Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/10

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Britton, John Fr Fr 13:35 6:28 2.1 40/50 6/7 13/14 3/5 13:50
(0:15,1.8)
13:50
(0:15,1.8)
Great Job! (LR, PR)
Choi, Victor Fr Fr 14:26 6:52 2.1 49/50 7/7 14/14 4/4 13:56 13:56
Croft, Andrew Jr JV 18:00 5:55 3.04 9/48 3/8 10/15 1/7 17:55 17:55
De La Mora, Brian Sr V 16:09 5:19 3.04 3/79 2/7 2/15 1/12 16:37
(0:28,2.8)
16:06 16:06 Great Job! (LY)
Gonzalez, Daniel Jr V 17:20 5:42 3.04 36/79 7/7 8/15 1/9 17:33
(0:13,1.2)
17:33
(0:13,1.2)
Great Job! (LR, PR)
Greenough, Ryan Jr JV 18:08 5:58 3.04 13/48 5/8 12/15 1/6 18:33
(0:25,2.2)
18:33
(0:25,2.2)
Great Job! (LR, PR)
Hall, Ethan So So 11:36 5:31 2.1 2/50 2/7 2/14 1/7 11:44
(0:08,1.1)
11:44
(0:08,1.1)
Great Job! (LR, PR)
Halsted, Trevor Sr V 15:53 5:13 3.04 1/79 1/7 1/15 1/18 16:05
(0:12,1.2)
15:57
(0:04,0.4)
15:57
(0:04,0.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Harvey, McConnell Sr V 16:32 5:26 3.04 8/79 3/7 3/15 1/10 17:44
(1:12,6.8)
17:05
(0:33,3.2)
17:05
(0:33,3.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Higuera, Nicolas Sr JV 18:00 5:55 3.04 10/48 4/8 11/15 1/6 18:31
(0:31,2.8)
18:19
(0:19,1.7)
Great Job! (LR, PR)
Juanitas, Nick So So 12:45 6:04 2.1 38/50 6/7 7/14 3/6 13:37
(0:52,6.4)
13:34
(0:49,6.0)
Great Job! (LR, PR)
Laca, Jasper Fr Fr 13:24 6:23 2.1 34/50 3/7 10/14 5/6 13:27
(0:03,0.4)
13:27
(0:03,0.4)
Great Job! (LR, PR)
Lee, Sean So So 12:51 6:07 2.1 40/50 7/7 8/14 3/4 13:00
(0:09,1.2)
13:00
(0:09,1.2)
Great Job! (LR, PR)
Linvill, Kirby Sr JV 18:35 6:07 3.04 19/48 7/8 14/15 1/5 18:34 18:34
Mayr, Matthew Fr Fr 13:07 6:15 2.1 27/50 2/7 9/14 7/8 13:11
(0:04,0.5)
13:11
(0:04,0.5)
Great Job! (LR, PR)
Mohr, Paul So So 11:37 5:32 2.1 3/50 3/7 3/14 1/6 12:21
(0:44,5.9)
11:51
(0:14,2.0)
11:51
(0:14,2.0)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Naemeh, Hamidreza Sr V 17:10 5:39 3.04 26/79 6/7 6/15 1/10 18:02
(0:52,4.8)
17:10
(0:00,0.0)
17:10
(0:00,0.0)
Great Job! (LY, LR, PR)
Pesis, Shane So So 12:23 5:54 2.1 27/50 5/7 6/14 3/6 13:21
(0:58,7.2)
12:38
(0:15,2.0)
12:38
(0:15,2.0)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Pugh, Danny Jr V 17:06 5:38 3.04 23/79 5/7 5/15 1/10 17:20
(0:14,1.3)
17:20
(0:14,1.3)
Great Job! (LR, PR)
Reno, Kian Fr Fr 13:32 6:27 2.1 39/50 5/7 12/14 4/6 13:46
(0:14,1.7)
13:46
(0:14,1.7)
Great Job! (LR, PR)
Rowen, Daniel Fr Fr 12:01 5:43 2.1 4/50 1/7 5/14 4/12 11:51 11:51
Sutter, Sugal So So 11:17 5:22 2.1 1/50 1/7 1/14 1/15 11:41
(0:24,3.4)
11:41
(0:24,3.4)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Testerman, John So So 11:58 5:42 2.1 13/50 4/7 4/14 2/6 13:23
(1:25,10.6)
12:01
(0:03,0.4)
12:01
(0:03,0.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Toft, Reinert Jr JV 17:36 5:47 3.04 5/48 2/8 9/15 1/7 17:42
(0:06,0.6)
17:42
(0:06,0.6)
Great Job! (LR, PR)
Van Deynze, Braeden Sr V 16:36 5:28 3.04 12/79 4/7 4/15 1/10 19:12
(2:36,13.5)
16:39
(0:03,0.3)
16:39
(0:03,0.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Wall, Matt Sr JV 19:18 6:21 3.04 38/48 8/8 15/15 1/2 19:35
(0:17,1.4)
19:11 19:11 Great Job! (LY)
Weisker, Matthew Sr JV 18:23 6:03 3.04 15/48 6/8 13/15 1/5 18:47
(0:24,2.1)
18:32
(0:09,0.8)
18:32
(0:09,0.8)
Great Job! (LY, LR, PR)
Willefert, Kevin Fr Fr 13:25 6:23 2.1 35/50 4/7 11/14 5/6 13:57
(0:32,3.8)
13:57
(0:32,3.8)
Great Job! (LR, PR)
Young, William Jr JV 17:19 5:42 3.04 2/48 1/8 7/15 2/10 18:02
(0:43,4.0)
18:02
(0:43,4.0)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 82:16
1:13
3.04 5:25 5:13 5:38 41 5:25 82:06 82:57
(0:41,0.8)
82:06 Your Team ROCKS! (LR) Trevor Halsted (1), Brian De La Mora (2), McConnell Harvey (7), Braeden Van Deynze (11), Danny Pugh (20)
So 1st 5 1/6 58:51
1:06
2.1 5:36 5:22 5:54 40 5:36 60:52
(2:01,3.3)
66:54
(8:03,12.0)
60:52
(2:01,3.3%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Sugal Sutter (1), Ethan Hall (2), Paul Mohr (3), John Testerman (12), Shane Pesis (22)
JV 1st 5 1/6 89:03
0:49
3.04 5:52 5:42 5:58 38 5:52 91:15
(2:12,2.4)
100:22
(11:19,11.3)
89:53
(0:50,0.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) William Young (2), Reinert Toft (5), Andrew Croft (9), Nicolas Higuera (10), Ryan Greenough (12)
Fr 1st 5 4/6 65:29
1:31
2.1 6:14 5:43 6:27 110 5:50 65:03 67:09
(1:40,2.5)
59:31 Your Team ROCKS! (LR) Daniel Rowen (4), Matthew Mayr (22), Jasper Laca (26), Kevin Willefert (27), Kian Reno (31)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Trevor Halsted Sr Davis High 15:53 5:13 1/7 1/15 1/18 16:05
(0:12)
15:57
(0:04)
15:57
(0:04)
Great Job! (LY, LR, PR)
2 Trent Brendel So Granite Bay 16:05 5:17
3 Brian De La Mora Sr Davis High 16:09 5:19 2/7 2/15 1/12 16:37
(0:28)
16:06 16:06 Great Job! (LY)
4 Benji Xie Sr Oak Ridge 16:12 5:20
5 Cormac Mccullaugh Sr Jesuit 16:23 5:23
6 Eric Jackson Sr McClatchy 16:26 5:24
7 Chriss Grimble Sr Kennedy 16:31 5:26
8 McConnell Harvey Sr Davis High 16:32 5:26 3/7 3/15 1/10 17:44
(1:12)
17:05
(0:33)
17:05
(0:33)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Jamasen Rodriguez Sr Modesto 16:32 5:26
10 Brandon Williams So Oak Ridge 16:34 5:27
11 Ben Arriaga Sr Franklin (eg) 16:35 5:27
12 Braeden Van Deynze Sr Davis High 16:36 5:28 4/7 4/15 1/10 19:12
(2:36)
16:39
(0:03)
16:39
(0:03)
Great Job! (LY, LR, PR)
13 Blair Hurlock Fr Tracy 16:38 5:28
14 Jeroen Keukenkamp Sr Oak Ridge 16:40 5:29
15 Quinn Kantor Sr Merced 16:42 5:30
16 Colton Misono Sr Jesuit 16:48 5:32
17 Caton Avilla So Pleasant Grove 16:53 5:33
18 Dominic Castro-wehr Jr Nevada Union 16:56 5:34
19 Clay Mcnamee Sr Oak Ridge 17:01 5:36
20 Simon Lambert Sr Nevada Union 17:01 5:36
21 Johnny Nilsen Jr Lincoln (s) 17:03 5:37
22 Ben Garcia Fr Pleasant Grove 17:04 5:37
23 Danny Pugh Jr Davis High 17:06 5:38 5/7 5/15 1/10 17:20
(0:14)
17:20
(0:14)
Great Job! (LR, PR)
24 Thomas Mcatee Sr Nevada Union 17:06 5:38
25 Greg Waters Jr Pleasant Grove 17:09 5:38
26 Hamidreza Naemeh Sr Davis High 17:10 5:39 6/7 6/15 1/10 18:02
(0:52)
17:10
(0:00)
17:10
(0:00)
Great Job! (LY, LR, PR)
27 Noah Heese So Modesto 17:10 5:39
28 Connor Daley Jr Lodi 17:12 5:39
29 Jasen Lee Sr Kennedy 17:12 5:39
30 Philip Satow Sr Sheldon 17:14 5:40
31 William Reyes Jr Monterey Trail 17:15 5:40
32 Sam Asher Sr Nevada Union 17:15 5:40
33 Andrew Musca Sr Modesto 17:16 5:41
34 Carter Duerksen So Tracy 17:19 5:42
35 Frank Finch Sr Pitman 17:19 5:42
36 Daniel Gonzalez Jr Davis High 17:20 5:42 7/7 8/15 1/9 17:33
(0:13)
17:33
(0:13)
Great Job! (LR, PR)
37 Tj Brown-pinizzot Sr Jesuit 17:21 5:42
38 Tristyn Martin Fr Jesuit 17:22 5:43
39 Dusty Armstrong So Oak Ridge 17:24 5:43
40 Marcos Conde So Oak Ridge 17:25 5:44
41 Zach Ramos-taylor Jr McClatchy 17:27 5:44
42 Spencer Cudworth Fr Pleasant Grove 17:35 5:47
43 Luke Gary Jr Jesuit 17:37 5:48
44 Tommy Lomeli Sr Lodi 17:37 5:48
45 Chris Goode So Jesuit 17:39 5:48
46 James Connelly Jr Lincoln (s) 17:42 5:49
47 Merritt Pyeatt Jr Modesto 17:44 5:50
48 Hunter Ramos Jr Franklin (eg) 17:45 5:50
49 Cooper Gill So Lincoln (s) 17:45 5:50
50 Alex Piasecki Sr Lincoln (s) 17:47 5:51
51 Rusman Purewal Sr Golden Valley 17:54 5:53
52 Clayton Lenz So Lincoln (s) 17:55 5:54
53 Alex Glaeser Jr Franklin (eg) 17:59 5:55
54 Joe Mahoney Sr Jesuit 17:59 5:55
55 Rk Gallagher Jr McClatchy 18:04 5:57
56 Brandon Yee So McClatchy 18:05 5:57
57 Ryan Miller Sr Franklin (eg) 18:09 5:58
58 Joey Rodrigues Sr Nevada Union 18:15 6:00
59 Dylan Garbutt So Kennedy 18:19 6:02
60 Partick Cleary Jr Modesto 18:19 6:02
61 Zach Groves So Franklin (eg) 18:22 6:03
62 Matt Oliver Sr Lincoln (s) 18:26 6:04
63 Arthur Cooper Jr Franklin (eg) 18:31 6:05
64 Austin Metz Sr Kennedy 18:33 6:06
65 Brian Grove So McClatchy 18:35 6:07
66 Kael Newton So Nevada Union 18:39 6:08
67 Josh Hansen Jr Franklin (eg) 18:41 6:09
68 Zachary Speno Sr Oak Ridge 18:42 6:09
69 Frank Archuleta Sr Pleasant Grove 18:42 6:09
70 Eddie Schmidt Jr Pleasant Grove 18:54 6:13
71 Charlie Borsos Jr McClatchy 18:58 6:14
72 Salvatore Angrisani So Kennedy 19:04 6:16
73 Breece Skaggs Sr Lincoln (s) 19:08 6:18
74 Nathanial Ng Jr Kennedy 19:17 6:21
75 Mathew Pimental Jr Kennedy 19:21 6:22
76 David Cross Sr Pleasant Grove 19:35 6:27
77 Joey Bloom Jr McClatchy 19:46 6:30
78 Parker Scanlon Jr Nevada Union 19:56 6:33
79 Joseph Yi Modesto 20:39 6:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:13
82:16
16:27
5:25
41 Trevor Halsted
Sr
15:53
5:13
1
Brian De La Mora
Sr
16:09
5:19
2
McConnel Harvey
Sr
16:32
5:26
7
Braeden Van Deynze
Sr
16:36
5:28
11
Danny Pugh
Jr
17:06
5:38
20
Hamidrez Naemeh
Sr
17:10
5:39
23
Daniel Gonzalez
Jr
17:20
5:42
28
Your Team ROCKS! (LR)
2 Oak Ridge
2-2-2-2-2
Gap: 1:12
83:51
16:46
5:31
71 Benji Xie
Sr
16:12
5:20
3
Brandon Williams
So
16:34
5:27
9
Jeroen Keukenka
Sr
16:40
5:29
12
Clay Mcnamee
Sr
17:01
5:36
16
Dusty Armstron
So
17:24
5:43
31
Marcos Conde
So
17:25
5:44
32
Zachary Speno
Sr
18:42
6:09
58
3 Jesuit
3-3-3-3-3
Gap: 1:14
85:31
17:06
5:38
111 Cormac Mccullau
Sr
16:23
5:23
4
Colton Misono
Sr
16:48
5:32
13
Tj Brown-pi
Sr
17:21
5:42
29
Tristyn Martin
Fr
17:22
5:43
30
Luke Gary
Jr
17:37
5:48
35
Chris Goode
So
17:39
5:48
36
Joe Mahoney
Sr
17:59
5:55
44
4 Nevada Union
9-5-4-4-4
Gap: 1:19
86:33
17:19
5:42
127 Dominic Castro-w
Jr
16:56
5:34
15
Simon Lambert
Sr
17:01
5:36
17
Thomas Mcatee
Sr
17:06
5:38
21
Sam Asher
Sr
17:15
5:40
26
Joey Rodrigue
Sr
18:15
6:00
48
Kael Newton
So
18:39
6:08
56
Parker Scanlon
Jr
19:56
6:33
68
5 Modesto
6-5-6-6-5
Gap: 1:47
87:01
17:24
5:43
147 Jamasen Rodrigue
Sr
16:32
5:26
8
Noah Heese
So
17:10
5:39
24
Andrew Musca
Sr
17:16
5:41
27
Merritt Pyeatt
Jr
17:44
5:50
38
Partick Cleary
Jr
18:19
6:02
50
Joseph Yi
-
20:39
6:48
69




6 Pleasant Grove
8-7-5-5-6
Gap: 1:49
87:23
17:29
5:45
148 Caton Avilla
So
16:53
5:33
14
Ben Garcia
Fr
17:04
5:37
19
Greg Waters
Jr
17:09
5:38
22
Spencer Cudworth
Fr
17:35
5:47
34
Frank Archulet
Sr
18:42
6:09
59
Eddie Schmidt
Jr
18:54
6:13
60
David Cross
Sr
19:35
6:27
66
7 Lincoln (s)
10-10-10-9-7
Gap: 0:52
88:12
17:38
5:48
178 Johnny Nilsen
Jr
17:03
5:37
18
James Connelly
Jr
17:42
5:49
37
Cooper Gill
So
17:45
5:50
40
Alex Piasecki
Sr
17:47
5:51
41
Clayton Lenz
So
17:55
5:54
42
Matt Oliver
Sr
18:26
6:04
52
Breece Skaggs
Sr
19:08
6:18
63
8 McClatchy
4-8-8-7-8
Gap: 2:09
88:37
17:43
5:50
184 Eric Jackson
Sr
16:26
5:24
5
Zach Ramos-ta
Jr
17:27
5:44
33
Rk Gallaghe
Jr
18:04
5:57
45
Brandon Yee
So
18:05
5:57
46
Brian Grove
So
18:35
6:07
55
Charlie Borsos
Jr
18:58
6:14
61
Joey Bloom
Jr
19:46
6:30
67
9 Franklin (eg)
7-9-9-10-9
Gap: 1:47
88:50
17:46
5:51
190 Ben Arriaga
Sr
16:35
5:27
10
Hunter Ramos
Jr
17:45
5:50
39
Alex Glaeser
Jr
17:59
5:55
43
Ryan Miller
Sr
18:09
5:58
47
Zach Groves
So
18:22
6:03
51
Arthur Cooper
Jr
18:31
6:05
53
Josh Hansen
Jr
18:41
6:09
57
10 Kennedy
5-4-7-8-10
Gap: 2:33
89:39
17:56
5:54
196 Chriss Grimble
Sr
16:31
5:26
6
Jasen Lee
Sr
17:12
5:39
25
Dylan Garbutt
So
18:19
6:02
49
Austin Metz
Sr
18:33
6:06
54
Salvator Angrisan
So
19:04
6:16
62
Nathania Ng
Jr
19:17
6:21
64
Mathew Pimental
Jr
19:21
6:22
65
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sugal Sutter So Davis High 11:17 5:22 1/7 1/14 1/15 11:41
(0:24)
11:41
(0:24)
Great Job! (LR, PR, SBP)
2 Ethan Hall So Davis High 11:36 5:31 2/7 2/14 1/7 11:44
(0:08)
11:44
(0:08)
Great Job! (LR, PR)
3 Paul Mohr So Davis High 11:37 5:32 3/7 3/14 1/6 12:21
(0:44)
11:51
(0:14)
11:51
(0:14)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
4 Evan Baxter So Oak Ridge 11:37 5:32
5 Zach Thornton So Oak Ridge 11:41 5:34
6 Sam Stoll So Jesuit 11:42 5:34
7 Sean Bradley So Sheldon 11:44 5:35
8 Carlos Cruz Fr McClatchy 11:47 5:37
9 Jake Zeltner So Oak Ridge 11:48 5:37
10 Ryan Prestegard Fr Oak Ridge 11:55 5:40
11 Tanner Misono So Jesuit 11:57 5:41
12 Greg Woollgar So Jesuit 11:57 5:41
13 John Testerman So Davis High 11:58 5:42 4/7 4/14 2/6 13:23
(1:25)
12:01
(0:03)
12:01
(0:03)
Great Job! (LY, LR, PR)
14 Branden Williams Fr Modesto 12:03 5:44
15 Ernesto Alvarado Fr Lodi 12:03 5:44
16 Jt John Tyl Janecek Fr Oak Ridge 12:03 5:44
17 Latee Piggee So Franklin (s) 12:11 5:48
18 Nico Blanco So McClatchy 12:13 5:49
19 Camden Harris So Lincoln (s) 12:15 5:50
20 Phillip Kruse Fr Lodi 12:16 5:50
21 Flavio Medrano So Jesuit 12:19 5:52
22 Leo Antolin So Monterey Trail 12:19 5:52
23 Robert Sekerak So Nevada Union 12:19 5:52
24 Connor Phillips So Lodi 12:19 5:52
25 Andrew Fonda So Lodi 12:20 5:52
26 Alec Fromm So Lodi 12:21 5:53
27 Shane Pesis So Davis High 12:23 5:54 5/7 6/14 3/6 13:21
(0:58)
12:38
(0:15)
12:38
(0:15)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
28 David French So Nevada Union 12:24 5:54
29 Matthew Mellor So Lodi 12:25 5:55
30 Nick Campanello Fr Oak Ridge 12:28 5:56
31 Ian Fitzpatrick So Granite Bay 12:28 5:56
32 Joseph Garfield So Lincoln (s) 12:37 6:00
33 Dylan Woods So Lodi 12:39 6:01
34 Colin Pilcher Fr Oak Ridge 12:39 6:01
35 Steven Foster So Kennedy 12:41 6:02
36 Spencer Jensen So Jesuit 12:43 6:03
37 Rossin Erbe Fr Pleasant Grove 12:44 6:04
38 Nick Juanitas So Davis High 12:45 6:04 6/7 7/14 3/6 13:37
(0:52)
13:34
(0:49)
Great Job! (LR, PR)
39 Andrew Gosselin So Jesuit 12:47 6:05
40 Sean Lee So Davis High 12:51 6:07 7/7 8/14 3/4 13:00
(0:09)
13:00
(0:09)
Great Job! (LR, PR)
41 Chris Gleason So Lincoln (s) 12:55 6:09
42 Austin Burrows So Jesuit 12:59 6:11
43 Trent Callcott So Lincoln (s) 13:00 6:11
44 Rex Doo Fr Turlock 13:00 6:11
45 Nicholas Parker So Lincoln (s) 13:20 6:21
46 Jeremy Lam So McClatchy 13:22 6:22
47 Greg Fong So McClatchy 13:28 6:25
48 Lanzo Small So Lincoln (s) 14:09 6:44
49 Justin Kwong So McClatchy 14:15 6:47
50 Tony Chen So McClatchy 15:02 7:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:06
58:51
11:46
5:36
40 Sugal Sutter
So
11:17
5:22
1
Ethan Hall
So
11:36
5:31
2
Paul Mohr
So
11:37
5:32
3
John Testerma
So
11:58
5:42
12
Shane Pesis
So
12:23
5:54
22
Nick Juanitas
So
12:45
6:04
29
Sean Lee
So
12:51
6:07
31
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
1 Oak Ridge
2-2-2-2-1
Gap: 0:26
59:04
11:49
5:38
40 Evan Baxter
So
11:37
5:32
4
Zach Thornton
So
11:41
5:34
5
Jake Zeltner
So
11:48
5:37
8
Ryan Prestega
Fr
11:55
5:40
9
Jt John Tyl Janecek
Fr
12:03
5:44
14
Nick Campanel
Fr
12:28
5:56
24
Colin Pilcher
Fr
12:39
6:01
27
3 Jesuit
3-3-3-3-3
Gap: 1:01
60:38
12:08
5:46
73 Sam Stoll
So
11:42
5:34
6
Tanner Misono
So
11:57
5:41
10
Greg Woollgar
So
11:57
5:41
11
Flavio Medrano
So
12:19
5:52
18
Spencer Jensen
So
12:43
6:03
28
Andrew Gosselin
So
12:47
6:05
30
Austin Burrows
So
12:59
6:11
33
4 Lodi
5-5-4-4-4
Gap: 0:18
61:19
12:16
5:50
90 Ernesto Alvarado
Fr
12:03
5:44
13
Phillip Kruse
Fr
12:16
5:50
17
Connor Phillips
So
12:19
5:52
19
Andrew Fonda
So
12:20
5:52
20
Alec Fromm
So
12:21
5:53
21
Matthew Mellor
So
12:25
5:55
23
Dylan Woods
So
12:39
6:01
26
5 McClatchy
4-4-5-5-5
Gap: 2:28
65:05
13:01
6:12
134 Carlos Cruz
Fr
11:47
5:37
7
Nico Blanco
So
12:13
5:49
15
Jeremy Lam
So
13:22
6:22
36
Greg Fong
So
13:28
6:25
37
Justin Kwong
So
14:15
6:47
39
Tony Chen
So
15:02
7:10
40




6 Lincoln (s)
6-6-6-6-6
Gap: 1:05
64:07
12:49
6:06
142 Camden Harris
So
12:15
5:50
16
Joseph Garfield
So
12:37
6:00
25
Chris Gleason
So
12:55
6:09
32
Trent Callcott
So
13:00
6:11
34
Nicholas Parker
So
13:20
6:21
35
Lanzo Small
So
14:09
6:44
38




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Angelo Magliola Jr Bella Vista 17:19 5:42
2 William Young Jr Davis High 17:19 5:42 1/8 7/15 2/10 18:02
(0:43)
18:02
(0:43)
Great Job! (LR, PR)
3 Justin Clark So Woodcreek 17:29 5:45
4 Patrick Jagerson So Del Campo 17:32 5:46
5 Reinert Toft Jr Davis High 17:36 5:47 2/8 9/15 1/7 17:42
(0:06)
17:42
(0:06)
Great Job! (LR, PR)
6 Noah Chavez Jr Bella Vista 17:38 5:48
7 Karl Schmidt Sr Woodcreek 17:38 5:48
8 Donald Scherschligt Jr Del Campo 17:47 5:51
9 Andrew Croft Jr Davis High 18:00 5:55 3/8 10/15 1/7 17:55 17:55
10 Nicolas Higuera Sr Davis High 18:00 5:55 4/8 11/15 1/6 18:31
(0:31)
18:19
(0:19)
Great Job! (LR, PR)
11 Michael Burke Jr Bella Vista 18:02 5:56
12 Walker Davis Sr Nevada Union 18:05 5:57
13 Ryan Greenough Jr Davis High 18:08 5:58 5/8 12/15 1/6 18:33
(0:25)
18:33
(0:25)
Great Job! (LR, PR)
14 Marshall Sears Fr Woodcreek 18:11 5:59
15 Matthew Weisker Sr Davis High 18:23 6:03 6/8 13/15 1/5 18:47
(0:24)
18:32
(0:09)
18:32
(0:09)
Great Job! (LY, LR, PR)
16 Aaron Theurer Sr Buhach Colony 18:24 6:03
17 Yale Santos Jr Woodcreek 18:34 6:06
18 Justin Brown-pinizzot Sr Jesuit 18:35 6:07
19 Kirby Linvill Sr Davis High 18:35 6:07 7/8 14/15 1/5 18:34 18:34
20 Kyle Sanborn Jr Jesuit 18:37 6:07
21 Tyler Marengo Jr Del Campo 18:39 6:08
22 Jared Duncan Jr Del Campo 18:39 6:08
23 Tyler Rodgers Sr Lincoln (s) 18:41 6:09
24 Sebastian Mercado Jr McClatchy 18:41 6:09
25 Adam Kuphaldt Jr Bella Vista 18:41 6:09
26 Ravi Sharma Jr Rocklin 18:47 6:11
27 Aaron Letay Sr Del Campo 18:55 6:13
28 Niraj Amalkanti Sr Rocklin 18:55 6:13
29 Drew Charles Sr Bella Vista 18:56 6:14
30 Jeremiah Ziebert Sr Jesuit 18:58 6:14
31 Ryan Larson Jr Bella Vista 18:59 6:15
32 Robert Mchenry Jr Rocklin 19:01 6:15
33 Garrett Davis Fr Woodcreek 19:01 6:15
34 Hernan Oviedo Jr Woodcreek 19:06 6:17
35 Daniel Coulter Jr Woodcreek 19:07 6:17
36 Pat Lenz Sr Lincoln (s) 19:12 6:19
37 Timothy Kuntz Sr Lincoln (s) 19:16 6:20
38 Matt Wall Sr Davis High 19:18 6:21 8/8 15/15 1/2 19:35
(0:17)
19:11 19:11 Great Job! (LY)
39 Chase Broffman Fr Woodcreek 19:21 6:22
40 Bret Fessenden Jr Rocklin 19:35 6:27
41 Nick Myers Jr Lincoln (s) 19:37 6:27
42 Chris Silva Sr Rocklin 19:43 6:29
43 Patrick Peterson Jr Del Campo 19:45 6:30
44 Brock Allen Sr Lincoln (s) 19:47 6:30
45 Zach Hatch Sr Bella Vista 19:53 6:32
46 Grant Akiyama Jr Del Campo 19:58 6:34
47 Eddy Rodriguez Sr Lincoln (s) 20:01 6:35
48 Paul Ou Yang Sr Lincoln (s) 20:21 6:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 0:49
89:03
17:49
5:52
38 William Young
Jr
17:19
5:42
2
Reinert Toft
Jr
17:36
5:47
5
Andrew Croft
Jr
18:00
5:55
9
Nicolas Higuera
Sr
18:00
5:55
10
Ryan Greenoug
Jr
18:08
5:58
12
Matthew Weisker
Sr
18:23
6:03
14
Kirby Linvill
Sr
18:35
6:07
16
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Bella Vista
1-1-2-2-2
Gap: 1:37
90:36
18:07
5:58
62 Angelo Magliola
Jr
17:19
5:42
1
Noah Chavez
Jr
17:38
5:48
6
Michael Burke
Jr
18:02
5:56
11
Adam Kuphaldt
Jr
18:41
6:09
20
Drew Charles
Sr
18:56
6:14
24
Ryan Larson
Jr
18:59
6:15
25
Zach Hatch
Sr
19:53
6:32
37
3 Woodcreek
3-3-3-2-3
Gap: 1:32
90:53
18:11
5:59
65 Justin Clark
So
17:29
5:45
3
Karl Schmidt
Sr
17:38
5:48
7
Marshall Sears
Fr
18:11
5:59
13
Yale Santos
Jr
18:34
6:06
15
Garrett Davis
Fr
19:01
6:15
27
Hernan Oviedo
Jr
19:06
6:17
28
Daniel Coulter
Jr
19:07
6:17
29
4 Del Campo
4-4-4-4-4
Gap: 1:23
91:32
18:18
6:01
69 Patrick Jagerson
So
17:32
5:46
4
Donald Schersch
Jr
17:47
5:51
8
Tyler Marengo
Jr
18:39
6:08
17
Jared Duncan
Jr
18:39
6:08
18
Aaron Letay
Sr
18:55
6:13
22
Patrick Peterson
Jr
19:45
6:30
35
Grant Akiyama
Jr
19:58
6:34
38
5 Rocklin
6-5-5-5-5
Gap: 0:56
96:01
19:12
6:19
136 Ravi Sharma
Jr
18:47
6:11
21
Niraj Amalkant
Sr
18:55
6:13
23
Robert Mchenry
Jr
19:01
6:15
26
Bret Fessende
Jr
19:35
6:27
32
Chris Silva
Sr
19:43
6:29
34








6 Lincoln (s)
5-6-6-6-6
Gap: 1:06
96:33
19:19
6:21
149 Tyler Rodgers
Sr
18:41
6:09
19
Pat Lenz
Sr
19:12
6:19
30
Timothy Kuntz
Sr
19:16
6:20
31
Nick Myers
Jr
19:37
6:27
33
Brock Allen
Sr
19:47
6:30
36
Eddy Rodrigue
Sr
20:01
6:35
39
Paul Ou Yang
Sr
20:21
6:42
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Abdul Hamid Fr Sheldon 11:45 5:36
2 Will Greenwood Fr Granite Bay 11:54 5:40
3 Bryan Foronda Fr Lincoln (s) 12:00 5:43
4 Daniel Rowen Fr Davis High 12:01 5:43 1/7 5/14 4/12 11:51 11:51
5 Xavier Gaulman Fr Sheldon 12:02 5:44
6 Andrew Moudakis Fr Granite Bay 12:03 5:44
7 Maxwell Little Fr Lincoln (s) 12:06 5:46
8 Ronnie Rosal Fr Lincoln (s) 12:06 5:46
9 Jeff Ritter Fr Granite Bay 12:23 5:54
10 Christopher Sommers Fr Jesuit 12:28 5:56
11 Jack Kobylka Fr Vintage 12:29 5:57
12 Dylan Gadeke Fr Lincoln (s) 12:30 5:57
13 Pablo Ortiz Fr McClatchy 12:31 5:58
14 Brett Miller Fr Lincoln (s) 12:33 5:59
15 Taylor Mccauley Fr Sheldon 12:33 5:59
16 Jack Richardson Fr Jesuit 12:39 6:01
17 Sean Tennis Fr Lincoln (s) 12:40 6:02
18 Juan Garcia Fr Golden Valley 12:42 6:03
19 Donavan Burnett Fr Lincoln (s) 12:43 6:03
20 Owen Mcniff Fr Granite Bay 12:45 6:04
21 Keon Anderson Fr Tokay 12:47 6:05
22 Weston Holt Fr Granite Bay 12:52 6:08
23 Matt Clement Fr Granite Bay 12:52 6:08
24 Hector Ornelas Fr Bear Creek 13:01 6:12
25 Dylan Schatz Fr Tokay 13:03 6:13
26 Jake Torres Fr Bear Creek 13:04 6:13
27 Matthew Mayr Fr Davis High 13:07 6:15 2/7 9/14 7/8 13:11
(0:04)
13:11
(0:04)
Great Job! (LR, PR)
28 Eric Majidian Fr Tokay 13:07 6:15
29 Kevin Ludanov Fr Sheldon 13:12 6:17
30 Chad Louie Fr Lincoln (s) 13:17 6:20
31 Adrian Oliman Fr Beyer 13:18 6:20
32 Jesus Bobadilla Fr Tokay 13:22 6:22
33 Johnny Lam Fr McClatchy 13:23 6:22
34 Jasper Laca Fr Davis High 13:24 6:23 3/7 10/14 5/6 13:27
(0:03)
13:27
(0:03)
Great Job! (LR, PR)
35 Kevin Willefert Fr Davis High 13:25 6:23 4/7 11/14 5/6 13:57
(0:32)
13:57
(0:32)
Great Job! (LR, PR)
36 Chris Graff Fr Jesuit 13:25 6:23
37 Steven Edwards Fr Sheldon 13:26 6:24
38 Ben Lewis Fr Granite Bay 13:28 6:25
39 Kian Reno Fr Davis High 13:32 6:27 5/7 12/14 4/6 13:46
(0:14)
13:46
(0:14)
Great Job! (LR, PR)
40 John Britton Fr Davis High 13:35 6:28 6/7 13/14 3/5 13:50
(0:15)
13:50
(0:15)
Great Job! (LR, PR)
41 Caleb Eddy Fr Jesuit 13:43 6:32
42 Michael Mendoza Fr Lincoln (s) 13:50 6:35
43 Mason Wong Fr Lincoln (s) 13:51 6:36
44 James Levi Fr Jesuit 13:54 6:37
45 Alex Vlavianos Fr Tokay 13:56 6:38
46 Drew Standriff Fr Jesuit 13:57 6:39
47 Logan Day Fr Jesuit 14:01 6:40
48 Brennan Mcgee Fr Nevada Union 14:06 6:43
49 Victor Choi Fr Davis High 14:26 6:52 7/7 14/14 4/4 13:56 13:56
50 Jacob Black Fr Tokay 15:26 7:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lincoln (s)
3-3-2-1-1
Gap: 0:33
61:15
12:15
5:50
41 Bryan Foronda
Fr
12:00
5:43
3
Maxwell Little
Fr
12:06
5:46
7
Ronnie Rosal
Fr
12:06
5:46
8
Dylan Gadeke
Fr
12:30
5:57
11
Brett Miller
Fr
12:33
5:59
12
Sean Tennis
Fr
12:40
6:02
15
Donavan Burnett
Fr
12:43
6:03
16
2 Granite Bay
2-2-1-2-2
Gap: 0:58
61:57
12:23
5:54
53 Will Greenwoo
Fr
11:54
5:40
2
Andrew Moudakis
Fr
12:03
5:44
6
Jeff Ritter
Fr
12:23
5:54
9
Owen Mcniff
Fr
12:45
6:04
17
Weston Holt
Fr
12:52
6:08
19
Matt Clement
Fr
12:52
6:08
20
Ben Lewis
Fr
13:28
6:25
30
3 Sheldon
1-1-3-3-3
Gap: 1:41
62:58
12:36
6:00
72 Abdul Hamid
Fr
11:45
5:36
1
Xavier Gaulman
Fr
12:02
5:44
5
Taylor Mccauley
Fr
12:33
5:59
13
Kevin Ludanov
Fr
13:12
6:17
24
Steven Edwards
Fr
13:26
6:24
29








4 Davis High
4-5-4-4-4
Gap: 1:31
65:29
13:06
6:14
110 Daniel Rowen
Fr
12:01
5:43
4
Matthew Mayr
Fr
13:07
6:15
22
Jasper Laca
Fr
13:24
6:23
26
Kevin Willefer
Fr
13:25
6:23
27
Kian Reno
Fr
13:32
6:27
31
John Britton
Fr
13:35
6:28
32
Victor Choi
Fr
14:26
6:52
38
Your Team ROCKS! (LR)
5 Jesuit
5-4-4-5-5
Gap: 1:26
66:09
13:14
6:18
119 Christop Sommers
Fr
12:28
5:56
10
Jack Richards
Fr
12:39
6:01
14
Chris Graff
Fr
13:25
6:23
28
Caleb Eddy
Fr
13:43
6:32
33
James Levi
Fr
13:54
6:37
34
Drew Standrif
Fr
13:57
6:39
36
Logan Day
Fr
14:01
6:40
37
6 Tokay
6-6-6-6-6
Gap: 1:09
66:15
13:15
6:19
122 Keon Anderson
Fr
12:47
6:05
18
Dylan Schatz
Fr
13:03
6:13
21
Eric Majidian
Fr
13:07
6:15
23
Jesus Bobadill
Fr
13:22
6:22
25
Alex Vlaviano
Fr
13:56
6:38
35
Jacob Black
Fr
15:26
7:21
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Abdul Hamid, Fr, 11:45, Sheldon Lincoln (s), 61:15, 41
Fr D2 Denis Pyryev, Fr, 12:08, Del Campo Del Campo, 62:06, 19
Fr D3 Judas Chavarin Campo, Fr, 12:14, Ceres El Dorado, 66:38, 46
Fr D5 Matthew Spring, Fr, 12:22, Tioga , 0:00,
JV D12 Angelo Magliola, Jr, 17:19, Bella Vista Davis Sr., 89:03, 38
JV D345 Kyle Eastman, Sr, 19:01, Bret Harte Bret Harte, 97:52, 25
So D1 Sugal Sutter, So, 11:17, Davis Sr. Davis Sr., 58:51, 40
So D2 Swarnjit Boyal, So, 11:23, River Valley Bella Vista, 60:39, 58
So D3 Andres Zavalza, So, 13:10, Cosumnes Oaks Cosumnes Oaks, 67:53, 30
So D4 Alex Coffman, So, 12:09, Bear River Pacheco, 66:03, 34
V D1 Trevor Halsted, Sr, 15:53, Davis Sr. Davis Sr., 82:16, 41
V D2 Chris Kigar, Sr, 15:43, El Camino Del Campo, 81:27, 41
V D3 Christian Finkbeiner, Jr, 16:26, Placer Sonora, 85:41, 50
V D4 Dillon Mart, Jr, 17:08, Orestimba Ripon, 89:34, 38
V D5 Nathan Jackson, Sr, 16:56, Big Valley Christian Sacramento Country D, 99:34, 31

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Lauren Stanislaw, Fr, 13:09, Beyer Oak Ridge, 69:29, 26
F/S D2 Libby Runte, Fr, 13:39, Del Oro Del Oro, 72:03, 25
F/S D3 Halle Ralls, Fr, 14:11, Placer Placer, 77:32, 32
F/S D4 Sheridan Loverin, Fr, 13:43, Calaveras Bret Harte, 78:31, 36
JV D12 Leeann Hold, Jr, 20:38, Oak Ridge St. Francis, 109:07, 20
JV D345 Chelsea Gorman, Sr, 23:03, Vista Del Lago Escalon, 128:03, 18
V D1 Clare Carroll, Fr, 17:55, Granite Bay Granite Bay, 95:05, 45
V D2 Caitlin Devitt Payne, Sr, 19:02, Del Oro Woodcreek, 100:30, 59
V D3 Madeine Ankhelyi, , 18:59, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:24, 29
V D4 Becky Hobby, Jr, 19:07, Hughson Riverbank, 107:02, 66
V D5 Emily Potts, So, 22:40, Victory Christian Victory Christian, 122:30, 20