Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/15/11

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bishop, Madeline Fr F/S 16:57 8:04 2.1 76/144 5/7 5/7 7/15
Cox, Siena So F/S 14:55.67 7:07 2.1 26/144 4/7 4/7 3/16 16:28
(1:32,9.3)
15:28
(0:32,3.5)
15:06
(0:10,1.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Dimond, Katherine Fr F/S 14:11.03 6:45 2.1 13/144 2/7 2/7 4/26
Duplantier, Amelia Sr JV 28:11.66 9:16 3.04 51/88 2/3 5/6 13/18 25:48 25:48
Finn, Ellen Fr F/S 18:04.32 8:36 2.1 107/144 6/7 6/7 8/11
Gallawa, Ella So F/S 20:09.5 9:36 2.1 134/144 7/7 7/7 8/9
Gantar, Danielle So V 22:13.82 7:19 3.04 55/169 3/3 3/6 9/29
Leon, Stephanie Jr JV 28:26.06 9:21 3.04 54/88 3/3 6/6 9/16
McPherson, Jeanne-Marie Fr F/S 14:07.16 6:43 2.1 8/144 1/7 1/7 5/26
Meads, Sophie So V 19:41.64 6:29 3.04 6/169 1/3 1/6 4/31 21:13
(1:31,7.1)
19:11 19:11 Great Job! (LY)
Sutter, Suleikha Fr F/S 14:47.21 7:02 2.1 24/144 3/7 3/7 4/23
Teaford, Laney Jr V 21:00.54 6:55 3.04 29/169 2/3 2/6 5/30 20:32 20:32
Yang, Lin Sr JV 27:59.16 9:12 3.04 48/88 1/3 4/6 14/20 25:40 25:40
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
F/S 1st 5 4/15 74:58
2:50
2.1 7:08 6:43 8:04 129 6:36 72:22 65:51 Jeanne-Marie McPherson (8), Katherine Dimond (13), Suleikha Sutter (23), Siena Cox (25), Madeline Bishop (60)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emily Bean So Assumption 19:11.85 6:19
2 Bailey Davis So Assumption 19:12.96 6:19
3 Laurn Larocco So St Francis 19:15.87 6:20
4 Katherine Receveur So Assumption 19:17.82 6:21
5 Faith Makau Jr Enochs 19:34.09 6:26
6 Sophie Meads So Davis High 19:41.64 6:29 1/3 1/6 4/31 21:13
(1:31)
19:11 19:11 Great Job! (LY)
7 Jerriann Wells So Pleasant Grove 19:47.18 6:31
8 Shayna Powless Sr Roseville 19:56.1 6:33
9 Haley Kroll Sr Tokay 19:58.04 6:34
10 Caroline Mccaslin Sr Assumption 19:59 6:34
11 Madison Rawson So St Francis 20:06.54 6:37
12 Leanne Jarvis So River Valley 20:08.07 6:37
13 Leigh Moffett So Clovis North 20:13.88 6:39
14 Kenzley Defler So Assumption 20:16.35 6:40
15 Christine Redor Jr Ponderosa 20:18.63 6:41
16 Renny Castanon Fr Bella Vista 20:21.2 6:42
17 Laura Palacios Sr McQueen 20:26.02 6:43
18 Katie Sandoval Jr Clovis North 20:26.96 6:44
19 Amanda Vokoun Sr Assumption 20:28.04 6:44
20 Camille Dyer Sr St Francis 20:30.31 6:45
21 Miranda Myers Fr St Francis 20:32.33 6:45
22 Jillian Brown Jr McClatchy 20:36.7 6:47
23 Peyton Bilo Fr St Francis 20:39.12 6:48
24 Heidi Greenwood Jr Rocklin 20:40.25 6:48
25 Kristina Martinez Fr Nevada Union 20:42.3 6:49
26 Chloe Reindl Fr Nevada Union 20:52.4 6:52
27 Jocelyn Vides Fr Reno 20:53.34 6:52
28 Christine Padilla So Clovis North 20:57.08 6:54
29 Laney Teaford Jr Davis High 21:00.54 6:55 2/3 2/6 5/30 20:32 20:32
30 Jacklyn Hughes Fr Franklin (EG) 21:01.9 6:55
31 Sarah Aghazeynali Sr Clovis North 21:04.48 6:56
32 Hailey Hinkle Sr Enochs 21:05.81 6:56
33 Hannah O'donnell Fr Ponderosa 21:07.38 6:57
34 Jasmin Khoe Jr McClatchy 21:08.69 6:57
35 Brittany Anselmo So Ponderosa 21:11.49 6:58
36 Camille Bourdreaux Fr St Francis 21:13.06 6:59
37 Emily Hellam So Clovis North 21:18.86 7:01
38 Eleanor Ferguson Jr St Francis 21:25.48 7:03
39 Lauren Stanislaw So Beyer 21:26.38 7:03
40 Erika Root Sr Reno 21:27.14 7:03
41 Brooke Ruppenthal Jr Ponderosa 21:30.29 7:04
42 Susannah Kiteck So Del Campo 21:31.26 7:05
43 Karina Martinez Fr Nevada Union 21:40.13 7:08
44 Emma Vannes Jr Modesto 21:40.71 7:08
45 Alex Balph So Pleasant Grove 21:49 7:11
46 Sierra Durham Jr Downey 21:54.16 7:12
47 Erin Greenwood Fr Rocklin 21:55.81 7:13
48 Lauren Arnett Jr Nevada Union 21:57.49 7:13
49 Michelle Cooper So McQueen 21:58.86 7:14
50 Rachael Lacey Sr Bella Vista 22:01.12 7:15
51 Taili Ni Sr McClatchy 22:02.56 7:15
52 Shyla Hansen Jr McClatchy 22:03.5 7:15
53 Hannah Schmidt Jr Pleasant Grove 22:07.82 7:17
54 Lindsey Romeri So Rocklin 22:09.25 7:17
55 Danielle Gantar So Davis High 22:13.82 7:19 3/3 3/6 9/29
56 Alyssa Jordan Jr McQueen 22:20.19 7:21
57 Maria Perez Sr Modesto 22:24.46 7:22
58 Melanie Strothman Sr Assumption 22:25.18 7:22
59 Madi Hiatt So Clovis North 22:25.75 7:23
60 Shellin Chuong Jr Beyer 22:32.85 7:25
61 Natalie Antolin So Monterey Trail 22:45.79 7:29
62 Kayla Josephson Sr Del Campo 22:47.32 7:30
63 Shelby Nava So Clovis North 22:49.34 7:30
64 Lisa Mills Sr Modesto 22:49.64 7:31
65 Paola Rodriguez Sr Lincoln (s) 22:51.64 7:31
66 Lauren Mathis Sr McQueen 22:56.49 7:33
67 Alexis Opferman Jr Reno 23:05.12 7:36
68 Madison Mccall Jr Pleasant Grove 23:06.01 7:36
69 Breanne Brett Jr Franklin (EG) 23:07.59 7:36
70 Capriana Christian So Vacaville 23:08.95 7:37
71 Aurora Jiminez So Downey 23:09.17 7:37
72 Monique Beget Jr Lincoln (s) 23:13.68 7:38
73 Tasha Vasquez Sr McQueen 23:15.13 7:39
74 Brit Husmann Sr Rocklin 23:15.95 7:39
75 Natalie Franco So Downey 23:19.89 7:40
76 Sam Heward Fr McQueen 23:22.32 7:41
77 Susan Frazier Sr St Francis 23:25.98 7:42
78 Araceli Cisneros Jr Stagg 23:28.01 7:43
79 Maghan Combs Fr Vacaville 23:29.76 7:44
80 Madeleine Souza Fr Downey 23:32.07 7:44
81 Casey Higgins Jr McQueen 23:32.26 7:45
82 Nicole Clifton Sr Reno 23:33.84 7:45
83 Natalie Berania Sr Pleasant Grove 23:36.68 7:46
84 Joy Weems Jr Del Campo 23:37.58 7:46
85 Megan Mccolley Jr Roseville 23:41.68 7:48
86 Rocio Ramirez-castro Jr Downey 23:43.35 7:48
87 Amanda Ehrhardt So Rocklin 23:51.99 7:51
88 Ariel Young So St Francis 23:58.56 7:53
89 Margaret Geppert Jr Pleasant Grove 23:59.45 7:54
90 Emily Jumper Fr Franklin (EG) 24:02.14 7:54
91 Barbara Ramirez Fr McClatchy 24:04.55 7:55
92 Madison Bell So Del Campo 24:04.9 7:55
93 Karla Ortega Jr Beyer 24:06.04 7:56
94 Megan Escobosa Jr Reno 24:10.6 7:57
95 Sierra Arnott Fr Antelope 24:11.78 7:58
96 Jasmine Gutierrez Jr Modesto 24:12.31 7:58
97 Maria Woodson Jr Pleasant Grove 24:12.83 7:58
98 Priest Alyssa Sr Beyer 24:13.82 7:58
99 Nicole Gillian Sr Beyer 24:14.55 7:58
100 Haley Harris Sr McQueen 24:19.9 8:00
101 Marissa Romeri Sr Rocklin 24:22.82 8:01
102 Catherine Mccrillis Sr McQueen 24:25.71 8:02
103 Lizzy Lehn Sr Modesto 24:30.8 8:04
104 Veronica Blackwell Fr Del Campo 24:33.04 8:05
105 Geet Athwal Sr Grace Davis 24:36.99 8:06
106 Morgan Simpson So Roseville 24:45.28 8:09
107 Vian Ghazi Jr Pleasant Grove 24:47.82 8:09
108 Kayla Rush Fr Ponderosa 24:48.3 8:10
109 Dale Dong Sr Lincoln (s) 24:48.49 8:10
110 Mytran Dang Jr Florin 24:50.87 8:10
111 Katherine Scheder So Downey 24:52.7 8:11
112 Caitlin Faulds Sr McQueen 24:54.9 8:12
113 Dominique Terry Sr Bella Vista 24:57.67 8:13
114 Kaitlyn Davis Jr Lincoln (s) 25:06.8 8:16
115 Emi Prim So Franklin (EG) 25:09.45 8:17
116 Lauren Nakaue Jr Lincoln (s) 25:10.21 8:17
117 Eileen Tracy Sr Del Campo 25:10.79 8:17
118 Ashley Gallenstein Sr Pleasant Grove 25:11.12 8:17
119 Kara Vojak Sr Nevada Union 25:11.7 8:17
120 Nicole Ehman Sr Vacaville 25:14.93 8:18
121 Alicia Bargas So Downey 25:15.71 8:19
122 Sabrina Wu So Franklin (EG) 25:23.19 8:21
123 Yvette Croteau Sr Bella Vista 25:25.4 8:22
124 Jessica Guerra Sr Lincoln (s) 25:31 8:24
125 Brianna Luna Sr River City 25:34.37 8:25
126 Juelline Lieng Jr McClatchy 25:38.73 8:26
127 Selena Tuyen Jr Monterey Trail 25:39.01 8:26
128 Kelsey Lucas Sr Vacaville 25:43.85 8:28
129 Candida Salgado Jr Antelope 25:55.35 8:32
130 Jazlynn Satkamp Jr Enochs 25:59.42 8:33
131 Harmony Evangelisti Sr Stagg 26:14.12 8:38
132 Annette Higuera Fr Antelope 26:21.43 8:40
133 Andi Divis Jr Enochs 26:34.05 8:44
134 Alexia Jocobo Jr Kennedy 26:35.84 8:45
135 Kirsten Rees Sr Vacaville 26:38.67 8:46
136 Kaylee Efstathiu Jr Roseville 26:54.76 8:51
137 Arrieyana Cartier Jr Armijo 27:09.08 8:56
138 Kelly Lemons Sr Kennedy 27:32.88 9:04
139 Nguyen Annie Jr Monterey Trail 27:37.4 9:05
140 Carolyn Arredondo Sr Rocklin 27:48.11 9:09
141 Jen Hernandez Sr Downey 27:56.75 9:12
142 Katelyn Evans Sr Vacaville 28:02.37 9:13
143 Denisse Camacho Sr Monterey Trail 28:14.54 9:17
144 Jessica Rilloraza Jr Monterey Trail 28:22.35 9:20
145 Danylle Kurywchak Sr Ponderosa 28:22.69 9:20
146 Lauren Smith So Ponderosa 28:36.23 9:25
147 Michelle Dewey Jr River Valley 28:41.47 9:26
148 Beverly Huey Jr Monterey Trail 28:43.94 9:27
149 Julia Nguyen Jr Florin 29:46.78 9:48
150 Emily Ramirez Jr Kennedy 30:03.78 9:53
151 Mariah Vasquez Jr Kennedy 30:05.41 9:54
152 Prudence Hong Sr Florin 30:27.8 10:01
153 Stephanie Medina Sr Modesto 30:41.11 10:06
154 Jennifer Stanley Sr Monterey Trail 30:56.91 10:11
155 Miranda Montoya Jr Kennedy 31:35.46 10:24
156 Morgan Gritten Jr Kennedy 31:44.79 10:27
157 Skylar Thomas Sr Antelope 31:57.89 10:31
158 Breanna Mejia Jr River City 32:29.83 10:41
159 Dominique Brown Sr Florin 32:56.28 10:50
160 Polleena Bun Jr Grace Davis 33:00.74 10:52
161 Maggie Pieplow Jr Ponderosa 33:01.15 10:52
162 Phoebe Basilio Sr Kennedy 33:16.79 10:57
163 Christin Cichosz Sr Del Campo 33:42.18 11:05
164 Tearza Perez Jr Stagg 34:39.48 11:24
165 Keuren Parra Jr Grace Davis 35:16.82 11:36
166 Francesca Davoli Sr River Valley 35:30.73 11:41
167 Lizette Castaneda Sr Tokay 35:39.62 11:44
168 Treyphosa Williams Jr River City 39:10.39 12:53
169 Angelique Tino Jr Stagg 39:12.86 12:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Elizabeth Hutchison So Rio Americano 20:40.47 6:48
2 Macaulay Porter Jr Rio Americano 20:47.22 6:50
3 Natalie Senninger Sr Assumption 21:23.34 7:02
4 Ridgely Provencal Sr St Francis 21:41.18 7:08
5 Olivia Boughey Jr Assumption 21:51.05 7:11
6 Allison Klas Jr St Francis 22:03.62 7:15
7 Jocelyn Schmidt Jr Bella Vista 22:37.43 7:27
8 Sarah Wagstaff Sr St Francis 22:58.62 7:33
9 Audry Nishi So Rio Americano 23:02.57 7:35
10 Lindsay Marko Sr Assumption 23:03.01 7:35
11 Elizabeth Lohr Sr Assumption 23:05.79 7:36
12 Erin Mchugh Sr Assumption 23:24.25 7:42
13 Kim Lackner Jr St Francis 23:27.11 7:43
14 Makayla Ratcliff Jr Placer 23:40.61 7:47
15 Miranda Marshall Jr Del Oro 23:46.9 7:49
16 Mika Brown Jr St Francis 24:09.97 7:57
17 Anna Paraskevopoulos Sr Del Oro 24:16.33 7:59
18 Sydney Proiette Jr Del Oro 24:47.42 8:09
19 Jennifer Kelly Jr Del Oro 24:59.76 8:13
20 Alyssa Ayala Sr Bella Vista 25:07.29 8:16
21 Natalie Griffen So Sierra 25:22.36 8:21
22 Kelly Schostag Jr Del Oro 25:23.11 8:21
23 Marisa Grattan Jr Del Oro 25:23.49 8:21
24 Delaney Islip Jr Del Oro 25:37.07 8:26
25 Kimberly Pierson Jr St Francis 25:38.71 8:26
26 Serena Kaveney Sr Del Oro 25:50.74 8:30
27 Elizabeth Ma Fr Sierra 25:55.69 8:32
28 Jasmine Vargas Sr Sierra 26:04.55 8:35
29 Julian Holley Sr St Francis 26:16.4 8:39
30 Rebecca Walker Sr Pleasant Grove 26:21.85 8:40
31 Raquel Vera-mendoza Jr Beyer 26:25.48 8:42
32 Janaye Porter Jr Del Oro 26:35.46 8:45
33 Sophia Chaves-guisti Jr Franklin (EG) 26:38.01 8:46
34 Izzy Markoe Sr Del Oro 26:46.02 8:48
35 Patrice Rivara Jr Escalon 26:51.31 8:50
36 Priscylla Zapata Jr Lincoln (s) 27:03 8:54
37 Samantha Jamosmos Jr Lincoln (s) 27:06.07 8:55
38 Silvia Cid Jr Escalon 27:07.84 8:55
39 Husna Sayedi Jr Franklin (EG) 27:12.98 8:57
40 Vera Barsukova Jr Mira Loma 27:17.32 8:59
41 Michelle Jung Jr Pleasant Grove 27:29.26 9:03
42 Teresa Garcia Sr Lincoln (s) 27:31.31 9:03
43 Amy Sooch Sr Sierra 27:34.16 9:04
44 Emily Browning Sr Placer 27:41.06 9:06
45 Katie Esparza Sr St Francis 27:44.57 9:08
46 Mackensie Ferrell Sr Beyer 27:49.46 9:09
47 Sydney Simmen Jr Pleasant Grove 27:50.44 9:09
48 Lin Yang Sr Davis High 27:59.16 9:12 1/3 4/6 14/20 25:40 25:40
49 Lizzie Vant Jr Bear River 28:09.92 9:16
50 Courtney Sousa Jr Pleasant Grove 28:10.18 9:16
51 Amelia Duplantier Sr Davis High 28:11.66 9:16 2/3 5/6 13/18 25:48 25:48
52 Marissa Vera-mendoza Jr Beyer 28:12.28 9:17
53 Kimberly Mercado So Orestimba 28:20.58 9:19
54 Stephanie Leon Jr Davis High 28:26.06 9:21 3/3 6/6 9/16
55 Sachi Prim Sr Franklin (EG) 28:27.73 9:22
56 Yaneli Ortiz Sr Downey 29:08.26 9:35
57 Meredith Valenzona Sr Franklin (EG) 29:13.3 9:37
58 Daisy Ortega Jr Del Oro 29:16.65 9:38
59 Heather Huber Jr Del Oro 29:28.57 9:42
60 Samantha Hazen Sr Del Oro 29:29.24 9:42
61 Scarlett Miller Sr Bella Vista 29:52.61 9:50
62 Cassandra Escudero Jr Franklin (EG) 29:59.09 9:52
63 Karina Rodriguez So Escalon 30:04.37 9:54
64 Rachel Mannon Jr Del Oro 30:06.06 9:54
65 Annie Neves Jr Pleasant Grove 30:09.56 9:55
66 Brionah Moore Fr Whitney 30:11.39 9:56
67 Julie Paige Jr Placer 30:18.58 9:58
68 Olivia Godby Sr St Francis 30:21.7 9:59
69 Molly Miles Jr Whitney 30:58.38 10:11
70 Veronica Carrasco Sr Beyer 31:01.76 10:12
71 Marissa Dominguez Jr Escalon 31:05.86 10:14
72 Danielle Robinson Jr Del Oro 31:07.5 10:14
73 Illy Cajias Jr Escalon 31:07.82 10:14
74 Samantha Sterne Sr Pleasant Grove 31:29.46 10:22
75 Jessica Curtis Sr Hughson 31:29.81 10:22
76 Moriah Moore Fr Whitney 31:50.62 10:28
77 Deras Jocelyn Sr Beyer 32:05.19 10:33
78 Sophie Noda So St Francis 32:14.52 10:36
79 Carly Bray Jr El Dorado 32:34.2 10:43
80 Allison Janoska Sr El Dorado 32:37.77 10:44
81 Caroline Nuon Jr Downey 32:44.31 10:46
82 Alexia Arietta Jr Del Oro 33:00.25 10:51
83 Elizabeth Robinson Jr Del Oro 33:15.37 10:56
84 Alondra De La Cruz Jr Orestimba 33:28.95 11:01
85 Ivonne Canales Jr Orestimba 33:42.42 11:05
86 Allyson Liv Jr Escalon 34:13.34 11:15
87 Jessica Fraze Jr Downey 34:19.99 11:18
88 Bailey Sanysidro Jr Bear River 34:40.89 11:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ellie Velez Fr Oak Ridge 13:10.38 6:16
2 Kate Crawford So Assumption 13:20.92 6:21
3 Jessica Byrd So Assumption 13:34.76 6:28
4 Abbie Wright Fr Assumption 13:39.64 6:30
5 Natalie Aguilar So Lincoln (s) 13:48.58 6:35
6 Makenna Meeks So Bella Vista 13:57.98 6:39
7 Chelsea Allen Fr Bella Vista 14:06.86 6:43
8 Jeanne-Marie McPherson Fr Davis High 14:07.16 6:43 1/7 1/7 5/26
9 Ariel Medina Fr St Francis 14:07.42 6:44
10 Samantha Kilcollins So Oak Ridge 14:08.66 6:44
11 Mindy Ong So Oak Ridge 14:09.66 6:45
12 Emily Sousa So Tokay 14:10.78 6:45
13 Katherine Dimond Fr Davis High 14:11.03 6:45 2/7 2/7 4/26
14 Kyndel Guyton So Assumption 14:12.53 6:46
15 Macee Moreno So St Francis 14:20.73 6:50
16 Regina Nyareso Fr Monterey Trail 14:24.33 6:52
17 Lauren Hayden So Assumption 14:27.14 6:53
18 Whitney Wilhelmy Fr Oak Ridge 14:28.53 6:54
19 Kaleigh Wright Fr Benicia 14:29.16 6:54
20 Jasmine Loyola Fr Tokay 14:43.21 7:01
21 Allie Yip Fr Benicia 14:43.42 7:01
22 Aishani Kumar Fr Oak Ridge 14:44.34 7:01
23 Jackie Healey So Bella Vista 14:45.35 7:02
24 Suleikha Sutter Fr Davis High 14:47.21 7:02 3/7 3/7 4/23
25 Harkiren Everest So River Valley 14:54.36 7:06
26 Siena Cox So Davis High 14:55.67 7:07 4/7 4/7 3/16 16:28
(1:32)
15:28
(0:32)
15:06
(0:10)
Great Job! (LY, LR, PR)
27 Lauren Marino So Lincoln (s) 14:59.72 7:08
28 Zoe Bumgarner Fr Benicia 15:00.63 7:09
29 Jessica Jauregui So Vacaville 15:03.46 7:10
30 Karla Guzman So Lincoln (s) 15:05.81 7:11
31 Mady Hahn-smith Fr Benicia 15:06.96 7:12
32 Ashley Mckee Fr Bella Vista 15:16.92 7:17
33 Theresa Mall Fr Tokay 15:19.13 7:18
34 Alex Adel So Kennedy 15:21.04 7:19
35 Femke Keukenkamp Fr Oak Ridge 15:21.95 7:19
36 Aubrey Mitsch Fr St Francis 15:22.79 7:19
37 Mallory Shingle Fr St Francis 15:24.57 7:20
38 Mackenzie Moreno Fr Modesto 15:25.77 7:21
39 Karina Kauffman Fr Oak Ridge 15:27.87 7:22
40 Veroniqua Hollingsworth Fr Bella Vista 15:28.27 7:22
41 Emily Ballerini Fr Vacaville 15:28.72 7:22
42 Marina Titova So Oak Ridge 15:29.16 7:22
43 Sivanna Love So River City 15:31.23 7:23
44 Selena Delgado Fr Tokay 15:31.89 7:24
45 Olivia Wilson Fr Oak Ridge 15:32.36 7:24
46 Maddy Strong So St Francis 15:33.66 7:25
47 Maile Tostenson Fr Oak Ridge 15:37.52 7:26
48 Lizzie Robinson So McClatchy 15:41.38 7:28
49 Alison Bamford So Oak Ridge 15:45.65 7:30
50 Lauren Martinez Fr Oak Ridge 15:50.72 7:33
51 Kari Nakamura So Kennedy 15:51.79 7:33
52 Ynez Titus Fr River Valley 15:52.07 7:33
53 Kamina Wilkerson So Franklin (EG) 15:52.33 7:33
54 Megan Mccormick Fr Rocklin 15:55.4 7:35
55 Nicole Schedler Fr Bella Vista 16:03.08 7:39
56 Stephanie Low So Lincoln (s) 16:06.4 7:40
57 Sabrina Schott Fr Roseville 16:08.26 7:41
58 Bella Brownwood Fr Nevada Union 16:14.88 7:44
59 Lisa Kilgrow So Pleasant Grove 16:15.11 7:44
60 Sarah Reinhart Fr Oak Ridge 16:16.84 7:45
61 Sharon Dong So Franklin (EG) 16:17.41 7:45
62 Kiana Kraft So Nevada Union 16:17.71 7:46
63 Emily Perez So Lincoln (s) 16:17.97 7:46
64 Michaela Montes Fr Lincoln (s) 16:20.84 7:47
65 Brittney Mariani Fr Lincoln (s) 16:21.9 7:48
66 Hannah Hobbs Fr Vacaville 16:27.54 7:50
67 Elena Fricke So St Francis 16:33.05 7:53
68 Lyndsey Settle Fr Rocklin 16:35.59 7:54
69 Sydney Means Fr Tokay 16:41.57 7:57
70 Adelaida Casas So Downey 16:46.46 7:59
71 Kaitlyn Cheung Fr Franklin (EG) 16:47.09 8:00
72 Maria Munoz Fr Tokay 16:49.41 8:01
73 Sami Jo Sanfelice Fr Oak Ridge 16:53.9 8:03
74 Katherine Louie So McClatchy 16:54.48 8:03
75 Sophie Parsh Fr Kennedy 16:56.38 8:04
76 Madeline Bishop Fr Davis High 16:57 8:04 5/7 5/7 7/15
77 Kaitlyn Clark Fr Rocklin 16:58.47 8:05
78 Emily Coleman Fr Franklin (EG) 17:00.28 8:06
79 Nadiah Lim Fr Del Campo 17:01.72 8:07
80 Aubrei Stahl Fr Roseville 17:02.33 8:07
81 Melissa Woodward So St Francis 17:05.16 8:08
82 Angelina Rios So Franklin (EG) 17:09.63 8:10
83 Christina Soltero So Modesto 17:10.96 8:11
84 Dejanee Martin So Downey 17:11.74 8:11
85 Jady Hong So Pleasant Grove 17:13.57 8:12
86 Sarah Lynch Fr Del Campo 17:15.66 8:13
87 Roseline Aka So Del Campo 17:16.11 8:13
88 Stephanie Gee So Kennedy 17:16.42 8:14
89 Kelley Banh So Monterey Trail 17:16.84 8:14
90 Preya Patel Fr Franklin (EG) 17:24.33 8:17
91 Brenda Chaidez So Beyer 17:25.55 8:18
92 Mia Durham Fr Beyer 17:26.19 8:18
93 Megan Vollmer So St Francis 17:27.04 8:19
94 Melanie Rogers-martel Fr St Francis 17:30.1 8:20
95 Eleni Quick Fr Downey 17:31.9 8:21
96 Marjani Fairchild Fr McClatchy 17:32.18 8:21
97 Sarah Carroll Fr Benicia 17:32.57 8:21
98 Carolyn Fraze So Downey 17:35.63 8:23
99 Megan Rohrmann Fr River Valley 17:37.44 8:24
100 Sally Chen Fr Tokay 17:39.15 8:24
101 Madison Start Fr McClatchy 17:45.74 8:27
102 Nia Estrada So Grace Davis 17:47.76 8:28
103 Anastasia Anderson Fr McClatchy 17:49.78 8:29
104 Jemmi Weaver-quenga So Franklin (EG) 17:54.93 8:32
105 Jaclyn Cross Fr Pleasant Grove 17:56.09 8:32
106 Sierra Still Fr McClatchy 17:58.41 8:34
107 Ellen Finn Fr Davis High 18:04.32 8:36 6/7 6/7 8/11
108 Emma Stephens Fr Modesto 18:09.16 8:39
109 Morgan Williams Fr Lincoln (s) 18:12 8:40
110 Jasmine Do So Franklin (EG) 18:13.69 8:41
111 Isabel Castro Fr Tokay 18:14.13 8:41
112 Jordan Thompson Fr Vacaville 18:23.22 8:45
113 Erica Hansen Fr McClatchy 18:25.99 8:47
114 Allie Honig So River Valley 18:32.02 8:50
115 Christie Henderson So St Francis 18:34.18 8:51
116 Marissa Sharp Fr Kennedy 18:38.06 8:52
117 Sierra Sparre Fr Del Campo 18:39.28 8:53
118 Joscelyn Guzman So Grace Davis 18:52.01 8:59
119 Amanda Chevalier So Armijo 19:07.05 9:06
120 Selena Megallanes Fr Stagg 19:08.85 9:07
121 Miriam Rahimi Fr River Valley 19:11.73 9:08
122 Haley Coopergard So Nevada Union 19:17.57 9:11
123 Melanie Garduno So Vacaville 19:17.92 9:11
124 Emi Calvo So Bella Vista 19:25.7 9:15
125 Bonita Medina So Stagg 19:38.76 9:21
126 Symantha Jacobs So Del Campo 19:40.15 9:22
127 Vanessa Villanueva Fr Tokay 19:44.34 9:24
128 Carina Lopez-sanchez Fr Lincoln (s) 19:45.32 9:24
129 Samantha Velazquez Fr Modesto 19:50.75 9:27
130 Ashley Trostel Fr St Francis 19:54.63 9:29
131 Mikayla Davis Fr Roseville 20:00.53 9:32
132 Tiffany Calabrese So River Valley 20:05.98 9:34
133 Sierra Ortiz Fr River City 20:09.07 9:36
134 Ella Gallawa So Davis High 20:09.5 9:36 7/7 7/7 8/9
135 Elizabeth Ramirez So Armijo 20:24.34 9:43
136 Karla Bermudez So Stagg 21:05.28 10:03
137 Jessica Lograsso So Armijo 21:16.5 10:08
138 Abby Homan So Downey 21:26.66 10:13
139 Sibylla Bricka Fr Lincoln (s) 21:50.56 10:24
140 Stefanie Sanchez Fr Vacaville 22:03.6 10:30
141 Benite Rutaganira Fr St Francis 22:06.97 10:32
142 Alexandra Rodriguez Fr River City 22:07.37 10:32
143 Brytni Ohta Fr Kennedy 23:54.27 11:23
144 Madalyn Kent Fr Vacaville 24:00 11:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Assumption
2-1-1-1-1
Gap: 1:06
69:15
13:51
6:36
39 Kate Crawford
So
13:21
6:21
2
Jessica Byrd
So
13:35
6:28
3
Abbie Wright
Fr
13:40
6:30
4
Kyndel Guyton
So
14:13
6:46
14
Lauren Hayden
So
14:27
6:53
16








2 Oak Ridge
1-2-2-2-2
Gap: 1:34
70:42
14:08
6:44
60 Ellie Velez
Fr
13:10
6:16
1
Samantha Kilcollins
So
14:09
6:44
10
Mindy Ong
So
14:10
6:45
11
Whitney Wilhelmy
Fr
14:29
6:54
17
Aishani Kumar
Fr
14:44
7:01
21
Femke Keukenkamp
Fr
15:22
7:19
34
Karina Kauffman
Fr
15:28
7:22
37
3 Bella Vista
4-3-3-3-3
Gap: 1:30
73:35
14:43
7:01
104 Makenna Meeks
So
13:58
6:39
6
Chelsea Allen
Fr
14:07
6:43
7
Jackie Healey
So
14:45
7:02
22
Ashley Mckee
Fr
15:17
7:17
31
Veroniqua Hollingsworth
Fr
15:28
7:22
38
Nicole Schedler
Fr
16:03
7:39
46
Emi Calvo
So
19:26
9:15
88
4 Davis High
5-4-4-4-4
Gap: 2:50
74:58
15:00
7:08
129 Jeanne-Marie McPherson
Fr
14:07
6:43
8
Katherine Dimond
Fr
14:11
6:45
13
Suleikha Sutter
Fr
14:47
7:02
23
Siena Cox
So
14:56
7:07
25
Madeline Bishop
Fr
16:57
8:04
60
Ellen Finn
Fr
18:04
8:36
80
Ella Gallawa
So
20:10
9:36
91
5 St Francis
6-5-5-5-5
Gap: 1:26
74:49
14:58
7:08
136 Ariel Medina
Fr
14:07
6:44
9
Macee Moreno
So
14:21
6:50
15
Aubrey Mitsch
Fr
15:23
7:19
35
Mallory Shingle
Fr
15:25
7:20
36
Maddy Strong
So
15:34
7:25
41
Elena Fricke
So
16:33
7:53
53
Melissa Woodward
So
17:05
8:08
63
6 Lincoln (s)
3-6-6-8-6
Gap: 2:29
76:18
15:16
7:16
156 Natalie Aguilar
So
13:49
6:35
5
Lauren Marino
So
15:00
7:08
26
Karla Guzman
So
15:06
7:11
29
Stephanie Low
So
16:06
7:40
47
Emily Perez
So
16:18
7:46
49
Michaela Montes
Fr
16:21
7:47
50
Brittney Mariani
Fr
16:22
7:48
51
7 Tokay
7-6-7-7-7
Gap: 2:31
76:27
15:17
7:17
157 Emily Sousa
So
14:11
6:45
12
Jasmine Loyola
Fr
14:43
7:01
19
Theresa Mall
Fr
15:19
7:18
32
Selena Delgado
Fr
15:32
7:24
40
Sydney Means
Fr
16:42
7:57
54
Maria Munoz
Fr
16:49
8:01
57
Sally Chen
Fr
17:39
8:24
75
8 Benicia
8-8-8-5-8
Gap: 3:03
76:53
15:23
7:19
167 Kaleigh Wright
Fr
14:29
6:54
18
Allie Yip
Fr
14:43
7:01
20
Zoe Bumgarner
Fr
15:01
7:09
27
Mady Hahn-smith
Fr
15:07
7:12
30
Sarah Carroll
Fr
17:33
8:21
72








9 Franklin (EG)
13-12-12-11-9
Gap: 1:17
83:07
16:37
7:55
274 Kamina Wilkerson
So
15:52
7:33
45
Sharon Dong
So
16:17
7:45
48
Kaitlyn Cheung
Fr
16:47
8:00
56
Emily Coleman
Fr
17:00
8:06
61
Angelina Rios
So
17:10
8:10
64
Preya Patel
Fr
17:24
8:17
69
Jemmi Weaver-quenga
So
17:55
8:32
78
10 Vacaville
10-9-9-9-10
Gap: 4:14
84:41
16:56
8:04
287 Jessica Jauregui
So
15:03
7:10
28
Emily Ballerini
Fr
15:29
7:22
39
Hannah Hobbs
Fr
16:28
7:50
52
Jordan Thompson
Fr
18:23
8:45
81
Melanie Garduno
So
19:18
9:11
87
Stefanie Sanchez
Fr
22:04
10:30
93
Madalyn Kent
Fr
24:00
11:26
95
10 Kennedy
11-11-10-10-10
Gap: 3:17
84:04
16:49
8:00
287 Alex Adel
So
15:21
7:19
33
Kari Nakamura
So
15:52
7:33
43
Sophie Parsh
Fr
16:56
8:04
59
Stephanie Gee
So
17:16
8:14
68
Marissa Sharp
Fr
18:38
8:52
84
Brytni Ohta
Fr
23:54
11:23
94




12 River Valley
9-10-11-12-12
Gap: 4:17
86:08
17:14
8:12
311 Harkiren Everest
So
14:54
7:06
24
Ynez Titus
Fr
15:52
7:33
44
Megan Rohrmann
Fr
17:37
8:24
74
Allie Honig
So
18:32
8:50
83
Miriam Rahimi
Fr
19:12
9:08
86
Tiffany Calabrese
So
20:06
9:34
90




13 McClatchy
12-13-13-13-13
Gap: 2:08
85:44
17:09
8:10
324 Lizzie Robinson
So
15:41
7:28
42
Katherine Louie
So
16:54
8:03
58
Marjani Fairchild
Fr
17:32
8:21
71
Madison Start
Fr
17:46
8:27
76
Anastasia Anderson
Fr
17:50
8:29
77
Sierra Still
Fr
17:58
8:34
79
Erica Hansen
Fr
18:26
8:47
82
14 Downey
14-14-14-14-14
Gap: 4:40
90:32
18:06
8:37
355 Adelaida Casas
So
16:46
7:59
55
Dejanee Martin
So
17:12
8:11
65
Eleni Quick
Fr
17:32
8:21
70
Carolyn Fraze
So
17:36
8:23
73
Abby Homan
So
21:27
10:13
92








15 Del Campo
15-15-15-15-15
Gap: 2:38
89:53
17:59
8:34
369 Nadiah Lim
Fr
17:02
8:07
62
Sarah Lynch
Fr
17:16
8:13
66
Roseline Aka
So
17:16
8:13
67
Sierra Sparre
Fr
18:39
8:53
85
Symantha Jacobs
So
19:40
9:22
89








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.