Norman Results from the OSSAA 6A State Championship at Edmond Santa Fe HS on 10/27/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alison Laird Jr 23:20.9 7:32 3.1 102/111 6/0 6/7 12/14 23:50
(0:29,2.0)
23:50
(0:29,2.0)
23:07 You ROCK! (LR, PR)
Anna Backus Sr 20:11.4 6:31 3.1 10/111 2/0 2/7 2/19 21:11.8
(1:00,4.7)
21:11.8
(1:00,4.7)
19:32 You ROCK! (LR, PR)
Charlotte Means Jr 20:17 6:33 3.1 14/111 3/0 3/7 1/16 20:39.7
(0:23,1.8)
20:39.7
(0:23,1.8)
19:27 You ROCK! (LR, PR)
Lily Kanady Sr 23:37.7 7:37 3.1 108/111 7/0 7/7 10/13 23:20.3 23:20.3 22:05
Shelby Pippins Fr 22:23.6 7:13 3.1 74/111 5/0 5/7 7/14 22:36.5
(0:13,1.0)
22:36.5
(0:13,1.0)
21:38 You ROCK! (LR, PR)
Sophia Maag Sr 18:49.9 6:04 3.1 1/111 1/0 1/7 1/21 19:28.1
(0:38,3.3)
19:28.1
(0:38,3.3)
18:25 You ROCK! (LR, PR, SBP)
Vicky Chen Jr 20:43.1 6:41 3.1 21/111 4/0 4/7 1/14 20:08
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sophia Maag Sr Norman 18:49.9 6:04 1/0 1/7 1/21 19:28
(0:38)
19:28
(0:38)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
2 Payton Hinkle Fr Broken Arrow 18:52.7 6:05
3 Madeline Medina Sr Edmond North 18:54.7 6:06
4 Aubrey Byers So Deer Creek (Edmond) 19:04.9 6:09
5 Avery Mazzei Fr Jenks 19:29 6:17
6 Stormie Ramsey So Sapulpa 19:42.1 6:21
7 Katie Booth Sr Owasso 19:55.5 6:26
8 Sydney Krehbiel So Sapulpa 20:08 6:30
9 Jordan Thayer Sr Mustang 20:10.3 6:30
10 Anna Backus Sr Norman 20:11.4 6:31 2/0 2/7 2/19 21:12
(1:00)
21:12
(1:00)
You ROCK! (LR, PR)
11 Jillian Skalicky So Bartlesville 20:12.1 6:31
12 Maya Boschee Sr Owasso 20:13 6:31
13 Anabelle White Jr Westmoore 20:14.3 6:32
14 Charlotte Means Jr Norman 20:17 6:33 3/0 3/7 1/16 20:40
(0:23)
20:40
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
15 Ivonnah Viney So Deer Creek (Edmond) 20:19.7 6:33
16 Shay Burke Sr Edmond Santa Fe 20:20.2 6:34
17 Kendall Edelen Jr Deer Creek (Edmond) 20:27.3 6:36
18 Deborah Mazzei Fr Jenks 20:31.3 6:37
19 Tally Smith So Edmond North 20:36.9 6:39
20 Kylie Keene Fr Edmond Santa Fe 20:41.5 6:40
21 Vicky Chen Jr Norman 20:43.1 6:41 4/0 4/7 1/14
22 Britton Russell So Edmond Santa Fe 20:46.3 6:42
23 Sierra Williams Jr Owasso 20:49.5 6:43
24 Megan Moeller Jr Bixby 20:49.7 6:43
25 Jolie Strawn Fr Deer Creek (Edmond) 20:50.5 6:43
26 Audrey Hill Fr Moore 20:51.8 6:44
27 Ashley Goforth Jr Union 20:54.5 6:45
28 Emily Smith Jr Edmond North 20:55.3 6:45
29 Levi Gladd Sr Owasso 20:56 6:45
30 Paige Twiehaus So Jenks 20:57.2 6:46
31 Shelby Kihega Fr Jenks 20:57.8 6:46
32 Elora Jones So Yukon 21:00.4 6:47
33 Libby Booth Fr Owasso 21:03 6:47
34 Jade Robinson So Norman North 21:04.2 6:48
35 Elaina Hinkle So Mustang 21:05.9 6:48
36 Mia John So Deer Creek (Edmond) 21:07.6 6:49
37 Gabrielle Vargus So Jenks 21:11.4 6:50
38 Ashley Riggenbach Jr Bixby 21:14.1 6:51
39 Kelsie Begansky Sr Edmond North 21:16.1 6:52
40 Tiffany Watson So Putnam City West 21:19.5 6:53
41 Paige Gancarczyk So Jenks 21:20 6:53
42 Linsey Lee Fr Broken Arrow 21:20.2 6:53
43 Elena Fries Jr Bartlesville 21:22.5 6:54
44 Cayley Del Monte Jr Owasso 21:23.7 6:54
45 Ginger Macinnis Pi So Westmoore 21:31 6:56
46 Gladis Avalos Yos So Putnam City West 21:31.5 6:57
47 Kaitlyn Byrd So Moore 21:31.7 6:57
48 Clarissa Sisson Fr Broken Arrow 21:32.4 6:57
49 Alexis Van Hagen Jr Bixby 21:33.1 6:57
50 Olivia VanHootegem So Norman North 21:33.8 6:57
51 Liza Williams Sr Bartlesville 21:35.9 6:58
52 Cayden Brickman Fr Stillwater 21:37.7 6:59
53 Leona Crowl So Sapulpa 21:38.6 6:59
54 Elizabeth Rowland So Bixby 21:42.3 7:00
55 Malia Hixson Jr Edmond Memorial 21:49.2 7:02
56 Madison Altom Sr Westmoore 21:50.5 7:03
57 Anna Mitchell Sr Edmond Memorial 21:51.7 7:03
58 Gabrielle Tiger Sr Jenks 21:53.8 7:04
59 Ashley Wyatt Sr Broken Arrow 21:54.5 7:04
60 Rachel Freeman Jr Moore 21:55.4 7:04
61 Cayden Dawson Fr Bixby 21:58.8 7:05
62 Gabriela Zapata Fr Putnam City West 22:00.1 7:06
63 Addison Miller Jr Deer Creek (Edmond) 22:01.4 7:06
64 Leah Mouland So Edmond Memorial 22:07.2 7:08
65 Camryn Kirkland Fr Edmond North 22:09 7:09
66 Erin Greenslade Sr Westmoore 22:10.7 7:09
67 Cynthia Jennings Sr Edmond Santa Fe 22:15.3 7:11
68 Claire Hall Fr Edmond Santa Fe 22:18.9 7:12
69 Erin Floyd Jr Norman North 22:19.5 7:12
70 Amber Chen So Edmond Memorial 22:19.8 7:12
71 Heidi Askeland Sr Mustang 22:20.2 7:12
72 Taylor Dashney Sr Edmond Santa Fe 22:21.4 7:13
73 Emma Sawatzky So Deer Creek (Edmond) 22:22.1 7:13
74 Shelby Pippins Fr Norman 22:23.6 7:13 5/0 5/7 7/14 22:37
(0:13)
22:37
(0:13)
You ROCK! (LR, PR)
75 Allie Glenn So Westmoore 22:24.9 7:14
76 Margaret Drummond Sr Bartlesville 22:26.4 7:14
77 Alexis Ray Fr Mustang 22:28.3 7:15
78 Adeline O'Connor Sr Edmond Memorial 22:35.9 7:17
79 Chloe Shietzack Jr Edmond North 22:36.8 7:18
80 Olivia Shults So Westmoore 22:38 7:18
81 Aarya Ghonasgi Sr Bartlesville 22:38.4 7:18
82 Avery Stanley Fr Yukon 22:41.6 7:19
83 Karen Holland Jr Enid 22:42.5 7:20
84 Allison Bonham So Broken Arrow 22:44.9 7:20
85 Samatha Thompson Sr Edmond Memorial 22:45.9 7:21
86 Anna Tweedy Jr Norman North 22:47.3 7:21
87 Rachel Hamel Sr Mustang 22:52.5 7:23
88 Aisha Leonard So Mustang 22:52.8 7:23
89 Elizabeth Ostermaier Jr Enid 22:53.1 7:23
90 Camren Betancourt So Moore 22:55.2 7:24
91 Peyton Winter Sr Bartlesville 22:55.5 7:24
92 Serenity Story So Moore 22:58.6 7:25
93 Terra Wells Sr Broken Arrow 22:59.8 7:25
94 Annistyn Stanley Jr Mustang 23:00.5 7:25
95 Rachel Brown Jr Bixby 23:00.9 7:25
96 Megan Cox So Stillwater 23:03 7:26
97 Kaylee Blankenship Jr Bixby 23:03.7 7:26
98 Kendall Confer Sr Edmond North 23:09.9 7:28
99 Emma Loyd Fr Bartlesville 23:11.6 7:29
100 Mariah Thompson So Midwest City 23:15 7:30
101 Maggie Cleghorn So Broken Arrow 23:17.5 7:31
102 Alison Laird Jr Norman 23:20.9 7:32 6/0 6/7 12/14 23:50
(0:29)
23:50
(0:29)
You ROCK! (LR, PR)
103 Molly Betts So Norman North 23:23.2 7:33
104 Molly Costello So Norman North 23:27.9 7:34
105 Madison Brown Sr Westmoore 23:29.8 7:35
106 Breanna Marriott Jr Moore 23:33.4 7:36
107 Lauren Hutcheson Sr Moore 23:35.1 7:36
108 Lily Kanady Sr Norman 23:37.7 7:37 7/0 7/7 10/13 23:20.3 23:20.3
109 Meredith McAlester So Norman North 23:46.7 7:40
110 Veagan Jones Jr Edmond Memorial 24:29.4 7:54
111 Bella Casapao Sr Edmond Santa Fe 24:38.1 7:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.