Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/18/08

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ainsworth, Julia So So 16:59.6 8:06 2.1 38/78 7/10 13/19 1/1 Great Job! (SBP)
Devanbu, Josephine Jr JV 20:49.9 7:53 2.64 13/86 1/6 1/6 7/20 Great Job! (SBP)
Ding, Stephanie Sr JV 22:03.6 8:21 2.64 31/86 3/6 3/6 5/18
Dooley, Kathy So So 16:28.7 7:51 2.1 29/78 5/10 11/19 1/7
Gilbertson, Anna Maria Fr Fr 14:40.6 6:59 2.1 4/74 3/9 4/19 1/11
Goss, Kelly Fr Fr 15:29.7 7:23 2.1 15/74 6/9 9/19 1/4
Hart, Amanda Fr Fr 18:18.5 8:43 2.1 51/74 8/9 16/19 1/2
Hashimoto, Erika So So 17:06.7 8:09 2.1 40/78 8/10 14/19 1/1
Hulsizer, Christine Sr JV 24:02.8 9:07 2.64 52/86 5/6 5/6 3/7 Great Job! (SBP)
Johanson, Emily Sr JV 21:55.9 8:18 2.64 28/86 2/6 2/6 7/19 20:50 20:50 20:50 Great Job! (SBP)
Labelle, Jocelyn So So 15:43.1 7:29 2.1 18/78 4/10 10/19 1/10 15:32 15:29 15:29
Latsch, Kate Fr Fr 14:28.7 6:54 2.1 3/74 2/9 3/19 1/14
Lau, Kimberly So So 19:34.7 9:19 2.1 69/78 10/10 19/19 1/1
Mellon, Chris So So 14:53.5 7:05 2.1 10/78 2/10 5/19 3/18 14:56
(0:03,0.3)
14:40 14:40 Great Job! (LY)
Mockler, Brenna Fr Fr 15:12.4 7:14 2.1 10/74 5/9 8/19 1/6 Great Job! (SBP)
Nguyen, Beverly Fr Fr 14:13.3 6:46 2.1 1/74 1/9 1/19 1/21 Great Job! (SBP)
Prendergast, Molly Sr JV 23:34.6 8:56 2.64 47/86 4/6 4/6 4/11 Great Job! (SBP)
Rainer, Halley So So 14:20.3 6:50 2.1 4/78 1/10 2/19 4/24 15:01
(0:41,4.5)
14:48
(0:28,3.1)
14:48
(0:28,3.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Sandhu, Asha Sr JV 27:07 10:16 2.64 76/86 6/6 6/6 5/6 Great Job! (SBP)
Savoia, Erin So So 19:07.5 9:06 2.1 68/78 9/10 18/19 1/1 17:52 17:52 17:52
Schmidl, Valerie So So 15:02.6 7:10 2.1 12/78 3/10 6/19 2/12
Stebbins, Lindsay Fr Fr 15:05.9 7:11 2.1 9/74 4/9 7/19 1/9
Stewart, Tia Fr Fr 17:41.9 8:26 2.1 42/74 7/9 15/19 2/3
Strode-Elfant, Jasmine So So 16:56.8 8:04 2.1 36/78 6/10 12/19 1/3
Yang, Lin Fr Fr 18:30.1 8:49 2.1 53/74 9/9 17/19 1/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
So 1st 5 1/7 76:28
2:08
2.1 7:17 6:50 7:51 37 7:17 78:28
(2:00,2.6)
78:28
(2:00,2.6%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Halley Rainer (1), Chris Mellon (4), Valerie Schmidl (6), Jocelyn Labelle (9), Kathy Dooley (17)
So 2nd 5 1/1 89:45
2:38
2.1 8:33 8:04 9:19 15 8:33 Jasmine Strode-Elfant (1), Julia Ainsworth (2), Erika Hashimoto (3), Erin Savoia (4), Kimberly Lau (5)
JV 1st 5 5/7 112:27
3:13
2.64 8:31 7:53 9:07 106 7:40 103:32 103:32 103:32 Josephine Devanbu (9), Emily Johanson (20), Stephanie Ding (22), Molly Prendergast (26), Christine Hulsizer (29)
Fr 1st 5 1/6 73:41
0:59
2.1 7:01 6:46 7:14 23 7:01 Beverly Nguyen (1), Kate Latsch (3), Anna Maria Gilbertson (4), Lindsay Stebbins (7), Brenna Mockler (8)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Roni Quintero So El Camino 13:37.3 6:29
2 Maren Cosens So Oak Ridge 14:05.8 6:43
3 Lauren Pease So Roseville 14:08.3 6:44
4 Halley Rainer So Davis High 14:20.3 6:50 1/10 2/19 4/24 15:01
(0:41)
14:48
(0:28)
14:48
(0:28)
Great Job! (LY, LR, PR)
5 Kaley Silva So Oak Ridge 14:37.2 6:58
6 Olivia Calderon So Bear Creek 14:37.4 6:58
7 Kaileen Palmero So Oak Ridge 14:37.5 6:58
8 Shelby Jones So Lincoln (s) 14:47.5 7:03
9 Angie Martinez So Lincoln (s) 14:49.7 7:04
10 Chris Mellon So Davis High 14:53.5 7:05 2/10 5/19 3/18 14:56
(0:03)
14:40 14:40 Great Job! (LY)
11 Sadie Stephenson So Galt 14:59 7:08
12 Valerie Schmidl So Davis High 15:02.6 7:10 3/10 6/19 2/12
13 Kayla Clarin So Bear Creek 15:08.5 7:13
14 Janelle Miller So Cordova 15:09.4 7:13
15 Sierra Morgan So McClatchy 15:19.4 7:18
16 Shelby Vollmer So St. Francis 15:20.2 7:18
17 Diana Torres Fr Sheldon 15:35.3 7:25
18 Jocelyn Labelle So Davis High 15:43.1 7:29 4/10 10/19 1/10 15:32 15:29 15:29
19 Regina Story So Lincoln (s) 15:51.5 7:33
20 Tabitha Daniel Fr Galt 15:55 7:35
21 Gracie Sanchez Fr Sheldon 15:55.1 7:35
22 Brianna Lucas So Manteca 16:01.8 7:38
23 Carolyn Fine So Vacaville 16:05.7 7:40
24 Lauren Flores So St. Francis 16:07 7:40
25 Stacy Miller So Pleasant Grove 16:12.1 7:43
26 Anabel Calvario So Vacaville 16:14.2 7:44
27 Brittany Burrows Fr Ponderosa 16:16.9 7:45
28 Brittany Barbone So Sheldon 16:22.9 7:48
29 Kathy Dooley So Davis High 16:28.7 7:51 5/10 11/19 1/7
30 Stephani Marshall So Vacaville 16:30.8 7:52
31 Shivani Narayanan So Casa Roble 16:34.4 7:54
32 Rebecca Iscoff So Manteca 16:38.2 7:55
33 Mariah Rugg So Casa Roble 16:41.5 7:57
34 Jasmine Dunn So Oak Ridge 16:41.7 7:57
35 Haley Blythe So Lincoln (s) 16:56.6 8:04
36 Jasmine Strode-Elfant So Davis High 16:56.8 8:04 6/10 12/19 1/3
37 Taylor Boyd So Lincoln (s) 16:59.3 8:05
38 Julia Ainsworth So Davis High 16:59.6 8:06 7/10 13/19 1/1 Great Job! (SBP)
39 Kayleigh Vasquez So Manteca 17:04.6 8:08
40 Erika Hashimoto So Davis High 17:06.7 8:09 8/10 14/19 1/1
41 Natalie Obaldia So St. Francis 17:09.5 8:10
42 Farah Hamade So Sheldon 17:10 8:10
43 Lorynne Ritchie So Ponderosa 17:15.4 8:13
44 Cindy Ma So Franklin (eg) 17:16.6 8:14
45 Aislynn Penermon So Sheldon 17:25.6 8:18
46 Natalie Rincon So McClatchy 17:27.1 8:19
47 Kennedy Walker Fr St. Francis 17:29.2 8:20
48 Garcia Brooke So Bear Creek 17:30.1 8:20
49 Misty Alcoriza So Galt 17:30.4 8:20
50 Leann Castle So Franklin (eg) 17:34.8 8:22
51 Brown-Pinizzotto So Folsom 17:44.2 8:27
52 Kaylene Burns So Casa Roble 17:49.6 8:29
53 Destany Tange So Sheldon 17:51.4 8:30
54 Daisy Baltazar So Tokay 17:52.5 8:31
55 Christina Diaz So Edison 17:53.2 8:31
56 Cristal Torres So Fairfield 17:55.5 8:32
57 Katie Coyle So Franklin (eg) 17:59.1 8:34
58 Hannah Garrett So Galt 17:59.3 8:34
59 Ebony Stewart So Sacramento 18:09.5 8:39
60 Lauren Taylor So El Camino 18:16.3 8:42
61 Taylor Balonon So Pleasant Grove 18:25.5 8:46
62 Faith Grouchau So Grace Davis 18:28.3 8:48
63 Tatiana Smith Fr St. Francis 18:30.2 8:49
64 Sheralynne Gourly So Galt 18:49.3 8:58
65 Jyssica Falcon So Grace Davis 19:03 9:04
66 Amanda Nestlerode So Fairfield 19:04 9:05
67 Katie Esparza Fr St. Francis 19:06.6 9:06
68 Erin Savoia So Davis High 19:07.5 9:06 9/10 18/19 1/1 17:52 17:52 17:52
69 Kimberly Lau So Davis High 19:34.7 9:19 10/10 19/19 1/1
70 Karina Chan So Franklin (eg) 19:49.4 9:26
71 Cynthia Montanez Fr Chavez 19:50.2 9:27
72 Julie Aldag So Pleasant Grove 19:53.6 9:28
73 Ashjanee Woods So Sacramento 20:00.1 9:31
74 Shandie Snyder So Pleasant Grove 20:05.3 9:34
75 Cari Carl So Manteca 21:49.7 10:24
76 Taylor Paxin So Pleasant Grove 21:58.1 10:28
77 Star Butler So Bear Creek 22:05.9 10:31
78 Alejandra Allen So Manteca 22:15.3 10:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:08
76:28
15:18
7:17
37 Halley Rainer
So
14:20
6:50
1
Chris Mellon
So
14:54
7:05
4
Valerie Schmidl
So
15:03
7:10
6
Jocelyn Labelle
So
15:43
7:29
9
Kathy Dooley
So
16:29
7:51
17








Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Lincoln (s)
2-1-2-2-2
Gap: 2:12
79:25
15:53
7:34
55 Shelby Jones
So
14:48
7:03
2
Angie Martinez
So
14:50
7:04
3
Regina Story
So
15:52
7:33
10
Haley Blythe
So
16:57
8:04
19
Taylor Boyd
So
16:59
8:05
21








3 Sheldon
5-4-3-3-3
Gap: 1:50
82:29
16:30
7:51
87 Diana Torres
Fr
15:35
7:25
8
Gracie Sanchez
Fr
15:55
7:35
12
Brittany Barbone
So
16:23
7:48
16
Farah Hamade
So
17:10
8:10
25
Aislynn Penermon
So
17:26
8:18
26








4 St. Francis
4-5-5-4-4
Gap: 3:10
84:36
16:55
8:03
104 Shelby Vollmer
So
15:20
7:18
7
Lauren Flores
So
16:07
7:40
14
Natalie Obaldia
So
17:10
8:10
24
Kennedy Walker
Fr
17:29
8:20
27
Tatiana Smith
Fr
18:30
8:49
32








5 Galt
3-3-4-5-5
Gap: 3:50
85:13
17:03
8:07
107 Sadie Stephenson
So
14:59
7:08
5
Tabitha Daniel
Fr
15:55
7:35
11
Misty Alcoriza
So
17:30
8:20
28
Hannah Garrett
So
17:59
8:34
30
Sheralynne Gourly
So
18:49
8:58
33








6 Manteca
6-6-6-6-6
Gap: 6:14
93:50
18:46
8:56
130 Brianna Lucas
So
16:02
7:38
13
Rebecca Iscoff
So
16:38
7:55
18
Kayleigh Vasquez
So
17:05
8:08
23
Cari Carl
So
21:50
10:24
37
Alejandra Allen
So
22:15
10:36
39








7 Pleasant Grove
7-7-7-7-7
Gap: 5:46
96:35
19:19
9:12
155 Stacy Miller
So
16:12
7:43
15
Taylor Balonon
So
18:26
8:46
31
Julie Aldag
So
19:54
9:28
35
Shandie Snyder
So
20:05
9:34
36
Taylor Paxin
So
21:58
10:28
38








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:38
89:45
17:57
8:33
15 Jasmine Strode-Elfant
So
16:57
8:04
1
Julia Ainsworth
So
17:00
8:06
2
Erika Hashimoto
So
17:07
8:09
3
Erin Savoia
So
19:08
9:06
4
Kimberly Lau
So
19:35
9:19
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Morgan Pugh Jr Folsom 17:25.1 6:36
2 Alyse Kinoshita Jr Folsom 18:31.9 7:01
3 Erin Matranga So St. Francis 18:49.6 7:08
4 Inna Lane Jr Oak Ridge 19:09.8 7:16
5 Nicole Wilson Jr Del Oro 19:21.4 7:20
6 Kelsey Slagle Sr Oak Ridge 19:38.8 7:27
7 Lexie Hall Jr Placer 19:55.1 7:33
8 Marian Styer Jr St. Francis 20:02.3 7:35
9 Kara Randall Jr Ponderosa 20:14.5 7:40
10 Ashley Greenwood Jr Del Oro 20:14.8 7:40
11 Joanna Vargas Sr St. Francis 20:29.9 7:46
12 Brianne Cook Sr Ponderosa 20:32.2 7:47
13 Josephine Devanbu Jr Davis High 20:49.9 7:53 1/6 1/6 7/20 Great Job! (SBP)
14 Diamond Duke Jr Sheldon 20:52.6 7:54
15 Elena Losada Jr St. Francis 20:55.1 7:55
16 Natalie Winje Jr St. Francis 20:57.2 7:56
17 Isobel Cole Sr Colfax 20:57.8 7:56
18 Kim Anderson Sr St. Francis 21:04.9 7:59
19 Eva McLaughlin Jr El Dorado 21:13.1 8:02
20 Katie Richarson Jr Placer 21:20.1 8:05
21 Karli Frew So Placer 21:24.9 8:07
22 Ashley Salcedo So Carson 21:26.3 8:07
23 Magali Martinez Fr Madera South 21:28 8:08
24 Megan Reggiardo Jr Ponderosa 21:30.2 8:09
25 Jessica Dudley Jr Del Oro 21:38.9 8:12
26 Victoria Tacherra Jr St. Francis 21:53.2 8:17
27 Erin Unmbe Sr Placer 21:54.9 8:18
28 Emily Johanson Sr Davis High 21:55.9 8:18 2/6 2/6 7/19 20:50 20:50 20:50 Great Job! (SBP)
29 Lauren Burns Jr St. Francis 22:01.1 8:20
30 Stephanie Falwell Sr Sheldon 22:03.3 8:21
31 Stephanie Ding Sr Davis High 22:03.6 8:21 3/6 3/6 5/18
32 Lieran Palmer Jr Ponderosa 22:11.1 8:24
33 Laura Molnar Jr Placer 22:12.4 8:25
34 Elicia Fernandez Sr St. Francis 22:12.7 8:25
35 Amber Postler Jr North Tahoe 22:18.8 8:27
36 Kailie Coburn Jr North Tahoe 22:20.8 8:28
37 Eugenia Tso Jr Oak Ridge 22:32.6 8:32
38 Heidi Schroepfer Jr North Tahoe 22:41.2 8:36
39 Katie Ogburn Fr Carson 22:43.8 8:37
40 Michele Young Jr Tokay 22:56.5 8:41
41 Jessica Bugbee Jr El Dorado 22:56.7 8:41
42 Limairy Castillo Fr Madera South 22:59.6 8:43
43 Haley Toups So Carson 23:03.7 8:44
44 Megan Arnez Jr Sheldon 23:06.8 8:45
45 Katherine Tobin Jr Rosemont 23:22.1 8:51
46 Destinee Hamblin Jr Madera South 23:29.3 8:54
47 Molly Prendergast Sr Davis High 23:34.6 8:56 4/6 4/6 4/11 Great Job! (SBP)
48 Caitl Bettencourt Jr Del Oro 23:39.5 8:58
49 Rosa Guerrero Jr Rosemont 23:52.7 9:03
50 Noelle Villanueva Jr Sheldon 23:55 9:04
51 Teresa Espinoza So Madera South 23:57.2 9:04
52 Christine Hulsizer Sr Davis High 24:02.8 9:07 5/6 5/6 3/7 Great Job! (SBP)
53 Marley Martin Jr Pioneer 24:11.4 9:10
54 Cynthia Morales Sr Pioneer 24:11.6 9:10
55 Zaina Naser Jr Folsom 24:12.7 9:10
56 Nicole Golden Jr Franklin (eg) 24:13.7 9:11
57 Anida Haq Sr Franklin (eg) 24:23.2 9:14
58 Kelly Kelcher Sr Colfax 24:24.4 9:15
59 Rose Crebbin Sr Colfax 24:32 9:18
60 Love Grewal So Modesto 24:36.7 9:19
61 Tani Pettit Jr North Tahoe 24:48.2 9:24
62 Laur Devitt-Payne Sr Del Oro 24:56.7 9:27
63 Lauren Dillier Jr Del Oro 24:57.1 9:27
64 Alyssa Snowden Jr Ponderosa 25:20.2 9:36
65 Caroline Manor Fr Modesto 25:22.9 9:37
66 Annelisa Moody Sr Franklin (eg) 25:23.3 9:37
67 Michelle Daikai Jr Sheldon 25:29.5 9:39
68 Mee Yang Jr Modesto 25:30.8 9:40
69 Sarah Edwards Sr Colfax 25:31 9:40
70 Mylinh Phan Sr Sheldon 25:43.8 9:45
71 Lily McDougall Jr El Dorado 25:51.6 9:48
72 Kaiti Kelley Jr El Camino 26:13.2 9:56
73 Serena Perry Jr El Camino 26:13.3 9:56
74 Natalie Collins Jr Placer 26:21.2 9:59
75 Isra Uz-Zaman Jr Sheldon 26:49.9 10:10
76 Asha Sandhu Sr Davis High 27:07 10:16 6/6 6/6 5/6 Great Job! (SBP)
77 Yarelia Arauza Jr Pioneer 27:16 10:20
78 Rebecca Mojarro Jr Pioneer 27:53.3 10:34
79 Patricia Delara Sr Chavez 28:25.3 10:46
80 Alicia Maharaj Sr Chavez 28:29.2 10:47
81 Jessica Kaur Jr Sheldon 29:53.6 11:19
82 Rosa Martynovich Jr Rosemont 30:01.7 11:22
83 Alexandr Calderon Sr Pioneer 30:44.6 11:39
84 Angela Meuangkoth Sr Chavez 32:07.6 12:10
85 Nathaly Farias Sr Pioneer 33:22 12:38
86 Adriana Rosas Sr Chavez 36:03.1 13:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 2:08
101:14
20:15
7:40
35 Erin Matranga
So
18:50
7:08
1
Marian Styer
Jr
20:02
7:35
4
Joanna Vargas
Sr
20:30
7:46
7
Elena Losada
Jr
20:55
7:55
11
Natalie Winje
Jr
20:57
7:56
12








2 Placer
3-4-4-2-2
Gap: 2:17
106:47
21:21
8:05
75 Lexie Hall
Jr
19:55
7:33
3
Katie Richarson
Jr
21:20
8:05
14
Karli Frew
So
21:25
8:07
15
Erin Unmbe
Sr
21:55
8:18
19
Laura Molnar
Jr
22:12
8:25
24








3 Del Oro
2-2-2-3-3
Gap: 5:35
109:51
21:58
8:19
84 Nicole Wilson
Jr
19:21
7:20
2
Ashley Greenwood
Jr
20:15
7:40
6
Jessica Dudley
Jr
21:39
8:12
17
Caitl Bettencourt
Jr
23:40
8:58
27
Laur Devitt-Payne
Sr
24:57
9:27
32








4 Ponderosa
4-3-3-3-4
Gap: 5:06
109:48
21:58
8:19
86 Kara Randall
Jr
20:15
7:40
5
Brianne Cook
Sr
20:32
7:47
8
Megan Reggiardo
Jr
21:30
8:09
16
Lieran Palmer
Jr
22:11
8:24
23
Alyssa Snowden
Jr
25:20
9:36
34








5 Davis High
5-5-5-5-5
Gap: 3:13
112:27
22:29
8:31
106 Josephine Devanbu
Jr
20:50
7:53
9
Emily Johanson
Sr
21:56
8:18
20
Stephanie Ding
Sr
22:04
8:21
22
Molly Prendergast
Sr
23:35
8:56
26
Christine Hulsizer
Sr
24:03
9:07
29








6 Sheldon
6-6-6-6-6
Gap: 4:37
115:27
23:05
8:45
119 Diamond Duke
Jr
20:53
7:54
10
Stephanie Falwell
Sr
22:03
8:21
21
Megan Arnez
Jr
23:07
8:45
25
Noelle Villanueva
Jr
23:55
9:04
28
Michelle Daikai
Jr
25:30
9:39
35








7 Pioneer
7-7-7-7-7
Gap: 6:33
134:17
26:51
10:10
184 Marley Martin
Jr
24:11
9:10
30
Cynthia Morales
Sr
24:12
9:10
31
Yarelia Arauza
Jr
27:16
10:20
40
Rebecca Mojarro
Jr
27:53
10:34
41
Alexandr Calderon
Sr
30:45
11:39
42








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Beverly Nguyen Fr Davis High 14:13.3 6:46 1/9 1/19 1/21 Great Job! (SBP)
2 Leah Campbell Fr St. Francis 14:23.6 6:51
3 Kate Latsch Fr Davis High 14:28.7 6:54 2/9 3/19 1/14
4 Anna Maria Gilbertson Fr Davis High 14:40.6 6:59 3/9 4/19 1/11
5 Haley Kroll Fr Tokay 14:53.2 7:05
6 Camille Dyer Fr St. Francis 14:56 7:07
7 Jennifer Lum Fr St. Francis 14:59.5 7:08
8 Yvette Croteau Fr Bella Vista 15:02.8 7:10
9 Lindsay Stebbins Fr Davis High 15:05.9 7:11 4/9 7/19 1/9
10 Brenna Mockler Fr Davis High 15:12.4 7:14 5/9 8/19 1/6 Great Job! (SBP)
11 Renae Leveille Fr Del Oro 15:15.1 7:16
12 Abbie Lueken Fr Folsom 15:16.7 7:17
13 Buksh Nishalina Fr Bear Creek 15:17.8 7:17
14 Natori Burgess Fr Elk Grove 15:28.3 7:22
15 Kelly Goss Fr Davis High 15:29.7 7:23 6/9 9/19 1/4
16 Devyn Andrews Fr St. Francis 15:33.3 7:24
17 Tricia Kash Fr Vacaville 15:44.9 7:30
18 Mercedes Miller Fr Vacaville 15:50 7:32
19 Jaime Allen Fr Elk Grove 15:54.3 7:34
20 Ridgely Provencal Fr St. Francis 15:57.8 7:36
21 A Paraskevopoulos Fr Del Oro 15:58.7 7:37
22 Rozzlyn Sovereign Fr Kennedy 16:01.1 7:38
23 Becca Walker Fr Pleasant Grove 16:10.7 7:42
24 Nancy Zamora Fr Florin 16:16 7:45
25 Kendall Larson Fr Del Oro 16:25.6 7:49
26 Dale Dong Fr Lincoln (s) 16:27.1 7:50
27 Alex Sharp Fr Benicia 16:36.7 7:55
28 Andrea Atkins Fr Benicia 16:41.6 7:57
29 Jessica Guerra Fr Lincoln (s) 16:44 7:58
30 Jessica Diaz Fr St. Francis 16:47.8 8:00
31 Aria Zapata Fr Lincoln (s) 16:50.6 8:01
32 Sachi Prim Fr Franklin (eg) 16:51.8 8:02
33 Remy Goc Fr Folsom 16:53.4 8:03
34 Jordan Peterson Fr Folsom 17:04.1 8:08
35 Sarah Ringler Fr Folsom 17:07 8:09
36 Vanessa Santos Fr Franklin (eg) 17:11.8 8:11
37 Emily Goode Fr Fairfield 17:12.4 8:12
38 Aubrey Lawrence Fr Ponderosa 17:14.9 8:13
39 Christina Losada Fr St. Francis 17:19.2 8:15
40 Samantha Hazen Fr Del Oro 17:32.9 8:21
41 Sara Matranga Fr McClatchy 17:35.8 8:23
42 Tia Stewart Fr Davis High 17:41.9 8:26 7/9 15/19 2/3
43 Michaela Zuber Fr Sheldon 17:53.6 8:31
44 Kimiko Satow Fr Sheldon 17:57.2 8:33
45 Lucy Rollins Fr Del Oro 17:58.2 8:33
46 Emily Wood Fr Lincoln (s) 18:04.7 8:37
47 Hannah Li Fr Lincoln (s) 18:05.8 8:37
48 Anna Gonzales Fr Lincoln (s) 18:06.5 8:37
49 Katrina Sadang Fr Sheldon 18:12.4 8:40
50 Tina Ortiz Fr Elk Grove 18:14.1 8:41
51 Amanda Hart Fr Davis High 18:18.5 8:43 8/9 16/19 1/2
52 Beatriz Calvario Fr Vacaville 18:27.1 8:47
53 Lin Yang Fr Davis High 18:30.1 8:49 9/9 17/19 1/2
54 Emily Lucca Fr Sheldon 18:33.6 8:50
55 Kate Buccinio Fr Franklin (eg) 18:42.6 8:55
56 Jessica Nichols Fr Lincoln (s) 18:51.7 8:59
57 Taylor King Fr Tokay 18:51.8 8:59
58 Amanda Bishop Fr Lincoln (s) 19:00.5 9:03
59 Candice Punzalan Fr Bear Creek 19:02.1 9:04
60 Sophia Yan Fr Franklin (eg) 19:02.3 9:04
61 Sumita Ghosh Fr Franklin (eg) 19:06.5 9:06
62 Denali Hill Fr Benicia 19:11.9 9:09
63 Jordyn Bradley Fr Fairfield 19:20.5 9:13
64 Califia Quinones Fr Edison 19:32.7 9:18
65 Dylan Yamada Fr Bear Creek 19:34.1 9:19
66 Kaylin Tabbah Fr Lincoln (s) 19:39.8 9:22
67 Morgan Hunziker Fr Rio Americano 19:48.4 9:26
68 Melissa Kanne Fr Benicia 19:57.5 9:30
69 Carmen Sanchez Fr Lincoln (s) 19:57.8 9:30
70 Victor Schlussler Fr Elk Grove 20:11.6 9:37
71 Angela Brouqua Fr Folsom 20:26 9:44
72 Warda Haq Fr Franklin (eg) 20:55 9:58
73 Dominique Terry Fr Bella Vista 21:45.4 10:22
74 Jade White Fr Lincoln (s) 23:38 11:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:59
73:41
14:44
7:01
23 Beverly Nguyen
Fr
14:13
6:46
1
Kate Latsch
Fr
14:29
6:54
3
Anna Maria Gilbertson
Fr
14:41
6:59
4
Lindsay Stebbins
Fr
15:06
7:11
7
Brenna Mockler
Fr
15:12
7:14
8








2 St. Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:34
75:50
15:10
7:13
38 Leah Campbell
Fr
14:24
6:51
2
Camille Dyer
Fr
14:56
7:07
5
Jennifer Lum
Fr
15:00
7:08
6
Devyn Andrews
Fr
15:33
7:24
12
Ridgely Provencal
Fr
15:58
7:36
13








3 Del Oro
3-3-3-3-3
Gap: 2:43
83:11
16:38
7:55
92 Renae Leveille
Fr
15:15
7:16
9
A Paraskevopoulos
Fr
15:59
7:37
14
Kendall Larson
Fr
16:26
7:49
15
Samantha Hazen
Fr
17:33
8:21
26
Lucy Rollins
Fr
17:58
8:33
28








4 Lincoln (s)
5-5-4-5-4
Gap: 1:39
86:12
17:14
8:13
111 Dale Dong
Fr
16:27
7:50
16
Jessica Guerra
Fr
16:44
7:58
17
Aria Zapata
Fr
16:51
8:01
19
Emily Wood
Fr
18:05
8:37
29
Hannah Li
Fr
18:06
8:37
30








5 Folsom
4-4-5-4-5
Gap: 5:09
86:47
17:21
8:16
112 Abbie Lueken
Fr
15:17
7:17
10
Remy Goc
Fr
16:53
8:03
21
Jordan Peterson
Fr
17:04
8:08
22
Sarah Ringler
Fr
17:07
8:09
23
Angela Brouqua
Fr
20:26
9:44
36








6 Franklin (eg)
6-6-6-6-6
Gap: 2:15
90:55
18:11
8:40
145 Sachi Prim
Fr
16:52
8:02
20
Vanessa Santos
Fr
17:12
8:11
24
Kate Buccinio
Fr
18:43
8:55
32
Sophia Yan
Fr
19:02
9:04
34
Sumita Ghosh
Fr
19:07
9:06
35








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.