Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/14/06

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aradhya, Sidd Sr JV 18:39.7 7:04 2.64 28/40 6/8 6/8 1/4
Bechtold, Gus Fr Fr 13:19.6 6:21 2.1 35/83 3/7 7/15 5/12 15:10
(1:50,12.1)
15:10
(1:50,12.1)
Great Job! (LR, PR)
Bold, Sam So So 15:16.3 7:16 2.1 101/111 8/8 15/15 2/3
Boone, Adam Jr V 19:23.9 6:23 3.04 36/152 1/8 1/8 17/32
Buddingh, Ben So V 19:44.3 6:30 3.04 51/152 3/8 3/8 8/23
Champion-Fritz, Ethan Sr V 20:08.8 6:38 3.04 69/152 7/8 7/8 2/10 19:26 19:26
Christian, Soren Jr JV 18:23.8 6:58 2.64 26/40 5/8 5/8 2/5
Chu, Robert Jr V 19:35.2 6:27 3.04 43/152 2/8 2/8 11/25
Dibiasio, Ryan Jr JV 18:55.1 7:10 2.64 32/40 8/8 8/8 1/1
Dineen, Spencer Sr JV 18:04.1 6:51 2.64 21/40 2/8 2/8 6/7
Estrada, Roberto Fr Fr 14:40.3 6:59 2.1 68/83 6/7 13/15 4/5 16:19
(1:39,10.1)
16:19
(1:39,10.1)
Great Job! (LR, PR)
Faye, Hans Fr Fr 12:46.9 6:05 2.1 19/83 2/7 6/15 5/15
Hough, Grayson Fr V 20:05.8 6:37 3.04 64/152 6/8 6/8 3/14
Julian, David Sr JV 16:00.8 6:04 2.64 2/40 1/8 1/8 2/8
Kesling, Nathan So So 12:26.3 5:55 2.1 27/111 1/8 2/15 12/26 13:56
(1:30,10.8)
13:56
(1:30,10.8)
Great Job! (LR, PR)
Kim, Daniel So So 13:24.5 6:23 2.1 65/111 5/8 8/15 6/12
Leigh, Wesley Fr Fr 13:24.7 6:23 2.1 41/83 4/7 9/15 4/8 14:47
(1:22,9.2)
14:47
(1:22,9.2)
Great Job! (LR, PR)
Magrino, Tom Jr JV 18:21.5 6:57 2.64 25/40 4/8 4/8 5/7
McNally, Colin So So 14:05.8 6:43 2.1 82/111 7/8 12/15 3/5 14:41
(0:35,3.9)
14:41
(0:35,3.9)
Great Job! (LR, PR)
Policar, Kyle Fr Fr 14:43.2 7:01 2.1 69/83 7/7 14/15 3/4 Great Job! (SBP)
Roush, Peter Fr V 19:44.8 6:30 3.04 53/152 5/8 5/8 5/18
Shaw, Dillon Fr V 19:44.6 6:30 3.04 52/152 4/8 4/8 7/22
Shickman, Ryan Fr Fr 13:58.5 6:39 2.1 56/83 5/7 11/15 4/6 15:41
(1:43,10.9)
15:41
(1:43,10.9)
Great Job! (LR, PR)
Soto, Bryan Fr Fr 12:24.3 5:54 2.1 9/83 1/7 1/15 6/22 Great Job! (SBP)
Tibbetts, George Jr JV 18:43.7 7:06 2.64 29/40 7/8 7/8 1/1
Tuttle, Corey So V 21:47.8 7:10 3.04 107/152 8/8 8/8 2/5
Tyson, Peter Jr JV 18:18.2 6:56 2.64 24/40 3/8 3/8 6/7
Winbrock, Brendan So So 13:44.5 6:33 2.1 74/111 6/8 10/15 6/11 12:50 14:45
(1:00,6.8)
12:50 Great Job! (LR)
Wong, Nathan So So 12:32.1 5:58 2.1 34/111 2/8 3/15 9/24 13:17
(0:45,5.6)
13:08
(0:35,4.5)
13:08
(0:35,4.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Yang, Nathan So So 12:43.4 6:04 2.1 45/111 4/8 5/15 6/13 14:24
(1:41,11.6)
14:24
(1:41,11.6)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Zhu, Julian So So 12:32.8 5:58 2.1 35/111 3/8 4/15 6/16 12:41
(0:08,1.1)
12:41
(0:08,1.1)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/18 98:13
0:21
3.04 6:28 6:23 6:30 179 5:57 89:27 86:35 Adam Boone (27), Robert Chu (32), Ben Buddingh (39), Dillon Shaw (40), Peter Roush (41)
So 1st 5 6/12 63:39
0:58
2.1 6:04 5:55 6:23 163 5:35 62:17 62:17 Nathan Kesling (22), Nathan Wong (27), Julian Zhu (28), Nathan Yang (35), Daniel Kim (51)
JV 1st 5 4/5 89:08
2:23
2.64 6:45 6:04 6:58 77 6:26 David Julian (1), Spencer Dineen (16), Peter Tyson (19), Tom Magrino (20), Soren Christian (21)
Fr 1st 5 5/6 65:54
1:34
2.1 6:17 5:54 6:39 93 5:45 68:23
(2:29,3.6)
68:23
(2:29,3.6%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Bryan Soto (6), Hans Faye (13), Gus Bechtold (22), Wesley Leigh (24), Ryan Shickman (28)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Devin Jokerst So Ponderosa 17:19.1 5:42
2 Christy Spencer Jr Sheldon 17:23.1 5:43
3 Kurt Ruegg Fr Napa 17:28.7 5:45
4 Rafael Leyva Jr Kennedy 17:31.2 5:46
5 Patrick Ferrell Jr Fairfield 17:50.5 5:52
6 Anthony Costales Sr Fairfield 17:50.8 5:52
7 Waddell Brandon Jr Sheldon 17:51.1 5:52
8 Johnson Mark Jr Sheldon 17:53.9 5:53
9 Milligan Mitchell Jr Sheldon 18:05.6 5:57
10 Greg Young Sr Ponderosa 18:10.1 5:59
11 William Pittman Jr Vintage 18:17.2 6:01
12 Ron Ringler Jr Folsom 18:20.8 6:02
13 Jordan Willis Jr Roseville 18:25.9 6:04
14 Anson Skaggs Jr Lincoln (S) 18:33.2 6:06
15 Neil Williams Sr Fairfield 18:33.4 6:06
16 Ted Doshier So Napa 18:33.5 6:06
17 Zackery Martin Jr Fairfield 18:33.7 6:06
18 Anthony Fagundes Jr Bella Vista 18:36.2 6:07
19 Nicholas Pimlott Fr Ponderosa 18:37.9 6:08
20 Palmer Thiele Jr Sierra 18:41.3 6:09
21 Chris Greiner Jr Nevada Union 18:47.2 6:11
22 Scott Valentine Fr Nevada Union 18:51.8 6:12
23 Delonie Gilstrap Jr Rosemont 18:53.3 6:13
24 Anthoni Moots-Hotling Jr Cordova 18:56.5 6:14
25 Eli Nagle So Lincoln (S) 18:57.4 6:14
26 Ethan Falat So Lincoln (S) 19:01.6 6:16
27 Drew Styer Jr Lincoln (S) 19:02.2 6:16
28 Tyler Thiele Jr Sierra 19:04.1 6:16
29 Shea Benton Sr Bella Vista 19:07.9 6:18
30 Matthew Lewis Jr Napa 19:11.6 6:19
31 Josh Evans So Galt 19:13.8 6:20
32 Chris Choate So Sierra 19:14.7 6:20
33 Milligan David Jr Sheldon 19:16.9 6:21
34 Cameron Vault Sr Bella Vista 19:22 6:22
35 Masis Hagobian Jr Beyer 19:23 6:23
36 Adam Boone Jr Davis High 19:23.9 6:23 1/8 1/8 17/32
37 James Edson Jr Vintage 19:24.6 6:23
38 Sanjay Gajiwala Jr Napa 19:30 6:25
39 Jairo Tellez Jr West 19:31.7 6:25
40 Lane Bacchi Jr Ponderosa 19:32.2 6:26
41 Daniel Reyes Jr Sierra 19:34.7 6:26
42 Matt Sandstrom Jr Roseville 19:35 6:27
43 Robert Chu Jr Davis High 19:35.2 6:27 2/8 2/8 11/25
44 Jake Lyon So Rosemont 19:38.3 6:28
45 Juve Lopez So Vacaville 19:39.7 6:28
46 George Taylor Sr Napa 19:41 6:28
47 Justin McCarthy Jr Ponderosa 19:41.6 6:29
48 Patrick Parkerson Sr Lincoln (S) 19:41.8 6:29
49 Joey Lee So Ponderosa 19:43.3 6:29
50 Robert Hom Jr McClatchy 19:43.8 6:29
51 Ben Buddingh So Davis High 19:44.3 6:30 3/8 3/8 8/23
52 Dillon Shaw Fr Davis High 19:44.6 6:30 4/8 4/8 7/22
53 Peter Roush Fr Davis High 19:44.8 6:30 5/8 5/8 5/18
54 Josh Fetherston Sr Monterey Trail 19:47.7 6:31
55 Kaio Doxey Jr Galt 19:49 6:31
56 Anthony Wallace Sr Ponderosa 19:49.2 6:31
57 Tylor Coupe Sr Galt 19:50.2 6:32
58 Grayson Curtis So Nevada Union 19:50.7 6:32
59 Morgan Crowl Jr Stagg 19:51.5 6:32
60 Ryan Lawrence Sr Casa Roble 19:54.9 6:33
61 James Grant So Lodi 19:56.6 6:34
62 Nick Brooks Sr Rosemont 20:01.4 6:35
63 Matthew O'Malley Jr Napa 20:03.4 6:36
64 Grayson Hough Fr Davis High 20:05.8 6:37 6/8 6/8 3/14
65 Brad Blanusa Jr Vacaville 20:06.8 6:37
66 Darryl Loprz Sr Ceres 20:07.1 6:37
67 Patrick Wiseman So Center 20:07.7 6:37
68 Joel Tecklenburg Sr Lodi 20:08.5 6:38
69 Ethan Champion-Fritz Sr Davis High 20:08.8 6:38 7/8 7/8 2/10 19:26 19:26
70 Chris Sandstrom Jr Roseville 20:09.5 6:38
71 Dani Torres Jr Lincoln (S) 20:11.8 6:39
72 Ignacio Cuellar Sr Edison 20:14.4 6:39
73 Dakota Salazar Jr Napa 20:15.2 6:40
74 Luke Estrella Jr Casa Roble 20:17.3 6:40
75 Jace Swank Jr Vacaville 20:18.3 6:41
76 Daryus Howard Sr Stagg 20:24.1 6:43
77 Matt Miley Jr Lodi 20:28.3 6:44
78 Nathan Ghiorso Jr Bella Vista 20:30.1 6:45
79 Alex Moody Jr McClatchy 20:31.8 6:45
80 Steven Gonzales Sr Stagg 20:32.9 6:46
81 Alfred Soria Jr Napa 20:35 6:46
82 James Gibson Sr McClatchy 20:35.3 6:46
83 Cory Stinnett Jr Vacaville 20:35.9 6:47
84 Tristan Trotter Fr Nevada Union 20:36.4 6:47
85 Chris Gardner Sr Sierra 20:36.6 6:47
86 Matthew Bohle Sr Lodi 20:40 6:48
87 Bryan Griffe Jr Monterey Trail 20:43 6:49
88 Jackson Wagner So Nevada Union 20:44.8 6:49
89 Michael Greer Jr Sierra 20:45.6 6:50
90 Tyler Randall Jr Nevada Union 20:52.2 6:52
91 Alex Torres Sr Ceres 20:58.1 6:54
92 Ben Clark Jr Casa Roble 20:58.3 6:54
93 Michael Whisenand Jr Jesuit 20:59.1 6:54
94 Alec Donahue Fr Nevada Union 21:00.7 6:55
95 Jim Piety Jr Roseville 21:04.3 6:56
96 Joel Thompson Jr Folsom 21:10.1 6:58
97 Andre Walcott Jr Ceres 21:15.5 7:00
98 Terence Onit Sr Galt 21:15.7 7:00
99 Nick Fetherston Fr Monterey Trail 21:18.3 7:00
100 Eric Orosco Fr Rosemont 21:29.8 7:04
101 Lange Luntao Jr Lincoln (S) 21:30 7:04
102 Jacob Cowley So Rosemont 21:36.5 7:06
103 Ramiro Rojas Jr Tracy 21:39.7 7:08
104 Lucas Kolding Sr Jesuit 21:40.7 7:08
105 Dan Garrett Sr Galt 21:42.1 7:08
106 Taylor Daniels Jr Vintage 21:43.1 7:09
107 Corey Tuttle So Davis High 21:47.8 7:10 8/8 8/8 2/5
108 Marc Pena Jr West 21:49.1 7:11
109 Curtis Cranston Jr Bella Vista 21:55.3 7:13
110 Fede Franco Sr Lodi 22:01 7:15
111 Fred Richardson Sr Monterey Trail 22:01.6 7:15
112 Dylan Glass So Rosemont 22:01.7 7:15
113 Matt Castillo Jr Roseville 22:05.4 7:16
114 Zach Barker Jr Vintage 22:07.4 7:17
115 Paul Herndez Sr Stagg 22:11.5 7:18
116 Ryan Flynn Jr Casa Roble 22:11.8 7:18
117 Mike Fetherston Jr Monterey Trail 22:14.6 7:19
118 Zach Sanchez Sr Lodi 22:16.2 7:20
119 Daniel Rameriz Sr Stagg 22:17 7:20
120 Mikey Kent Jr Vacaville 22:21.7 7:21
121 David Mackay Jr Jesuit 22:22.2 7:22
122 Ian Manza Sr Jesuit 22:22.4 7:22
123 Tony Chavez Jr Ceres 22:23.5 7:22
124 Cedric Martin Jr Monterey Trail 22:25.4 7:23
125 Marco Navarro Jr Chavez 22:31.3 7:25
126 Drew Blottie Sr Bella Vista 22:32.7 7:25
127 Xiong Kong Jr Hiram Johnson 22:33 7:25
128 Ronan Talbot Jr Vacaville 22:42.4 7:28
129 Robbie Monson Jr Vacaville 22:43.4 7:28
130 Jerry Tofanelli Jr Galt 22:53.3 7:32
131 Chase Jachens Sr Ponderosa 22:54.5 7:32
132 Jonathan O'Dell Jr Vacaville 22:56.7 7:33
133 Steven Chavez Jr Ceres 23:07.9 7:37
134 Justin Barron Jr Monterey Trail 23:13.7 7:38
135 Kevin Lynn Jr Casa Roble 23:15.7 7:39
136 Henderson Blumer Jr Napa 23:16.3 7:39
137 Geoff Munch Jr Galt 23:18.6 7:40
138 Ramen Sandoval Jr Galt 23:20.8 7:41
139 Jacob Loprz Sr Ceres 23:45 7:49
140 Tyler Bennet Sr Bella Vista 24:04.1 7:55
141 Haro Daniel Fr Hiram Johnson 24:08.6 7:57
142 Ethan Lyon Sr Rosemont 24:54.1 8:11
143 Aaron Stanley Jr Galt 25:35 8:25
144 Phang Victor So Hiram Johnson 26:05 8:35
145 Sanchez Santiago So Hiram Johnson 26:05.3 8:35
146 Matt Vaught Jr Rodriguez 26:17.9 8:39
147 Matthew Haugland Jr Tracy 26:35.8 8:45
148 Matt Chow Jr McClatchy 28:00.5 9:13
149 Riggins Kemani Fr Hiram Johnson 29:15.3 9:37
150 Tak Okamato Sr West 29:42.2 9:46
151 Jones Jonathan Sr Hiram Johnson 29:47.3 9:48
152 Todd Williams Jr Galt 29:47.3 9:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Sheldon
2-1-1-1-1
Gap: 1:54
90:31
18:06
5:57
42 Christy Spencer
Jr
17:23
5:43
2
Waddell Brandon
Jr
17:51
5:52
4
Johnson Mark
Jr
17:54
5:53
5
Milligan Mitchell
Jr
18:06
5:57
6
Milligan David
Jr
19:17
6:21
25








2 Ponderosa
1-2-2-2-2
Gap: 2:23
93:21
18:40
6:08
85 Devin Jokerst
So
17:19
5:42
1
Greg Young
Sr
18:10
5:59
7
Nicholas Pimlott
Fr
18:38
6:08
12
Lane Bacchi
Jr
19:32
6:26
29
Justin McCarthy
Jr
19:42
6:29
36








3 Napa
3-3-3-3-3
Gap: 2:12
94:25
18:53
6:13
98 Kurt Ruegg
Fr
17:29
5:45
3
Ted Doshier
So
18:34
6:06
10
Matthew Lewis
Jr
19:12
6:19
22
Sanjay Gajiwala
Jr
19:30
6:25
28
George Taylor
Sr
19:41
6:28
35








4 Lincoln (S)
5-4-4-3-4
Gap: 1:09
95:16
19:03
6:16
100 Anson Skaggs
Jr
18:33
6:06
9
Eli Nagle
So
18:57
6:14
17
Ethan Falat
So
19:02
6:16
18
Drew Styer
Jr
19:02
6:16
19
Patrick Parkerso
Sr
19:42
6:29
37








5 Sierra
7-7-5-5-5
Gap: 1:55
97:11
19:26
6:24
155 Palmer Thiele
Jr
18:41
6:09
13
Tyler Thiele
Jr
19:04
6:16
20
Chris Choate
So
19:15
6:20
24
Daniel Reyes
Jr
19:35
6:26
30
Chris Gardner
Sr
20:37
6:47
68








6 Davis High
11-10-9-7-6
Gap: 0:21
98:13
19:39
6:28
179 Adam Boone
Jr
19:24
6:23
27
Robert Chu
Jr
19:35
6:27
32
Ben Buddingh
So
19:44
6:30
39
Dillon Shaw
Fr
19:45
6:30
40
Peter Roush
Fr
19:45
6:30
41








7 Bella Vista
6-6-6-6-7
Gap: 3:19
99:32
19:54
6:33
207 Anthony Fagundes
Jr
18:36
6:07
11
Shea Benton
Sr
19:08
6:18
21
Cameron Vault
Sr
19:22
6:22
26
Nathan Ghiorso
Jr
20:30
6:45
64
Curtis Cranston
Jr
21:55
7:13
85








8 Nevada Union
8-5-7-8-8
Gap: 1:58
98:51
19:46
6:30
213 Chris Greiner
Jr
18:47
6:11
14
Scott Valentin
Fr
18:52
6:12
15
Grayson Curtis
So
19:51
6:32
46
Tristan Trotter
Fr
20:36
6:47
67
Jackson Wagner
So
20:45
6:49
71








9 Roseville
4-8-8-9-9
Gap: 3:40
101:20
20:16
6:40
262 Jordan Willis
Jr
18:26
6:04
8
Matt Sandstro
Jr
19:35
6:27
31
Chris Sandstro
Jr
20:10
6:38
57
Jim Piety
Jr
21:04
6:56
77
Matt Castillo
Jr
22:05
7:16
89








10 Rosemont
9-9-10-10-10
Gap: 2:43
101:39
20:20
6:41
263 Delonie Gilstrap
Jr
18:53
6:13
16
Jake Lyon
So
19:38
6:28
33
Nick Brooks
Sr
20:01
6:35
50
Eric Orosco
Fr
21:30
7:04
81
Jacob Cowley
So
21:37
7:06
83








11 Galt
10-11-11-11-11
Gap: 2:28
101:51
20:22
6:42
274 Josh Evans
So
19:14
6:20
23
Kaio Doxey
Jr
19:49
6:31
43
Tylor Coupe
Sr
19:50
6:32
45
Terence Onit
Sr
21:16
7:00
79
Dan Garrett
Sr
21:42
7:08
84








12 Vacaville
12-12-12-12-12
Gap: 2:42
103:02
20:36
6:47
309 Juve Lopez
So
19:40
6:28
34
Brad Blanusa
Jr
20:07
6:37
53
Jace Swank
Jr
20:18
6:41
61
Cory Stinnett
Jr
20:36
6:47
66
Mikey Kent
Jr
22:22
7:21
95








13 Lodi
16-13-13-13-13
Gap: 2:04
103:14
20:39
6:48
322 James Grant
So
19:57
6:34
49
Joel Tecklenb
Sr
20:09
6:38
55
Matt Miley
Jr
20:28
6:44
63
Matthew Bohle
Sr
20:40
6:48
69
Fede Franco
Sr
22:01
7:15
86








14 Stagg
14-15-14-14-14
Gap: 2:26
105:17
21:03
6:56
358 Morgan Crowl
Jr
19:52
6:32
47
Daryus Howard
Sr
20:24
6:43
62
Steven Gonzales
Sr
20:33
6:46
65
Paul Herndez
Sr
22:12
7:18
90
Daniel Rameriz
Sr
22:17
7:20
94








15 Monterey Trail
13-16-16-16-15
Gap: 2:27
106:05
21:13
6:59
371 Josh Fetherst
Sr
19:48
6:31
42
Bryan Griffe
Jr
20:43
6:49
70
Nick Fetherst
Fr
21:18
7:00
80
Fred Richards
Sr
22:02
7:15
87
Mike Fetherst
Jr
22:15
7:19
92








16 Casa Roble
15-14-15-15-16
Gap: 3:21
106:38
21:20
7:01
379 Ryan Lawrence
Sr
19:55
6:33
48
Luke Estrella
Jr
20:17
6:40
60
Ben Clark
Jr
20:58
6:54
75
Ryan Flynn
Jr
22:12
7:18
91
Kevin Lynn
Jr
23:16
7:39
105








17 Ceres
17-17-17-17-17
Gap: 3:01
107:52
21:34
7:06
405 Darryl Loprz
Sr
20:07
6:37
54
Alex Torres
Sr
20:58
6:54
74
Andre Walcott
Jr
21:16
7:00
78
Tony Chavez
Jr
22:24
7:22
96
Steven Chavez
Jr
23:08
7:37
103








18 Hiram Johnson
18-18-18-18-18
Gap: 6:42
128:07
25:37
8:26
544 Xiong Kong
Jr
22:33
7:25
99
Haro Daniel
Fr
24:09
7:57
109
Phang Victor
So
26:05
8:35
111
Sanchez Santiago
So
26:05
8:35
112
Riggins Kemani
Fr
29:15
9:37
113








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Chris Haworth So Kennedy 10:49 5:09
2 Clayton Daly So Folsom 11:09.1 5:19
3 Oleg Sedykh So Roseville 11:11.9 5:20
4 Michael Rains So Kennedy 11:22.3 5:25
5 Michael Carlone So McClatchy 11:25.5 5:26
6 Dylan Buterbaugh So Vintage 11:26.5 5:27
7 Tj Singh So Fairfield 11:28.4 5:28
8 Max Wu So Beyer 11:29 5:28
9 Freday Tyler So Sheldon 11:32.1 5:30
10 Sean Ellis So Folsom 11:32.5 5:30
11 Sconyers James So Sheldon 11:32.7 5:30
12 Peter Campa So Galt 11:40.6 5:34
13 Robert Campagnone So Casa Roble 11:40.8 5:34
14 Marcus Leaks So Kennedy 11:48.5 5:37
15 Brandon Robison So Folsom 11:55.1 5:41
16 Ian Riehle So Casa Roble 11:59.2 5:42
17 Wills Lenz So Lincoln (S) 12:00.1 5:43
18 Nguyen Liem So Sheldon 12:02.9 5:44
19 Dionicio Lombera So McClatchy 12:08.3 5:47
20 Patrick Redford Fr McClatchy 12:13.1 5:49
21 Garrett Hodges So Lincoln (S) 12:14.6 5:50
22 Zach Crawford So Roseville 12:15.8 5:50
23 Jordan Tillman So Kennedy 12:16.7 5:51
24 Gerardo Dominguez So Kennedy 12:17.6 5:51
25 Parker Luke So Sheldon 12:21 5:53
26 Patrick Cruse Fr Folsom 12:22.4 5:54
27 Nathan Kesling So Davis High 12:26.3 5:55 1/8 2/15 12/26 13:56
(1:30)
13:56
(1:30)
Great Job! (LR, PR)
28 Daniel Bimat So Lincoln (S) 12:27.8 5:56
29 Nick Csicsery So Jesuit 12:28.1 5:56
30 Eric Green Fr West 12:29.6 5:57
31 John Bowers Fr Sierra 12:29.9 5:57
32 Paul Berzinas So Ponderosa 12:30.1 5:57
33 Brandon Martinez So Fairfield 12:31.7 5:58
34 Nathan Wong So Davis High 12:32.1 5:58 2/8 3/15 9/24 13:17
(0:45)
13:08
(0:35)
13:08
(0:35)
Great Job! (LY, LR, PR)
35 Julian Zhu So Davis High 12:32.8 5:58 3/8 4/15 6/16 12:41
(0:08)
12:41
(0:08)
Great Job! (LR, PR, SBP)
36 Erick Bajamundi So Jesuit 12:33.4 5:59
37 Abe Weintraub So McClatchy 12:37.3 6:01
38 Eric Tarsikes So Rodriguez 12:40 6:02
39 Matt Pallota Fr Beyer 12:40.3 6:02
40 Andre Ayala So Bella Vista 12:40.6 6:02
41 Greg Mar So Kennedy 12:40.9 6:02
42 Nick Baptista So Rodriguez 12:41.6 6:03
43 Pat O'Brien So Jesuit 12:42.8 6:03
44 Nick Garcia So Lincoln (S) 12:43 6:03
45 Nathan Yang So Davis High 12:43.4 6:04 4/8 5/15 6/13 14:24
(1:41)
14:24
(1:41)
Great Job! (LR, PR, SBP)
46 Brian Freyburger So Rodriguez 12:43.7 6:04
47 Nathan Lebed So Lincoln (S) 12:44.5 6:04
48 Blake Formanek So Jesuit 12:45 6:04
49 Jason Lee Fr McClatchy 12:45.4 6:04
50 Andrew Fromuth So Beyer 12:46.3 6:05
51 Kalen Bergado Fr McClatchy 12:48.9 6:06
52 Paramdeep Sandhu So Folsom 12:54.1 6:09
53 Alex Manter So Napa 12:56.1 6:10
54 Noe Lopez So Chavez 12:59 6:11
55 Layco Oliver So Sheldon 12:59.8 6:11
56 Derek Colson So Folsom 13:00.1 6:11
57 Harrison Prewett So Lodi 13:00.5 6:12
58 Steven Marion So Lodi 13:00.7 6:12
59 Leung Kingston So Sheldon 13:08.8 6:16
60 Steven Estrella So Lincoln (S) 13:14.1 6:18
61 Richard Lacour So Lincoln (S) 13:15.5 6:19
62 Derrick Ching So Kennedy 13:19.9 6:21
63 Gavin Baker Fr Beyer 13:22.1 6:22
64 James Karnezis So Bella Vista 13:24.2 6:23
65 Daniel Kim So Davis High 13:24.5 6:23 5/8 8/15 6/12
66 David Ruiz So Chavez 13:25.1 6:23
67 Tim Marriott So Galt 13:26.6 6:24
68 Chris Corrick So Fairfield 13:29.8 6:26
69 Muhammad Maskeen So Lodi 13:30.8 6:26
70 Blake Bewley So Lincoln (S) 13:34.5 6:28
71 Jordan Estrada So Beyer 13:36.8 6:29
72 David Devencenzi So Lodi 13:40.6 6:31
73 Conor Fitzpatrick So Napa 13:40.9 6:31
74 Brendan Winbrock So Davis High 13:44.5 6:33 6/8 10/15 6/11 12:50 14:45
(1:00)
12:50 Great Job! (LR)
75 Will Brenneman So Roseville 13:45.1 6:33
76 Josh Nideng Fr Fairfield 13:47.6 6:34
77 David Sok So Stagg 13:55.9 6:38
78 Michael Campbell So West 13:58.6 6:39
79 Shaun Dobbs So Beyer 14:01.7 6:41
80 Vincent Luu So Galt 14:02.2 6:41
81 Peter Lenz So Lincoln (S) 14:03.7 6:42
82 Colin McNally So Davis High 14:05.8 6:43 7/8 12/15 3/5 14:41
(0:35)
14:41
(0:35)
Great Job! (LR, PR)
83 Tyler Spencer So Vacaville 14:07.7 6:44
84 Doug Cornwell So Galt 14:08.4 6:44
85 Robbie Ramos So Galt 14:10.2 6:45
86 Darrin Ran Fr Fairfield 14:11.5 6:45
87 Arnell Tongson So Fairfield 14:13.2 6:46
88 Ryan Arnold So Bella Vista 14:17 6:48
89 Matt Savidge So Jesuit 14:19.7 6:49
90 Effrin Navarro So Chavez 14:26 6:52
91 Abe Zahn So Folsom 14:26.6 6:53
92 Jordon Steed Fr Bella Vista 14:28.4 6:54
93 Peter Rodrigues So Sierra 14:47.2 7:02
94 Vadim Sutoon Jr Cordova 14:48.3 7:03
95 Alex Stauts So Nevada Union 14:51 7:04
96 Kyle Vander Ploeg Fr West 14:58.7 7:08
97 Michael Dukes Fr West 15:06.5 7:12
98 Shawn Klein So Vintage 15:11.9 7:14
99 Masa Abe So Beyer 15:13 7:15
100 Kevin Bausinger Fr West 15:15.7 7:16
101 Sam Bold So Davis High 15:16.3 7:16 8/8 15/15 2/3
102 Kyle Gilmour So Ponderosa 15:18.2 7:17
103 Charlie Seang So Stagg 15:26.9 7:21
104 Eli James Fr West 15:28 7:22
105 Mike Anderson So Folsom 15:32 7:24
106 Luis Montoya So Lodi 15:45.5 7:30
107 Tim Lee So Rosemont 15:57.2 7:36
108 Ryan Mullins So Galt 16:11.8 7:43
109 Jospeh Smith So Cordova 16:14.8 7:44
110 Mark Miller So Jesuit 16:44.8 7:58
111 Evan Stanley So Vacaville 16:53.5 8:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Kennedy
1-1-1-1-1
Gap: 1:29
58:34
11:43
5:35
52 Chris Haworth
So
10:49
5:09
1
Michael Rains
So
11:22
5:25
3
Marcus Leaks
So
11:49
5:37
11
Jordan Tillman
So
12:17
5:51
18
Gerardo Domingue
So
12:18
5:51
19








2 Folsom
2-2-2-2-2
Gap: 1:45
59:53
11:59
5:42
84 Clayton Daly
So
11:09
5:19
2
Sean Ellis
So
11:33
5:30
8
Brandon Robison
So
11:55
5:41
12
Patrick Cruse
Fr
12:22
5:54
21
Paramdee Sandhu
So
12:54
6:09
41








3 Sheldon
6-3-3-3-3
Gap: 1:28
60:29
12:06
5:46
92 Freday Tyler
So
11:32
5:30
7
Sconyers James
So
11:33
5:30
9
Nguyen Liem
So
12:03
5:44
14
Parker Luke
So
12:21
5:53
20
Layco Oliver
So
13:00
6:11
42








4 McClatchy
3-4-4-4-4
Gap: 1:20
61:10
12:14
5:49
103 Michael Carlone
So
11:26
5:26
4
Dionicio Lombera
So
12:08
5:47
15
Patrick Redford
Fr
12:13
5:49
16
Abe Weintrau
So
12:37
6:01
30
Jason Lee
Fr
12:45
6:04
38








5 Lincoln (S)
8-5-5-5-5
Gap: 0:44
62:10
12:26
5:55
123 Wills Lenz
So
12:00
5:43
13
Garrett Hodges
So
12:15
5:50
17
Daniel Bimat
So
12:28
5:56
23
Nick Garcia
So
12:43
6:03
34
Nathan Lebed
So
12:45
6:04
36








6 Davis High
9-8-7-6-6
Gap: 0:58
63:39
12:44
6:04
163 Nathan Kesling
So
12:26
5:55
22
Nathan Wong
So
12:32
5:58
27
Julian Zhu
So
12:33
5:58
28
Nathan Yang
So
12:43
6:04
35
Daniel Kim
So
13:25
6:23
51








7 Beyer
5-7-6-8-7
Gap: 2:08
63:55
12:47
6:05
181 Max Wu
So
11:29
5:28
6
Matt Pallota
Fr
12:40
6:02
31
Andrew Fromuth
So
12:46
6:05
39
Gavin Baker
Fr
13:22
6:22
50
Jordan Estrada
So
13:37
6:29
55








8 Jesuit
10-9-9-7-8
Gap: 1:52
64:49
12:58
6:10
190 Nick Csicsery
So
12:28
5:56
24
Erick Bajamund
So
12:33
5:59
29
Pat O'Brien
So
12:43
6:03
33
Blake Formanek
So
12:45
6:04
37
Matt Savidge
So
14:20
6:49
67








9 Fairfield
4-6-8-9-9
Gap: 2:43
65:29
13:06
6:14
207 Tj Singh
So
11:28
5:28
5
Brandon Martinez
So
12:32
5:58
26
Chris Corrick
So
13:30
6:26
53
Josh Nideng
Fr
13:48
6:34
58
Darrin Ran
Fr
14:12
6:45
65








10 Galt
7-10-10-10-10
Gap: 2:30
67:28
13:30
6:26
250 Peter Campa
So
11:41
5:34
10
Tim Marriott
So
13:27
6:24
52
Vincent Luu
So
14:02
6:41
61
Doug Cornwell
So
14:08
6:44
63
Robbie Ramos
So
14:10
6:45
64








11 Lodi
12-12-11-11-11
Gap: 2:45
68:58
13:48
6:34
273 Harrison Prewett
So
13:01
6:12
44
Steven Marion
So
13:01
6:12
45
Muhammad Maskeen
So
13:31
6:26
54
David Devencen
So
13:41
6:31
56
Luis Montoya
So
15:46
7:30
74








12 West
11-11-12-12-12
Gap: 2:46
71:49
14:22
6:50
295 Eric Green
Fr
12:30
5:57
25
Michael Campbell
So
13:59
6:39
59
Kyle Vander Ploeg
Fr
14:59
7:08
69
Michael Dukes
Fr
15:07
7:12
70
Kevin Bausinge
Fr
15:16
7:16
72








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Stephen Sarantopoulos Sr Nevada Union 15:48.1 5:59
2 David Julian Sr Davis High 16:00.8 6:04 1/8 1/8 2/8
3 Schlegel Chet Sr Sheldon 16:12.4 6:08
4 Jordan Yingling Fr South Tahoe 16:20 6:11
5 Avery Allen Sr Lincoln (S) 16:23.2 6:12
6 Zildgan Borromeo Fr South Tahoe 16:24.8 6:13
7 Dan Roediger Sr Nevada Union 16:25.3 6:13
8 Serge Khoklan So Highlands 16:34.4 6:17
9 Adam Padilla Jr Sierra 16:36.8 6:18
10 Elliot Gunnison So Nevada Union 16:44.3 6:20
11 Christian Artesi Sr Lincoln (S) 16:46.9 6:21
12 Rand Norberg So South Tahoe 16:48.1 6:22
13 Austin Pierce Fr South Tahoe 17:01.1 6:27
14 Jamie Y Jr Lincoln (S) 17:19.9 6:34
15 Cheung Jason Jr Sheldon 17:20.3 6:34
16 Caudle David Sr Sheldon 17:21.5 6:35
17 Aguirre Jourdan Jr Lincoln (S) 17:22 6:35
18 King Matthew Jr Sheldon 17:24.5 6:36
19 Tyler Green Sr Nevada Union 17:38.3 6:41
20 Cody Ramirez Fr Highlands 17:46.6 6:44
21 Spencer Dineen Sr Davis High 18:04.1 6:51 2/8 2/8 6/7
22 Slava Stepanchuk So Highlands 18:05.1 6:51
23 Burford Keaton Sr Sheldon 18:05.4 6:51
24 Peter Tyson Jr Davis High 18:18.2 6:56 3/8 3/8 6/7
25 Tom Magrino Jr Davis High 18:21.5 6:57 4/8 4/8 5/7
26 Soren Christian Jr Davis High 18:23.8 6:58 5/8 5/8 2/5
27 Adam Kern Fr South Tahoe 18:27.3 6:59
28 Sidd Aradhya Sr Davis High 18:39.7 7:04 6/8 6/8 1/4
29 George Tibbetts Jr Davis High 18:43.7 7:06 7/8 7/8 1/1
30 Aguilar Alejandro Jr Sheldon 18:44.3 7:06
31 Artem Kerez Fr Highlands 18:51.9 7:09
32 Ryan Dibiasio Jr Davis High 18:55.1 7:10 8/8 8/8 1/1
33 Ken McCoy Sr Lincoln (S) 19:19.7 7:19
34 Matt Rogers Jr Sierra 19:29 7:23
35 Dj Mendoza Sr Sierra 20:05.5 7:37
36 Eddie Saefong Jr Highlands 20:28.1 7:45
37 Serge Kerez Jr Highlands 20:29.3 7:46
38 Will Caglia Fr South Tahoe 21:14.2 8:03
39 Danny Heinze Jr Sierra 21:42.4 8:13
40 Rodrigo Sandoval Jr Galt 22:28 8:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 South Tahoe
3-1-1-1-1
Gap: 2:07
85:01
17:00
6:26
47 Jordan Yingling
Fr
16:20
6:11
3
Zildgan Borromeo
Fr
16:25
6:13
5
Rand Norberg
So
16:48
6:22
8
Austin Pierce
Fr
17:01
6:27
9
Adam Kern
Fr
18:27
6:59
22








2 Sheldon
2-3-3-3-2
Gap: 1:53
86:24
17:17
6:33
57 Schlegel Chet
Sr
16:12
6:08
2
Cheung Jason
Jr
17:20
6:34
11
Caudle David
Sr
17:22
6:35
12
King Matthew
Jr
17:25
6:36
14
Burford Keaton
Sr
18:05
6:51
18








3 Lincoln (S)
4-2-2-2-3
Gap: 2:57
87:12
17:26
6:36
61 Avery Allen
Sr
16:23
6:12
4
Christia Artesi
Sr
16:47
6:21
7
Jamie Y
Jr
17:20
6:34
10
Aguirre Jourdan
Jr
17:22
6:35
13
Ken McCoy
Sr
19:20
7:19
27








4 Davis High
1-4-4-4-4
Gap: 2:23
89:08
17:50
6:45
77 David Julian
Sr
16:01
6:04
1
Spencer Dineen
Sr
18:04
6:51
16
Peter Tyson
Jr
18:18
6:56
19
Tom Magrino
Jr
18:22
6:57
20
Soren Christia
Jr
18:24
6:58
21








5 Highlands
5-5-5-5-5
Gap: 3:54
91:46
18:21
6:57
92 Serge Khoklan
So
16:34
6:17
6
Cody Ramirez
Fr
17:47
6:44
15
Slava Stepanch
So
18:05
6:51
17
Artem Kerez
Fr
18:52
7:09
26
Eddie Saefong
Jr
20:28
7:45
28








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kieren Broussard Fr Rodriguez 11:36.9 5:32
2 Travis Carter Fr Jesuit 11:37.7 5:32
3 Danny Diaz Fr Jesuit 11:53.4 5:40
4 Jason Coupe Fr Galt 11:59.4 5:43
5 Perry Hansen Fr Jesuit 11:59.6 5:43
6 Samuel Wilson Fr Jesuit 12:07.1 5:46
7 Evan Simpson Fr Bella Vista 12:11.9 5:49
8 Cody Brock Fr Vacaville 12:19.6 5:52
9 Bryan Soto Fr Davis High 12:24.3 5:54 1/7 1/15 6/22 Great Job! (SBP)
10 Andrew Lowrence Fr Ponderosa 12:25.2 5:55
11 Duy Nguyen Fr Lincoln (S) 12:30.2 5:57
12 Craig Kaemmer Fr Napa 12:32.9 5:59
13 Tommy Carli Fr Lodi 12:34.3 5:59
14 Rosendo Castro Fr Lincoln (S) 12:40 6:02
15 Curtis Duncan Fr Ponderosa 12:40.7 6:02
16 Justin Lobo Fr Jesuit 12:41.4 6:03
17 Hall Matt Fr Sheldon 12:43.1 6:03
18 Gage Hanson Fr Napa 12:43.4 6:04
19 Hans Faye Fr Davis High 12:46.9 6:05 2/7 6/15 5/15
20 Cortez Raul Fr Kennedy 12:49.1 6:06
21 Joey Lagarbo Fr Lincoln (S) 12:49.5 6:06
22 Andrew Klein Fr Ponderosa 12:52.3 6:08
23 Bradly Brown Fr Galt 12:52.6 6:08
24 Jesse Routsong Fr Ponderosa 12:53 6:08
25 Cesaretti Nathan Fr Sheldon 12:56.6 6:10
26 Eddy Button Fr Galt 12:58.3 6:11
27 Jonathan Parra Fr Chavez 12:59.9 6:11
28 Eric Frame Fr Jesuit 13:01.4 6:12
29 Charlie Stevens Fr Jesuit 13:03 6:13
30 Blake Richardson Fr Bella Vista 13:04 6:13
31 Wyatt Hartline Fr Jesuit 13:05.5 6:14
32 Ryan Hawbaker Fr Vacaville 13:06.7 6:15
33 Chris Carter Fr Roseville 13:12.8 6:18
34 Chris Dial Fr Lincoln (S) 13:18.1 6:20
35 Gus Bechtold Fr Davis High 13:19.6 6:21 3/7 7/15 5/12 15:10
(1:50)
15:10
(1:50)
Great Job! (LR, PR)
36 Stephen Crayne Fr Jesuit 13:20.2 6:21
37 Jordan Dickinson Fr Vacaville 13:21.8 6:22
38 Chan Alvin Fr Sheldon 13:22.9 6:22
39 Brandon Meyer Ponderosa 13:23.4 6:23
40 Neil Barth Fr Jesuit 13:23.6 6:23
41 Wesley Leigh Fr Davis High 13:24.7 6:23 4/7 9/15 4/8 14:47
(1:22)
14:47
(1:22)
Great Job! (LR, PR)
42 Jonathon Huff Fr Rodriguez 13:25.5 6:24
43 Blake Overholt Fr Cordova 13:27.5 6:25
44 David Oawster Fr Galt 13:29.6 6:26
45 Cesar Torres Fr Stagg 13:32.6 6:27
46 Chris Locke Fr McClatchy 13:32.8 6:27
47 Robert Bonner Fr Jesuit 13:38.8 6:30
48 Greg Bucher Fr Napa 13:41.2 6:31
49 John Avina Fr Stagg 13:43.7 6:32
50 Matt Hunt Fr Galt 13:45.5 6:33
51 Trevor Thompson Fr Casa Roble 13:45.7 6:33
52 Conor McFadden Fr Galt 13:47.2 6:34
53 Cody Leyba Fr Folsom 13:52.6 6:36
54 Paul Rebultan Fr Stagg 13:54.9 6:38
55 Edward Loprz Fr Ceres 13:55.3 6:38
56 Ryan Shickman Fr Davis High 13:58.5 6:39 5/7 11/15 4/6 15:41
(1:43)
15:41
(1:43)
Great Job! (LR, PR)
57 Brian Gadeke Fr Lincoln (S) 14:01.7 6:41
58 Tyler Kesthely Fr Jesuit 14:08.2 6:44
59 Matt Freitag Fr Galt 14:08.4 6:44
60 Nicholas Gueffroy Fr Lincoln (S) 14:08.6 6:44
61 Cameron Skreden Fr Jesuit 14:13.2 6:46
62 Michael Williams Fr Rodriguez 14:16.3 6:48
63 Andy Decateau Fr Vintage 14:17.6 6:48
64 Jordan Mayhew Fr Folsom 14:19.4 6:49
65 Brandon Hyske Fr Lodi 14:32.5 6:55
66 Alex Trusell Fr Kennedy 14:35.8 6:57
67 Mark Trevena Fr Lodi 14:39.4 6:59
68 Roberto Estrada Fr Davis High 14:40.3 6:59 6/7 13/15 4/5 16:19
(1:39)
16:19
(1:39)
Great Job! (LR, PR)
69 Kyle Policar Fr Davis High 14:43.2 7:01 7/7 14/15 3/4 Great Job! (SBP)
70 Michael Medina Fr Galt 14:52.1 7:05
71 Bruno Suttles Fr Napa 14:56.1 7:07
72 Ben Grafius Fr Lincoln (S) 14:58.7 7:08
73 King Andrew Fr Sheldon 15:08.2 7:12
74 Preston Graham Fr Lodi 15:17.9 7:17
75 Bowan Luan Fr Lincoln (S) 15:20.9 7:19
76 Chris Gillespie Fr Lodi 15:22 7:19
77 Josh Williams Fr Galt 15:22.6 7:19
78 Arta Gharib Parsa Fr Lincoln (S) 15:25.7 7:21
79 Arin Aberastini Fr Cordova 15:40 7:28
80 Kevin Taing Fr Lincoln (S) 15:45.7 7:30
81 Ethan Stauts Fr Nevada Union 16:40.6 7:56
82 Bryan Trevena Fr Lodi 16:45.2 7:59
83 Tim Ghiorso Fr Bella Vista 23:20.6 11:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:04
60:19
12:04
5:45
24 Travis Carter
Fr
11:38
5:32
1
Danny Diaz
Fr
11:53
5:40
2
Perry Hansen
Fr
12:00
5:43
4
Samuel Wilson
Fr
12:07
5:46
5
Justin Lobo
Fr
12:41
6:03
12








2 Ponderosa
4-2-3-2-2
Gap: 0:58
64:15
12:51
6:07
73 Andrew Lowrence
Fr
12:25
5:55
7
Curtis Duncan
Fr
12:41
6:02
11
Andrew Klein
Fr
12:52
6:08
15
Jesse Routsong
Fr
12:53
6:08
17
Brandon Meyer
-
13:23
6:23
23








3 Lincoln (S)
5-2-2-3-3
Gap: 1:32
65:20
13:04
6:13
82 Duy Nguyen
Fr
12:30
5:57
8
Rosendo Castro
Fr
12:40
6:02
10
Joey Lagarbo
Fr
12:50
6:06
14
Chris Dial
Fr
13:18
6:20
21
Brian Gadeke
Fr
14:02
6:41
29








4 Galt
2-4-4-4-4
Gap: 1:46
65:05
13:01
6:12
88 Jason Coupe
Fr
11:59
5:43
3
Bradly Brown
Fr
12:53
6:08
16
Eddy Button
Fr
12:58
6:11
18
David Oawster
Fr
13:30
6:26
25
Matt Hunt
Fr
13:46
6:33
26








5 Davis High
3-4-5-5-5
Gap: 1:34
65:54
13:11
6:17
93 Bryan Soto
Fr
12:24
5:54
6
Hans Faye
Fr
12:47
6:05
13
Gus Bechtold
Fr
13:20
6:21
22
Wesley Leigh
Fr
13:25
6:23
24
Ryan Shickman
Fr
13:59
6:39
28








Your Team ROCKS! (LR, PR)
6 Lodi
6-6-6-6-6
Gap: 2:48
72:26
14:29
6:54
149 Tommy Carli
Fr
12:34
5:59
9
Brandon Hyske
Fr
14:33
6:55
32
Mark Trevena
Fr
14:39
6:59
33
Preston Graham
Fr
15:18
7:17
37
Chris Gillespi
Fr
15:22
7:19
38








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.