Ankeny Centennial Results from the 4A State Districts - Council Bluff at Iowa Western CC on 10/19/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Claire Wubben Sr V 20:45.7 6:42 3.1 19/62 7/7 7/7 1/8 20:30
Emma Gordon Sr V 19:31.8 6:18 3.1 4/62 1/7 1/7 3/9 19:29
Grace Meador Fr V 20:14.4 6:32 3.1 15/62 4/7 4/7 2/9 20:18
(0:04,0.3)
You ROCK! (DPR)
Jeanne Peters So V 19:41 6:21 3.1 6/62 2/7 2/7 3/9 19:25
Kathryn Vortherms Fr V 20:28.2 6:36 3.1 16/62 5/7 5/7 2/9 20:22
Savana Alt Fr V 20:34.1 6:38 3.1 17/62 6/7 6/7 2/9 19:25
Sophia Lee So V 20:06.5 6:29 3.1 12/62 3/7 3/7 2/9 19:40
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/9 100:02
0:56
3.1 6:27 6:18 6:36 53 6:20 Emma Gordon (4), Jeanne Peters (6), Sophia Lee (12), Grace Meador (15), Kathryn Vortherms (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kelsey Schweizer Jr Dowling Catholic 18:58.3 6:07
2 Peyton Kelderman Fr Waukee 19:00 6:08
3 Sydney Schafer So Waukee 19:24.5 6:16
4 Emma Gordon Sr Ankeny Centennial 19:31.8 6:18 1/7 1/7 3/9
5 Caroline Fink Jr Dowling Catholic 19:33.9 6:19
6 Jeanne Peters So Ankeny Centennial 19:41 6:21 2/7 2/7 3/9
7 Janey Meilander Jr Dowling Catholic 19:48.2 6:23
8 Olivia Barnes So Sioux City East 19:50.2 6:24
9 Molly Flood Sr Dowling Catholic 19:51.9 6:24
10 Elzerie VanDyke Sr Dowling Catholic 19:52.5 6:25
11 Katelyn Reichart So Dowling Catholic 20:02.6 6:28
12 Sophia Lee So Ankeny Centennial 20:06.5 6:29 3/7 3/7 2/9
13 Isabelle Schafer So Waukee 20:08.2 6:30
14 Lauren Vandyke Sr Sioux City East 20:11.6 6:31
15 Grace Meador Fr Ankeny Centennial 20:14.4 6:32 4/7 4/7 2/9
16 Kathryn Vortherms Fr Ankeny Centennial 20:28.2 6:36 5/7 5/7 2/9
17 Savana Alt Fr Ankeny Centennial 20:34.1 6:38 6/7 6/7 2/9
18 Megan Groathouse Jr Waukee 20:39.9 6:40
19 Claire Wubben Sr Ankeny Centennial 20:45.7 6:42 7/7 7/7 1/8
20 Bella Smith So Lewis Central 20:45.7 6:42
21 Ellie Huisman Fr Waukee 20:47.6 6:42
22 Lindsey Kelderman Fr Waukee 20:52.2 6:44
23 Karson Foley Sr Waukee 20:52.7 6:44
24 Emma Kelley Fr Sioux City North 20:56.1 6:45
25 Emily Erickson Sr Dowling Catholic 21:00.6 6:47
26 Claire Jones Sr Abraham Lincoln 21:02 6:47
27 Katie Mercural Fr Sioux City East 21:03.7 6:48
28 Hayleigh Vandervelde So Abraham Lincoln 21:05 6:48
29 Katie Lammers Fr Sioux City East 21:06.9 6:49
30 Haley Bach Fr Lewis Central 21:17.8 6:52
31 Yisel Hernandez Sr Thomas Jefferson 21:19.5 6:53
32 Claire Wilder Sr Abraham Lincoln 21:25.9 6:55
33 Morgan Gant Jr Thomas Jefferson 21:26 6:55
34 Moriah Heilsen So Abraham Lincoln 21:29.7 6:56
35 Karlee Philips So Sioux City East 21:32.2 6:57
36 Jeannette Jaurez Jr Abraham Lincoln 21:36.7 6:58
37 Monica Olson So Sioux City North 21:48.4 7:02
38 Clare Plummer So Abraham Lincoln 21:57.7 7:05
39 Paige Hanson Sr Sioux City East 22:00.7 7:06
40 Taylor Kelley Sr Sioux City North 22:08.6 7:09
41 Anna Rodriquez Sr Thomas Jefferson 22:12.4 7:10
42 Alissa Pomrenke Sr Lewis Central 22:13.5 7:10
43 Mia Norton Fr Sioux City North 22:21.2 7:13
44 Suzie Miller So Thomas Jefferson 22:31.9 7:16
45 Alee Lewis Jr Sioux City East 22:32.9 7:16
46 Jasmine Ramos So Thomas Jefferson 22:46 7:21
47 Madison Evans Fr Sioux City West 22:56 7:24
48 Brenda Phillips Jr Sioux City North 22:58.6 7:25
49 Hannah Belt Fr Thomas Jefferson 22:59.8 7:25
50 Kylee Dunphy Jr Lewis Central 23:04.2 7:27
51 Anna Ford Sr Lewis Central 23:10 7:28
52 Christina Ly So Sioux City North 23:16.1 7:30
53 Hayley Hartman Sr Abraham Lincoln 23:30.9 7:35
54 Kayla Kuckta Jr Lewis Central 23:41.5 7:39
55 Payton Hunter Fr Sioux City West 24:09.1 7:47
56 Holland Larned Fr Sioux City West 24:13.9 7:49
57 Madi Parks Jr Lewis Central 24:22.7 7:52
58 Alba Narcia Sr Sioux City West 25:11.3 8:08
59 Sofia Luna Jr Sioux City West 25:22 8:11
60 Valerie Diaz Jr Sioux City West 25:25.2 8:12
61 Gracie Roberts Fr Sioux City West 26:06.4 8:25
62 Emma Evers Jr Thomas Jefferson 27:19.9 8:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling Catholic
1-2-1-1-1
Gap: 0:54
98:05
19:37
6:20
32 Kelsey Schweizer
Jr
18:58
6:07
1
Caroline Fink
Jr
19:34
6:19
5
Janey Meilander
Jr
19:48
6:23
7
Molly Flood
Sr
19:52
6:24
9
Elzerie VanDyke
Sr
19:53
6:25
10
Katelyn Reichart
So
20:03
6:28
11
Emily Erickson
Sr
21:01
6:47
25
2 Ankeny Centennial
3-3-3-3-2
Gap: 0:56
100:02
20:00
6:27
53 Emma Gordon
Sr
19:32
6:18
4
Jeanne Peters
So
19:41
6:21
6
Sophia Lee
So
20:07
6:29
12
Grace Meador
Fr
20:14
6:32
15
Kathryn Vortherms
Fr
20:28
6:36
16
Savana Alt
Fr
20:34
6:38
17
Claire Wubben
Sr
20:46
6:42
19
3 Waukee
2-1-2-2-3
Gap: 1:48
100:00
20:00
6:27
57 Peyton Kelderman
Fr
19:00
6:08
2
Sydney Schafer
So
19:25
6:16
3
Isabelle Schafer
So
20:08
6:30
13
Megan Groathouse
Jr
20:40
6:40
18
Ellie Huisman
Fr
20:48
6:42
21
Lindsey Kelderman
Fr
20:52
6:44
22
Karson Foley
Sr
20:53
6:44
23
4 Sioux City East
4-4-4-4-4
Gap: 1:42
103:45
20:45
6:42
113 Olivia Barnes
So
19:50
6:24
8
Lauren Vandyke
Sr
20:12
6:31
14
Katie Mercural
Fr
21:04
6:48
27
Katie Lammers
Fr
21:07
6:49
29
Karlee Philips
So
21:32
6:57
35
Paige Hanson
Sr
22:01
7:06
39
Alee Lewis
Jr
22:33
7:16
45
5 Abraham Lincoln
7-6-5-5-5
Gap: 0:35
106:39
21:20
6:53
156 Claire Jones
Sr
21:02
6:47
26
Hayleigh Vandervelde
So
21:05
6:48
28
Claire Wilder
Sr
21:26
6:55
32
Moriah Heilsen
So
21:30
6:56
34
Jeannette Jaurez
Jr
21:37
6:58
36
Clare Plummer
So
21:58
7:05
38
Hayley Hartman
Sr
23:31
7:35
53
6 Sioux City North
6-7-7-7-6
Gap: 2:03
110:13
22:03
7:07
192 Emma Kelley
Fr
20:56
6:45
24
Monica Olson
So
21:48
7:02
37
Taylor Kelley
Sr
22:09
7:09
40
Mia Norton
Fr
22:21
7:13
43
Brenda Phillips
Jr
22:59
7:25
48
Christina Ly
So
23:16
7:30
52




7 Lewis Central
5-5-6-6-7
Gap: 2:24
110:31
22:06
7:08
193 Bella Smith
So
20:46
6:42
20
Haley Bach
Fr
21:18
6:52
30
Alissa Pomrenke
Sr
22:14
7:10
42
Kylee Dunphy
Jr
23:04
7:27
50
Anna Ford
Sr
23:10
7:28
51
Kayla Kuckta
Jr
23:42
7:39
54
Madi Parks
Jr
24:23
7:52
57
8 Thomas Jefferson
8-8-8-8-8
Gap: 1:27
110:16
22:03
7:07
195 Yisel Hernandez
Sr
21:20
6:53
31
Morgan Gant
Jr
21:26
6:55
33
Anna Rodriquez
Sr
22:12
7:10
41
Suzie Miller
So
22:32
7:16
44
Jasmine Ramos
So
22:46
7:21
46
Hannah Belt
Fr
23:00
7:25
49
Emma Evers
Jr
27:20
8:49
62
9 Sioux City West
9-9-9-9-9
Gap: 2:26
121:52
24:22
7:52
275 Madison Evans
Fr
22:56
7:24
47
Payton Hunter
Fr
24:09
7:47
55
Holland Larned
Fr
24:14
7:49
56
Alba Narcia
Sr
25:11
8:08
58
Sofia Luna
Jr
25:22
8:11
59
Valerie Diaz
Jr
25:25
8:12
60
Gracie Roberts
Fr
26:06
8:25
61
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.