Bartlett High School Results from the Crossing Paths Invitational at Oakland, TN Private Park on 9/12/20

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Moore Fr JV 25:08 8:06 3.1 37/60 7/12 15/20 3/4
Bradley Gordon Fr JV 25:52 8:21 3.1 44/60 10/12 18/20 2/3
Branden Riley Fr JV 25:22 8:11 3.1 41/60 9/12 17/20 2/3
Carson List So JV 25:14 8:08 3.1 38/60 8/12 16/20 3/4
Chance Kirby Jr V 17:11 5:33 3.1 9/57 4/8 4/20 1/8 18:07
(0:56,5.2)
Nice work! (DPR)
Christian Patterson So V 17:57 5:47 3.1 12/57 6/8 6/20 1/7 19:26
(1:29,7.6)
Nice work! (DPR)
Daniel Webster Jr JV 25:56 8:22 3.1 46/60 11/12 19/20 2/3 25:19 Nice work! (SBP, DSP, TB)
Dante Torres Fr JV 19:34 6:19 3.1 4/60 3/12 11/20 1/6
David Moulder Jr JV 23:12 7:29 3.1 28/60 6/12 14/20 2/5 22:57
Elijah Guthrie So JV 22:05 7:07 3.1 22/60 5/12 13/20 2/5 24:58
(2:53,11.5)
Nice work! (DPR)
Elliot Garst Jr V 16:42 5:23 3.1 4/57 3/8 3/20 1/8 16:45
(0:03,0.3)
Nice work! (DPR)
Ethan Wright Jr V 17:32 5:39 3.1 10/57 5/8 5/20 1/8 18:08
(0:36,3.3)
Nice work! (DPR)
Hudson Spangenberg So V 18:13 5:53 3.1 18/57 7/8 7/20 1/6 19:44
(1:31,7.7)
Nice work! (DPR)
Isaac Whittington So JV 31:52 10:17 3.1 60/60 12/12 20/20 3/3 Nice work! (SBP)
Javier Dumas-Diaz So JV 20:49 6:43 3.1 11/60 4/12 12/20 2/5 23:05
(2:16,9.8)
Nice work! (DPR)
Landen McNair Jr V 15:36 5:02 3.1 1/57 1/8 1/20 1/9 16:10
(0:34,3.5)
Nice work! (DPR)
Nic Steinbrecher Jr V 18:13 5:53 3.1 19/57 8/8 8/20 1/2 19:42
(1:29,7.5)
Nice work! (DPR)
Rickey Gibson Jr JV 19:33 6:18 3.1 3/60 2/12 10/20 1/6 20:41
(1:08,5.5)
Nice work! (SBP, DPR)
Robert Dawson Sr V 16:32 5:20 3.1 2/57 2/8 2/20 1/9 16:15
Thomas Rainer Fr JV 19:01 6:08 3.1 1/60 1/12 9/20 1/6
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 83:33
1:56
3.1 5:23 5:02 5:39 26 5:23 Landen McNair (1), Robert Dawson (2), Elliot Garst (4), Chance Kirby (9), Ethan Wright (10)
JV 1st 5 2/5 101:02
3:04
3.1 6:31 6:08 7:07 37 6:25 Thomas Rainer (1), Rickey Gibson (3), Dante Torres (4), Javier Dumas-Diaz (11), Elijah Guthrie (18)
JV 2nd 5 2/3 124:48
2:40
3.1 8:03 7:29 8:21 63 6:51 David Moulder (8), Andrew Moore (12), Carson List (13), Branden Riley (14), Bradley Gordon (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Landen McNair Jr Bartlett High School 15:36 5:02 1/8 1/20 1/9
2 Robert Dawson Sr Bartlett High School 16:32 5:20 2/8 2/20 1/9
3 Andy Henton Sr Harding Academy 16:39 5:22
4 Elliot Garst Jr Bartlett High School 16:42 5:23 3/8 3/20 1/8
5 Dan Greer Sr Madison Academic Mag 16:49 5:25
6 Christia Stephens Sr Arlington 16:53 5:27
7 Tal Old Sr Collierville 17:02 5:30
8 Brent Lyons So Arlington 17:03 5:30
9 Chance Kirby Jr Bartlett High School 17:11 5:33 4/8 4/20 1/8
10 Ethan Wright Jr Bartlett High School 17:32 5:39 5/8 5/20 1/8
11 Ben Linder Jr Collierville 17:56 5:47
12 Christian Patterson So Bartlett High School 17:57 5:47 6/8 6/20 1/7
13 Clay Hawley Sr Harding Academy 18:03 5:49
14 Andreis Campo Sr Collierville 18:06 5:50
15 Cedrion Cook Jr Union City 18:08 5:51
16 B.J. Frankum Sr Union City 18:09 5:51
17 Brandon Jordon Sr Arlington 18:12 5:52
18 Hudson Spangenberg So Bartlett High School 18:13 5:53 7/8 7/20 1/6
19 Nic Steinbrecher Jr Bartlett High School 18:13 5:53 8/8 8/20 1/2
20 Johnathon Fischer Jr Arlington 18:18 5:54
21 Lucas Black Fr Arlington 18:19 5:55
22 Matt Haws Sr Collierville 18:37 6:00
23 Reese Webber So Collierville 18:44 6:03
24 Nick Daniel So Collierville 18:51 6:05
25 Bo Scott Jr Harding Academy 18:54 6:06
26 Mercer Powell Sr Harding Academy 18:58 6:07
27 Luke Miller Jr Harding Academy 19:00 6:08
28 Colton Ganier Jr Briarcrest Christian 19:03 6:09
29 Kaleb Conway So Collierville 19:04 6:09
30 Drew Sullivan Jr Briarcrest Christian 19:12 6:12
31 Sammy Mohamed So Harding Academy 19:15 6:13
32 Freddie Thorne Jr West Memphis 19:39 6:20
33 Will Hinkle Jr Arlington 19:55 6:25
34 Matthew Bradshaw Sr Harding Academy 20:09 6:30
35 Jay Smith So Evangelical Christian 20:15 6:32
36 Steven Pjontek So Madison Academic Mag 20:23 6:35
37 Grant Whiteley Jr Briarcrest Christian 20:29 6:36
38 Matthew Parr Sr Union City 20:34 6:38
39 Jonathan Sanders Sr Evangelical Christian 20:38 6:39
40 Matthew Hinders Fr Arlington 20:54 6:45
41 Aaron Brink Jr Evangelical Christian 20:58 6:46
42 Graham Carpenter Fr Evangelical Christian 21:03 6:47
43 Edward Havercamp Sr Madison Academic Mag 21:33 6:57
44 Ben Martinek Sr Union City 22:08 7:08
45 Camren Armstrong Fr Briarcrest Christian 22:15 7:11
46 Jake Meena So Briarcrest Christian 22:21 7:13
47 Adolfo Mireles So Madison Academic Mag 22:53 7:23
48 Will Boals Jr Evangelical Christian 23:06 7:27
49 Stott Reed Jr Briarcrest Christian 23:16 7:30
50 Colby Butler Sr Union City 23:59 7:44
51 Isaiah Haines Sr Briarcrest Christian 24:06 7:46
52 Tony Chen So Evangelical Christian 24:23 7:52
53 Daniel Phan So Madison Academic Mag 24:37 7:56
54 Josiah Siders Sr West Memphis 25:35 8:15
55 Carter Hale Jr Briarcrest Christian 25:35 8:15
56 Colby Smith Fr Evangelical Christian 26:16 8:28
57 Cameron McLendon Jr Union City 27:09 8:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bartlett High School
1-1-1-1-1
Gap: 1:56
83:33
16:43
5:23
26 Landen McNair
Jr
15:36
5:02
1
Robert Dawson
Sr
16:32
5:20
2
Elliot Garst
Jr
16:42
5:23
4
Chance Kirby
Jr
17:11
5:33
9
Ethan Wright
Jr
17:32
5:39
10
Christian Patterson
So
17:57
5:47
12
Hudson Spangenberg
So
18:13
5:53
18
2 Arlington
4-2-2-2-2
Gap: 1:26
88:45
17:45
5:44
70 Christia Stephens
Sr
16:53
5:27
6
Brent Lyons
So
17:03
5:30
8
Brandon Jordon
Sr
18:12
5:52
17
Johnathon Fischer
Jr
18:18
5:54
19
Lucas Black
Fr
18:19
5:55
20
Will Hinkle
Jr
19:55
6:25
31
Matthew Hinders
Fr
20:54
6:45
38
3 Collierville
5-4-3-3-3
Gap: 1:42
90:25
18:05
5:50
75 Tal Old
Sr
17:02
5:30
7
Ben Linder
Jr
17:56
5:47
11
Andreis Campo
Sr
18:06
5:50
14
Matt Haws
Sr
18:37
6:00
21
Reese Webber
So
18:44
6:03
22
Nick Daniel
So
18:51
6:05
23
Kaleb Conway
So
19:04
6:09
28
4 Harding Academy
2-3-4-4-4
Gap: 2:21
91:34
18:19
5:54
91 Andy Henton
Sr
16:39
5:22
3
Clay Hawley
Sr
18:03
5:49
13
Bo Scott
Jr
18:54
6:06
24
Mercer Powell
Sr
18:58
6:07
25
Luke Miller
Jr
19:00
6:08
26
Sammy Mohamed
So
19:15
6:13
30
Matthew Bradshaw
Sr
20:09
6:30
32
5 Union City
6-5-5-5-5
Gap: 5:51
102:58
20:36
6:39
157 Cedrion Cook
Jr
18:08
5:51
15
B.J. Frankum
Sr
18:09
5:51
16
Matthew Parr
Sr
20:34
6:38
36
Ben Martinek
Sr
22:08
7:08
42
Colby Butler
Sr
23:59
7:44
48
Cameron McLendon
Jr
27:09
8:45
53




6 Madison Academic Mag
3-6-6-6-6
Gap: 7:48
106:15
21:15
6:51
176 Dan Greer
Sr
16:49
5:25
5
Steven Pjontek
So
20:23
6:35
34
Edward Havercamp
Sr
21:33
6:57
41
Adolfo Mireles
So
22:53
7:23
45
Daniel Phan
So
24:37
7:56
51








7 Briarcrest Christian
7-7-7-7-7
Gap: 3:18
103:20
20:40
6:40
178 Colton Ganier
Jr
19:03
6:09
27
Drew Sullivan
Jr
19:12
6:12
29
Grant Whiteley
Jr
20:29
6:36
35
Camren Armstrong
Fr
22:15
7:11
43
Jake Meena
So
22:21
7:13
44
Stott Reed
Jr
23:16
7:30
47
Isaiah Haines
Sr
24:06
7:46
49
8 Evangelical Christian
8-8-8-8-8
Gap: 2:51
106:00
21:12
6:50
195 Jay Smith
So
20:15
6:32
33
Jonathan Sanders
Sr
20:38
6:39
37
Aaron Brink
Jr
20:58
6:46
39
Graham Carpenter
Fr
21:03
6:47
40
Will Boals
Jr
23:06
7:27
46
Tony Chen
So
24:23
7:52
50
Colby Smith
Fr
26:16
8:28
52
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Thomas Rainer Fr Bartlett High School 19:01 6:08 1/12 9/20 1/6
2 Clayton Maxwell So Collierville 19:11 6:11
3 Rickey Gibson Jr Bartlett High School 19:33 6:18 2/12 10/20 1/6 Nice work! (SBP)
4 Dante Torres Fr Bartlett High School 19:34 6:19 3/12 11/20 1/6
5 Cameron Blankenship Fr Collierville 19:52 6:25
6 Richie Sawyer Sr Collierville 20:01 6:27
7 Eric Vande Linde Jr Collierville 20:05 6:29
8 David Mullaly Sr Collierville 20:26 6:35
9 Julien Mendez Jr Arlington 20:37 6:39
10 Kyle Dahl Jr Collierville 20:48 6:43
11 Javier Dumas-Diaz So Bartlett High School 20:49 6:43 4/12 12/20 2/5
12 Hudson Hall Fr Collierville 21:02 6:47
13 Carson Yates So Arlington 21:09 6:49
14 Myles Jessop Sr Collierville 21:12 6:50
15 Cayden Hoff Sr Harding Academy 21:21 6:53
16 Rocco Marchionda Jr Collierville 21:23 6:54
17 Cole Dunham Sr Harding Academy 21:30 6:56
18 Brendan Whartenby Sr Harding Academy 21:32 6:57
19 Nathan Hunter So Collierville 21:50 7:03
20 Jackson Beall So Arlington 21:51 7:03
21 Jonathan Tooby Sr Collierville 22:00 7:06
22 Elijah Guthrie So Bartlett High School 22:05 7:07 5/12 13/20 2/5
23 Chase Conley Jr Arlington 22:05 7:07
24 Cooper Meier Fr Collierville 22:11 7:09
25 Brayde Asadoorian Sr Arlington 22:21 7:13
26 Andrew Kukkapalli Jr Collierville 22:28 7:15
27 Langston Sullivan Fr Briarcrest Christian 22:59 7:25
28 David Moulder Jr Bartlett High School 23:12 7:29 6/12 14/20 2/5
29 Andrew Graham Fr Collierville 23:37 7:37
30 Logan Brown Fr Arlington 23:39 7:38
31 Braden Cooper Jr Arlington 23:41 7:38
32 Ayden Darety Fr Collierville 23:48 7:41
33 Jake Bridgmon Fr Briarcrest Christian 23:50 7:41
34 Brendan Meade So Union City 23:54 7:43
35 Luke Henton Fr Harding Academy 24:09 7:47
36 Rishi Patel Fr Arlington 24:50 8:01
37 Andrew Moore Fr Bartlett High School 25:08 8:06 7/12 15/20 3/4
38 Carson List So Bartlett High School 25:14 8:08 8/12 16/20 3/4
39 Adam Heaton Sr Harding Academy 25:20 8:10
40 Rj Freeman So Harding Academy 25:20 8:10
41 Branden Riley Fr Bartlett High School 25:22 8:11 9/12 17/20 2/3
42 Owen Hansen Jr Briarcrest Christian 25:38 8:16
43 Braden Beverage So Arlington 25:50 8:20
44 Bradley Gordon Fr Bartlett High School 25:52 8:21 10/12 18/20 2/3
45 Alex Barrios Fr Briarcrest Christian 25:55 8:22
46 Daniel Webster Jr Bartlett High School 25:56 8:22 11/12 19/20 2/3 Nice work! (SBP)
47 Kaden Willoughby Fr Arlington 26:15 8:28
48 Seth Roskelley Fr Arlington 26:29 8:33
49 Anthony Mire Fr Briarcrest Christian 26:31 8:33
50 Benjamin Atkinson Jr Arlington 26:39 8:36
51 Bennett Hale Fr Briarcrest Christian 26:39 8:36
52 Blake Beverage Jr Arlington 27:29 8:52
53 Jack Oliver Sr Briarcrest Christian 27:43 8:56
54 Parker Roberts Fr Arlington 27:48 8:58
55 Noah Valencia Fr Arlington 28:24 9:10
56 Jared Cole Fr Arlington 29:28 9:30
57 Will Ragsdale Fr Union City 29:35 9:33
58 Maddox Dunn Fr Union City 30:01 9:41
59 Dawson Harrington Jr Briarcrest Christian 30:35 9:52
60 Isaac Whittington So Bartlett High School 31:52 10:17 12/12 20/20 3/3 Nice work! (SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Collierville
2-2-2-2-1
Gap: 1:15
99:35
19:55
6:25
28 Clayton Maxwell
So
19:11
6:11
2
Cameron Blankenship
Fr
19:52
6:25
5
Richie Sawyer
Sr
20:01
6:27
6
Eric Vande Linde
Jr
20:05
6:29
7
David Mullaly
Sr
20:26
6:35
8
Kyle Dahl
Jr
20:48
6:43
10
Hudson Hall
Fr
21:02
6:47
12
2 Bartlett High School
1-1-1-1-2
Gap: 3:04
101:02
20:12
6:31
37 Thomas Rainer
Fr
19:01
6:08
1
Rickey Gibson
Jr
19:33
6:18
3
Dante Torres
Fr
19:34
6:19
4
Javier Dumas-Diaz
So
20:49
6:43
11
Elijah Guthrie
So
22:05
7:07
18
David Moulder
Jr
23:12
7:29
22
Andrew Moore
Fr
25:08
8:06
27
3 Arlington
3-3-3-3-3
Gap: 1:44
108:03
21:37
6:58
78 Julien Mendez
Jr
20:37
6:39
9
Carson Yates
So
21:09
6:49
13
Jackson Beall
So
21:51
7:03
17
Chase Conley
Jr
22:05
7:07
19
Brayde Asadoorian
Sr
22:21
7:13
20
Logan Brown
Fr
23:39
7:38
23
Braden Cooper
Jr
23:41
7:38
24
4 Harding Academy
4-4-4-4-4
Gap: 3:59
113:52
22:46
7:21
99 Cayden Hoff
Sr
21:21
6:53
14
Cole Dunham
Sr
21:30
6:56
15
Brendan Whartenby
Sr
21:32
6:57
16
Luke Henton
Fr
24:09
7:47
26
Adam Heaton
Sr
25:20
8:10
28
Rj Freeman
So
25:20
8:10
29




5 Briarcrest Christian
5-5-5-5-5
Gap: 3:32
124:53
24:59
8:03
139 Langston Sullivan
Fr
22:59
7:25
21
Jake Bridgmon
Fr
23:50
7:41
25
Owen Hansen
Jr
25:38
8:16
30
Alex Barrios
Fr
25:55
8:22
31
Anthony Mire
Fr
26:31
8:33
32
Bennett Hale
Fr
26:39
8:36
33
Jack Oliver
Sr
27:43
8:56
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Collierville
1-1-1-1-1
Gap: 1:02
106:15
21:15
6:51
15 Kyle Dahl
Jr
20:48
6:43
1
Hudson Hall
Fr
21:02
6:47
2
Myles Jessop
Sr
21:12
6:50
3
Rocco Marchionda
Jr
21:23
6:54
4
Nathan Hunter
So
21:50
7:03
5
Jonathan Tooby
Sr
22:00
7:06
6
Cooper Meier
Fr
22:11
7:09
7
2 Bartlett High School
2-3-3-3-2
Gap: 2:40
124:48
24:58
8:03
63 David Moulder
Jr
23:12
7:29
8
Andrew Moore
Fr
25:08
8:06
12
Carson List
So
25:14
8:08
13
Branden Riley
Fr
25:22
8:11
14
Bradley Gordon
Fr
25:52
8:21
16
Daniel Webster
Jr
25:56
8:22
17
Isaac Whittington
So
31:52
10:17
21
2 Arlington
3-2-2-2-2
Gap: 2:36
124:15
24:51
8:01
63 Logan Brown
Fr
23:39
7:38
9
Braden Cooper
Jr
23:41
7:38
10
Rishi Patel
Fr
24:50
8:01
11
Braden Beverage
So
25:50
8:20
15
Kaden Willoughby
Fr
26:15
8:28
18
Seth Roskelley
Fr
26:29
8:33
19
Benjamin Atkinson
Jr
26:39
8:36
20
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.