Albany Results from the TCAL Meet #1 at Kennedy Grove Reg Rec Area on 10/3/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Allison Marten Sr JV 21:35.16 10:48 2 11/21 5/6 5/6 1/1 16:45
Calla Marchetti Sr V 26:13.47 8:44 3 13/26 7/8 7/8 1/1 22:11
Cristina Martinez Mikheicheva Sr V 25:45.23 8:35 3 11/26 5/8 5/8 1/3 22:22
Denali Norton Jr V 25:14.33 8:25 3 7/26 2/8 2/8 3/6 21:45
Ellery Renger Sr V 26:49.21 8:56 3 15/26 8/8 8/8 1/1 20:41
Emily Bohr Jr JV 20:21.82 10:11 2 5/21 4/6 4/6 1/4
Emma Kraft So V 25:29.05 8:30 3 8/26 3/8 3/8 1/4 23:01
Jessica He So JV 22:13.19 11:07 2 12/21 6/6 6/6 1/1 17:19
Jordan Lim Fr JV 18:31.39 9:16 2 1/21 1/6 1/6 1/7
Mimi Chuang Jr JV 19:11.49 9:36 2 4/21 3/6 3/6 1/4 15:16
Natalie Tretriluxana Fr JV 18:54.91 9:27 2 2/21 2/6 2/6 1/4
Skya Dietz Fr V 25:42.25 8:34 3 10/26 4/8 4/8 1/3 22:24
Sophia Nordenholz So V 21:24 7:08 3 1/26 1/8 1/8 1/6 18:18
Xinxin Duan So V 25:46.56 8:36 3 12/26 6/8 6/8 1/2 21:25
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/3 123:35
4:21
3 8:14 7:08 8:35 29 8:14 Sophia Nordenholz (1), Denali Norton (5), Emma Kraft (6), Skya Dietz (8), Cristina Martinez Mikheicheva (9)
JV 1st 5 1/1 98:35
3:04
2 9:51 9:16 10:48 15 9:51 Jordan Lim (1), Natalie Tretriluxana (2), Mimi Chuang (3), Emily Bohr (4), Allison Marten (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sophia Nordenholz So Albany 21:24 7:08 1/8 1/8 1/6
2 Ella Monteleone So El Cerrito 22:51 7:37
3 Amelia Stacey Fr El Cerrito 23:07.51 7:43
4 Bryana Gastelum Sr Making Waves Academy 24:20.02 8:07
5 Kathy Maya So Making Waves Academy 24:28.38 8:09
6 Sophia Islas Sr John Swett 24:50.87 8:17
7 Denali Norton Jr Albany 25:14.33 8:25 2/8 2/8 3/6
8 Emma Kraft So Albany 25:29.05 8:30 3/8 3/8 1/4
9 Olivia Rokhsar Jr El Cerrito 25:36.81 8:32
10 Skya Dietz Fr Albany 25:42.25 8:34 4/8 4/8 1/3
11 Cristina Martinez Mikheicheva Sr Albany 25:45.23 8:35 5/8 5/8 1/3
12 Xinxin Duan So Albany 25:46.56 8:36 6/8 6/8 1/2
13 Calla Marchetti Sr Albany 26:13.47 8:44 7/8 7/8 1/1
14 Lili Swain Fr El Cerrito 26:29.96 8:50
15 Ellery Renger Sr Albany 26:49.21 8:56 8/8 8/8 1/1
16 Cate Flowers Fr El Cerrito 26:49.23 8:56
17 Victoria Duenas Jr Pinole Valley 27:31.77 9:11
18 Jessica Brass Jr El Cerrito 27:32.57 9:11
19 Alexis Minor John Swett 27:52.83 9:18
20 Gardenia Martinez Jr Jesse Bethel 28:08.3 9:23
21 Kalene Ancheta Sr Jesse Bethel 28:15.62 9:25
22 Megan Luu John Swett 29:18.92 9:46
23 Tara Dhanoya John Swett 31:29.64 10:30
24 Karina Huerta Sr Pinole Valley 33:49.81 11:17
25 Jackie Trujillo So Making Waves Academy 35:25.14 11:48
26 Franagiz Malikova John Swett 39:11.59 13:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Albany
1-2-1-1-1
Gap: 4:21
123:35
24:43
8:14
29 Sophia Nordenholz
So
21:24
7:08
1
Denali Norton
Jr
25:14
8:25
5
Emma Kraft
So
25:29
8:30
6
Skya Dietz
Fr
25:42
8:34
8
Cristina Martinez Mikheicheva
Sr
25:45
8:35
9
Xinxin Duan
So
25:47
8:36
10
Calla Marchetti
Sr
26:13
8:44
11
2 El Cerrito
2-1-1-2-2
Gap: 3:58
124:55
24:59
8:20
37 Ella Monteleone
So
22:51
7:37
2
Amelia Stacey
Fr
23:08
7:43
3
Olivia Rokhsar
Jr
25:37
8:32
7
Lili Swain
Fr
26:30
8:50
12
Cate Flowers
Fr
26:49
8:56
13
Jessica Brass
Jr
27:33
9:11
14




3 John Swett
3-3-3-3-3
Gap: 14:21
152:44
30:33
10:11
70 Sophia Islas
Sr
24:51
8:17
4
Alexis Minor
-
27:53
9:18
15
Megan Luu
-
29:19
9:46
16
Tara Dhanoya
-
31:30
10:30
17
Franagiz Malikova
-
39:12
13:04
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordan Lim Fr Albany 18:31.39 9:16 1/6 1/6 1/7
2 Natalie Tretriluxana Fr Albany 18:54.91 9:27 2/6 2/6 1/4
3 Bryn Bell Fr El Cerrito 19:02.57 9:31
4 Mimi Chuang Jr Albany 19:11.49 9:36 3/6 3/6 1/4
5 Emily Bohr Jr Albany 20:21.82 10:11 4/6 4/6 1/4
6 Deborah Pereira Jr El Cerrito 20:52.88 10:26
7 Milan Horta So Pinole Valley 20:53.69 10:27
8 Karol Mendoza Luna Fr Making Waves Academy 21:02.19 10:31
9 Jaquelin Zepeda Fr Making Waves Academy 21:30.03 10:45
10 Saniyah Thomas Fr Pinole Valley 21:33.97 10:47
11 Allison Marten Sr Albany 21:35.16 10:48 5/6 5/6 1/1
12 Jessica He So Albany 22:13.19 11:07 6/6 6/6 1/1
13 Liliana Purcell Fr El Cerrito 23:16.52 11:38
14 Faith Niyi So Jesse Bethel 24:56.68 12:28
15 Leslie Medoza Jr Salesian 25:33.09 12:47
16 Gabriella Muller Fr El Cerrito 25:48.45 12:54
17 Vivian Ramirez Jr Pinole Valley 26:49.45 13:25
18 Nelly Ortega Jr Pinole Valley 27:06.69 13:33
19 Iris Phonthavy Jr John F. Kennedy (Ric 28:08.29 14:04
20 Karla Urquilla So Making Waves Academy 28:13.08 14:07
21 Estrella Cabrera Fr Making Waves Academy 28:50.75 14:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Albany
1-1-1-1-1
Gap: 3:04
98:35
19:43
9:51
15 Jordan Lim
Fr
18:31
9:16
1
Natalie Tretriluxana
Fr
18:55
9:27
2
Mimi Chuang
Jr
19:11
9:36
3
Emily Bohr
Jr
20:22
10:11
4
Allison Marten
Sr
21:35
10:48
5
Jessica He
So
22:13
11:07
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.