Ankeny Centennial Results from the Knoxville Invitational at Pine Knolls Golf Club on 9/29/20

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Allison Su Sr JV 22:05.45 7:08 3.1 2/82 2/6 8/12 1/12 21:46 You ROCK! (SBP, DSR)
Anja Peck Fr V 21:00.74 6:47 3.1 14/85 3/6 3/12 2/13 21:19
(0:18,1.4)
You ROCK! (DPR)
Ava Birchmier So JV 22:37.97 7:18 3.1 6/82 3/6 9/12 2/12 21:42 You ROCK! (DSR)
Ava Rounds So JV 23:46.95 7:40 3.1 11/82 6/6 12/12 1/5 26:15
(2:28,9.4)
You ROCK! (DPR)
Camden Hershberger So V 21:48.6 7:02 3.1 23/85 5/6 5/12 3/13 21:05 You ROCK! (SBP)
Charlie Brink So JV 23:35 7:36 3.1 9/82 5/6 11/12 1/6 24:29
(0:54,3.7)
You ROCK! (DPR)
Claire Anonson Jr JV 23:17.72 7:31 3.1 7/82 4/6 10/12 1/10 22:11 You ROCK! (DSR)
Grace Meador Sr V 22:00.36 7:06 3.1 26/85 6/6 7/12 2/11 20:14
Katie Jensen Sr V 20:16.68 6:32 3.1 7/85 2/6 2/12 2/13 20:07
Kendall Jorgensen Jr V 21:48.04 7:02 3.1 22/85 4/6 4/12 3/13 20:27
Macie Langstraat Sr JV 21:56.89 7:05 3.1 1/82 1/6 6/12 1/12 20:41
Rondi Quass So V 19:28.05 6:17 3.1 3/85 1/6 1/12 2/14 19:29
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/13 104:22
2:21
3.1 6:44 6:17 7:02 69 6:26 Rondi Quass (3), Katie Jensen (7), Anja Peck (14), Kendall Jorgensen (22), Camden Hershberger (23)
JV 1st 5 1/6 113:33
1:38
3.1 7:20 7:05 7:36 25 7:20 Macie Langstraat (1), Allison Su (2), Ava Birchmier (6), Claire Anonson (7), Charlie Brink (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Paityn Noe So Ballard Community 18:21.25 5:55
2 Shewaye Johnson So Ballard Community 19:07.31 6:10
3 Rondi Quass So Ankeny Centennial 19:28.05 6:17 1/6 1/12 2/14
4 Braelyn Baker Sr Creston 19:58.66 6:27
5 Breelie Mauro So Norwalk Community 20:05.31 6:29
6 Norah Pearson So Knoxville 20:12.77 6:31
7 Katie Jensen Sr Ankeny Centennial 20:16.68 6:32 2/6 2/12 2/13
8 Caitlin Maher Sr Ballard Community 20:29.54 6:37
9 Rylee Dunkin So Twin Cedars 20:46.77 6:42
10 Hermanson Phoebe Jr Marshalltown 20:49.39 6:43
11 Josie Fleischmann Sr Ballard Community 20:49.88 6:43
12 Ava Vance Fr Ballard Community 20:54.12 6:45
13 Brooke Loewe Jr Ballard Community 20:57.48 6:46
14 Anja Peck Fr Ankeny Centennial 21:00.74 6:47 3/6 3/12 2/13
15 Kylie Winkler Jr Norwalk Community 21:10.29 6:50
16 Annika Wallace Sr Norwalk Community 21:16.53 6:52
17 Kiana Vogel Jr Norwalk Community 21:22.71 6:54
18 Morgan Weeks Jr Norwalk Community 21:27.62 6:55
19 Paige Davis Sr Creston 21:28.47 6:56
20 Kate Huisinga Jr Ballard Community 21:38.06 6:59
21 Darci Wiseman Jr Winterset 21:45.34 7:01
22 Kendall Jorgensen Jr Ankeny Centennial 21:48.04 7:02 4/6 4/12 3/13
23 Camden Hershberger So Ankeny Centennial 21:48.6 7:02 5/6 5/12 3/13 You ROCK! (SBP)
24 Odaly Flores Sr Marshalltown 21:51.91 7:03
25 Cheyanne Bruns So Twin Cedars 21:57.13 7:05
26 Grace Meador Sr Ankeny Centennial 22:00.36 7:06 6/6 7/12 2/11
27 Jaclyn Holmes Fr Pella Christian 22:08.35 7:09
28 Sami Craven Fr Winterset 22:09.02 7:09
29 Micah Yeager Jr Winterset 22:10.12 7:09
30 Kennedy Wendl Jr Norwalk Community 22:10.4 7:09
31 J'Lyn Knutson Sr Melcher-Dallas 22:11.28 7:09
32 Morgan Sutton Fr Winterset 22:12.08 7:10
33 Micah Blevins So Marshalltown 22:13.32 7:10
34 Tiffani Koonce Fr P C M 22:15.79 7:11
35 Emerson Fehrer Fr Chariton 22:23.61 7:13
36 Addi Carter Jr Oskaloosa 22:29.57 7:15
37 Eva Hoch Sr Norwalk Community 22:31.26 7:16
38 Dyllan Kaufman So Winterset 22:34.73 7:17
39 Anna Coniglio Fr Oskaloosa 22:52.27 7:23
40 Rassmusen Grace So Marshalltown 22:52.43 7:23
41 Lauren Peterson Jr Urbandale 23:20.33 7:32
42 Mia Kerr Jr Winterset 23:21.37 7:32
43 Abby Benshoff Sr Winterset 23:31.23 7:35
44 Natalie Collins Fr Knoxville 23:36.43 7:37
45 Milanna Primakov So Chariton 23:47.48 7:40
46 Rachel Smith Jr Marshalltown 23:55.16 7:43
47 Margo Chipps Sr P C M 23:56.51 7:43
48 Zoe Ralston Fr Creston 24:01.36 7:45
49 Haddon Anderson So Chariton 24:03.02 7:45
50 Marley Pearce Sr Urbandale 24:04.48 7:46
51 Riley Devore So P C M 24:09.99 7:48
52 Taylor Jones Jr Knoxville 24:14.54 7:49
53 Riley DeGonnia So Creston 24:21.62 7:51
54 Sailor Anderson Sr Chariton 24:27.52 7:53
55 Mykenna Cole Sr Urbandale 24:29.47 7:54
56 Taryn Steenhoek Jr P C M 24:32.27 7:55
57 Seltman Hannah So Marshalltown 24:32.53 7:55
58 Addison Danenhauer So Urbandale 24:34.59 7:56
59 Lauryn Bibbs Jr Urbandale 24:34.87 7:56
60 Kisha Reed So Twin Cedars 24:36.11 7:56
61 Jillian Fairbanks So P C M 24:40.23 7:57
62 Karis Fikkert Fr Pella Christian 24:40.75 7:58
63 Sophia Steenhoek So P C M 24:47.8 8:00
64 Tanna Davis Sr Knoxville 24:50.94 8:01
65 Savannah Oosterheert Fr Pella Christian 24:56.66 8:03
66 Jalen Nelson Sr Knoxville 24:58.9 8:04
67 Delaney Baird Jr P C M 25:07.67 8:06
68 Margaret Augustine Sr Marshalltown 25:09.31 8:07
69 Olivia Stodghill Jr Oskaloosa 25:17.49 8:10
70 Molly Sickels Sr Creston 25:22.94 8:11
71 Morgan Buxton Sr Creston 25:26.3 8:12
72 Jenna Van Maanen So Pella Christian 25:34.58 8:15
73 Olivia Maasdam Jr Knoxville 25:43.75 8:18
74 Grace Bailey Jr Twin Cedars 25:48.02 8:19
75 Nadiia Miroshnik Jr Chariton 25:57.37 8:22
76 Morgan Drost Fr Oskaloosa 26:06.24 8:25
77 Dani Johnston Jr Knoxville 26:10.46 8:27
78 Emma Pantini So Creston 26:21.17 8:30
79 Brooke Roby Jr Twin Cedars 26:21.77 8:30
80 Paiven Knoot Sr Oskaloosa 26:38.68 8:36
81 Vivian Bauer Jr Chariton 27:08.27 8:45
82 Abby Kopytko Jr Chariton 27:16.86 8:48
83 Alison Arellano Fr Oskaloosa 27:59.25 9:02
84 Metje Michmershuizen So Pella Christian 28:01.67 9:02
85 Leah Osborn So Pella Christian 29:54.37 9:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ballard Community
1-1-1-1-1
Gap: 2:33
99:42
19:56
6:26
34 Paityn Noe
So
18:21
5:55
1
Shewaye Johnson
So
19:07
6:10
2
Caitlin Maher
Sr
20:30
6:37
8
Josie Fleischmann
Sr
20:50
6:43
11
Ava Vance
Fr
20:54
6:45
12
Brooke Loewe
Jr
20:57
6:46
13
Kate Huisinga
Jr
21:38
6:59
20
2 Ankeny Centennial
2-2-2-2-2
Gap: 2:21
104:22
20:52
6:44
69 Rondi Quass
So
19:28
6:17
3
Katie Jensen
Sr
20:17
6:32
7
Anja Peck
Fr
21:01
6:47
14
Kendall Jorgensen
Jr
21:48
7:02
22
Camden Hershberger
So
21:49
7:02
23
Grace Meador
Sr
22:00
7:06
26




3 Norwalk Community
4-3-3-3-3
Gap: 1:22
105:22
21:04
6:48
71 Breelie Mauro
So
20:05
6:29
5
Kylie Winkler
Jr
21:10
6:50
15
Annika Wallace
Sr
21:17
6:52
16
Kiana Vogel
Jr
21:23
6:54
17
Morgan Weeks
Jr
21:28
6:55
18
Kennedy Wendl
Jr
22:10
7:09
30
Eva Hoch
Sr
22:31
7:16
36
4 Winterset
8-7-6-5-4
Gap: 0:49
110:51
22:10
7:09
146 Darci Wiseman
Jr
21:45
7:01
21
Sami Craven
Fr
22:09
7:09
28
Micah Yeager
Jr
22:10
7:09
29
Morgan Sutton
Fr
22:12
7:10
31
Dyllan Kaufman
So
22:35
7:17
37
Mia Kerr
Jr
23:21
7:32
41
Abby Benshoff
Sr
23:31
7:35
42
5 Marshalltown
7-5-4-4-5
Gap: 3:06
111:42
22:20
7:12
150 Hermanson Phoebe
Jr
20:49
6:43
10
Odaly Flores
Sr
21:52
7:03
24
Micah Blevins
So
22:13
7:10
32
Rassmusen Grace
So
22:52
7:23
39
Rachel Smith
Jr
23:55
7:43
45
Seltman Hannah
So
24:33
7:55
56
Margaret Augustine
Sr
25:09
8:07
67
6 Creston
3-4-5-6-6
Gap: 5:24
115:13
23:03
7:26
191 Braelyn Baker
Sr
19:59
6:27
4
Paige Davis
Sr
21:28
6:56
19
Zoe Ralston
Fr
24:01
7:45
47
Riley DeGonnia
So
24:22
7:51
52
Molly Sickels
Sr
25:23
8:11
69
Morgan Buxton
Sr
25:26
8:12
70
Emma Pantini
So
26:21
8:30
77
7 Knoxville
5-7-8-7-7
Gap: 4:46
117:54
23:35
7:36
228 Norah Pearson
So
20:13
6:31
6
Natalie Collins
Fr
23:36
7:37
43
Taylor Jones
Jr
24:15
7:49
51
Tanna Davis
Sr
24:51
8:01
63
Jalen Nelson
Sr
24:59
8:04
65
Olivia Maasdam
Jr
25:44
8:18
72
Dani Johnston
Jr
26:10
8:27
76
8 P C M
10-11-10-10-8
Gap: 2:24
119:35
23:55
7:43
244 Tiffani Koonce
Fr
22:16
7:11
33
Margo Chipps
Sr
23:57
7:43
46
Riley Devore
So
24:10
7:48
50
Taryn Steenhoek
Jr
24:32
7:55
55
Jillian Fairbanks
So
24:40
7:57
60
Sophia Steenhoek
So
24:48
8:00
62
Delaney Baird
Jr
25:08
8:06
66
8 Twin Cedars
6-5-7-8-8
Gap: 5:35
119:30
23:54
7:43
244 Rylee Dunkin
So
20:47
6:42
9
Cheyanne Bruns
So
21:57
7:05
25
Kisha Reed
So
24:36
7:56
59
Grace Bailey
Jr
25:48
8:19
73
Brooke Roby
Jr
26:22
8:30
78








10 Chariton
11-10-9-9-10
Gap: 3:34
120:39
24:08
7:47
253 Emerson Fehrer
Fr
22:24
7:13
34
Milanna Primakov
So
23:47
7:40
44
Haddon Anderson
So
24:03
7:45
48
Sailor Anderson
Sr
24:28
7:53
53
Nadiia Miroshnik
Jr
25:57
8:22
74
Vivian Bauer
Jr
27:08
8:45
80
Abby Kopytko
Jr
27:17
8:48
81
11 Urbandale
13-13-12-11-11
Gap: 1:15
121:04
24:13
7:49
258 Lauren Peterson
Jr
23:20
7:32
40
Marley Pearce
Sr
24:04
7:46
49
Mykenna Cole
Sr
24:29
7:54
54
Addison Danenhauer
So
24:35
7:56
57
Lauryn Bibbs
Jr
24:35
7:56
58








12 Oskaloosa
12-9-11-12-12
Gap: 4:09
123:24
24:41
7:58
295 Addi Carter
Jr
22:30
7:15
35
Anna Coniglio
Fr
22:52
7:23
38
Olivia Stodghill
Jr
25:17
8:10
68
Morgan Drost
Fr
26:06
8:25
75
Paiven Knoot
Sr
26:39
8:36
79
Alison Arellano
Fr
27:59
9:02
82




13 Pella Christian
9-12-13-13-13
Gap: 5:53
125:22
25:04
8:05
306 Jaclyn Holmes
Fr
22:08
7:09
27
Karis Fikkert
Fr
24:41
7:58
61
Savannah Oosterheert
Fr
24:57
8:03
64
Jenna Van Maanen
So
25:35
8:15
71
Metje Michmershuizen
So
28:02
9:02
83
Leah Osborn
So
29:54
9:39
84




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Macie Langstraat Sr Ankeny Centennial 21:56.89 7:05 1/6 6/12 1/12
2 Allison Su Sr Ankeny Centennial 22:05.45 7:08 2/6 8/12 1/12 You ROCK! (SBP)
3 McKenzie Koerselman Jr Norwalk Community 22:29.75 7:15
4 Natalie Martin Sr Norwalk Community 22:33.62 7:17
5 Raegan Levi Jr Norwalk Community 22:37.49 7:18
6 Ava Birchmier So Ankeny Centennial 22:37.97 7:18 3/6 9/12 2/12
7 Claire Anonson Jr Ankeny Centennial 23:17.72 7:31 4/6 10/12 1/10
8 Payton Hunter Fr Norwalk Community 23:30 7:35
9 Charlie Brink So Ankeny Centennial 23:35 7:36 5/6 11/12 1/6
10 Bree Tenges So Indianola 23:38.65 7:38
11 Ava Rounds So Ankeny Centennial 23:46.95 7:40 6/6 12/12 1/5
12 Emily Bellizzi Jr Norwalk Community 23:55.45 7:43
13 Karsyn Kaufman So Winterset 24:04.14 7:46
14 Kiera Fonseca Jr Indianola 24:16.4 7:50
15 Haden Werling Sr Indianola 24:17.62 7:50
16 Chloe Martin So Norwalk Community 24:30.86 7:54
17 Elise Heckert Jr Norwalk Community 24:31.63 7:55
18 Faith Roozeboom Fr Knoxville 24:35.96 7:56
19 Autumn Stafford So Creston 24:46.28 7:59
20 Angelina Chuong Sr Creston 24:56.85 8:03
21 Lexi Soukup Sr Norwalk Community 25:00.34 8:04
22 Carly Richards So Indianola 25:04.54 8:05
23 Megan Howard Jr Indianola 25:16.52 8:09
24 Maren Haynes Fr Indianola 25:22.83 8:11
25 Mallory Wilson So Creston 25:50.47 8:20
26 Makenna Ainsworth Sr Marshalltown 25:54.8 8:22
27 Samantha York Jr Dallas Center-Grimes 25:55.26 8:22
28 Sophie Meekma Fr Dallas Center-Grimes 25:55.53 8:22
29 Hotchkiss Sydney Jr Marshalltown 25:57.42 8:22
30 Hannah Eilers Sr Indianola 25:58.25 8:23
31 Abby Lumsden Sr Oskaloosa 26:09.74 8:26
32 Rachel Henrici So Dallas Center-Grimes 26:12.98 8:27
33 Izzy Kidd Sr Dallas Center-Grimes 26:13.4 8:28
34 Aubrey Christiansen So Dallas Center-Grimes 26:15.56 8:28
35 Melody Torres Sr Knoxville 26:19.48 8:30
36 Megan Young So Urbandale 26:19.55 8:30
37 Sydney Strunk So Creston 26:20.94 8:30
38 Leah Morris Fr Norwalk Community 26:21.79 8:30
39 Hanna Linsley So Knoxville 26:23.06 8:31
40 Ava Bibbs Fr Urbandale 26:24.73 8:31
41 Megan Davis Jr Dallas Center-Grimes 26:25.33 8:31
42 Anna Thompson Fr Urbandale 26:31.2 8:33
43 Kaiya Kralik Fr Norwalk Community 26:41.94 8:37
44 Ava Lowden Sr Winterset 26:46.66 8:38
45 Jayden Jensen So Chariton 27:11.13 8:46
46 Isabel George So Norwalk Community 27:25.67 8:51
47 Sophie Murphy Sr Knoxville 27:38.09 8:55
48 Callie Tuttle Jr Marshalltown 27:42.54 8:56
49 Haylee Sonius Sr Chariton 27:48.77 8:58
50 Alyssa Rippel Jr Chariton 27:53.99 9:00
51 Shelby Johnson Sr Dallas Center-Grimes 28:03.71 9:03
52 Ainslea Schmidt Jr Dallas Center-Grimes 28:09.02 9:05
53 Cate Humpal So P C M 28:13.52 9:06
54 Lucy Buckley Jr Norwalk Community 28:17.64 9:08
55 Andrea Arellano Sr Oskaloosa 28:17.7 9:08
56 Brianna Fonseca Jr Indianola 28:33.05 9:13
57 Sierra Howland So Norwalk Community 28:34.37 9:13
58 Paige Kingrey So Knoxville 28:35.71 9:13
59 Jaclynn Adams So Norwalk Community 28:50.08 9:18
60 Amanda Fay Sr Oskaloosa 28:53.34 9:19
61 Maddy Lepley Jr Norwalk Community 29:33.95 9:32
62 Bianca Bakley Jr Norwalk Community 29:34.29 9:32
63 Pyatak Vanessa So Chariton 29:38.05 9:34
64 Aubrie Tejada Fr Marshalltown 29:41.59 9:35
65 Cheyenne Andrews So Chariton 30:05.35 9:42
66 Alexa Riesselman Sr Dallas Center-Grimes 30:15.28 9:46
67 Jocelyn Brandt So P C M 30:19.1 9:47
68 Hanna Townley Jr P C M 30:19.58 9:47
69 Addy Tucker Fr Winterset 31:00.06 10:00
70 Delaney Grant Sr Dallas Center-Grimes 31:00.07 10:00
71 Sydney Neil So Knoxville 31:20.49 10:07
72 Megan Smith Jr Indianola 31:56.83 10:18
73 Lanie Hamilton So Knoxville 32:09.48 10:22
74 Katie Nichols Sr Indianola 32:12.94 10:24
75 Bailey Pierce Jr Dallas Center-Grimes 32:25.43 10:28
76 Carly Malloy Jr Oskaloosa 32:38.14 10:32
77 Emily Dean So Knoxville 33:14.8 10:43
78 Teagan Glover So P C M 34:09.55 11:01
79 Bella Bauman Jr Dallas Center-Grimes 34:26.43 11:07
80 Gracie Smith Jr Knoxville 34:56.63 11:16
81 Brianna Borneman Sr Dallas Center-Grimes 34:59.83 11:17
82 Lauren Whitaker So Norwalk Community 35:53.15 11:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny Centennial
1-1-1-1-1
Gap: 1:38
113:33
22:43
7:20
25 Macie Langstraat
Sr
21:57
7:05
1
Allison Su
Sr
22:05
7:08
2
Ava Birchmier
So
22:38
7:18
6
Claire Anonson
Jr
23:18
7:31
7
Charlie Brink
So
23:35
7:36
9
Ava Rounds
So
23:47
7:40
11




2 Norwalk Community
2-2-2-2-2
Gap: 1:26
115:06
23:01
7:26
32 McKenzie Koerselman
Jr
22:30
7:15
3
Natalie Martin
Sr
22:34
7:17
4
Raegan Levi
Jr
22:37
7:18
5
Payton Hunter
Fr
23:30
7:35
8
Emily Bellizzi
Jr
23:55
7:43
12
Chloe Martin
So
24:31
7:54
15
Elise Heckert
Jr
24:32
7:55
16
3 Indianola
3-3-3-3-3
Gap: 1:38
122:34
24:31
7:54
74 Bree Tenges
So
23:39
7:38
10
Kiera Fonseca
Jr
24:16
7:50
13
Haden Werling
Sr
24:18
7:50
14
Carly Richards
So
25:05
8:05
18
Megan Howard
Jr
25:17
8:09
19
Maren Haynes
Fr
25:23
8:11
20
Hannah Eilers
Sr
25:58
8:23
23
4 Dallas Center-Grimes
5-4-4-4-4
Gap: 0:20
130:33
26:07
8:25
118 Samantha York
Jr
25:55
8:22
21
Sophie Meekma
Fr
25:56
8:22
22
Rachel Henrici
So
26:13
8:27
24
Izzy Kidd
Sr
26:13
8:28
25
Aubrey Christiansen
So
26:16
8:28
26
Megan Davis
Jr
26:25
8:31
29
Shelby Johnson
Sr
28:04
9:03
34
5 Knoxville
4-5-5-5-5
Gap: 4:00
133:32
26:42
8:37
138 Faith Roozeboom
Fr
24:36
7:56
17
Melody Torres
Sr
26:19
8:30
27
Hanna Linsley
So
26:23
8:31
28
Sophie Murphy
Sr
27:38
8:55
31
Paige Kingrey
So
28:36
9:13
35
Sydney Neil
So
31:20
10:07
38
Lanie Hamilton
So
32:09
10:22
39
6 Chariton
6-6-6-6-6
Gap: 2:54
142:37
28:31
9:12
168 Jayden Jensen
So
27:11
8:46
30
Haylee Sonius
Sr
27:49
8:58
32
Alyssa Rippel
Jr
27:54
9:00
33
Pyatak Vanessa
So
29:38
9:34
36
Cheyenne Andrews
So
30:05
9:42
37








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.