Bartlett High School Results from the Gulf Coast Stampede at Escambia Equestrian Center on 9/11/21

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aidan Gough So JV 27:39.07 8:55 3.1 127/157 19/19 26/26 1/1 25:03
Alex Pratt Fr JV 26:30.78 8:33 3.1 115/157 18/19 25/26 1/1 24:50 Nice work! (SBP)
Andres Dumas Fr JV 26:27.84 8:32 3.1 114/157 17/19 24/26 1/2 27:02
(0:34,2.1)
Nice work! (DPR)
Andrew Hollomon Jr JV 20:30.31 6:37 3.1 14/157 5/19 12/26 2/12 24:30.69
(4:00,16.3)
24:30.69
(4:00,16.3)
20:18 Nice work! (LR, PR)
Andrew Moore So JV 19:23.92 6:15 3.1 9/157 3/19 10/26 2/21 20:58
(1:34,7.5)
Nice work! (DPR)
Branden Riley So JV 22:19.05 7:12 3.1 40/157 13/19 20/26 2/3 22:41
(0:22,1.6)
Nice work! (DPR)
Chance Kirby Sr V 16:46.32 5:25 3.1 3/273 2/7 2/26 1/38 19:07.86
(2:22,12.3)
19:07.86
(2:22,12.3)
16:18 Nice work! (LR, PR, SBP)
Charlie Wyatt So JV 21:55.09 7:04 3.1 30/157 11/19 18/26 2/4 21:10
Christian Patterson Jr V 17:08.41 5:32 3.1 11/273 4/7 4/26 1/36 20:08.52
(3:00,14.9)
20:08.52
(3:00,14.9)
16:56 Nice work! (LR, PR, SBP)
Daniel Webster Sr JV 21:43.54 7:00 3.1 27/157 9/19 16/26 2/6 27:12.98
(5:29,20.2)
27:12.98
(5:29,20.2)
25:19
(3:36,14.2)
Nice work! (LR, PR, DPR)
Dante Torres So V 17:58.37 5:48 3.1 26/273 6/7 6/26 2/29 17:21 Nice work! (SBP)
David Moulder Sr JV 22:10.51 7:09 3.1 36/157 12/19 19/26 2/3 26:47
(4:36,17.2)
26:47
(4:36,17.2)
19:34 Nice work! (LR, PR)
Elijah Guthrie Jr JV 21:48.13 7:02 3.1 29/157 10/19 17/26 2/4 26:08.65
(4:21,16.6)
26:08.65
(4:21,16.6)
20:51 Nice work! (LR, PR, DSR)
Elliot Garst Sr V 16:48.55 5:25 3.1 4/273 3/7 3/26 1/36 17:19
(0:30,2.9)
17:19
(0:30,2.9)
15:52 Nice work! (LR, PR, SBP, DSR)
Ethan Wright Sr V 17:33.24 5:40 3.1 18/273 5/7 5/26 1/33 20:08.3
(2:35,12.8)
20:08.3
(2:35,12.8)
16:44 Nice work! (LR, PR, SBP, DSR)
Gabriel Higginbottom So JV 21:19.48 6:53 3.1 21/157 7/19 14/26 2/8 20:25
Hudson Spangenberg Jr JV 19:28.95 6:17 3.1 10/157 4/19 11/26 2/18 17:29 Nice work! (SBP, DSR)
Isaiah Laughlin Fr JV 19:21.44 6:15 3.1 7/157 2/19 9/26 2/24 20:08
(0:46,3.8)
Nice work! (DPR)
Jack Anderson Fr JV 20:32.2 6:37 3.1 15/157 6/19 13/26 2/10 20:56
(0:24,1.9)
Nice work! (DPR)
James Flynn Fr JV 21:23.09 6:54 3.1 23/157 8/19 15/26 2/8 22:28
(1:05,4.8)
Nice work! (SBP, DPR)
Joshua Morgan Fr JV 22:35.06 7:17 3.1 47/157 14/19 21/26 1/3 23:38
(1:03,4.4)
Nice work! (DPR)
Landen McNair Sr V 16:04.37 5:11 3.1 1/273 1/7 1/26 1/38 17:06.2
(1:02,6.0)
17:06.2
(1:02,6.0)
15:15 Nice work! (LR, PR, SBP)
Nathan Cavender Fr JV 22:51.88 7:23 3.1 51/157 15/19 22/26 1/2 23:42
(0:50,3.5)
Nice work! (SBP, DPR)
Nick Steinbrecher Sr JV 18:47.92 6:04 3.1 4/157 1/19 8/26 2/25 18:11
Thomas Rainer So V 18:23.43 5:56 3.1 38/273 7/7 7/26 2/25 18:11 Nice work! (SBP, DSR)
Tyler West So JV 26:21.61 8:30 3.1 111/157 16/19 23/26 1/2 27:18
(0:56,3.4)
Nice work! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/33 84:21
1:29
3.1 5:27 5:11 5:40 35 5:27 87:06
(2:45,3.2)
87:06
(2:45,3.2%)
Nice work! (LR, PR) Landen McNair (1), Chance Kirby (3), Elliot Garst (4), Christian Patterson (10), Ethan Wright (17)
JV 1st 5 2/12 97:33
1:42
3.1 6:18 6:04 6:37 42 6:06 100:34
(3:02,3.0)
100:34
(3:02,3.0%)
Nice work! (LR, PR) Nick Steinbrecher (4), Isaiah Laughlin (7), Andrew Moore (9), Hudson Spangenberg (10), Andrew Hollomon (12)
JV 2nd 5 2/4 106:46
1:16
3.1 6:53 6:37 7:02 45 6:27 118:29
(11:43,9.9)
118:29
(11:43,9.9%)
Nice work! (LR, PR) Jack Anderson (5), Gabriel Higginbottom (8), James Flynn (9), Daniel Webster (11), Elijah Guthrie (12)
JV 3rd 5 1/2 111:52
0:57
3.1 7:13 7:04 7:23 15 7:13 132:23
(20:32,15.5)
132:23
(20:32,15.5%)
Nice work! (LR, PR) Charlie Wyatt (1), David Moulder (2), Branden Riley (3), Joshua Morgan (4), Nathan Cavender (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Landen McNair Sr Bartlett High School 16:04.37 5:11 1/7 1/26 1/38 17:06
(1:02)
17:06
(1:02)
Nice work! (LR, PR, SBP)
2 Jonathan Tutton Sr Pensacola Ch 16:37.53 5:22
3 Chance Kirby Sr Bartlett High School 16:46.32 5:25 2/7 2/26 1/38 19:08
(2:22)
19:08
(2:22)
Nice work! (LR, PR, SBP)
4 Elliot Garst Sr Bartlett High School 16:48.55 5:25 3/7 3/26 1/36 17:19
(0:30)
17:19
(0:30)
Nice work! (LR, PR, SBP)
5 Kaleb Hollins Jr Choctawhatchee HS 16:50.9 5:26
6 Eddie Kepran Jr Arnold HS 16:52.6 5:27
7 Samuel Megginson Jr Tate HS 16:58.57 5:29
8 Parker Nunley Sr Niceville HS 16:59.9 5:29
9 Luke Larkin Sr Fort Walton 17:03.38 5:30
10 William Jetton Jr Niceville HS 17:04.9 5:31
11 Christian Patterson Jr Bartlett High School 17:08.41 5:32 4/7 4/26 1/36 20:09
(3:00)
20:09
(3:00)
Nice work! (LR, PR, SBP)
12 Seamus Hodge So Niceville HS 17:09.28 5:32
13 Grant Chastain So Fort Walton 17:18.11 5:35
14 Jack Tyner Sr Pace HS 17:20.44 5:36
15 Mathew Matson Jr North Bay Haven 17:23.71 5:37
16 Andrew Birx Jr Pensacola Ch 17:26.98 5:38
17 Joshua Clough Sr Spanish Fort 17:29.6 5:39
18 Ethan Wright Sr Bartlett High School 17:33.24 5:40 5/7 5/26 1/33 20:08
(2:35)
20:08
(2:35)
Nice work! (LR, PR, SBP)
19 Ian Masterson Sr Niceville HS 17:35.26 5:40
20 Luke Endt Jr Fort Walton 17:39.96 5:42
21 Gehrig Gesch Jr Niceville HS 17:40.2 5:42
22 Dawson Isbell So Niceville HS 17:43.97 5:43
23 Matthew Minton Fr South Walton HS 17:45.46 5:44
24 William Armbruster Sr Choctawhatchee HS 17:51.21 5:46
25 Jonah Kirspel So South Walton HS 17:57.93 5:48
26 Dante Torres So Bartlett High School 17:58.37 5:48 6/7 6/26 2/29 Nice work! (SBP)
27 Cooper Breeze Jr Niceville HS 17:59.3 5:48
28 Nathan Coyle Sr Pace HS 18:02.18 5:49
29 Alexander Buena So Niceville HS 18:03.1 5:49
30 Andy Canegitta Jr. Sr Daphne 18:09.34 5:51
31 Jack Morrison Sr Niceville HS 18:10.9 5:52
32 Jaiden Weede So South Walton HS 18:11.39 5:52
33 Erick Lund Sr Pensacola Ch 18:12.84 5:53
34 Aidan Gerber Sr Baker 18:13.81 5:53
35 Nathan Holmes Jr North Bay Haven 18:16.18 5:54
36 Garrett Dolbear So St. Luke's E 18:22.03 5:55
37 Will Stephens Jr Daphne 18:22.63 5:56
38 Thomas Rainer So Bartlett High School 18:23.43 5:56 7/7 7/26 2/25 Nice work! (SBP)
39 Brett Peterson Sr Choctawhatchee HS 18:28.05 5:57
40 Chrisshaun Terrell Jr Pine Forest HS 18:28.15 5:57
41 Jonah Berry So Rocky Bayou 18:28.78 5:58
42 Micah Sleeth Jr Pensacola Ch 18:29.29 5:58
43 Luke Thompson Sr Briarwood Ch 18:31.57 5:59
44 Xander Mclaughlin So Orange Beach HS 18:38.5 6:01
45 Jameson Tubbs Jr Pensacola Bo 18:41.95 6:02
46 Ford Thornton Jr Briarwood Ch 18:44.05 6:03
47 Kuhen Kumaresan So Spanish Fort 18:44.07 6:03
48 Luke Morris Sr Navarre HS 18:45.38 6:03
49 Brandon Dixon Jr Briarwood Ch 18:46.41 6:03
50 Johnson Deandre Sr Milton HS 18:50.35 6:05
51 Noah Williams Sr Briarwood Ch 18:52.61 6:05
52 Cayll Craig So South Walton HS 18:53.34 6:06
53 Gavin Anthony Jr Navarre HS 18:54.09 6:06
54 Stephen Tice So Crestview HS 18:54.57 6:06
55 Anthony Wirsing Sr Niceville HS 18:57.92 6:07
56 William Burgess Fr South Walton HS 18:59.09 6:07
57 James Korec Jr Pensacola HS 19:04.43 6:09
58 Cesar Murphy Sr Navarre HS 19:08.11 6:10
59 James Waller Jr Pace HS 19:08.19 6:10
60 Zachary Brainerd Jr Choctawhatchee HS 19:09.34 6:11
61 Kyler Reynolds So Pine Forest HS 19:10.06 6:11
62 Connor Rising Fr Fort Walton 19:13.57 6:12
63 Jacob Dorsch Fr Gulf Breeze HS 19:14.05 6:12
64 Eren Kacar Sr Spanish Fort 19:16.32 6:13
65 Zachary Peterson Sr Pensacola Bo 19:16.35 6:13
66 Oliver Duke So Davidson 19:18.62 6:14
67 Marcelo Owens Jr Pensacola Ca 19:19.94 6:14
68 Slade Bost Jr South Pontotoc HS 19:20.8 6:14
69 Hudson Railton So South Walton HS 19:20.97 6:15
70 Logan Mcguire Sr Crestview HS 19:21.85 6:15
71 Andrew Sheppard So Pensacola Ch 19:24.41 6:16
72 Aiden Bolton Sr Pace HS 19:28.14 6:17
73 Cooper Turner Fr Flomaton 19:30.31 6:18
74 Dylan Koger Jr Baker 19:32.03 6:18
75 Cooper Barton Sr Pace HS 19:32.42 6:18
76 Jaden Yohe Sr Pensacola Ch 19:35.02 6:19
77 Logan Baxter Baker 19:35.42 6:19
78 Gable Steward So South Pontotoc HS 19:36.64 6:20
79 Luke Bilger Sr Fort Walton 19:36.69 6:20
80 Nathan Broome So Cottage Hill 19:36.9 6:20
81 Martin Kehayov Jr Arnold HS 19:38.06 6:20
82 Zach Smith Fr Choctawhatchee HS 19:41.44 6:21
83 David Clark Jr Gulf Breeze HS 19:44.1 6:22
84 Lawson James Sr Baker 19:47.99 6:23
85 William Kemp Sr Gulf Breeze HS 19:49.49 6:24
86 Gavin Schroer Jr Crestview HS 19:52.45 6:25
87 Scott Vannieuwenhoven Jr Milton HS 19:53.21 6:25
88 Ivan Bateman Sr Navarre HS 19:54.79 6:25
89 Dalan Bunn So Navarre HS 19:57.97 6:26
90 Andrew Hofman Rocky Bayou 19:58.77 6:27
91 James Carl So Spanish Fort 19:58.78 6:27
92 Grantham Morgan Fr Baker 19:59.4 6:27
93 Jackson Light Jr Fort Walton 20:00.11 6:27
94 James Purify Iii Jr Pine Forest HS 20:00.72 6:27
95 Payne Griner So South Walton HS 20:03.89 6:28
96 Adam Worrell So Gulf Breeze HS 20:04.36 6:29
97 Jaicob Williams Fr Choctawhatchee HS 20:04.52 6:29
98 Parker Woodard Jr Pace HS 20:05.21 6:29
99 Michael Faint Fr North Bay Haven 20:06.28 6:29
100 Dominic Litchfield Fr Pensacola Ch 20:11.62 6:31
101 Michael Cody Jr Northview HS 20:11.68 6:31
102 Landon Conn Sr Arnold HS 20:14.59 6:32
103 Daniel Penley Jr Pensacola Ch 20:14.63 6:32
104 Logan Sheehan Jr South Walton HS 20:15.03 6:32
105 Hamilton Washo So Orange Beach HS 20:17.03 6:33
106 Joe Deluna North Bay Haven 20:18.65 6:33
107 Damien Roth Jr Milton HS 20:18.74 6:33
108 Davis Monteiro Sr Arnold HS 20:20.24 6:34
109 Alec Montgomery Fr South Walton HS 20:20.88 6:34
110 Ethan Letour Sr Baker Senior HS 20:21.13 6:34
111 Hunter Behr Jr Cottage Hill 20:23.62 6:35
112 Thomas Walding Jr Daphne 20:24.55 6:35
113 Layne Lawson So St. Luke's E 20:25.46 6:35
114 Dylan Mcarty So Crestview HS 20:25.74 6:35
115 Curran O'grady So Fort Walton 20:27.31 6:36
116 Robert Huber Jr Theodore 20:30.05 6:37
117 Luke Campbell So Escambia HS 20:30.1 6:37
118 Trevor Janik Jr Pensacola Ca 20:31.23 6:37
119 Brady Parris Sr Pensacola Bo 20:34.36 6:38
120 Sean Hoffman Jr Gulf Breeze HS 20:34.53 6:38
121 Wyatt Harrison Jr Westmoreland 20:37.01 6:39
122 Griffin Tuttle So Crestview HS 20:38.96 6:40
123 Daniel Rouse So Milton HS 20:40.23 6:40
124 Bennett Morgan Baker 20:41.56 6:41
125 Evan Partridge So Baker 20:41.75 6:41
126 Jacob Taylor Fr North Bay Haven 20:42.41 6:41
127 Caleb Cone Jr Pensacola Ch 20:43.94 6:41
128 Aidan Baker Fr Pensacola Ca 20:45.59 6:42
129 Charlie Holmes North Bay Haven 20:46.16 6:42
130 Coleson Hannan Jr Crestview HS 20:47.59 6:42
131 Andrew Le Sr St. Luke's E 20:49.8 6:43
132 John Wade So North Bay Haven 20:50.3 6:43
133 Garrett Gee Jr Pace HS 20:50.32 6:43
134 Aloysius London Fr Pensacola Ca 20:50.67 6:43
135 Seth Mosley Jr Davidson 20:50.7 6:43
136 Brayden White Jr Pace HS 20:51.59 6:44
137 Daniel Kling So North Bay Haven 20:51.72 6:44
138 Christopher Medolla Fr Elberta High School 20:53.55 6:44
139 Ryan Carraway Jr Daphne 20:53.8 6:44
140 Cole Unger Jr Baker 20:54.81 6:45
141 Jake Davis So St. Luke's E 20:56.69 6:45
142 Mark Brust Sr North Bay Haven 20:57.58 6:46
143 John Popovich Jr Escambia HS 21:01.48 6:47
144 Nathan Hicks Sr Pace HS 21:03.03 6:47
145 Joshua Alt So Navarre HS 21:03.35 6:48
146 Gabriel Irby So Spanish Fort 21:04.42 6:48
147 Jed Fears Pensacola Ch 21:05.36 6:48
148 Dion Whitt Sr Crestview HS 21:08.14 6:49
149 Malek Shahrouj Fr St. Luke's E 21:08.63 6:49
150 Chase Tews Jr Daphne 21:09.06 6:49
151 Ashton Wyse Jr Gulf Breeze HS 21:09.39 6:49
152 Colton Fuqua Sr South Pontotoc HS 21:10.58 6:50
153 Ben Parsons So Arnold HS 21:10.68 6:50
154 Andrew Henderson Sr Gulf Breeze HS 21:11.92 6:50
155 Mikah Kent Fr Spanish Fort 21:12.29 6:50
156 Carson King Jr Arnold HS 21:12.59 6:51
157 Donovan Johnson Sr Pensacola HS 21:13.48 6:51
158 Carson Smith Fr North Bay Haven 21:14.98 6:51
159 Anthoni Weaver Sr Northview HS 21:15.74 6:52
160 Dawson Nelson So Paxton School 21:15.91 6:52
161 Brailon Massey Jr South Pontotoc HS 21:16.11 6:52
162 Carson Botts Jr Pensacola HS 21:16.55 6:52
163 Maddox Gonzalez Rocky Bayou 21:17.56 6:52
164 Elijah George Fr Davidson 21:22.55 6:54
165 Caleb Rook So Arnold HS 21:22.98 6:54
166 Sam Sternberg Fr Daphne 21:23.35 6:54
167 Isaiah Villegas Fr Baker Senior HS 21:27.56 6:55
168 Roy Thomas Fr Crestview HS 21:29.06 6:56
169 Trenton Mcnew So Davidson 21:30.71 6:56
170 Kelton Blue Sr Arnold HS 21:31.28 6:57
171 Briant Bowman So Baker Senior HS 21:32.37 6:57
172 Alex Wisniewski Fr Crestview HS 21:32.72 6:57
173 Clint Merritt Jr Baker Senior HS 21:33.99 6:57
174 Gryphon Early Jr Cottage Hill 21:34.18 6:57
175 Bryan Beaty Fr Crestview HS 21:34.24 6:57
176 Weston White Fr Cottage Hill 21:35.61 6:58
177 Jackson Steed Fr Davidson 21:38.4 6:59
178 David Hill So Arnold HS 21:42.06 7:00
179 Rilly Hammonds Sr Arnold HS 21:43.46 7:00
180 Stan Blejwas So Davidson 21:43.89 7:01
181 Hayes Densman Sr Milton HS 21:45.35 7:01
182 Will Hataway Jr St. Luke's E 21:45.96 7:01
183 Evan Mitchum Jr Davidson 21:49.5 7:02
184 Alex Scott Jr St. Luke's E 21:49.86 7:03
185 Jonah Sanders Jr Daphne 21:55.46 7:04
186 Gabe Lukow So Pace HS 21:57.47 7:05
187 Andrew Donald Sr Baldwin County 21:57.63 7:05
188 Robert Young So Pensacola Ca 21:58.62 7:05
189 Dalton Morgan So Baker Senior HS 22:01.98 7:06
190 Jonathan Knop Jr Navarre HS 22:05.93 7:08
191 Will Hall Jr Paxton School 22:12.35 7:10
192 Jackson Elvis So Cottage Hill 22:14.75 7:11
193 Joshua Byrd Fr TR Miller 22:14.78 7:11
194 Scott Welton So Navarre HS 22:16.09 7:11
195 Charlie Woerner Fr Elberta High School 22:17.73 7:12
196 Isaiah Ezell So Escambia HS 22:19.78 7:12
197 Sanders Semiklose Fr Orange Beach HS 22:20.87 7:13
198 Aidan Aboud So Davidson 22:21.8 7:13
199 Ernest Dixon So Theodore 22:26.67 7:14
200 Jesten Sanford Jr Westmoreland 22:27.12 7:15
201 Kyle Mcdougall Jr Westmoreland 22:27.85 7:15
202 Orion Brown So Escambia HS 22:30.01 7:15
203 Ethan Chavers Jr Tate HS 22:30.08 7:16
204 Kai Price Orange Beach HS 22:32.3 7:16
205 John Broders Fr Cottage Hill 22:34.5 7:17
206 Andrew Jones Jr Westmoreland 22:36.95 7:18
207 Connell Bartling Fr Pensacola HS 22:42.71 7:20
208 James Mcelhaney Jr Northview HS 22:46.24 7:21
209 Jorge Gomez Jr Pensacola Bo 22:47.86 7:21
210 Jud Morris Jr Milton HS 22:50.03 7:22
211 Andrew Berry So Orange Beach HS 22:51.98 7:23
212 Carter Stinson Cottage Hill 22:53.56 7:23
213 Jonas Mosley Fr Rocky Bayou 22:55.22 7:24
214 Ivan Martinez Jr South Pontotoc HS 22:56.28 7:24
215 Elijah Peters Fr Paxton School 22:56.82 7:24
216 Daniel Hill So Daphne 22:57.6 7:24
217 Robert Medolla Sr Elberta High School 23:01.69 7:26
218 Will Mcmurry So South Pontotoc HS 23:03.75 7:26
219 Isaac Mcinnish TR Miller 23:09.86 7:28
220 Ben Selph Fr Baldwin County 23:13.54 7:30
221 Riley Surles So TR Miller 23:15.7 7:30
222 Sam Soderlind Jr Pensacola HS 23:15.98 7:30
223 Brandon Blake So Milton HS 23:16.75 7:31
224 Drew Dykes Fr Baldwin County 23:19.75 7:32
225 Roman Bassett Jr Pensacola HS 23:20.73 7:32
226 Bradack Carroll Fr Choctawhatchee HS 23:24.66 7:33
227 Tucker Winter Cottage Hill 23:25.32 7:33
228 Jeremiah Rudge So Milton HS 23:26.43 7:34
229 James Goolsby Sr Tate HS 23:26.94 7:34
230 Zach Gann Sr Westmoreland 23:28.57 7:34
231 Drew Goolsby So Briarwood Ch 23:30.85 7:35
232 Brandon Vallejo Jr Westmoreland 23:31.32 7:35
233 Ezequil Martinez Sr South Pontotoc HS 23:34.41 7:36
234 Andrew Vickers Fr Orange Beach HS 23:36.36 7:37
235 Kevin Ng Jr Daphne 23:37.18 7:37
236 Ethan Harper Jr Tate HS 23:38.48 7:38
237 Jayron Blackmon So TR Miller 23:43.21 7:39
238 Benjamin Kernington So Milton HS 23:45.26 7:40
239 Brody Folsom Fr Pine Forest HS 23:45.66 7:40
240 Cannon Holley Baker Senior HS 23:46.24 7:40
241 Sean Roy So Milton HS 23:47.01 7:40
242 Caleb Screws Fr Escambia HS 23:49.9 7:41
243 Noah Archer Fr Cottage Hill 24:05.67 7:46
244 Chris Williams Fr St. Luke's E 24:10.11 7:48
245 Calob Koehrsen So Baldwin County 24:14.1 7:49
246 Michael Richards Baker Senior HS 24:21 7:51
247 Dorian Price Jr Orange Beach HS 24:22 7:52
248 Calix Mccune Rocky Bayou 24:23 7:52
249 Aaron Archie Sr Cottage Hill 24:33.52 7:55
250 Daniel Jackson Fr Pensacola Ca 24:39.01 7:57
251 Ryan Rosario Fr Daphne 24:41.73 7:58
252 Jaye Langley Jr Baldwin County 25:08.24 8:07
253 Emmett Loper Fr Elberta High School 25:12.17 8:08
254 Kyle Miller So Escambia HS 25:12.23 8:08
255 Jeffery Wilson Jr Paxton School 25:12.58 8:08
256 Cullen Mccune Rocky Bayou 25:16.5 8:09
257 Taylor Jackson Fr Baldwin County 25:18.34 8:10
258 Kolby Carter Jr Westmoreland 25:19.18 8:10
259 Luke Fore Flomaton 25:27.79 8:13
260 Brian Sellers So Pine Forest HS 25:30.27 8:14
261 Micah Berry Rocky Bayou 25:42.97 8:18
262 Arthur Odom Sr Pensacola HS 25:44.89 8:18
263 Joseph Carpenter Fr TR Miller 25:46.42 8:19
264 Aaron Parrish Rocky Bayou 25:56.81 8:22
265 Cayden Riccardi Rocky Bayou 25:57.91 8:23
266 Myles Payne Orange Beach HS 26:02.16 8:24
267 Elijah Chapman Rocky Bayou 26:02.61 8:24
268 Cade Kichler So Elberta High School 26:38.56 8:36
269 Ethan Kilburn Sr Northview HS 27:24.48 8:50
270 Xavier Nelson Fr Baldwin County 27:25.73 8:51
271 Blake Yoder Jr Northview HS 27:33.41 8:53
272 Josh Rice So Baldwin County 27:48.72 8:58
273 Drake Driskell Jr Northview HS 28:00.51 9:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bartlett High School
1-1-1-1-1
Gap: 1:29
84:21
16:52
5:27
35 Landen McNair
Sr
16:04
5:11
1
Chance Kirby
Sr
16:46
5:25
3
Elliot Garst
Sr
16:49
5:25
4
Christian Patterson
Jr
17:08
5:32
10
Ethan Wright
Sr
17:33
5:40
17
Dante Torres
So
17:58
5:48
25
Thomas Rainer
So
18:23
5:56
35
Nice work! (LR, PR)
2 Niceville HS
5-2-2-2-2
Gap: 0:40
86:30
17:18
5:35
65 Parker Nunley
Sr
17:00
5:29
7
William Jetton
Jr
17:05
5:31
9
Seamus Hodge
So
17:09
5:32
11
Ian Masterson
Sr
17:35
5:40
18
Gehrig Gesch
Jr
17:40
5:42
20
Dawson Isbell
So
17:44
5:43
21
Cooper Breeze
Jr
17:59
5:48
26
3 Pensacola Ch
2-3-4-3-3
Gap: 2:47
90:11
18:02
5:49
151 Jonathan Tutton
Sr
16:38
5:22
2
Andrew Birx
Jr
17:27
5:38
15
Erick Lund
Sr
18:13
5:53
30
Micah Sleeth
Jr
18:29
5:58
39
Andrew Sheppard
So
19:24
6:16
65
Jaden Yohe
Sr
19:35
6:19
69
Dominic Litchfield
Fr
20:12
6:31
93
4 Fort Walton
6-4-3-4-4
Gap: 2:33
90:52
18:10
5:52
168 Luke Larkin
Sr
17:03
5:30
8
Grant Chastain
So
17:18
5:35
12
Luke Endt
Jr
17:40
5:42
19
Connor Rising
Fr
19:14
6:12
57
Luke Bilger
Sr
19:37
6:20
72
Jackson Light
Jr
20:00
6:27
86
Curran O'grady
So
20:27
6:36
105
5 South Walton HS
10-7-6-6-5
Gap: 1:14
91:47
18:21
5:55
174 Matthew Minton
Fr
17:45
5:44
22
Jonah Kirspel
So
17:58
5:48
24
Jaiden Weede
So
18:11
5:52
29
Cayll Craig
So
18:53
6:06
48
William Burgess
Fr
18:59
6:07
51
Hudson Railton
So
19:21
6:15
63
Payne Griner
So
20:04
6:28
88
6 Choctawhatchee HS
3-5-5-5-6
Gap: 2:51
92:01
18:24
5:56
194 Kaleb Hollins
Jr
16:51
5:26
5
William Armbruster
Sr
17:51
5:46
23
Brett Peterson
Sr
18:28
5:57
36
Zachary Brainerd
Jr
19:09
6:11
55
Zach Smith
Fr
19:41
6:21
75
Jaicob Williams
Fr
20:05
6:29
90
Bradack Carroll
Fr
23:25
7:33
190
7 Pace HS
7-6-7-7-7
Gap: 2:12
93:31
18:42
6:02
228 Jack Tyner
Sr
17:20
5:36
13
Nathan Coyle
Sr
18:02
5:49
27
James Waller
Jr
19:08
6:10
54
Aiden Bolton
Sr
19:28
6:17
66
Cooper Barton
Sr
19:32
6:18
68
Parker Woodard
Jr
20:05
6:29
91
Garrett Gee
Jr
20:50
6:43
120
8 Navarre HS
18-13-11-10-8
Gap: 1:13
96:40
19:20
6:14
309 Luke Morris
Sr
18:45
6:03
44
Gavin Anthony
Jr
18:54
6:06
49
Cesar Murphy
Sr
19:08
6:10
53
Ivan Bateman
Sr
19:55
6:25
81
Dalan Bunn
So
19:58
6:26
82
Joshua Alt
So
21:03
6:48
127
Jonathan Knop
Jr
22:06
7:08
162
9 Baker
12-15-13-12-9
Gap: 1:46
97:09
19:26
6:16
330 Aidan Gerber
Sr
18:14
5:53
31
Dylan Koger
Jr
19:32
6:18
67
Logan Baxter
-
19:35
6:19
70
Lawson James
Sr
19:48
6:23
77
Grantham Morgan
Fr
19:59
6:27
85
Bennett Morgan
-
20:42
6:41
112
Evan Partridge
So
20:42
6:41
113
9 Spanish Fort
9-9-8-9-9
Gap: 3:35
96:33
19:19
6:14
330 Joshua Clough
Sr
17:30
5:39
16
Kuhen Kumaresan
So
18:44
6:03
43
Eren Kacar
Sr
19:16
6:13
59
James Carl
So
19:59
6:27
84
Gabriel Irby
So
21:04
6:48
128
Mikah Kent
Fr
21:12
6:50
136




11 North Bay Haven
8-7-10-11-11
Gap: 3:19
96:47
19:21
6:15
349 Mathew Matson
Jr
17:24
5:37
14
Nathan Holmes
Jr
18:16
5:54
32
Michael Faint
Fr
20:06
6:29
92
Joe Deluna
-
20:19
6:33
97
Jacob Taylor
Fr
20:42
6:41
114
Charlie Holmes
-
20:46
6:42
116
John Wade
So
20:50
6:43
119
12 Briarwood Ch
16-12-9-8-12
Gap: 4:59
98:25
19:41
6:21
366 Luke Thompson
Sr
18:32
5:59
40
Ford Thornton
Jr
18:44
6:03
42
Brandon Dixon
Jr
18:46
6:03
45
Noah Williams
Sr
18:53
6:05
47
Drew Goolsby
So
23:31
7:35
192








13 Crestview HS
20-16-16-15-13
Gap: 1:44
99:14
19:51
6:24
407 Stephen Tice
So
18:55
6:06
50
Logan Mcguire
Sr
19:22
6:15
64
Gavin Schroer
Jr
19:52
6:25
79
Dylan Mcarty
So
20:26
6:35
104
Griffin Tuttle
So
20:39
6:40
110
Coleson Hannan
Jr
20:48
6:42
117
Dion Whitt
Sr
21:08
6:49
129
14 Arnold HS
4-11-14-13-14
Gap: 4:18
98:16
19:39
6:20
408 Eddie Kepran
Jr
16:53
5:27
6
Martin Kehayov
Jr
19:38
6:20
74
Landon Conn
Sr
20:15
6:32
95
Davis Monteiro
Sr
20:20
6:34
99
Ben Parsons
So
21:11
6:50
134
Carson King
Jr
21:13
6:51
137
Caleb Rook
So
21:23
6:54
144
15 Gulf Breeze HS
22-20-17-16-15
Gap: 1:20
99:27
19:53
6:25
409 Jacob Dorsch
Fr
19:14
6:12
58
David Clark
Jr
19:44
6:22
76
William Kemp
Sr
19:49
6:24
78
Adam Worrell
So
20:04
6:29
89
Sean Hoffman
Jr
20:35
6:38
108
Ashton Wyse
Jr
21:09
6:49
132
Andrew Henderson
Sr
21:12
6:50
135
16 Daphne
11-10-12-14-16
Gap: 3:00
98:59
19:48
6:23
419 Andy Canegitta Jr.
Sr
18:09
5:51
28
Will Stephens
Jr
18:23
5:56
34
Thomas Walding
Jr
20:25
6:35
102
Ryan Carraway
Jr
20:54
6:44
124
Chase Tews
Jr
21:09
6:49
131
Sam Sternberg
Fr
21:23
6:54
145
Jonah Sanders
Jr
21:55
7:04
158
17 Milton HS
19-18-18-17-17
Gap: 2:55
101:28
20:18
6:33
489 Johnson Deandre
Sr
18:50
6:05
46
Scott Vannieuwenhoven
Jr
19:53
6:25
80
Damien Roth
Jr
20:19
6:33
98
Daniel Rouse
So
20:40
6:40
111
Hayes Densman
Sr
21:45
7:01
154
Jud Morris
Jr
22:50
7:22
176
Brandon Blake
So
23:17
7:31
187
18 St. Luke's E
13-21-19-19-18
Gap: 2:47
101:43
20:21
6:34
509 Garrett Dolbear
So
18:22
5:55
33
Layne Lawson
So
20:25
6:35
103
Andrew Le
Sr
20:50
6:43
118
Jake Davis
So
20:57
6:45
125
Malek Shahrouj
Fr
21:09
6:49
130
Will Hataway
Jr
21:46
7:01
155
Alex Scott
Jr
21:50
7:03
157
19 Pensacola Ca
24-23-22-20-19
Gap: 2:39
103:26
20:41
6:40
564 Marcelo Owens
Jr
19:20
6:14
61
Trevor Janik
Jr
20:31
6:37
107
Aidan Baker
Fr
20:46
6:42
115
Aloysius London
Fr
20:51
6:43
121
Robert Young
So
21:59
7:05
160
Daniel Jackson
Fr
24:39
7:57
204




20 South Pontotoc HS
25-19-21-21-20
Gap: 3:35
104:20
20:52
6:44
586 Slade Bost
Jr
19:21
6:14
62
Gable Steward
So
19:37
6:20
71
Colton Fuqua
Sr
21:11
6:50
133
Brailon Massey
Jr
21:16
6:52
140
Ivan Martinez
Jr
22:56
7:24
180
Will Mcmurry
So
23:04
7:26
182
Ezequil Martinez
Sr
23:34
7:36
194
21 Pine Forest HS
14-13-15-18-21
Gap: 7:02
106:55
21:23
6:54
588 Chrisshaun Terrell
Jr
18:28
5:57
37
Kyler Reynolds
So
19:10
6:11
56
James Purify Iii
Jr
20:01
6:27
87
Brody Folsom
Fr
23:46
7:40
197
Brian Sellers
So
25:30
8:14
211








22 Davidson
23-25-25-23-22
Gap: 2:20
104:41
20:56
6:45
624 Oliver Duke
So
19:19
6:14
60
Seth Mosley
Jr
20:51
6:43
122
Elijah George
Fr
21:23
6:54
143
Trenton Mcnew
So
21:31
6:56
147
Jackson Steed
Fr
21:38
6:59
152
Stan Blejwas
So
21:44
7:01
153
Evan Mitchum
Jr
21:50
7:02
156
23 Cottage Hill
26-24-24-24-23
Gap: 2:38
105:25
21:05
6:48
638 Nathan Broome
So
19:37
6:20
73
Hunter Behr
Jr
20:24
6:35
101
Gryphon Early
Jr
21:34
6:57
150
Weston White
Fr
21:36
6:58
151
Jackson Elvis
So
22:15
7:11
163
John Broders
Fr
22:35
7:17
172
Carter Stinson
-
22:54
7:23
178
24 Rocky Bayou
15-17-20-22-24
Gap: 5:54
107:03
21:25
6:54
645 Jonah Berry
So
18:29
5:58
38
Andrew Hofman
-
19:59
6:27
83
Maddox Gonzalez
-
21:18
6:52
142
Jonas Mosley
Fr
22:55
7:24
179
Calix Mccune
-
24:23
7:52
203
Cullen Mccune
-
25:17
8:09
208
Micah Berry
-
25:43
8:18
212
25 Orange Beach HS
17-22-23-24-25
Gap: 4:13
106:41
21:20
6:53
652 Xander Mclaughlin
So
18:39
6:01
41
Hamilton Washo
So
20:17
6:33
96
Sanders Semiklose
Fr
22:21
7:13
167
Kai Price
-
22:32
7:16
171
Andrew Berry
So
22:52
7:23
177
Andrew Vickers
Fr
23:36
7:37
195
Dorian Price
Jr
24:22
7:52
202
26 Pensacola HS
21-26-26-26-26
Gap: 4:12
107:33
21:31
6:56
691 James Korec
Jr
19:04
6:09
52
Donovan Johnson
Sr
21:13
6:51
138
Carson Botts
Jr
21:17
6:52
141
Connell Bartling
Fr
22:43
7:20
174
Sam Soderlind
Jr
23:16
7:30
186
Roman Bassett
Jr
23:21
7:32
189
Arthur Odom
Sr
25:45
8:18
213
27 Baker Senior HS
28-29-27-27-27
Gap: 1:41
106:57
21:23
6:54
704 Ethan Letour
Sr
20:21
6:34
100
Isaiah Villegas
Fr
21:28
6:55
146
Briant Bowman
So
21:32
6:57
148
Clint Merritt
Jr
21:34
6:57
149
Dalton Morgan
So
22:02
7:06
161
Cannon Holley
-
23:46
7:40
198
Michael Richards
-
24:21
7:51
201
28 Escambia HS
29-27-28-28-28
Gap: 3:20
110:11
22:02
7:07
767 Luke Campbell
So
20:30
6:37
106
John Popovich
Jr
21:01
6:47
126
Isaiah Ezell
So
22:20
7:12
166
Orion Brown
So
22:30
7:15
170
Caleb Screws
Fr
23:50
7:41
199
Kyle Miller
So
25:12
8:08
207




29 Westmoreland
30-30-30-29-29
Gap: 2:52
111:38
22:20
7:12
810 Wyatt Harrison
Jr
20:37
6:39
109
Jesten Sanford
Jr
22:27
7:15
168
Kyle Mcdougall
Jr
22:28
7:15
169
Andrew Jones
Jr
22:37
7:18
173
Zach Gann
Sr
23:29
7:34
191
Brandon Vallejo
Jr
23:31
7:35
193
Kolby Carter
Jr
25:19
8:10
210
30 Northview HS
27-28-29-30-30
Gap: 7:22
119:12
23:50
7:41
842 Michael Cody
Jr
20:12
6:31
94
Anthoni Weaver
Sr
21:16
6:52
139
James Mcelhaney
Jr
22:46
7:21
175
Ethan Kilburn
Sr
27:24
8:50
216
Blake Yoder
Jr
27:33
8:53
218
Drake Driskell
Jr
28:01
9:02
219




31 Elberta High School
31-31-31-31-31
Gap: 5:45
118:04
23:37
7:37
890 Christopher Medolla
Fr
20:54
6:44
123
Charlie Woerner
Fr
22:18
7:12
165
Robert Medolla
Sr
23:02
7:26
181
Emmett Loper
Fr
25:12
8:08
206
Cade Kichler
So
26:39
8:36
215








32 Baldwin County
32-32-32-33-32
Gap: 3:11
117:53
23:35
7:36
936 Andrew Donald
Sr
21:58
7:05
159
Ben Selph
Fr
23:14
7:30
184
Drew Dykes
Fr
23:20
7:32
188
Calob Koehrsen
So
24:14
7:49
200
Jaye Langley
Jr
25:08
8:07
205
Taylor Jackson
Fr
25:18
8:10
209
Xavier Nelson
Fr
27:26
8:51
217
33 TR Miller
33-33-33-32-33
Gap: 3:32
118:10
23:38
7:37
942 Joshua Byrd
Fr
22:15
7:11
164
Isaac Mcinnish
-
23:10
7:28
183
Riley Surles
So
23:16
7:30
185
Jayron Blackmon
So
23:43
7:39
196
Joseph Carpenter
Fr
25:46
8:19
214








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Noah Hunter Jr Niceville HS 18:41.97 6:02
2 Jadyn Hird Sr Niceville HS 18:45.92 6:03
3 Tobias Siren So Niceville HS 18:47.08 6:04
4 Nick Steinbrecher Sr Bartlett High School 18:47.92 6:04 1/19 8/26 2/25
5 Hunter Krumnow Sr Niceville HS 18:55.69 6:06
6 Jackson Hamman Fr Niceville HS 19:14.8 6:13
7 Isaiah Laughlin Fr Bartlett High School 19:21.44 6:15 2/19 9/26 2/24
8 Nelson Burke Fr Niceville HS 19:22.75 6:15
9 Andrew Moore So Bartlett High School 19:23.92 6:15 3/19 10/26 2/21
10 Hudson Spangenberg Jr Bartlett High School 19:28.95 6:17 4/19 11/26 2/18 Nice work! (SBP)
11 Caden Powell Fr Niceville HS 19:40.14 6:21
12 Glenn Bruce Sr Niceville HS 19:46.77 6:23
13 Talon Higgs So Niceville HS 20:19.72 6:33
14 Andrew Hollomon Jr Bartlett High School 20:30.31 6:37 5/19 12/26 2/12 24:31
(4:00)
24:31
(4:00)
Nice work! (LR, PR)
15 Jack Anderson Fr Bartlett High School 20:32.2 6:37 6/19 13/26 2/10
16 Maddox Nichols North Bay Haven 20:44.88 6:42
17 Liam Kincaid So Niceville HS 20:51.11 6:44
18 Scott Cunningham Fr Niceville HS 20:51.78 6:44
19 Carson Younger Jr Pensacola Bo 20:57.84 6:46
20 Isaac Baucher Jr Pace HS 21:16.75 6:52
21 Gabriel Higginbottom So Bartlett High School 21:19.48 6:53 7/19 14/26 2/8
22 Brogan Richards Jr Pace HS 21:22.45 6:54
23 James Flynn Fr Bartlett High School 21:23.09 6:54 8/19 15/26 2/8 Nice work! (SBP)
24 Christian Tatum Jr Arnold HS 21:36.56 6:58
25 Conner Pugh So Niceville HS 21:40.6 7:00
26 Nicholas Wilhelm Jr Navarre HS 21:42.36 7:00
27 Daniel Webster Sr Bartlett High School 21:43.54 7:00 9/19 16/26 2/6 27:13
(5:29)
27:13
(5:29)
Nice work! (LR, PR)
28 Spencer Barton Sr Pace HS 21:46.19 7:01
29 Elijah Guthrie Jr Bartlett High School 21:48.13 7:02 10/19 17/26 2/4 26:09
(4:21)
26:09
(4:21)
Nice work! (LR, PR)
30 Charlie Wyatt So Bartlett High School 21:55.09 7:04 11/19 18/26 2/4
31 Tyler Garcia Fr Gulf Breeze HS 21:58 7:05
32 Caleb Richards Fr Crestview HS 22:04.16 7:07
33 Jaren Fontejon Fr Niceville HS 22:06.9 7:08
34 Winston Mcghee So Spanish Fort 22:08.48 7:09
35 Colin Nelson Fr Gulf Breeze HS 22:08.59 7:09
36 David Moulder Sr Bartlett High School 22:10.51 7:09 12/19 19/26 2/3 26:47
(4:36)
26:47
(4:36)
Nice work! (LR, PR)
37 Davin Mcarty Jr Crestview HS 22:11.87 7:10
38 Cole Sample Sr Pace HS 22:18.04 7:12
39 Todd Pace Fr Pace HS 22:18.62 7:12
40 Branden Riley So Bartlett High School 22:19.05 7:12 13/19 20/26 2/3
41 Walter Goncalvez Pensacola Ch 22:21.93 7:13
42 Carter Von Ahnen Jr Fort Walton 22:23.34 7:13
43 Jayden Zeller Fr Arnold HS 22:23.75 7:13
44 Cj Baldwain Fr North Bay Haven 22:24.51 7:14
45 Dylan Hansen So Crestview HS 22:27.14 7:15
46 Mikel Kester Sr Pensacola Ch 22:33.48 7:17
47 Joshua Morgan Fr Bartlett High School 22:35.06 7:17 14/19 21/26 1/3
48 Ian Mccrady Fr Orange Beach HS 22:39.54 7:19
49 Langston Smith Daphne 22:43.59 7:20
50 Michael Paone Fr Choctawhatchee HS 22:46.36 7:21
51 Nathan Cavender Fr Bartlett High School 22:51.88 7:23 15/19 22/26 1/2 Nice work! (SBP)
52 Jeremiah Smith So Spanish Fort 22:53.54 7:23
53 David Kinfe Jr Pace HS 22:54.12 7:23
54 Joshua Dorsch So Gulf Breeze HS 22:57.49 7:24
55 Landon Burbidge Fort Walton 23:04.5 7:27
56 James Langan So Spanish Fort 23:05.55 7:27
57 Damen Mckim Jr Destin High School 23:08.56 7:28
58 Connor Creel So Crestview HS 23:09.14 7:28
59 Omar Castro Jr North Bay Haven 23:16.81 7:31
60 Ethan Mausteller So Pace HS 23:24.77 7:33
61 Canyon Killets So North Bay Haven 23:33.35 7:36
62 Gates Marshall So Choctawhatchee HS 23:35.7 7:37
63 Zachary Johnson Jr Pace HS 23:36.02 7:37
64 John Mcclellan So Spanish Fort 23:38.19 7:37
65 Tyler Hardy Jr Pace HS 23:39.13 7:38
66 Connor Eason Fr Davidson 23:40.26 7:38
67 Carson Ohman Pensacola Ch 23:43.9 7:39
68 Byron Rodriguez Fr Baldwin County 23:44.09 7:39
69 Keegan Brennan So Spanish Fort 23:44.51 7:40
70 Tyler Thomas-guston Pensacola Ch 23:44.64 7:40
71 Caden Solis Jr Pace HS 23:47.14 7:40
72 William Sexton Jr North Bay Haven 23:52.09 7:42
73 Christian Clement Fr Milton HS 23:53.53 7:42
74 Colton Hendley Jr Fort Walton 23:55.12 7:43
75 Hudson Stewart Pensacola Ch 23:57.74 7:44
76 Elias Narramore Fr Gulf Breeze HS 23:57.78 7:44
77 Trent Young Jr Crestview HS 23:59.96 7:45
78 Justin Hawkins Fr Pace HS 24:00.33 7:45
79 Ethan Ainsworth Pensacola Ch 24:01.11 7:45
80 Christian Santos Chica So Choctawhatchee HS 24:11.76 7:48
81 Jacob Marshall So Spanish Fort 24:12.07 7:48
82 Casey Cook Fr Arnold HS 24:15.09 7:49
83 Luke Rosales Pensacola Ch 24:21.39 7:51
84 Isaac Barrera Fr Davidson 24:22.8 7:52
85 Landon Coreil Fr Arnold HS 24:44.55 7:59
86 Finn Martin Fr Destin High School 24:47.11 8:00
87 William Lundgren North Bay Haven 24:47.13 8:00
88 Nathan Caldwell Fr Arnold HS 24:48.47 8:00
89 Jayden Steiner St. Luke's E 24:50.64 8:01
90 Moses Peterlevitz Pensacola Ch 25:05.94 8:06
91 Jacob Taylor So Navarre HS 25:12.76 8:08
92 Josh Sposito Fr Rocky Bayou 25:16.47 8:09
93 Nicklaus Fielder Sr Pace HS 25:19.75 8:10
94 Derric Walker Fr Navarre HS 25:20.59 8:11
95 Nathaniel Willis So Milton HS 25:22.73 8:11
96 Tyler Gossen Fr Daphne 25:25.44 8:12
97 Nate Walter Jr Destin High School 25:26.08 8:12
98 Owen Raley Sr Pace HS 25:26.29 8:12
99 Parker Stinson Fr Cottage Hill 25:26.81 8:13
100 Mason Hennick Jr Milton HS 25:28.13 8:13
101 Eli Haber Orange Beach HS 25:28.17 8:13
102 Matthew Hill Daphne 25:38.9 8:16
103 Joel Gonzalez Rocky Bayou 25:56.07 8:22
104 Alexander Jeffries Fr Tate HS 26:01.25 8:24
105 Wayne Colwell Fr Theodore 26:04.53 8:25
106 Sebastion Owens So North Bay Haven 26:07.2 8:26
107 Jubei Matthiesen Fr Niceville HS 26:08.63 8:26
108 Benjamin Reed Fr Pace HS 26:11.73 8:27
109 Gabriel Shimmin So Pensacola Ch 26:14.26 8:28
110 Kolar Bell Fr Destin High School 26:14.64 8:28
111 Tyler West So Bartlett High School 26:21.61 8:30 16/19 23/26 1/2
112 Isaiah Burdick Pensacola Ch 26:23.7 8:31
113 Lukas Stokes So Milton HS 26:26.66 8:32
114 Andres Dumas Fr Bartlett High School 26:27.84 8:32 17/19 24/26 1/2
115 Alex Pratt Fr Bartlett High School 26:30.78 8:33 18/19 25/26 1/1 Nice work! (SBP)
116 Logan Shimmin Pensacola Ch 26:42 8:37
117 Tyler Mullen Fr Davidson 26:50.56 8:40
118 Cory Pevestorf Fr Navarre HS 27:05.13 8:44
119 Brayden Sadler St. Luke's E 27:10.65 8:46
120 Callaghan Williams So Gulf Breeze HS 27:15.09 8:47
121 Ethan Buck So Gulf Breeze HS 27:15.36 8:48
122 Peyton Robinson So Davidson 27:28.65 8:52
123 Devonte Mcgee So Choctawhatchee HS 27:31.24 8:53
124 Bryson Holston So Spanish Fort 27:32.5 8:53
125 Henry Kampenhout So Destin High School 27:32.87 8:53
126 Dewayne Ballard So Theodore 27:36.29 8:54
127 Aidan Gough So Bartlett High School 27:39.07 8:55 19/19 26/26 1/1
128 Xavier Knotts Fr Gulf Breeze HS 27:54.56 9:00
129 Jeremiah Mcpherson Jr Milton HS 27:57.89 9:01
130 Thomas Carinhas Jr North Bay Haven 28:05.23 9:04
131 Graham Mcwethy Sr Pensacola Bo 28:06.28 9:04
132 Dayton Ramsey Jr Pace HS 28:09.13 9:05
133 Griffin Winburn So Spanish Fort 28:09.98 9:05
134 John Daughtery Jr Pace HS 28:17.42 9:08
135 Daniel Boswell Sr Rocky Bayou 28:45.14 9:16
136 Aidan Pittman Fr Tate HS 28:53.73 9:19
137 Jackson Duncan Fr Baldwin County 28:54.7 9:20
138 Ryan Russell Jr Pace HS 29:35.86 9:33
139 Howie Johnson Fr St. Luke's E 29:39.16 9:34
140 Clayton Wilkerson Orange Beach HS 29:43.46 9:35
141 Daniel Taylor Fr Gulf Breeze HS 29:46.32 9:36
142 Liam James Baker Senior HS 29:55.85 9:39
143 Aaron Voeltz Fr Daphne 30:11.49 9:44
144 Brody Leach Fr Fort Walton 30:41.22 9:54
145 Lucas Shaw So Cottage Hill 30:47.06 9:56
146 Paul Cochran Cottage Hill 30:55.15 9:58
147 Cameron Angelastri Jr Arnold HS 31:16.58 10:05
148 Isaac Dysh Jr Rocky Bayou 31:56.88 10:18
149 John Intell Fr Gulf Breeze HS 32:02.12 10:20
150 Armando Garcia Fr Baldwin County 32:26.59 10:28
151 Carson Parrish Rocky Bayou 33:01.38 10:39
152 Alex Yang Rocky Bayou 33:01.55 10:39
153 Zach Richards Fr Baldwin County 34:38.46 11:10
154 Remi Montague Rocky Bayou 34:53.95 11:15
155 Colton Wilson Rocky Bayou 37:58.39 12:15
156 Kaleb Mcallister Sr Crestview HS 39:41.81 12:48
157 Jeremiah Herron Sr Rocky Bayou 41:56.01 13:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Niceville HS
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
94:25
18:53
6:06
17 Noah Hunter
Jr
18:42
6:02
1
Jadyn Hird
Sr
18:46
6:03
2
Tobias Siren
So
18:47
6:04
3
Hunter Krumnow
Sr
18:56
6:06
5
Jackson Hamman
Fr
19:15
6:13
6
Nelson Burke
Fr
19:23
6:15
8
Caden Powell
Fr
19:40
6:21
11
2 Bartlett High School
2-2-2-2-2
Gap: 1:42
97:33
19:31
6:18
42 Nick Steinbrecher
Sr
18:48
6:04
4
Isaiah Laughlin
Fr
19:21
6:15
7
Andrew Moore
So
19:24
6:15
9
Hudson Spangenberg
Jr
19:29
6:17
10
Andrew Hollomon
Jr
20:30
6:37
12
Jack Anderson
Fr
20:32
6:37
13
Gabriel Higginbottom
So
21:19
6:53
16
Nice work! (LR, PR)
3 Pace HS
4-3-3-3-3
Gap: 1:02
109:02
21:48
7:02
102 Isaac Baucher
Jr
21:17
6:52
15
Brogan Richards
Jr
21:22
6:54
17
Spencer Barton
Sr
21:46
7:01
19
Cole Sample
Sr
22:18
7:12
25
Todd Pace
Fr
22:19
7:12
26
David Kinfe
Jr
22:54
7:23
33
Ethan Mausteller
So
23:25
7:33
39
4 Crestview HS
7-6-4-4-4
Gap: 1:56
113:52
22:46
7:21
161 Caleb Richards
Fr
22:04
7:07
21
Davin Mcarty
Jr
22:12
7:10
24
Dylan Hansen
So
22:27
7:15
30
Connor Creel
So
23:09
7:28
37
Trent Young
Jr
24:00
7:45
49
Kaleb Mcallister
Sr
39:42
12:48
78




5 North Bay Haven
3-4-6-5-5
Gap: 3:07
113:52
22:46
7:21
166 Maddox Nichols
-
20:45
6:42
14
Cj Baldwain
Fr
22:25
7:14
29
Omar Castro
Jr
23:17
7:31
38
Canyon Killets
So
23:33
7:36
40
William Sexton
Jr
23:52
7:42
45
William Lundgren
-
24:47
8:00
56
Sebastion Owens
So
26:07
8:26
63
6 Spanish Fort
8-8-7-7-6
Gap: 1:36
115:30
23:06
7:27
173 Winston Mcghee
So
22:08
7:09
22
Jeremiah Smith
So
22:54
7:23
32
James Langan
So
23:06
7:27
35
John Mcclellan
So
23:38
7:37
41
Keegan Brennan
So
23:45
7:40
43
Jacob Marshall
So
24:12
7:48
51
Bryson Holston
So
27:33
8:53
68
7 Pensacola Ch
9-9-9-8-7
Gap: 1:36
116:22
23:16
7:30
191 Walter Goncalvez
-
22:22
7:13
27
Mikel Kester
Sr
22:33
7:17
31
Carson Ohman
-
23:44
7:39
42
Tyler Thomas-guston
-
23:45
7:40
44
Hudson Stewart
-
23:58
7:44
47
Ethan Ainsworth
-
24:01
7:45
50
Luke Rosales
-
24:21
7:51
53
7 Gulf Breeze HS
6-4-5-6-7
Gap: 5:17
118:17
23:39
7:38
191 Tyler Garcia
Fr
21:58
7:05
20
Colin Nelson
Fr
22:09
7:09
23
Joshua Dorsch
So
22:57
7:24
34
Elias Narramore
Fr
23:58
7:44
48
Callaghan Williams
So
27:15
8:47
66
Ethan Buck
So
27:15
8:48
67
Xavier Knotts
Fr
27:55
9:00
70
9 Arnold HS
5-7-8-9-9
Gap: 3:12
117:48
23:34
7:36
209 Christian Tatum
Jr
21:37
6:58
18
Jayden Zeller
Fr
22:24
7:13
28
Casey Cook
Fr
24:15
7:49
52
Landon Coreil
Fr
24:45
7:59
54
Nathan Caldwell
Fr
24:48
8:00
57
Cameron Angelastri
Jr
31:17
10:05
73




10 Destin High School
10-10-10-10-10
Gap: 4:24
127:09
25:26
8:12
284 Damen Mckim
Jr
23:09
7:28
36
Finn Martin
Fr
24:47
8:00
55
Nate Walter
Jr
25:26
8:12
60
Kolar Bell
Fr
26:15
8:28
64
Henry Kampenhout
So
27:33
8:53
69








11 Milton HS
11-11-11-11-11
Gap: 4:04
129:09
25:50
8:20
302 Christian Clement
Fr
23:54
7:42
46
Nathaniel Willis
So
25:23
8:11
59
Mason Hennick
Jr
25:28
8:13
61
Lukas Stokes
So
26:27
8:32
65
Jeremiah Mcpherson
Jr
27:58
9:01
71








12 Rocky Bayou
12-12-12-12-12
Gap: 7:45
144:56
28:59
9:21
341 Josh Sposito
Fr
25:16
8:09
58
Joel Gonzalez
-
25:56
8:22
62
Daniel Boswell
Sr
28:45
9:16
72
Isaac Dysh
Jr
31:57
10:18
74
Carson Parrish
-
33:01
10:39
75
Alex Yang
-
33:02
10:39
76
Remi Montague
-
34:54
11:15
77
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Niceville HS
1-1-1-1-1
Gap: 1:28
100:00
20:00
6:27
16 Nelson Burke
Fr
19:23
6:15
1
Caden Powell
Fr
19:40
6:21
2
Glenn Bruce
Sr
19:47
6:23
3
Talon Higgs
So
20:20
6:33
4
Liam Kincaid
So
20:51
6:44
6
Scott Cunningham
Fr
20:52
6:44
7
Conner Pugh
So
21:41
7:00
10
2 Bartlett High School
2-2-2-2-2
Gap: 1:16
106:46
21:21
6:53
45 Jack Anderson
Fr
20:32
6:37
5
Gabriel Higginbottom
So
21:19
6:53
8
James Flynn
Fr
21:23
6:54
9
Daniel Webster
Sr
21:44
7:00
11
Elijah Guthrie
Jr
21:48
7:02
12
Charlie Wyatt
So
21:55
7:04
13
David Moulder
Sr
22:11
7:09
14
Nice work! (LR, PR)
3 Pace HS
3-3-3-3-3
Gap: 0:53
117:21
23:28
7:34
85 David Kinfe
Jr
22:54
7:23
15
Ethan Mausteller
So
23:25
7:33
16
Zachary Johnson
Jr
23:36
7:37
17
Tyler Hardy
Jr
23:39
7:38
18
Caden Solis
Jr
23:47
7:40
19
Justin Hawkins
Fr
24:00
7:45
20
Nicklaus Fielder
Sr
25:20
8:10
24
4 Pensacola Ch
4-4-4-4-4
Gap: 2:23
126:06
25:13
8:08
117 Ethan Ainsworth
-
24:01
7:45
21
Luke Rosales
-
24:21
7:51
22
Moses Peterlevitz
-
25:06
8:06
23
Gabriel Shimmin
So
26:14
8:28
25
Isaiah Burdick
-
26:24
8:31
26
Logan Shimmin
-
26:42
8:37
27




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bartlett High School
1-1-1-1-1
Gap: 0:57
111:52
22:22
7:13
15 Charlie Wyatt
So
21:55
7:04
1
David Moulder
Sr
22:11
7:09
2
Branden Riley
So
22:19
7:12
3
Joshua Morgan
Fr
22:35
7:17
4
Nathan Cavender
Fr
22:52
7:23
5
Tyler West
So
26:22
8:30
10
Andres Dumas
Fr
26:28
8:32
11
Nice work! (LR, PR)
2 Pace HS
2-2-2-2-2
Gap: 4:09
129:07
25:49
8:20
42 Justin Hawkins
Fr
24:00
7:45
6
Nicklaus Fielder
Sr
25:20
8:10
7
Owen Raley
Sr
25:26
8:12
8
Benjamin Reed
Fr
26:12
8:27
9
Dayton Ramsey
Jr
28:09
9:05
12
John Daughtery
Jr
28:17
9:08
13
Ryan Russell
Jr
29:36
9:33
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.