Davis High Results from the Delta Valley League #1 at Elk Grove Park on 9/16/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bellamy, Will Fr V 24:32 8:11 3 64/71 25/27 25/27 1/1
Bloise, Ian So F/S 12:07 6:04 2 4/64 2/22 2/22 1/6 11:31
Brown, Sam So F/S 13:50 6:55 2 43/64 16/22 16/22 1/1 Great Job! (SBP)
Carriere, Mark Jr V 25:06 8:22 3 70/71 27/27 27/27 1/1
Chastain, Sam Fr F/S 13:42 6:51 2 39/64 13/22 13/22 1/1 13:03
Childress, Eliot So F/S 12:11 6:06 2 9/64 4/22 4/22 1/5 11:42
Coates, Corey Sr V 16:23 5:28 3 1/71 1/27 1/27 1/6 15:21
Cosca, Matt Sr V 19:21 6:27 3 28/71 13/27 13/27 1/2
De La Mora, Brian Jr V 17:44 5:55 3 9/71 5/27 5/27 1/5 17:18 17:18 16:21
Diaz, Andrew Fr F/S 13:36 6:48 2 36/64 12/22 12/22 1/2 13:25
Dominguez, Alan So F/S 12:07 6:04 2 5/64 3/22 3/22 1/6 Great Job! (SBP)
Gonzalez, Daniel So V 18:49 6:16 3 21/71 10/27 10/27 1/4
Green, Stewart Fr F/S 16:58 8:29 2 60/64 21/22 21/22 1/1 17:49
(0:51,4.8)
Great Job! (DPR)
Greenough, Ryan So V 19:25 6:28 3 30/71 14/27 14/27 1/2
Halsted, Trevor Jr V 17:22 5:47 3 6/71 3/27 3/27 1/6 17:20 17:20 16:06
Harris, Jason Fr F/S 12:47 6:24 2 24/64 8/22 8/22 1/5 12:11
Harvey, McConnell Jr V 19:34 6:31 3 32/71 16/27 16/27 1/1
Henry, Noah So F/S 13:20 6:40 2 33/64 10/22 10/22 1/2 13:08 13:08 12:54
Higuera, Nicolas Jr V 19:56 6:39 3 37/71 19/27 19/27 1/1 19:35
Hough, Grayson Sr V 17:09 5:43 3 3/71 2/27 2/27 1/6 16:56 16:56 16:32
Jensen, Kabir Jr V 20:14 6:45 3 41/71 23/27 23/27 1/1
Jorgensen, Greg Jr V 19:34 6:31 3 33/71 17/27 17/27 1/1
Kinkle, Matthew Jr V 18:36 6:12 3 19/71 8/27 8/27 1/4
Lautzenheiser, Christian Fr F/S 12:56 6:28 2 25/64 9/22 9/22 1/5 13:57
(1:01,7.3)
Great Job! (DPR)
Lee-Smith, Conor Fr F/S 16:37 8:19 2 58/64 20/22 20/22 1/1 14:53
McPherson, Will Fr F/S 13:49 6:55 2 41/64 14/22 14/22 1/1 12:53
Mohr, Paul Fr F/S 12:06 6:03 2 3/64 1/22 1/22 3/6 11:09
Muller, Jacob Fr F/S 13:49 6:55 2 42/64 15/22 15/22 1/1 13:16
Naemeh, Hamidreza Jr V 19:25 6:28 3 31/71 15/27 15/27 1/1 18:59
Noble-Goodman, Kieran Sr V 19:05 6:22 3 24/71 11/27 11/27 1/3
Pesis, Shane Fr F/S 12:27 6:14 2 15/64 6/22 6/22 1/5
Petersen, Nate Fr F/S 19:15 9:38 2 64/64 22/22 22/22 1/1 22:38
(3:23,14.9)
Great Job! (SBP, DPR)
Provost, Evan Sr V 20:00 6:40 3 39/71 21/27 21/27 1/1
Ramalingam, Jordan So F/S 14:14 7:07 2 51/64 18/22 18/22 1/1 11:50
Riestenberg, Bob Sr V 18:13 6:04 3 14/71 6/27 6/27 1/4 17:19 17:19 16:59
Sangervasi, Anthony So F/S 14:43 7:22 2 52/64 19/22 19/22 1/1 13:06
Seban, Nicolas Fr F/S 12:22 6:11 2 14/64 5/22 5/22 1/5
Shaw, Dillon Sr V 17:40 5:53 3 8/71 4/27 4/27 1/5 16:53 16:53 15:58
Soto, Bryan Sr V 20:00 6:40 3 38/71 20/27 20/27 1/1 19:15 19:15 17:03
Stansell, Matthew Jr V 21:17 7:06 3 51/71 24/27 24/27 1/1
Testerman, John Fr F/S 13:22 6:41 2 34/64 11/22 11/22 1/2 13:00
Tiangco, Nate So F/S 14:12 7:06 2 49/64 17/22 17/22 1/1 Great Job! (SBP)
Toft, Reinert So V 18:44 6:15 3 20/71 9/27 9/27 1/4
Toy, Philip Jr V 20:08 6:43 3 40/71 22/27 22/27 1/1
Van Deynze, Braeden Jr V 18:13 6:04 3 15/71 7/27 7/27 1/4 17:17
Wall, Matt Jr V 19:56 6:39 3 36/71 18/27 18/27 1/1
Wang, Peter Jr V 25:06 8:22 3 69/71 26/27 26/27 1/1
Weisker, Matthew Jr V 19:08 6:23 3 26/71 12/27 12/27 1/3
Young, William So F/S 12:39 6:20 2 18/64 7/22 7/22 1/5 13:27
(0:48,5.9)
13:27
(0:48,5.9)
11:43 Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/5 86:18
1:21
3 5:45 5:28 5:55 27 5:45 84:04 84:04 Corey Coates (1), Grayson Hough (3), Trevor Halsted (6), Dillon Shaw (8), Brian De La Mora (9)
V 2nd 5 1/4 92:35
0:36
3 6:10 6:04 6:16 15 6:10 90:00 90:00 Bob Riestenberg (1), Braeden Van Deynze (2), Matthew Kinkle (3), Reinert Toft (4), Daniel Gonzalez (5)
V 3rd 5 1/1 96:24
0:20
3 6:26 6:22 6:28 15 6:26 108:28
(12:04,11.1)
108:28
(12:04,11.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Kieran Noble-Goodman (1), Matthew Weisker (2), Matt Cosca (3), Ryan Greenough (4), Hamidreza Naemeh (5)
V 4th 5 1/1 99:00
0:26
3 6:36 6:31 6:40 15 6:36 McConnell Harvey (1), Greg Jorgensen (2), Matt Wall (3), Nicolas Higuera (4), Bryan Soto (5)
V 5th 5 1/1 106:11
4:32
3 7:05 6:40 8:11 15 7:05 Evan Provost (1), Philip Toy (2), Kabir Jensen (3), Matthew Stansell (4), Will Bellamy (5)
F/S 1st 5 1/5 60:53
0:16
2 6:05 6:03 6:11 35 6:05 58:36 58:36 Paul Mohr (3), Ian Bloise (4), Alan Dominguez (5), Eliot Childress (9), Nicolas Seban (14)
F/S 2nd 5 1/2 64:09
0:53
2 6:25 6:14 6:40 16 6:25 62:35 62:35 Shane Pesis (1), William Young (2), Jason Harris (3), Christian Lautzenheiser (4), Noah Henry (6)
F/S 3rd 5 1/1 68:18
0:27
2 6:50 6:41 6:55 15 6:50 66:24 66:24 John Testerman (1), Andrew Diaz (2), Sam Chastain (3), Will McPherson (4), Jacob Muller (5)
F/S 4th 5 1/1 73:36
2:47
2 7:22 6:55 8:19 15 7:22 Sam Brown (1), Nate Tiangco (2), Jordan Ramalingam (3), Anthony Sangervasi (4), Conor Lee-Smith (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Corey Coates Sr Davis High 16:23 5:28 1/27 1/27 1/6
2 Chriss Grimble JFK 17:01 5:40
3 Grayson Hough Sr Davis High 17:09 5:43 2/27 2/27 1/6 16:56 16:56
4 Julian Patterson Franklin 17:13 5:44
5 Jason Lee JFK 17:22 5:47
6 Trevor Halsted Jr Davis High 17:22 5:47 3/27 3/27 1/6 17:20 17:20
7 Ryan Miller Franklin 17:34 5:51
8 Dillon Shaw Sr Davis High 17:40 5:53 4/27 4/27 1/5 16:53 16:53
9 Brian De La Mora Jr Davis High 17:44 5:55 5/27 5/27 1/5 17:18 17:18
10 Jue Elk Grove 17:48 5:56
11 Derek Caples JFK 17:48 5:56
12 Pavros Valley 18:11 6:04
13 Ben Arriaga Franklin 18:12 6:04
14 Bob Riestenberg Sr Davis High 18:13 6:04 6/27 6/27 1/4 17:19 17:19
15 Braeden Van Deynze Jr Davis High 18:13 6:04 7/27 7/27 1/4
16 David Opark Elk Grove 18:17 6:06
17 Evan Gillogley JFK 18:32 6:11
18 Austin Metz JFK 18:34 6:11
19 Matthew Kinkle Jr Davis High 18:36 6:12 8/27 8/27 1/4
20 Reinert Toft So Davis High 18:44 6:15 9/27 9/27 1/4
21 Daniel Gonzalez So Davis High 18:49 6:16 10/27 10/27 1/4
22 Denetri Willwright Franklin 18:50 6:17
23 Burgett Laguna Creek 19:01 6:20
24 Kieran Noble-Goodman Sr Davis High 19:05 6:22 11/27 11/27 1/3
25 Thom T.J.Panen Valley 19:08 6:23
26 Matthew Weisker Jr Davis High 19:08 6:23 12/27 12/27 1/3
27 Ivan Ruiz Valley 19:17 6:26
28 Matt Cosca Sr Davis High 19:21 6:27 13/27 13/27 1/2
29 Tyler Gee JFK 19:24 6:28
30 Ryan Greenough So Davis High 19:25 6:28 14/27 14/27 1/2
31 Hamidreza Naemeh Jr Davis High 19:25 6:28 15/27 15/27 1/1
32 McConnell Harvey Jr Davis High 19:34 6:31 16/27 16/27 1/1
33 Greg Jorgensen Jr Davis High 19:34 6:31 17/27 17/27 1/1
34 Leron Rideout Valley 19:35 6:32
35 Justin Laguardia Franklin 19:35 6:32
36 Matt Wall Jr Davis High 19:56 6:39 18/27 18/27 1/1
37 Nicolas Higuera Jr Davis High 19:56 6:39 19/27 19/27 1/1
38 Bryan Soto Sr Davis High 20:00 6:40 20/27 20/27 1/1 19:15 19:15
39 Evan Provost Sr Davis High 20:00 6:40 21/27 21/27 1/1
40 Philip Toy Jr Davis High 20:08 6:43 22/27 22/27 1/1
41 Kabir Jensen Jr Davis High 20:14 6:45 23/27 23/27 1/1
42 Koob Moea JFK 20:28 6:49
43 David Yu Laguna Creek 20:31 6:50
44 David Muncey Laguna Creek 20:46 6:55
45 Andres Villagenor Laguna Creek 20:47 6:56
46 Jeremy McConn Franklin 20:48 6:56
47 Daniel Kageyama Laguna Creek 20:54 6:58
48 Nathaniel Ng JFK 20:56 6:59
49 Wesley Su Franklin 20:56 6:59
50 John Overton Valley 21:07 7:02
51 Matthew Stansell Jr Davis High 21:17 7:06 24/27 24/27 1/1
52 Justin Quan Franklin 21:25 7:08
53 Oscar Correa Valley 21:38 7:13
54 Oliver Lao Franklin 21:51 7:17
55 Richard Aguada Franklin 21:52 7:17
56 Kyle Taylor Franklin 21:54 7:18
57 Geach Elk Grove 21:57 7:19
58 Edgardo Castro Valley 22:00 7:20
59 R. Lin JFK 22:35 7:32
60 John Ye JFK 23:00 7:40
61 Alex Trussel JFK 23:25 7:48
62 Justin Kohn Franklin 23:49 7:56
63 King Au Franklin 24:22 8:07
64 Will Bellamy Fr Davis High 24:32 8:11 25/27 25/27 1/1
65 Kristian Grabenstein Valley 24:36 8:12
66 Singh Franklin 24:58 8:19
67 Mohammad Rashid Valley 25:02 8:21
68 Ranvir Singh Valley 25:05 8:22
69 Peter Wang Jr Davis High 25:06 8:22 26/27 26/27 1/1
70 Mark Carriere Jr Davis High 25:06 8:22 27/27 27/27 1/1
71 Dinesh Barpaga JFK 29:00 9:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
86:18
17:16
5:45
27 Corey Coates
Sr
16:23
5:28
1
Grayson Hough
Sr
17:09
5:43
3
Trevor Halsted
Jr
17:22
5:47
6
Dillon Shaw
Sr
17:40
5:53
8
Brian De La Mora
Jr
17:44
5:55
9
Bob Riestenb
Sr
18:13
6:04
13
Braeden Van Deynze
Jr
18:13
6:04
14
2 JFK
2-2-2-2-2
Gap: 1:33
89:17
17:51
5:57
48 Chriss Grimble
-
17:01
5:40
2
Jason Lee
-
17:22
5:47
5
Derek Caples
-
17:48
5:56
10
Evan Gillogle
-
18:32
6:11
15
Austin Metz
-
18:34
6:11
16
Tyler Gee
-
19:24
6:28
21
Koob Moea
-
20:28
6:49
24
3 Franklin
3-3-3-3-3
Gap: 2:22
91:24
18:17
6:06
63 Julian Patterso
-
17:13
5:44
4
Ryan Miller
-
17:34
5:51
7
Ben Arriaga
-
18:12
6:04
12
Denetri Willwrig
-
18:50
6:17
17
Justin Laguardi
-
19:35
6:32
23
Jeremy McConn
-
20:48
6:56
28
Wesley Su
-
20:56
6:59
30
4 Valley
4-4-4-4-4
Gap: 2:56
97:18
19:28
6:29
103 Pavros
-
18:11
6:04
11
Thom T.J.Pane
-
19:08
6:23
19
Ivan Ruiz
-
19:17
6:26
20
Leron Rideout
-
19:35
6:32
22
John Overton
-
21:07
7:02
31
Oscar Correa
-
21:38
7:13
32
Edgardo Castro
-
22:00
7:20
33
5 Laguna Creek
5-5-5-5-5
Gap: 1:53
101:59
20:24
6:48
125 Burgett
-
19:01
6:20
18
David Yu
-
20:31
6:50
25
David Muncey
-
20:46
6:55
26
Andres Villagen
-
20:47
6:56
27
Daniel Kageyama
-
20:54
6:58
29








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
92:35
18:31
6:10
15 Bob Riestenb
Sr
18:13
6:04
1
Braeden Van Deynze
Jr
18:13
6:04
2
Matthew Kinkle
Jr
18:36
6:12
3
Reinert Toft
So
18:44
6:15
4
Daniel Gonzalez
So
18:49
6:16
5
Kieran Noble-Go
Sr
19:05
6:22
6
Matthew Weisker
Jr
19:08
6:23
7
2 Franklin
3-3-3-3-2
Gap: 1:04
106:52
21:22
7:07
66 Jeremy McConn
-
20:48
6:56
10
Wesley Su
-
20:56
6:59
12
Justin Quan
-
21:25
7:08
13
Oliver Lao
-
21:51
7:17
15
Richard Aguada
-
21:52
7:17
16
Kyle Taylor
-
21:54
7:18
17
Justin Kohn
-
23:49
7:56
22
3 JFK
2-2-2-2-3
Gap: 3:36
106:23
21:17
7:06
67 Tyler Gee
-
19:24
6:28
8
Koob Moea
-
20:28
6:49
9
Nathanie Ng
-
20:56
6:59
11
R. Lin
-
22:35
7:32
19
John Ye
-
23:00
7:40
20
Alex Trussel
-
23:25
7:48
21
Dinesh Barpaga
-
29:00
9:40
26
4 Valley
4-4-4-4-4
Gap: 3:27
118:21
23:40
7:53
104 Oscar Correa
-
21:38
7:13
14
Edgardo Castro
-
22:00
7:20
18
Kristian Grabenst
-
24:36
8:12
23
Mohammad Rashid
-
25:02
8:21
24
Ranvir Singh
-
25:05
8:22
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:20
96:24
19:17
6:26
15 Kieran Noble-Go
Sr
19:05
6:22
1
Matthew Weisker
Jr
19:08
6:23
2
Matt Cosca
Sr
19:21
6:27
3
Ryan Greenoug
So
19:25
6:28
4
Hamidrez Naemeh
Jr
19:25
6:28
5
McConnel Harvey
Jr
19:34
6:31
6
Greg Jorgense
Jr
19:34
6:31
7
Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:26
99:00
19:48
6:36
15 McConnel Harvey
Jr
19:34
6:31
1
Greg Jorgense
Jr
19:34
6:31
2
Matt Wall
Jr
19:56
6:39
3
Nicolas Higuera
Jr
19:56
6:39
4
Bryan Soto
Sr
20:00
6:40
5
Evan Provost
Sr
20:00
6:40
6
Philip Toy
Jr
20:08
6:43
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 4:32
106:11
21:14
7:05
15 Evan Provost
Sr
20:00
6:40
1
Philip Toy
Jr
20:08
6:43
2
Kabir Jensen
Jr
20:14
6:45
3
Matthew Stansell
Jr
21:17
7:06
4
Will Bellamy
Fr
24:32
8:11
5
Peter Wang
Jr
25:06
8:22
6
Mark Carriere
Jr
25:06
8:22
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Davis Hallberg Elk Grove 11:38 5:49
2 Dylan Garbutt JFK 11:47 5:54
3 Paul Mohr Fr Davis High 12:06 6:03 1/22 1/22 3/6
4 Ian Bloise So Davis High 12:07 6:04 2/22 2/22 1/6
5 Alan Dominguez So Davis High 12:07 6:04 3/22 3/22 1/6 Great Job! (SBP)
6 Chancellor Adams Laguna Creek 12:08 6:04
7 Colin Medina Elk Grove 12:08 6:04
8 Devin Kirk Laguna Creek 12:11 6:06
9 Eliot Childress So Davis High 12:11 6:06 4/22 4/22 1/5
10 Eric Ninh Laguna Creek 12:11 6:06
11 Nathan Lowery Laguna Creek 12:12 6:06
12 Matthew Seno Elk Grove 12:13 6:07
13 Jackson Levin Elk Grove 12:18 6:09
14 Nicolas Seban Fr Davis High 12:22 6:11 5/22 5/22 1/5
15 Shane Pesis Fr Davis High 12:27 6:14 6/22 6/22 1/5
16 Hunter Ramos Franklin 12:28 6:14
17 Jonny Wong Laguna Creek 12:30 6:15
18 William Young So Davis High 12:39 6:20 7/22 7/22 1/5 13:27
(0:48)
13:27
(0:48)
Great Job! (LR, PR)
19 Arthur Cooper Franklin 12:39 6:20
20 Nick Ignoffo Elk Grove 12:40 6:20
21 Austin Wu Franklin 12:41 6:21
22 Alex Glaeser Franklin 12:42 6:21
23 Matt Dimentel JFK 12:43 6:22
24 Jason Harris Fr Davis High 12:47 6:24 8/22 8/22 1/5
25 Christian Lautzenheiser Fr Davis High 12:56 6:28 9/22 9/22 1/5
26 Salvatore Angrisani JFK 12:59 6:30
27 Matthew Planesi Elk Grove 13:00 6:30
28 Casey Teague Franklin 13:01 6:31
29 Marjan Naboa Valley 13:16 6:38
30 Masayuki Takagi Valley 13:17 6:39
31 Ales Stock Franklin 13:19 6:40
32 Avery Elk Grove 13:20 6:40
33 Noah Henry So Davis High 13:20 6:40 10/22 10/22 1/2 13:08 13:08
34 John Testerman Fr Davis High 13:22 6:41 11/22 11/22 1/2
35 Tucker Huffman Elk Grove 13:26 6:43
36 Andrew Diaz Fr Davis High 13:36 6:48 12/22 12/22 1/2
37 Lupercio Laguna Creek 13:38 6:49
38 James Vigil Laguna Creek 13:39 6:50
39 Sam Chastain Fr Davis High 13:42 6:51 13/22 13/22 1/1
40 Tom Kreston JFK 13:45 6:53
41 Will McPherson Fr Davis High 13:49 6:55 14/22 14/22 1/1
42 Jacob Muller Fr Davis High 13:49 6:55 15/22 15/22 1/1
43 Sam Brown So Davis High 13:50 6:55 16/22 16/22 1/1 Great Job! (SBP)
44 Steven Foster JFK 13:52 6:56
45 Luis Montes Franklin 13:55 6:58
46 Nathan Barnes Franklin 13:58 6:59
47 Isaac Hollow Horn Bear Franklin 14:03 7:02
48 Andrew Bayer Franklin 14:12 7:06
49 Nate Tiangco So Davis High 14:12 7:06 17/22 17/22 1/1 Great Job! (SBP)
50 Tyler Church Elk Grove 14:12 7:06
51 Jordan Ramalingam So Davis High 14:14 7:07 18/22 18/22 1/1
52 Anthony Sangervasi So Davis High 14:43 7:22 19/22 19/22 1/1
53 Daniel Oleshko Valley 14:55 7:28
54 Scotty Ship JFK 15:40 7:50
55 DeVaughn Ogles JFK 15:41 7:51
56 Anthony Chen Laguna Creek 15:46 7:53
57 Rene Vallesteros Laguna Creek 16:31 8:16
58 Conor Lee-Smith Fr Davis High 16:37 8:19 20/22 20/22 1/1
59 Andrew Lenny JFK 16:38 8:19
60 Stewart Green Fr Davis High 16:58 8:29 21/22 21/22 1/1
61 Brian Sasaki Franklin 18:15 9:08
62 Dominic Lavezzo JFK 18:19 9:09
63 Jared Coleman Franklin 18:35 9:18
64 Nate Petersen Fr Davis High 19:15 9:38 22/22 22/22 1/1 Great Job! (SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
3-1-1-1-1
Gap: 0:16
60:53
12:11
6:05
35 Paul Mohr
Fr
12:06
6:03
3
Ian Bloise
So
12:07
6:04
4
Alan Domingue
So
12:07
6:04
5
Eliot Childres
So
12:11
6:06
9
Nicolas Seban
Fr
12:22
6:11
14
Shane Pesis
Fr
12:27
6:14
15
William Young
So
12:39
6:20
18
2 Laguna Creek
4-3-3-3-2
Gap: 0:22
61:12
12:14
6:07
52 Chancell Adams
-
12:08
6:04
6
Devin Kirk
-
12:11
6:06
8
Eric Ninh
-
12:11
6:06
10
Nathan Lowery
-
12:12
6:06
11
Jonny Wong
-
12:30
6:15
17
Lupercio
-
13:38
6:49
29
James Vigil
-
13:39
6:50
30
3 Elk Grove
1-2-2-2-3
Gap: 1:02
60:57
12:11
6:06
53 Davis Hallberg
-
11:38
5:49
1
Colin Medina
-
12:08
6:04
7
Matthew Seno
-
12:13
6:07
12
Jackson Levin
-
12:18
6:09
13
Nick Ignoffo
-
12:40
6:20
20
Matthew Planesi
-
13:00
6:30
25
Avery
-
13:20
6:40
28
4 Franklin
5-5-5-4-4
Gap: 0:33
63:31
12:42
6:21
104 Hunter Ramos
-
12:28
6:14
16
Arthur Cooper
-
12:39
6:20
19
Austin Wu
-
12:41
6:21
21
Alex Glaeser
-
12:42
6:21
22
Casey Teague
-
13:01
6:31
26
Ales Stock
-
13:19
6:40
27
Luis Montes
-
13:55
6:58
33
5 JFK
2-4-4-5-5
Gap: 2:05
65:06
13:01
6:31
112 Dylan Garbutt
-
11:47
5:54
2
Matt Dimentel
-
12:43
6:22
23
Salvator Angrisan
-
12:59
6:30
24
Tom Kreston
-
13:45
6:53
31
Steven Foster
-
13:52
6:56
32
Scotty Ship
-
15:40
7:50
34
DeVaughn Ogles
-
15:41
7:51
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:53
64:09
12:50
6:25
16 Shane Pesis
Fr
12:27
6:14
1
William Young
So
12:39
6:20
2
Jason Harris
Fr
12:47
6:24
3
Christia Lautzenh
Fr
12:56
6:28
4
Noah Henry
So
13:20
6:40
6
John Testerma
Fr
13:22
6:41
7
Andrew Diaz
Fr
13:36
6:48
8
2 Franklin
2-2-2-2-2
Gap: 0:53
69:27
13:53
6:57
47 Ales Stock
-
13:19
6:40
5
Luis Montes
-
13:55
6:58
9
Nathan Barnes
-
13:58
6:59
10
Isaac Hollow Horn Bear
-
14:03
7:02
11
Andrew Bayer
-
14:12
7:06
12
Brian Sasaki
-
18:15
9:08
13
Jared Coleman
-
18:35
9:18
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
68:18
13:40
6:50
15 John Testerma
Fr
13:22
6:41
1
Andrew Diaz
Fr
13:36
6:48
2
Sam Chastain
Fr
13:42
6:51
3
Will McPherso
Fr
13:49
6:55
4
Jacob Muller
Fr
13:49
6:55
5
Sam Brown
So
13:50
6:55
6
Nate Tiangco
So
14:12
7:06
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:47
73:36
14:43
7:22
15 Sam Brown
So
13:50
6:55
1
Nate Tiangco
So
14:12
7:06
2
Jordan Ramaling
So
14:14
7:07
3
Anthony Sangerva
So
14:43
7:22
4
Conor Lee-Smit
Fr
16:37
8:19
5
Stewart Green
Fr
16:58
8:29
6
Nate Petersen
Fr
19:15
9:38
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.