Ankeny Centennial Results from the Marshalltown Bobcat Invitational at Marshalltown Comm College on 9/10/20

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alayna Wallace Sr V 19:52.6 6:25 3.1 15/89 2/10 2/10 5/9 20:47
(0:54,4.3)
You ROCK! (DPR)
Camden Hershberger So V 21:12.8 6:51 3.1 54/89 9/10 9/10 3/9 21:05
Grace Meador Sr V 21:18 6:52 3.1 56/89 10/10 10/10 1/8 20:53 20:53 20:14 You ROCK! (DSR)
Jennifer Jordan Sr V 20:17.9 6:33 3.1 24/89 4/10 4/10 3/9 22:41
(2:23,10.5)
22:41
(2:23,10.5)
20:33
(0:15,1.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Kathryn Vortherms Sr V 20:26.2 6:36 3.1 28/89 7/10 7/10 1/9 19:51 19:51 19:28
Katie Jensen Sr V 20:08.2 6:30 3.1 19/89 3/10 3/10 4/9 20:34
(0:26,2.1)
20:34
(0:26,2.1)
20:07 You ROCK! (LR, PR, DSR)
Kendall Jorgensen Jr V 21:09.4 6:49 3.1 52/89 8/10 8/10 3/9 20:27 You ROCK! (DSR)
Lauren Reimer Fr V 20:25.1 6:35 3.1 27/89 6/10 6/10 1/9 21:24
(0:59,4.6)
You ROCK! (DPR)
Maddy Lavoi So V 20:24.9 6:35 3.1 26/89 5/10 5/10 2/9 21:30
(1:05,5.0)
You ROCK! (DPR)
Rondi Quass So V 19:29.4 6:17 3.1 9/89 1/10 1/10 5/9 20:30
(1:01,4.9)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/9 100:13
0:56
3.1 6:28 6:17 6:35 93 6:15 102:59
(2:46,2.7)
100:20
(0:07,0.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Rondi Quass (9), Alayna Wallace (15), Katie Jensen (19), Jennifer Jordan (24), Maddy Lavoi (26)
V 2nd 5 2/8 104:32
0:53
3.1 6:45 6:35 6:52 46 6:44 Lauren Reimer (1), Kathryn Vortherms (2), Kendall Jorgensen (13), Camden Hershberger (14), Grace Meador (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauren Mcmahon Sr Ankeny 18:31 5:58
2 Lauren Schulze Sr Valley 18:36.6 6:00
3 Bella Heikes Sr Johnston 18:46 6:03
4 Olivia Verde Fr Johnston 19:12.9 6:12
5 Mattison Plummer Sr Southeast Polk 19:19.4 6:14
6 Aleah Tenpas Sr Johnston 19:21.8 6:15
7 Addison Dorenkamp Fr Valley 19:24.8 6:16
8 Jenna Francois So Southeast Polk 19:28 6:17
9 Rondi Quass So Ankeny Centennial 19:29.4 6:17 1/10 1/10 5/9
10 Emily Naughton So Indianola 19:32.2 6:18
11 Joey Werling Jr Indianola 19:36.1 6:19
12 Izzy Gorton Sr Dubuque Senior 19:38 6:20
13 Bailey Vaughan Jr Johnston 19:41.5 6:21
14 Samantha Strauss Sr Johnston 19:46.1 6:23
15 Alayna Wallace Sr Ankeny Centennial 19:52.6 6:25 2/10 2/10 5/9
16 Kamryn Ensley Jr Valley 19:58 6:26
17 Crystal Ruden Jr Urbandale 20:07.4 6:29
18 Libby Hartz Fr Southeast Polk 20:08 6:30
19 Katie Jensen Sr Ankeny Centennial 20:08.2 6:30 3/10 3/10 4/9 20:34
(0:26)
20:34
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
20 Macy Gaskill Sr Urbandale 20:10.5 6:30
21 Norah Seeley Fr Urbandale 20:15 6:32
22 Megan Carmell So Urbandale 20:15.8 6:32
23 Talia Dosh Jr Ankeny 20:16.2 6:32
24 Jennifer Jordan Sr Ankeny Centennial 20:17.9 6:33 4/10 4/10 3/9 22:41
(2:23)
22:41
(2:23)
You ROCK! (LR, PR)
25 Gracie Foster Fr Indianola 20:21.4 6:34
26 Maddy Lavoi So Ankeny Centennial 20:24.9 6:35 5/10 5/10 2/9
27 Lauren Reimer Fr Ankeny Centennial 20:25.1 6:35 6/10 6/10 1/9
28 Kathryn Vortherms Sr Ankeny Centennial 20:26.2 6:36 7/10 7/10 1/9 19:51 19:51
29 Bailey Boddicker So North Scott 20:26.8 6:36
30 Lucia Nelson Sr Dubuque Senior 20:27.1 6:36
31 Mya Doubrava So Valley 20:27.4 6:36
32 Amanda Overton So Valley 20:28.7 6:36
33 Abbie Mclaren Sr Johnston 20:31.5 6:37
34 Emily Bright Jr Valley 20:32.2 6:37
35 Abigail Wharton Fr Johnston 20:34 6:38
36 Marika Kisgen Sr Ankeny 20:34 6:38
37 Madeline Hollander Jr Valley 20:38.5 6:40
38 Alex Mackie Fr Urbandale 20:42.4 6:41
39 Lucy Tompkins Garoutte Jr Dubuque Senior 20:46.1 6:42
40 Rachel Hansen Fr Valley 20:46.5 6:42
41 Elyza Hoffman Sr Dubuque Senior 20:49.1 6:43
42 Magda Mcgowan Sr Southeast Polk 20:54 6:45
43 Jacie Mitchell So Southeast Polk 20:54.7 6:45
44 Krissy Spear Fr Johnston 20:58.2 6:46
45 Reese Hillsenbeck Fr North Scott 20:58.4 6:46
46 Julia Martinez-lohf Jr Urbandale 21:01 6:47
47 Kaitlyn Miller Fr Dubuque Senior 21:01 6:47
48 Jenna Pitz So Ankeny 21:01.2 6:47
49 Olivia Hayes Sr Johnston 21:03.8 6:48
50 Cohen Kooker Fr Valley 21:06.8 6:49
51 Grace Larkins Sr Southeast Polk 21:08.7 6:49
52 Kendall Jorgensen Jr Ankeny Centennial 21:09.4 6:49 8/10 8/10 3/9
53 Paige Beason So Ankeny 21:11.9 6:50
54 Camden Hershberger So Ankeny Centennial 21:12.8 6:51 9/10 9/10 3/9
55 Ivy Glendenning Fr Southeast Polk 21:16.2 6:52
56 Grace Meador Sr Ankeny Centennial 21:18 6:52 10/10 10/10 1/8 20:53 20:53
57 Kaitlyn Knoche So North Scott 21:23.3 6:54
58 Cali Trygstad So Valley 21:23.7 6:54
59 Hailey Seifrig Sr Indianola 21:24.4 6:54
60 Leah Klatatauskas Fr Dubuque Senior 21:24.5 6:54
61 Katie Oneil So Indianola 21:25.2 6:55
62 Megan Bosch Sr Ankeny 21:25.7 6:55
63 Mia Toomey Sr Southeast Polk 21:29.4 6:56
64 Hanna Walsh Sr Dubuque Senior 21:32.7 6:57
65 Evelyn Jenkins Sr Dubuque Senior 21:34.3 6:58
66 Brielle Ruch Sr Urbandale 21:39.1 6:59
67 Elizabeth Proctor Fr Ankeny 21:43 7:00
68 Remy Sivertsen Fr Indianola 21:45.6 7:01
69 Jaden Scharingson Jr Urbandale 21:57.4 7:05
70 Ava Garrard Jr North Scott 21:58.9 7:05
71 Cassie Rickabaugh Sr Southeast Polk 22:04.3 7:07
72 Jenna Woodsmall Jr Johnston 22:06.2 7:08
73 Rachel Engelhardt Sr Indianola 22:10 7:09
74 Piper Dahl Fr Indianola 22:14.8 7:11
75 Sienna Hill Fr Southeast Polk 22:19.7 7:12
76 Sydney Dial Jr Urbandale 22:21.4 7:13
77 Harmony Hansel Fr North Scott 22:26.1 7:14
78 Grace Roesler Jr Urbandale 22:26.8 7:14
79 Hattie Hagedorn So North Scott 22:29.5 7:15
80 Julianne Caceres Jr Dubuque Senior 22:43.2 7:20
81 Ella Rinicker Fr North Scott 22:51.5 7:22
82 Gwen Briggs Fr Ankeny 23:01 7:25
83 Bree Tenges So Indianola 23:04.1 7:26
84 Grace Porath Sr Ankeny 23:11.8 7:29
85 Brooklyn Bullock Fr North Scott 23:27.8 7:34
86 Teja Pritchard Fr Ankeny 23:29.1 7:35
87 Sadie West Sr North Scott 24:02.6 7:45
88 Carly Richards So Indianola 24:51.6 8:01
89 Reagan Schoening Sr North Scott 27:52.3 8:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
3-1-1-1-1
Gap: 1:00
96:48
19:22
6:15
40 Bella Heikes
Sr
18:46
6:03
3
Olivia Verde
Fr
19:13
6:12
4
Aleah Tenpas
Sr
19:22
6:15
6
Bailey Vaughan
Jr
19:42
6:21
13
Samantha Strauss
Sr
19:46
6:23
14
Abbie Mclaren
Sr
20:32
6:37
33
Abigail Wharton
Fr
20:34
6:38
35
2 Valley
2-2-2-2-2
Gap: 1:52
98:56
19:47
6:23
88 Lauren Schulze
Sr
18:37
6:00
2
Addison Dorenkamp
Fr
19:25
6:16
7
Kamryn Ensley
Jr
19:58
6:26
16
Mya Doubrava
So
20:27
6:36
31
Amanda Overton
So
20:29
6:36
32
Emily Bright
Jr
20:32
6:37
34
Madeline Hollander
Jr
20:39
6:40
37
3 Ankeny Centennial
5-5-4-3-3
Gap: 0:56
100:13
20:03
6:28
93 Rondi Quass
So
19:29
6:17
9
Alayna Wallace
Sr
19:53
6:25
15
Katie Jensen
Sr
20:08
6:30
19
Jennifer Jordan
Sr
20:18
6:33
24
Maddy Lavoi
So
20:25
6:35
26
Lauren Reimer
Fr
20:25
6:35
27
Kathryn Vortherms
Sr
20:26
6:36
28
Your Team ROCKS! (LR, PR)
4 Southeast Polk
4-3-3-4-4
Gap: 1:35
100:44
20:09
6:30
114 Mattison Plummer
Sr
19:19
6:14
5
Jenna Francois
So
19:28
6:17
8
Libby Hartz
Fr
20:08
6:30
18
Magda Mcgowan
Sr
20:54
6:45
41
Jacie Mitchell
So
20:55
6:45
42
Grace Larkins
Sr
21:09
6:49
47
Ivy Glendenning
Fr
21:16
6:52
49
5 Urbandale
8-7-6-5-5
Gap: 0:35
101:31
20:18
6:33
118 Crystal Ruden
Jr
20:07
6:29
17
Macy Gaskill
Sr
20:11
6:30
20
Norah Seeley
Fr
20:15
6:32
21
Megan Carmell
So
20:16
6:32
22
Alex Mackie
Fr
20:42
6:41
38
Julia Martinez-lohf
Jr
21:01
6:47
44
Brielle Ruch
Sr
21:39
6:59
56
6 Indianola
6-4-5-6-6
Gap: 1:53
102:19
20:28
6:36
150 Emily Naughton
So
19:32
6:18
10
Joey Werling
Jr
19:36
6:19
11
Gracie Foster
Fr
20:21
6:34
25
Hailey Seifrig
Sr
21:24
6:54
51
Katie Oneil
So
21:25
6:55
53
Remy Sivertsen
Fr
21:46
7:01
58
Rachel Engelhardt
Sr
22:10
7:09
60
7 Ankeny
1-5-7-7-7
Gap: 2:41
101:34
20:19
6:33
154 Lauren Mcmahon
Sr
18:31
5:58
1
Talia Dosh
Jr
20:16
6:32
23
Marika Kisgen
Sr
20:34
6:38
36
Jenna Pitz
So
21:01
6:47
46
Paige Beason
So
21:12
6:50
48
Megan Bosch
Sr
21:26
6:55
54
Elizabeth Proctor
Fr
21:43
7:00
57
8 Dubuque Senior
7-8-8-8-8
Gap: 1:23
102:41
20:32
6:38
166 Izzy Gorton
Sr
19:38
6:20
12
Lucia Nelson
Sr
20:27
6:36
30
Lucy Tompkins Garoutte
Jr
20:46
6:42
39
Elyza Hoffman
Sr
20:49
6:43
40
Kaitlyn Miller
Fr
21:01
6:47
45
Leah Klatatauskas
Fr
21:25
6:54
52
Hanna Walsh
Sr
21:33
6:57
55
9 North Scott
9-9-9-9-9
Gap: 1:59
107:14
21:27
6:55
242 Bailey Boddicker
So
20:27
6:36
29
Reese Hillsenbeck
Fr
20:58
6:46
43
Kaitlyn Knoche
So
21:23
6:54
50
Ava Garrard
Jr
21:59
7:05
59
Harmony Hansel
Fr
22:26
7:14
61
Hattie Hagedorn
So
22:30
7:15
62
Ella Rinicker
Fr
22:52
7:22
63
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
3-3-3-2-1
Gap: 0:52
104:28
20:54
6:44
45 Emily Bright
Jr
20:32
6:37
4
Madeline Hollander
Jr
20:39
6:40
6
Rachel Hansen
Fr
20:47
6:42
7
Cohen Kooker
Fr
21:07
6:49
11
Cali Trygstad
So
21:24
6:54
17








2 Ankeny Centennial
1-1-1-3-2
Gap: 0:53
104:32
20:54
6:45
46 Lauren Reimer
Fr
20:25
6:35
1
Kathryn Vortherms
Sr
20:26
6:36
2
Kendall Jorgensen
Jr
21:09
6:49
13
Camden Hershberger
So
21:13
6:51
14
Grace Meador
Sr
21:18
6:52
16








3 Johnston
2-2-1-1-3
Gap: 1:35
105:14
21:03
6:47
51 Abbie Mclaren
Sr
20:32
6:37
3
Abigail Wharton
Fr
20:34
6:38
5
Krissy Spear
Fr
20:58
6:46
8
Olivia Hayes
Sr
21:04
6:48
10
Jenna Woodsmall
Jr
22:06
7:08
25








4 Southeast Polk
5-4-4-4-4
Gap: 1:11
108:18
21:40
6:59
98 Grace Larkins
Sr
21:09
6:49
12
Ivy Glendenning
Fr
21:16
6:52
15
Mia Toomey
Sr
21:29
6:56
19
Cassie Rickabaugh
Sr
22:04
7:07
24
Sienna Hill
Fr
22:20
7:12
28








5 Urbandale
4-5-5-5-5
Gap: 1:26
109:26
21:53
7:04
111 Julia Martinez-lohf
Jr
21:01
6:47
9
Brielle Ruch
Sr
21:39
6:59
20
Jaden Scharingson
Jr
21:57
7:05
23
Sydney Dial
Jr
22:21
7:13
29
Grace Roesler
Jr
22:27
7:14
30








6 Ankeny
6-6-6-6-6
Gap: 2:03
112:51
22:34
7:17
144 Megan Bosch
Sr
21:26
6:55
18
Elizabeth Proctor
Fr
21:43
7:00
21
Gwen Briggs
Fr
23:01
7:25
33
Grace Porath
Sr
23:12
7:29
35
Teja Pritchard
Fr
23:29
7:35
37








7 Indianola
7-7-7-7-7
Gap: 3:06
114:06
22:49
7:22
148 Remy Sivertsen
Fr
21:46
7:01
22
Rachel Engelhardt
Sr
22:10
7:09
26
Piper Dahl
Fr
22:15
7:11
27
Bree Tenges
So
23:04
7:26
34
Carly Richards
So
24:52
8:01
39








8 North Scott
8-8-8-8-8
Gap: 5:23
120:44
24:09
7:47
177 Hattie Hagedorn
So
22:30
7:15
31
Ella Rinicker
Fr
22:52
7:22
32
Brooklyn Bullock
Fr
23:28
7:34
36
Sadie West
Sr
24:03
7:45
38
Reagan Schoening
Sr
27:52
8:59
40








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.