Ankeny Centennial Results from the Iowa State Meet at Lakeside Golf Course, IA on 11/2/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Connor Cunningham Jr V 17:03.9 5:30 3.1 84/124 2/3 2/3 18/21 18:57
(1:53,9.9)
18:57
(1:53,9.9)
16:41 You ROCK! (LR, PR)
Gabriel Vicker Jr V 16:55.8 5:28 3.1 74/124 1/3 1/3 23/27 16:48 16:19 15:54
Nate Jones Jr V 17:08.6 5:32 3.1 92/124 3/3 3/3 16/17 18:11
(1:02,5.7)
18:11
(1:02,5.7)
16:55 You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Max Murphy Sr Pleasant Valley 15:29.3 5:00
2 Sam Hall Sr Dowling Catholic 15:29.5 5:00
3 Jacob Green Sr CR John F Kennedy 15:35 5:02
4 Kent Nichols Sr Pleasant Valley 15:46.1 5:05
5 Drake Hanson Sr Southeast Polk 15:46.1 5:05
6 Ryan Winger Jr Hempstead 15:48.6 5:06
7 Jack Pendergast Sr CR Prairie 15:53 5:07
8 Owen Maloney Jr Hempstead 15:53.5 5:08
9 Jaysen Bouwers Jr Sioux City North 15:54.3 5:08
10 Max Locher Sr CR Washington 15:57.1 5:09
11 Mason Suarez Jr Hempstead 16:00.9 5:10
12 Dylan Dolezal Sr Linn-Mar 16:01.7 5:10
13 Payton Marrs Sr Urbandale 16:01.8 5:10
14 Sam Schmitz Sr Johnston 16:01.9 5:10
15 Zach Fry Sr Dowling Catholic 16:01.9 5:10
16 Ian Kaffenberger Sr Pleasant Valley 16:01.9 5:10
17 Mike Gipple Sr Dowling Catholic 16:06.8 5:12
18 Jordan Daniel Jr Dowling Catholic 16:08.1 5:12
19 Noor Noor Sr Johnston 16:09.9 5:13
20 Ford Washburn Fr Iowa City High 16:10.4 5:13
21 Lewis Kleman Sr CR Washington 16:12.8 5:14
22 Andrew Bickford Jr CR Prairie 16:12.8 5:14
23 Nicolo Schanchi So Iowa City West 16:13 5:14
24 Anthony Moran Jr Urbandale 16:13.9 5:14
25 Cade Mash Sr Southeast Polk 16:16 5:15
26 Noah Kohut-jackson Sr Ames 16:18.1 5:16
27 Will Lohr So Sioux City North 16:19.3 5:16
28 Eli Smith Jr Cedar Falls 16:20 5:16
29 Kyle Ruby So Waukee 16:21.9 5:17
30 Chase Bartlett Jr Southeast Polk 16:22.9 5:17
31 Marcus Leitzen So Hempstead 16:24.3 5:18
32 Alexander McKane So Iowa City West 16:26.5 5:18
33 Jack Smeins Sr West Des Moines Valley 16:28.2 5:19
34 Carter Borwick Jr Johnston 16:29.4 5:19
35 Wimach Gilo Sr Thomas Jefferson 16:29.6 5:19
36 Beshanena Gutema Fr Sioux City North 16:30.3 5:19
37 Conner Kilgore Jr Dubuque Senior 16:31.6 5:20
38 Ken Wilbur Sr Iowa City West 16:31.8 5:20
39 Tj Tomlyanovich Jr Cedar Falls 16:32.2 5:20
40 Jack Meyers Sr Pleasant Valley 16:34 5:21
41 Yohana Yual Jr Johnston 16:34.1 5:21
42 Jack Kinzer Jr Iowa City - Liberty Boys 16:35.1 5:21
43 David Parks So Waukee 16:36 5:21
44 Nick Moore Jr Bettendorf 16:36.5 5:21
45 Cade Muller Jr Dowling Catholic 16:36.6 5:21
46 Karson Kleve Sr Johnston 16:37.4 5:22
47 Colin Greenwell Jr Sioux City North 16:37.9 5:22
48 Joel Burris Jr Cedar Falls 16:38.6 5:22
49 Eric Zabel Sr Pleasant Valley 16:39.1 5:22
50 Peter Woodward Sr Iowa City - Liberty Boys 16:39.2 5:22
51 Aniey Akok Jr Ames 16:39.4 5:22
52 Caleb Schillinger Jr Iowa City - Liberty Boys 16:39.7 5:22
53 Carter Owen Sr West Des Moines Valley 16:39.9 5:23
54 Brayden Burnett So Cedar Falls 16:40.9 5:23
55 Hunter Kalous Jr CR Prairie 16:41.2 5:23
56 Jacob Westermeyer Sr Hempstead 16:41.4 5:23
57 Logan Hoger So Indianola 16:41.9 5:23
58 Michael Goodenbour Jr Cedar Falls 16:42.8 5:23
59 Alex Horstman So Cedar Falls 16:43.5 5:24
60 Hunter Briggs Sr Johnston 16:43.5 5:24
61 Will Ode Sr Dowling Catholic 16:43.9 5:24
62 Christian Montover So Iowa City - Liberty Boys 16:44.1 5:24
63 Ty Costigan Jr CR Prairie 16:44.8 5:24
64 Brady Blean So Hempstead 16:45 5:24
65 Gabe Nash Fr Sioux City North 16:45.8 5:24
66 Cadin Evans Sr Linn-Mar 16:46 5:25
67 Caden Noeller So Iowa City West 16:48.4 5:25
68 Bennett Ryken Jr Ames 16:48.7 5:25
69 Kayde Bowers Sr CR John F Kennedy 16:49.6 5:26
70 Mckade Adams Sr CR Prairie 16:50.4 5:26
71 Akol Atack Jr Ames 16:53.4 5:27
72 Lucas Middlekauff Sr CR John F Kennedy 16:53.5 5:27
73 Kole Sommer Jr Pleasant Valley 16:55 5:27
74 Gabriel Vicker Jr Ankeny Centennial 16:55.8 5:28 1/3 1/3 23/27 16:48 16:19
75 Ahmed Dido Jr Sioux City North 16:55.9 5:28
76 Hayden Kuhn So Linn-Mar 16:56.4 5:28
77 Mohan Kumar Jr Iowa City West 16:57.6 5:28
78 Yemane Kifle So Sioux City North 16:58.4 5:29
79 Levi Sullivan Sr CR John F Kennedy 16:59.5 5:29
80 Jacob Christensen Jr Waukee 17:00.2 5:29
81 Ryan Neubauer Sr CR Prairie 17:01 5:29
82 Vincent Hodges Jr Waukee 17:01.7 5:30
83 Tarun Vedula So Pleasant Valley 17:03.1 5:30
84 Connor Cunningham Jr Ankeny Centennial 17:03.9 5:30 2/3 2/3 18/21 18:57
(1:53)
18:57
(1:53)
You ROCK! (LR, PR)
85 Connor Lancial Sr Lewis Central 17:04.2 5:30
86 Charles Orngard So Ames 17:04.7 5:31
87 Juan Carl Martinez Jr Thomas Jefferson 17:05.8 5:31
88 Sam Schweizer Sr Urbandale 17:07 5:31
89 Kyler Castro Sr Bettendorf 17:07.2 5:31
90 Jackson Smith Sr Waukee 17:08 5:32
91 Bowen Gryp Jr Iowa City - Liberty Boys 17:08.1 5:32
92 Nate Jones Jr Ankeny Centennial 17:08.6 5:32 3/3 3/3 16/17 18:11
(1:02)
18:11
(1:02)
You ROCK! (LR, PR)
93 Caden Mitchell Jr Southeast Polk 17:08.7 5:32
94 Raymond Yang Sr Iowa City West 17:08.7 5:32
95 Lucas Martin Sr Dowling Catholic 17:09.9 5:32
96 Nathan Tegeler Sr Johnston 17:10.1 5:32
97 Nathan Holstrom Jr Waukee 17:11.1 5:33
98 Jacob Derr Jr Linn-Mar 17:14.2 5:34
99 Cade Messer Jr Western Dubuque 17:14.3 5:34
100 Derek Leicht So Hempstead 17:14.5 5:34
101 Curtis Johnson So Indianola 17:15.3 5:34
102 Zion Rios Sr Linn-Mar 17:16.1 5:34
103 Jaxson Plumb Fr Theodore Roosevelt 17:17.6 5:35
104 Aidan Booton Jr Thomas Jefferson 17:18.1 5:35
105 Tryton Harper Sr Linn-Mar 17:18.3 5:35
106 Reece Knepper Sr Urbandale 17:20.4 5:36
107 Eric Patterson Jr Southeast Polk 17:22.1 5:36
108 Carlo Dannenfelser Sr CR Prairie 17:29.4 5:39
109 Ethan Keeney So Iowa City - Liberty Boys 17:30 5:39
110 Nahom Clark Jr Urbandale 17:33.5 5:40
111 Kon Dut So Ames 17:40.3 5:42
112 Carson Owens Fr Southeast Polk 17:41.4 5:42
113 Andrew Donoho Fr Urbandale 17:42.1 5:43
114 Miles Wilson Fr CR John F Kennedy 17:42.3 5:43
115 Jack Schissel So CR John F Kennedy 17:46 5:44
116 Miles Matson So Linn-Mar 17:47.2 5:44
117 Logan Nelson So Iowa City - Liberty Boys 17:48.1 5:45
118 Andrew Klein Sr Abraham Lincoln 17:50.7 5:45
119 Hudson Frank So Southeast Polk 17:53.4 5:46
120 Charles Arroyo Jr Ames 17:54.1 5:46
121 Lucas Miller Sr Urbandale 18:00.7 5:49
122 Tyler Stallman Sr Waukee 18:01.1 5:49
123 Matthew Hand Sr CR John F Kennedy 18:06.7 5:51
124 Cooper Olsen Jr Cedar Falls 18:30.8 5:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.