Norman Results from the OK Mustang Regionals at Wildhorse Park, OK on 10/21/23

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aidan Morgan Fr V 17:40 5:42 3.1 37/103 1/7 1/7 10/16 17:10
Ben Liesenfeld So V 18:39 6:01 3.1 57/103 7/7 7/7 5/11 18:03
Cody Bunting Sr V 18:21 5:55 3.1 49/103 5/7 5/7 7/16 17:34
Dane Adams Sr V 17:44 5:43 3.1 38/103 2/7 2/7 8/16 You ROCK! (SBP)
Ilo Bonner Fr V 18:16 5:54 3.1 48/103 4/7 4/7 7/16 17:32
Josh Robinson Jr V 18:37 6:00 3.1 55/103 6/7 6/7 7/12 18:02
Kohtaka Orikasa Jr V 17:50 5:45 3.1 42/103 3/7 3/7 8/16 17:19
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • NFC! = "Note From Coach" - your coach has posted a comment about your race.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last
DTR
SDTR
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/16 89:51
0:41
3.1 5:48 5:42 5:55 214 5:18 84:14
87:05
Aidan Morgan (37), Dane Adams (38), Kohtaka Orikasa (42), Ilo Bonner (48), Cody Bunting (49)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last
DTR
SDTR
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat team time from the same course a year ago
  • LR = Beat team time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new Team Record for this course
  • DTR = A "All-Time Distance Team Record" - the team (e.g. "V 1st 5", "JV 4th 5") best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • SDTR = A "Season Distance Team Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys V

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brody Woodcock Sr DEER CREEK (EDMOND) 15:56 5:08
2 Tyler Schwarz Sr DEER CREEK (EDMOND) 16:19 5:16
3 Cameron Langdon Jr MUSTANG HIGH SCHOOL 16:24 5:17
4 Dade Humes Sr PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:25 5:18
5 Spencer Carlson Sr DEER CREEK (EDMOND) 16:27 5:18
6 Noah Thayer So MUSTANG HIGH SCHOOL 16:29 5:19
7 Carson Patten Sr MUSTANG HIGH SCHOOL 16:34 5:21
8 Ethan Stuart Jr DEER CREEK (EDMOND) 16:40 5:23
9 Maxton Barker Jr EDMOND SANTA FE HIGH 16:41 5:23
10 Brady Conway Sr DEER CREEK (EDMOND) 16:41 5:23
11 Quentin Hoogs So DEER CREEK (EDMOND) 16:41 5:23
12 Jack Sydnes Sr EDMOND SANTA FE HIGH 16:42 5:23
13 Maxwell Boughman Sr EDMOND SANTA FE HIGH 16:47 5:25
14 Cohen Mcintosh Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:49 5:25
15 Jack Lindley Sr NORMAN NORTH HIGH SC 16:51 5:26
16 Luke Balliew Sr MUSTANG HIGH SCHOOL 16:55 5:27
17 Camden Mccool Jr EDMOND MEMORIAL HIGH 16:57 5:28
18 Riley Pauley Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 16:57 5:28
19 Jonah Hays Sr NORMAN NORTH HIGH SC 16:59 5:29
20 Joshua Rammage Sr SOUTHMOORE HIGH SCHO 16:59 5:29
21 Teagan Nelson So MUSTANG HIGH SCHOOL 17:02 5:30
22 Zachary Lewis Jr EDMOND MEMORIAL HIGH 17:03 5:30
23 Jeanluc Gilbert Jr YUKON HIGH SCHOOL 17:14 5:34
24 Harry Ormiston Jr EDMOND MEMORIAL HIGH 17:16 5:34
25 Landry Finch Jr PIEDMONT HIGH SCHOOL 17:20 5:35
26 Cameron Pearson Sr US GRANT HIGH SCHOOL 17:20 5:35
27 Karson Pillow Jr EDMOND MEMORIAL HIGH 17:20 5:35
28 Austin Bucher So YUKON HIGH SCHOOL 17:22 5:36
29 Landon Jones So PIEDMONT HIGH SCHOOL 17:25 5:37
30 Micah John DEER CREEK (EDMOND) 17:26 5:37
31 Jake Pham Jr EDMOND MEMORIAL HIGH 17:27 5:38
32 Jack Ramon Sr NORMAN NORTH HIGH SC 17:28 5:38
33 Beckam Humes So PIEDMONT HIGH SCHOOL 17:29 5:38
34 Ryan Cable Sr MUSTANG HIGH SCHOOL 17:34 5:40
35 Carson Bowen Fr YUKON HIGH SCHOOL 17:39 5:42
36 Cab Boke Fr EDMOND MEMORIAL HIGH 17:40 5:42
37 Aidan Morgan Fr Norman 17:40 5:42 1/7 1/7 10/16
38 Dane Adams Sr Norman 17:44 5:43 2/7 2/7 8/16 You ROCK! (SBP)
39 Raymen Sanabria Sr YUKON HIGH SCHOOL 17:49 5:45
40 Logan Clark So EDMOND SANTA FE HIGH 17:49 5:45
41 Jackson Scott Fr PIEDMONT HIGH SCHOOL 17:50 5:45
42 Kohtaka Orikasa Jr Norman 17:50 5:45 3/7 3/7 8/16
43 Micheal Carrizales Jr SOUTHMOORE HIGH SCHO 17:55 5:47
44 Wyatt Fryar Sr MUSTANG HIGH SCHOOL 17:55 5:47
45 Riley Patton Sr YUKON HIGH SCHOOL 18:00 5:48
46 Caden Parks Fr EDMOND SANTA FE HIGH 18:04 5:50
47 John Singletary Fr EDMOND MEMORIAL HIGH 18:11 5:52
48 Ilo Bonner Fr Norman 18:16 5:54 4/7 4/7 7/16
49 Cody Bunting Sr Norman 18:21 5:55 5/7 5/7 7/16
50 Brandon Mccoy Sr YUKON HIGH SCHOOL 18:24 5:56
51 Christian Jensen Sr NORMAN NORTH HIGH SC 18:28 5:57
52 Jose Puentes Sr US GRANT HIGH SCHOOL 18:30 5:58
53 Conor Kelly Jr EDMOND SANTA FE HIGH 18:34 5:59
54 Landen Key So NORMAN NORTH HIGH SC 18:36 6:00
55 Josh Robinson Jr Norman 18:37 6:00 6/7 6/7 7/12
56 Jackson Elliott Sr SOUTHMOORE HIGH SCHO 18:38 6:01
57 Ben Liesenfeld So Norman 18:39 6:01 7/7 7/7 5/11
58 Lennon Connaughton Fr NORMAN NORTH HIGH SC 18:44 6:03
59 Caden Castrop Sr YUKON HIGH SCHOOL 18:44 6:03
60 Corey Barnes Jr LAWTON HIGH SCHOOL 18:47 6:04
61 Garrett Roberts So LAWTON HIGH SCHOOL 18:47 6:04
62 Andres Iniguez Sr NORTHWEST CLASSEN HI 18:58 6:07
63 Gabriel Cardenas So US GRANT HIGH SCHOOL 19:02 6:08
64 Hector Ochoawhitebird Jr US GRANT HIGH SCHOOL 19:18 6:14
65 Shiloh Nixon So PCW-PUTNAM CITY WEST 19:30 6:17
66 Timothy Beck Fr EDMOND SANTA FE HIGH 19:30 6:17
67 Jackson Cichewicz Jr NORMAN NORTH HIGH SC 19:43 6:22
68 Jayden Henson So PCO-PUTNAM CITY HIGH 19:48 6:23
69 Rafael Carrizales Jr SOUTHMOORE HIGH SCHO 19:50 6:24
70 Andy Mesta Sr SOUTHMOORE HIGH SCHO 19:52 6:25
71 Brandon Garcia Jr PCW-PUTNAM CITY WEST 20:00 6:27
72 Frankie Marquez Jr NORTHWEST CLASSEN HI 20:14 6:32
73 Fernando Velasco Fr PCO-PUTNAM CITY HIGH 20:14 6:32
74 Diego Sauceda So PCO-PUTNAM CITY HIGH 20:15 6:32
75 Ben Bear Sr LAWTON EISENHOWER HI 20:19 6:33
76 Aidan Hobbs So SOUTHMOORE HIGH SCHO 20:24 6:35
77 Sebastian De Leon So PCO-PUTNAM CITY HIGH 20:28 6:36
78 Andrew Jamison Jr LAWTON EISENHOWER HI 20:31 6:37
79 Emmanuel Saucedo Castaneda So PCW-PUTNAM CITY WEST 20:46 6:42
80 Sergio Carillo So PCO-PUTNAM CITY HIGH 20:52 6:44
81 Juan M Hernandez Sr CAPITOL HILL HIGH SC 20:55 6:45
82 Sami Darrehmane So NORTHWEST CLASSEN HI 20:56 6:45
83 Austin Bowles Fr LAWTON EISENHOWER HI 21:24 6:54
84 Dalton Ruiz Reyes Sr NORTHWEST CLASSEN HI 21:27 6:55
85 Liam Foster Fr LAWTON EISENHOWER HI 21:30 6:56
86 Aidan Lozano Jr US GRANT HIGH SCHOOL 21:32 6:57
87 Fernando Moncada Jr CAPITOL HILL HIGH SC 21:37 6:58
88 Brian Flores So NORTHWEST CLASSEN HI 21:46 7:01
89 Brayan Hernandez Jr CAPITOL HILL HIGH SC 21:51 7:03
90 Daniel Dollins Jr LAWTON EISENHOWER HI 21:58 7:05
91 Dillon Claxton Sr LAWTON EISENHOWER HI 21:58 7:05
92 Richardo Solis Sr CAPITOL HILL HIGH SC 22:08 7:08
93 Alfredo Lopez Sr NORTHWEST CLASSEN HI 22:19 7:12
94 Jesus Chavez Jr SOUTHMOORE HIGH SCHO 22:22 7:13
95 Pascual Torres Jr CAPITOL HILL HIGH SC 22:32 7:16
96 Mario Romero Colis PCW-PUTNAM CITY WEST 22:40 7:19
97 Brayden Ratliff Jr LAWTON EISENHOWER HI 22:41 7:19
98 Edward Sanitizo So PCW-PUTNAM CITY WEST 22:45 7:20
99 Jovany Ramirez Jr NORTHWEST CLASSEN HI 22:46 7:21
100 Jimmy Escobar Jr PCW-PUTNAM CITY WEST 22:57 7:24
101 Madden Padilla Sr LAWTON HIGH SCHOOL 27:43 8:56
102 Auvy Young So LAWTON HIGH SCHOOL 27:43 8:56
103 Tavaris Deans Jr LAWTON HIGH SCHOOL 27:44 8:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys V

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7
1 DEER CREEK (EDMOND)
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
82:03
16:25
5:18
26 Brody Woodcock
Sr
15:56
5:08
1
Tyler Schwarz
Sr
16:19
5:16
2
Spencer Carlson
Sr
16:27
5:18
5
Ethan Stuart
Jr
16:40
5:23
8
Brady Conway
Sr
16:41
5:23
10
Quentin Hoogs
So
16:41
5:23
11
Micah John
-
17:26
5:37
30
2 MUSTANG HIGH SCHOOL
2-2-2-2-2
Gap: 0:38
83:24
16:41
5:23
53 Cameron Langdon
Jr
16:24
5:17
3
Noah Thayer
So
16:29
5:19
6
Carson Patten
Sr
16:34
5:21
7
Luke Balliew
Sr
16:55
5:27
16
Teagan Nelson
So
17:02
5:30
21
Ryan Cable
Sr
17:34
5:40
34
Wyatt Fryar
Sr
17:55
5:47
44
3 PIEDMONT HIGH SCHOOL
3-3-4-3-3
Gap: 1:00
84:56
16:59
5:29
90 Dade Humes
Sr
16:25
5:18
4
Cohen Mcintosh
Jr
16:49
5:25
14
Riley Pauley
Jr
16:57
5:28
18
Landry Finch
Jr
17:20
5:35
25
Landon Jones
So
17:25
5:37
29
Beckam Humes
So
17:29
5:38
33
Jackson Scott
Fr
17:50
5:45
41
4 EDMOND SANTA FE HIGH
4-4-3-4-4
Gap: 1:23
86:03
17:13
5:33
120 Maxton Barker
Jr
16:41
5:23
9
Jack Sydnes
Sr
16:42
5:23
12
Maxwell Boughman
Sr
16:47
5:25
13
Logan Clark
So
17:49
5:45
40
Caden Parks
Fr
18:04
5:50
46
Conor Kelly
Jr
18:34
5:59
53
Timothy Beck
Fr
19:30
6:17
66
5 EDMOND MEMORIAL HIGH
6-6-5-5-5
Gap: 0:30
86:03
17:13
5:33
121 Camden Mccool
Jr
16:57
5:28
17
Zachary Lewis
Jr
17:03
5:30
22
Harry Ormiston
Jr
17:16
5:34
24
Karson Pillow
Jr
17:20
5:35
27
Jake Pham
Jr
17:27
5:38
31
Cab Boke
Fr
17:40
5:42
36
John Singletary
Fr
18:11
5:52
47
6 YUKON HIGH SCHOOL
8-7-7-7-6
Gap: 0:46
88:04
17:37
5:41
170 Jeanluc Gilbert
Jr
17:14
5:34
23
Austin Bucher
So
17:22
5:36
28
Carson Bowen
Fr
17:39
5:42
35
Raymen Sanabria
Sr
17:49
5:45
39
Riley Patton
Sr
18:00
5:48
45
Brandon Mccoy
Sr
18:24
5:56
50
Caden Castrop
Sr
18:44
6:03
59
7 NORMAN NORTH HIGH SC
5-5-6-6-7
Gap: 1:45
88:22
17:40
5:42
171 Jack Lindley
Sr
16:51
5:26
15
Jonah Hays
Sr
16:59
5:29
19
Jack Ramon
Sr
17:28
5:38
32
Christian Jensen
Sr
18:28
5:57
51
Landen Key
So
18:36
6:00
54
Lennon Connaughton
Fr
18:44
6:03
58
Jackson Cichewicz
Jr
19:43
6:22
67
8 Norman
10-9-8-8-8
Gap: 0:41
89:51
17:58
5:48
214 Aidan Morgan
Fr
17:40
5:42
37
Dane Adams
Sr
17:44
5:43
38
Kohtaka Orikasa
Jr
17:50
5:45
42
Ilo Bonner
Fr
18:16
5:54
48
Cody Bunting
Sr
18:21
5:55
49
Josh Robinson
Jr
18:37
6:00
55
Ben Liesenfeld
So
18:39
6:01
57
9 SOUTHMOORE HIGH SCHO
7-8-9-9-9
Gap: 2:53
93:14
18:39
6:01
258 Joshua Rammage
Sr
16:59
5:29
20
Micheal Carrizales
Jr
17:55
5:47
43
Jackson Elliott
Sr
18:38
6:01
56
Rafael Carrizales
Jr
19:50
6:24
69
Andy Mesta
Sr
19:52
6:25
70
Aidan Hobbs
So
20:24
6:35
76
Jesus Chavez
Jr
22:22
7:13
94
10 US GRANT HIGH SCHOOL
9-10-10-10-10
Gap: 4:12
95:42
19:08
6:10
291 Cameron Pearson
Sr
17:20
5:35
26
Jose Puentes
Sr
18:30
5:58
52
Gabriel Cardenas
So
19:02
6:08
63
Hector Ochoawhitebird
Jr
19:18
6:14
64
Aidan Lozano
Jr
21:32
6:57
86








11 PCO-PUTNAM CITY HIGH
14-14-11-11-11
Gap: 1:04
101:37
20:19
6:33
372 Jayden Henson
So
19:48
6:23
68
Fernando Velasco
Fr
20:14
6:32
73
Diego Sauceda
So
20:15
6:32
74
Sebastian De Leon
So
20:28
6:36
77
Sergio Carillo
So
20:52
6:44
80








12 NORTHWEST CLASSEN HI
12-12-13-12-12
Gap: 2:48
103:21
20:40
6:40
388 Andres Iniguez
Sr
18:58
6:07
62
Frankie Marquez
Jr
20:14
6:32
72
Sami Darrehmane
So
20:56
6:45
82
Dalton Ruiz Reyes
Sr
21:27
6:55
84
Brian Flores
So
21:46
7:01
88
Alfredo Lopez
Sr
22:19
7:12
93
Jovany Ramirez
Jr
22:46
7:21
99
13 PCW-PUTNAM CITY WEST
13-13-11-13-13
Gap: 3:15
105:41
21:08
6:49
409 Shiloh Nixon
So
19:30
6:17
65
Brandon Garcia
Jr
20:00
6:27
71
Emmanuel Saucedo Castaned
So
20:46
6:42
79
Mario Romero Colis
-
22:40
7:19
96
Edward Sanitizo
So
22:45
7:20
98
Jimmy Escobar
Jr
22:57
7:24
100




14 LAWTON EISENHOWER HI
15-15-15-14-14
Gap: 1:39
105:42
21:08
6:49
411 Ben Bear
Sr
20:19
6:33
75
Andrew Jamison
Jr
20:31
6:37
78
Austin Bowles
Fr
21:24
6:54
83
Liam Foster
Fr
21:30
6:56
85
Daniel Dollins
Jr
21:58
7:05
90
Dillon Claxton
Sr
21:58
7:05
91
Brayden Ratliff
Jr
22:41
7:19
97
15 LAWTON HIGH SCHOOL
11-11-14-15-15
Gap: 8:57
120:44
24:09
7:47
427 Corey Barnes
Jr
18:47
6:04
60
Garrett Roberts
So
18:47
6:04
61
Madden Padilla
Sr
27:43
8:56
101
Auvy Young
So
27:43
8:56
102
Tavaris Deans
Jr
27:44
8:57
103








16 CAPITOL HILL HIGH SC
16-16-16-16-16
Gap: 1:37
109:03
21:49
7:02
444 Juan M Hernandez
Sr
20:55
6:45
81
Fernando Moncada
Jr
21:37
6:58
87
Brayan Hernandez
Jr
21:51
7:03
89
Richardo Solis
Sr
22:08
7:08
92
Pascual Torres
Jr
22:32
7:16
95








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7
  • The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.