Calaveras Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/5/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abbie Gifford Jr V 28:14.7 9:25 3 139/187 2/2 2/2 29/34 28:49
(0:34,2.0)
28:49
(0:34,2.0)
28:49
(0:34,2.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Audriana Schaad So F/S 22:32.3 11:16 2 94/100 7/7 7/7 4/5 You ROCK! (SBP)
Cheyenne Towler So F/S 17:35.9 8:48 2 49/100 3/7 3/7 9/18 16:23 16:23 15:52
Kaite Schubert So F/S 18:12.2 9:06 2 63/100 5/7 5/7 7/13 20:00
(1:48,9.0)
20:00
(1:48,9.0)
16:56 You ROCK! (LR, PR)
Lindsey Gaspers So F/S 15:37.9 7:49 2 6/100 1/7 1/7 4/23 15:24 15:24 14:30
Madison Anaya So F/S 18:25.2 9:13 2 67/100 6/7 6/7 6/9 21:00
(2:35,12.3)
21:00
(2:35,12.3)
19:21
(0:56,4.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Samantha Hopper Jr V 26:25.8 8:49 3 123/187 1/2 1/2 31/35 27:42
(1:16,4.6)
27:42
(1:16,4.6)
27:42
(1:16,4.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Sophia Schlenz So F/S 15:44.1 7:52 2 9/100 2/7 2/7 3/18 16:24
(0:40,4.1)
16:24
(0:40,4.1)
14:59 You ROCK! (LR, PR, SBP)
Sylvia Hood So F/S 18:03.3 9:02 2 60/100 4/7 4/7 9/14 18:01 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
F/S 1st 5 6/13 85:13
2:34
2 8:31 7:49 9:06 167 8:07 86:07
(0:54,1.0)
86:07
(0:54,1.0%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Lindsey Gaspers (4), Sophia Schlenz (7), Cheyenne Towler (45), Sylvia Hood (54), Kaite Schubert (57)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaela Dishion Jr Bret Harte 18:26.5 6:09
2 Cassi Land Jr Sonora 19:38.6 6:33
3 Jamie Chelberg Sr El Dorado 20:18.9 6:46
4 Abigayle Mitchell Sr Hughson 20:23.5 6:48
5 Hannah Casteel So Colfax 20:24 6:48
6 Iris Carrillo Sr Weston Ranch 20:24.4 6:48
7 Victoria French Jr Sonora 20:33.6 6:51
8 Emily Fife So Hughson 20:41.4 6:54
9 Michaela Yack Sr Union Mine 20:47.8 6:56
10 Kayla Jacklich Jr Ripon 20:57.5 6:59
11 Dani Destefano Sr El Dorado 20:57.8 6:59
12 Lauren Foster Sr Dixon 21:07.2 7:02
13 Elizette Ysias Fr Hughson 21:07.2 7:02
14 Qing-qiu Swain Sr El Dorado 21:07.8 7:03
15 Andrea Romero Sr Amador 21:07.9 7:03
16 Sandra Castillo Fr Ripon 21:08 7:03
17 Kinsey Langley So Hughson 21:08.1 7:03
18 Camille Strao Sr Amador 21:09.9 7:03
19 Yajaira Salinas Sr Escalon 21:11.7 7:04
20 Maria Soto So Lathrop 21:17.9 7:06
21 Amy Holmes Fr Amador 21:24.5 7:08
22 Courtney Robinson Sr Liberty Ranch 21:29.1 7:10
23 Alyse Sibley Jr Colfax 21:45.1 7:15
24 Rebecca Glaister Sr Union Mine 21:45.5 7:15
25 Esmeralda Campos Jr Hughson 21:46.6 7:16
26 Viviana Chavez Sr Bear River 21:53.5 7:18
27 Alondra Hernandez Jr Riverbank 21:55.9 7:19
28 Mackenzie Hartwig Jr Summerville 21:57.4 7:19
29 Crystal Baltazar Sr Lathrop 21:59 7:20
30 Carissa Rodriguez So Dixon 22:01.2 7:20
31 Isabel Afong Jr Christian Brothers 22:03 7:21
32 Amanda Garcia Jr Amador 22:07.1 7:22
33 Itzi Segundo Sr Orestimba 22:09.5 7:23
34 Elly Renfree Jr Amador 22:11.2 7:24
35 Kitsia Pelayo Sr Dixon 22:13.8 7:25
36 Kasey Cope Jr El Dorado 22:16 7:25
37 Aileen Fortin So Christian Brothers 22:18.3 7:26
38 Anna Larson Jr Bear River 22:18.8 7:26
39 Sarahi Terrones Sr Bret Harte 22:19.7 7:27
40 Eliza Raya Fr Casa Roble 22:20 7:27
41 Neveah Monarski Highlands 22:20.9 7:27
42 Sarah Craig Jr Casa Roble 22:21.1 7:27
43 Toni Arriaga Jr Liberty Ranch 22:21.7 7:27
44 Kaarina Thompson Jr Sonora 22:24.2 7:28
45 Madison Petersen Fr Galt 22:24.4 7:28
46 Madison Hutchings Fr El Dorado 22:28.6 7:30
47 Emily Bodine Sr Dixon 22:29.4 7:30
48 Erika Ruiz Jr Foothill (sac) 22:30.8 7:30
49 Nora Nash Sr Escalon 22:31.4 7:30
50 Savannah Porter Sr Colfax 22:31.9 7:31
51 Jackie Lau Jr Escalon 22:37.7 7:33
52 Aiko Dearth Fr Ripon 22:38.6 7:33
53 Makeila Hinrichsen Jr Ripon 22:38.8 7:33
54 Ii Reyna So Colfax 22:40.6 7:34
55 Brook Watson So Center 22:44.4 7:35
56 Arianna Lara-chavez Jr Hilmar 22:48.1 7:36
57 Kristiina Thompson Fr Sonora 22:50.2 7:37
58 Lois Kearney So Union Mine 22:52 7:37
59 Raven Owings So Amador 22:53.3 7:38
60 Breanna Winter Sr Union Mine 22:54.4 7:38
61 Carly Cramer Jr Colfax 22:56.2 7:39
62 Emily Delgado Jr St Mary's 22:56.8 7:39
63 Janna Woodward Sr Colfax 22:57.9 7:39
64 Brittany Barbero Sr Amador 22:58.4 7:39
65 Jessie Lawrence So Hughson 22:58.6 7:40
66 Bridget White Sr Christian Brothers 23:03.4 7:41
67 Molly Bradshaw So Colfax 23:11.2 7:44
68 Sevanna Lopez Jr West Campus 23:23.9 7:48
69 Laura Gorry Sr Christian Brothers 23:27.7 7:49
70 Kayla Cook Sr Union Mine 23:32.2 7:51
71 Alyssa Schaffer Sr Bret Harte 23:32.7 7:51
72 Mackenzie Winters Jr Ripon 23:34.1 7:51
73 Sierra Hagen So Colfax 23:36.8 7:52
74 Slaney Stringer Jr El Dorado 23:38.3 7:53
75 Grace Billingsley Fr Bear River 23:48.3 7:56
76 Valeria Aguiniga Jr Riverbank 23:49.4 7:56
77 Avery Thomason So Ripon 23:50.2 7:57
78 Alexa Kerr Sr Amador 23:50.4 7:57
79 Michelle Zhang Jr Center 23:50.5 7:57
80 Brooke Schuld Jr El Dorado 23:50.5 7:57
81 Isabel Sweet So Ripon 23:55.3 7:58
82 Diana Herrera Jr Riverbank 24:00.2 8:00
83 Marisol Aguayo Jr Escalon 24:01.9 8:01
84 Lindsey Constancio Sr El Dorado 24:06 8:02
85 Alma Reyes Jr Livingston 24:14.1 8:05
86 Marianna Coomes Jr Center 24:18.2 8:06
87 Gillyan Valencia Sr Hughson 24:22.1 8:07
88 Katelyn Meylor Jr Bear River 24:23.9 8:08
89 Julia Dreiling Jr El Dorado 24:31 8:10
90 Wendy Bucio Martinez So Lathrop 24:34.7 8:12
91 Natalia Palomino Jr Dixon 24:35.8 8:12
92 Zada Arias Fr Galt 24:36.4 8:12
93 Sahaana Narayanan Jr Casa Roble 24:38.6 8:13
94 Renae Machuca Jr Mountain House 24:39 8:13
95 Tori Sheridan Fr Liberty Ranch 24:45.9 8:15
96 Lizeth Calderon Jr Escalon 24:48.2 8:16
97 Haley Rose Jr Union Mine 24:56.8 8:19
98 Tyler Davenport Sr St Mary's 24:59.1 8:20
99 Anastasia Toscano Fr Riverbank 25:01.2 8:20
100 Haley Brower Jr Summerville 25:06.6 8:22
101 Sydney Goodwalt So Union Mine 25:08 8:23
102 Violet Sommer Fr Galt 25:10.2 8:23
103 Alexa Gutierrez So Riverbank 25:10.8 8:24
104 Cynthia Barajas So Lathrop 25:14.2 8:25
105 Marisol Contreras Sr West Campus 25:16.5 8:26
106 Amelia Poroli Jr Christian Brothers 25:21.1 8:27
107 Kaitlyn Wendell So Liberty Ranch 25:22.3 8:27
108 Diane Murillo Fr Riverbank 25:27.5 8:29
109 Kai Coronado Fr Venture Academy 25:39.9 8:33
110 Victoria Lanzarin Jr Lathrop 25:45.7 8:35
111 Hannah Sanders Sr Hilmar 25:45.8 8:35
112 Natalie Hawks Sr Sonora 25:50.4 8:37
113 Sara Robinson Sr Center 25:51.3 8:37
114 Bethany Bodine Jr Dixon 25:51.8 8:37
115 Carmen Rabago Jr Hilmar 25:52.5 8:38
116 Kiarra Ko-madden Jr Dixon 25:54.7 8:38
117 Casey Shaw Jr Casa Roble 25:55.2 8:38
118 Hannah Bittar Jr Mountain House 25:55.8 8:39
119 Francine Sanchez So Linden 26:10.3 8:43
120 Mara Baker Jr Amador 26:12.1 8:44
121 Brianna Cabrera Sr St Mary's 26:14.8 8:45
122 Emily Zmurk Jr Linden 26:19.1 8:46
123 Samantha Hopper Jr Calaveras 26:25.8 8:49 1/2 1/2 31/35 27:42
(1:16)
27:42
(1:16)
You ROCK! (LR, PR)
124 Angelina Moreno Jr Riverbank 26:30.5 8:50
125 Lacy Ceremony Jr Liberty Ranch 26:36.8 8:52
126 Julia Padilla Jr Christian Brothers 26:41.5 8:54
127 Yolanda Ramirez So Lathrop 26:48.4 8:56
128 Julia Carey Sr Casa Roble 26:51.3 8:57
129 Melana Pugach Fr Highlands 26:57.8 8:59
130 Jasmin Lazaro Jr Foothill (sac) 26:57.8 8:59
131 Gabriella Avalos Sr Escalon 27:15.4 9:05
132 Natalie Guadiana Sr Union Mine 27:18.1 9:06
133 Mary Pimentel Sr Orestimba 27:22.6 9:08
134 Jessica Leontieff Fr Center 27:37.6 9:13
135 Nataly Perez Sr Weston Ranch 27:41.9 9:14
136 Sulin Gonzalez Sr Orestimba 27:43.5 9:15
137 Jessica Garcia Fr Hilmar 27:45.5 9:15
138 Kayla Shaw Jr Casa Roble 27:53.2 9:18
139 Abbie Gifford Jr Calaveras 28:14.7 9:25 2/2 2/2 29/34 28:49
(0:34)
28:49
(0:34)
You ROCK! (LR, PR)
140 Jessica Gonzalez Jr Venture Academy 28:25.1 9:28
141 Jenna Turpin Jr Center 28:25.1 9:28
142 Yajaira Gonzalez Highlands 28:31.9 9:31
143 Lisbeth Silva So Highlands 28:33.4 9:31
144 Regina Garcia Highlands 28:34.5 9:32
145 Kassandra Kendall Jr Casa Roble 28:34.5 9:32
146 Laura Elizalde Sr Orestimba 28:39.5 9:33
147 Emily Mcpherrin Jr Escalon 28:46.6 9:36
148 Christy Chueng Sr Mountain House 28:49.7 9:37
149 Joie Lee Jr Mountain House 28:50.9 9:37
150 Maizie Frady Jr Casa Roble 28:58.9 9:40
151 Rebecca Parrino Sr St Mary's 28:59.7 9:40
152 Arlette Monterio Jr West Campus 29:05.5 9:42
153 Vanessa Escobedo Sr Mesa Verde 29:13.1 9:44
154 Grace Lin-cereghino Sr St Mary's 29:16.3 9:45
155 Hana Koyama Jr Galt 29:17.1 9:46
156 Rosa Mercado Jr West Campus 29:17.4 9:46
157 Anna Bonfiglio Jr Escalon 29:25.1 9:48
158 Laura Findlay Jr Foothill (sac) 29:30.9 9:50
159 Emma Hendrix Sr Marysville 29:36.4 9:52
160 Yvette Javier Jr Lathrop 29:40.7 9:54
161 Bailey Tramel Fr Bear River 30:02.4 10:01
162 Annabelle Mathews Jr Marysville 30:15.4 10:05
163 Melanie Wilson Sr Center 30:18.4 10:06
164 Karina Loyal Jr Weston Ranch 30:23.1 10:08
165 Sydney Panarra So Orestimba 30:25.8 10:09
166 Leslie Gutierrez Jr West Campus 30:27.4 10:09
167 Diana Tuz Jr Foothill (sac) 30:30.1 10:10
168 Katie Sanguinetti Jr St Mary's 30:36.2 10:12
169 Gillian Goodman Sr Escalon 30:36.9 10:12
170 Viviana Solorio Sr Delhi 30:49.6 10:17
171 Nicole Guiterrez Jr Hilmar 30:58 10:19
172 Cynthia Arias Highlands 31:01.9 10:21
173 Franziska Daumberger Sr Summerville 31:05.9 10:22
174 Jamilet Castillo Jr Woodland 31:10.8 10:24
175 Kenia Ruiz Sr Linden 31:50.2 10:37
176 Monica Rodriguez Fr Highlands 32:18.5 10:46
177 Ruth Cabanas Sr Highlands 32:20.1 10:47
178 Jasmin Quinonez Jr Linden 32:29.8 10:50
179 Josephine Wilting Jr Bear River 33:15.9 11:05
180 Kelly Sand Jr Mesa Verde 33:43.6 11:15
181 Marcella Lopez Jr Galt 33:51.9 11:17
182 Danielle Valdez Jr Delhi 34:02.5 11:21
183 Maddy Brock Sr Christian Brothers 34:07.8 11:23
184 Sabrina Flores Jr Mesa Verde 35:49.2 11:56
185 Elyssa Leclair Jr Mesa Verde 37:06.4 12:22
186 Kim Nguyen Jr Mesa Verde 37:08 12:23
187 Ayesha Mahboob Jr Woodland 37:44.4 12:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Marcela Rodriquez El Dorado 15:07.2 7:34
2 Elizabeth Young Fr Summerville 15:13.7 7:37
3 Kaila Lloyd Fr Summerville 15:22.4 7:41
4 Siera Whiteley So El Dorado 15:30.9 7:45
5 Isabelle Estrada So St Mary's 15:31.1 7:46
6 Lindsey Gaspers So Calaveras 15:37.9 7:49 1/7 1/7 4/23 15:24 15:24
7 Jasmine Barrita Fr Hughson 15:40.5 7:50
8 Payton Constancio Fr El Dorado 15:43.6 7:52
9 Sophia Schlenz So Calaveras 15:44.1 7:52 2/7 2/7 3/18 16:24
(0:40)
16:24
(0:40)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
10 Juliana Reyna So Colfax 15:49.6 7:55
11 Kat Flood So Bret Harte 15:53.7 7:57
12 Gabriela Lopez Fr Hughson 16:00.2 8:00
13 Mirette Earnest So Amador 16:02.6 8:01
14 Raven Loffland Fr Amador 16:04.2 8:02
15 Jayna Rodriguez Fr Lathrop 16:06.5 8:03
16 Abby Vargas So Foothill (sac) 16:14.6 8:07
17 Lynnae Wells So Amador 16:20.5 8:10
18 Kylie Sullivan Fr Hughson 16:22.8 8:11
19 Katherine Kasbergen So Christian Brothers 16:27.8 8:14
20 Tiffany Ormonde Fr Lathrop 16:29.2 8:15
21 Riley Vigil Fr Christian Brothers 16:30.8 8:15
22 Alyssa Ortega So St Mary's 16:32.1 8:16
23 Jana Martello So Colfax 16:33.5 8:17
24 Rajwinder Kaur So Livingston 16:34.2 8:17
25 Myriam Lopez Torralb Fr Livingston 16:36.3 8:18
26 Brooke Aberle So St Mary's 16:39.3 8:20
27 Jasmin Lopez So Woodland 16:41.9 8:21
28 Kristin Pischel So Colfax 16:45.9 8:23
29 Jasmine Ormonde Fr Lathrop 16:46.5 8:23
30 Brenna Landis Fr Bret Harte 16:48.2 8:24
31 Julianne Hall Fr St Mary's 16:50.8 8:25
32 Gianna Brocchini Fr Ripon 16:55 8:28
33 Kate Phelps So Ripon 16:58.9 8:29
34 Taila Mckelvy So Mesa Verde 16:59 8:30
35 Nicole Bittar Fr Mountain House 17:00 8:30
36 Katie Moreno Fr St Mary's 17:03.3 8:32
37 Blanca Madrigal Fr Hughson 17:05.4 8:33
38 Monica Yup So Hughson 17:05.9 8:33
39 Diosely Martinez So Livingston 17:15 8:38
40 Sarah Johns Fr El Dorado 17:16.7 8:38
41 Kiana Mikami Fr Ripon 17:17.1 8:39
42 Dominique Nerecina So St Mary's 17:18 8:39
43 Mila Opalenik Fr Amador 17:21.4 8:41
44 Emily Herrera Fr Hughson 17:24.2 8:42
45 Gabriella Graham Fr Ripon 17:24.6 8:42
46 Tera Nicita Fr El Dorado 17:30.5 8:45
47 Tessa Stewart So Amador 17:33.1 8:47
48 Denver West So Ripon 17:34.7 8:47
49 Cheyenne Towler So Calaveras 17:35.9 8:48 3/7 3/7 9/18 16:23 16:23
50 Olivia Baker Fr El Dorado 17:38.2 8:49
51 Andrea Kirkendall So Bret Harte 17:39.6 8:50
52 Monique Vu So St Mary's 17:43.3 8:52
53 Samantha Franck So Bret Harte 17:44.7 8:52
54 Najia Khan So Dixon 17:46.2 8:53
55 Elliana Davis Fr Mountain House 17:47.9 8:54
56 Sofia Aguilar Fr Delhi 17:56.7 8:58
57 Paola Baltazar So Lathrop 18:01.3 9:01
58 Jocabed Soto Fr Livingston 18:01.3 9:01
59 Lauryn Freeborn So Mountain House 18:01.7 9:01
60 Sylvia Hood So Calaveras 18:03.3 9:02 4/7 4/7 9/14 You ROCK! (SBP)
61 Jasmine Palacios Fr Lathrop 18:08.3 9:04
62 Chloe Kiser So Ripon 18:10.9 9:05
63 Kaite Schubert So Calaveras 18:12.2 9:06 5/7 5/7 7/13 20:00
(1:48)
20:00
(1:48)
You ROCK! (LR, PR)
64 Briana Flores Fr Livingston 18:12.8 9:06
65 Star Garzoni So Colfax 18:13.8 9:07
66 Iselda Rodriguez Tor Fr Livingston 18:23.6 9:12
67 Madison Anaya So Calaveras 18:25.2 9:13 6/7 6/7 6/9 21:00
(2:35)
21:00
(2:35)
You ROCK! (LR, PR)
68 Mackenzie Clark Fr Foothill (sac) 18:26.5 9:13
69 Meara Mcmenomey So Colfax 18:35.7 9:18
70 Luna Schridde So Bret Harte 18:38.3 9:19
71 Gabriella Siaton Fr Mountain House 18:42.4 9:21
72 Matea Rushing So Natomas 18:49 9:25
73 Allison Desilva Fr Hilmar 18:52.8 9:26
74 Analicia Adame So Foothill (sac) 19:01.9 9:31
75 Allesondra Giordano Fr Lathrop 19:03.2 9:32
76 Jacky Salas Woodland 19:07.3 9:34
77 Ellie Tafjen So Bret Harte 19:22.9 9:41
78 Isabella Birks Fr Mountain House 19:25.4 9:43
79 Steffanie Daumberger Fr Summerville 19:28.8 9:44
80 Emma Queirolo So Bret Harte 19:33.8 9:47
81 Michelle Morfin Fr Linden 19:45 9:53
82 Gagandeep Kaur So Livingston 19:47 9:54
83 Priya Sharma Fr Christian Brothers 19:51.6 9:56
84 Tara Freeborn Fr Mountain House 19:52.8 9:56
85 Hannah Hernandez So Foothill (sac) 19:53.1 9:57
86 Juliana Gutierrez So Natomas 20:19.9 10:10
87 Antonice Reed So Natomas 20:23.8 10:12
88 Margaret Donovan So Christian Brothers 20:37 10:19
89 Jessica Martinez Fr Christian Brothers 20:38.3 10:19
90 Jessica Ruiz Fr Foothill (sac) 20:47.1 10:24
91 Samantha Toale Fr Venture Academy 20:55.1 10:28
92 Alejandra Cachua So Venture Academy 21:38.5 10:49
93 Madelyn Brandt So West Campus 22:10.2 11:05
94 Audriana Schaad So Calaveras 22:32.3 11:16 7/7 7/7 4/5 You ROCK! (SBP)
95 Lauren Massone So Hughson 24:22.8 12:11
96 Dana Podesta Fr Linden 24:49.7 12:25
97 Iqra Akram So Woodland 25:52.8 12:56
98 Adrianna Sanchez So Linden 26:23 13:12
99 Shanzay Khan So Woodland 26:36.6 13:18
100 Emily Phosalath So Venture Academy 30:59.5 15:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 El Dorado
1-1-1-1-1
Gap: 2:23
81:09
16:14
8:07
87 Marcela Rodriquez
-
15:07
7:34
1
Siera Whiteley
So
15:31
7:45
2
Payton Constancio
Fr
15:44
7:52
6
Sarah Johns
Fr
17:17
8:38
36
Tera Nicita
Fr
17:31
8:45
42
Olivia Baker
Fr
17:38
8:49
46




2 Hughson
4-3-2-2-2
Gap: 1:25
82:15
16:27
8:13
98 Jasmine Barrita
Fr
15:41
7:50
5
Gabriela Lopez
Fr
16:00
8:00
10
Kylie Sullivan
Fr
16:23
8:11
16
Blanca Madrigal
Fr
17:05
8:33
33
Monica Yup
So
17:06
8:33
34
Emily Herrera
Fr
17:24
8:42
40
Lauren Massone
So
24:23
12:11
79
3 St Mary's
2-4-4-3-3
Gap: 1:32
82:37
16:31
8:16
107 Isabelle Estrada
So
15:31
7:46
3
Alyssa Ortega
So
16:32
8:16
20
Brooke Aberle
So
16:39
8:20
24
Julianne Hall
Fr
16:51
8:25
28
Katie Moreno
Fr
17:03
8:32
32
Dominique Nerecina
So
17:18
8:39
38
Monique Vu
So
17:43
8:52
48
4 Amador
7-4-3-4-4
Gap: 1:31
83:22
16:40
8:20
120 Mirette Earnest
So
16:03
8:01
11
Raven Loffland
Fr
16:04
8:02
12
Lynnae Wells
So
16:21
8:10
15
Mila Opalenik
Fr
17:21
8:41
39
Tessa Stewart
So
17:33
8:47
43








5 Lathrop
8-7-7-5-5
Gap: 2:02
85:32
17:06
8:33
163 Jayna Rodriguez
Fr
16:07
8:03
13
Tiffany Ormonde
Fr
16:29
8:15
18
Jasmine Ormonde
Fr
16:47
8:23
26
Paola Baltazar
So
18:01
9:01
51
Jasmine Palacios
Fr
18:08
9:04
55
Allesondra Giordano
Fr
19:03
9:32
67




6 Calaveras
3-2-6-6-6
Gap: 2:34
85:13
17:03
8:31
167 Lindsey Gaspers
So
15:38
7:49
4
Sophia Schlenz
So
15:44
7:52
7
Cheyenne Towler
So
17:36
8:48
45
Sylvia Hood
So
18:03
9:02
54
Kaite Schubert
So
18:12
9:06
57
Madison Anaya
So
18:25
9:13
61
Audriana Schaad
So
22:32
11:16
78
Your Team ROCKS! (LR, PR)
7 Colfax
5-6-5-7-7
Gap: 2:46
85:59
17:12
8:36
176 Juliana Reyna
So
15:50
7:55
8
Jana Martello
So
16:34
8:17
21
Kristin Pischel
So
16:46
8:23
25
Star Garzoni
So
18:14
9:07
59
Meara Mcmenomey
So
18:36
9:18
63








8 Ripon
12-11-10-10-8
Gap: 0:40
86:10
17:14
8:37
181 Gianna Brocchini
Fr
16:55
8:28
29
Kate Phelps
So
16:59
8:29
30
Kiana Mikami
Fr
17:17
8:39
37
Gabriella Graham
Fr
17:25
8:42
41
Denver West
So
17:35
8:47
44
Chloe Kiser
So
18:11
9:05
56




9 Livingston
11-10-8-8-9
Gap: 1:39
86:40
17:20
8:40
190 Rajwinder Kaur
So
16:34
8:17
22
Myriam Lopez Torralb
Fr
16:36
8:18
23
Diosely Martinez
So
17:15
8:38
35
Jocabed Soto
Fr
18:01
9:01
52
Briana Flores
Fr
18:13
9:06
58
Iselda Rodriguez Tor
Fr
18:24
9:12
60
Gagandeep Kaur
So
19:47
9:54
71
10 Bret Harte
6-8-9-8-10
Gap: 2:45
86:45
17:21
8:40
196 Kat Flood
So
15:54
7:57
9
Brenna Landis
Fr
16:48
8:24
27
Andrea Kirkendall
So
17:40
8:50
47
Samantha Franck
So
17:45
8:52
49
Luna Schridde
So
18:38
9:19
64
Ellie Tafjen
So
19:23
9:41
68
Emma Queirolo
So
19:34
9:47
70
11 Christian Brothers
10-8-11-11-11
Gap: 4:11
94:06
18:49
9:25
259 Katherine Kasbergen
So
16:28
8:14
17
Riley Vigil
Fr
16:31
8:15
19
Priya Sharma
Fr
19:52
9:56
72
Margaret Donovan
So
20:37
10:19
75
Jessica Martinez
Fr
20:38
10:19
76








12 Mountain House
13-13-12-12-12
Gap: 2:25
90:57
18:11
9:06
268 Nicole Bittar
Fr
17:00
8:30
31
Elliana Davis
Fr
17:48
8:54
50
Lauryn Freeborn
So
18:02
9:01
53
Gabriella Siaton
Fr
18:42
9:21
65
Isabella Birks
Fr
19:25
9:43
69
Tara Freeborn
Fr
19:53
9:56
73




13 Foothill (sac)
9-12-13-13-13
Gap: 4:33
94:23
18:53
9:26
293 Abby Vargas
So
16:15
8:07
14
Mackenzie Clark
Fr
18:27
9:13
62
Analicia Adame
So
19:02
9:31
66
Hannah Hernandez
So
19:53
9:57
74
Jessica Ruiz
Fr
20:47
10:24
77








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S D1 Shannon Perry, Fr, 13:50.3, Davis Davis, 69:58.4, 17
F/S D2 Claire Davidian, So, 13:37.7, Granite Bay St Francis (sac), 71:55.6, 51
F/S D3 Sarah Holland, Fr, 13:22.2, River Valley Vista Del Lago, 70:29.5, 20
F/S D345 Marcela Rodriquez, , 15:07.2, El Dorado El Dorado, 81:08.9, 87
F/S D5 Brooke Hoppe, So, 16:04.6, Golden Sierra n/a
JV D12 Lyla Schoenig, Jr, 21:02.3, Davis Davis, 108:46.9, 45
JV D345 Jackie Davis, Sr, 21:06.7, Vista Del Lago Vista Del Lago, 113:11.9, 22
V D1 Angela Dipentino, Sr, 19:03.3, Woodcreek Davis, 100:11.1, 64
V D2 Alexandra Beitia, Sr, 18:49.1, Granite Bay St Francis (sac), 98:50.7, 67
V D3 Sarah Chaves, So, 18:57.8, El Camino Vista Del Lago, 102:05.6, 55
V D4 Kaela Dishion, Jr, 18:26.5, Bret Harte Hughson, 105:06.8, 58
V D5 Emily Parrott, Jr, 21:08.7, Sacramento Waldorf Western Sierra, 118:14, 71

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Patrick Mcgonigle, Fr, 11:33.9, Sheldon Jesuit, 60:55.6, 42
Fr D2 Davis Olsen, Fr, 11:26.6, Nevada Union Lodi, 61:12.5, 58
Fr D3 Tate Sutter, Fr, 12:00.6, Del Oro Del Oro, 64:11.1, 54
Fr D4 Trace Williams, Fr, 12:01.3, Colfax Colfax, 64:26.1, 38
Fr D5 Marcos Quezada, Fr, 12:44.7, Capital Christian Capital Christian, 72:53.8, 15
JV D12 Miles Worthen, So, 17:06.6, Jesuit Davis, 88:55.4, 43
JV D345 Armon Hodge, Sr, 17:46.7, Rio Americano Vista Del Lago, 94:44.7, 46
So D1 Jason Holland-morris, So, 11:23.7, Franklin (eg) Jesuit, 59:50.8, 56
So D2 Shane Burton, So, 11:19.6, Rocklin Oakmont, 60:24.4, 57
So D3 Brady Cardozo, So, 11:56.7, Beyer Benicia, 65:38.1, 85
So D4 Anthony Zhurko, So, 12:06.3, Casa Roble Christian Brothers, 63:27.6, 56
So D5 Jesus Sanders, So, 12:50.3, Leroy Greene Acade Encina, 78:47.9, 26
V D1 Michael Vernau, Sr, 15:30.3, Davis Jesuit, 83:18.5, 70
V D2 Jake Ritter, Sr, 15:54.8, Granite Bay Bella Vista, 84:39.5, 77
V D3 Luis Ramirez, Sr, 15:55.9, Benicia Rio Americano, 85:08.9, 49
V D4 Collin Ullrich, Jr, 16:12, Liberty Ranch Christian Brothers, 87:50.1, 78
V D5 Micah Filer, Jr, 16:56.8, Capital Christian Capital Christian, 89:26.9, 28