Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/15/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
De La Mora, Brian So JV 17:48 5:51 3.04 2/46 2/7 6/13 1/7 18:22
(0:34,3.1)
18:22
(0:34,3.1)
Great Job! (LR, PR)
Faye, Hans Jr JV 18:16 6:01 3.04 8/46 4/7 10/13 1/5
Gonzalez, Daniel Fr Fr 13:21 6:21 2.1 19/45 4/7 9/14 1/5 14:11
(0:50,5.9)
13:31
(0:10,1.2)
Great Job! (LR, PR)
Greenough, Ryan Fr Fr 12:39 6:01 2.1 5/45 1/7 3/14 5/13 12:16 12:16
Halsted, Trevor So V 17:05 5:37 3.04 8/62 3/6 3/13 1/8 17:32
(0:27,2.6)
17:36
(0:31,2.9)
17:32
(0:27,2.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Henry, Noah Fr Fr 13:45 6:33 2.1 30/45 5/7 10/14 2/5 14:32
(0:47,5.4)
14:13
(0:28,3.3)
Great Job! (LR, PR)
Higuera, Nicolas So So 12:53 6:08 2.1 17/45 3/7 6/14 1/5 14:08
(1:15,8.8)
14:07
(1:14,8.7)
12:52 Great Job! (LY, LR)
Hough, Grayson Jr V 18:07 5:58 3.04 30/62 6/6 9/13 1/7 17:50 18:13
(0:06,0.5)
17:50 Great Job! (LR)
Jensen, Kabir So So 12:37 6:00 2.1 11/45 2/7 2/14 2/6 12:17 13:36
(0:59,7.2)
12:17 Great Job! (LR)
Jorgensen, Greg So So 13:13 6:18 2.1 23/45 5/7 8/14 1/5 14:54
(1:41,11.3)
13:23
(0:10,1.2)
13:10 Great Job! (LY, LR)
Kim, Daniel Sr JV 21:51 7:11 3.04 46/46 7/7 13/13 4/4
Linvill, Kirby So So 14:10 6:45 2.1 37/45 7/7 13/14 2/5 14:24
(0:14,1.6)
14:17
(0:07,0.8)
Great Job! (LR, PR)
Matthews, Euma Sr JV 17:35 5:47 3.04 1/46 1/7 5/13 1/10
McIntyre, Tim Fr Fr 14:54 7:06 2.1 42/45 7/7 14/14 3/5 15:40
(0:46,4.9)
14:54 Great Job! (LR)
McNally, Colin Sr JV 21:28 7:04 3.04 42/46 6/7 12/13 4/5 21:07 22:01
(0:33,2.5)
21:07 Great Job! (LR)
Naemeh, Hamidreza So So 12:31 5:58 2.1 8/45 1/7 1/14 7/14 13:05
(0:34,4.3)
12:35
(0:04,0.5)
Great Job! (LR, PR)
Petersen, Drew Sr V 17:05 5:37 3.04 7/62 2/6 2/13 2/10 17:08
(0:03,0.3)
17:35
(0:30,2.8)
17:08
(0:03,0.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Petersen, Matt Sr V 16:28 5:25 3.04 1/62 1/6 1/13 1/16 16:23 16:58
(0:30,2.9)
16:23 Great Job! (LR)
Pugh, Danny Fr Fr 12:50 6:07 2.1 9/45 2/7 4/14 1/7 13:38
(0:48,5.9)
13:07
(0:17,2.1)
Great Job! (LR, PR)
Riestenberg, Bob Jr V 17:54 5:53 3.04 25/62 5/6 8/13 1/7 18:20
(0:26,2.4)
18:20
(0:26,2.4)
Great Job! (LR, PR)
Shaw, Dillon Jr V 17:06 5:38 3.04 9/62 4/6 4/13 1/8 17:18
(0:12,1.2)
17:57
(0:51,4.7)
17:18
(0:12,1.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Soto, Bryan Jr JV 18:25 6:03 3.04 10/46 5/7 11/13 1/5
Toft, Reinert Fr Fr 12:52 6:08 2.1 11/45 3/7 5/14 1/5 12:42 12:42
Van Deynze, Braeden So JV 17:49 5:52 3.04 3/46 3/7 7/13 1/7 18:08
(0:19,1.7)
18:08
(0:19,1.7)
Great Job! (LR, PR)
Wall, Matt So So 13:11 6:17 2.1 22/45 4/7 7/14 1/5 13:55
(0:44,5.3)
13:41
(0:30,3.7)
13:34
(0:23,2.8)
Great Job! (LY, LR, PR)
Weisker, Matthew So So 13:47 6:34 2.1 32/45 6/7 11/14 2/5 14:15
(0:28,3.3)
14:09
(0:22,2.6)
Great Job! (LR, PR)
Young, William Fr Fr 13:52 6:36 2.1 33/45 6/7 12/14 2/5 14:20
(0:28,3.3)
14:03
(0:11,1.4)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 85:38
1:26
3.04 5:38 5:25 5:53 36 5:38 84:24 87:23
(1:45,2.0)
83:34 Your Team ROCKS! (LR) Matt Petersen (1), Drew Petersen (5), Trevor Halsted (6), Dillon Shaw (7), Bob Riestenberg (17)
So 1st 5 1/5 64:25
0:42
2.1 6:08 5:58 6:18 43 6:08 66:26
(2:01,3.0)
64:17 62:17 Your Team ROCKS! (LY) Hamidreza Naemeh (4), Kabir Jensen (6), Nicolas Higuera (8), Matt Wall (12), Greg Jorgensen (13)
JV 1st 5 1/5 89:53
0:50
3.04 5:55 5:47 6:03 22 5:55 96:33
(6:40,6.9)
96:33
(6:40,6.9)
96:33
(6:40,6.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Euma Matthews (1), Brian De La Mora (2), Braeden Van Deynze (3), Hans Faye (7), Bryan Soto (9)
Fr 1st 5 1/5 65:27
1:06
2.1 6:14 6:01 6:33 45 6:14 67:25
(1:58,2.9)
65:38
(0:11,0.3)
59:31 Your Team ROCKS! (LY, LR) Ryan Greenough (2), Danny Pugh (5), Reinert Toft (7), Daniel Gonzalez (11), Noah Henry (20)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Petersen Sr Davis High 16:28 5:25 1/6 1/13 1/16 16:23 16:58
(0:30)
16:23 Great Job! (LR)
2 Roberto Rosas Jr GRACE DAVIS 16:45 5:31
3 Chris Haworth Sr KENNEDY 16:55 5:34
4 Kurt Ruegg Jr NAPA 16:59 5:35
5 Chris Izquierdo Sr GRACE DAVIS 17:03 5:37
6 Matthew Pence Sr ARMIJO 17:04 5:37
7 Drew Petersen Sr Davis High 17:05 5:37 2/6 2/13 2/10 17:08
(0:03)
17:35
(0:30)
17:08
(0:03)
Great Job! (LY, LR, PR)
8 Trevor Halsted So Davis High 17:05 5:37 3/6 3/13 1/8 17:32
(0:27)
17:36
(0:31)
17:32
(0:27)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Dillon Shaw Jr Davis High 17:06 5:38 4/6 4/13 1/8 17:18
(0:12)
17:57
(0:51)
17:18
(0:12)
Great Job! (LY, LR, PR)
10 Jesse Vasquez Sr EDISON 17:14 5:40
11 Chriss Grimble So KENNEDY 17:21 5:42
12 kieren Broussard Jr RODRIGUEZ 17:30 5:45
13 Aaron Cardinio Sr LODI 17:35 5:47
14 Josh Evans Sr GALT 17:36 5:47
15 Lucas Velasquez Sr LOS BANOS 17:38 5:48
16 Julian Patterson Jr FRANKLIN (EG) 17:39 5:48
17 James Sconyers Sr SHELDON 17:39 5:48
18 Arturo Arriaga Sr GALT 17:41 5:49
19 Jamasen Rodriguez So MODESTO 17:42 5:49
20 Stefan Fogleman Sr FRANKLIN (EG) 17:45 5:50
21 Daniel Nickerson Jr FOLSOM 17:45 5:50
22 Kyle Edwards Sr FRANKLIN (EG) 17:46 5:51
23 Sean Gomes So BEYER 17:52 5:53
24 Jesse Laura Jr GRACE DAVIS 17:53 5:53
25 Bob Riestenberg Jr Davis High 17:54 5:53 5/6 8/13 1/7 18:20
(0:26)
18:20
(0:26)
Great Job! (LR, PR)
26 Kyle Ward Jr GRACE DAVIS 17:59 5:55
27 Max Wu Sr BEYER 18:01 5:56
28 Will Vance Sr SHELDON 18:04 5:57
29 Andrew Serpa Sr MODESTO 18:06 5:57
30 Grayson Hough Jr Davis High 18:07 5:58 6/6 9/13 1/7 17:50 18:13
(0:06)
17:50 Great Job! (LR)
31 Owen Deming Sr MODESTO 18:08 5:58
32 Philip Satow So SHELDON 18:13 6:00
33 Demetri Wilright Jr FRANKLIN (EG) 18:14 6:00
34 Ryan Miller So FRANKLIN (EG) 18:20 6:02
35 Austin Blake So GALT 18:32 6:06
36 Michael Rains Sr KENNEDY 18:32 6:06
37 Gerardo Dominguez Sr KENNEDY 18:41 6:09
38 Ted Doshier Sr NAPA 18:42 6:09
39 Matt Freitag Jr GALT 18:43 6:09
40 Tyler Freday Sr SHELDON 18:45 6:10
41 Nic Heese Sr MODESTO 18:57 6:14
42 Liem Nguyen Sr SHELDON 18:58 6:14
43 Alec Benton Sr FRANKLIN (EG) 19:02 6:16
44 Andrew Musca So MODESTO 19:03 6:16
45 Stephen Avila Jr MODESTO 19:05 6:17
46 Marcus Leaks Sr KENNEDY 19:11 6:19
47 Austin Stahl So GRACE DAVIS 19:15 6:20
48 David Kelly Jr MODESTO 19:19 6:21
49 Jason Coupe Jr GALT 19:24 6:23
50 Tyler Gee Jr KENNEDY 19:30 6:25
51 Alvin Chan Jr SHELDON 19:33 6:26
52 Austin Metz So KENNEDY 19:44 6:29
53 Luke Parker Sr SHELDON 19:47 6:30
54 Deminik Velez So GRACE DAVIS 20:21 6:42
55 Romero Valtierra Fr GRACE DAVIS 20:27 6:44
56 Dylan Butterbaugh Sr VINTAGE 20:29 6:44
57 Michael Deck Jr VINTAGE 20:30 6:45
58 Eddy Button Jr GALT 20:37 6:47
59 Bradly Brown Jr GALT 20:42 6:49
60 Luke Morgan Jr FRANKLIN (EG) 21:09 6:57
61 Rudy Reyes Sr VINTAGE 21:24 7:02
62 Zach Wagner Sr VINTAGE 21:29 7:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
85:38
17:08
5:38
36 Matt Petersen
Sr
16:28
5:25
1
Drew Petersen
Sr
17:05
5:37
5
Trevor Halsted
So
17:05
5:37
6
Dillon Shaw
Jr
17:06
5:38
7
Bob Riestenb
Jr
17:54
5:53
17








Your Team ROCKS! (LR)
2 GRACE DAVIS
2-1-2-2-2
Gap: 2:30
88:55
17:47
5:51
77 Roberto Rosas
Jr
16:45
5:31
2
Chris Izquierd
Sr
17:03
5:37
4
Jesse Laura
Jr
17:53
5:53
16
Kyle Ward
Jr
17:59
5:55
18
Austin Stahl
So
19:15
6:20
37
Deminik Velez
So
20:21
6:42
44
Romero Valtierr
Fr
20:27
6:44
45
3 FRANKLIN (EG)
5-5-4-3-3
Gap: 0:41
89:44
17:57
5:54
88 Julian Patterso
Jr
17:39
5:48
10
Stefan Fogleman
Sr
17:45
5:50
14
Kyle Edwards
Sr
17:46
5:51
15
Demetri Wilright
Jr
18:14
6:00
24
Ryan Miller
So
18:20
6:02
25
Alec Benton
Sr
19:02
6:16
33
Luke Morgan
Jr
21:09
6:57
48
4 KENNEDY
3-3-3-4-4
Gap: 2:16
90:40
18:08
5:58
102 Chris Haworth
Sr
16:55
5:34
3
Chriss Grimble
So
17:21
5:42
8
Michael Rains
Sr
18:32
6:06
27
Gerardo Domingue
Sr
18:41
6:09
28
Marcus Leaks
Sr
19:11
6:19
36
Tyler Gee
Jr
19:30
6:25
40
Austin Metz
So
19:44
6:29
42
5 GALT
4-4-5-5-5
Gap: 1:48
91:56
18:23
6:03
115 Josh Evans
Sr
17:36
5:47
9
Arturo Arriaga
Sr
17:41
5:49
12
Austin Blake
So
18:32
6:06
26
Matt Freitag
Jr
18:43
6:09
29
Jason Coupe
Jr
19:24
6:23
39
Eddy Button
Jr
20:37
6:47
46
Bradly Brown
Jr
20:42
6:49
47
5 SHELDON
6-6-6-6-5
Gap: 1:19
91:39
18:20
6:02
115 James Sconyers
Sr
17:39
5:48
11
Will Vance
Sr
18:04
5:57
19
Philip Satow
So
18:13
6:00
23
Tyler Freday
Sr
18:45
6:10
30
Liem Nguyen
Sr
18:58
6:14
32
Alvin Chan
Jr
19:33
6:26
41
Luke Parker
Sr
19:47
6:30
43
7 MODESTO
7-7-7-7-7
Gap: 1:21
91:56
18:23
6:03
120 Jamasen Rodrigue
So
17:42
5:49
13
Andrew Serpa
Sr
18:06
5:57
20
Owen Deming
Sr
18:08
5:58
22
Nic Heese
Sr
18:57
6:14
31
Andrew Musca
So
19:03
6:16
34
Stephen Avila
Jr
19:05
6:17
35
David Kelly
Jr
19:19
6:21
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tommy Lomeli So LODI 12:00 5:43
2 Matt Limneos So ARMIJO 12:06 5:46
3 Brady Bickham So VINTAGE 12:14 5:50
4 Frank Finch So PITMAN 12:17 5:51
5 Jasen Lee So KENNEDY 12:27 5:56
6 Derek Caples Fr KENNEDY 12:27 5:56
7 Quinn Kantor So MERCED 12:28 5:56
8 Hamidreza Naemeh So Davis High 12:31 5:58 1/7 1/14 7/14 13:05
(0:34)
12:35
(0:04)
Great Job! (LR, PR)
9 Ben Arriaga So FRANKLIN (EG) 12:34 5:59
10 Zac Zeidman So SHELDON 12:35 6:00
11 Kabir Jensen So Davis High 12:37 6:00 2/7 2/14 2/6 12:17 13:36
(0:59)
12:17 Great Job! (LR)
12 Nick Talley So LINCOLN (S) 12:39 6:01
13 William Rosemond So RODRIGUEZ 12:44 6:04
14 Benjamin Kaiser So MODESTO 12:44 6:04
15 Kyle Sharp So MODESTO 12:49 6:06
16 Lonnies Ellis So STAGG 12:49 6:06
17 Nicolas Higuera So Davis High 12:53 6:08 3/7 6/14 1/5 14:08
(1:15)
14:07
(1:14)
12:52 Great Job! (LY, LR)
18 Matt Oliver So LINCOLN (S) 12:55 6:09
19 Thinus Venter So NAPA 12:59 6:11
20 Roger Bains So SHELDON 13:04 6:13
21 Devin Duaime So LINCOLN (S) 13:04 6:13
22 Matt Wall So Davis High 13:11 6:17 4/7 7/14 1/5 13:55
(0:44)
13:41
(0:30)
13:34
(0:23)
Great Job! (LY, LR, PR)
23 Greg Jorgensen So Davis High 13:13 6:18 5/7 8/14 1/5 14:54
(1:41)
13:23
(0:10)
13:10 Great Job! (LY, LR)
24 Jacob Lucca So SHELDON 13:16 6:19
25 Ammar Uz-Zaman Fr SHELDON 13:19 6:20
26 Nathaniel Ng So KENNEDY 13:22 6:22
27 Alex Piasecki So LINCOLN (S) 13:24 6:23
28 Tyler Rodgers So LINCOLN (S) 13:26 6:24
29 Kyle Merker So SHELDON 13:31 6:26
30 Aaron Boman So PITMAN 13:33 6:27
31 Tim Kuntz So LINCOLN (S) 13:34 6:28
32 Matthew Weisker So Davis High 13:47 6:34 6/7 11/14 2/5 14:15
(0:28)
14:09
(0:22)
Great Job! (LR, PR)
33 Caleb Wittstruck So PITMAN 13:47 6:34
34 Nick Carlone So KENNEDY 13:49 6:35
35 Balraj Bhathal So SHELDON 14:05 6:42
36 Pat Lenz So LINCOLN (S) 14:08 6:44
37 Kirby Linvill So Davis High 14:10 6:45 7/7 13/14 2/5 14:24
(0:14)
14:17
(0:07)
Great Job! (LR, PR)
38 Kenny Thorn So SHELDON 14:19 6:49
39 Bobby McKuin So PITMAN 14:19 6:49
40 Chance Wilverding So PITMAN 14:27 6:53
41 Matthew Pimental Fr KENNEDY 14:36 6:57
42 Justin Fung So KENNEDY 14:52 7:05
43 Tiberias Brown So PITMAN 15:03 7:10
44 Dinesh Barpaga Jr KENNEDY 16:03 7:39
45 Daniel Fox So PITMAN 17:03 8:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
3-2-1-1-1
Gap: 0:42
64:25
12:53
6:08
43 Hamidrez Naemeh
So
12:31
5:58
4
Kabir Jensen
So
12:37
6:00
6
Nicolas Higuera
So
12:53
6:08
8
Matt Wall
So
13:11
6:17
12
Greg Jorgense
So
13:13
6:18
13








Your Team ROCKS! (LY)
2 LINCOLN (S)
5-4-3-2-2
Gap: 0:47
65:28
13:06
6:14
62 Nick Talley
So
12:39
6:01
7
Matt Oliver
So
12:55
6:09
9
Devin Duaime
So
13:04
6:13
11
Alex Piasecki
So
13:24
6:23
17
Tyler Rodgers
So
13:26
6:24
18
Tim Kuntz
So
13:34
6:28
21
Pat Lenz
So
14:08
6:44
26
3 SHELDON
4-3-4-2-3
Gap: 0:56
65:45
13:09
6:16
63 Zac Zeidman
So
12:35
6:00
5
Roger Bains
So
13:04
6:13
10
Jacob Lucca
So
13:16
6:19
14
Ammar Uz-Zaman
Fr
13:19
6:20
15
Kyle Merker
So
13:31
6:26
19
Balraj Bhathal
So
14:05
6:42
25
Kenny Thorn
So
14:19
6:49
28
4 KENNEDY
2-1-2-4-4
Gap: 2:09
66:41
13:20
6:21
76 Jasen Lee
So
12:27
5:56
2
Derek Caples
Fr
12:27
5:56
3
Nathanie Ng
So
13:22
6:22
16
Nick Carlone
So
13:49
6:35
24
Matthew Pimental
Fr
14:36
6:57
31
Justin Fung
So
14:52
7:05
32
Dinesh Barpaga
Jr
16:03
7:39
34
5 PITMAN
1-5-5-5-5
Gap: 2:10
68:23
13:41
6:31
103 Frank Finch
So
12:17
5:51
1
Aaron Boman
So
13:33
6:27
20
Caleb Wittstru
So
13:47
6:34
23
Bobby McKuin
So
14:19
6:49
29
Chance Wilverdi
So
14:27
6:53
30
Tiberias Brown
So
15:03
7:10
33
Daniel Fox
So
17:03
8:07
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Euma Matthews Sr Davis High 17:35 5:47 1/7 5/13 1/10
2 Brian De La Mora So Davis High 17:48 5:51 2/7 6/13 1/7 18:22
(0:34)
18:22
(0:34)
Great Job! (LR, PR)
3 Braeden Van Deynze So Davis High 17:49 5:52 3/7 7/13 1/7 18:08
(0:19)
18:08
(0:19)
Great Job! (LR, PR)
4 Danny Diaz Jr JESUIT 17:58 5:55
5 Justin Lobo Jr JESUIT 18:02 5:56
6 Perry Hansen Jr JESUIT 18:07 5:58
7 Joey Brennan Jr DEL CAMPO 18:11 5:59
8 Hans Faye Jr Davis High 18:16 6:01 4/7 10/13 1/5
9 Justin Brown-Pinizzot So JESUIT 18:24 6:03
10 Bryan Soto Jr Davis High 18:25 6:03 5/7 11/13 1/5
11 Travis Peska Sr WOODCREEK 18:26 6:04
12 Jonnathan Terry Jr DEL CAMPO 18:26 6:04
13 Ricky Ortega Sr MODESTO 18:44 6:10
14 Tyler Robertson Jr MODESTO 18:45 6:10
15 Jared French Jr FRANKLIN (EG) 18:46 6:10
16 Anthony Medrano Sr JESUIT 18:48 6:11
17 Navjit Dullet Sr MODESTO 18:48 6:11
18 Alex Intagliata Jr JESUIT 18:50 6:12
19 Chris Castaneda Sr FRANKLIN (EG) 18:54 6:13
20 Andy Farris Jr JESUIT 18:58 6:14
21 Henry Stroud Jr JESUIT 19:09 6:18
22 Artem Pyryev Jr DEL CAMPO 19:11 6:19
23 Andrew Lowrance Jr PONDEROSA 19:14 6:20
24 Curtis Duncan Jr PONDEROSA 19:15 6:20
25 Richard Stewart Jr OAK RIDGE 19:18 6:21
26 Oscar Perez Jr MODESTO 19:18 6:21
27 Justin Tynan Sr ROCKLIN 19:20 6:22
28 Riley O'Toole Jr JESUIT 19:30 6:25
29 Justin Haynes Jr JESUIT 19:35 6:27
30 John Jack Crawford Sr OAK RIDGE 19:37 6:27
31 Joey Lee Sr PONDEROSA 19:39 6:28
32 Cody Rommel Sr VACAVILLE 19:41 6:28
33 Ronnie Moun Sr MODESTO 19:43 6:29
34 Micah Giddens Jr FRANKLIN (EG) 20:04 6:36
35 Michael Adkins Jr MODESTO 20:17 6:40
36 Austin Purcell Jr PONDEROSA 20:19 6:41
37 Brian Couchman Sr MODESTO 20:19 6:41
38 Ian Moyer Jr PONDEROSA 20:22 6:42
39 Justin Laguardia Jr FRANKLIN (EG) 20:42 6:49
40 Michael Cannon Sr PONDEROSA 21:18 7:00
41 Ricky Morgan Sr PONDEROSA 21:24 7:02
42 Colin McNally Sr Davis High 21:28 7:04 6/7 12/13 4/5 21:07 22:01
(0:33)
21:07 Great Job! (LR)
43 Noradino Salas Sr FRANKLIN (EG) 21:35 7:06
44 Alex Liu So OAK RIDGE 21:37 7:07
45 Evan Sasaki Sr FRANKLIN (EG) 21:38 7:07
46 Daniel Kim Sr Davis High 21:51 7:11 7/7 13/13 4/4
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
89:53
17:59
5:55
22 Euma Matthews
Sr
17:35
5:47
1
Brian De La Mora
So
17:48
5:51
2
Braeden Van Deynze
So
17:49
5:52
3
Hans Faye
Jr
18:16
6:01
7
Bryan Soto
Jr
18:25
6:03
9








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 JESUIT
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
91:19
18:16
6:00
36 Danny Diaz
Jr
17:58
5:55
4
Justin Lobo
Jr
18:02
5:56
5
Perry Hansen
Jr
18:07
5:58
6
Justin Brown-Pi
So
18:24
6:03
8
Anthony Medrano
Sr
18:48
6:11
13
Alex Intaglia
Jr
18:50
6:12
15
Andy Farris
Jr
18:58
6:14
17
3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
95:18
19:04
6:16
77 Ricky Ortega
Sr
18:44
6:10
10
Tyler Robertso
Jr
18:45
6:10
11
Navjit Dullet
Sr
18:48
6:11
14
Oscar Perez
Jr
19:18
6:21
20
Ronnie Moun
Sr
19:43
6:29
22
Michael Adkins
Jr
20:17
6:40
24
Brian Couchman
Sr
20:19
6:41
26
4 PONDEROSA
5-5-5-5-4
Gap: 1:08
98:49
19:46
6:30
110 Andrew Lowrance
Jr
19:14
6:20
18
Curtis Duncan
Jr
19:15
6:20
19
Joey Lee
Sr
19:39
6:28
21
Austin Purcell
Jr
20:19
6:41
25
Ian Moyer
Jr
20:22
6:42
27
Michael Cannon
Sr
21:18
7:00
29
Ricky Morgan
Sr
21:24
7:02
30
5 FRANKLIN (EG)
4-4-4-4-5
Gap: 2:49
100:01
20:00
6:35
111 Jared French
Jr
18:46
6:10
12
Chris Castaned
Sr
18:54
6:13
16
Micah Giddens
Jr
20:04
6:36
23
Justin Laguardi
Jr
20:42
6:49
28
Noradino Salas
Sr
21:35
7:06
32
Evan Sasaki
Sr
21:38
7:07
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dillon Tennison Fr PITMAN 12:09 5:47
2 Merritt Pyeatt Fr MODESTO 12:25 5:55
3 James Lucio Fr ENOCHS 12:27 5:56
4 Sam Wamhoff Fr FOLSOM 12:39 6:01
5 Ryan Greenough Fr Davis High 12:39 6:01 1/7 3/14 5/13 12:16 12:16
6 Trevor McClelland Fr FRANKLIN (EG) 12:40 6:02
7 Josh Rangel Fr LOS BANOS 12:40 6:02
8 RK Gallagher Fr MCCLATCHY 12:43 6:03
9 Danny Pugh Fr Davis High 12:50 6:07 2/7 4/14 1/7 13:38
(0:48)
13:07
(0:17)
Great Job! (LR, PR)
10 Jack Lewis Fr MODESTO 12:50 6:07
11 Reinert Toft Fr Davis High 12:52 6:08 3/7 5/14 1/5 12:42 12:42
12 Kyle Andersen Fr ARMIJO 12:53 6:08
13 Zack Ramos-Taylor Fr MCCLATCHY 13:01 6:12
14 Feliciano Garcia Fr GOLDEN VALLEY 13:05 6:14
15 Adam Rios Fr GOLDEN VALLEY 13:06 6:14
16 Ron Barton Fr TURLOCK 13:09 6:16
17 James Connelly Fr LINCOLN (S) 13:10 6:16
18 Johnny Nilsen Fr LINCOLN (S) 13:20 6:21
19 Daniel Gonzalez Fr Davis High 13:21 6:21 4/7 9/14 1/5 14:11
(0:50)
13:31
(0:10)
Great Job! (LR, PR)
20 Austin Bailey Fr FOLSOM 13:27 6:24
21 Joey Bloom Fr MCCLATCHY 13:28 6:25
22 Eric Adorno Fr MODESTO 13:28 6:25
23 Alex Glaeser Fr FRANKLIN (EG) 13:29 6:25
24 Patrick Johnson Fr TOKAY 13:30 6:26
25 Austin Wu Fr FRANKLIN (EG) 13:36 6:29
26 Josh Albano Fr MODESTO 13:43 6:32
27 Charlie Borsos Fr MCCLATCHY 13:43 6:32
28 Nicholas Woodbury Fr MCCLATCHY 13:44 6:32
29 Jonathan Mui Fr LINCOLN (S) 13:45 6:33
30 Noah Henry Fr Davis High 13:45 6:33 5/7 10/14 2/5 14:32
(0:47)
14:13
(0:28)
Great Job! (LR, PR)
31 Partick Cleary Fr MODESTO 13:46 6:33
32 Alex Grant Fr MODESTO 13:47 6:34
33 William Young Fr Davis High 13:52 6:36 6/7 12/14 2/5 14:20
(0:28)
14:03
(0:11)
Great Job! (LR, PR)
34 Daniel Golden Fr FRANKLIN (EG) 13:53 6:37
35 Josh Robinson Fr LINCOLN (S) 14:06 6:43
36 Luis Montes Fr FRANKLIN (EG) 14:23 6:51
37 Nick Myers Fr LINCOLN (S) 14:30 6:54
38 Neco Johnson Fr LINCOLN (S) 14:30 6:54
39 Alex Stock Fr FRANKLIN (EG) 14:34 6:56
40 Earnest Semberino Fr MODESTO 14:35 6:57
41 Arthur Cooper Fr FRANKLIN (EG) 14:54 7:06
42 Tim McIntyre Fr Davis High 14:54 7:06 7/7 14/14 3/5 15:40
(0:46)
14:54 Great Job! (LR)
43 Christopher Barth Fr LINCOLN (S) 15:07 7:12
44 Jake Means Fr MCCLATCHY 15:37 7:26
45 Chris Louie Fr MCCLATCHY 19:29 9:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 1:06
65:27
13:05
6:14
45 Ryan Greenoug
Fr
12:39
6:01
2
Danny Pugh
Fr
12:50
6:07
5
Reinert Toft
Fr
12:52
6:08
7
Daniel Gonzalez
Fr
13:21
6:21
11
Noah Henry
Fr
13:45
6:33
20








Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 MODESTO
1-1-2-2-2
Gap: 1:21
66:12
13:14
6:18
57 Merritt Pyeatt
Fr
12:25
5:55
1
Jack Lewis
Fr
12:50
6:07
6
Eric Adorno
Fr
13:28
6:25
13
Josh Albano
Fr
13:43
6:32
16
Partick Cleary
Fr
13:46
6:33
21
Alex Grant
Fr
13:47
6:34
22
Earnest Semberin
Fr
14:35
6:57
30
3 MCCLATCHY
4-3-3-3-3
Gap: 1:01
66:39
13:20
6:21
59 RK Gallaghe
Fr
12:43
6:03
4
Zack Ramos-Ta
Fr
13:01
6:12
8
Joey Bloom
Fr
13:28
6:25
12
Charlie Borsos
Fr
13:43
6:32
17
Nicholas Woodbury
Fr
13:44
6:32
18
Jake Means
Fr
15:37
7:26
34
Chris Louie
Fr
19:29
9:17
35
4 FRANKLIN (EG)
3-4-4-4-4
Gap: 1:43
68:01
13:36
6:29
82 Trevor McClella
Fr
12:40
6:02
3
Alex Glaeser
Fr
13:29
6:25
14
Austin Wu
Fr
13:36
6:29
15
Daniel Golden
Fr
13:53
6:37
24
Luis Montes
Fr
14:23
6:51
26
Alex Stock
Fr
14:34
6:56
29
Arthur Cooper
Fr
14:54
7:06
31
5 LINCOLN (S)
5-5-5-5-5
Gap: 1:20
68:51
13:46
6:33
90 James Connelly
Fr
13:10
6:16
9
Johnny Nilsen
Fr
13:20
6:21
10
Jonathan Mui
Fr
13:45
6:33
19
Josh Robinson
Fr
14:06
6:43
25
Nick Myers
Fr
14:30
6:54
27
Neco Johnson
Fr
14:30
6:54
28
Christop Barth
Fr
15:07
7:12
33
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Dillon Tennison, Fr, 12:09, PITMAN DAVIS SR., 65:27, 45
Fr D2 Brandon Biondo, Fr, 12:00, ROSEVILLE DEL CAMPO, 65:44, 36
Fr D3 Travis Miskell, Fr, 12:37, LINCOLN (L) FOOTHILL, 68:09, 26
Fr D4 Dillon Mart, Fr, 12:17, ORESTIMBA COSUMNES OAKS, 66:04, 28
Fr D5 Angelo Amoruso, Fr, 14:43, TIOGA , 0:00,
JV D1,2 Euma Matthews, Sr, 17:35, DAVIS SR. DAVIS SR., 89:53, 22
JV D3,4,5 Nick de Glymes, Jr, 18:47, DEL ORO DEL ORO, 98:16, 39
So D1 Tommy Lomeli, So, 12:00, LODI DAVIS SR., 64:25, 43
So D2 Tre Smith, So, 11:54, FAIRFIELD JESUIT, 62:20, 47
So D3 Joshua Lewicki, So, 12:26, SONORA EL DORADO, 65:57, 35
So D4 Riley Martin, So, 12:17, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 66:05, 35
So D5 Derek Dauth, So, 13:24, TIOGA , 0:00,
V D1 Matt Petersen, Sr, 16:28, DAVIS SR. DAVIS SR., 85:38, 36
V D2 Garrett Seawell, Sr, 16:05, WOODCREEK WOODCREEK, 86:01, 69
V D3 Roberto Alvarez, Sr, 16:45, WESTON RANCH EL CAMINO, 87:53, 49
V D4 Wesley Cox, Sr, 16:56, COLFAX COLFAX, 88:31, 42
V D5 Nathan Jackson, So, 17:39, BIG VALLEY CHRI SIERRA RIDGE, 102:26, 47

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Jenna Fontes, Fr, 14:19, PITMAN DAVIS SR., 72:30, 20
F/S D2 Shelby Chen, So, 13:53, MIRA LOMA OAK RIDGE, 74:25, 50
F/S D3 Mariel Price, Fr, 14:41, NATOMAS SIERRA, 76:36, 37
F/S D4 Foulk Audrey, Fr, 14:17, COSUMNES OAKS CHRISTIAN BROTH, 77:24, 23
F/S D5 Brittany Gross, Fr, 18:17, JIM ELLIOT CHRI , 0:00,
JV D1,2 Jaime Brooks, Sr, 21:28, WOODCREEK DAVIS SR., 112:33, 21
JV D3,4,5 Lauren Gollnick, Fr, 23:09, DEL ORO DEL ORO, 117:55, 18
V D1 Maria Malone, Sr, 18:59, FOLSOM DAVIS SR., 102:50, 40
V D2 Brooke Holt, So, 19:08, GRANITE BAY WOODCREEK, 100:52, 47
V D3 Shannon Harcus, Jr, 19:58, PLACER DEL ORO, 105:25, 47
V D4 Sara Mikesell, Sr, 19:51, BRET HARTE BRET HARTE, 107:40, 60
V D5 Christa Weisman, Jr, 22:20, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 131:48, 24