Ankeny Centennial Results from the Tom Karpen Invite at Valley Southwoods HS on 9/15/20

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aj Schermerhorn Fr V 18:54.2 6:06 3.1 23/65 8/10 8/19 1/6
Brenden Owens Fr JV 21:17.6 6:52 3.1 29/70 8/9 18/19 1/6
Callan Mefford Jr JV 21:18 6:52 3.1 30/70 9/9 19/19 1/6 24:59
(3:41,14.7)
24:59
(3:41,14.7)
24:59
(3:41,14.7)
19:59 You ROCK! (LY, LR, PR)
Connor Cunningham Sr V 17:24.9 5:37 3.1 3/65 2/10 2/19 1/7 17:30
(0:05,0.5)
17:30
(0:05,0.5)
17:30
(0:05,0.5)
16:40 You ROCK! (LY, LR, PR)
Cooper Majors Jr V 18:34.8 6:00 3.1 18/65 6/10 6/19 1/7 19:10
(0:35,3.0)
19:10
(0:35,3.0)
19:10
(0:35,3.0)
17:36 You ROCK! (LY, LR, PR)
Ethan Ver Helst Jr JV 20:33.6 6:38 3.1 12/70 3/9 13/19 2/7 25:38
(5:04,19.8)
25:38
(5:04,19.8)
19:50 You ROCK! (LR, PR)
Gabriel Vicker Sr V 16:52.4 5:27 3.1 1/65 1/10 1/19 1/7 16:49 16:49 16:45 15:54
Gaham Randall Jr JV 20:53.4 6:44 3.1 20/70 4/9 14/19 4/7 23:22
(2:29,10.6)
23:22
(2:29,10.6)
23:22
(2:29,10.6)
23:22
(2:29,10.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Joel McCleary Jr JV 21:04.1 6:48 3.1 24/70 6/9 16/19 4/7 22:14
(1:10,5.3)
22:14
(1:10,5.3)
22:14
(1:10,5.3)
19:45 You ROCK! (LY, LR, PR)
Joel Nelson Jr JV 21:11.1 6:50 3.1 26/70 7/9 17/19 2/7 21:59
(0:48,3.6)
21:59
(0:48,3.6)
21:30
(0:19,1.5)
19:42 You ROCK! (LY, LR, PR)
Kade Christensen Sr V 17:43.4 5:43 3.1 9/65 3/10 3/19 2/7 18:23
(0:39,3.6)
18:23
(0:39,3.6)
18:14
(0:31,2.8)
16:46 You ROCK! (LY, LR, PR)
Lucas Trosper Fr JV 20:26.7 6:36 3.1 10/70 2/9 12/19 2/7
Luke Auderer So JV 20:54.8 6:45 3.1 22/70 5/9 15/19 4/7 21:57
(1:02,4.7)
21:57
(1:02,4.7)
21:57
(1:02,4.7)
19:40 You ROCK! (LY, LR, PR)
Nate Burns Sr V 19:57.4 6:26 3.1 44/65 10/10 11/19 1/5 19:11 19:11 19:11 18:40
Nate Jones Sr V 18:29 5:58 3.1 17/65 5/10 5/19 2/7 17:59 17:59 17:46 16:54
Noah Segar Jr JV 19:37.8 6:20 3.1 2/70 1/9 10/19 2/7 22:26
(2:48,12.5)
22:26
(2:48,12.5)
22:26
(2:48,12.5)
19:10 You ROCK! (LY, LR, PR)
Parker Lundberg So V 19:08.7 6:11 3.1 28/65 9/10 9/19 1/6 21:09
(2:01,9.5)
21:09
(2:01,9.5)
21:09
(2:01,9.5)
18:19 You ROCK! (LY, LR, PR)
Ryan Bybee Sr V 18:36.1 6:00 3.1 20/65 7/10 7/19 1/6 19:07
(0:30,2.7)
19:07
(0:30,2.7)
19:07
(0:30,2.7)
17:44 You ROCK! (LY, LR, PR)
Tyler Schermerhorn Jr V 18:00.2 5:48 3.1 12/65 4/10 4/19 2/7 21:32
(3:32,16.4)
21:32
(3:32,16.4)
21:32
(3:32,16.4)
17:21 You ROCK! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/7 88:30
1:37
3.1 5:43 5:27 5:58 42 5:41 89:39
(1:09,1.3)
89:39
(1:09,1.3)
87:17 Your Team ROCKS! (LY, LR) Gabriel Vicker (1), Connor Cunningham (3), Kade Christensen (9), Tyler Schermerhorn (12), Nate Jones (17)
V 2nd 5 1/5 95:11
1:23
3.1 6:08 6:00 6:26 30 6:08 96:47
(1:36,1.6)
96:47
(1:36,1.6)
96:47
(1:36,1.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Cooper Majors (1), Ryan Bybee (2), Aj Schermerhorn (4), Parker Lundberg (6), Nate Burns (17)
JV 1st 5 2/7 102:26
1:17
3.1 6:37 6:20 6:45 66 6:24 101:59 101:59 Noah Segar (2), Lucas Trosper (10), Ethan Ver Helst (12), Gaham Randall (20), Luke Auderer (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gabriel Vicker Sr Ankeny Centennial 16:52.4 5:27 1/10 1/19 1/7 16:49 16:49 16:45
2 Ethan Eichhorn Fr C B Lewis Central 17:20 5:35
3 Connor Cunningham Sr Ankeny Centennial 17:24.9 5:37 2/10 2/19 1/7 17:30
(0:05)
17:30
(0:05)
17:30
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
4 Aidan Booton Sr C B Thomas Jefferson 17:26.3 5:38
5 Patrick Foster Sr Norwalk 17:30.5 5:39
6 Derek Webster Sr Norwalk 17:33.6 5:40
7 Brody Lucas Jr Norwalk 17:34.9 5:40
8 Donovan Card So Norwalk 17:39.9 5:42
9 Kade Christensen Sr Ankeny Centennial 17:43.4 5:43 3/10 3/19 2/7 18:23
(0:39)
18:23
(0:39)
18:14
(0:31)
You ROCK! (LY, LR, PR)
10 Juan Martinez Sr C B Thomas Jefferson 17:45.1 5:44
11 Jack Brown So Norwalk 17:45.5 5:44
12 Tyler Schermerhorn Jr Ankeny Centennial 18:00.2 5:48 4/10 4/19 2/7 21:32
(3:32)
21:32
(3:32)
21:32
(3:32)
You ROCK! (LY, LR, PR)
13 Adam Hisel Sr Valley 18:01.9 5:49
14 Drew Lehman So Waukee 18:07.2 5:51
15 Alex Traynor Sr Valley 18:21.4 5:55
16 Alec Dephillips Sr Valley 18:22.7 5:56
17 Nate Jones Sr Ankeny Centennial 18:29 5:58 5/10 5/19 2/7 17:59 17:59 17:46
18 Cooper Majors Jr Ankeny Centennial 18:34.8 6:00 6/10 6/19 1/7 19:10
(0:35)
19:10
(0:35)
19:10
(0:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
19 Josh Dejohn Jr Waukee 18:35.9 6:00
20 Ryan Bybee Sr Ankeny Centennial 18:36.1 6:00 7/10 7/19 1/6 19:07
(0:30)
19:07
(0:30)
19:07
(0:30)
You ROCK! (LY, LR, PR)
21 Nathan Sell Sr C B Lewis Central 18:36.6 6:00
22 Will Chase So Norwalk 18:47.1 6:04
23 Aj Schermerhorn Fr Ankeny Centennial 18:54.2 6:06 8/10 8/19 1/6
24 Andrew Ross Sr Valley 18:56.3 6:07
25 Kayden Pearson Sr C B Lewis Central 18:56.8 6:07
26 Noah Buhrow Fr Norwalk 19:01.2 6:08
27 Jackson Skahill Jr Valley 19:05.2 6:09
28 Parker Lundberg So Ankeny Centennial 19:08.7 6:11 9/10 9/19 1/6 21:09
(2:01)
21:09
(2:01)
21:09
(2:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
29 Luke Geyer Jr Norwalk 19:08.8 6:11
30 Alex Aguilar Sr C B Thomas Jefferson 19:10.4 6:11
31 Garrett Weber So Waukee 19:11.4 6:11
32 Aidan Cooper Fr Waukee 19:11.8 6:12
33 Jonah Churchill Jr C B Lewis Central 19:13.7 6:12
34 Joel Bloomer Fr Waukee 19:17 6:13
35 Connor Barry Sr Waukee 19:19.6 6:14
36 Alexander Wauson Fr Valley 19:20.1 6:14
37 Zachary Hill Sr Valley 19:25.7 6:16
38 Chad Denadel Jr Waukee 19:31.5 6:18
39 Andrew Liesland Jr Valley 19:32.5 6:18
40 Levi Orman Fr Valley 19:38.6 6:20
41 Ethan Franklin So Norwalk 19:50 6:24
42 Samuel Lanz Sr Waukee 19:52.1 6:25
43 Cael Klinkenborg So Waukee 19:55.9 6:26
44 Nate Burns Sr Ankeny Centennial 19:57.4 6:26 10/10 11/19 1/5 19:11 19:11 19:11
45 Jason Strand So Marshalltown 19:59.5 6:27
46 Kyle Witte Jr Waukee 20:05.8 6:29
47 Tyler Ruiz Sr C B Lewis Central 20:11.2 6:31
48 Hunter Ryba Sr C B Thomas Jefferson 20:12.4 6:31
49 Grant Miller Jr Norwalk 20:12.4 6:31
50 Roi Soriano Jr C B Thomas Jefferson 20:23.6 6:35
51 Luke Woltmann Fr C B Lewis Central 20:27.4 6:36
52 Antonieh Kopsa So Marshalltown 20:30.7 6:37
53 Logan Fuller So C B Lewis Central 20:33.6 6:38
54 Gavin Rothmeyer Fr C B Thomas Jefferson 20:40.4 6:40
55 Noah Hermenson Sr Marshalltown 20:47.5 6:42
56 Ethan Edwards Jr C B Lewis Central 21:04.4 6:48
57 Carter Smith Jr Valley 21:04.8 6:48
58 Ethan Benscooter Sr Marshalltown 21:11.9 6:50
59 Matt Foster Sr C B Thomas Jefferson 21:20.8 6:53
60 Marco Herrera Jr Marshalltown 21:28.5 6:56
61 Nicholas Price Sr Marshalltown 21:29.8 6:56
62 Kade Diercks Fr C B Lewis Central 21:38.4 6:59
63 Caleb Bonsack Fr C B Lewis Central 22:42.3 7:19
64 Evan Milner Sr C B Thomas Jefferson 23:49.2 7:41
65 Emmanuel Vallin So C B Thomas Jefferson 24:42.8 7:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Norwalk
4-2-2-2-1
Gap: 0:15
88:04
17:37
5:41
37 Patrick Foster
Sr
17:31
5:39
5
Derek Webster
Sr
17:34
5:40
6
Brody Lucas
Jr
17:35
5:40
7
Donovan Card
So
17:40
5:42
8
Jack Brown
So
17:46
5:44
11
Will Chase
So
18:47
6:04
22
Noah Buhrow
Fr
19:01
6:08
25
2 Ankeny Centennial
1-1-1-1-2
Gap: 1:37
88:30
17:42
5:43
42 Gabriel Vicker
Sr
16:52
5:27
1
Connor Cunningham
Sr
17:25
5:37
3
Kade Christensen
Sr
17:43
5:43
9
Tyler Schermerhorn
Jr
18:00
5:48
12
Nate Jones
Sr
18:29
5:58
17
Cooper Majors
Jr
18:35
6:00
18
Ryan Bybee
Sr
18:36
6:00
20
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Valley
5-5-4-3-3
Gap: 1:03
92:48
18:34
5:59
93 Adam Hisel
Sr
18:02
5:49
13
Alex Traynor
Sr
18:21
5:55
15
Alec Dephillips
Sr
18:23
5:56
16
Andrew Ross
Sr
18:56
6:07
23
Jackson Skahill
Jr
19:05
6:09
26
Alexander Wauson
Fr
19:20
6:14
33
Zachary Hill
Sr
19:26
6:16
34
4 C B Lewis Central
2-4-5-4-4
Gap: 2:51
94:18
18:52
6:05
114 Ethan Eichhorn
Fr
17:20
5:35
2
Nathan Sell
Sr
18:37
6:00
21
Kayden Pearson
Sr
18:57
6:07
24
Jonah Churchill
Jr
19:14
6:12
30
Tyler Ruiz
Sr
20:11
6:31
37
Luke Woltmann
Fr
20:27
6:36
40
Logan Fuller
So
20:34
6:38
42
5 C B Thomas Jefferson
3-3-3-5-5
Gap: 2:57
94:58
19:00
6:08
118 Aidan Booton
Sr
17:26
5:38
4
Juan Martinez
Sr
17:45
5:44
10
Alex Aguilar
Sr
19:10
6:11
27
Hunter Ryba
Sr
20:12
6:31
38
Roi Soriano
Jr
20:24
6:35
39
Gavin Rothmeyer
Fr
20:40
6:40
43
Matt Foster
Sr
21:21
6:53
46
6 Waukee
6-6-6-6-6
Gap: 1:10
94:23
18:53
6:05
121 Drew Lehman
So
18:07
5:51
14
Josh Dejohn
Jr
18:36
6:00
19
Garrett Weber
So
19:11
6:11
28
Aidan Cooper
Fr
19:12
6:12
29
Joel Bloomer
Fr
19:17
6:13
31
Connor Barry
Sr
19:20
6:14
32
Chad Denadel
Jr
19:32
6:18
35
7 Marshalltown
7-7-7-7-7
Gap: 1:29
103:58
20:48
6:42
213 Jason Strand
So
20:00
6:27
36
Antonieh Kopsa
So
20:31
6:37
41
Noah Hermenson
Sr
20:48
6:42
44
Ethan Benscooter
Sr
21:12
6:50
45
Marco Herrera
Jr
21:29
6:56
47
Nicholas Price
Sr
21:30
6:56
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny Centennial
1-1-1-1-1
Gap: 1:23
95:11
19:02
6:08
30 Cooper Majors
Jr
18:35
6:00
1
Ryan Bybee
Sr
18:36
6:00
2
Aj Schermerhorn
Fr
18:54
6:06
4
Parker Lundberg
So
19:09
6:11
6
Nate Burns
Sr
19:57
6:26
17








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Norwalk
2-2-2-2-2
Gap: 1:25
97:00
19:24
6:15
48 Will Chase
So
18:47
6:04
3
Noah Buhrow
Fr
19:01
6:08
5
Luke Geyer
Jr
19:09
6:11
7
Ethan Franklin
So
19:50
6:24
14
Grant Miller
Jr
20:12
6:31
19








3 Valley
4-3-3-3-3
Gap: 1:45
99:02
19:48
6:23
67 Alexander Wauson
Fr
19:20
6:14
9
Zachary Hill
Sr
19:26
6:16
10
Andrew Liesland
Jr
19:33
6:18
12
Levi Orman
Fr
19:39
6:20
13
Carter Smith
Jr
21:05
6:48
23








4 Waukee
3-3-4-4-4
Gap: 0:46
98:45
19:45
6:22
68 Connor Barry
Sr
19:20
6:14
8
Chad Denadel
Jr
19:32
6:18
11
Samuel Lanz
Sr
19:52
6:25
15
Cael Klinkenborg
So
19:56
6:26
16
Kyle Witte
Jr
20:06
6:29
18








5 C B Lewis Central
5-5-5-5-5
Gap: 2:15
106:26
21:17
6:52
112 Luke Woltmann
Fr
20:27
6:36
20
Logan Fuller
So
20:34
6:38
21
Ethan Edwards
Jr
21:04
6:48
22
Kade Diercks
Fr
21:38
6:59
24
Caleb Bonsack
Fr
22:42
7:19
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Evan Mcclinton Fr Valley 18:59.8 6:08
2 Noah Segar Jr Ankeny Centennial 19:37.8 6:20 1/9 10/19 2/7 22:26
(2:48)
22:26
(2:48)
22:26
(2:48)
You ROCK! (LY, LR, PR)
3 Ethan Mcdermott So Valley 19:57.4 6:26
4 Cody Swensen Jr Valley 19:59.3 6:27
5 Paul Andersen Jr Valley 20:03.1 6:28
6 Jack Cavan Fr Valley 20:13.5 6:31
7 Aidan Limback So Valley 20:19.7 6:33
8 Austin Jones So Waukee 20:22.5 6:34
9 Colin Frederick Sr Norwalk 20:25.7 6:35
10 Lucas Trosper Fr Ankeny Centennial 20:26.7 6:36 2/9 12/19 2/7
11 Adam Serck Sr Norwalk 20:27.4 6:36
12 Ethan Ver Helst Jr Ankeny Centennial 20:33.6 6:38 3/9 13/19 2/7 25:38
(5:04)
25:38
(5:04)
You ROCK! (LR, PR)
13 Brooklyn Pierce Sr Waukee 20:34.5 6:38
14 Ben Tope Sr Waukee 20:40.5 6:40
15 Henry De Bruijn So Waukee 20:41.1 6:40
16 Keaton Basinger Sr Norwalk 20:42.5 6:41
17 Charlie Petersen Jr Waukee 20:42.6 6:41
18 Saiphani Sirimalle So Waukee 20:48.4 6:43
19 Trent Frederick So Norwalk 20:51.3 6:44
20 Gaham Randall Jr Ankeny Centennial 20:53.4 6:44 4/9 14/19 4/7 23:22
(2:29)
23:22
(2:29)
23:22
(2:29)
You ROCK! (LY, LR, PR)
21 Caden Stumbaugh So Norwalk 20:54 6:45
22 Luke Auderer So Ankeny Centennial 20:54.8 6:45 5/9 15/19 4/7 21:57
(1:02)
21:57
(1:02)
21:57
(1:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Nathan Stocker Fr Norwalk 20:59.4 6:46
24 Joel McCleary Jr Ankeny Centennial 21:04.1 6:48 6/9 16/19 4/7 22:14
(1:10)
22:14
(1:10)
22:14
(1:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Tanner Merriman So Norwalk 21:09.3 6:49
26 Joel Nelson Jr Ankeny Centennial 21:11.1 6:50 7/9 17/19 2/7 21:59
(0:48)
21:59
(0:48)
21:30
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
27 Andrew Croft So Valley 21:13.2 6:51
28 Joe Dombrosky Jr Waukee 21:15.3 6:51
29 Brenden Owens Fr Ankeny Centennial 21:17.6 6:52 8/9 18/19 1/6
30 Callan Mefford Jr Ankeny Centennial 21:18 6:52 9/9 19/19 1/6 24:59
(3:41)
24:59
(3:41)
24:59
(3:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Trevor Hulsing Sr Waukee 21:18.3 6:52
32 Jacob Forney Fr Valley 21:24.4 6:54
33 Bryan Wadsworth Sr Waukee 21:27.8 6:55
34 Cameron Mesman Sr Waukee 21:32.7 6:57
35 Daniel Webster Fr Norwalk 21:35.4 6:58
36 Matt Bendinger Jr Valley 21:39.5 6:59
37 Andy Tran Jr Valley 21:40.6 7:00
38 Blake Busch Fr Valley 21:58.1 7:05
39 Tianci Sun So Valley 21:59.6 7:06
40 Quinn Scallon Fr Norwalk 22:05.1 7:07
41 Dylan Voudry Fr C B Lewis Central 22:06.6 7:08
42 Evan Walker Fr Valley 22:06.7 7:08
43 Noah Trannel Fr Valley 22:06.9 7:08
44 Jaxton Anderson So C B Lewis Central 22:08.4 7:09
45 Jesse Floyd Jr Valley 22:10.5 7:09
46 Mark Markuson So C B Thomas Jefferson 22:31.6 7:16
47 Jacob Phillips Sr Valley 22:33.6 7:17
48 Aaron Burney Jr C B Thomas Jefferson 23:05 7:27
49 Alex Ruhaak Sr C B Lewis Central 23:08 7:28
50 Quentin Allen Jr C B Lewis Central 23:17.2 7:31
51 Luis Barradas Jr C B Lewis Central 23:18.2 7:31
52 Nate Baetke Fr C B Lewis Central 23:20.2 7:32
53 Tony Tran Sr C B Thomas Jefferson 23:20.7 7:32
54 Diego Teada Fr Marshalltown 23:21.3 7:32
55 Ethan Bose So C B Thomas Jefferson 23:24.4 7:33
56 Sam Murray Fr C B Lewis Central 23:31 7:35
57 Elliot Baughman So Valley 23:41.1 7:38
58 Parker Klement Fr C B Lewis Central 23:51.9 7:42
59 Aaron Seberger Jr Marshalltown 24:43.5 7:59
60 Jack Kavars Jr C B Lewis Central 24:51.6 8:01
61 Carson Snyder Fr Marshalltown 24:52.7 8:02
62 Sebastian Guitierez So Marshalltown 25:05 8:05
63 Freddy Ross Sr Marshalltown 25:49.9 8:20
64 Nick Berg Fr C B Thomas Jefferson 26:13.7 8:28
65 Owen Miller Jr Marshalltown 26:19.9 8:30
66 Victor Zavala Sr Marshalltown 26:29.5 8:33
67 Asa Neville So C B Thomas Jefferson 27:35.3 8:54
68 Poe Hsee Jr C B Thomas Jefferson 27:36.5 8:54
69 Amer Ibar Sr C B Thomas Jefferson 29:16.2 9:27
70 Joel Santacruz So C B Thomas Jefferson 30:17.2 9:46
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
99:13
19:51
6:24
19 Evan Mcclinton
Fr
19:00
6:08
1
Ethan Mcdermott
So
19:57
6:26
3
Cody Swensen
Jr
19:59
6:27
4
Paul Andersen
Jr
20:03
6:28
5
Jack Cavan
Fr
20:14
6:31
6
Aidan Limback
So
20:20
6:33
7
Andrew Croft
So
21:13
6:51
27
2 Ankeny Centennial
2-2-2-2-2
Gap: 1:17
102:26
20:29
6:37
66 Noah Segar
Jr
19:38
6:20
2
Lucas Trosper
Fr
20:27
6:36
10
Ethan Ver Helst
Jr
20:34
6:38
12
Gaham Randall
Jr
20:53
6:44
20
Luke Auderer
So
20:55
6:45
22
Joel McCleary
Jr
21:04
6:48
24
Joel Nelson
Jr
21:11
6:50
26
3 Waukee
3-4-3-3-3
Gap: 0:20
103:01
20:36
6:39
67 Austin Jones
So
20:23
6:34
8
Brooklyn Pierce
Sr
20:35
6:38
13
Ben Tope
Sr
20:41
6:40
14
Henry De Bruijn
So
20:41
6:40
15
Charlie Petersen
Jr
20:43
6:41
17
Saiphani Sirimalle
So
20:48
6:43
18
Joe Dombrosky
Jr
21:15
6:51
28
4 Norwalk
4-3-4-4-4
Gap: 0:28
103:21
20:40
6:40
76 Colin Frederick
Sr
20:26
6:35
9
Adam Serck
Sr
20:27
6:36
11
Keaton Basinger
Sr
20:43
6:41
16
Trent Frederick
So
20:51
6:44
19
Caden Stumbaugh
So
20:54
6:45
21
Nathan Stocker
Fr
20:59
6:46
23
Tanner Merriman
So
21:09
6:49
25
5 C B Lewis Central
5-5-5-5-5
Gap: 1:12
113:58
22:48
7:21
161 Dylan Voudry
Fr
22:07
7:08
29
Jaxton Anderson
So
22:08
7:09
30
Alex Ruhaak
Sr
23:08
7:28
33
Quentin Allen
Jr
23:17
7:31
34
Luis Barradas
Jr
23:18
7:31
35
Nate Baetke
Fr
23:20
7:32
36
Sam Murray
Fr
23:31
7:35
40
6 C B Thomas Jefferson
6-6-6-6-6
Gap: 3:42
118:35
23:43
7:39
184 Mark Markuson
So
22:32
7:16
31
Aaron Burney
Jr
23:05
7:27
32
Tony Tran
Sr
23:21
7:32
37
Ethan Bose
So
23:24
7:33
39
Nick Berg
Fr
26:14
8:28
45
Asa Neville
So
27:35
8:54
48
Poe Hsee
Jr
27:37
8:54
49
7 Marshalltown
7-7-7-7-7
Gap: 2:29
123:52
24:46
8:00
208 Diego Teada
Fr
23:21
7:32
38
Aaron Seberger
Jr
24:44
7:59
41
Carson Snyder
Fr
24:53
8:02
42
Sebastian Guitierez
So
25:05
8:05
43
Freddy Ross
Sr
25:50
8:20
44
Owen Miller
Jr
26:20
8:30
46
Victor Zavala
Sr
26:30
8:33
47
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.