Ankeny Centennial Results from the Marshalltown Bobcat Invitational at Marshalltown Comm College on 9/10/20

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Connor Cunningham Sr V 16:40 5:23 3.1 4/86 2/10 2/10 1/9 18:04
(1:24,7.8)
17:42
(1:02,5.8)
16:41
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Cooper Majors Jr V 17:56.2 5:47 3.1 40/86 8/10 8/10 2/9 20:19
(2:23,11.7)
20:19
(2:23,11.7)
17:36 You ROCK! (LR, PR)
Gabriel Vicker Sr V 16:22.2 5:17 3.1 1/86 1/10 1/10 1/9 17:51
(1:29,8.3)
16:25
(0:03,0.3)
15:54 You ROCK! (LR, PR, DSR)
Kade Christensen Sr V 16:45.9 5:24 3.1 5/86 3/10 3/10 1/9 17:42
(0:56,5.3)
17:42
(0:56,5.3)
16:46
(0:00,0.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Karsten Peters Jr V 17:24.7 5:37 3.1 24/86 6/10 6/10 2/9 19:00
(1:35,8.4)
19:00
(1:35,8.4)
17:23 You ROCK! (LR, PR)
Nate Burns Sr V 18:39.8 6:01 3.1 63/86 10/10 10/10 2/5 20:48
(2:08,10.3)
20:48
(2:08,10.3)
19:11
(0:31,2.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Nate Jones Sr V 16:54.2 5:27 3.1 10/86 4/10 4/10 1/9 17:12
(0:18,1.7)
17:12
(0:18,1.7)
16:55
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Parker Lundberg So V 18:19 5:55 3.1 49/86 9/10 9/10 2/9 18:41
(0:22,2.0)
You ROCK! (DPR)
Ryan Bybee Sr V 17:52.2 5:46 3.1 38/86 7/10 7/10 2/9 20:05
(2:13,11.0)
20:05
(2:13,11.0)
17:44 You ROCK! (LR, PR, DSR)
Tyler Schermerhorn Jr V 17:21.2 5:36 3.1 20/86 5/10 5/10 2/9 19:05
(1:44,9.1)
19:05
(1:44,9.1)
17:34
(0:13,1.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/9 84:04
0:59
3.1 5:25 5:17 5:36 40 5:25 87:00
(2:57,3.4)
84:40
(0:37,0.7%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Gabriel Vicker (1), Connor Cunningham (4), Kade Christensen (5), Nate Jones (10), Tyler Schermerhorn (20)
V 2nd 5 2/5 90:12
1:15
3.1 5:49 5:37 6:01 41 5:44 Karsten Peters (3), Ryan Bybee (6), Cooper Majors (7), Parker Lundberg (9), Nate Burns (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gabriel Vicker Sr Ankeny Centennial 16:22.2 5:17 1/10 1/10 1/9 17:51
(1:29)
16:25
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
2 Yohana Yual Sr Johnston 16:32.6 5:20
3 Conner Kilgore Sr Dubuque Senior 16:38.4 5:22
4 Connor Cunningham Sr Ankeny Centennial 16:40 5:23 2/10 2/10 1/9 18:04
(1:24)
17:42
(1:02)
You ROCK! (LR, PR)
5 Kade Christensen Sr Ankeny Centennial 16:45.9 5:24 3/10 3/10 1/9 17:42
(0:56)
17:42
(0:56)
You ROCK! (LR, PR)
6 Owen West Sr North Scott 16:46 5:25
7 Matt Borgmeier Sr Johnston 16:50.7 5:26
8 Carson Stanley Sr Johnston 16:52.2 5:27
9 Chase Bartlett Sr Southeast Polk 16:53.2 5:27
10 Nate Jones Sr Ankeny Centennial 16:54.2 5:27 4/10 4/10 1/9 17:12
(0:18)
17:12
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
11 Anthony Moran Sr Urbandale 16:56.8 5:28
12 Curtis Johnson Jr Indianola 16:58.2 5:28
13 Carter Eckhoff Jr Johnston 16:59 5:29
14 Eric Patterson Sr Southeast Polk 16:59.8 5:29
15 Logan Hoger Jr Indianola 17:01.8 5:30
16 Cael Cox Sr Ankeny 17:03.7 5:30
17 Carter Borwick Sr Johnston 17:09.3 5:32
18 Andrew Poock Sr Ankeny 17:13.3 5:33
19 Adam Hisel Sr Valley 17:19.5 5:35
20 Tyler Schermerhorn Jr Ankeny Centennial 17:21.2 5:36 5/10 5/10 2/9 19:05
(1:44)
19:05
(1:44)
You ROCK! (LR, PR)
21 Cole Leggett Jr Urbandale 17:22.2 5:36
22 Stephen Beaman Jr Johnston 17:22.5 5:36
23 Nathan Kellar Sr Johnston 17:24.2 5:37
24 Karsten Peters Jr Ankeny Centennial 17:24.7 5:37 6/10 6/10 2/9 19:00
(1:35)
19:00
(1:35)
You ROCK! (LR, PR)
25 Carson Owens So Southeast Polk 17:29 5:38
26 Will Dowda Sr North Scott 17:33.7 5:40
27 Ethan Smith So Urbandale 17:36.9 5:41
28 Alec Dephillips Sr Valley 17:39.6 5:42
29 Truman Patterson Jr Ankeny 17:39.9 5:42
30 Alex Traynor Sr Valley 17:41.6 5:42
31 Tate Severs Jr Johnston 17:43.8 5:43
32 Jake Bosch Fr Ankeny 17:45 5:44
33 Luke Crawford Jr North Scott 17:45.1 5:44
34 Christian Rathje Jr Ankeny 17:46.6 5:44
35 Zach Harvey Sr Johnston 17:46.7 5:44
36 Ethan Jost Sr North Scott 17:50.9 5:45
37 Chase Porter Sr North Scott 17:51.9 5:46
38 Ryan Bybee Sr Ankeny Centennial 17:52.2 5:46 7/10 7/10 2/9 20:05
(2:13)
20:05
(2:13)
You ROCK! (LR, PR)
39 Alex Wilson Sr Southeast Polk 17:54.7 5:47
40 Cooper Majors Jr Ankeny Centennial 17:56.2 5:47 8/10 8/10 2/9 20:19
(2:23)
20:19
(2:23)
You ROCK! (LR, PR)
41 Kyler Peck Jr Urbandale 17:56.3 5:47
42 Levi Hill So Ankeny 17:59.7 5:48
43 Robert Howes So Dubuque Senior 18:04.6 5:50
44 Mason Moran Fr Urbandale 18:05.8 5:50
45 Alexander Wauson Fr Valley 18:06.1 5:50
46 Jacob Martin Sr Southeast Polk 18:14.7 5:53
47 Jackson Skahill Jr Valley 18:16 5:54
48 Andrew Liesland Jr Valley 18:18.7 5:54
49 Parker Lundberg So Ankeny Centennial 18:19 5:55 9/10 9/10 2/9
50 Cael Straley Jr North Scott 18:19.3 5:55
51 Jacob Mclaughlin So Valley 18:20.4 5:55
52 Jack Neas So Urbandale 18:21 5:55
53 Andrew Ross Sr Valley 18:21.5 5:55
54 Braeden Bohannon So North Scott 18:27.6 5:57
55 Caden Mitchell Sr Southeast Polk 18:29.1 5:58
56 Zachary Hill Sr Valley 18:29.7 5:58
57 Drew Johnson Fr Urbandale 18:31.3 5:58
58 Jack Tonn Jr Dubuque Senior 18:32.1 5:59
59 Zach Kahle Sr Dubuque Senior 18:34 5:59
60 Keene Barnes Jr Indianola 18:34.2 5:59
61 Anders Peterson Sr Ankeny 18:35 6:00
62 Kyle Battani Sr Johnston 18:35.3 6:00
63 Nate Burns Sr Ankeny Centennial 18:39.8 6:01 10/10 10/10 2/5 20:48
(2:08)
20:48
(2:08)
You ROCK! (LR, PR)
64 Hunter Seifrig So Indianola 18:40.8 6:02
65 Eric Fitzpatrick Sr Southeast Polk 18:43.3 6:02
66 Logan Soedt Jr North Scott 18:43.6 6:02
67 Hudson Frank Jr Southeast Polk 18:46.3 6:03
68 Owen Hull So Dubuque Senior 18:46.5 6:03
69 Evan Brummell So Southeast Polk 18:48.2 6:04
70 Nikolas Davis So North Scott 19:00.7 6:08
71 Easton Stackis Jr Dubuque Senior 19:02.2 6:08
72 Alex Cox So Ankeny 19:03.7 6:09
73 Carter Smith Jr Ankeny 19:04.8 6:09
74 Josh Neas So Urbandale 19:05.2 6:09
75 Ty Printy Jr Dubuque Senior 19:06.3 6:10
76 Ryan Klauer Jr Dubuque Senior 19:07.2 6:10
77 Joseph Dewall Sr Indianola 19:09 6:11
78 Bowen Downey So Indianola 19:17 6:13
79 Paul Andersen Jr Valley 19:17.8 6:13
80 Andrew Donoho So Urbandale 19:22.7 6:15
81 Sam Weber Fr Dubuque Senior 19:23.5 6:15
82 Eli Ross Sr Indianola 19:26.7 6:16
83 Cooper Hardersen So Urbandale 19:26.9 6:16
84 Trey Kaas Jr Indianola 19:27.8 6:17
85 Logan Piper So Indianola 19:31.6 6:18
86 Nate Fisher Jr Dubuque Senior 19:43.3 6:22
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny Centennial
1-1-1-1-1
Gap: 0:59
84:04
16:49
5:25
40 Gabriel Vicker
Sr
16:22
5:17
1
Connor Cunningham
Sr
16:40
5:23
4
Kade Christensen
Sr
16:46
5:24
5
Nate Jones
Sr
16:54
5:27
10
Tyler Schermerhorn
Jr
17:21
5:36
20
Karsten Peters
Jr
17:25
5:37
24
Ryan Bybee
Sr
17:52
5:46
36
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 0:37
84:24
16:53
5:27
47 Yohana Yual
Sr
16:33
5:20
2
Matt Borgmeier
Sr
16:51
5:26
7
Carson Stanley
Sr
16:52
5:27
8
Carter Eckhoff
Jr
16:59
5:29
13
Carter Borwick
Sr
17:09
5:32
17
Stephen Beaman
Jr
17:23
5:36
22
Nathan Kellar
Sr
17:24
5:37
23
3 Ankeny
8-7-5-4-3
Gap: 0:43
87:29
17:30
5:39
127 Cael Cox
Sr
17:04
5:30
16
Andrew Poock
Sr
17:13
5:33
18
Truman Patterson
Jr
17:40
5:42
29
Jake Bosch
Fr
17:45
5:44
31
Christian Rathje
Jr
17:47
5:44
33
Levi Hill
So
18:00
5:48
39
Anders Peterson
Sr
18:35
6:00
55
4 Southeast Polk
5-3-3-3-4
Gap: 1:22
87:31
17:30
5:39
128 Chase Bartlett
Sr
16:53
5:27
9
Eric Patterson
Sr
17:00
5:29
14
Carson Owens
So
17:29
5:38
25
Alex Wilson
Sr
17:55
5:47
37
Jacob Martin
Sr
18:15
5:53
43
Caden Mitchell
Sr
18:29
5:58
50
Eric Fitzpatrick
Sr
18:43
6:02
57
5 North Scott
4-5-6-6-5
Gap: 1:06
87:48
17:34
5:40
133 Owen West
Sr
16:46
5:25
6
Will Dowda
Sr
17:34
5:40
26
Luke Crawford
Jr
17:45
5:44
32
Ethan Jost
Sr
17:51
5:45
34
Chase Porter
Sr
17:52
5:46
35
Cael Straley
Jr
18:19
5:55
46
Braeden Bohannon
So
18:28
5:57
49
6 Urbandale
6-5-4-5-6
Gap: 1:09
87:58
17:36
5:41
138 Anthony Moran
Sr
16:57
5:28
11
Cole Leggett
Jr
17:22
5:36
21
Ethan Smith
So
17:37
5:41
27
Kyler Peck
Jr
17:56
5:47
38
Mason Moran
Fr
18:06
5:50
41
Jack Neas
So
18:21
5:55
48
Drew Johnson
Fr
18:31
5:58
51
7 Valley
9-9-7-7-7
Gap: 0:57
89:03
17:49
5:45
163 Adam Hisel
Sr
17:20
5:35
19
Alec Dephillips
Sr
17:40
5:42
28
Alex Traynor
Sr
17:42
5:42
30
Alexander Wauson
Fr
18:06
5:50
42
Jackson Skahill
Jr
18:16
5:54
44
Andrew Liesland
Jr
18:19
5:54
45
Jacob Mclaughlin
So
18:20
5:55
47
8 Indianola
7-4-8-8-8
Gap: 2:11
90:24
18:05
5:50
198 Curtis Johnson
Jr
16:58
5:28
12
Logan Hoger
Jr
17:02
5:30
15
Keene Barnes
Jr
18:34
5:59
54
Hunter Seifrig
So
18:41
6:02
56
Joseph Dewall
Sr
19:09
6:11
61
Bowen Downey
So
19:17
6:13
62
Eli Ross
Sr
19:27
6:16
63
9 Dubuque Senior
3-8-9-9-9
Gap: 2:08
90:36
18:07
5:51
206 Conner Kilgore
Sr
16:38
5:22
3
Robert Howes
So
18:05
5:50
40
Jack Tonn
Jr
18:32
5:59
52
Zach Kahle
Sr
18:34
5:59
53
Owen Hull
So
18:47
6:03
58
Easton Stackis
Jr
19:02
6:08
59
Ty Printy
Jr
19:06
6:10
60
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:13
88:53
17:47
5:44
27 Stephen Beaman
Jr
17:23
5:36
1
Nathan Kellar
Sr
17:24
5:37
2
Tate Severs
Jr
17:44
5:43
4
Zach Harvey
Sr
17:47
5:44
5
Kyle Battani
Sr
18:35
6:00
15








2 Ankeny Centennial
2-2-2-2-2
Gap: 1:15
90:12
18:02
5:49
41 Karsten Peters
Jr
17:25
5:37
3
Ryan Bybee
Sr
17:52
5:46
6
Cooper Majors
Jr
17:56
5:47
7
Parker Lundberg
So
18:19
5:55
9
Nate Burns
Sr
18:40
6:01
16








3 Valley
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
92:48
18:34
5:59
64 Andrew Liesland
Jr
18:19
5:54
8
Jacob Mclaughlin
So
18:20
5:55
10
Andrew Ross
Sr
18:22
5:55
12
Zachary Hill
Sr
18:30
5:58
13
Paul Andersen
Jr
19:18
6:13
21








4 Urbandale
4-4-4-4-4
Gap: 1:06
94:47
18:57
6:07
89 Jack Neas
So
18:21
5:55
11
Drew Johnson
Fr
18:31
5:58
14
Josh Neas
So
19:05
6:09
18
Andrew Donoho
So
19:23
6:15
22
Cooper Hardersen
So
19:27
6:16
24








5 Dubuque Senior
5-5-5-5-5
Gap: 0:41
96:23
19:17
6:13
104 Easton Stackis
Jr
19:02
6:08
17
Ty Printy
Jr
19:06
6:10
19
Ryan Klauer
Jr
19:07
6:10
20
Sam Weber
Fr
19:24
6:15
23
Nate Fisher
Jr
19:43
6:22
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.