Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/15

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Boyers, Jessica Sr JV 22:36 7:26 3.04 15/48 8/10 15/17 1/1 23:12
(0:36,2.6)
23:12
(0:36,2.6)
Great Job! (LR, PR)
Casillas, Jasmine Sr V 20:17 6:40 3.04 17/79 7/7 7/17 1/9 20:20
(0:03,0.2)
20:18
(0:01,0.1)
20:18
(0:01,0.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Castiglioni, Sofia Jr V 18:22 6:03 3.04 1/79 1/7 1/17 1/16 18:39
(0:17,1.5)
18:39
(0:17,1.5)
18:18 Great Job! (LY, LR)
Chu, Elise Sr V 20:02 6:35 3.04 13/79 5/7 5/17 1/10 22:13
(2:11,9.8)
19:59 19:59 Great Job! (LY)
Deamer, Claire So F/S 14:22 6:50 2.1 14/49 8/13 8/13 1/1 14:55
(0:33,3.7)
14:36
(0:14,1.6)
Great Job! (LR, PR)
Du, Hana So F/S 13:52 6:36 2.1 9/49 4/13 4/13 1/6 13:40 13:46 13:40
Duffy, Nicola So F/S 14:36 6:57 2.1 20/49 12/13 12/13 1/1 15:07
(0:31,3.4)
15:07
(0:31,3.4)
Great Job! (LR, PR)
Fisk, Abigail Jr V 18:30 6:05 3.04 2/79 2/7 2/17 1/13 18:40
(0:10,0.9)
18:40
(0:10,0.9)
Great Job! (LR, PR)
Fletter, Arielle Jr JV 22:05 7:16 3.04 9/48 5/10 12/17 1/6 21:56 21:56
Kim, Jeanne Jr JV 22:35 7:26 3.04 14/48 7/10 14/17 1/5 22:54
(0:19,1.4)
22:54
(0:19,1.4)
Great Job! (LR, PR)
Lammers, Adria Sr JV 20:45 6:50 3.04 1/48 1/10 8/17 1/9 20:56
(0:11,0.9)
20:48
(0:03,0.2)
Great Job! (LR, PR)
Lassiter, Hallie Jr JV 21:35 7:06 3.04 4/48 2/10 9/17 1/7 21:52
(0:17,1.3)
21:52
(0:17,1.3)
Great Job! (LR, PR)
Leshuk, Carolina Jr JV 22:49 7:30 3.04 20/48 10/10 17/17 1/1 23:03
(0:14,1.0)
23:03
(0:14,1.0)
Great Job! (LR, PR)
Lodigiani, Sophia Fr V 19:23 6:23 3.04 6/79 4/7 4/17 1/10 19:35
(0:12,1.0)
19:35
(0:12,1.0)
Great Job! (LR, PR)
Lybbert, Hannah Fr F/S 14:15 6:47 2.1 12/49 6/13 6/13 1/5 14:25
(0:10,1.2)
14:08 Great Job! (LR)
Miller, Sarah So F/S 14:23 6:51 2.1 15/49 9/13 9/13 1/1 14:50
(0:27,3.0)
14:19 Great Job! (LR)
Mitchell, Aniela Fr F/S 13:24 6:23 2.1 4/49 2/13 2/13 1/6
Mitchell, Charlotte Fr F/S 13:15 6:19 2.1 1/49 1/13 1/13 1/10
Moffatt, Willa Jr JV 22:48 7:30 3.04 19/48 9/10 16/17 1/1
Nazario, Amanda So F/S 14:29 6:54 2.1 16/49 10/13 10/13 1/1 14:46
(0:17,1.9)
16:00
(1:31,9.5)
14:46
(0:17,1.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
O'Keeffe, Olivia So V 18:37 6:07 3.04 3/79 3/7 3/17 1/11 18:49
(0:12,1.1)
18:49
(0:12,1.1)
Great Job! (LR, PR)
Schoenig, Lyla So F/S 14:21 6:50 2.1 13/49 7/13 7/13 1/4 14:32
(0:11,1.3)
14:09 Great Job! (LR)
Seng, Odessa So F/S 14:03 6:41 2.1 10/49 5/13 5/13 1/6 14:12
(0:09,1.1)
13:49 Great Job! (LR)
Sherwin, Sarah Sr JV 21:44 7:09 3.04 6/48 3/10 10/17 1/6 21:50
(0:06,0.5)
21:50
(0:06,0.5)
21:50
(0:06,0.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Stroeve, Jodie Sr JV 22:01 7:15 3.04 8/48 4/10 11/17 1/6 23:18
(1:17,5.5)
22:31
(0:30,2.2)
22:31
(0:30,2.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Talbert, Emily Jr JV 22:23 7:22 3.04 13/48 6/10 13/17 1/6 21:37 21:37
Taylor, Sage So V 20:05 6:36 3.04 15/79 6/7 6/17 1/10 20:04 20:04
Vernau, Lindsey Fr F/S 14:30 6:54 2.1 17/49 11/13 11/13 1/1 14:19 14:19
Wittkop, Ava So F/S 13:47 6:34 2.1 7/49 3/13 3/13 2/6 13:47
(0:00,0.0)
13:47
(0:00,0.0)
Great Job! (LR, PR)
Young, Laura So F/S 14:48 7:03 2.1 24/49 13/13 13/13 1/1 14:35 14:34
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 94:54
1:40
3.04 6:15 6:03 6:35 23 6:15 95:18
(0:24,0.4)
95:42
(0:48,0.8)
94:21 Your Team ROCKS! (LY, LR) Sofia Castiglioni (1), Abigail Fisk (2), Olivia O'Keeffe (3), Sophia Lodigiani (5), Elise Chu (12)
JV 1st 5 1/6 108:10
1:20
3.04 7:07 6:50 7:16 28 7:07 115:06
(6:56,6.0)
115:06
(6:56,6.0)
105:23 Your Team ROCKS! (LY, LR) Adria Lammers (1), Hallie Lassiter (4), Sarah Sherwin (6), Jodie Stroeve (8), Arielle Fletter (9)
JV 2nd 5 1/1 113:11
0:26
3.04 7:27 7:22 7:30 15 7:27 130:11
(17:00,13.1)
130:11
(17:00,13.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Emily Talbert (1), Jeanne Kim (2), Jessica Boyers (3), Willa Moffatt (4), Carolina Leshuk (5)
F/S 1st 5 1/6 68:21
0:48
2.1 6:31 6:19 6:41 25 6:31 71:40
(3:19,4.6)
70:29
(2:08,3.0)
65:51 Your Team ROCKS! (LY, LR) Charlotte Mitchell (1), Aniela Mitchell (3), Ava Wittkop (6), Hana Du (7), Odessa Seng (8)
F/S 2nd 5 1/1 71:50
0:14
2.1 6:50 6:47 6:54 15 6:50 73:49
(1:59,2.7)
69:52 Your Team ROCKS! (LR) Hannah Lybbert (1), Lyla Schoenig (2), Claire Deamer (3), Sarah Miller (4), Amanda Nazario (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sofia Castiglioni Jr Davis High 18:22 6:03 1/7 1/17 1/16 18:39
(0:17)
18:39
(0:17)
18:18 Great Job! (LY, LR)
2 Abigail Fisk Jr Davis High 18:30 6:05 2/7 2/17 1/13 18:40
(0:10)
18:40
(0:10)
Great Job! (LR, PR)
3 Olivia O'Keeffe So Davis High 18:37 6:07 3/7 3/17 1/11 18:49
(0:12)
18:49
(0:12)
Great Job! (LR, PR)
4 Haley Adel Sr Kennedy 19:02 6:16
5 Kat Copeland Jr Folsom 19:19 6:21
6 Sophia Lodigiani Fr Davis High 19:23 6:23 4/7 4/17 1/10 19:35
(0:12)
19:35
(0:12)
Great Job! (LR, PR)
7 Lauren Mason Sr Woodcreek 19:26 6:24
8 Angela Dipentino Jr Woodcreek 19:28 6:24
9 Brooke Lemke Sr McClatchy 19:30 6:25
10 Ashley Reid So McClatchy 19:44 6:29
11 Lauren Windmiller Jr Sheldon 19:57 6:34
12 Maddy Denner So Oak Ridge 19:57 6:34
13 Elise Chu Sr Davis High 20:02 6:35 5/7 5/17 1/10 22:13
(2:11)
19:59 19:59 Great Job! (LY)
14 Haley Dean So Oak Ridge 20:03 6:36
15 Sage Taylor So Davis High 20:05 6:36 6/7 6/17 1/10 20:04 20:04
16 Clarissa Morales Sr Enochs 20:17 6:40
17 Jasmine Casillas Sr Davis High 20:17 6:40 7/7 7/17 1/9 20:20
(0:03)
20:18
(0:01)
20:18
(0:01)
Great Job! (LY, LR, PR)
18 Mikhayla Polivka Sr Oak Ridge 20:18 6:41
19 Perla Gonzalez Jr Sheldon 20:21 6:42
20 Rachel Pajer So Folsom 20:25 6:43
21 Sydney Walthall Fr McClatchy 20:30 6:45
22 Kirah Overman Sr Armijo 20:33 6:46
23 Anitha Graves So Woodcreek 20:41 6:48
24 Hailey Farrell Sr Sheldon 20:41 6:48
25 Rita Mayorga So Armijo 20:44 6:49
26 Charlotte Cosca So Napa 20:44 6:49
27 Annika Mellquist So Woodcreek 20:45 6:50
28 Savannah Mendoza Sr Modesto 20:46 6:50
29 Hilda Perez Jr Modesto 20:54 6:53
30 Clarissa Nowag-nelson So McClatchy 20:56 6:53
31 Teresa Zortman Sr Woodcreek 21:05 6:56
32 Michelle Brandabur So McClatchy 21:08 6:57
33 Adrien York Jr Armijo 21:19 7:01
34 Rachel Victor Jr Pleasant Grove 21:21 7:01
35 Teresa Boatman Sr Woodcreek 21:23 7:02
36 Alysia Foley So Armijo 21:27 7:03
37 Aryana Archuleta Sr Pleasant Grove 21:28 7:04
38 Victoreya Maravilla Jr Gregori 21:29 7:04
39 Sophia Deboer So McClatchy 21:33 7:05
40 Amber Hughes So Sheldon 21:34 7:06
41 Sonia Perez Sr Modesto 21:34 7:06
42 Sara Fisher Jr Pleasant Grove 21:36 7:06
43 Megan Poon Fr McClatchy 21:41 7:08
44 Zhane Fernandez Jr Armijo 21:42 7:08
45 Abby Hatton Jr Napa 21:44 7:09
46 Claire Tami So Woodcreek 21:44 7:09
47 Hope Salsig So Turlock 21:52 7:12
48 Adelae Fredeen Jr Turlock 21:53 7:12
49 Julia Flohr Sr Merrill West 21:56 7:13
50 Kerry Young Jr Modesto 21:56 7:13
51 Aryana Perillo So Modesto 21:56 7:13
52 Sarah Dolley Jr Oak Ridge 22:11 7:18
53 Jessie Ryce Jr Folsom 22:12 7:18
54 Maria Varela Jr Turlock 22:16 7:19
55 Maxine Garcia So Pleasant Grove 22:22 7:21
56 Bianca Duran Sr Merrill West 22:28 7:23
57 Elena Funseth Fr Napa 22:29 7:24
58 Jane Mcloughlin Fr Napa 22:33 7:25
59 Hailey Rodriguez-dela Sr Enochs 22:33 7:25
60 Emily Neria Jr Folsom 22:38 7:27
61 Mykala Dechant Jr Armijo 22:38 7:27
62 Geneva Huynh Jr Folsom 22:38 7:27
63 Sage Green So Oak Ridge 22:41 7:28
64 Soso Amatoru Sr Armijo 22:43 7:28
65 Emily Mosqueda Sr Modesto 22:45 7:29
66 Isabelle Frazier Jr Tracy 22:46 7:29
67 Dailene Perez Sr Modesto 22:46 7:29
68 Peyton Wright Sr Oak Ridge 22:58 7:33
69 Katie Zumwalt Jr Folsom 23:00 7:34
70 Mariam Samara Fr Folsom 23:16 7:39
71 Sophia Marseilles Jr Napa 23:24 7:42
72 Gloria Dabiri Sr Oak Ridge 23:30 7:44
73 Juliana Dipasqua Sr Napa 23:38 7:46
74 Allison Burdullis Jr Pleasant Grove 23:41 7:47
75 Mariana Ramirez Sr Sheldon 24:25 8:02
76 Taure Morgan Fr Sheldon 24:33 8:05
77 Olivia Prado Sr Napa 25:16 8:19
78 Emily Dewolfe Jr Pleasant Grove 25:51 8:30
79 Alison Dewolfe Jr Pleasant Grove 27:18 8:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
94:54
18:59
6:15
23 Sofia Castigli
Jr
18:22
6:03
1
Abigail Fisk
Jr
18:30
6:05
2
Olivia O'Keeffe
So
18:37
6:07
3
Sophia Lodigian
Fr
19:23
6:23
5
Elise Chu
Sr
20:02
6:35
12
Sage Taylor
So
20:05
6:36
14
Jasmine Casillas
Sr
20:17
6:40
15
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Woodcreek
3-2-2-2-2
Gap: 1:39
101:25
20:17
6:40
88 Lauren Mason
Sr
19:26
6:24
6
Angela Dipentin
Jr
19:28
6:24
7
Anitha Graves
So
20:41
6:48
21
Annika Mellquis
So
20:45
6:50
25
Teresa Zortman
Sr
21:05
6:56
29
Teresa Boatman
Sr
21:23
7:02
33
Claire Tami
So
21:44
7:09
43
3 McClatchy
4-3-3-3-3
Gap: 1:38
101:48
20:22
6:42
94 Brooke Lemke
Sr
19:30
6:25
8
Ashley Reid
So
19:44
6:29
9
Sydney Walthall
Fr
20:30
6:45
19
Clarissa Nowag-ne
So
20:56
6:53
28
Michelle Brandabu
So
21:08
6:57
30
Sophia Deboer
So
21:33
7:05
36
Megan Poon
Fr
21:41
7:08
40
4 Oak Ridge
6-5-4-4-4
Gap: 2:44
105:10
21:02
6:55
140 Maddy Denner
So
19:57
6:34
11
Haley Dean
So
20:03
6:36
13
Mikhayla Polivka
Sr
20:18
6:41
16
Sarah Dolley
Jr
22:11
7:18
46
Sage Green
So
22:41
7:28
54
Peyton Wright
Sr
22:58
7:33
58
Gloria Dabiri
Sr
23:30
7:44
62
5 Armijo
7-7-7-6-5
Gap: 1:09
105:45
21:09
6:57
149 Kirah Overman
Sr
20:33
6:46
20
Rita Mayorga
So
20:44
6:49
23
Adrien York
Jr
21:19
7:01
31
Alysia Foley
So
21:27
7:03
34
Zhane Fernande
Jr
21:42
7:08
41
Mykala Dechant
Jr
22:38
7:27
52
Soso Amatoru
Sr
22:43
7:28
55
6 Sheldon
5-6-5-4-6
Gap: 4:28
106:58
21:24
7:02
151 Lauren Windmill
Jr
19:57
6:34
10
Perla Gonzalez
Jr
20:21
6:42
17
Hailey Farrell
Sr
20:41
6:48
22
Amber Hughes
So
21:34
7:06
37
Mariana Ramirez
Sr
24:25
8:02
65
Taure Morgan
Fr
24:33
8:05
66




7 Folsom
2-4-6-7-7
Gap: 3:19
107:12
21:26
7:03
173 Kat Copeland
Jr
19:19
6:21
4
Rachel Pajer
So
20:25
6:43
18
Jessie Ryce
Jr
22:12
7:18
47
Emily Neria
Jr
22:38
7:27
51
Geneva Huynh
Jr
22:38
7:27
53
Katie Zumwalt
Jr
23:00
7:34
59
Mariam Samara
Fr
23:16
7:39
60
8 Modesto
9-8-8-8-8
Gap: 1:10
107:06
21:25
7:03
180 Savannah Mendoza
Sr
20:46
6:50
26
Hilda Perez
Jr
20:54
6:53
27
Sonia Perez
Sr
21:34
7:06
38
Kerry Young
Jr
21:56
7:13
44
Aryana Perillo
So
21:56
7:13
45
Emily Mosqueda
Sr
22:45
7:29
56
Dailene Perez
Sr
22:46
7:29
57
9 Pleasant Grove
10-10-9-9-9
Gap: 2:20
110:28
22:06
7:16
218 Rachel Victor
Jr
21:21
7:01
32
Aryana Archulet
Sr
21:28
7:04
35
Sara Fisher
Jr
21:36
7:06
39
Maxine Garcia
So
22:22
7:21
48
Allison Burdulli
Jr
23:41
7:47
64
Emily Dewolfe
Jr
25:51
8:30
68
Alison Dewolfe
Jr
27:18
8:59
69
10 Napa
8-9-10-10-10
Gap: 2:40
110:54
22:11
7:18
226 Charlott Cosca
So
20:44
6:49
24
Abby Hatton
Jr
21:44
7:09
42
Elena Funseth
Fr
22:29
7:24
49
Jane Mcloughl
Fr
22:33
7:25
50
Sophia Marseill
Jr
23:24
7:42
61
Juliana Dipasqua
Sr
23:38
7:46
63
Olivia Prado
Sr
25:16
8:19
67
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Adria Lammers Sr Davis High 20:45 6:50 1/10 8/17 1/9 20:56
(0:11)
20:48
(0:03)
Great Job! (LR, PR)
2 Jessica Danens Sr St Francis (sac) 21:01 6:55
3 Annalise Crane Jr Vacaville 21:17 7:00
4 Hallie Lassiter Jr Davis High 21:35 7:06 2/10 9/17 1/7 21:52
(0:17)
21:52
(0:17)
Great Job! (LR, PR)
5 Carly Kleefeld Sr Bella Vista 21:40 7:08
6 Sarah Sherwin Sr Davis High 21:44 7:09 3/10 10/17 1/6 21:50
(0:06)
21:50
(0:06)
21:50
(0:06)
Great Job! (LY, LR, PR)
7 Laura Bohannon Jr Woodcreek 21:59 7:14
8 Jodie Stroeve Sr Davis High 22:01 7:15 4/10 11/17 1/6 23:18
(1:17)
22:31
(0:30)
22:31
(0:30)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Arielle Fletter Jr Davis High 22:05 7:16 5/10 12/17 1/6 21:56 21:56
10 Devin Cox Jr Armijo 22:05 7:16
11 Leesa Bingham Sr Oak Ridge 22:07 7:17
12 Sierra Todd Jr Armijo 22:14 7:19
13 Emily Talbert Jr Davis High 22:23 7:22 6/10 13/17 1/6 21:37 21:37
14 Jeanne Kim Jr Davis High 22:35 7:26 7/10 14/17 1/5 22:54
(0:19)
22:54
(0:19)
Great Job! (LR, PR)
15 Jessica Boyers Sr Davis High 22:36 7:26 8/10 15/17 1/1 23:12
(0:36)
23:12
(0:36)
Great Job! (LR, PR)
16 Alyssa Egbert Jr Bella Vista 22:38 7:27
17 Macey Lange Jr Bella Vista 22:38 7:27
18 Emily Gottardi Jr Bella Vista 22:42 7:28
19 Willa Moffatt Jr Davis High 22:48 7:30 9/10 16/17 1/1
20 Carolina Leshuk Jr Davis High 22:49 7:30 10/10 17/17 1/1 23:03
(0:14)
23:03
(0:14)
Great Job! (LR, PR)
21 Bianca Gherasim Sr Bella Vista 22:51 7:31
22 Karen Tran So Sheldon 23:03 7:35
23 Yoanna Arenas Jr Vacaville 23:09 7:37
24 Mckenna Weitzel Jr Woodcreek 23:13 7:38
25 Sara Holm Jr Bella Vista 23:17 7:40
26 Emily Chang So Sheldon 23:27 7:43
27 Paige Baker Jr Armijo 23:31 7:44
28 Hannah Case Jr Vacaville 23:33 7:45
29 Juliet Batturaro Sr St Francis (sac) 23:35 7:45
30 Anahi Escobedo Jr Armijo 23:35 7:45
31 Alanna Appel Sr St Francis (sac) 23:35 7:45
32 Ireland Bonds Jr Folsom 23:40 7:47
33 Hannah Sims Jr Bella Vista 23:47 7:49
34 Hannah Appleby Jr Woodcreek 23:56 7:52
35 Isabella Saca Sr St Francis (sac) 23:56 7:52
36 Taylor Everts Jr Woodcreek 24:08 7:56
37 Jada Navasca So Armijo 24:17 7:59
38 Ariel Hoage Jr Vacaville 24:25 8:02
39 Irene Aguilar Sr Vacaville 24:35 8:05
40 Alia Christian Sr Vacaville 24:36 8:06
41 Lauren Alexander Jr Woodcreek 24:42 8:08
42 Kristen Hamilton Jr Vacaville 24:59 8:13
43 Amanda Ly Fr Woodcreek 25:06 8:15
44 Sophie Huang Sr St Francis (sac) 25:07 8:16
45 Isabela Garcia Sr St Francis (sac) 25:10 8:17
46 Wendy Martinez So Armijo 25:34 8:25
47 Raegan Healey Sr St Francis (sac) 26:17 8:39
48 Diana Souki Jr Armijo 27:40 9:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:20
108:10
21:38
7:07
28 Adria Lammers
Sr
20:45
6:50
1
Hallie Lassiter
Jr
21:35
7:06
4
Sarah Sherwin
Sr
21:44
7:09
6
Jodie Stroeve
Sr
22:01
7:15
8
Arielle Fletter
Jr
22:05
7:16
9
Emily Talbert
Jr
22:23
7:22
12
Jeanne Kim
Jr
22:35
7:26
13
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Bella Vista
4-2-2-2-2
Gap: 1:11
112:29
22:30
7:24
67 Carly Kleefeld
Sr
21:40
7:08
5
Alyssa Egbert
Jr
22:38
7:27
14
Macey Lange
Jr
22:38
7:27
15
Emily Gottardi
Jr
22:42
7:28
16
Bianca Gherasim
Sr
22:51
7:31
17
Sara Holm
Jr
23:17
7:40
20
Hannah Sims
Jr
23:47
7:49
26
3 Armijo
6-3-3-3-3
Gap: 2:12
115:42
23:08
7:37
96 Devin Cox
Jr
22:05
7:16
10
Sierra Todd
Jr
22:14
7:19
11
Paige Baker
Jr
23:31
7:44
21
Anahi Escobedo
Jr
23:35
7:45
24
Jada Navasca
So
24:17
7:59
30
Wendy Martinez
So
25:34
8:25
39
Diana Souki
Jr
27:40
9:06
41
4 Vacaville
3-3-4-4-4
Gap: 3:18
116:59
23:24
7:42
106 Annalise Crane
Jr
21:17
7:00
3
Yoanna Arenas
Jr
23:09
7:37
18
Hannah Case
Jr
23:33
7:45
22
Ariel Hoage
Jr
24:25
8:02
31
Irene Aguilar
Sr
24:35
8:05
32
Alia Christia
Sr
24:36
8:06
33
Kristen Hamilton
Jr
24:59
8:13
35
5 St Francis (sac)
2-5-5-5-5
Gap: 4:06
117:14
23:27
7:43
115 Jessica Danens
Sr
21:01
6:55
2
Juliet Batturar
Sr
23:35
7:45
23
Alanna Appel
Sr
23:35
7:45
25
Isabella Saca
Sr
23:56
7:52
28
Sophie Huang
Sr
25:07
8:16
37
Isabela Garcia
Sr
25:10
8:17
38
Raegan Healey
Sr
26:17
8:39
40
6 Woodcreek
5-6-6-6-6
Gap: 2:43
117:58
23:36
7:46
116 Laura Bohannon
Jr
21:59
7:14
7
Mckenna Weitzel
Jr
23:13
7:38
19
Hannah Appleby
Jr
23:56
7:52
27
Taylor Everts
Jr
24:08
7:56
29
Lauren Alexande
Jr
24:42
8:08
34
Amanda Ly
Fr
25:06
8:15
36




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:26
113:11
22:38
7:27
15 Emily Talbert
Jr
22:23
7:22
1
Jeanne Kim
Jr
22:35
7:26
2
Jessica Boyers
Sr
22:36
7:26
3
Willa Moffatt
Jr
22:48
7:30
4
Carolina Leshuk
Jr
22:49
7:30
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Charlotte Mitchell Fr Davis High 13:15 6:19 1/13 1/13 1/10
2 Eden David So Cosumnes Oaks 13:22 6:22
3 Kara Smith So Franklin (eg) 13:23 6:22
4 Aniela Mitchell Fr Davis High 13:24 6:23 2/13 2/13 1/6
5 Millie Hoyt Fr Cosumnes Oaks 13:41 6:31
6 Jade Guerrero Fr Cosumnes Oaks 13:41 6:31
7 Ava Wittkop So Davis High 13:47 6:34 3/13 3/13 2/6 13:47
(0:00)
13:47
(0:00)
Great Job! (LR, PR)
8 Briseida Garcia Fr Gregori 13:48 6:34
9 Hana Du So Davis High 13:52 6:36 4/13 4/13 1/6 13:40 13:46 13:40
10 Odessa Seng So Davis High 14:03 6:41 5/13 5/13 1/6 14:12
(0:09)
13:49 Great Job! (LR)
11 Alex Wills So Kennedy 14:14 6:47
12 Hannah Lybbert Fr Davis High 14:15 6:47 6/13 6/13 1/5 14:25
(0:10)
14:08 Great Job! (LR)
13 Lyla Schoenig So Davis High 14:21 6:50 7/13 7/13 1/4 14:32
(0:11)
14:09 Great Job! (LR)
14 Claire Deamer So Davis High 14:22 6:50 8/13 8/13 1/1 14:55
(0:33)
14:36
(0:14)
Great Job! (LR, PR)
15 Sarah Miller So Davis High 14:23 6:51 9/13 9/13 1/1 14:50
(0:27)
14:19 Great Job! (LR)
16 Amanda Nazario So Davis High 14:29 6:54 10/13 10/13 1/1 14:46
(0:17)
16:00
(1:31)
14:46
(0:17)
Great Job! (LY, LR, PR)
17 Lindsey Vernau Fr Davis High 14:30 6:54 11/13 11/13 1/1 14:19 14:19
18 Arica Aninag So Lincoln (s) 14:31 6:55
19 Megan Ringor So Armijo 14:34 6:56
20 Nicola Duffy So Davis High 14:36 6:57 12/13 12/13 1/1 15:07
(0:31)
15:07
(0:31)
Great Job! (LR, PR)
21 Tata Johnson So Armijo 14:38 6:58
22 Danielle Rozal So Tracy 14:41 7:00
23 Maddie Wright Fr Oak Ridge 14:42 7:00
24 Laura Young So Davis High 14:48 7:03 13/13 13/13 1/1 14:35 14:34
25 Alisyn King Fr Lincoln (s) 14:50 7:04
26 Sydney Gunderson Fr Oak Ridge 14:54 7:06
27 Kayla Renner So Oak Ridge 14:55 7:06
28 Abigail Vigil So Armijo 14:58 7:08
29 Mikayla Rozal Fr Tracy 14:59 7:08
30 Quincy Johnston Fr McClatchy 15:04 7:10
31 Corrine Chandler Fr Tracy 15:04 7:10
32 Emma Martinho Fr Tracy 15:06 7:11
33 Kiana Hopkins Fr Lincoln (s) 15:10 7:13
34 Yasmyn Harris Fr Lincoln (s) 15:11 7:14
35 Mia Terry Fr Cosumnes Oaks 15:14 7:15
36 Arvinder Kaur So Lincoln (s) 15:15 7:16
37 Andrea Azadi So Armijo 15:16 7:16
38 Jade Walker So Armijo 15:18 7:17
39 Ashley Aninag So Lincoln (s) 15:21 7:19
40 Madeline Vanhonsebrouck So Oak Ridge 15:34 7:25
41 Katelyn Buske So Tracy 15:35 7:25
42 Hailey Mccoy So Oak Ridge 15:35 7:25
43 Sharleen Esico So Armijo 15:41 7:28
44 Maya Nelson Fr Armijo 15:43 7:29
45 Megan Hansen So Lincoln (s) 15:52 7:33
46 Kennedy Stevens Fr Cosumnes Oaks 16:03 7:39
47 Lindsey Maseba So Cosumnes Oaks 16:22 7:48
48 Promise Johnson So Cosumnes Oaks 16:45 7:59
49 Hana Ngai Fr Tracy 16:54 8:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
68:21
13:40
6:31
25 Charlott Mitchell
Fr
13:15
6:19
1
Aniela Mitchell
Fr
13:24
6:23
3
Ava Wittkop
So
13:47
6:34
6
Hana Du
So
13:52
6:36
7
Odessa Seng
So
14:03
6:41
8
Hannah Lybbert
Fr
14:15
6:47
9
Lyla Schoenig
So
14:21
6:50
10
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Cosumnes Oaks
2-2-2-2-2
Gap: 2:41
72:01
14:24
6:52
72 Eden David
So
13:22
6:22
2
Millie Hoyt
Fr
13:41
6:31
4
Jade Guerrero
Fr
13:41
6:31
5
Mia Terry
Fr
15:14
7:15
25
Kennedy Stevens
Fr
16:03
7:39
36
Lindsey Maseba
So
16:22
7:48
37
Promise Johnson
So
16:45
7:59
38
3 Armijo
4-3-3-3-3
Gap: 0:44
74:44
14:57
7:07
99 Megan Ringor
So
14:34
6:56
12
Tata Johnson
So
14:38
6:58
13
Abigail Vigil
So
14:58
7:08
19
Andrea Azadi
So
15:16
7:16
27
Jade Walker
So
15:18
7:17
28
Sharleen Esico
So
15:41
7:28
33
Maya Nelson
Fr
15:43
7:29
34
4 Lincoln (s)
3-4-4-4-4
Gap: 0:44
74:57
14:59
7:08
100 Arica Aninag
So
14:31
6:55
11
Alisyn King
Fr
14:50
7:04
16
Kiana Hopkins
Fr
15:10
7:13
23
Yasmyn Harris
Fr
15:11
7:14
24
Arvinder Kaur
So
15:15
7:16
26
Ashley Aninag
So
15:21
7:19
29
Megan Hansen
So
15:52
7:33
35
5 Tracy
5-6-6-5-5
Gap: 0:54
75:25
15:05
7:11
108 Danielle Rozal
So
14:41
7:00
14
Mikayla Rozal
Fr
14:59
7:08
20
Corrine Chandler
Fr
15:04
7:10
21
Emma Martinho
Fr
15:06
7:11
22
Katelyn Buske
So
15:35
7:25
31
Hana Ngai
Fr
16:54
8:03
39




6 Oak Ridge
6-5-4-6-6
Gap: 0:53
75:40
15:08
7:12
112 Maddie Wright
Fr
14:42
7:00
15
Sydney Gunderso
Fr
14:54
7:06
17
Kayla Renner
So
14:55
7:06
18
Madeline Vanhonse
So
15:34
7:25
30
Hailey Mccoy
So
15:35
7:25
32








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:14
71:50
14:22
6:50
15 Hannah Lybbert
Fr
14:15
6:47
1
Lyla Schoenig
So
14:21
6:50
2
Claire Deamer
So
14:22
6:50
3
Sarah Miller
So
14:23
6:51
4
Amanda Nazario
So
14:29
6:54
5
Lindsey Vernau
Fr
14:30
6:54
6
Nicola Duffy
So
14:36
6:57
7
Your Team ROCKS! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Charlotte Mitchell, Fr, 13:15, Davis Davis, 68:21, 25
F/S D2 Paige Sefreid, Fr, 13:30, Lodi St Francis (sac), 72:23, 33
F/S D3 Annie Kozlowski, Fr, 14:03, Vista Del Lago Vista Del Lago, 73:07, 29
F/S D4 Leslie Hernandez, Fr, 14:10, Los Banos St Mary's, 79:42, 59
F/S D5 Madison Muschetto, Fr, 15:02, Argonaut , 0:00,
JV D12 Adria Lammers, Sr, 20:45, Davis Davis, 108:10, 28
JV D345 Cadence Mckibben, Sr, 22:24, Placer Placer, 117:30, 23
V D1 Sofia Castiglioni, Jr, 18:22, Davis Davis, 94:54, 23
V D2 Kathryn Loken, Jr, 18:36, Del Campo Bella Vista, 98:01, 61
V D3 Sarah Anderson, Sr, 18:32, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:10, 48
V D4 Cassi Land, So, 18:32, Sonora Amador, 103:05, 65
V D5 Katarina Stashyn, Sr, 19:18, Vacaville Christian Vacaville Christian, 110:48, 34

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Colin Ryan, Fr, 11:48, Jesuit Jesuit, 61:07, 34
Fr D2 Damian King, Fr, 11:44, Bella Vista Oakmont, 63:37, 66
Fr D3 Jesus Carrasco, Fr, 11:42, Placer Placer, 61:45, 18
Fr D4 Vince Prasad, Fr, 12:23, Lathrop Christian Brothers, 64:44, 21
Fr D5 Joshua Spiva, Fr, 13:20, Capital Christian Capital Christian, 72:59, 15
JV D12 Alex Tyree, Jr, 17:27, Jesuit Davis, 89:54, 29
JV D345 Niko Guevara, Sr, 17:52, Vista Del Lago Vista Del Lago, 91:05, 15
So D1 Drew Spencer, So, 11:07, Oak Ridge McClatchy, 57:15, 22
So D2 Ben Fogiel, So, 11:21, Nevada Union Bella Vista, 60:08, 31
So D3 Dallas Curran, So, 11:37, Casa Roble Rio Americano, 60:10, 25
So D4 Karl Winter, So, 11:28, St Mary's St Mary's, 63:51, 48
So D5 John Maclatchie, So, 13:48, Golden Sierra , 0:00,
V D1 Michael Vernau, Jr, 15:35, Davis Jesuit, 82:14, 38
V D2 Daniel Ambriz, Sr, 15:54, Merced Bella Vista, 84:58, 68
V D3 Remington Breeze, Sr, 16:05, Vista Del Lago Vista Del Lago, 84:40, 45
V D4 Jackson Mcilroy, Jr, 16:30, Sonora Christian Brothers, 86:24, 45
V D5 Brett Lombardi, Jr, 17:06, Capital Christian Capital Christian, 92:03, 40