Clarke So Tahoma 18:59 6:07
192 Chase Wallace So South Medford 19:03.9 6:09
193 Kai Brier Jr Steilacoom 20:02.1 6:28
194 Jonah Eades Jr Parkrose 20:31.1 6:37
195 Rocky Elkins Sr Parkrose 20:42.3 6:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Tahoma
8-6-3-2-1
Gap: 0:33
80:42
16:08
5:12
116 Ethan Martin
Sr
15:55
5:08
10
Brian Martinez
Sr
16:00
5:10
17
Matthew Bruneel
Sr
16:09
5:12
24
Cameron Stuard
Jr
16:11
5:13
25
Alex Kiefer
Jr
16:28
5:19
40
Dominic Manzo
Sr
17:48
5:44
150
Sam Clarke
So
18:59
6:07
176
2 Franklin (OR)
3-2-1-1-2
Gap: 1:02
80:44
16:09
5:13
126 Aidan Palmer
Sr
15:36
5:02
3
Charlie Robertson
Jr
15:50
5:06
6
Jackson Buffonge
Jr
16:20
5:16
31
Charlie North
So
16:21
5:16
32
Daniel Fajardo
Jr
16:38
5:22
54
Paul Beaven
So
17:22
5:36
115
Veefu Zhen
Sr
18:11
5:52
163
3 Camas
5-4-4-4-3
Gap: 1:04
81:31
16:18
5:16
171 Luc Utheza
Sr
15:43
5:04
5
Evan Jenkins
So
16:07
5:12
21
Austin Weese
Sr
16:23
5:17
34
Sam Geiger
Jr
16:31
5:20
44
Spencer Twyman
Sr
16:47
5:25
67
Carson Frawley
So
17:00
5:29
87
Connor Hayward
Jr
17:18
5:35
110
4 Clovis North
1-1-2-3-4
Gap: 1:37
81:10
16:14
5:14
178 Isaiah Galindo
Sr
15:20
4:57
1
Joshua Ochoa
Sr
15:50
5:06
7
Nicholas Carter
Sr
16:28
5:19
41
Spencer Mueller
So
16:35
5:21
49
Thomas Allen
Sr
16:57
5:28
80
Andrew Cape
So
17:00
5:29
88
George Yamashita
Jr
17:19
5:35
111
5 Burbank
10-4-5-5-5
Gap: 0:53
81:49
16:22
5:17
193 Victor Goli
Sr
15:55
5:08
12
Andres Leon
Jr
15:57
5:09
14
Anthony Chiaravalle
Sr
16:26
5:18
37
Dayne Ellis
Sr
16:43
5:24
61
Tyler Jenkins
Jr
16:48
5:25
69
Tadeh Shanazari
Sr
16:59
5:29
86
Steven Wright
Sr
17:07
5:31
96
6 Idaho Falls
4-3-6-6-6
Gap: 1:14
81:58
16:24
5:17
217 Mitchell Athay
Jr
15:39
5:03
4
Zac Bright
Jr
15:59
5:09
16
Isaac Corgatelli
Sr
16:40
5:23
56
Joseph Ereaux
Jr
16:47
5:25
66
Porter Elison
Jr
16:53
5:27
75
John Dewey
Fr
17:26
5:37
123
Richard Stewart
Fr
17:28
5:38
127
7 Sunset
19-14-9-7-7
Gap: 0:24
82:31
16:30
5:19
218 Collin Beyer
Jr
16:17
5:15
27
Benjamin Balazs
So
16:24
5:17
35
David Cummings
Sr
16:33
5:20
47
Mason Gerwig
Sr
16:37
5:21
51
Alex King
Jr
16:41
5:23
58
Carson Cummins
Sr
16:57
5:28
83
Lars Deboutte
Sr
17:08
5:32
97
8 Sehome
21-17-13-12-8
Gap: 0:31
83:25
16:41
5:23
295 Jacob Alexander
Sr
16:26
5:18
38
Zack Munson
Fr
16:29
5:19
42
Roman Schroyer
Jr
16:40
5:23
57
Ahmed Wariyo
Jr
16:53
5:27
76
Max Gargano
Jr
16:57
5:28
82
Dominik Riemann
Sr
17:14
5:33
101




9 Curtis
18-11-10-8-9
Gap: 1:19
83:23
16:41
5:23
299 Mason Watamura
Jr
16:12
5:14
26
Aaron VanValkenburg
Sr
16:20
5:16
29
Josiah Mellott
Jr
16:39
5:22
55
Enrique Ramirez-Br
Sr
16:41
5:23
59
Ahbel Healy
So
17:31
5:39
130
Kyle Watamura
Fr
17:42
5:42
143
Dane Helmberger
Sr
17:50
5:45
152
10 South Eugene
12-8-11-11-10
Gap: 1:12
83:20
16:40
5:23
306 Nate Tavakolian
Sr
15:57
5:09
15
Henry Anderson
Jr
16:22
5:17
33
Oscar Roering
Jr
16:46
5:24
65
Jackson Seubert
So
17:06
5:31
94
Liam Kaperick
Jr
17:09
5:32
99
Asher McKinnon
So
17:17
5:35
106
Miles Lehman-Winters
Sr
17:23
5:36
117
11 Timberline (Boise)
7-11-8-10-11
Gap: 1:28
83:25
16:41
5:23
307 Hayden Bostrom
Jr
15:55
5:08
9
Sean Janecko
So
16:32
5:20
46
Carson Wright
Jr
16:38
5:22
53
Andrew Long
Jr
16:59
5:29
85
Carter Steinmetz
So
17:22
5:36
114
Charlie Stands
Sr
17:38
5:41
139
Jacob Packwood
Sr
17:50
5:45
153
12 Sheldon (OR)
9-10-7-9-12
Gap: 1:43
83:36
16:43
5:24
326 Vincent Mestler
Jr
15:55
5:08
11
Jonah Donde
Fr
16:29
5:19
43
Ben Collins
So
16:36
5:21
50
Christopher Rosebr
Sr
16:58
5:28
84
Johnathon Rosebrook
So
17:38
5:41
138
Peter Ford
Jr
17:46
5:44
146
Evan Poulsen
Fr
17:47
5:44
149
13 Redondo Union
11-7-12-14-13
Gap: 1:31
84:06
16:49
5:26
371 Christoph Waligorski
So
15:57
5:09
13
Jackson Chambers
Sr
16:20
5:16
30
Daniel Lutz
Jr
16:55
5:27
78
Trevor Blum
Sr
17:27
5:38
124
James Kobel
Sr
17:28
5:38
126
Joshua Goldstein
Sr
17:33
5:40
133
George Gianoukakis
Sr
18:39
6:01
171
14 Jesuit
23-22-17-15-14
Gap: 0:36
84:22
16:52
5:27
372 Jonas Larson
Sr
16:41
5:23
60
Ariel Gomez
Sr
16:44
5:24
62
Aidan Alexander
Jr
16:44
5:24
63
Brian Kennedy
Jr
16:56
5:28
79
Peter Brewer
Sr
17:17
5:35
108
Joshua Augustine
Fr
17:18
5:35
109
Gus Clevenger
Fr
17:26
5:37
121
15 Mt Si
14-16-14-13-15
Gap: 1:27
84:11
16:50
5:26
374 Paul Talens
Jr
16:06
5:12
19
Austin Gappa
Sr
16:33
5:20
48
Tychon Preston
Jr
16:50
5:26
73
Andrew Ross
Jr
17:10
5:32
100
Jack Pratapas
So
17:33
5:40
134
Sebastian Bednik
Sr
18:40
6:01
172
Tristan Gray
Jr
18:49
6:04
174
16 Steilacoom
17-14-15-16-16
Gap: 1:24
84:39
16:56
5:28
411 Sawyer Dagan
Jr
16:08
5:12
23
Josiah Nobles
Sr
16:26
5:18
39
Zach Koivisto
Sr
17:09
5:32
98
Colin Hitchcock
Jr
17:24
5:37
119
Landon Flake
Sr
17:32
5:39
132
Cody Goth
So
18:09
5:51
161
Kai Brier
Jr
20:02
6:28
178
17 Sumner
22-21-18-17-17
Gap: 1:01
84:59
17:00
5:29
424 Matthew Holme
Sr
16:32
5:20
45
Jacob Perovich
Sr
16:44
5:24
64
Hayden Fisher
So
16:54
5:27
77
Parker Lund
Jr
17:15
5:34
103
Ryan Meldrum
Jr
17:34
5:40
135
Judah Garcia
Jr
17:46
5:44
148
Carson Taylor
Sr
18:00
5:48
157
18 South Medford
13-19-21-20-18
Gap: 1:26
84:59
17:00
5:29
441 Michael Maiorano
So
16:03
5:11
18
Truett Bostwick
Sr
17:01
5:29
89
Ethan Foster
Sr
17:05
5:31
93
Connor Singer
So
17:21
5:36
113
DJ Scott
Fr
17:29
5:38
128
Jaxon Wallace
Sr
18:40
6:01
173
Chase Wallace
So
19:04
6:09
177
19 Homestead
24-23-23-22-19
Gap: 0:35
85:12
17:02
5:30
442 Drew Fenton
Jr
16:48
5:25
68
Varun Saraf
So
16:49
5:26
71
Logan Pageler
Jr
16:57
5:28
81
Gabe Rosado
Sr
17:16
5:34
104
Nalin Krishnan
Sr
17:23
5:36
118
Andrew Han
Jr
17:30
5:39
129
Kyle Fenton
Sr
17:49
5:45
151
20 Summit
16-18-19-21-20
Gap: 1:24
85:12
17:02
5:30
449 Sam Hatfield
Jr
16:08
5:12
22
Mason Kissell
So
16:52
5:26
74
Jackson Keefer
So
17:15
5:34
102
Jaden McCabe
Jr
17:25
5:37
120
Jack Strang
Jr
17:32
5:39
131
Parker Meredith
So
17:35
5:40
136
Joseph Sortor
Jr
17:37
5:41
137
21 Wilson (Long Beach)
20-20-20-18-21
Gap: 1:15
85:13
17:03
5:30
451 Zami Moscoso
Sr
16:24
5:18
36
Caden Elsesser
Sr
16:50
5:26
72
Nico Colchico
So
17:01
5:29
91
Saul Haro
Sr
17:19
5:35
112
Ryan McKinney
Sr
17:39
5:42
140
Joseph Espinoza
Sr
18:07
5:51
159




22 Wilson
6-13-16-18-22
Gap: 2:01
85:23
17:05
5:31
465 Giuliano Scasso
Jr
15:53
5:07
8
Quinn Wilcox
Jr
16:37
5:22
52
Erik Maack
Sr
17:17
5:35
107
Sullivan Maag
Jr
17:42
5:43
144
Luke Bexelius
Jr
17:54
5:46
154
Samuel Makuch
Jr
18:09
5:51
162
Logan Bishopric
Jr
18:15
5:53
166
23 Mountain View (ID)
25-25-24-23-23
Gap: 0:39
85:43
17:09
5:32
493 Jesse Halladay
So
16:49
5:25
70
Cooper Carlson
Sr
17:01
5:29
90
Spencer Ord
Jr
17:04
5:30
92
Alexander Fry
So
17:22
5:36
116
Michael Rasmussen
Sr
17:27
5:38
125
Seth Livingstone
Sr
17:46
5:44
145
Jack Wittwer
Jr
17:46
5:44
147
24 Selah
15-8-22-24-24
Gap: 2:22
87:45
17:33
5:40
552 Shea Mattson
Sr
16:06
5:12
20
Cooper Quigley
So
16:20
5:16
28
Judah Yates
So
18:23
5:56
167
Jon Watkins
Sr
18:28
5:57
168
Sam Anderson
So
18:29
5:58
169
Eric Swedin
Fr
18:34
5:59
170
Jonathan Orozco
So
18:53
6:06
175
25 Parkrose
2-24-25-25-25
Gap: 2:40
87:08
17:26
5:37
614 Ahmed Ibrahim
Sr
15:27
4:59
2
Sulaiman Ssemakula
Sr
17:40
5:42
141
Tristen Yates
So
17:57
5:47
155
James Grant
So
17:57
5:48
156
Abdi Sido
Jr
18:07
5:51
160
Jonah Eades
Jr
20:31
6:37
179
Rocky Elkins
Sr
20:42
6:41
180
26 Grant
26-26-26-26-26
Gap: 0:56
87:31
17:30
5:39
622 Benjamin Kerr
Sr
17:06
5:31
95
Kyle Jones
Jr
17:16
5:34
105
Ian Parks
So
17:26
5:37
122
Isaac Shulevitz
Sr
17:41
5:42
142
Tom Thake
So
18:02
5:49
158
River Sheppard
Sr
18:11
5:52
164
Lucas Kuhnau
Jr
18:12
5:52
165
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.1 mi
All at 1.86 mi
All at 3.1 mi
All at 1.86 mi
Fr Santiago Orozco, Fr, 17:05.1, Cathedral Timberline (Boise), 93:11.4, 79
Jr/Sr Dominic Debettenco, Sr, 17:23.9, Jesuit Eagle, 88:49, 15
JV Champ Robert J Gorman, Sr, 16:59.8, Summit Edmonds-Woodway, 88:31.8, 103
JV D3 Aki Fairbanks, Sr, 17:59.7, Northwest Northwest, 92:50, 23
Nov Joshua Iascau, Jr, 11:20.8, Mountainside Westview, 61:50.5, 46
So Barrett Davis, So, 17:33.3, Eagle Jesuit, 91:24.8, 50
V D1 Toby Ruston, Jr, 16:10.5, Dallas Clackamas, 84:10.8, 125
V D2 Jeret Gillingham, Sr, 16:05.9, Sandy El Segundo, 86:02.4, 197
V D3 Michael Camilo Tor, So, 16:32.4, Fillmore Medical Lake, 84:50.7, 39
V Danner Isaiah Galindo, Sr, 15:19.5, Clovis North Tahoma, 80:42.3, 116
V Small Kelton Gagnon, So, 16:41.3, Klahowya Klahowya, 86:45.9, 35

All Girls Races

10 races + combined.