Norman Results from the Broken Arrow Invitational at Broken Arrow HS on 9/10/22

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aaron bump Sr JV 26:32.48 8:34 3.1 89/106 15/15 24/24 1/2
Adrian Sambrano Sr V 17:40.06 5:42 3.1 12/87 3/9 3/24 2/11 You ROCK! (SBP)
Aren Lyons Jr JV 20:18.54 6:33 3.1 14/106 4/15 13/24 2/9 You ROCK! (SBP)
Ben Edwards So JV 21:06.7 6:49 3.1 28/106 8/15 17/24 1/8
Ben Liesenfeld Fr V 19:40.52 6:21 3.1 52/87 9/9 10/24 2/4 You ROCK! (SBP)
Cody Bunting Jr JV 20:54.87 6:45 3.1 23/106 7/15 16/24 1/9
Dane Adams Jr V 17:57.68 5:48 3.1 21/87 5/9 5/24 1/11 You ROCK! (SBP)
Darik Golden Fr JV 22:49.67 7:22 3.1 54/106 11/15 20/24 2/5 You ROCK! (SBP)
Eli McCrackin Sr V 18:40.73 6:02 3.1 33/87 7/9 7/24 2/10 You ROCK! (SBP)
Ethan Mogendi So JV 23:42.7 7:39 3.1 68/106 12/15 21/24 1/3
Ezekiel Miller Sr JV 23:43.12 7:39 3.1 69/106 13/15 22/24 1/2
Ezra Bailey So JV 19:48.81 6:23 3.1 9/106 2/15 11/24 3/9 You ROCK! (SBP)
Jeremiah Lorance Sr V 18:18.31 5:54 3.1 26/87 6/9 6/24 2/10
Joseph Ralston So JV 22:36.89 7:18 3.1 50/106 10/15 19/24 2/6 You ROCK! (SBP)
Josh Robinson So V 18:49.01 6:04 3.1 36/87 8/9 8/24 1/8
Kohtaka Orikasa So V 17:52.87 5:46 3.1 19/87 4/9 4/24 2/11 You ROCK! (SBP)
Kyle Blaylock Fr JV 19:39.17 6:20 3.1 7/106 1/15 9/24 3/9 You ROCK! (SBP)
Mason Gunnels Jr JV 20:08.32 6:30 3.1 13/106 3/15 12/24 3/9
Michael James So JV 22:02.89 7:07 3.1 39/106 9/15 18/24 1/8
Michael Parker Sr V 17:29.42 5:39 3.1 11/87 2/9 2/24 3/11
miles Eberle Fr JV 20:19.6 6:33 3.1 15/106 5/15 14/24 2/9 You ROCK! (SBP)
Phin Bonner Sr V 16:18.7 5:16 3.1 1/87 1/9 1/24 1/11
Seth Charboneau Jr JV 20:34.15 6:38 3.1 18/106 6/15 15/24 1/9
Zach Moore Fr JV 26:25.26 8:31 3.1 88/106 14/15 23/24 1/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/11 87:19
1:39
3.1 5:38 5:16 5:48 64 5:30 Phin Bonner (1), Michael Parker (11), Adrian Sambrano (12), Kohtaka Orikasa (19), Dane Adams (21)
JV 1st 5 2/9 100:14
0:40
3.1 6:28 6:20 6:33 58 6:13 Kyle Blaylock (7), Ezra Bailey (9), Mason Gunnels (13), Aren Lyons (14), miles Eberle (15)
JV 2nd 5 1/6 107:16
2:03
3.1 6:55 6:38 7:18 28 6:55 Seth Charboneau (1), Cody Bunting (2), Ben Edwards (3), Michael James (8), Joseph Ralston (14)
JV 3rd 5 1/2 123:13
3:43
3.1 7:57 7:22 8:34 24 7:57 Darik Golden (2), Ethan Mogendi (3), Ezekiel Miller (4), Zach Moore (7), Aaron bump (8)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys V

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phin Bonner Sr Norman 16:18.7 5:16 1/9 1/24 1/11
2 Dade Humes Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:24.96 5:18
3 Noah Meacham Sr BROKEN ARROW HIGH SC 16:26.7 5:18
4 Tyler Mcdoulett Sr JENKS HIGH SCHOOL 16:32.23 5:20
5 Reese Fricke Sr PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:51.38 5:26
6 Landry Finch So PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:57.82 5:28
7 Nelin Kimery Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:59.89 5:29
8 Camden Knutson Jr UNION HIGH SCHOOL 17:16.79 5:34
9 Rowan Meyers So BISHOP KELLEY HIGH S 17:28.7 5:38
10 Santiago Pereira Fr JENKS HIGH SCHOOL 17:29.04 5:38
11 Michael Parker Sr Norman 17:29.42 5:39 2/9 2/24 3/11
12 Adrian Sambrano Sr Norman 17:40.06 5:42 3/9 3/24 2/11 You ROCK! (SBP)
13 Henry Zoellner So THOMAS EDISON HIGH S 17:43.98 5:43
14 Seth Taylor Jr UNION HIGH SCHOOL 17:45.02 5:44
15 Will Vantrease Jr BISHOP KELLEY HIGH S 17:45.72 5:44
16 Jace Williams Jr JENKS HIGH SCHOOL 17:46.15 5:44
17 Charlie Ritchie So BISHOP KELLEY HIGH S 17:49.95 5:45
18 Jacob Tiger So TAHLEQUAH HIGH SCHOO 17:50.85 5:45
19 Kohtaka Orikasa So Norman 17:52.87 5:46 4/9 4/24 2/11 You ROCK! (SBP)
20 Will Applegate Sr BISHOP KELLEY HIGH S 17:56.94 5:47
21 Dane Adams Jr Norman 17:57.68 5:48 5/9 5/24 1/11 You ROCK! (SBP)
22 Riley Pauley So PIEDMONT HIGH SCHOOL 17:58.31 5:48
23 Jordan Ruvalculba Sr PIEDMONT HIGH SCHOOL 17:58.82 5:48
24 Peter Maud Jr JENKS HIGH SCHOOL 18:12.75 5:53
25 Andrik Ramirez Fr HOLLAND HALL HIGH SC 18:16.24 5:54
26 Jeremiah Lorance Sr Norman 18:18.31 5:54 6/9 6/24 2/10
27 Luke Hildebrand So JENKS HIGH SCHOOL 18:18.82 5:54
28 Kasen Taylor Jr BROKEN ARROW HIGH SC 18:19.88 5:55
29 Landon Jones Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 18:23.88 5:56
30 Matt Martin So BROKEN ARROW HIGH SC 18:29.4 5:58
31 Seth Meyer Sr JENKS HIGH SCHOOL 18:31.38 5:59
32 Tanner John Sr BARTLESVILLE HIGH SC 18:35.55 6:00
33 Eli McCrackin Sr Norman 18:40.73 6:02 7/9 7/24 2/10 You ROCK! (SBP)
34 Russell Miller So BARTLESVILLE HIGH SC 18:41.52 6:02
35 Gavin Canard Sr BROKEN ARROW HIGH SC 18:47.07 6:04
36 Josh Robinson So Norman 18:49.01 6:04 8/9 8/24 1/8
37 Jackson Scott Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 18:56.67 6:07
38 Jack Oliver Jr BISHOP KELLEY HIGH S 18:57.74 6:07
39 Tehi Chibitty Jr BARTLESVILLE HIGH SC 19:05.38 6:09
40 Jacob Roby Sr THOMAS EDISON HIGH S 19:08.36 6:10
41 Caleb Pisarra Fr UNION HIGH SCHOOL 19:08.89 6:11
42 Kanyon Cobbs Sr PIEDMONT HIGH SCHOOL 19:17.94 6:14
43 Garrett Lamborn Jr THOMAS EDISON HIGH S 19:19.53 6:14
44 Eduardo Pereyra Jr JENKS HIGH SCHOOL 19:20.73 6:14
45 Andrew Matson Jr UNION HIGH SCHOOL 19:24.26 6:16
46 Zachary King Jr THOMAS EDISON HIGH S 19:27.59 6:17
47 Luke Mayfield So JENKS HIGH SCHOOL 19:30.57 6:18
48 Thomas Bennett Jr HOLLAND HALL HIGH SC 19:31.27 6:18
49 Braxton Mccarty Jr TAHLEQUAH HIGH SCHOO 19:34.74 6:19
50 Taigh Wright Fr SAND SPRINGS HIGH SC 19:38.8 6:20
51 Joshua Blanchard So THOMAS EDISON HIGH S 19:39.74 6:21
52 Ben Liesenfeld Fr Norman 19:40.52 6:21 9/9 10/24 2/4 You ROCK! (SBP)
53 Kayden Reyes Sr BARTLESVILLE HIGH SC 19:43.47 6:22
54 Michael Cameron So HOLLAND HALL HIGH SC 19:45.16 6:22
55 Alex Leonard Jr BISHOP KELLEY HIGH S 19:50.99 6:24
56 Luke Nowlin Jr HOLLAND HALL HIGH SC 19:55.09 6:26
57 Michael Lillie Sr BISHOP KELLEY HIGH S 19:57.24 6:26
58 Ryder Lenz Fr BROKEN ARROW HIGH SC 19:58.62 6:27
59 Campbell Brown Fr UNION HIGH SCHOOL 19:59.61 6:27
60 Hank Fabian Sr THOMAS EDISON HIGH S 20:05.59 6:29
61 Taven Neal Fr TAHLEQUAH HIGH SCHOO 20:06.97 6:29
62 Ben Martin Sr BROKEN ARROW HIGH SC 20:12.83 6:31
63 Ismael Perez Jr TAHLEQUAH HIGH SCHOO 20:13.19 6:31
64 Cooper Cook Sr THOMAS EDISON HIGH S 20:13.64 6:31
65 Carson Mckinney Jr JENKS HIGH SCHOOL 20:15.33 6:32
66 Zach Davis Sr SAND SPRINGS HIGH SC 20:21.72 6:34
67 Tanner Jarvis Jr UNION HIGH SCHOOL 20:22.98 6:35
68 Josiah Pickup So BROKEN ARROW HIGH SC 20:26.81 6:36
69 Andrew Silvestri Sr HOLLAND HALL HIGH SC 20:29.18 6:37
70 Trent Havens Fr TAHLEQUAH HIGH SCHOO 20:29.69 6:37
71 Cade Winter Jr BARTLESVILLE HIGH SC 20:30.76 6:37
72 Joseph Espinosa Fr TAHLEQUAH HIGH SCHOO 20:31.59 6:37
73 Ethan Perkins So BISHOP KELLEY HIGH S 20:33.35 6:38
74 Luke Lofton So BROKEN ARROW HIGH SC 20:38.62 6:40
75 Kasen Elam So UNION HIGH SCHOOL 20:43.8 6:41
76 Michael Johnson Jr SAND SPRINGS HIGH SC 20:49.57 6:43
77 Rafi Huff Fr SAND SPRINGS HIGH SC 20:50.62 6:43
78 Reed Gorman Jr BARTLESVILLE HIGH SC 21:12.97 6:51
79 Josh Cutsinger Sr BISHOP KELLEY HIGH S 21:46.64 7:01
80 Alex Mallory Fr UNION HIGH SCHOOL 21:55.82 7:04
81 Jackson Boudreaux Fr BARTLESVILLE HIGH SC 22:12.34 7:10
82 Gray Thomas So HOLLAND HALL HIGH SC 22:21.94 7:13
83 Kaden Tibbetts So TAHLEQUAH HIGH SCHOO 22:41.6 7:19
84 Tucker Brown Fr HOLLAND HALL HIGH SC 23:22.8 7:33
85 Isaac Williams Fr TAHLEQUAH HIGH SCHOO 23:25.79 7:33
86 Asher Cole So HOLLAND HALL HIGH SC 23:54.47 7:43
87 Kellee Calhoun So SAND SPRINGS HIGH SC 27:40.65 8:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys V

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 PIEDMONT HIGH SCHOOL
2-1-1-1-1
Gap: 1:33
85:12
17:02
5:30
42 Dade Humes
Jr
16:25
5:18
2
Reese Fricke
Sr
16:51
5:26
5
Landry Finch
So
16:58
5:28
6
Nelin Kimery
Fr
17:00
5:29
7
Riley Pauley
So
17:58
5:48
22
Jordan Ruvalculba
Sr
17:59
5:48
23
Landon Jones
Fr
18:24
5:56
29
2 Norman
1-2-2-2-2
Gap: 1:39
87:19
17:28
5:38
64 Phin Bonner
Sr
16:19
5:16
1
Michael Parker
Sr
17:29
5:39
11
Adrian Sambrano
Sr
17:40
5:42
12
Kohtaka Orikasa
So
17:53
5:46
19
Dane Adams
Jr
17:58
5:48
21
Jeremiah Lorance
Sr
18:18
5:54
26
Eli McCrackin
Sr
18:41
6:02
33
3 JENKS HIGH SCHOOL
4-3-3-3-3
Gap: 1:47
88:19
17:40
5:42
81 Tyler Mcdoulett
Sr
16:32
5:20
4
Santiago Pereira
Fr
17:29
5:38
10
Jace Williams
Jr
17:46
5:44
16
Peter Maud
Jr
18:13
5:53
24
Luke Hildebrand
So
18:19
5:54
27
Seth Meyer
Sr
18:31
5:59
31
Eduardo Pereyra
Jr
19:21
6:14
41
4 BISHOP KELLEY HIGH S
6-5-4-4-4
Gap: 1:29
89:59
18:00
5:48
97 Rowan Meyers
So
17:29
5:38
9
Will Vantrease
Jr
17:46
5:44
15
Charlie Ritchie
So
17:50
5:45
17
Will Applegate
Sr
17:57
5:47
20
Jack Oliver
Jr
18:58
6:07
36
Alex Leonard
Jr
19:51
6:24
50
Michael Lillie
Sr
19:57
6:26
52
5 BROKEN ARROW HIGH SC
3-6-5-5-5
Gap: 3:32
92:02
18:24
5:56
149 Noah Meacham
Sr
16:27
5:18
3
Kasen Taylor
Jr
18:20
5:55
28
Matt Martin
So
18:29
5:58
30
Gavin Canard
Sr
18:47
6:04
35
Ryder Lenz
Fr
19:59
6:27
53
Ben Martin
Sr
20:13
6:31
57
Josiah Pickup
So
20:27
6:36
62
6 UNION HIGH SCHOOL
5-4-5-6-6
Gap: 2:43
93:35
18:43
6:02
157 Camden Knutson
Jr
17:17
5:34
8
Seth Taylor
Jr
17:45
5:44
14
Caleb Pisarra
Fr
19:09
6:11
39
Andrew Matson
Jr
19:24
6:16
42
Campbell Brown
Fr
20:00
6:27
54
Tanner Jarvis
Jr
20:23
6:35
61
Kasen Elam
So
20:44
6:41
67
7 THOMAS EDISON HIGH S
7-7-7-7-7
Gap: 1:56
95:19
19:04
6:09
181 Henry Zoellner
So
17:44
5:43
13
Jacob Roby
Sr
19:08
6:10
38
Garrett Lamborn
Jr
19:20
6:14
40
Zachary King
Jr
19:28
6:17
43
Joshua Blanchard
So
19:40
6:21
47
Hank Fabian
Sr
20:06
6:29
55
Cooper Cook
Sr
20:14
6:31
59
8 BARTLESVILLE HIGH SC
10-9-8-8-8
Gap: 1:55
96:37
19:19
6:14
216 Tanner John
Sr
18:36
6:00
32
Russell Miller
So
18:42
6:02
34
Tehi Chibitty
Jr
19:05
6:09
37
Kayden Reyes
Sr
19:43
6:22
48
Cade Winter
Jr
20:31
6:37
65
Reed Gorman
Jr
21:13
6:51
70
Jackson Boudreaux
Fr
22:12
7:10
71
9 HOLLAND HALL HIGH SC
9-10-9-9-9
Gap: 2:13
97:57
19:35
6:19
232 Andrik Ramirez
Fr
18:16
5:54
25
Thomas Bennett
Jr
19:31
6:18
44
Michael Cameron
So
19:45
6:22
49
Luke Nowlin
Jr
19:55
6:26
51
Andrew Silvestri
Sr
20:29
6:37
63
Gray Thomas
So
22:22
7:13
72
Tucker Brown
Fr
23:23
7:33
74
10 TAHLEQUAH HIGH SCHOO
8-8-10-10-10
Gap: 2:39
98:15
19:39
6:20
241 Jacob Tiger
So
17:51
5:45
18
Braxton Mccarty
Jr
19:35
6:19
45
Taven Neal
Fr
20:07
6:29
56
Ismael Perez
Jr
20:13
6:31
58
Trent Havens
Fr
20:30
6:37
64
Joseph Espinosa
Fr
20:32
6:37
66
Kaden Tibbetts
So
22:42
7:19
73
11 SAND SPRINGS HIGH SC
11-11-11-11-11
Gap: 8:02
109:21
21:52
7:03
318 Taigh Wright
Fr
19:39
6:20
46
Zach Davis
Sr
20:22
6:34
60
Michael Johnson
Jr
20:50
6:43
68
Rafi Huff
Fr
20:51
6:43
69
Kellee Calhoun
So
27:41
8:56
75








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys JV

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cohen Mcintosh So PIEDMONT HIGH SCHOOL 18:44.96 6:03
2 Ethan Lam Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 19:08.37 6:10
3 Beckam Humes Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 19:09.01 6:11
4 Adrian Flood Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 19:14.43 6:12
5 Aaron Tompkins So BROKEN ARROW HIGH SC 19:17.5 6:13
6 Brian Peterson Sr BROKEN ARROW HIGH SC 19:37.79 6:20
7 Kyle Blaylock Fr Norman 19:39.17 6:20 1/15 9/24 3/9 You ROCK! (SBP)
8 Brody Maasen So JENKS HIGH SCHOOL 19:44.04 6:22
9 Ezra Bailey So Norman 19:48.81 6:23 2/15 11/24 3/9 You ROCK! (SBP)
10 Jackson Mcknight Jr BROKEN ARROW HIGH SC 19:54.32 6:25
11 Tyler Erwin Fr JENKS HIGH SCHOOL 19:58.87 6:27
12 Sawyer Strunk Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 19:59.89 6:27
13 Mason Gunnels Jr Norman 20:08.32 6:30 3/15 12/24 3/9
14 Aren Lyons Jr Norman 20:18.54 6:33 4/15 13/24 2/9 You ROCK! (SBP)
15 miles Eberle Fr Norman 20:19.6 6:33 5/15 14/24 2/9 You ROCK! (SBP)
16 Carter Wilfong So JENKS HIGH SCHOOL 20:21.12 6:34
17 James Carment So JENKS HIGH SCHOOL 20:30.23 6:37
18 Seth Charboneau Jr Norman 20:34.15 6:38 6/15 15/24 1/9
19 Easton Smith Fr JENKS HIGH SCHOOL 20:41.15 6:40
20 Jesse Espinalcruz Sr BARTLESVILLE HIGH SC 20:47.45 6:42
21 Luke Perkins So BISHOP KELLEY HIGH S 20:51.2 6:44
22 Will Johnson Fr BISHOP KELLEY HIGH S 20:53.57 6:44
23 Cody Bunting Jr Norman 20:54.87 6:45 7/15 16/24 1/9
24 Evan Green Fr BISHOP KELLEY HIGH S 20:56.29 6:45
25 Jacob Day So BISHOP KELLEY HIGH S 20:57.53 6:46
26 Maxwell Pope Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 20:57.78 6:46
27 Nathaniel Kwon Fr BISHOP KELLEY HIGH S 21:05.78 6:48
28 Ben Edwards So Norman 21:06.7 6:49 8/15 17/24 1/8
29 William Warfel So BROKEN ARROW HIGH SC 21:13.07 6:51
30 James Conley Fr BROKEN ARROW HIGH SC 21:23.03 6:54
31 Carter Aufdenkamp So BISHOP KELLEY HIGH S 21:29 6:56
32 Joshua Hildebrand Fr JENKS HIGH SCHOOL 21:42.23 7:00
33 Owen Hair Fr BISHOP KELLEY HIGH S 21:47.15 7:02
34 Ben Zielenski Fr BARTLESVILLE HIGH SC 21:50.5 7:03
35 Chase Laxson Fr BARTLESVILLE HIGH SC 21:52.67 7:03
36 Nathan Beckloff Fr BARTLESVILLE HIGH SC 21:57.93 7:05
37 Grayson Tesavis So BARTLESVILLE HIGH SC 22:01.18 7:06
38 Charles Abbott Fr BISHOP KELLEY HIGH S 22:02.43 7:07
39 Michael James So Norman 22:02.89 7:07 9/15 18/24 1/8
40 Gavin Proffitt Fr JENKS HIGH SCHOOL 22:04.53 7:07
41 Trenton Massey So BISHOP KELLEY HIGH S 22:04.93 7:07
42 Jeff Macdonald Jr THOMAS EDISON HIGH S 22:18.53 7:12
43 Samuel Banda Jr THOMAS EDISON HIGH S 22:19.67 7:12
44 Mckay Stuart Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 22:20.28 7:12
45 Andreas Kant Sr UNION HIGH SCHOOL 22:28.17 7:15
46 Tyler Davis Sr JENKS HIGH SCHOOL 22:28.78 7:15
47 Max Horton So BISHOP KELLEY HIGH S 22:29 7:15
48 Slade Strunk Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 22:29.29 7:15
49 Levi Allen Jr BISHOP KELLEY HIGH S 22:30.9 7:16
50 Joseph Ralston So Norman 22:36.89 7:18 10/15 19/24 2/6 You ROCK! (SBP)
51 Jordan Hall Fr BROKEN ARROW HIGH SC 22:39.71 7:19
52 Everett Smith Fr HOLLAND HALL HIGH SC 22:42.76 7:20
53 Andrew Davis Fr UNION HIGH SCHOOL 22:45.25 7:20
54 Darik Golden Fr Norman 22:49.67 7:22 11/15 20/24 2/5 You ROCK! (SBP)
55 Ben Lauritsen Fr BARTLESVILLE HIGH SC 22:53.56 7:23
56 Luke Hook Jr BROKEN ARROW HIGH SC 22:54.68 7:23
57 Walter Zimmerman So JENKS HIGH SCHOOL 22:56.23 7:24
58 Grant Brewer So THOMAS EDISON HIGH S 22:58.37 7:25
59 Caiden Morales Sr UNION HIGH SCHOOL 22:59 7:25
60 Bennett Lehman Fr UNION HIGH SCHOOL 23:01.4 7:26
61 Landon Hinkle So BROKEN ARROW HIGH SC 23:11.35 7:29
62 Jaden Schlemme So THOMAS EDISON HIGH S 23:16.2 7:30
63 Ethan Woodard So THOMAS EDISON HIGH S 23:19.4 7:31
64 Edward Porras Fr THOMAS EDISON HIGH S 23:20.31 7:32
65 Liam Johnston Fr JENKS HIGH SCHOOL 23:26.71 7:34
66 Massimo Cuevas Fr HOLLAND HALL HIGH SC 23:32.28 7:36
67 Dallin Stuart Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 23:39.46 7:38
68 Ethan Mogendi So Norman 23:42.7 7:39 12/15 21/24 1/3
69 Ezekiel Miller Sr Norman 23:43.12 7:39 13/15 22/24 1/2
70 Ethan Warfel So THOMAS EDISON HIGH S 23:44.87 7:40
71 Jacob Hook So BROKEN ARROW HIGH SC 23:45.15 7:40
72 Case Rowland Fr HOLLAND HALL HIGH SC 24:01.39 7:45
73 Daniel Davis Fr UNION HIGH SCHOOL 24:05.85 7:46
74 Cody Arnold Jr BROKEN ARROW HIGH SC 24:06.45 7:47
75 Hayden Calhoun Sr BROKEN ARROW HIGH SC 24:08.23 7:47
76 Cole Posey Fr UNION HIGH SCHOOL 24:12.07 7:48
77 Pierson Proctor Fr BARTLESVILLE HIGH SC 24:22.21 7:52
78 Alex Mokhtee Fr HOLLAND HALL HIGH SC 24:23.03 7:52
79 Hatim Hussain So HOLLAND HALL HIGH SC 24:25.43 7:53
80 Jaron Miller Sr BARTLESVILLE HIGH SC 24:51.51 8:01
81 Trenton Taylor Sr BARTLESVILLE HIGH SC 24:52.54 8:01
82 Jack Mundell Fr HOLLAND HALL HIGH SC 24:58.68 8:03
83 Joseph Schurman Fr BISHOP KELLEY HIGH S 25:10.6 8:07
84 Zac Cardoni Fr BISHOP KELLEY HIGH S 25:48.89 8:20
85 Gavin Green Jr BROKEN ARROW HIGH SC 26:09.23 8:26
86 David Liniger Fr UNION HIGH SCHOOL 26:16.96 8:29
87 Luke Bulleigh Fr BARTLESVILLE HIGH SC 26:22.4 8:30
88 Zach Moore Fr Norman 26:25.26 8:31 14/15 23/24 1/2
89 Aaron bump Sr Norman 26:32.48 8:34 15/15 24/24 1/2
90 William Barron So HOLLAND HALL HIGH SC 26:33 8:34
91 Jack Santee Fr HOLLAND HALL HIGH SC 26:33.89 8:34
92 Gavin Valenzuela Fr BISHOP KELLEY HIGH S 26:37.28 8:35
93 Nelson Stewart Sr HOLLAND HALL HIGH SC 26:43.43 8:37
94 Reid Grigg Fr UNION HIGH SCHOOL 27:15.04 8:47
95 Miller Matson So BISHOP KELLEY HIGH S 27:17.31 8:48
96 Jet Mitchell So BISHOP KELLEY HIGH S 27:26.75 8:51
97 Dat Nguyen Jr UNION HIGH SCHOOL 28:23.5 9:10
98 Ian Studebaker Jr HOLLAND HALL HIGH SC 28:25.15 9:10
99 Houston Crawford Jr BISHOP KELLEY HIGH S 28:32.59 9:12
100 Micah Cutsinger So BISHOP KELLEY HIGH S 29:19.57 9:28
101 Owen Bishop Jr BISHOP KELLEY HIGH S 30:04.5 9:42
102 Luke Herman Fr BISHOP KELLEY HIGH S 30:26.23 9:49
103 Dane Weldon Fr BISHOP KELLEY HIGH S 31:01.7 10:01
104 Ty Flores Jr BISHOP KELLEY HIGH S 31:34.14 10:11
105 Mose Weinstein Sr JENKS HIGH SCHOOL 31:40.68 10:13
106 Max Mccall So HOLLAND HALL HIGH SC 32:02.87 10:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys JV

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 PIEDMONT HIGH SCHOOL
1-1-1-1-1
Gap: 1:15
96:17
19:15
6:13
22 Cohen Mcintosh
So
18:45
6:03
1
Ethan Lam
Fr
19:08
6:10
2
Beckam Humes
Fr
19:09
6:11
3
Adrian Flood
Jr
19:14
6:12
4
Sawyer Strunk
Fr
20:00
6:27
12
Maxwell Pope
Jr
20:58
6:46
26
Mckay Stuart
Jr
22:20
7:12
40
2 Norman
3-3-3-2-2
Gap: 0:40
100:14
20:03
6:28
58 Kyle Blaylock
Fr
19:39
6:20
7
Ezra Bailey
So
19:49
6:23
9
Mason Gunnels
Jr
20:08
6:30
13
Aren Lyons
Jr
20:19
6:33
14
miles Eberle
Fr
20:20
6:33
15
Seth Charboneau
Jr
20:34
6:38
18
Cody Bunting
Jr
20:55
6:45
23
3 JENKS HIGH SCHOOL
4-4-4-4-3
Gap: 0:57
101:15
20:15
6:32
71 Brody Maasen
So
19:44
6:22
8
Tyler Erwin
Fr
19:59
6:27
11
Carter Wilfong
So
20:21
6:34
16
James Carment
So
20:30
6:37
17
Easton Smith
Fr
20:41
6:40
19
Joshua Hildebrand
Fr
21:42
7:00
31
Gavin Proffitt
Fr
22:05
7:07
37
4 BROKEN ARROW HIGH SC
2-2-2-3-4
Gap: 2:06
101:26
20:17
6:33
78 Aaron Tompkins
So
19:18
6:13
5
Brian Peterson
Sr
19:38
6:20
6
Jackson Mcknight
Jr
19:54
6:25
10
William Warfel
So
21:13
6:51
28
James Conley
Fr
21:23
6:54
29
Jordan Hall
Fr
22:40
7:19
42
Luke Hook
Jr
22:55
7:23
46
5 BISHOP KELLEY HIGH S
6-5-5-5-5
Gap: 0:15
104:44
20:57
6:45
119 Luke Perkins
So
20:51
6:44
21
Will Johnson
Fr
20:54
6:44
22
Evan Green
Fr
20:56
6:45
24
Jacob Day
So
20:58
6:46
25
Nathaniel Kwon
Fr
21:06
6:48
27
Carter Aufdenkamp
So
21:29
6:56
30
Owen Hair
Fr
21:47
7:02
32
6 BARTLESVILLE HIGH SC
5-6-6-6-6
Gap: 1:14
108:30
21:42
7:00
158 Jesse Espinalcruz
Sr
20:47
6:42
20
Ben Zielenski
Fr
21:51
7:03
33
Chase Laxson
Fr
21:53
7:03
34
Nathan Beckloff
Fr
21:58
7:05
35
Grayson Tesavis
So
22:01
7:06
36
Ben Lauritsen
Fr
22:54
7:23
45
Pierson Proctor
Fr
24:22
7:52
58
7 THOMAS EDISON HIGH S
7-7-7-7-7
Gap: 1:01
114:12
22:50
7:22
225 Jeff Macdonald
Jr
22:19
7:12
38
Samuel Banda
Jr
22:20
7:12
39
Grant Brewer
So
22:58
7:25
47
Jaden Schlemme
So
23:16
7:30
50
Ethan Woodard
So
23:19
7:31
51
Edward Porras
Fr
23:20
7:32
52
Ethan Warfel
So
23:45
7:40
54
8 UNION HIGH SCHOOL
8-8-8-8-8
Gap: 1:38
115:20
23:04
7:26
238 Andreas Kant
Sr
22:28
7:15
41
Andrew Davis
Fr
22:45
7:20
44
Caiden Morales
Sr
22:59
7:25
48
Bennett Lehman
Fr
23:01
7:26
49
Daniel Davis
Fr
24:06
7:46
56
Cole Posey
Fr
24:12
7:48
57
David Liniger
Fr
26:17
8:29
62
9 HOLLAND HALL HIGH SC
9-9-9-9-9
Gap: 1:43
119:05
23:49
7:41
270 Everett Smith
Fr
22:43
7:20
43
Massimo Cuevas
Fr
23:32
7:36
53
Case Rowland
Fr
24:01
7:45
55
Alex Mokhtee
Fr
24:23
7:52
59
Hatim Hussain
So
24:25
7:53
60
Jack Mundell
Fr
24:59
8:03
61
William Barron
So
26:33
8:34
63
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Norman
1-1-1-1-1
Gap: 2:03
107:16
21:27
6:55
28 Seth Charboneau
Jr
20:34
6:38
1
Cody Bunting
Jr
20:55
6:45
2
Ben Edwards
So
21:07
6:49
3
Michael James
So
22:03
7:07
8
Joseph Ralston
So
22:37
7:18
14
Darik Golden
Fr
22:50
7:22
16
Ethan Mogendi
So
23:43
7:39
22
2 BISHOP KELLEY HIGH S
2-2-2-2-2
Gap: 1:00
109:53
21:59
7:05
39 Carter Aufdenkamp
So
21:29
6:56
4
Owen Hair
Fr
21:47
7:02
6
Charles Abbott
Fr
22:02
7:07
7
Trenton Massey
So
22:05
7:07
10
Max Horton
So
22:29
7:15
12
Levi Allen
Jr
22:31
7:16
13
Joseph Schurman
Fr
25:11
8:07
30
3 JENKS HIGH SCHOOL
3-3-3-3-3
Gap: 1:44
112:38
22:32
7:16
65 Joshua Hildebrand
Fr
21:42
7:00
5
Gavin Proffitt
Fr
22:05
7:07
9
Tyler Davis
Sr
22:29
7:15
11
Walter Zimmerman
So
22:56
7:24
19
Liam Johnston
Fr
23:27
7:34
21
Mose Weinstein
Sr
31:41
10:13
37




4 BROKEN ARROW HIGH SC
4-4-4-4-4
Gap: 1:27
116:37
23:19
7:31
100 Jordan Hall
Fr
22:40
7:19
15
Luke Hook
Jr
22:55
7:23
18
Landon Hinkle
So
23:11
7:29
20
Jacob Hook
So
23:45
7:40
23
Cody Arnold
Jr
24:06
7:47
24
Hayden Calhoun
Sr
24:08
7:47
25
Gavin Green
Jr
26:09
8:26
31
5 BARTLESVILLE HIGH SC
5-5-5-5-5
Gap: 3:29
123:22
24:40
7:58
130 Ben Lauritsen
Fr
22:54
7:23
17
Pierson Proctor
Fr
24:22
7:52
26
Jaron Miller
Sr
24:52
8:01
27
Trenton Taylor
Sr
24:53
8:01
28
Luke Bulleigh
Fr
26:22
8:30
32








6 HOLLAND HALL HIGH SC
6-6-6-6-6
Gap: 3:26
133:14
26:39
8:36
167 Jack Mundell
Fr
24:59
8:03
29
William Barron
So
26:33
8:34
33
Jack Santee
Fr
26:34
8:34
34
Nelson Stewart
Sr
26:43
8:37
35
Ian Studebaker
Jr
28:25
9:10
36
Max Mccall
So
32:03
10:20
38




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Norman
2-1-1-1-1
Gap: 3:43
123:13
24:39
7:57
24 Darik Golden
Fr
22:50
7:22
2
Ethan Mogendi
So
23:43
7:39
3
Ezekiel Miller
Sr
23:43
7:39
4
Zach Moore
Fr
26:25
8:31
7
Aaron bump
Sr
26:32
8:34
8








2 BISHOP KELLEY HIGH S
1-2-2-2-2
Gap: 4:46
127:25
25:29
8:13
31 Levi Allen
Jr
22:31
7:16
1
Joseph Schurman
Fr
25:11
8:07
5
Zac Cardoni
Fr
25:49
8:20
6
Gavin Valenzuela
Fr
26:37
8:35
9
Miller Matson
So
27:17
8:48
10
Jet Mitchell
So
27:27
8:51
11
Houston Crawford
Jr
28:33
9:12
12
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.