Calaveras Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ava Saiers Fr V 22:34.9 7:26 3.04 36/75 2/7 2/7 8/10 24:06
(1:31,6.3)
24:06
(1:31,6.3)
You ROCK! (LR, PR)
Bethany Standridge Jr V 25:03 8:14 3.04 63/75 6/7 6/7 6/9 27:26
(2:23,8.7)
27:26
(2:23,8.7)
You ROCK! (LR, PR)
Katarina Borchin Fr V 20:30.1 6:45 3.04 10/75 1/7 1/7 6/20 21:18
(0:48,3.7)
21:18
(0:48,3.7)
You ROCK! (LR, PR)
Lilly Naschke So V 24:17.5 7:59 3.04 57/75 4/7 4/7 8/10 25:32
(1:15,4.9)
25:32
(1:15,4.9)
You ROCK! (LR, PR)
Lindsey Gaspers Jr V 23:51.3 7:51 3.04 54/75 3/7 3/7 9/10
Samantha Hopper Sr V 26:50.7 8:50 3.04 73/75 7/7 7/7 5/6 26:39 26:39
Sophia Schlenz Jr V 24:38.9 8:06 3.04 59/75 5/7 5/7 7/10
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/10 115:53
4:09
3.04 7:37 6:45 8:06 176 6:49 129:44
(13:51,10.7)
129:44
(13:51,10.7%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Katarina Borchin (9), Ava Saiers (27), Lindsey Gaspers (44), Lilly Naschke (47), Sophia Schlenz (49)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaela Dishion Sr Bret Harte 18:57.1 6:14
2 Cassi Land Sr Sonora 19:17.2 6:21
3 Marin Chamberlin Sr Placer 19:22.5 6:22
4 Madison Hutchings So El Dorado 19:37.4 6:27
5 Elana Muzzy Sr Placer 19:44.9 6:30
6 Maddie Dufour Fr El Dorado 19:48.4 6:31
7 Elizette Ysias So Hughson 20:20.4 6:41
8 Emily Fife Jr Hughson 20:23.5 6:42
9 Ava Dufour Fr El Dorado 20:27 6:44
10 Katarina Borchin Fr Calaveras 20:30.1 6:45 1/7 1/7 6/20 21:18
(0:48)
21:18
(0:48)
You ROCK! (LR, PR)
11 Alondra Hernandez Sr Riverbank 20:40.9 6:48
12 Ashleigh Huerta Sr Livingston 20:45.2 6:50
13 Bethany Bodine Sr Dixon 20:50.2 6:51
14 Kayla Jacklich Sr Ripon 20:53.1 6:52
15 Esmeralda Campos Sr Hughson 20:57.9 6:54
16 Anna Larson Sr Bear River 21:02.1 6:55
17 Delaney Garcia Sr Placer 21:08.6 6:57
18 Isabel Afong Sr Christian Brothers 21:14.4 6:59
19 Kinsey Langley Jr Hughson 21:15.4 7:00
20 Jasmine Basco Fr Weston Ranch 21:22.1 7:02
21 Sarah Craig Sr Casa Roble 21:27.7 7:04
22 Maddie Lasher So Placer 21:28.7 7:04
23 Maria Soto Jr Lathrop 21:31.4 7:05
24 Angelyca Chapman Fr Mountain House 21:33.3 7:05
25 Sandra Castillo So Ripon 21:35.8 7:06
26 Madison Petersen So Galt 21:43.8 7:09
27 Amy Holmes So Amador 21:44.6 7:09
28 Abigail Jones Jr Placer 21:45.1 7:09
29 Aileen Fortin Jr Christian Brothers 21:48.4 7:10
30 Elaina Wargala Fr Bear River 21:52.3 7:12
31 Laila Irigoyen Fr Ripon 21:52.3 7:12
32 Arianna Lara-chavez Sr Hilmar 21:58.8 7:14
33 Eliza Raya So Casa Roble 22:08.8 7:17
34 Kelsey Griffin Jr Placer 22:17.5 7:20
35 Riley Lasher Jr Placer 22:30.7 7:24
36 Ava Saiers Fr Calaveras 22:34.9 7:26 2/7 2/7 8/10 24:06
(1:31)
24:06
(1:31)
You ROCK! (LR, PR)
37 Rebekah Hupp Jr El Dorado 22:36.4 7:26
38 Grace Billingsley So Bear River 22:37.9 7:27
39 Kasey Cope Sr El Dorado 22:42.6 7:28
40 Annabel Maguire Fr El Dorado 22:43.5 7:29
41 Slaney Stringer Sr El Dorado 22:48.3 7:30
42 Mila Opalenik So Amador 22:48.9 7:30
43 Lucia Hermoso Fr Amador 22:51.7 7:31
44 Madeline Tree Jr Orestimba 22:53.4 7:32
45 Elly Renfree Sr Amador 22:54.3 7:32
46 Amanda Garcia Sr Amador 22:54.6 7:32
47 Madison Berry Fr Ripon 23:08.8 7:37
48 Amelia Poroli Sr Christian Brothers 23:11.7 7:38
49 Mackenzie Winters Sr Ripon 23:18.5 7:40
50 Aiko Dearth So Ripon 23:19 7:40
51 Brianna Billings So Casa Roble 23:27.8 7:43
52 Camille Haupt Fr Hughson 23:32.8 7:45
53 Grace Mcdaniel So Bear River 23:43.2 7:48
54 Lindsey Gaspers Jr Calaveras 23:51.3 7:51 3/7 3/7 9/10
55 Casey Shaw Sr Casa Roble 24:04.7 7:55
56 Lynnae Wells Jr Amador 24:10.2 7:57
57 Lilly Naschke So Calaveras 24:17.5 7:59 4/7 4/7 8/10 25:32
(1:15)
25:32
(1:15)
You ROCK! (LR, PR)
58 Kayla Shaw Sr Casa Roble 24:18.1 8:00
59 Sophia Schlenz Jr Calaveras 24:38.9 8:06 5/7 5/7 7/10
60 Jessie Lawrence Jr Hughson 24:46.3 8:09
61 Jasmine Barrita So Hughson 24:55.2 8:12
62 Julia Padilla Sr Christian Brothers 24:57.6 8:13
63 Bethany Standridge Jr Calaveras 25:03 8:14 6/7 6/7 6/9 27:26
(2:23)
27:26
(2:23)
You ROCK! (LR, PR)
64 Sarah Thompson Sr Ripon 25:13.5 8:18
65 Katelyn Meylor Sr Bear River 25:25.9 8:22
66 Kaarina Thompson Sr Sonora 25:29.5 8:23
67 Caitlin Baker Sr Sonora 25:30.1 8:23
68 Matteson Burgess Jr Sonora 25:30.4 8:23
69 Kristiina Thompson So Sonora 25:30.5 8:23
70 Emma Roberts Sr Christian Brothers 25:55.5 8:32
71 Zixin (lilliana) Ma Jr Christian Brothers 26:13.8 8:38
72 Makayla Moneybrake Fr Casa Roble 26:34.2 8:44
73 Samantha Hopper Sr Calaveras 26:50.7 8:50 7/7 7/7 5/6 26:39 26:39
74 Sara Borchert Fr Bear River 27:32.6 9:04
75 Ava Tamo Fr Bear River 27:47.3 9:08
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Placer
2-1-2-1-1
Gap: 2:23
103:30
20:42
6:49
56 Marin Chamberlin
Sr
19:23
6:22
2
Elana Muzzy
Sr
19:45
6:30
4
Delaney Garcia
Sr
21:09
6:57
13
Maddie Lasher
So
21:29
7:04
17
Abigail Jones
Jr
21:45
7:09
20
Kelsey Griffin
Jr
22:18
7:20
25
Riley Lasher
Jr
22:31
7:24
26
2 El Dorado
3-2-1-3-2
Gap: 3:05
105:12
21:02
6:55
74 Madison Hutchings
So
19:37
6:27
3
Maddie Dufour
Fr
19:48
6:31
5
Ava Dufour
Fr
20:27
6:44
8
Rebekah Hupp
Jr
22:36
7:26
28
Kasey Cope
Sr
22:43
7:28
30
Annabel Maguire
Fr
22:44
7:29
31
Slaney Stringer
Sr
22:48
7:30
32
3 Hughson
4-3-3-2-3
Gap: 3:12
106:30
21:18
7:00
81 Elizette Ysias
So
20:20
6:41
6
Emily Fife
Jr
20:24
6:42
7
Esmeralda Campos
Sr
20:58
6:54
11
Kinsey Langley
Jr
21:15
7:00
15
Camille Haupt
Fr
23:33
7:45
42
Jessie Lawrence
Jr
24:46
8:09
50
Jasmine Barrita
So
24:55
8:12
51
4 Ripon
6-4-4-4-4
Gap: 2:25
110:49
22:10
7:17
127 Kayla Jacklich
Sr
20:53
6:52
10
Sandra Castillo
So
21:36
7:06
18
Laila Irigoyen
Fr
21:52
7:12
23
Madison Berry
Fr
23:09
7:37
37
Mackenzie Winters
Sr
23:19
7:40
39
Aiko Dearth
So
23:19
7:40
40
Sarah Thompson
Sr
25:14
8:18
54
5 Amador
10-9-9-6-5
Gap: 1:10
113:14
22:39
7:27
157 Amy Holmes
So
21:45
7:09
19
Mila Opalenik
So
22:49
7:30
33
Lucia Hermoso
Fr
22:52
7:31
34
Elly Renfree
Sr
22:54
7:32
35
Amanda Garcia
Sr
22:55
7:32
36
Lynnae Wells
Jr
24:10
7:57
46




6 Bear River
7-5-5-5-6
Gap: 4:24
114:41
22:56
7:33
161 Anna Larson
Sr
21:02
6:55
12
Elaina Wargala
Fr
21:52
7:12
22
Grace Billingsley
So
22:38
7:27
29
Grace Mcdaniel
So
23:43
7:48
43
Katelyn Meylor
Sr
25:26
8:22
55
Sara Borchert
Fr
27:33
9:04
64
Ava Tamo
Fr
27:47
9:08
65
7 Casa Roble
9-8-8-8-7
Gap: 2:50
115:27
23:05
7:36
174 Sarah Craig
Sr
21:28
7:04
16
Eliza Raya
So
22:09
7:17
24
Brianna Billings
So
23:28
7:43
41
Casey Shaw
Sr
24:05
7:55
45
Kayla Shaw
Sr
24:18
8:00
48
Makayla Moneybrake
Fr
26:34
8:44
62




8 Calaveras
5-7-7-9-8
Gap: 4:09
115:53
23:11
7:37
176 Katarina Borchin
Fr
20:30
6:45
9
Ava Saiers
Fr
22:35
7:26
27
Lindsey Gaspers
Jr
23:51
7:51
44
Lilly Naschke
So
24:18
7:59
47
Sophia Schlenz
Jr
24:39
8:06
49
Bethany Standridge
Jr
25:03
8:14
53
Samantha Hopper
Sr
26:51
8:50
63
Your Team ROCKS! (LR, PR)
9 Christian Brothers
8-6-6-7-9
Gap: 4:41
117:08
23:26
7:42
185 Isabel Afong
Sr
21:14
6:59
14
Aileen Fortin
Jr
21:48
7:10
21
Amelia Poroli
Sr
23:12
7:38
38
Julia Padilla
Sr
24:58
8:13
52
Emma Roberts
Sr
25:56
8:32
60
Zixin (lilliana) Ma
Jr
26:14
8:38
61




10 Sonora
1-10-10-10-10
Gap: 6:13
121:18
24:16
7:59
231 Cassi Land
Sr
19:17
6:21
1
Kaarina Thompson
Sr
25:30
8:23
56
Caitlin Baker
Sr
25:30
8:23
57
Matteson Burgess
Jr
25:30
8:23
58
Kristiina Thompson
So
25:31
8:23
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Nellie Cox, So, 14:03.8, Davis Davis, 71:09.6, 19
F/S D2 Jordan Gotham, Fr, 13:44.4, Granite Bay Granite Bay, 72:41.4, 47
F/S D4 Malia Gay, Fr, 14:01.6, Christian Brothers Placer, 75:51.5, 44
F/S D5 Anna Rose, Fr, 14:55.5, Argonaut n/a
JV Melina Mckee, Fr, 20:38.4, Woodcreek Davis, 109:06.1, 45
So D3 Abby Carter, So, 14:05.3, Vista Del Lago (Fols Vista Del Lago (Fols, 72:27.1, 20
V D1 Olivia O'keeffe, Sr, 17:49.7, Davis Oak Ridge, 97:38.5, 56
V D2 Alize Hartke, Sr, 18:09.7, Oakmont St Francis, 98:42.2, 53
V D3 Sydnee Kizziar, Sr, 19:02.1, Vista Del Lago (Fols Vista Del Lago (Fols, 98:51.5, 48
V D4 Kaela Dishion, Sr, 18:57.1, Bret Harte Placer, 103:29.8, 56
V D5 Sara Sabra, So, 19:52.7, Western Sierra Colle Colfax, 110:03.5, 43

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Ansel Tucker, Fr, 11:39.4, Davis Oak Ridge, 62:20.8, 54
Fr D2 Dakota Jones, Fr, 11:44.7, Elk Grove Whitney, 61:59.8, 47
Fr D3 Antonio Valenti, Fr, 11:50.5, Nevada Union Vanden, 67:12, 41
Fr D4 Joe Rishwain, Fr, 12:26.9, St Mary?s El Dorado, 64:11.3, 38
Fr D5 Pablo Flores, Fr, 14:03.5, Denair n/a
JV Aidan Rainey, Sr, 17:04.9, Rocklin Davis, 89:12.8, 43
So D1 Ian Torres, Fr, 11:25.8, Gregori High Jesuit, 59:29.7, 45
So D2 Simon Stubbert, Fr, 11:54.9, Rodriguez Rodriguez, 61:35.5, 54
So D3 Jorge Cardenas, So, 11:48.5, Florin Del Oro, 61:36.5, 43
So D4 Carlos Venavidez, So, 11:49.5, Foothill (Sacramento) Bret Harte, 61:21.5, 23
So D5 Russell Arashi, Fr, 12:15.2, Colfax Colfax, 69:01.9, 17
V D1 Matt Strangio, So, 15:59.3, Jesuit McClatchy, 83:22.7, 64
V D2 Damian King, Jr, 16:10.2, Bella Vista Rocklin, 83:40.9, 59
V D3 Garrett Gough, Jr, 16:05.6, Nevada Union Vista Del Lago (Fols, 86:33.2, 83
V D4 Collin Ullrich, Sr, 15:58.4, Liberty Ranch Placer, 83:24.4, 31
V D5 Micah Filer, Sr, 16:23.6, Capital Christian Capital Christian, 91:21.5, 63