Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/10

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Calhoun, Grace So F/S 14:33 6:56 2.1 22/53 4/7 4/7 3/6 14:51
(0:18,2.0)
14:51
(0:18,2.0)
Great Job! (LR, PR)
Cox, Siena Fr F/S 15:28 7:22 2.1 42/53 7/7 7/7 2/6 15:06 15:06
Daggett, Laura So F/S 14:51 7:04 2.1 30/53 5/7 5/7 2/6 15:20
(0:29,3.2)
15:20
(0:29,3.2)
Great Job! (LR, PR)
Darragh, Laurel So V 21:46 7:10 3.04 57/77 6/7 6/14 5/10
Dooley, Kathy Sr V 22:04 7:16 3.04 63/77 7/7 10/14 4/7 23:51
(1:47,7.5)
22:03 22:03 Great Job! (LY)
Goss, Kelly Jr V 20:41 6:48 3.04 37/77 5/7 5/14 4/10 20:54
(0:13,1.0)
20:54
(0:13,1.0)
Great Job! (LR, PR)
Hashimoto, Erika Sr JV 21:57 7:13 3.04 8/49 2/7 8/14 3/8 22:09
(0:12,0.9)
22:09
(0:12,0.9)
Great Job! (LR, PR)
James, Lauren So F/S 14:23 6:51 2.1 15/53 2/7 2/7 3/9 15:49
(1:26,9.1)
14:41
(0:18,2.0)
14:41
(0:18,2.0)
Great Job! (LY, LR, PR)
Labelle, Jocelyn Sr JV 22:50 7:31 3.04 16/49 4/7 11/14 2/6 23:13
(0:23,1.7)
23:13
(0:23,1.7)
Great Job! (LR, PR)
Latsch, Kate Jr V 20:32 6:45 3.04 33/77 3/7 3/14 5/10
Leyva, Hannah Fr F/S 15:03 7:10 2.1 34/53 6/7 6/7 2/6 15:26
(0:23,2.5)
15:20
(0:17,1.9)
Great Job! (LR, PR)
Meads, Sophie Fr V 19:11 6:19 3.04 9/77 1/7 1/14 5/19 20:32
(1:21,6.6)
20:32
(1:21,6.6)
Great Job! (LR, PR)
Perlman, Brenna Jr JV 23:34 7:45 3.04 23/49 7/7 14/14 1/4 24:20
(0:46,3.2)
24:20
(0:46,3.2)
Great Job! (LR, PR)
Pesis, Emma Sr JV 22:53 7:32 3.04 19/49 6/7 13/14 2/6 23:02
(0:09,0.7)
23:02
(0:09,0.7)
Great Job! (LR, PR)
Rainer, Halley Sr JV 22:51 7:31 3.04 18/49 5/7 12/14 2/6 22:22 23:01
(0:10,0.7)
22:22 Great Job! (LR)
Schmidl, Valerie Sr JV 22:03 7:15 3.04 11/49 3/7 9/14 2/7 23:43
(1:40,7.0)
22:33
(0:30,2.2)
22:33
(0:30,2.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Simon, Shauna So F/S 14:10 6:45 2.1 12/53 1/7 1/7 7/13 15:31
(1:21,8.7)
14:29
(0:19,2.2)
14:29
(0:19,2.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Stebbins, Lindsay Jr JV 21:50 7:11 3.04 4/49 1/7 7/14 3/12
Teaford, Laney So V 20:32 6:45 3.04 32/77 2/7 2/14 6/11 20:39
(0:07,0.6)
20:39
(0:07,0.6)
Great Job! (LR, PR)
Tripathi, Pooja Fr F/S 14:25 6:52 2.1 17/53 3/7 3/7 3/6 15:07
(0:42,4.6)
14:53
(0:28,3.1)
Great Job! (LR, PR)
Williams, Tess Jr V 20:33 6:46 3.04 34/77 4/7 4/14 4/10 21:34
(1:01,4.7)
20:37
(0:04,0.3)
20:37
(0:04,0.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/10 101:29
1:30
3.04 6:41 6:19 6:48 129 6:15 101:15 104:45
(3:16,3.1)
99:29 Your Team ROCKS! (LR) Sophie Meads (9), Laney Teaford (28), Kate Latsch (29), Tess Williams (30), Kelly Goss (33)
JV 1st 5 2/6 111:31
1:01
3.04 7:20 7:11 7:31 40 7:11 115:20
(3:49,3.3)
123:33
(12:02,9.7)
108:16 Your Team ROCKS! (LY, LR) Lindsay Stebbins (3), Erika Hashimoto (5), Valerie Schmidl (8), Jocelyn Labelle (11), Halley Rainer (13)
F/S 1st 5 3/6 72:22
0:41
2.1 6:54 6:45 7:04 68 6:37 71:24 74:36
(2:14,3.0)
65:51 Your Team ROCKS! (LR) Shauna Simon (8), Lauren James (11), Pooja Tripathi (12), Grace Calhoun (15), Laura Daggett (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Clare Carroll Fr Granite Bay 17:55 5:54
2 Brooke Holt Sr Granite Bay 18:25 6:03
3 Samantha Ralstin Sr Oak Ridge 18:42 6:09
4 Cassidy Daley So Lodi 18:50 6:12
5 Jessica Diaz Jr St. Francis 18:55 6:13
6 Lauren Larocco Fr St. Francis 18:57 6:14
7 Reaghan Emrick Fr Oak Ridge 19:01 6:15
8 Erin Matranga Sr St. Francis 19:10 6:18
9 Sophie Meads Fr Davis High 19:11 6:19 1/7 1/14 5/19 20:32
(1:21)
20:32
(1:21)
Great Job! (LR, PR)
10 Haley Kroll Jr Tokay 19:12 6:19
11 Christine Zavesky Sr Granite Bay 19:17 6:21
12 Brittney Putman Sr Oak Ridge 19:21 6:22
13 Jillian Brown So McClatchy 19:26 6:24
14 Teresa Mallory Sr Golden Valley 19:26 6:24
15 Katie Mersereau Fr Granite Bay 19:27 6:24
16 Faith Makau So Enochs 19:34 6:26
17 Jacqueline Mansoor Sr Oak Ridge 19:36 6:27
18 Jerriann Wells Fr Pleasant Grove 19:41 6:28
19 Camille Dyer Jr St. Francis 19:42 6:29
20 Maxine Goyette Jr Oak Ridge 19:47 6:30
21 Kim Lackner So St. Francis 19:56 6:33
22 Natalie Hassna Jr Granite Bay 20:01 6:35
23 Mackenzie Mills So Vintage 20:06 6:37
24 Sydney Olagaray Jr Lodi 20:06 6:37
25 Katie Westerterp Jr Lodi 20:09 6:38
26 Allison Klas So St. Francis 20:15 6:40
27 Kaileen Palmero Sr Oak Ridge 20:20 6:41
28 Allison Daly So Granite Bay 20:22 6:42
29 Jasmin Khoe So McClatchy 20:25 6:43
30 Holli Arrieta Jr Oak Ridge 20:29 6:44
31 Rachel Brink Fr Nevada Union 20:31 6:45
32 Laney Teaford So Davis High 20:32 6:45 2/7 2/14 6/11 20:39
(0:07)
20:39
(0:07)
Great Job! (LR, PR)
33 Kate Latsch Jr Davis High 20:32 6:45 3/7 3/14 5/10
34 Tess Williams Jr Davis High 20:33 6:46 4/7 4/14 4/10 21:34
(1:01)
20:37
(0:04)
20:37
(0:04)
Great Job! (LY, LR, PR)
35 Brenley Noori Sr Lodi 20:33 6:46
36 Shelby Jones Sr Lincoln (s) 20:37 6:47
37 Kelly Goss Jr Davis High 20:41 6:48 5/7 5/14 4/10 20:54
(0:13)
20:54
(0:13)
Great Job! (LR, PR)
38 Shelby Vollmer Sr St. Francis 20:42 6:49
39 Sarah Miranda Jr Merced 20:45 6:50
40 Maryssa Mcduffy So Enochs 20:51 6:52
41 Angie Martinez Sr Lincoln (s) 21:00 6:54
42 Carla Taylor Sr Lodi 21:00 6:54
43 Sierra Durham So Downey 21:02 6:55
44 Hannah Schmidt So Pleasant Grove 21:08 6:57
45 Shyla Hansen So McClatchy 21:14 6:59
46 Lara Ruegg So Napa 21:18 7:00
47 Sophie Bagby Jr McClatchy 21:20 7:01
48 Natalie Slavonia So Napa 21:22 7:02
49 Sara Marshall Sr Nevada Union 21:22 7:02
50 Anna Riley So McClatchy 21:27 7:03
51 Riley Pimentel Fr Pleasant Grove 21:27 7:03
52 Allison Haworth Sr Granite Bay 21:28 7:04
53 Xochitl Mellor Sr Lodi 21:31 7:05
54 Lauren Arnett So Nevada Union 21:31 7:05
55 Peggy Mcbride-hensle Sr Nevada Union 21:34 7:06
56 Kelly Lemons Jr Kennedy 21:43 7:09
57 Laurel Darragh So Davis High 21:46 7:10 6/7 6/14 5/10
58 Ashley Augustus So Napa 21:53 7:12
59 Caitlin Devlin Sr Monterey Trail 22:00 7:14
60 Regina Story Sr Lincoln (s) 22:02 7:15
61 Taylor Hollabaugh Fr Napa 22:03 7:15
62 Maria Woodson So Pleasant Grove 22:03 7:15
63 Kathy Dooley Sr Davis High 22:04 7:16 7/7 10/14 4/7 23:51
(1:47)
22:03 22:03 Great Job! (LY)
64 Lexi Moffett Sr Napa 22:09 7:17
65 Margaret Geppert So Pleasant Grove 22:09 7:17
66 Kaitlyn Davis So Lincoln (s) 22:17 7:20
67 Leah Mccann Sr Napa 22:19 7:20
68 Lizzy Lehn Jr Modesto 22:27 7:23
69 Holly Voboril Jr Nevada Union 22:29 7:24
70 Jessica Guerra Jr Lincoln (s) 22:43 7:28
71 Taili Ni Jr McClatchy 22:51 7:31
72 Natalie Berania Pleasant Grove 22:52 7:31
73 Jessica Boutte Jr Nevada Union 23:14 7:39
74 Katelyn Mcgee Sr Nevada Union 23:25 7:42
75 Paola Rodriguez Jr Lincoln (s) 23:37 7:46
76 Madison Mccall So Pleasant Grove 23:48 7:50
77 Aria Zapata Jr Lincoln (s) 24:13 7:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
95:05
19:01
6:15
45 Clare Carroll
Fr
17:55
5:54
1
Brooke Holt
Sr
18:25
6:03
2
Christine Zavesky
Sr
19:17
6:21
10
Katie Mersereau
Fr
19:27
6:24
13
Natalie Hassna
Jr
20:01
6:35
19
Allison Daly
So
20:22
6:42
24
Allison Haworth
Sr
21:28
7:04
45
2 Oak Ridge
2-2-3-2-2
Gap: 1:05
96:27
19:17
6:21
52 Samantha Ralstin
Sr
18:42
6:09
3
Reaghan Emrick
Fr
19:01
6:15
7
Brittney Putman
Sr
19:21
6:22
11
Jacqueline Mansoor
Sr
19:36
6:27
14
Maxine Goyette
Jr
19:47
6:30
17
Kaileen Palmero
Sr
20:20
6:41
23
Holli Arrieta
Jr
20:29
6:44
26
3 St. Francis
4-3-2-2-3
Gap: 1:01
96:40
19:20
6:22
53 Jessica Diaz
Jr
18:55
6:13
5
Lauren Larocco
Fr
18:57
6:14
6
Erin Matranga
Sr
19:10
6:18
8
Camille Dyer
Jr
19:42
6:29
16
Kim Lackner
So
19:56
6:33
18
Allison Klas
So
20:15
6:40
22
Shelby Vollmer
Sr
20:42
6:49
34
4 Lodi
3-4-4-4-4
Gap: 2:10
100:38
20:08
6:37
112 Cassidy Daley
So
18:50
6:12
4
Sydney Olagaray
Jr
20:06
6:37
20
Katie Westerterp
Jr
20:09
6:38
21
Brenley Noori
Sr
20:33
6:46
31
Carla Taylor
Sr
21:00
6:54
36
Xochitl Mellor
Sr
21:31
7:05
46




5 Davis High
5-5-5-5-5
Gap: 1:30
101:29
20:18
6:41
129 Sophie Meads
Fr
19:11
6:19
9
Laney Teaford
So
20:32
6:45
28
Kate Latsch
Jr
20:32
6:45
29
Tess Williams
Jr
20:33
6:46
30
Kelly Goss
Jr
20:41
6:48
33
Laurel Darragh
So
21:46
7:10
49
Kathy Dooley
Sr
22:04
7:16
54
Your Team ROCKS! (LR)
6 McClatchy
6-5-6-6-6
Gap: 2:01
103:52
20:46
6:50
158 Jillian Brown
So
19:26
6:24
12
Jasmin Khoe
So
20:25
6:43
25
Shyla Hansen
So
21:14
6:59
38
Sophie Bagby
Jr
21:20
7:01
40
Anna Riley
So
21:27
7:03
43
Taili Ni
Jr
22:51
7:31
61




7 Pleasant Grove
7-7-7-7-7
Gap: 2:28
106:28
21:18
7:00
205 Jerriann Wells
Fr
19:41
6:28
15
Hannah Schmidt
So
21:08
6:57
37
Riley Pimentel
Fr
21:27
7:03
44
Maria Woodson
So
22:03
7:15
53
Margaret Geppert
So
22:09
7:17
56
Natalie Berania
-
22:52
7:31
62
Madison Mccall
So
23:48
7:50
66
8 Nevada Union
8-9-8-8-8
Gap: 1:58
107:27
21:29
7:04
223 Rachel Brink
Fr
20:31
6:45
27
Sara Marshall
Sr
21:22
7:02
42
Lauren Arnett
So
21:31
7:05
47
Peggy Mcbride-hensle
Sr
21:34
7:06
48
Holly Voboril
Jr
22:29
7:24
59
Jessica Boutte
Jr
23:14
7:39
63
Katelyn Mcgee
Sr
23:25
7:42
64
9 Lincoln (s)
9-8-9-9-9
Gap: 2:06
108:39
21:44
7:09
235 Shelby Jones
Sr
20:37
6:47
32
Angie Martinez
Sr
21:00
6:54
35
Regina Story
Sr
22:02
7:15
51
Kaitlyn Davis
So
22:17
7:20
57
Jessica Guerra
Jr
22:43
7:28
60
Paola Rodriguez
Jr
23:37
7:46
65
Aria Zapata
Jr
24:13
7:58
67
10 Napa
10-10-10-10-10
Gap: 0:51
108:45
21:45
7:09
237 Lara Ruegg
So
21:18
7:00
39
Natalie Slavonia
So
21:22
7:02
41
Ashley Augustus
So
21:53
7:12
50
Taylor Hollabaugh
Fr
22:03
7:15
52
Lexi Moffett
Sr
22:09
7:17
55
Leah Mccann
Sr
22:19
7:20
58




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Leeann Hold Jr Oak Ridge 20:38 6:47
2 Susan Frazier Jr St. Francis 21:28 7:04
3 Mikaela Vaden Sr St. Francis 21:44 7:09
4 Lindsay Stebbins Jr Davis High 21:50 7:11 1/7 7/14 3/12
5 Sydney Allen Fr Woodcreek 21:52 7:12
6 Rosemary Dipentino Fr Woodcreek 21:54 7:12
7 Leah Campbell Jr St. Francis 21:54 7:12
8 Erika Hashimoto Sr Davis High 21:57 7:13 2/7 8/14 3/8 22:09
(0:12)
22:09
(0:12)
Great Job! (LR, PR)
9 Megan Mckinnon Sr St. Francis 22:00 7:14
10 Ella Winje Sr St. Francis 22:01 7:15
11 Valerie Schmidl Sr Davis High 22:03 7:15 3/7 9/14 2/7 23:43
(1:40)
22:33
(0:30)
22:33
(0:30)
Great Job! (LY, LR, PR)
12 Ridgely Provencal Jr St. Francis 22:25 7:22
13 Mandy Salgado Jr Sheldon 22:34 7:25
14 Emily Nash So Del Oro 22:46 7:29
15 Alicia Solorio Fr Woodcreek 22:48 7:30
16 Jocelyn Labelle Sr Davis High 22:50 7:31 4/7 11/14 2/6 23:13
(0:23)
23:13
(0:23)
Great Job! (LR, PR)
17 Brooke Robinson Sr Nevada Union 22:51 7:31
18 Halley Rainer Sr Davis High 22:51 7:31 5/7 12/14 2/6 22:22 23:01
(0:10)
22:22 Great Job! (LR)
19 Emma Pesis Sr Davis High 22:53 7:32 6/7 13/14 2/6 23:02
(0:09)
23:02
(0:09)
Great Job! (LR, PR)
20 Yadira Ponce Sr Sheldon 23:05 7:36
21 Anna Paraskevopoulo Jr Del Oro 23:09 7:37
22 Nicole Ehman Jr Vacaville 23:16 7:39
23 Brenna Perlman Jr Davis High 23:34 7:45 7/7 14/14 1/4 24:20
(0:46)
24:20
(0:46)
Great Job! (LR, PR)
24 Lizzette Guiterrez Jr Nevada Union 23:35 7:45
25 Marissa Romeri Jr Rocklin 23:47 7:49
26 Kelsey Lucas Jr Vacaville 23:52 7:51
27 Danielle Dodson Jr Buhach Colony 24:00 7:54
28 Ashley Castro Jr Buhach Colony 24:04 7:55
29 Annie Creasey Sr Nevada Union 24:08 7:56
30 Christina Thomas Jr Nevada Union 24:11 7:57
31 Anina Lawrence Sr Nevada Union 24:15 7:59
32 Dale Dong Jr Lincoln (s) 24:16 7:59
33 Eliana Alvarez Jr Buhach Colony 24:33 8:05
34 Brianna Luna Jr Buhach Colony 24:36 8:06
35 Isabel Lawrence Jr Buhach Colony 24:48 8:09
36 Anabel Calvario Sr Vacaville 24:58 8:13
37 Izzy Markoe Jr Del Oro 25:10 8:17
38 Kelsey Brennan Sr Nevada Union 25:16 8:19
39 Jenny Beers Sr Vacaville 25:17 8:19
40 Abby Johnson Jr St. Francis 25:19 8:20
41 Lucy Rollins Jr Del Oro 25:21 8:20
42 Janelle Brown Sr Oakmont 25:51 8:30
43 Leticia Reyes Sr Buhach Colony 25:59 8:33
44 Michelle Loeffler Sr Nevada Union 26:13 8:37
45 Amanda Hesterman Sr Vacaville 26:22 8:40
46 Lisa Eastteam Jr Del Oro 26:47 8:49
47 Jenna Pena Jr Vacaville 27:46 9:08
48 Robin Kirscher Sr Vacaville 27:47 9:08
49 Sam Hazen Jr Del Oro 28:01 9:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
109:07
21:49
7:11
20 Susan Frazier
Jr
21:28
7:04
1
Mikaela Vaden
Sr
21:44
7:09
2
Leah Campbell
Jr
21:54
7:12
4
Megan Mckinnon
Sr
22:00
7:14
6
Ella Winje
Sr
22:01
7:15
7
Ridgely Provencal
Jr
22:25
7:22
9
Abby Johnson
Jr
25:19
8:20
32
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:01
111:31
22:18
7:20
40 Lindsay Stebbins
Jr
21:50
7:11
3
Erika Hashimoto
Sr
21:57
7:13
5
Valerie Schmidl
Sr
22:03
7:15
8
Jocelyn Labelle
Sr
22:50
7:31
11
Halley Rainer
Sr
22:51
7:31
13
Emma Pesis
Sr
22:53
7:32
14
Brenna Perlman
Jr
23:34
7:45
17
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Nevada Union
4-4-3-3-3
Gap: 1:24
119:00
23:48
7:50
99 Brooke Robinson
Sr
22:51
7:31
12
Lizzette Guiterrez
Jr
23:35
7:45
18
Annie Creasey
Sr
24:08
7:56
22
Christina Thomas
Jr
24:11
7:57
23
Anina Lawrence
Sr
24:15
7:59
24
Kelsey Brennan
Sr
25:16
8:19
30
Michelle Loeffler
Sr
26:13
8:37
35
4 Buhach Colony
6-6-6-5-4
Gap: 0:48
122:01
24:24
8:02
119 Danielle Dodson
Jr
24:00
7:54
20
Ashley Castro
Jr
24:04
7:55
21
Eliana Alvarez
Jr
24:33
8:05
25
Brianna Luna
Jr
24:36
8:06
26
Isabel Lawrence
Jr
24:48
8:09
27
Leticia Reyes
Sr
25:59
8:33
34




5 Del Oro
3-3-4-4-5
Gap: 4:01
123:13
24:39
8:06
124 Emily Nash
So
22:46
7:29
10
Anna Paraskevopoulo
Jr
23:09
7:37
15
Izzy Markoe
Jr
25:10
8:17
29
Lucy Rollins
Jr
25:21
8:20
33
Lisa Eastteam
Jr
26:47
8:49
37
Sam Hazen
Jr
28:01
9:13
40




6 Vacaville
5-5-5-6-6
Gap: 3:06
123:45
24:45
8:08
130 Nicole Ehman
Jr
23:16
7:39
16
Kelsey Lucas
Jr
23:52
7:51
19
Anabel Calvario
Sr
24:58
8:13
28
Jenny Beers
Sr
25:17
8:19
31
Amanda Hesterman
Sr
26:22
8:40
36
Jenna Pena
Jr
27:46
9:08
38
Robin Kirscher
Sr
27:47
9:08
39
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauren Stanislaw Fr Beyer 13:09 6:16
2 Rachel Peterson Fr Oak Ridge 13:22 6:22
3 Mariyah Banks Fr Golden Valley 13:27 6:24
4 Ariel Young Fr St. Francis 13:27 6:24
5 Macee Moreno Fr St. Francis 13:41 6:31
6 Mikayla Mefford Fr Oak Ridge 13:50 6:35
7 Mia Brower So Oak Ridge 13:57 6:39
8 Madison Rawson Fr St. Francis 14:02 6:41
9 Elena Bilheimer Fr Nevada Union 14:06 6:43
10 Samantha Kilcollins Fr Oak Ridge 14:08 6:44
11 Jamie Hoornaert So Merced 14:08 6:44
12 Shauna Simon So Davis High 14:10 6:45 1/7 1/7 7/13 15:31
(1:21)
14:29
(0:19)
14:29
(0:19)
Great Job! (LY, LR, PR)
13 Mindy Ong Fr Oak Ridge 14:12 6:46
14 Eleanor Ferguson So St. Francis 14:12 6:46
15 Lauren James So Davis High 14:23 6:51 2/7 2/7 3/9 15:49
(1:26)
14:41
(0:18)
14:41
(0:18)
Great Job! (LY, LR, PR)
16 Nikki Perales Fr Tokay 14:24 6:51
17 Pooja Tripathi Fr Davis High 14:25 6:52 3/7 3/7 3/6 15:07
(0:42)
14:53
(0:28)
Great Job! (LR, PR)
18 Rebecca Cox Fr Sheldon 14:27 6:53
19 Meera Solanki So Tokay 14:27 6:53
20 Brynna Bolt So Modesto 14:27 6:53
21 Laura Cox Fr Sheldon 14:29 6:54
22 Grace Calhoun So Davis High 14:33 6:56 4/7 4/7 3/6 14:51
(0:18)
14:51
(0:18)
Great Job! (LR, PR)
23 Angie Peckham So McClatchy 14:33 6:56
24 Alison Bamford Fr Oak Ridge 14:40 6:59
25 Natalie Aguilar Fr Lincoln (s) 14:41 7:00
26 Madelyn Blank So Lodi 14:44 7:01
27 Alondra Vazquez Fr Sheldon 14:44 7:01
28 Mayra Mejia So Lodi 14:46 7:02
29 Haley Schlageter So Lodi 14:48 7:03
30 Laura Daggett So Davis High 14:51 7:04 5/7 5/7 2/6 15:20
(0:29)
15:20
(0:29)
Great Job! (LR, PR)
31 Taylor Ashby Oak Ridge 14:51 7:04
32 Amanda Murphy So Lincoln (s) 14:53 7:05
33 Rochelle Parker So Golden Valley 14:54 7:06
34 Hannah Leyva Fr Davis High 15:03 7:10 6/7 6/7 2/6 15:26
(0:23)
15:20
(0:17)
Great Job! (LR, PR)
35 Heather Yang So Sheldon 15:03 7:10
36 Andrea Fenton Fr Merced 15:07 7:12
37 Jenna Wong Fr Sheldon 15:17 7:17
38 Lauren Marino Fr Lincoln (s) 15:19 7:18
39 Arianna Schwabauer Fr Lodi 15:21 7:19
40 Stephanie Low Fr Lincoln (s) 15:22 7:19
41 Melanie Stralen So St. Francis 15:24 7:20
42 Siena Cox Fr Davis High 15:28 7:22 7/7 7/7 2/6 15:06 15:06
43 Chelsea Canepa So Lincoln (s) 15:34 7:25
44 Miranda O'mahony Fr Lodi 15:34 7:25
45 Maddy Strong Fr St. Francis 15:34 7:25
46 Jesslyn Howser So Lodi 15:38 7:27
47 Katie Smith So Lodi 15:40 7:28
48 Lauren Calcott Fr Lincoln (s) 15:42 7:29
49 Ashlyn Duran Fr Oak Ridge 15:42 7:29
50 Jacki Mitchell So Sheldon 16:00 7:37
51 Melissa Kim So Lincoln (s) 16:28 7:50
52 Taylor Wong Fr Sheldon 16:49 8:00
53 Taylor Semon So St. Francis 17:13 8:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
69:29
13:54
6:37
26 Rachel Peterson
Fr
13:22
6:22
1
Mikayla Mefford
Fr
13:50
6:35
4
Mia Brower
So
13:57
6:39
5
Samantha Kilcollins
Fr
14:08
6:44
7
Mindy Ong
Fr
14:12
6:46
9
Alison Bamford
Fr
14:40
6:59
16
Taylor Ashby
-
14:51
7:04
23
2 St. Francis
2-1-2-2-2
Gap: 1:57
70:46
14:09
6:44
52 Ariel Young
Fr
13:27
6:24
2
Macee Moreno
Fr
13:41
6:31
3
Madison Rawson
Fr
14:02
6:41
6
Eleanor Ferguson
So
14:12
6:46
10
Melanie Stralen
So
15:24
7:20
31
Maddy Strong
Fr
15:34
7:25
35
Taylor Semon
So
17:13
8:12
42
3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 0:41
72:22
14:28
6:54
68 Shauna Simon
So
14:10
6:45
8
Lauren James
So
14:23
6:51
11
Pooja Tripathi
Fr
14:25
6:52
12
Grace Calhoun
So
14:33
6:56
15
Laura Daggett
So
14:51
7:04
22
Hannah Leyva
Fr
15:03
7:10
25
Siena Cox
Fr
15:28
7:22
32
Your Team ROCKS! (LR)
4 Sheldon
4-4-4-4-4
Gap: 0:50
74:00
14:48
7:03
99 Rebecca Cox
Fr
14:27
6:53
13
Laura Cox
Fr
14:29
6:54
14
Alondra Vazquez
Fr
14:44
7:01
19
Heather Yang
So
15:03
7:10
26
Jenna Wong
Fr
15:17
7:17
27
Jacki Mitchell
So
16:00
7:37
39
Taylor Wong
Fr
16:49
8:00
41
5 Lodi
6-5-5-5-5
Gap: 0:50
75:13
15:03
7:10
122 Madelyn Blank
So
14:44
7:01
18
Mayra Mejia
So
14:46
7:02
20
Haley Schlageter
So
14:48
7:03
21
Arianna Schwabauer
Fr
15:21
7:19
29
Miranda O'mahony
Fr
15:34
7:25
34
Jesslyn Howser
So
15:38
7:27
36
Katie Smith
So
15:40
7:28
37
6 Lincoln (s)
5-6-6-6-6
Gap: 0:53
75:49
15:10
7:13
132 Natalie Aguilar
Fr
14:41
7:00
17
Amanda Murphy
So
14:53
7:05
24
Lauren Marino
Fr
15:19
7:18
28
Stephanie Low
Fr
15:22
7:19
30
Chelsea Canepa
So
15:34
7:25
33
Lauren Calcott
Fr
15:42
7:29
38
Melissa Kim
So
16:28
7:50
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Lauren Stanislaw, Fr, 13:09, Beyer Oak Ridge, 69:29, 26
F/S D2 Libby Runte, Fr, 13:39, Del Oro Del Oro, 72:03, 25
F/S D3 Halle Ralls, Fr, 14:11, Placer Placer, 77:32, 32
F/S D4 Sheridan Loverin, Fr, 13:43, Calaveras Bret Harte, 78:31, 36
JV D12 Leeann Hold, Jr, 20:38, Oak Ridge St. Francis, 109:07, 20
JV D345 Chelsea Gorman, Sr, 23:03, Vista Del Lago Escalon, 128:03, 18
V D1 Clare Carroll, Fr, 17:55, Granite Bay Granite Bay, 95:05, 45
V D2 Caitlin Devitt Payne, Sr, 19:02, Del Oro Woodcreek, 100:30, 59
V D3 Madeine Ankhelyi, , 18:59, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:24, 29
V D4 Becky Hobby, Jr, 19:07, Hughson Riverbank, 107:02, 66
V D5 Emily Potts, So, 22:40, Victory Christian Victory Christian, 122:30, 20

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Abdul Hamid, Fr, 11:45, Sheldon Lincoln (s), 61:15, 41
Fr D2 Denis Pyryev, Fr, 12:08, Del Campo Del Campo, 62:06, 19
Fr D3 Judas Chavarin Campo, Fr, 12:14, Ceres El Dorado, 66:38, 46
Fr D5 Matthew Spring, Fr, 12:22, Tioga , 0:00,
JV D12 Angelo Magliola, Jr, 17:19, Bella Vista Davis Sr., 89:03, 38
JV D345 Kyle Eastman, Sr, 19:01, Bret Harte Bret Harte, 97:52, 25
So D1 Sugal Sutter, So, 11:17, Davis Sr. Davis Sr., 58:51, 40
So D2 Swarnjit Boyal, So, 11:23, River Valley Bella Vista, 60:39, 58
So D3 Andres Zavalza, So, 13:10, Cosumnes Oaks Cosumnes Oaks, 67:53, 30
So D4 Alex Coffman, So, 12:09, Bear River Pacheco, 66:03, 34
V D1 Trevor Halsted, Sr, 15:53, Davis Sr. Davis Sr., 82:16, 41
V D2 Chris Kigar, Sr, 15:43, El Camino Del Campo, 81:27, 41
V D3 Christian Finkbeiner, Jr, 16:26, Placer Sonora, 85:41, 50
V D4 Dillon Mart, Jr, 17:08, Orestimba Ripon, 89:34, 38
V D5 Nathan Jackson, Sr, 16:56, Big Valley Christian Sacramento Country D, 99:34, 31