Ankeny Centennial Results from the IHSAA Class 4A District - Council Bluffs at Abraham Lincoln HS, IA on 10/24/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Jeanne Peters Sr V 21:09.5 6:50 3.1 24/62 6/7 6/7 2/9 19:25
Kathryn Vortherms Jr V 20:17.6 6:33 3.1 6/62 1/7 1/7 3/9 19:28
Katie Jensen Jr V 20:41.8 6:41 3.1 11/62 2/7 2/7 3/9 20:07
Kendall Jorgensen So V 21:15.7 6:52 3.1 25/62 7/7 7/7 1/8 20:27
Kierstan Fritz Sr V 21:05 6:48 3.1 23/62 5/7 5/7 3/9 19:50
Morgan Graybill Sr V 21:02.7 6:47 3.1 22/62 4/7 4/7 4/9 19:59
Rondi Quass Fr V 20:58.2 6:46 3.1 19/62 3/7 3/7 4/9 20:30
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/9 104:05
0:47
3.1 6:43 6:33 6:48 81 6:27 Kathryn Vortherms (6), Katie Jensen (11), Rondi Quass (19), Morgan Graybill (22), Kierstan Fritz (23)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaia Downs So Sioux City East 19:19.3 6:14
2 Sydney Schafer Sr Waukee 19:26 6:16
3 Peyton Kelderman Jr Waukee 19:47.3 6:23
4 Isabelle Schafer Sr Waukee 20:00 6:27
5 Molly Bannister So Waukee 20:02.1 6:28
6 Kathryn Vortherms Jr Ankeny Centennial 20:17.6 6:33 1/7 1/7 3/9
7 Sydney Helt So Sioux City East 20:24.3 6:35
8 Karlee Philips Sr Sioux City East 20:33.5 6:38
9 Lillian Garay Jr Sioux City North 20:34.7 6:38
10 Macy Gaskill Jr Urbandale 20:35.9 6:39
11 Katie Jensen Jr Ankeny Centennial 20:41.8 6:41 2/7 2/7 3/9
12 Jessica Caraway Sr Waukee 20:42 6:41
13 Elizabeth Jordan Fr Sioux City North 20:42.6 6:41
14 Haley Bach Jr Lewis Central 20:46 6:42
15 Katie Lammers Jr Sioux City East 20:49.4 6:43
16 Ally Redenius Sr Urbandale 20:50.3 6:43
17 Brie Ruch Jr Urbandale 20:52 6:44
18 Erin Van Quathem So Urbandale 20:56.5 6:45
19 Rondi Quass Fr Ankeny Centennial 20:58.2 6:46 3/7 3/7 4/9
20 Sydney Dial So Urbandale 20:58.5 6:46
21 Crystal Ruden So Urbandale 21:01.1 6:47
22 Morgan Graybill Sr Ankeny Centennial 21:02.7 6:47 4/7 4/7 4/9
23 Kierstan Fritz Sr Ankeny Centennial 21:05 6:48 5/7 5/7 3/9
24 Jeanne Peters Sr Ankeny Centennial 21:09.5 6:50 6/7 6/7 2/9
25 Kendall Jorgensen So Ankeny Centennial 21:15.7 6:52 7/7 7/7 1/8
26 Emma Shepard Sr Waukee 21:18.7 6:52
27 Moriah Heilsen Sr Abraham Lincoln 21:19.6 6:53
28 Nicole Zuehl So Sioux City North 21:33.2 6:57
29 Ava Carder So Waukee 21:52.1 7:03
30 Hayleigh Vandervelde Sr Abraham Lincoln 21:57.5 7:05
31 Emma Kelley Jr Sioux City North 22:00.6 7:06
32 Jaden Scharingson So Urbandale 22:04.5 7:07
33 Natalie Smith So Lewis Central 22:18.4 7:12
34 Mia Norton Jr Sioux City North 22:29.8 7:15
35 Victoria Schneiders So Sioux City North 22:32.5 7:16
36 Jazmin Martinez Fr Abraham Lincoln 22:38.2 7:18
37 Jasmine Ramos Sr Thomas Jefferson 22:43.8 7:20
38 Ava McNeal Fr Lewis Central 22:46 7:21
39 Lydia Heald Jr Sioux City East 22:47.5 7:21
40 Monica Olson Sr Sioux City North 22:50.1 7:22
41 Ella Humlicek So Lewis Central 22:51.6 7:22
42 Mariah Marrow Fr Sioux City East 23:29.1 7:35
43 Olivia Arkfeld Fr Lewis Central 23:34.1 7:36
44 Nora Preston Fr Abraham Lincoln 23:51.1 7:42
45 Katie Harold Sr Abraham Lincoln 23:59.4 7:44
46 Karlie Stoos Jr Sioux City East 24:01.9 7:45
47 Ashley Hipnar Sr Abraham Lincoln 24:18.3 7:50
48 Emma Christianson Sr Lewis Central 24:30.3 7:54
49 Julia Slack Jr Thomas Jefferson 24:45.7 7:59
50 Clare Plummer Sr Abraham Lincoln 24:51.4 8:01
51 Regan Gant So Thomas Jefferson 24:57.4 8:03
52 Madison Evans Jr Sioux City West 25:13.1 8:08
53 Mackenzie Harstad So Thomas Jefferson 25:22.5 8:11
54 Kamari Jones Sr Sioux City West 25:26.2 8:12
55 Eleana Lemus Fr Thomas Jefferson 25:31.2 8:14
56 Simiah Proctor Jr Sioux City West 26:17.7 8:29
57 Gracie Roberts Jr Sioux City West 26:24 8:31
58 Athena Neville Fr Thomas Jefferson 26:29 8:33
59 Lisbet Vigil Fr Sioux City West 26:38.7 8:36
60 Rosie Narcia Fr Sioux City West 26:42.2 8:37
61 Alondra Zermeno Fr Sioux City West 27:05.8 8:44
62 Akaysha Cole Sr Thomas Jefferson 27:29.9 8:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
2-1-1-1-1
Gap: 1:16
99:57
19:59
6:27
26 Sydney Schafer
Sr
19:26
6:16
2
Peyton Kelderman
Jr
19:47
6:23
3
Isabelle Schafer
Sr
20:00
6:27
4
Molly Bannister
So
20:02
6:28
5
Jessica Caraway
Sr
20:42
6:41
12
Emma Shepard
Sr
21:19
6:52
26
Ava Carder
So
21:52
7:03
29
2 Sioux City East
1-2-2-2-2
Gap: 3:28
103:54
20:47
6:42
70 Kaia Downs
So
19:19
6:14
1
Sydney Helt
So
20:24
6:35
7
Karlee Philips
Sr
20:34
6:38
8
Katie Lammers
Jr
20:49
6:43
15
Lydia Heald
Jr
22:48
7:21
39
Mariah Marrow
Fr
23:29
7:35
42
Karlie Stoos
Jr
24:02
7:45
46
3 Urbandale
5-5-4-4-3
Gap: 0:23
104:13
20:51
6:43
81 Macy Gaskill
Jr
20:36
6:39
10
Ally Redenius
Sr
20:50
6:43
16
Brie Ruch
Jr
20:52
6:44
17
Erin Van Quathem
So
20:57
6:45
18
Sydney Dial
So
20:59
6:46
20
Crystal Ruden
So
21:01
6:47
21
Jaden Scharingson
So
22:05
7:07
32
3 Ankeny Centennial
3-3-3-3-3
Gap: 0:47
104:05
20:49
6:43
81 Kathryn Vortherms
Jr
20:18
6:33
6
Katie Jensen
Jr
20:42
6:41
11
Rondi Quass
Fr
20:58
6:46
19
Morgan Graybill
Sr
21:03
6:47
22
Kierstan Fritz
Sr
21:05
6:48
23
Jeanne Peters
Sr
21:10
6:50
24
Kendall Jorgensen
So
21:16
6:52
25
5 Sioux City North
4-4-5-5-5
Gap: 1:55
107:21
21:28
6:56
115 Lillian Garay
Jr
20:35
6:38
9
Elizabeth Jordan
Fr
20:43
6:41
13
Nicole Zuehl
So
21:33
6:57
28
Emma Kelley
Jr
22:01
7:06
31
Mia Norton
Jr
22:30
7:15
34
Victoria Schneiders
So
22:33
7:16
35
Monica Olson
Sr
22:50
7:22
40
6 Lewis Central
6-6-6-6-6
Gap: 2:48
112:16
22:27
7:15
169 Haley Bach
Jr
20:46
6:42
14
Natalie Smith
So
22:18
7:12
33
Ava McNeal
Fr
22:46
7:21
38
Ella Humlicek
So
22:52
7:22
41
Olivia Arkfeld
Fr
23:34
7:36
43
Emma Christianson
Sr
24:30
7:54
48




7 Abraham Lincoln
7-7-7-7-7
Gap: 2:40
113:46
22:45
7:20
182 Moriah Heilsen
Sr
21:20
6:53
27
Hayleigh Vandervelde
Sr
21:58
7:05
30
Jazmin Martinez
Fr
22:38
7:18
36
Nora Preston
Fr
23:51
7:42
44
Katie Harold
Sr
23:59
7:44
45
Ashley Hipnar
Sr
24:18
7:50
47
Clare Plummer
Sr
24:51
8:01
50
8 Thomas Jefferson
8-8-8-8-8
Gap: 2:47
123:21
24:40
7:57
245 Jasmine Ramos
Sr
22:44
7:20
37
Julia Slack
Jr
24:46
7:59
49
Regan Gant
So
24:57
8:03
51
Mackenzie Harstad
So
25:23
8:11
53
Eleana Lemus
Fr
25:31
8:14
55
Athena Neville
Fr
26:29
8:33
58
Akaysha Cole
Sr
27:30
8:52
62
9 Sioux City West
9-9-9-9-9
Gap: 1:26
130:00
26:00
8:23
278 Madison Evans
Jr
25:13
8:08
52
Kamari Jones
Sr
25:26
8:12
54
Simiah Proctor
Jr
26:18
8:29
56
Gracie Roberts
Jr
26:24
8:31
57
Lisbet Vigil
Fr
26:39
8:36
59
Rosie Narcia
Fr
26:42
8:37
60
Alondra Zermeno
Fr
27:06
8:44
61
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.