Ankeny Centennial Results from the IHSAA Class 4A District - Council Bluffs at Abraham Lincoln HS, IA on 10/24/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Connor Cunningham Jr V 17:10.5 5:32 3.1 14/62 2/7 2/7 5/9 16:41
Cooper Majors So V 18:32.8 5:59 3.1 35/62 6/7 6/7 4/9 17:43 You ROCK! (DSP)
Gabriel Vicker Jr V 16:56.7 5:28 3.1 5/62 1/7 1/7 4/9 15:54
Joe Guddall Jr V 18:17.8 5:54 3.1 32/62 5/7 5/7 4/9 17:46
Kade Christensen Jr V 18:09.3 5:51 3.1 31/62 4/7 4/7 4/9 16:46
Nate Jones Jr V 17:16.8 5:34 3.1 15/62 3/7 3/7 3/9 16:55
Ryan Bybee Jr V 18:48.4 6:04 3.1 38/62 7/7 7/7 2/8 17:44
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/9 87:51
1:21
3.1 5:40 5:28 5:54 97 5:30 Gabriel Vicker (5), Connor Cunningham (14), Nate Jones (15), Kade Christensen (31), Joe Guddall (32)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Payton Marrs Sr Urbandale 16:28 5:19
2 Will Lohr So Sioux City North 16:38 5:22
3 Wimach Gilo Sr Thomas Jefferson 16:41.1 5:23
4 Anthony Moran Jr Urbandale 16:46.4 5:25
5 Gabriel Vicker Jr Ankeny Centennial 16:56.7 5:28 1/7 1/7 4/9
6 Kyle Ruby So Waukee 17:01.6 5:30
7 Beshanena Gutema Fr Sioux City North 17:02 5:30
8 Juan Carl Martinez Jr Thomas Jefferson 17:02.4 5:30
9 Aidan Booton Jr Thomas Jefferson 17:03.9 5:30
10 Ahmed Dido Jr Sioux City North 17:04.5 5:30
11 Colin Greenwell Jr Sioux City North 17:05.1 5:31
12 David Parks So Waukee 17:08.7 5:32
13 Connor Lancial Sr Lewis Central 17:09.1 5:32
14 Connor Cunningham Jr Ankeny Centennial 17:10.5 5:32 2/7 2/7 5/9
15 Nate Jones Jr Ankeny Centennial 17:16.8 5:34 3/7 3/7 3/9
16 Gabe Nash Fr Sioux City North 17:23.2 5:37
17 Steven Hornberg Sr Abraham Lincoln 17:26.2 5:37
18 Yemane Kifle So Sioux City North 17:28.1 5:38
19 Jacob Christensen Jr Waukee 17:31.2 5:39
20 Reece Knepper Sr Urbandale 17:33 5:40
21 Vincent Hodges Jr Waukee 17:35.1 5:40
22 Dylan Nation Fr Sioux City East 17:35.6 5:41
23 Sam Schweizer Sr Urbandale 17:47.3 5:44
24 Andrew Donoho Fr Urbandale 17:50.6 5:45
25 Jackson Smith Sr Waukee 17:52.6 5:46
26 Nathan Holstrom Jr Waukee 17:55.1 5:47
27 Nathan Sell Jr Lewis Central 17:56.6 5:47
28 Caden Tellander Jr Abraham Lincoln 17:57.6 5:48
29 Lucas Miller Sr Urbandale 17:59.1 5:48
30 Ethan Smith Fr Urbandale 18:04.2 5:50
31 Kade Christensen Jr Ankeny Centennial 18:09.3 5:51 4/7 4/7 4/9
32 Joe Guddall Jr Ankeny Centennial 18:17.8 5:54 5/7 5/7 4/9
33 Aiden Rudloff So Lewis Central 18:23.8 5:56
34 Ryan Campbell So Sioux City East 18:26.4 5:57
35 Cooper Majors So Ankeny Centennial 18:32.8 5:59 6/7 6/7 4/9
36 Rey Gonzalez Jr Sioux City West 18:33.8 5:59
37 Cael Woltmann Sr Lewis Central 18:40.8 6:02
38 Ryan Bybee Jr Ankeny Centennial 18:48.4 6:04 7/7 7/7 2/8
39 Gage Belt Sr Thomas Jefferson 18:49.9 6:04
40 Bryan Aguilera Jr Thomas Jefferson 18:56 6:06
41 Ethan Burge Jr Sioux City East 18:58.4 6:07
42 Kevin Griegg Sr Sioux City East 18:59.1 6:07
43 Owen Hoak Jr Sioux City East 19:00.6 6:08
44 Tyler Ruiz Jr Lewis Central 19:13.3 6:12
45 Hunter Ryba Jr Thomas Jefferson 19:16.6 6:13
46 Alex Aguilar Jr Thomas Jefferson 19:18.2 6:14
47 Tanner Higgins Sr Lewis Central 19:26.2 6:16
48 Ethan Leinen Jr Abraham Lincoln 19:31.6 6:18
49 Josh Sell Sr Lewis Central 19:35.2 6:19
50 Tyler Stallman Sr Waukee 19:35.4 6:19
51 Lucas Fitch Fr Abraham Lincoln 19:43 6:22
52 Craig Harris Sr Sioux City East 19:50.3 6:24
53 Brandon Vanderveen Sr Sioux City East 19:50.5 6:24
54 Aiden Kellar Jr Abraham Lincoln 20:04.8 6:29
55 Jacob Johnson So Sioux City West 20:10.5 6:30
56 Daxon Kindred Fr Abraham Lincoln 20:18.2 6:33
57 Jose Lopez So Sioux City West 20:42.7 6:41
58 Jude Ryan Jr Abraham Lincoln 21:03.6 6:48
59 Benson Carter Fr Sioux City West 22:41.5 7:19
60 Thomas Tran So Sioux City West 22:43.2 7:20
61 Gabriel Juna-Medina Fr Sioux City West 23:57.5 7:44
62 Kirk Houts Fr Sioux City West 25:09.9 8:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Sioux City North
2-2-1-1-1
Gap: 0:45
85:13
17:03
5:30
46 Will Lohr
So
16:38
5:22
2
Beshanena Gutema
Fr
17:02
5:30
7
Ahmed Dido
Jr
17:05
5:30
10
Colin Greenwell
Jr
17:05
5:31
11
Gabe Nash
Fr
17:23
5:37
16
Yemane Kifle
So
17:28
5:38
18




2 Urbandale
1-1-3-2-2
Gap: 1:23
86:25
17:17
5:35
72 Payton Marrs
Sr
16:28
5:19
1
Anthony Moran
Jr
16:46
5:25
4
Reece Knepper
Sr
17:33
5:40
20
Sam Schweizer
Sr
17:47
5:44
23
Andrew Donoho
Fr
17:51
5:45
24
Lucas Miller
Sr
17:59
5:48
29
Ethan Smith
Fr
18:04
5:50
30
3 Waukee
5-4-5-3-3
Gap: 0:51
87:09
17:26
5:37
83 Kyle Ruby
So
17:02
5:30
6
David Parks
So
17:09
5:32
12
Jacob Christensen
Jr
17:31
5:39
19
Vincent Hodges
Jr
17:35
5:40
21
Jackson Smith
Sr
17:53
5:46
25
Nathan Holstrom
Jr
17:55
5:47
26
Tyler Stallman
Sr
19:35
6:19
50
4 Ankeny Centennial
4-5-4-5-4
Gap: 1:21
87:51
17:34
5:40
97 Gabriel Vicker
Jr
16:57
5:28
5
Connor Cunningham
Jr
17:11
5:32
14
Nate Jones
Jr
17:17
5:34
15
Kade Christensen
Jr
18:09
5:51
31
Joe Guddall
Jr
18:18
5:54
32
Cooper Majors
So
18:33
5:59
35
Ryan Bybee
Jr
18:48
6:04
38
5 Thomas Jefferson
3-3-2-4-5
Gap: 2:15
88:33
17:43
5:43
99 Wimach Gilo
Sr
16:41
5:23
3
Juan Carl Martinez
Jr
17:02
5:30
8
Aidan Booton
Jr
17:04
5:30
9
Gage Belt
Sr
18:50
6:04
39
Bryan Aguilera
Jr
18:56
6:06
40
Hunter Ryba
Jr
19:17
6:13
45
Alex Aguilar
Jr
19:18
6:14
46
6 Lewis Central
6-6-6-6-6
Gap: 2:04
91:24
18:17
5:54
154 Connor Lancial
Sr
17:09
5:32
13
Nathan Sell
Jr
17:57
5:47
27
Aiden Rudloff
So
18:24
5:56
33
Cael Woltmann
Sr
18:41
6:02
37
Tyler Ruiz
Jr
19:13
6:12
44
Tanner Higgins
Sr
19:26
6:16
47
Josh Sell
Sr
19:35
6:19
49
7 Sioux City East
8-8-8-7-7
Gap: 1:25
93:00
18:36
6:00
182 Dylan Nation
Fr
17:36
5:41
22
Ryan Campbell
So
18:26
5:57
34
Ethan Burge
Jr
18:58
6:07
41
Kevin Griegg
Sr
18:59
6:07
42
Owen Hoak
Jr
19:01
6:08
43
Craig Harris
Sr
19:50
6:24
52
Brandon Vanderveen
Sr
19:51
6:24
53
8 Abraham Lincoln
7-7-7-8-8
Gap: 2:39
94:43
18:57
6:07
198 Steven Hornberg
Sr
17:26
5:37
17
Caden Tellander
Jr
17:58
5:48
28
Ethan Leinen
Jr
19:32
6:18
48
Lucas Fitch
Fr
19:43
6:22
51
Aiden Kellar
Jr
20:05
6:29
54
Daxon Kindred
Fr
20:18
6:33
56
Jude Ryan
Jr
21:04
6:48
58
9 Sioux City West
9-9-9-9-9
Gap: 4:09
104:52
20:58
6:46
267 Rey Gonzalez
Jr
18:34
5:59
36
Jacob Johnson
So
20:11
6:30
55
Jose Lopez
So
20:43
6:41
57
Benson Carter
Fr
22:42
7:19
59
Thomas Tran
So
22:43
7:20
60
Gabriel Juna-Medina
Fr
23:58
7:44
61
Kirk Houts
Fr
25:10
8:07
62
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.