Ankeny Centennial Results from the 4A State Districts - Council Bluff at Iowa Western CC on 10/19/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Patkin Jr V 17:03 5:30 3.1 23/63 5/7 5/7 4/9 17:11
(0:08,0.8)
You ROCK! (DPR)
Camden Cox Sr V 15:32 5:01 3.1 3/63 1/7 1/7 3/9 15:21
Curt Peters Sr V 17:38.8 5:42 3.1 36/63 7/7 7/7 3/9 17:38
Gabriel Vicker Fr V 16:20.9 5:16 3.1 7/63 2/7 2/7 2/9 16:19
Jayden Oshirak Sr V 17:04 5:30 3.1 24/63 6/7 6/7 3/9 17:08
(0:04,0.4)
You ROCK! (DPR)
Jonah Vicker Jr V 16:37 5:22 3.1 16/63 3/7 3/7 4/9 16:39
(0:02,0.2)
You ROCK! (DPR)
Matt Hines Sr V 16:56.1 5:28 3.1 21/63 4/7 4/7 4/9 17:01
(0:05,0.5)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/9 82:29
1:31
3.1 5:19 5:01 5:30 70 5:13 Camden Cox (3), Gabriel Vicker (7), Jonah Vicker (16), Matt Hines (21), Alex Patkin (23)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Carmody Sr Dowling Catholic 15:17.4 4:56
2 Merga Gemeda Sr Sioux City North 15:26.5 4:59
3 Camden Cox Sr Ankeny Centennial 15:32 5:01 1/7 1/7 3/9
4 Will Ode So Dowling Catholic 15:55.6 5:08
5 Moe Smith Jr Waukee 16:06.5 5:12
6 Sam Hall So Dowling Catholic 16:20.7 5:16
7 Gabriel Vicker Fr Ankeny Centennial 16:20.9 5:16 2/7 2/7 2/9
8 Travis Loecke Jr Waukee 16:21.8 5:17
9 Deven Pace Jr Sioux City North 16:26.9 5:18
10 Ian Buske Jr Waukee 16:27.3 5:18
11 Ahren Reitsma Sr Waukee 16:27.6 5:19
12 Tyler Loecke Jr Waukee 16:28.1 5:19
13 Jaysen Bouwers Fr Sioux City North 16:30.1 5:19
14 Cole Taylor Sr Sioux City East 16:33.1 5:20
15 Drew Brase Jr Dowling Catholic 16:36 5:21
16 Jonah Vicker Jr Ankeny Centennial 16:37 5:22 3/7 3/7 4/9
17 Thomas Bussey Sr Dowling Catholic 16:38.2 5:22
18 Danny Haisch Jr Waukee 16:44.5 5:24
19 Mike Gipple So Dowling Catholic 16:49.1 5:26
20 Jackson Baker Sr Sioux City North 16:54.9 5:27
21 Matt Hines Sr Ankeny Centennial 16:56.1 5:28 4/7 4/7 4/9
22 Drake Beller Sr Sioux City North 17:01.9 5:30
23 Alex Patkin Jr Ankeny Centennial 17:03 5:30 5/7 5/7 4/9
24 Jayden Oshirak Sr Ankeny Centennial 17:04 5:30 6/7 6/7 3/9
25 Dakota South Jr Sioux City North 17:16.8 5:34
26 Jackson Smith So Waukee 17:20 5:35
27 Kevin Conner Jr Dowling Catholic 17:20.7 5:36
28 Chris Powders Jr Thomas Jefferson 17:21.7 5:36
29 Luke Benson Jr Sioux City West 17:22.3 5:36
30 Garrett Hanson Sr Sioux City East 17:22.9 5:36
31 Connor Lancial So Lewis Central 17:28.7 5:38
32 Wimach Gilo So Thomas Jefferson 17:31.9 5:39
33 Cael Woltmann So Lewis Central 17:33 5:40
34 Alex Garcia Sr Sioux City East 17:36.2 5:41
35 Rey Gonzalez Fr Sioux City West 17:38 5:41
36 Curt Peters Sr Ankeny Centennial 17:38.8 5:42 7/7 7/7 3/9
37 Nathan Sell Fr Lewis Central 17:39 5:42
38 Ethan Fuller Sr Lewis Central 17:39.8 5:42
39 Benito Rodriquez Jr Sioux City West 17:40 5:42
40 Aidan Booton Fr Thomas Jefferson 17:40.8 5:42
41 Kevin Griegg So Sioux City East 17:42.4 5:43
42 Caleb Leinen Sr Abraham Lincoln 17:53.8 5:46
43 Lami Gemeda Sr Sioux City North 17:56.6 5:47
44 Anthony Humpal Sr Thomas Jefferson 17:59.8 5:48
45 Joe Harding Sr Abraham Lincoln 18:02.5 5:49
46 Hiatt Holman Jr Sioux City West 18:11.5 5:52
47 Jake Vakulskas Jr Sioux City East 18:11.8 5:52
48 Beayha Gilo Jr Thomas Jefferson 18:14.4 5:53
49 Tyler Ruiz Fr Lewis Central 18:19.7 5:55
50 Kyle Soriano Sr Thomas Jefferson 18:23.1 5:56
51 Juan Carl Martinez Fr Thomas Jefferson 18:26.6 5:57
52 Thad Kinney Sr Abraham Lincoln 18:26.7 5:57
53 Ethan Burge Fr Sioux City West 18:32.5 5:59
54 Reed Willadsen Sr Abraham Lincoln 18:33 5:59
55 Austin Surber Jr Sioux City West 18:35.6 6:00
56 Paul Mortensen Sr Lewis Central 18:37.9 6:01
57 Keenan Diercks Sr Lewis Central 18:38 6:01
58 Owen Hoak Fr Sioux City East 18:56 6:06
59 Will Deweerd Sr Sioux City East 19:04.4 6:09
60 Caleb Fitch Jr Abraham Lincoln 19:12.5 6:12
61 Nathan Leinen Fr Abraham Lincoln 19:36.7 6:20
62 Adam Dreismeier Sr Abraham Lincoln 19:57.2 6:26
63 Brandon Schroder Sr Sioux City West 20:02.9 6:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling Catholic
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
80:48
16:10
5:13
43 Matt Carmody
Sr
15:17
4:56
1
Will Ode
So
15:56
5:08
4
Sam Hall
So
16:21
5:16
6
Drew Brase
Jr
16:36
5:21
15
Thomas Bussey
Sr
16:38
5:22
17
Mike Gipple
So
16:49
5:26
19
Kevin Conner
Jr
17:21
5:36
27
2 Waukee
4-4-2-2-2
Gap: 0:22
81:51
16:22
5:17
46 Moe Smith
Jr
16:07
5:12
5
Travis Loecke
Jr
16:22
5:17
8
Ian Buske
Jr
16:27
5:18
10
Ahren Reitsma
Sr
16:28
5:19
11
Tyler Loecke
Jr
16:28
5:19
12
Danny Haisch
Jr
16:45
5:24
18
Jackson Smith
So
17:20
5:35
26
3 Sioux City North
2-3-3-3-3
Gap: 1:35
82:20
16:28
5:19
66 Merga Gemeda
Sr
15:27
4:59
2
Deven Pace
Jr
16:27
5:18
9
Jaysen Bouwers
Fr
16:30
5:19
13
Jackson Baker
Sr
16:55
5:27
20
Drake Beller
Sr
17:02
5:30
22
Dakota South
Jr
17:17
5:34
25
Lami Gemeda
Sr
17:57
5:47
43
4 Ankeny Centennial
3-2-4-4-4
Gap: 1:31
82:29
16:30
5:19
70 Camden Cox
Sr
15:32
5:01
3
Gabriel Vicker
Fr
16:21
5:16
7
Jonah Vicker
Jr
16:37
5:22
16
Matt Hines
Sr
16:56
5:28
21
Alex Patkin
Jr
17:03
5:30
23
Jayden Oshirak
Sr
17:04
5:30
24
Curt Peters
Sr
17:39
5:42
36
5 Sioux City East
5-5-5-5-5
Gap: 1:39
87:26
17:29
5:38
166 Cole Taylor
Sr
16:33
5:20
14
Garrett Hanson
Sr
17:23
5:36
30
Alex Garcia
Sr
17:36
5:41
34
Kevin Griegg
So
17:42
5:43
41
Jake Vakulskas
Jr
18:12
5:52
47
Owen Hoak
Fr
18:56
6:06
58
Will Deweerd
Sr
19:04
6:09
59
6 Lewis Central
8-7-7-6-6
Gap: 0:51
88:40
17:44
5:43
188 Connor Lancial
So
17:29
5:38
31
Cael Woltmann
So
17:33
5:40
33
Nathan Sell
Fr
17:39
5:42
37
Ethan Fuller
Sr
17:40
5:42
38
Tyler Ruiz
Fr
18:20
5:55
49
Paul Mortensen
Sr
18:38
6:01
56
Keenan Diercks
Sr
18:38
6:01
57
7 Thomas Jefferson
6-6-6-7-7
Gap: 0:53
88:49
17:46
5:44
192 Chris Powders
Jr
17:22
5:36
28
Wimach Gilo
So
17:32
5:39
32
Aidan Booton
Fr
17:41
5:42
40
Anthony Humpal
Sr
18:00
5:48
44
Beayha Gilo
Jr
18:14
5:53
48
Kyle Soriano
Sr
18:23
5:56
50
Juan Carl Martinez
Fr
18:27
5:57
51
8 Sioux City West
7-7-8-8-8
Gap: 1:10
89:24
17:53
5:46
202 Luke Benson
Jr
17:22
5:36
29
Rey Gonzalez
Fr
17:38
5:41
35
Benito Rodriquez
Jr
17:40
5:42
39
Hiatt Holman
Jr
18:12
5:52
46
Ethan Burge
Fr
18:33
5:59
53
Austin Surber
Jr
18:36
6:00
55
Brandon Schroder
Sr
20:03
6:28
63
9 Abraham Lincoln
9-9-9-9-9
Gap: 1:19
92:09
18:26
5:57
253 Caleb Leinen
Sr
17:54
5:46
42
Joe Harding
Sr
18:03
5:49
45
Thad Kinney
Sr
18:27
5:57
52
Reed Willadsen
Sr
18:33
5:59
54
Caleb Fitch
Jr
19:13
6:12
60
Nathan Leinen
Fr
19:37
6:20
61
Adam Dreismeier
Sr
19:57
6:26
62
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.