Davis High Results from the Delta League Championship at Willow Hill Reservoir on 10/27/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adkins, Tyler Fr F/S 13:18.1 6:20 2.1 64/149 21/40 21/40 1/3 14:17
(0:59,6.9)
14:17
(0:59,6.9)
Great Job! (LR, PR)
Anderson, Braden Fr F/S 12:31.2 5:58 2.1 31/149 12/40 12/40 1/5 12:58
(0:27,3.5)
12:58
(0:27,3.5)
Great Job! (LR, PR)
Arias, Carson Sr V 22:33.9 7:25 3.04 86/93 19/22 19/22 2/2
Ayers, Zachary Fr F/S 11:57.7 5:42 2.1 10/149 2/40 2/40 3/7 12:29
(0:31,4.1)
12:29
(0:31,4.1)
Great Job! (LR, PR)
Campos, Carlos-Miguel So F/S 13:50 6:35 2.1 85/149 26/40 26/40 1/2 14:44
(0:54,6.1)
14:35
(0:45,5.1)
14:35
(0:45,5.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Castiglioni, Zeno Jr V 16:31 5:26 3.04 4/93 1/22 1/22 2/7 17:14
(0:43,4.1)
17:10
(0:39,3.8)
17:10
(0:39,3.8)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Cosgrave, Travis Sr V 21:50 7:11 3.04 80/93 15/22 15/22 3/3 22:38
(0:48,3.5)
22:38
(0:48,3.5)
22:38
(0:48,3.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Detrick, Allen So F/S 17:27.1 8:19 2.1 143/149 38/40 38/40 1/1 18:19
(0:52,4.7)
18:19
(0:52,4.7)
Great Job! (LR, PR)
Dudley, Cole Fr F/S 12:11.8 5:48 2.1 18/149 6/40 6/40 2/7 13:13
(1:01,7.7)
13:13
(1:01,7.7)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Duffy, Sean Jr V 25:16.8 8:19 3.04 92/93 22/22 22/22 1/1
Dulcich, Kellen Fr F/S 13:26.2 6:24 2.1 71/149 23/40 23/40 1/3 13:54
(0:28,3.3)
13:54
(0:28,3.3)
Great Job! (LR, PR)
Dunn, Julian Fr F/S 12:16 5:50 2.1 21/149 9/40 9/40 1/7 12:45
(0:29,3.8)
12:45
(0:29,3.8)
Great Job! (LR, PR)
Ewens, William Sr V 19:46.5 6:30 3.04 51/93 11/22 11/22 2/5 19:31 19:37 19:31
Ferguson, Cooper Fr F/S 12:44.4 6:04 2.1 39/149 13/40 13/40 2/5 13:17
(0:33,4.1)
13:17
(0:33,4.1)
Great Job! (LR, PR)
Ferrick, Dice Jr V 18:49.9 6:12 3.04 39/93 8/22 8/22 2/5
Gregg, Bryce Sr V 17:10.8 5:39 3.04 10/93 3/22 3/22 2/7 17:33
(0:22,2.1)
17:18
(0:07,0.7)
17:18
(0:07,0.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Hackett, Tai So F/S 13:11.7 6:17 2.1 56/149 16/40 16/40 2/4 14:06
(0:54,6.4)
13:38
(0:27,3.3)
13:38
(0:27,3.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Henricson, Kyle Sr V 16:51.9 5:33 3.04 6/93 2/22 2/22 2/7 17:07
(0:15,1.5)
17:19
(0:27,2.6)
17:07
(0:15,1.5)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Heringer, Christian Fr F/S 14:24.7 6:52 2.1 113/149 31/40 31/40 1/2 15:53
(1:28,9.3)
15:53
(1:28,9.3)
Great Job! (LR, PR)
Ho, Jonathan So F/S 17:50.1 8:30 2.1 147/149 39/40 39/40 1/1 18:41
(0:51,4.5)
18:22
(0:32,2.9)
Great Job! (LR, PG, PR)
Hymus, Leo Fr F/S 13:17.2 6:20 2.1 60/149 18/40 18/40 1/3 14:16
(0:59,6.9)
14:16
(0:59,6.9)
Great Job! (LR, PR)
Inouye, Scott Fr F/S 15:42.3 7:29 2.1 133/149 34/40 34/40 1/2 17:05
(1:22,8.0)
17:05
(1:22,8.0)
Great Job! (LR, PR)
Jiang, Zhiyang Fr F/S 13:37.3 6:29 2.1 79/149 24/40 24/40 1/3 13:58
(0:21,2.5)
13:58
(0:21,2.5)
Great Job! (LR, PR)
Karim, Jason Fr F/S 14:14.1 6:47 2.1 104/149 28/40 28/40 1/2 14:33
(0:19,2.2)
14:32
(0:18,2.0)
Great Job! (LR, PR)
Kaufman, Aleksei Sr V 21:49.2 7:11 3.04 79/93 14/22 14/22 4/4
Keegan, Kevan Fr F/S 17:20.7 8:16 2.1 142/149 37/40 37/40 1/1 19:23
(2:02,10.5)
19:23
(2:02,10.5)
Great Job! (LR, PR)
Keller, Rowan So F/S 12:47.3 6:05 2.1 41/149 14/40 14/40 2/4 13:34
(0:46,5.7)
13:17
(0:29,3.7)
13:14
(0:26,3.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Kirsch, Silas Sr V 24:00.5 7:54 3.04 90/93 21/22 21/22 1/1
Koenig, Sam So F/S 13:16.7 6:19 2.1 59/149 17/40 17/40 2/3 13:52
(0:36,4.3)
13:52
(0:36,4.3)
Great Job! (LR, PR)
Langreck, Philip So F/S 15:14.8 7:16 2.1 126/149 33/40 33/40 1/2 15:01 17:16
(2:01,11.7)
15:01 Great Job! (LR)
Layman, Sean So F/S 12:13.9 5:49 2.1 20/149 8/40 8/40 1/7 13:39
(1:25,10.3)
12:34
(0:20,2.6)
12:34
(0:20,2.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Leistikow, James Jr V 19:16.4 6:20 3.04 46/93 10/22 10/22 2/5
Liu, Zhuqing Fr F/S 15:12.7 7:15 2.1 125/149 32/40 32/40 1/2 15:47
(0:35,3.7)
15:47
(0:35,3.7)
Great Job! (LR, PR)
Lynch, Gavin Fr F/S 13:49.1 6:35 2.1 84/149 25/40 25/40 1/2 14:47
(0:58,6.5)
14:47
(0:58,6.5)
Great Job! (LR, PR)
Maes, Luca Fr F/S 11:58.9 5:42 2.1 11/149 3/40 3/40 2/7 12:10
(0:11,1.6)
12:10
(0:11,1.6)
Great Job! (LR, PR)
Maes, Tavi Fr F/S 11:57.3 5:42 2.1 9/149 1/40 1/40 4/7 12:06
(0:09,1.2)
12:06
(0:09,1.2)
Great Job! (LR, PR)
Mayr, Eli So F/S 12:13.5 5:49 2.1 19/149 7/40 7/40 2/7 13:10
(0:56,7.1)
12:57
(0:44,5.6)
12:57
(0:44,5.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
McIlraith, Connor So F/S 13:58.9 6:39 2.1 93/149 27/40 27/40 1/2 15:15
(1:16,8.3)
15:15
(1:16,8.3)
Great Job! (LR, PG, PR)
McKinney, Kavi So F/S 13:17.3 6:20 2.1 61/149 19/40 19/40 1/3 13:58
(0:41,4.9)
13:25
(0:07,0.9)
13:25
(0:07,0.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Nolberg, Jacob So F/S 18:57.6 9:02 2.1 149/149 40/40 40/40 1/1 20:25
(1:28,7.2)
20:25
(1:28,7.2)
Great Job! (LR, PR)
Norton, Ben Fr F/S 13:18 6:20 2.1 63/149 20/40 20/40 1/3 13:52
(0:34,4.1)
13:52
(0:34,4.1)
Great Job! (LR, PG, PR)
Perry, Adam Fr F/S 12:23.5 5:54 2.1 25/149 10/40 10/40 2/7 13:36
(1:12,8.9)
13:36
(1:12,8.9)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Perry, Addison Jr V 21:50.3 7:11 3.04 81/93 16/22 16/22 2/3
Ramakrishnan, Arvind Sr V 18:54.4 6:13 3.04 42/93 9/22 9/22 2/5 19:47
(0:53,4.5)
19:47
(0:53,4.5)
19:47
(0:53,4.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Rashid, Luke So F/S 12:10.4 5:48 2.1 16/149 5/40 5/40 2/7 13:03
(0:53,6.8)
13:08
(0:57,7.3)
12:58
(0:48,6.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Rockwell, Kevin So F/S 12:07.2 5:46 2.1 14/149 4/40 4/40 2/7 12:43
(0:36,4.7)
12:43
(0:36,4.7)
Great Job! (LR, PR)
Sahar, Ryan Fr F/S 14:23.8 6:51 2.1 112/149 30/40 30/40 1/2 16:49
(2:25,14.4)
16:49
(2:25,14.4)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Soto, Juan Jr V 22:19.2 7:21 3.04 83/93 17/22 17/22 2/2
Sturm, Tristan Sr V 17:40.6 5:49 3.04 15/93 5/22 5/22 2/6 17:59
(0:19,1.7)
17:45
(0:04,0.4)
17:45
(0:04,0.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Sweet, Nathan Sr V 18:06.3 5:57 3.04 24/93 6/22 6/22 2/6 19:11
(1:04,5.6)
18:24
(0:17,1.6)
18:24
(0:17,1.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Tam, Hayden So F/S 14:19.2 6:49 2.1 108/149 29/40 29/40 1/2 12:10 12:22 12:10
Toups, Austin Jr V 22:27.9 7:23 3.04 85/93 18/22 18/22 2/2
Tran, Adam Sr V 18:11.9 5:59 3.04 26/93 7/22 7/22 2/5 18:44
(0:32,2.8)
18:44
(0:32,2.8)
18:44
(0:32,2.8)
Great Job! (LY, LR, PR)
Turkovich, Avery Jr V 23:56.1 7:52 3.04 89/93 20/22 20/22 1/1
Uriarte, Rod Miguel So F/S 15:50.9 7:33 2.1 136/149 35/40 35/40 1/2 16:58
(1:07,6.6)
16:28
(0:37,3.7)
16:28
(0:37,3.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Vikstrom, Eli Jr V 21:16.7 7:00 3.04 74/93 13/22 13/22 4/4
West, Sean Sr V 20:45.8 6:50 3.04 69/93 12/22 12/22 3/5 21:12
(0:26,2.1)
21:12
(0:26,2.1)
21:12
(0:26,2.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Winsor, Cody Fr F/S 12:48.4 6:06 2.1 43/149 15/40 15/40 1/4 13:48
(1:00,7.2)
13:48
(1:00,7.2)
Great Job! (LR, PR)
Wittkop, Cole Fr F/S 12:29.4 5:57 2.1 28/149 11/40 11/40 1/6 13:50
(1:21,9.7)
13:50
(1:21,9.7)
Great Job! (LR, PR)
Zarate-Sanchez, Juan Sr V 17:22.4 5:43 3.04 13/93 4/22 4/22 2/7 18:05
(0:42,3.9)
17:43
(0:21,2.0)
17:43
(0:21,2.0)
Great Job! (LY, LR, PR)
Zhao, Joshua Fr F/S 13:19.6 6:21 2.1 65/149 22/40 22/40 1/3 14:46
(1:27,9.8)
14:46
(1:27,9.8)
Great Job! (LR, PR)
Zimmermann, Aidan So F/S 15:54.7 7:35 2.1 137/149 36/40 36/40 1/1 16:14
(0:19,2.0)
16:14
(0:19,2.0)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/6 85:37
1:10
3.04 5:38 5:26 5:49 48 5:28 85:27 85:48
(0:12,0.2)
81:54 Your Team ROCKS! (LR) Zeno Castiglioni (4), Kyle Henricson (6), Bryce Gregg (10), Juan Zarate-Sanchez (13), Tristan Sturm (15)
V 2nd 5 2/5 93:19
1:10
3.04 6:08 5:57 6:20 48 5:56 88:56 88:56 87:15 Nathan Sweet (3), Adam Tran (5), Dice Ferrick (11), Arvind Ramakrishnan (13), James Leistikow (16)
V 3rd 5 3/3 105:28
2:04
3.04 6:56 6:30 7:11 67 6:09 93:52 93:52 92:40 William Ewens (8), Sean West (12), Eli Vikstrom (14), Aleksei Kaufman (16), Travis Cosgrave (17)
V 4th 5 1/1 113:07
2:06
3.04 7:27 7:11 7:52 15 7:27 99:50 99:50 97:26 Addison Perry (1), Juan Soto (2), Austin Toups (3), Carson Arias (4), Avery Turkovich (5)
F/S 1st 5 2/7 60:12
0:13
2.1 5:44 5:42 5:48 60 5:40 60:13
(0:01,0.0)
62:02
(1:50,3.0)
59:08 Your Team ROCKS! (LY, LR) Tavi Maes (9), Zachary Ayers (10), Luca Maes (11), Kevin Rockwell (14), Luke Rashid (16)
F/S 2nd 5 2/7 61:19
0:12
2.1 5:50 5:48 5:54 28 5:49 66:48
(5:29,8.2)
64:43
(3:25,5.3)
62:28
(1:09,1.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Cole Dudley (3), Eli Mayr (4), Sean Layman (5), Julian Dunn (6), Adam Perry (10)
F/S 3rd 5 2/4 63:21
0:19
2.1 6:02 5:57 6:06 28 6:01 69:02
(5:41,8.2)
67:12
(3:52,5.7)
64:07
(0:46,1.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Cole Wittkop (1), Braden Anderson (3), Cooper Ferguson (7), Rowan Keller (8), Cody Winsor (9)
F/S 4th 5 1/3 66:21
0:06
2.1 6:19 6:17 6:20 24 6:19 71:12
(4:51,6.8)
69:23
(3:02,4.4)
67:47
(1:26,2.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Tai Hackett (2), Sam Koenig (4), Leo Hymus (5), Kavi McKinney (6), Ben Norton (7)
F/S 5th 5 1/2 67:30
0:31
2.1 6:26 6:20 6:35 15 6:26 73:47
(6:17,8.5)
72:27
(4:57,6.8)
71:45
(4:15,5.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Tyler Adkins (1), Joshua Zhao (2), Kellen Dulcich (3), Zhiyang Jiang (4), Gavin Lynch (5)
F/S 6th 5 1/2 70:46
0:34
2.1 6:44 6:35 6:51 16 6:44 76:41
(5:55,7.7)
77:11
(6:25,8.3)
75:52
(5:06,6.7%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Carlos-Miguel Campos (1), Connor McIlraith (2), Jason Karim (3), Hayden Tam (4), Ryan Sahar (6)
F/S 7th 5 1/2 76:25
1:26
2.1 7:17 6:52 7:33 21 7:17 85:21
(8:56,10.5)
81:12
(4:47,5.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Christian Heringer (1), Zhuqing Liu (3), Philip Langreck (4), Scott Inouye (6), Rod Miguel Uriarte (7)
F/S 8th 5 1/1 87:30
3:03
2.1 8:20 7:35 9:02 15 8:20 91:51
(4:21,4.7)
91:51
(4:21,4.7%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Aidan Zimmermann (1), Kevan Keegan (2), Allen Detrick (3), Jonathan Ho (4), Jacob Nolberg (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Strangio Jr Jesuit 16:25.5 5:24
2 Chase Gordon Jr Jesuit 16:25.8 5:24
3 Colin Ryan Sr Jesuit 16:26.5 5:25
4 Zeno Castiglioni Jr Davis High 16:31 5:26 1/22 1/22 2/7 17:14
(0:43)
17:10
(0:39)
17:10
(0:39)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
5 Antonio Vargas Sr Jesuit 16:39 5:29
6 Kyle Henricson Sr Davis High 16:51.9 5:33 2/22 2/22 2/7 17:07
(0:15)
17:19
(0:27)
17:07
(0:15)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
7 Aidan Singh Jr Pleasant Grove 16:53.2 5:33
8 Anthony Rogado Sr Jesuit 17:02.6 5:36
9 Joshua Gleim Sr Cosumnes Oaks 17:08.6 5:38
10 Bryce Gregg Sr Davis High 17:10.8 5:39 3/22 3/22 2/7 17:33
(0:22)
17:18
(0:07)
17:18
(0:07)
Great Job! (LY, LR, PR)
11 Jason Holland-Morr... Sr Franklin (EG) 17:11.6 5:39
12 Ryan Bradley Sr Sheldon (CA) 17:15.7 5:41
13 Juan Zarate-Sanchez Sr Davis High 17:22.4 5:43 4/22 4/22 2/7 18:05
(0:42)
17:43
(0:21)
17:43
(0:21)
Great Job! (LY, LR, PR)
14 Miles Worthen Sr Jesuit 17:24.3 5:44
15 Tristan Sturm Sr Davis High 17:40.6 5:49 5/22 5/22 2/6 17:59
(0:19)
17:45
(0:04)
17:45
(0:04)
Great Job! (LY, LR, PR)
16 Chas O'Bear Fr Pleasant Grove 17:41.7 5:49
17 Joshua Baptiste Jr Cosumnes Oaks 17:41.7 5:49
18 Noah Vasquez Jr Cosumnes Oaks 17:44.8 5:50
19 Andrew Jackson Jr Pleasant Grove 17:47 5:51
20 Manuel Lara Jr Sheldon (CA) 17:50 5:52
21 Patrick McGonigle Jr Sheldon (CA) 17:51.7 5:53
22 Colin Brannan Sr Jesuit 17:56.3 5:54
23 Jacob Grupe Sr Cosumnes Oaks 17:56.5 5:54
24 Nathan Sweet Sr Davis High 18:06.3 5:57 6/22 6/22 2/6 19:11
(1:04)
18:24
(0:17)
18:24
(0:17)
Great Job! (LY, LR, PR)
25 Talon Krieger Jr Jesuit 18:10.5 5:59
26 Adam Tran Sr Davis High 18:11.9 5:59 7/22 7/22 2/5 18:44
(0:32)
18:44
(0:32)
18:44
(0:32)
Great Job! (LY, LR, PR)
27 Michael Benavidez So Sheldon (CA) 18:15.9 6:00
28 Robert Canalas Sr Jesuit 18:17.3 6:01
29 Nick Myers Sr Pleasant Grove 18:18.2 6:01
30 Evan Roybal Jr Sheldon (CA) 18:19.7 6:02
31 Tyler Yeates Jr Cosumnes Oaks 18:22.2 6:03
32 Demetri Petuskey Jr Jesuit 18:22.2 6:03
33 Todd Russell Sr Jesuit 18:29.9 6:05
34 Russell Kustic Sr Jesuit 18:31.1 6:05
35 Connor King Jr Jesuit 18:32.5 6:06
36 Jeremy Daneluk Sr Franklin (EG) 18:34.1 6:06
37 John Williams So Pleasant Grove 18:43.8 6:10
38 Gavin Sou Sr Sheldon (CA) 18:47.3 6:11
39 Dice Ferrick Jr Davis High 18:49.9 6:12 8/22 8/22 2/5
40 Coby Hallman Sr Cosumnes Oaks 18:52 6:12
41 Jayson Leach Jr Jesuit 18:52.6 6:13
42 Arvind Ramakrishnan Sr Davis High 18:54.4 6:13 9/22 9/22 2/5 19:47
(0:53)
19:47
(0:53)
19:47
(0:53)
Great Job! (LY, LR, PR)
43 Joseph Babbit Jr Cosumnes Oaks 19:01 6:15
44 Martin Smith Jr Jesuit 19:01.1 6:15
45 Joe Blakely Sr Pleasant Grove 19:16.3 6:20
46 James Leistikow Jr Davis High 19:16.4 6:20 10/22 10/22 2/5
47 Arturo Tovar Sr Franklin (EG) 19:20.6 6:22
48 Tommy Nguyen Jr Cosumnes Oaks 19:30.9 6:25
49 Benjamin Flores Sr Jesuit 19:36.9 6:27
50 Ryan Rush Jr Jesuit 19:43 6:29
51 William Ewens Sr Davis High 19:46.5 6:30 11/22 11/22 2/5 19:31 19:37 19:31
52 Miguel Ayala Jr Sheldon (CA) 19:49 6:31
53 Kamil Grimes Sr Sheldon (CA) 19:51 6:32
54 Jordan Joshua Jr Sheldon (CA) 19:51.6 6:32
55 Eric Huitt Jr Jesuit 19:56.6 6:34
56 Yousef Adam Sr Elk Grove 19:58.1 6:34
57 Roman Walton So Cosumnes Oaks 19:58.2 6:34
58 Brandon Casey Sr Cosumnes Oaks 20:04.8 6:36
59 Ryan Miller Jr Franklin (EG) 20:09.9 6:38
60 Marcelino Vazquez Sr Elk Grove 20:09.9 6:38
61 Aaron Lam Jr Cosumnes Oaks 20:16.4 6:40
62 Matthew Balcita Jr Cosumnes Oaks 20:19.3 6:41
63 Allon Si Jr Sheldon (CA) 20:25.1 6:43
64 Hesham Osman Jr Sheldon (CA) 20:25.4 6:43
65 Dalton Bickel Jr Cosumnes Oaks 20:33 6:46
66 Brendan Brown Sr Pleasant Grove 20:39.1 6:48
67 Alexander Vail Jr Franklin (EG) 20:41.4 6:48
68 Chet Barnes Jr Pleasant Grove 20:45 6:50
69 Sean West Sr Davis High 20:45.8 6:50 12/22 12/22 3/5 21:12
(0:26)
21:12
(0:26)
21:12
(0:26)
Great Job! (LY, LR, PR)
70 Junior Castillo Sr Sheldon (CA) 20:48.5 6:51
71 Joshua Daniels Jr Sheldon (CA) 21:07.9 6:57
72 Heman Bhatti Jr Sheldon (CA) 21:09.6 6:58
73 David Moises Jr Cosumnes Oaks 21:16.6 7:00
74 Eli Vikstrom Jr Davis High 21:16.7 7:00 13/22 13/22 4/4
75 Austin Dusa Jr Pleasant Grove 21:22 7:02
76 Joshua Bozarth Sr Franklin (EG) 21:25.6 7:03
77 Alexander Collins Jr Cosumnes Oaks 21:35.4 7:06
78 Jake Liberty Sr Jesuit 21:46.8 7:10
79 Aleksei Kaufman Sr Davis High 21:49.2 7:11 14/22 14/22 4/4
80 Travis Cosgrave Sr Davis High 21:50 7:11 15/22 15/22 3/3 22:38
(0:48)
22:38
(0:48)
22:38
(0:48)
Great Job! (LY, LR, PR)
81 Addison Perry Jr Davis High 21:50.3 7:11 16/22 16/22 2/3
82 Jack Dusa Jr Pleasant Grove 22:11.8 7:18
83 Juan Soto Jr Davis High 22:19.2 7:21 17/22 17/22 2/2
84 Bryant Giger Jr Elk Grove 22:23.8 7:22
85 Austin Toups Jr Davis High 22:27.9 7:23 18/22 18/22 2/2
86 Carson Arias Sr Davis High 22:33.9 7:25 19/22 19/22 2/2
87 Isaac Martinez Jr Cosumnes Oaks 22:39.6 7:27
88 Will Trac Jr Elk Grove 23:35.8 7:46
89 Avery Turkovich Jr Davis High 23:56.1 7:52 20/22 20/22 1/1
90 Silas Kirsch Sr Davis High 24:00.5 7:54 21/22 21/22 1/1
91 Joey San Miguel Jr Pleasant Grove 24:26.9 8:03
92 Sean Duffy Jr Davis High 25:16.8 8:19 22/22 22/22 1/1
93 Jacob Wiedensohler Sr Pleasant Grove 26:55.5 8:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
82:59
16:36
5:28
19 Matt Strangio
Jr
16:26
5:24
1
Chase Gordon
Jr
16:26
5:24
2
Colin Ryan
Sr
16:27
5:25
3
Antonio Vargas
Sr
16:39
5:29
5
Anthony Rogado
Sr
17:03
5:36
8
Miles Worthen
Sr
17:24
5:44
14
Colin Brannan
Sr
17:56
5:54
22
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:10
85:37
17:07
5:38
48 Zeno Castigli
Jr
16:31
5:26
4
Kyle Henricso
Sr
16:52
5:33
6
Bryce Gregg
Sr
17:11
5:39
10
Juan Zarate-S
Sr
17:22
5:43
13
Tristan Sturm
Sr
17:41
5:49
15
Nathan Sweet
Sr
18:06
5:57
24
Adam Tran
Sr
18:12
5:59
25
Your Team ROCKS! (LR)
3 Cosumnes Oaks
4-4-4-3-3
Gap: 1:14
88:54
17:47
5:51
96 Joshua Gleim
Sr
17:09
5:38
9
Joshua Baptiste
Jr
17:42
5:49
17
Noah Vasquez
Jr
17:45
5:50
18
Jacob Grupe
Sr
17:57
5:54
23
Tyler Yeates
Jr
18:22
6:03
29
Coby Hallman
Sr
18:52
6:12
33
Joseph Babbit
Jr
19:01
6:15
34
4 Pleasant Grove
3-3-3-4-4
Gap: 1:51
89:24
17:53
5:53
100 Aidan Singh
Jr
16:53
5:33
7
Chas O'Bear
Fr
17:42
5:49
16
Andrew Jackson
Jr
17:47
5:51
19
Nick Myers
Sr
18:18
6:01
27
John Williams
So
18:44
6:10
31
Joe Blakely
Sr
19:16
6:20
35
Brendan Brown
Sr
20:39
6:48
39
5 Sheldon (CA)
6-5-5-5-5
Gap: 1:04
89:33
17:55
5:53
107 Ryan Bradley
Sr
17:16
5:41
12
Manuel Lara
Jr
17:50
5:52
20
Patrick McGonigl
Jr
17:52
5:53
21
Michael Benavide
So
18:16
6:00
26
Evan Roybal
Jr
18:20
6:02
28
Gavin Sou
Sr
18:47
6:11
32
Miguel Ayala
Jr
19:49
6:31
37
6 Franklin (EG)
5-6-6-6-6
Gap: 3:30
95:58
19:12
6:19
155 Jason Holland-
Sr
17:12
5:39
11
Jeremy Daneluk
Sr
18:34
6:06
30
Arturo Tovar
Sr
19:21
6:22
36
Ryan Miller
Jr
20:10
6:38
38
Alexande Vail
Jr
20:41
6:48
40
Joshua Bozarth
Sr
21:26
7:03
41




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:58
90:11
18:02
5:56
20 Miles Worthen
Sr
17:24
5:44
1
Colin Brannan
Sr
17:56
5:54
2
Talon Krieger
Jr
18:11
5:59
4
Robert Canalas
Sr
18:17
6:01
6
Demetri Petuskey
Jr
18:22
6:03
7
Todd Russell
Sr
18:30
6:05
8
Russell Kustic
Sr
18:31
6:05
9
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:10
93:19
18:40
6:08
48 Nathan Sweet
Sr
18:06
5:57
3
Adam Tran
Sr
18:12
5:59
5
Dice Ferrick
Jr
18:50
6:12
11
Arvind Ramakris
Sr
18:54
6:13
13
James Leistiko
Jr
19:16
6:20
16
William Ewens
Sr
19:47
6:30
18
Sean West
Sr
20:46
6:50
30
3 Cosumnes Oaks
4-3-3-3-3
Gap: 1:13
97:27
19:29
6:25
88 Coby Hallman
Sr
18:52
6:12
12
Joseph Babbit
Jr
19:01
6:15
14
Tommy Nguyen
Jr
19:31
6:25
17
Roman Walton
So
19:58
6:34
22
Brandon Casey
Sr
20:05
6:36
23
Aaron Lam
Jr
20:16
6:40
24
Matthew Balcita
Jr
20:19
6:41
25
4 Sheldon (CA)
3-4-4-4-4
Gap: 1:38
98:44
19:45
6:30
96 Gavin Sou
Sr
18:47
6:11
10
Miguel Ayala
Jr
19:49
6:31
19
Kamil Grimes
Sr
19:51
6:32
20
Jordan Joshua
Jr
19:52
6:32
21
Allon Si
Jr
20:25
6:43
26
Hesham Osman
Jr
20:25
6:43
27
Junior Castillo
Sr
20:49
6:51
31
5 Pleasant Grove
5-5-5-5-5
Gap: 2:56
104:14
20:51
6:51
137 Joe Blakely
Sr
19:16
6:20
15
Brendan Brown
Sr
20:39
6:48
28
Chet Barnes
Jr
20:45
6:50
29
Austin Dusa
Jr
21:22
7:02
32
Jack Dusa
Jr
22:12
7:18
33
Joey San Miguel
Jr
24:27
8:03
34
Jacob Wiedenso
Sr
26:56
8:51
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
93:27
18:41
6:09
15 Todd Russell
Sr
18:30
6:05
1
Russell Kustic
Sr
18:31
6:05
2
Connor King
Jr
18:33
6:06
3
Jayson Leach
Jr
18:53
6:13
4
Martin Smith
Jr
19:01
6:15
5
Benjamin Flores
Sr
19:37
6:27
6
Ryan Rush
Jr
19:43
6:29
7
2 Cosumnes Oaks
3-2-2-2-2
Gap: 1:19
104:01
20:48
6:51
58 Aaron Lam
Jr
20:16
6:40
9
Matthew Balcita
Jr
20:19
6:41
10
Dalton Bickel
Jr
20:33
6:46
11
David Moises
Jr
21:17
7:00
13
Alexande Collins
Jr
21:35
7:06
15
Isaac Martinez
Jr
22:40
7:27
20




3 Davis High
2-3-3-3-3
Gap: 2:04
105:28
21:06
6:56
67 William Ewens
Sr
19:47
6:30
8
Sean West
Sr
20:46
6:50
12
Eli Vikstrom
Jr
21:17
7:00
14
Aleksei Kaufman
Sr
21:49
7:11
16
Travis Cosgrave
Sr
21:50
7:11
17
Addison Perry
Jr
21:50
7:11
18
Juan Soto
Jr
22:19
7:21
19
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
113:07
22:37
7:27
15 Addison Perry
Jr
21:50
7:11
1
Juan Soto
Jr
22:19
7:21
2
Austin Toups
Jr
22:28
7:23
3
Carson Arias
Sr
22:34
7:25
4
Avery Turkovic
Jr
23:56
7:52
5
Silas Kirsch
Sr
24:01
7:54
6
Sean Duffy
Jr
25:17
8:19
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Adrian Gutierrez So Elk Grove 11:38.3 5:33
2 Michael Chambers So Jesuit 11:50 5:38
3 Gabriel Ward So Elk Grove 11:51.5 5:39
4 Preston Conner Fr Franklin (EG) 11:51.6 5:39
5 Braden King Fr Jesuit 11:51.7 5:39
6 Tyler Offerman Fr Jesuit 11:53 5:40
7 Gavin Joaquin Fr Jesuit 11:54.7 5:40
8 Joe Ryan So Jesuit 11:56.1 5:41
9 Tavi Maes Fr Davis High 11:57.3 5:42 1/40 1/40 4/7 12:06
(0:09)
12:06
(0:09)
Great Job! (LR, PR)
10 Zachary Ayers Fr Davis High 11:57.7 5:42 2/40 2/40 3/7 12:29
(0:31)
12:29
(0:31)
Great Job! (LR, PR)
11 Luca Maes Fr Davis High 11:58.9 5:42 3/40 3/40 2/7 12:10
(0:11)
12:10
(0:11)
Great Job! (LR, PR)
12 Tommy Gee So Jesuit 12:00 5:43
13 Jaeden Palmquist So Pleasant Grove 12:05.7 5:46
14 Kevin Rockwell So Davis High 12:07.2 5:46 4/40 4/40 2/7 12:43
(0:36)
12:43
(0:36)
Great Job! (LR, PR)
15 Hayden Roach So Pleasant Grove 12:10 5:48
16 Luke Rashid So Davis High 12:10.4 5:48 5/40 5/40 2/7 13:03
(0:53)
13:08
(0:57)
12:58
(0:48)
Great Job! (LY, LR, PR)
17 Joey Ryan Fr Jesuit 12:11.7 5:48
18 Cole Dudley Fr Davis High 12:11.8 5:48 6/40 6/40 2/7 13:13
(1:01)
13:13
(1:01)
Great Job! (LR, PR, SBP)
19 Eli Mayr So Davis High 12:13.5 5:49 7/40 7/40 2/7 13:10
(0:56)
12:57
(0:44)
12:57
(0:44)
Great Job! (LY, LR, PR)
20 Sean Layman So Davis High 12:13.9 5:49 8/40 8/40 1/7 13:39
(1:25)
12:34
(0:20)
12:34
(0:20)
Great Job! (LY, LR, PR)
21 Julian Dunn Fr Davis High 12:16 5:50 9/40 9/40 1/7 12:45
(0:29)
12:45
(0:29)
Great Job! (LR, PR)
22 Ian King Fr Jesuit 12:16.4 5:51
23 Harley Sherman Fr Jesuit 12:16.6 5:51
24 Julian Curiale Fr Jesuit 12:20.7 5:53
25 Adam Perry Fr Davis High 12:23.5 5:54 10/40 10/40 2/7 13:36
(1:12)
13:36
(1:12)
Great Job! (LR, PR, SBP)
26 Evan Moy So Cosumnes Oaks 12:24.7 5:55
27 Jacob Moreno So Elk Grove 12:27.5 5:56
28 Cole Wittkop Fr Davis High 12:29.4 5:57 11/40 11/40 1/6 13:50
(1:21)
13:50
(1:21)
Great Job! (LR, PR)
29 Cameron Cleland Fr Jesuit 12:29.4 5:57
30 Marshall Bishop So Franklin (EG) 12:30.9 5:58
31 Braden Anderson Fr Davis High 12:31.2 5:58 12/40 12/40 1/5 12:58
(0:27)
12:58
(0:27)
Great Job! (LR, PR)
32 Michael Gamette So Jesuit 12:31.4 5:58
33 Austin Carrizosa So Cosumnes Oaks 12:32.6 5:58
34 Derrick Pickrel So Pleasant Grove 12:32.8 5:58
35 Esteban Moctezuma So Pleasant Grove 12:33.2 5:59
36 Lukas Crawford So Jesuit 12:35.9 6:00
37 Eligh Macalma Fr Franklin (EG) 12:39.8 6:02
38 Diego Levenfeld Fr Jesuit 12:40.7 6:02
39 Cooper Ferguson Fr Davis High 12:44.4 6:04 13/40 13/40 2/5 13:17
(0:33)
13:17
(0:33)
Great Job! (LR, PR)
40 Kyle Towne Fr Sheldon (CA) 12:45.5 6:05
41 Rowan Keller So Davis High 12:47.3 6:05 14/40 14/40 2/4 13:34
(0:46)
13:17
(0:29)
13:14
(0:26)
Great Job! (LY, LR, PR)
42 Jerry Lukose So Franklin (EG) 12:48.3 6:06
43 Cody Winsor Fr Davis High 12:48.4 6:06 15/40 15/40 1/4 13:48
(1:00)
13:48
(1:00)
Great Job! (LR, PR)
44 Riley Payne So Cosumnes Oaks 12:49.5 6:06
45 Jordan Ayala So Elk Grove 12:49.6 6:06
46 Trent Lee So Franklin (EG) 12:50.1 6:07
47 Andrew Roeser Fr Pleasant Grove 12:51.4 6:07
48 Gurvir Sandhu So Sheldon (CA) 12:52 6:08
49 Tomas Penner Fr Jesuit 12:52.3 6:08
50 Matthew Frasier So Elk Grove 12:55 6:09
51 Greg Gutierrez Fr Franklin (EG) 12:59.4 6:11
52 Christian Anderson So Franklin (EG) 13:01.8 6:12
53 Jack Ericson Fr Jesuit 13:05 6:14
54 Ethan Ho Fr Pleasant Grove 13:05.3 6:14
55 Kaney Le So Sheldon (CA) 13:09.8 6:16
56 Tai Hackett So Davis High 13:11.7 6:17 16/40 16/40 2/4 14:06
(0:54)
13:38
(0:27)
13:38
(0:27)
Great Job! (LY, LR, PR)
57 Dionn Perez So Elk Grove 13:14.9 6:19
58 Giovanni Sloppye Fr Jesuit 13:16 6:19
59 Sam Koenig So Davis High 13:16.7 6:19 17/40 17/40 2/3 13:52
(0:36)
13:52
(0:36)
Great Job! (LR, PR)
60 Leo Hymus Fr Davis High 13:17.2 6:20 18/40 18/40 1/3 14:16
(0:59)
14:16
(0:59)
Great Job! (LR, PR)
61 Kavi McKinney So Davis High 13:17.3 6:20 19/40 19/40 1/3 13:58
(0:41)
13:25
(0:07)
13:25
(0:07)
Great Job! (LY, LR, PR)
62 Namar Cornish So Cosumnes Oaks 13:17.8 6:20
63 Ben Norton Fr Davis High 13:18 6:20 20/40 20/40 1/3 13:52
(0:34)
13:52
(0:34)
Great Job! (LR, PR)
64 Tyler Adkins Fr Davis High 13:18.1 6:20 21/40 21/40 1/3 14:17
(0:59)
14:17
(0:59)
Great Job! (LR, PR)
65 Joshua Zhao Fr Davis High 13:19.6 6:21 22/40 22/40 1/3 14:46
(1:27)
14:46
(1:27)
Great Job! (LR, PR)
66 Bryson Clark So Cosumnes Oaks 13:19.9 6:21
67 Nicholas Wang So Cosumnes Oaks 13:22 6:22
68 Joshua Anderson So Franklin (EG) 13:22.5 6:22
69 Legend Tomilloso Fr Sheldon (CA) 13:23.5 6:23
70 James Ernst Fr Franklin (EG) 13:24.9 6:23
71 Kellen Dulcich Fr Davis High 13:26.2 6:24 23/40 23/40 1/3 13:54
(0:28)
13:54
(0:28)
Great Job! (LR, PR)
72 Michael Le Fr Pleasant Grove 13:27.4 6:24
73 Spencer Warren Fr Sheldon (CA) 13:27.6 6:25
74 Cameron Rower Fr Sheldon (CA) 13:29 6:25
75 Michael Mueller So Elk Grove 13:29.1 6:25
76 Cameron Robinson So Sheldon (CA) 13:29.7 6:26
77 Isaac Vang So Elk Grove 13:30.4 6:26
78 Stuart Lee Fr Cosumnes Oaks 13:35 6:28
79 Zhiyang Jiang Fr Davis High 13:37.3 6:29 24/40 24/40 1/3 13:58
(0:21)
13:58
(0:21)
Great Job! (LR, PR)
80 Nick Rodriguez So Franklin (EG) 13:42.2 6:32
81 Julio Duran Jr Fr Franklin (EG) 13:47.2 6:34
82 Mathew Koontz Fr Elk Grove 13:47.6 6:34
83 Christian Hyde Fr Jesuit 13:48.5 6:35
84 Gavin Lynch Fr Davis High 13:49.1 6:35 25/40 25/40 1/2 14:47
(0:58)
14:47
(0:58)
Great Job! (LR, PR)
85 Carlos-Miguel Campos So Davis High 13:50 6:35 26/40 26/40 1/2 14:44
(0:54)
14:35
(0:45)
14:35
(0:45)
Great Job! (LY, LR, PR)
86 Ryan McNeil Fr Jesuit 13:50.4 6:35
87 Jacob Dixon Fr Franklin (EG) 13:52.2 6:36
88 Ethan Alegre So Franklin (EG) 13:52.3 6:36
89 Edward Aubrey-Tengco So Elk Grove 13:53.7 6:37
90 EJ Avila So Elk Grove 13:55.1 6:38
91 Paul Gaffaney Fr Jesuit 13:56.3 6:38
92 Luis Enriquez So Franklin (EG) 13:57.9 6:39
93 Connor McIlraith So Davis High 13:58.9 6:39 27/40 27/40 1/2 15:15
(1:16)
15:15
(1:16)
Great Job! (LR, PR)
94 Vaying Xiong Fr Sheldon (CA) 14:01.1 6:41
95 Matthew Jones So Jesuit 14:04.3 6:42
96 Brandon Fong Fr Pleasant Grove 14:06.3 6:43
97 Colby Irvine So Cosumnes Oaks 14:06.4 6:43
98 Corey Nogaj Fr Pleasant Grove 14:09.2 6:44
99 Kielan Fox Fr Cosumnes Oaks 14:09.2 6:44
100 Mason Wong Fr Cosumnes Oaks 14:09.7 6:45
101 Mahmood Ikram Fr Franklin (EG) 14:10.5 6:45
102 Ryan Anderson Fr Jesuit 14:11.1 6:45
103 Nathaniel Ong Fr Cosumnes Oaks 14:13.1 6:46
104 Jason Karim Fr Davis High 14:14.1 6:47 28/40 28/40 1/2 14:33
(0:19)
14:32
(0:18)
Great Job! (LR, PR)
105 Eliot Pickering Pick Fr Jesuit 14:15.2 6:47
106 Timmy Canalas So Jesuit 14:16.8 6:48
107 Stephen Wend-Bell So Franklin (EG) 14:17.6 6:48
108 Hayden Tam So Davis High 14:19.2 6:49 29/40 29/40 1/2 12:10 12:22 12:10
109 Aaron Yu So Franklin (EG) 14:19.3 6:49
110 John Lindroos Fr Jesuit 14:22.2 6:51
111 Devin Pettit Fr Jesuit 14:23.3 6:51
112 Ryan Sahar Fr Davis High 14:23.8 6:51 30/40 30/40 1/2 16:49
(2:25)
16:49
(2:25)
Great Job! (LR, PR, SBP)
113 Christian Heringer Fr Davis High 14:24.7 6:52 31/40 31/40 1/2 15:53
(1:28)
15:53
(1:28)
Great Job! (LR, PR)
114 Nick Ferguson Fr Jesuit 14:26.2 6:52
115 David John Fr Cosumnes Oaks 14:27 6:53
116 William Paulo Fr Jesuit 14:36.6 6:57
117 Matthew Mellas Fr Jesuit 14:36.6 6:57
118 Roanin Krieger Fr Jesuit 14:46.2 7:02
119 Andrew Thiede Fr Franklin (EG) 14:47.3 7:03
120 Matthew Lee Fr Elk Grove 14:54.2 7:06
121 Cole Houshel Fr Jesuit 15:00 7:09
122 Jared Kuang Fr Cosumnes Oaks 15:07.6 7:12
123 Brandon Vang So Cosumnes Oaks 15:08 7:12
124 Arwin Garong So Cosumnes Oaks 15:08.3 7:13
125 Zhuqing Liu Fr Davis High 15:12.7 7:15 32/40 32/40 1/2 15:47
(0:35)
15:47
(0:35)
Great Job! (LR, PR)
126 Philip Langreck So Davis High 15:14.8 7:16 33/40 33/40 1/2 15:01 17:16
(2:01)
15:01 Great Job! (LR)
127 Saihaj Kaeley So Franklin (EG) 15:24.2 7:20
128 Matthew Yang Fr Franklin (EG) 15:30.7 7:23
129 Peyton Lee So Franklin (EG) 15:30.9 7:23
130 Garrett Goehring Fr Pleasant Grove 15:32 7:24
131 Luis-Alexander Uribe Fr Jesuit 15:38.9 7:27
132 Arman Amirikia Fr Franklin (EG) 15:39.2 7:27
133 Scott Inouye Fr Davis High 15:42.3 7:29 34/40 34/40 1/2 17:05
(1:22)
17:05
(1:22)
Great Job! (LR, PR)
134 Jacob Hutchens Fr Franklin (EG) 15:42.4 7:29
135 Sean McMorris Fr Sheldon (CA) 15:42.9 7:29
136 Rod Miguel Uriarte So Davis High 15:50.9 7:33 35/40 35/40 1/2 16:58
(1:07)
16:28
(0:37)
16:28
(0:37)
Great Job! (LY, LR, PR)
137 Aidan Zimmermann So Davis High 15:54.7 7:35 36/40 36/40 1/1 16:14
(0:19)
16:14
(0:19)
Great Job! (LR, PR)
138 Kien-Son Bui Fr Sheldon (CA) 16:03.9 7:39
139 Nathaniel Headley Fr Elk Grove 16:23 7:48
140 Tommy Contreras Fr Jesuit 16:56.3 8:04
141 Parker Gomez Fr Cosumnes Oaks 16:58.2 8:05
142 Kevan Keegan Fr Davis High 17:20.7 8:16 37/40 37/40 1/1 19:23
(2:02)
19:23
(2:02)
Great Job! (LR, PR)
143 Allen Detrick So Davis High 17:27.1 8:19 38/40 38/40 1/1 18:19
(0:52)
18:19
(0:52)
Great Job! (LR, PR)
144 Ankur Ahir So Franklin (EG) 17:33 8:21
145 Hudson Meyer Fr Jesuit 17:47 8:28
146 Sumit Rana Fr Sheldon (CA) 17:50.1 8:30
147 Jonathan Ho So Davis High 17:50.1 8:30 39/40 39/40 1/1 18:41
(0:51)
18:22
(0:32)
Great Job! (LR, PR)
148 Nick Venegas Fr Jesuit 18:04.8 8:37
149 Jacob Nolberg So Davis High 18:57.6 9:02 40/40 40/40 1/1 20:25
(1:28)
20:25
(1:28)
Great Job! (LR, PR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-2-1-1-1
Gap: 0:06
59:26
11:53
5:40
28 Michael Chambers
So
11:50
5:38
2
Braden King
Fr
11:52
5:39
5
Tyler Offerman
Fr
11:53
5:40
6
Gavin Joaquin
Fr
11:55
5:40
7
Joe Ryan
So
11:56
5:41
8
Tommy Gee
So
12:00
5:43
12
Joey Ryan
Fr
12:12
5:48
17
2 Davis High
4-3-3-2-2
Gap: 0:13
60:12
12:02
5:44
60 Tavi Maes
Fr
11:57
5:42
9
Zachary Ayers
Fr
11:58
5:42
10
Luca Maes
Fr
11:59
5:42
11
Kevin Rockwell
So
12:07
5:46
14
Luke Rashid
So
12:10
5:48
16
Cole Dudley
Fr
12:12
5:48
18
Eli Mayr
So
12:14
5:49
19
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Elk Grove
1-1-2-3-3
Gap: 1:17
61:42
12:20
5:53
89 Adrian Gutierre
So
11:38
5:33
1
Gabriel Ward
So
11:52
5:39
3
Jacob Moreno
So
12:28
5:56
21
Jordan Ayala
So
12:50
6:06
30
Matthew Frasier
So
12:55
6:09
34
Dionn Perez
So
13:15
6:19
39
Michael Mueller
So
13:29
6:25
47
4 Pleasant Grove
5-5-4-4-4
Gap: 0:46
62:13
12:27
5:56
109 Jaeden Palmquis
So
12:06
5:46
13
Hayden Roach
So
12:10
5:48
15
Derrick Pickrel
So
12:33
5:58
24
Esteban Moctezum
So
12:33
5:59
25
Andrew Roeser
Fr
12:51
6:07
32
Ethan Ho
Fr
13:05
6:14
37
Michael Le
Fr
13:27
6:24
44
5 Franklin (EG)
3-4-4-5-5
Gap: 0:59
62:41
12:32
5:58
111 Preston Conner
Fr
11:52
5:39
4
Marshall Bishop
So
12:31
5:58
22
Eligh Macalma
Fr
12:40
6:02
26
Jerry Lukose
So
12:48
6:06
28
Trent Lee
So
12:50
6:07
31
Greg Gutierre
Fr
12:59
6:11
35
Christia Anderson
So
13:02
6:12
36
6 Cosumnes Oaks
6-6-6-6-6
Gap: 0:55
64:25
12:53
6:08
153 Evan Moy
So
12:25
5:55
20
Austin Carrizos
So
12:33
5:58
23
Riley Payne
So
12:50
6:06
29
Namar Cornish
So
13:18
6:20
40
Bryson Clark
So
13:20
6:21
41
Nicholas Wang
So
13:22
6:22
42
Stuart Lee
Fr
13:35
6:28
49
7 Sheldon (CA)
7-7-7-7-7
Gap: 0:42
65:38
13:08
6:15
186 Kyle Towne
Fr
12:46
6:05
27
Gurvir Sandhu
So
12:52
6:08
33
Kaney Le
So
13:10
6:16
38
Legend Tomillos
Fr
13:24
6:23
43
Spencer Warren
Fr
13:28
6:25
45
Cameron Rower
Fr
13:29
6:25
46
Cameron Robinson
So
13:30
6:26
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:21
61:05
12:13
5:49
27 Tommy Gee
So
12:00
5:43
1
Joey Ryan
Fr
12:12
5:48
2
Ian King
Fr
12:16
5:51
7
Harley Sherman
Fr
12:17
5:51
8
Julian Curiale
Fr
12:21
5:53
9
Cameron Cleland
Fr
12:29
5:57
12
Michael Gamette
So
12:31
5:58
14
2 Davis High
2-2-2-1-2
Gap: 0:12
61:19
12:16
5:50
28 Cole Dudley
Fr
12:12
5:48
3
Eli Mayr
So
12:14
5:49
4
Sean Layman
So
12:14
5:49
5
Julian Dunn
Fr
12:16
5:50
6
Adam Perry
Fr
12:24
5:54
10
Cole Wittkop
Fr
12:29
5:57
11
Braden Anderson
Fr
12:31
5:58
13
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 0:43
66:31
13:18
6:20
100 Greg Gutierre
Fr
12:59
6:11
15
Christia Anderson
So
13:02
6:12
16
Joshua Anderson
So
13:23
6:22
20
James Ernst
Fr
13:25
6:23
21
Nick Rodrigue
So
13:42
6:32
28
Julio Duran Jr
Fr
13:47
6:34
29
Jacob Dixon
Fr
13:52
6:36
31
4 Elk Grove
5-5-4-4-4
Gap: 0:39
67:56
13:35
6:28
130 Dionn Perez
So
13:15
6:19
18
Michael Mueller
So
13:29
6:25
24
Isaac Vang
So
13:30
6:26
26
Mathew Koontz
Fr
13:48
6:34
30
Edward Aubrey-T
So
13:54
6:37
32
EJ Avila
So
13:55
6:38
33
Matthew Lee
Fr
14:54
7:06
42
5 Pleasant Grove
4-4-5-5-5
Gap: 2:27
70:20
14:04
6:42
154 Ethan Ho
Fr
13:05
6:14
17
Michael Le
Fr
13:27
6:24
22
Brandon Fong
Fr
14:06
6:43
35
Corey Nogaj
Fr
14:09
6:44
37
Garrett Goehring
Fr
15:32
7:24
43








6 Cosumnes Oaks
6-6-6-6-6
Gap: 0:48
69:22
13:52
6:36
159 Nicholas Wang
So
13:22
6:22
19
Stuart Lee
Fr
13:35
6:28
27
Colby Irvine
So
14:06
6:43
36
Kielan Fox
Fr
14:09
6:44
38
Mason Wong
Fr
14:10
6:45
39
Nathanie Ong
Fr
14:13
6:46
40
David John
Fr
14:27
6:53
41
7 Sheldon (CA)
7-7-6-7-7
Gap: 2:35
72:47
14:33
6:56
171 Cameron Rower
Fr
13:29
6:25
23
Cameron Robinson
So
13:30
6:26
25
Vaying Xiong
Fr
14:01
6:41
34
Sean McMorris
Fr
15:43
7:29
44
Kien-Son Bui
Fr
16:04
7:39
45
Sumit Rana
Fr
17:50
8:30
46




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-2-1-1-1
Gap: 0:23
63:10
12:38
6:01
27 Cameron Cleland
Fr
12:29
5:57
2
Michael Gamette
So
12:31
5:58
4
Lukas Crawford
So
12:36
6:00
5
Diego Levenfel
Fr
12:41
6:02
6
Tomas Penner
Fr
12:52
6:08
10
Jack Ericson
Fr
13:05
6:14
11
Giovanni Sloppye
Fr
13:16
6:19
13
2 Davis High
1-1-1-2-2
Gap: 0:19
63:21
12:40
6:02
28 Cole Wittkop
Fr
12:29
5:57
1
Braden Anderson
Fr
12:31
5:58
3
Cooper Ferguson
Fr
12:44
6:04
7
Rowan Keller
So
12:47
6:05
8
Cody Winsor
Fr
12:48
6:06
9
Tai Hackett
So
13:12
6:17
12
Sam Koenig
So
13:17
6:19
14
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 0:23
69:40
13:56
6:38
85 Julio Duran Jr
Fr
13:47
6:34
15
Jacob Dixon
Fr
13:52
6:36
16
Ethan Alegre
So
13:52
6:36
17
Luis Enriquez
So
13:58
6:39
18
Mahmood Ikram
Fr
14:11
6:45
19
Stephen Wend-Bel
So
14:18
6:48
21
Aaron Yu
So
14:19
6:49
22
4 Cosumnes Oaks
4-4-4-4-4
Gap: 0:55
74:04
14:49
7:03
118 Nathanie Ong
Fr
14:13
6:46
20
David John
Fr
14:27
6:53
23
Jared Kuang
Fr
15:08
7:12
24
Brandon Vang
So
15:08
7:12
25
Arwin Garong
So
15:08
7:13
26
Parker Gomez
Fr
16:58
8:05
27




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-1-1-1
Gap: 0:06
66:21
13:16
6:19
24 Tai Hackett
So
13:12
6:17
2
Sam Koenig
So
13:17
6:19
4
Leo Hymus
Fr
13:17
6:20
5
Kavi McKinney
So
13:17
6:20
6
Ben Norton
Fr
13:18
6:20
7
Tyler Adkins
Fr
13:18
6:20
8
Joshua Zhao
Fr
13:20
6:21
9
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Jesuit
1-1-2-2-2
Gap: 0:51
67:56
13:35
6:28
37 Jack Ericson
Fr
13:05
6:14
1
Giovanni Sloppye
Fr
13:16
6:19
3
Christia Hyde
Fr
13:49
6:35
10
Ryan McNeil
Fr
13:50
6:35
11
Paul Gaffaney
Fr
13:56
6:38
12
Matthew Jones
So
14:04
6:42
13
Ryan Anderson
Fr
14:11
6:45
14
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 1:13
74:19
14:52
7:05
85 Stephen Wend-Bel
So
14:18
6:48
15
Aaron Yu
So
14:19
6:49
16
Andrew Thiede
Fr
14:47
7:03
17
Saihaj Kaeley
So
15:24
7:20
18
Matthew Yang
Fr
15:31
7:23
19
Peyton Lee
So
15:31
7:23
20
Arman Amirikia
Fr
15:39
7:27
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
67:30
13:30
6:26
15 Tyler Adkins
Fr
13:18
6:20
1
Joshua Zhao
Fr
13:20
6:21
2
Kellen Dulcich
Fr
13:26
6:24
3
Zhiyang Jiang
Fr
13:37
6:29
4
Gavin Lynch
Fr
13:49
6:35
5
Carlos-M Campos
So
13:50
6:35
6
Connor McIlrait
So
13:59
6:39
7
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:18
71:10
14:14
6:47
50 Matthew Jones
So
14:04
6:42
8
Ryan Anderson
Fr
14:11
6:45
9
Eliot Pickerin Pick
Fr
14:15
6:47
10
Timmy Canalas
So
14:17
6:48
11
John Lindroos
Fr
14:22
6:51
12
Devin Pettit
Fr
14:23
6:51
13
Nick Ferguson
Fr
14:26
6:52
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
70:46
14:09
6:44
16 Carlos-M Campos
So
13:50
6:35
1
Connor McIlrait
So
13:59
6:39
2
Jason Karim
Fr
14:14
6:47
3
Hayden Tam
So
14:19
6:49
4
Ryan Sahar
Fr
14:24
6:51
6
Christia Heringer
Fr
14:25
6:52
7
Zhuqing Liu
Fr
15:13
7:15
13
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:23
72:49
14:34
6:56
43 Devin Pettit
Fr
14:23
6:51
5
Nick Ferguson
Fr
14:26
6:52
8
William Paulo
Fr
14:37
6:57
9
Matthew Mellas
Fr
14:37
6:57
10
Roanin Krieger
Fr
14:46
7:02
11
Cole Houshel
Fr
15:00
7:09
12
Luis-Ale Uribe
Fr
15:39
7:27
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
76:25
15:17
7:17
21 Christia Heringer
Fr
14:25
6:52
1
Zhuqing Liu
Fr
15:13
7:15
3
Philip Langreck
So
15:15
7:16
4
Scott Inouye
Fr
15:42
7:29
6
Rod Miguel Uriarte
So
15:51
7:33
7
Aidan Zimmerma
So
15:55
7:35
8
Kevan Keegan
Fr
17:21
8:16
10
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 3:05
83:27
16:41
7:57
39 Cole Houshel
Fr
15:00
7:09
2
Luis-Ale Uribe
Fr
15:39
7:27
5
Tommy Contrera
Fr
16:56
8:04
9
Hudson Meyer
Fr
17:47
8:28
11
Nick Venegas
Fr
18:05
8:37
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 3:03
87:30
17:30
8:20
15 Aidan Zimmerma
So
15:55
7:35
1
Kevan Keegan
Fr
17:21
8:16
2
Allen Detrick
So
17:27
8:19
3
Jonathan Ho
So
17:50
8:30
4
Jacob Nolberg
So
18:58
9:02
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.