Bartlett High School Results from the TSSAA Region 8 AAA Championships at Shelby Farms Park on 10/26/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Burke Jr V 16:54.9 5:27 3.1 10/65 3/7 3/7 2/10 17:13
(0:18,1.8)
17:13
(0:18,1.8)
17:13
(0:18,1.8)
Nice work! (LR, PR, DPR)
Jacob Pierce Sr V 17:44.8 5:43 3.1 24/65 7/7 7/7 1/7 18:11
(0:26,2.4)
18:11
(0:26,2.4)
17:41 Nice work! (LR, PR)
Landen McNair Fr V 17:09 5:32 3.1 13/65 5/7 5/7 1/9 16:31 16:31 16:31
Mathias Gurthie Jr V 17:38 5:41 3.1 19/65 6/7 6/7 1/8 17:35 17:35 17:35
Robert Dawson So V 16:24 5:17 3.1 3/65 2/7 2/7 1/11 16:28
(0:04,0.4)
16:28
(0:04,0.4)
16:15 Nice work! (LR, PR)
Rylee Hertter Jr V 17:06 5:31 3.1 12/65 4/7 4/7 1/9 16:58 16:58 16:58
Travis Jones Jr V 16:17 5:15 3.1 2/65 1/7 1/7 2/11 16:37
(0:20,2.0)
Nice work! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/9 83:51
0:52
3.1 5:25 5:15 5:32 40 5:25 84:45
(0:54,1.1)
84:45
(0:54,1.1%)
Nice work! (LR, PR) Travis Jones (2), Robert Dawson (3), Andrew Burke (10), Rylee Hertter (12), Landen McNair (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys V

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jackson Williams Jr Arlington 16:15 5:15
2 Travis Jones Jr Bartlett High School 16:17 5:15 1/7 1/7 2/11
3 Robert Dawson So Bartlett High School 16:24 5:17 2/7 2/7 1/11 16:28
(0:04)
16:28
(0:04)
Nice work! (LR, PR)
4 Bradley Turner Sr Houston 16:36 5:21
5 Garrett Meier Sr Collierville 16:42 5:23
6 Jacob Pringle Sr Collierville 16:47 5:25
7 Steve Belles Sr Houston 16:51 5:26
8 Collin Hoffman Sr Arlington 16:52 5:26
9 Jake Arnold So Houston 16:54 5:27
10 Andrew Burke Jr Bartlett High School 16:54.9 5:27 3/7 3/7 2/10 17:13
(0:18)
17:13
(0:18)
Nice work! (LR, PR)
11 Caleb Skinner Fr Collierville 17:03 5:30
12 Rylee Hertter Jr Bartlett High School 17:06 5:31 4/7 4/7 1/9 16:58 16:58
13 Landen McNair Fr Bartlett High School 17:09 5:32 5/7 5/7 1/9 16:31 16:31
14 Christia Stephens So Arlington 17:11 5:33
15 Luke Kerns Sr Arlington 17:22 5:36
16 Alec McCreary Jr Arlington 17:27 5:38
17 Brandon Joyner Jr Collierville 17:29 5:38
18 Jacob McVay Sr Collierville 17:35 5:40
19 Mathias Gurthie Jr Bartlett High School 17:38 5:41 6/7 6/7 1/8 17:35 17:35
20 Andre Brown Sr Whitehaven 17:40 5:42
21 Stephen Steinbach Sr Collierville 17:41 5:42
22 Charles Huebner So White Station 17:42 5:43
23 Damian Paudler Jr Houston 17:44 5:43
24 Jacob Pierce Sr Bartlett High School 17:44.8 5:43 7/7 7/7 1/7 18:11
(0:26)
18:11
(0:26)
Nice work! (LR, PR)
25 Caleb Hobbs Sr Germantown 17:45 5:44
26 Keyorray Moore Sr Southwind 17:58 5:48
27 Brandon Jordon So Arlington 17:59 5:48
28 Chandler Mason Fr Arlington 18:06 5:50
29 Justin Dugger Jr Collierville 18:08 5:51
30 Robert Randall Fr Houston 18:16 5:54
31 Andrew Cullins Jr Whitehaven 18:17 5:54
32 Jamieson Nelvis Jr White Station 18:29 5:58
33 James Reed Jr Germantown 18:34 5:59
34 Grant Robison Sr Houston 18:37 6:00
35 Chaysion Dawson So Whitehaven 18:46 6:03
36 Darryl Higgins So White Station 18:52 6:05
37 Andrew Weldon Sr White Station 19:00 6:08
38 Marius Steward So Whitehaven 19:04 6:09
39 Trevor Saulsberry Jr Whitehaven 19:08 6:10
40 Eddie Truszkowski So Houston 19:15 6:13
41 Hammond Humber Sr White Station 19:43 6:22
42 Kapell Eugene Jr Millington Central 19:44 6:22
43 Jaden Winston Sr White Station 19:54 6:25
44 Luke Nalos So White Station 20:02 6:28
45 Justin Eugene So Millington Central 20:03 6:28
46 Jeremiah Green So Southwind 20:23 6:35
47 Johnathan Young So Millington Central 20:40 6:40
48 Riley Leonard Jr Millington Central 21:19 6:53
49 Moctar Sarr Fr Whitehaven 21:21 6:53
50 Terrance Mosby So Whitehaven 21:40 6:59
51 Darrius Bridget So Germantown 21:51 7:03
52 Dedrick Anderson Sr Memphis Central 22:16 7:11
53 Deshawn Ricks Fr Ridgeway 23:37 7:37
54 Devrin Harris Jr Germantown 23:50 7:41
55 Evan Terlecki Fr Millington Central 24:06 7:46
56 Kevin Bautista So Germantown 24:12 7:48
57 Maxwell Saine So Germantown 25:22 8:11
58 Jaylan Moore Jr Ridgeway 25:53 8:21
59 Preston Pryor Jr Memphis Central 26:06 8:25
60 Edwin Salinas Germantown 26:14 8:28
61 Solomon Boyd Ridgeway 27:36 8:54
62 James Price Jr Ridgeway 27:37 8:55
63 Carlton Jefferson Ridgeway 27:39 8:55
64 Teddrick Cobbins Jr Memphis Central 27:43 8:56
65 Quadir Pierre Fr Ridgeway 28:00 9:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys V

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bartlett High School
2-1-1-1-1
Gap: 0:52
83:51
16:46
5:25
40 Travis Jones
Jr
16:17
5:15
2
Robert Dawson
So
16:24
5:17
3
Andrew Burke
Jr
16:55
5:27
10
Rylee Hertter
Jr
17:06
5:31
12
Landen McNair
Fr
17:09
5:32
13
Mathias Gurthie
Jr
17:38
5:41
19
Jacob Pierce
Sr
17:45
5:43
24
Nice work! (LR, PR)
2 Arlington
1-2-4-2-2
Gap: 1:12
85:07
17:01
5:29
54 Jackson Williams
Jr
16:15
5:15
1
Collin Hoffman
Sr
16:52
5:26
8
Christia Stephens
So
17:11
5:33
14
Luke Kerns
Sr
17:22
5:36
15
Alec McCreary
Jr
17:27
5:38
16
Brandon Jordon
So
17:59
5:48
26
Chandler Mason
Fr
18:06
5:50
27
3 Collierville
4-3-3-3-3
Gap: 0:53
85:36
17:07
5:31
57 Garrett Meier
Sr
16:42
5:23
5
Jacob Pringle
Sr
16:47
5:25
6
Caleb Skinner
Fr
17:03
5:30
11
Brandon Joyner
Jr
17:29
5:38
17
Jacob McVay
Sr
17:35
5:40
18
Stephen Steinbach
Sr
17:41
5:42
21
Justin Dugger
Jr
18:08
5:51
28
4 Houston
3-3-2-4-4
Gap: 1:40
86:21
17:16
5:34
72 Bradley Turner
Sr
16:36
5:21
4
Steve Belles
Sr
16:51
5:26
7
Jake Arnold
So
16:54
5:27
9
Damian Paudler
Jr
17:44
5:43
23
Robert Randall
Fr
18:16
5:54
29
Grant Robison
Sr
18:37
6:00
33
Eddie Truszkowski
So
19:15
6:13
39
5 Whitehaven
5-5-5-5-5
Gap: 1:28
92:55
18:35
6:00
159 Andre Brown
Sr
17:40
5:42
20
Andrew Cullins
Jr
18:17
5:54
30
Chaysion Dawson
So
18:46
6:03
34
Marius Steward
So
19:04
6:09
37
Trevor Saulsberry
Jr
19:08
6:10
38
Moctar Sarr
Fr
21:21
6:53
47
Terrance Mosby
So
21:40
6:59
48
6 White Station
6-6-6-6-6
Gap: 2:01
93:46
18:45
6:03
164 Charles Huebner
So
17:42
5:43
22
Jamieson Nelvis
Jr
18:29
5:58
31
Darryl Higgins
So
18:52
6:05
35
Andrew Weldon
Sr
19:00
6:08
36
Hammond Humber
Sr
19:43
6:22
40
Jaden Winston
Sr
19:54
6:25
42
Luke Nalos
So
20:02
6:28
43
7 Germantown
7-7-7-7-7
Gap: 6:27
106:12
21:14
6:51
210 Caleb Hobbs
Sr
17:45
5:44
25
James Reed
Jr
18:34
5:59
32
Darrius Bridget
So
21:51
7:03
49
Devrin Harris
Jr
23:50
7:41
51
Kevin Bautista
So
24:12
7:48
53
Maxwell Saine
So
25:22
8:11
54
Edwin Salinas
-
26:14
8:28
56
8 Millington Central
8-8-8-8-8
Gap: 4:22
105:52
21:10
6:50
228 Kapell Eugene
Jr
19:44
6:22
41
Justin Eugene
So
20:03
6:28
44
Johnathan Young
So
20:40
6:40
45
Riley Leonard
Jr
21:19
6:53
46
Evan Terlecki
Fr
24:06
7:46
52








9 Ridgeway
9-9-9-9-9
Gap: 4:02
132:22
26:28
8:32
279 Deshawn Ricks
Fr
23:37
7:37
50
Jaylan Moore
Jr
25:53
8:21
55
Solomon Boyd
-
27:36
8:54
57
James Price
Jr
27:37
8:55
58
Carlton Jefferson
-
27:39
8:55
59
Quadir Pierre
Fr
28:00
9:02
60




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.